r Stad en Omgeving Een terugblik opdezwemzomer1947 RESA-ARNHEM J jMgezonden PRACTIJKEXAMENS1948 GLOBE ALKMAAR Een gevaarlijk kistje Panne met de baggermolen Weg wol Baldadig ventje „Zeg, moet je eens horen Scheepvaart Waar is de fiets? K. V. H. verloor van Rhoda Twee brandweerlieden bewusteloos Belediging Een ltngerie-dief Texel Raadsvergadering MIDDELBARE AKTEN LANGS DE VELDEN. Wij kindeling in Den Helder Het speeltuinwerk We schrijven October. Ge huivert op straat in uw jas en zit thuis te prak kiseren over uw kolenpositie in de aanstaande winter. De bankjes in het „spoorbossie" zijn haast niet meer be zet; uw wollen das hebt ge opgezocht en de winteravond-bridge-club gaat dezer dagen beginnen. En toch: de zomer is nauwelijks voorbij. Medio September was het nog prachtig zomerweer, de voorspellingen der Enkhuizer almanak ten spijt. Zoals dit lijfboek van velen het de gehele zo mer precies verkeerd heeft verwacht. Maar ja, wie had zo'n pracht zomer ook kunnen voorspellen? Zelfs De Bilt had er wel eens een enkele maal moeite mee, en daar weten ze het toch maar aardig te voorzien. Zo hadden we dan een zomer, zon der weerga sinds 1700 en zoveel. En hoe kan het dan anders, dan dat er heel veel is gezwommen. Ongetwijfeld zult ge bij alle herfstomstandighe- den en October-overpeinzingen ook nog elk ogenblik denken aan de vele dagen met dagtemperaturen van boven de 30 graden Celsius en dus vergeeft ge mij wel, dat ik Uw aandacht nog eenmaal vraag voor het zwemseizoen 1947. Recordcijfers. Badmeester Kwinkelenberg is best tevreden. Vóór het gebouw van „Marsdiep" stond, hadden we al heel wat vaste klanten en hun aantal steeg tot 1100. Ze zwommen niet allemaal elke dag, maar daarentegen hadden we vele leden, die tweemaal daags kwa men. Om dan maar niet te spreken van de vacantie-houdende schooljeugd. Die verdwenen alleen van 12 tot 2 en van 6 tot 7! Het was gelukkig, dat we hier met ons tweetjes zijn. Anders had den we het nooit klaar gespeeld. Dat we meer kleedgelegenheid gekregen hebben is hard nodig geweest. We kunnen het niet precies uitrekenen, maar zo'n zestigduizend baden zullen we wel hebben omgezet! Dat is geen kleinigheid! En dan ruim 4000 dag- kaartjes en nog een respectabel aantal weekkaarten: evenzovele mensen dus van buiten Den Helder, die deze on volprezen zwemgelegenheid bezochten. De 100.000 vol. Het Gemeentelijk zwembad aan de Dijkweg ligt op de laatste September dag verlaten. Badmeester Bandt heeft tijd om even met zijn zoontje te spe len. „Dat is de afgelopen maanden alleen Zondags gebeurd, want van Maandagmorgen tot Zaterdagavond was het permanent spitsuur!" Oorspron- gelijk als zwemschool bedoeld, was het er de afgelopen maanden een genoege- lijkheidsbad, waar iedereen kon ko men. Soms waren er wel 250 mensen tegelijk en dan had Bandt zijn stentor stem geregeld nodig om de orde te be waren. Intussen een groot aantal les sen en de zorg voor de Inrichting. Ge diplomeerd zwemonderwijzer is in zo'n warme zomer geen eenvoudig baantje! Ook hier een recordcijfer: ruim 30.000 baden. Zo komen we dan samen al op 100.000 baden! Van het strand zijn na tuurlijk helemaal geen cijfers bekend. Toch zal dit niet zo hoog zijn. Het is eY heel wat stiller dan vroeger. U herin nert zich nog wel die massa's fietsen bij Kalis en de volgepropte autobusjes van Heeman? Toen voor het badhotel de tenten rijen dik stonden en toen het „stille strand" duizenden mensen her bergde? Ja, dat is voorbij, en het Kuitje heeft het nooit tot zulke omzetten kunnen brengen. Het mag daar prettig zijn voor kleine kinderen, voor de ware zwemmer gaat niets boven de Dijk. Steunpilaar der volks gezondheid. Maar hoe dan ook: Den Helder zwemt graag. Een massa-sport van de allerbeste soort. Kunnen zwemmen be tekent niet alleen gewapend zijn tegen de verdrinkingsdood, het betekent ook de mogelijkheid hebben bij te dragen tot de volksgezondheid. Zwembaden- bouw en vooral zwemscholenbouw is een belang van de eerste orde. Helaas zullen we voorlopig met het thans be staande genoegen moeten nemen. Over sportzwemmen en waterpolo hebben we heel wat geschreven. En er zou nog veel meer te schrijven zijn. Over de Kring Noordelijk Noord-Hol land b.v. en over het zwemmen ten plattelande. Maar dat voert ons te ver. Slechts nog een woord over de winter, die voor de deur staat. Zwemmers kun- alleen terecht op de Rijkswerf. Het kleine, maar aardige bad heeft zijn rendement al dubbel en dwars opge leverd. En ook de komende maanden heeft het een druk bezet programma. Er zijn enkele uren voor Helderse in gezetenen beschikbaar en de Helderse Bruinvissen zullen hun trainingsuur krijgen. Badmeester Koningstuin zal het er druk krijgen, maar het is hem alleszins toevertrouwd. En dan zij, die de tobbe schuwen en die geen douche of badkuip thuis ter beschikking hebben, zij zullen bij In stituut Enklaar terecht kunnen, tenzij men al deze overdekte mogelijkheden versmaadt en het Marsdiep-water ver kiest, zelfs al is het zo om en nabij het vriespunt in en boven de waterspiegel. Dat zullen er niet veel zijn en of dat bevorderlijk is voor de gezondheid be twijfelen we. In ieder geval gaat het gebouw op de Dijk deze maand ver huizen naar een paar bunkers en moe ten die koude-trotseerders zich maar op de steentjes uitkleden. Ik wacht liever tot het „hok" weer staat: Mei 1948. HENK DE JUTTER. De verkeersbrug over de IJssel bij Zwolle is officieel door minister Vos voor het verkeer geopend. Minister Vos knipt het lint door waarmede symbolisch de verbinding tussen Noord en Zuid en West een feit is geworden Mondelinge, Schriftelijke en Schriftelijk-Mondelinge Opleidingen Ned., Eng., Duits, Boekhouden VERDRONKENOORD 59—61 De mijnen- en munitie-opruimdienst is momenteel aan de kust van Texel bezig met het opruimen van allerlei gevaarlijke explosieven. Aan het eind van de vorige week is ter hoogte van ue strandpaal nr. 22 een sloep omgesla gen, waarbij zich gelukkig geen per soonlijke ongevallen voordeden, maar waarbij wel een kistje overboord sloeg. Dit kistje, dat ongeveer 40 bij 40 cen timeter groot is, bevat uiterst explo sieve stoffen. Daar uiteraard niet be kend is, waar het zal aanspoelen, wordt ieder die zich nog geroepen voelt, het strand te bezoeken, voor dit kistje ge waarschuwd. Bij 't vinden ervan wordt men verzocht, zo spoedig mogelijk de politie te waarschuwen. (Ingezonden mededeling) De bagermolen „Beverwijk 19" was nog maar een paar uur bezig met het uitdiepen van de haven voor het Ko- ninkklijk Instituut, toen er iets onaan genaams gebeurde. De zaak liep vast en men vermoedde dat de emmers op een wrakstuk gestoten waren. Dat bleek, toen een duiker een onderzoek had ingesteld, niet het geval te zijn. Vermoedelijk was reeds tijdens de baggerwerkzaamheden in het Amstel- diep een breuk in één der onderdelen van de ladder ontstaan, welke breuk zich thans op onwelkome wijze mani festeerde. De lier van de baggermolen bleek niet bij machte om de ladder te heffen, want deze was benedenaan verwrongen. De bokken Grutt en Ti tan moesten er aan te pas komen. De ladder werd gedemonteerd en zal door een reserve-ladder vervangen moeten worden. Het werk, dat aanvankelijk vier werkdagen in beslag zou nemen, ondervindt hierdoor op zijn minst een week vertraging. Enkele weken geleden schreven wij over een mannelijk ingezetene van Haarlem, die naar Texel was gereisd om een paar kilo schapenwol te kopen. Men schijnt in Haarlem veel belang stelling voor dit kostelijk product te hebben, want thans heeft de politie een Haarlemse dame aangehouden, die van de Texelse boot stapte met bij zich een zak met dertien kilo schapenwol. Zij had deze bij een boer gekocht voor vier gulden per kilo. De wol werd in beslag genomen en proces-verbaal werd opgemaakt. Wij zouden van deze plaats af dus aan eventuele nieuwe wolkoop-adspi- ranten, hetzij in Haarlem, hetzij elders, kunnen adviseren maar van de voor genomen transacties af te zien. We kunnen ons voorstellen, dat men de wol nodig heeft om warm te worden, maar toch niet om er gloeiend bij te raken. Een zesjarig jongetje uit de Hugo de Grootstraat heeft in de Krugerstraat een steen gegooid naar de autobus van de fa. Van der Wijst, met het gevolg, dat een ruit aan diggelen sprong. Het gevolg voor het ventje was, dat hij voor het eerst van zijn leven met de politie kennis maakte. Hij werd op het politiebureau ernstig onder handen ge nomen. DE LEESZAAL IN SEPTEMBER DeOpenbare Leeszaal werd jgedu- |ende de maand September bezocht door 272 mannen en 13 vrouwen, to taal 285 personen. Uitgeleend werden: 2774 romans, 1591 studiewerken en 2202 jeugdboe ken, totaal 6567 boeken. NIEUWE AAANWINSTEN Romans: Baum, Shanghai-hotel; Bruin, De drie portretten van Claire Marianne, Muziekmeester Adriaan; Donker, ..En het leven was goed; Ferwerda-van den Berg, Nog ligt de wereld open; Haag, Het signaal in den nacht; Iependaal, van, Gegist bestek; Kyne, Kameraden in den storm, Soldaten en zeelieden; Mageli, Rita's offer; Queen, Misdaad op de operatietafel; Studiewerken: Berden, Journaal van een woestijn reiziger; Bottome, Prof. Alfred Ad- Ier; Heerikhuizen, van, Rainer Maria Rilke; Koopmans, J., e.a., Gods bood schap in een donkere wereld; Keup- fer. Een zwerver in het luchtruim; Schermerhorn, en van Steenis, Land meten en waterpassen; Ven, van der, De herleving van het Nederlandse volksspel. Geschenken: Dassen. De grondwet; Doyle, Conan, De réfugiés, 2dln; Meier, Kvin nove- loj; Beef, de. Steno leerboek voor de School; Sampson, The concise Cam- bridge history of english literature; Schat, De..schat" (in de boot)- vier- inrichtingen; Verslag van het water leidingbedrijf van Noord-H i'land over 1943; Zenzinof, De Russische re volutie. O. S. en O. opende Zaterdag- en Zondagavond het seizoen met een paar uitstekend geslaagde cabaretvoorstel lingen, waarvoor de belangstelling groot was, en die een welkome ver sterking van de M.S.F.-kas hebben op geleverd. Op de planken verscheen het caba ret-gezelschap „G.M." (niet te verwar- renmet M.G.) van de personeelsver eniging der „Galeries Modernes". De leden van dit gezelschap waren dus alle dilettanten, zoals ook in Den Hel der velen hun krachten geven aan de toneelgroepjes van personeels- en an dere verenigingen. Dit G.M.-cabaret, dat de revue „Zeg, moet je eens horen" opvoerde, bewees over uitstekende krachten te beschik ken, die na een beetje stroef begin al le anderen in de juiste vrijmoedige stemming meesleepten. Weldra liep dan ook de zaak op rolletjes, en er ontstond ongemerkt een prettige band tussen spelers en publiek. Het duo Jo-Jo (waarvan de leider Joop Holleboom deel uitmaakte) span de de kroon, niet alleen in hun eigen creaties, zoals de komische reis om de wereld per jeep-met-echte-uitlaat, maar ook als medewerkers aan ande re sketches. Een uitstekend figuur sloegen ook de Gold Star Hawaiïans, die de sfeer van het romantische Ha- waiï aardig wisten te benaderen. Hun spel bleek zelfs invloed te heb ben op de onderwereld, of beter op de dierenwereld, want op een gege ven moment verscheen vooraan in de zaal een dikke vette welgedane muzi kale muis uit een kiertje. Het dier ge noot zichtbaar van de strelende klan ken, en nam met kennelijke belang stelling het publiek in de zaal eens op. Die belangstelling was niet wederke rig, want zij beperkte zich tot de aan wezigen op de eerste rijen, waaronder de Commandant Marine, de Chef-staf en de O. S. en O.-officier. Dat werd echter anders, toen na een uurtje het muisje een ondergrondse reis gemaakt bleek te hebben naar achter in de zaal, waar een grote consternatie on der de aldaar aanwezige Marva's werd veroorzaakt. Het laatste programma-nummer was een alleraardigste parodie op de opera, waarin de costumering opvallend goed in orde was. De heer Holleboom als Koning Wijntje oogstte weer veel suc- ses. Toen kwam de verloting, die vóór de pauze op sympathieke manier door het gezelschap was aangekondigd. Flipje, het zoontje van de vice-voor- zitter, trok de nummers en gaf tussen de bedrijven door een ping-pong-de- monstratie die er zijn mocht. Er wa ren aantrekkelijke prijzen, die door de Galeries Modernes te Utrecht beschik baar waren gesteld. Zo kon als op brengst van de eerste avond een be drag van f 186,22 aan de penningmees ter van het Marine Sanatoriumfonds ter hand worden gesteld. Luitenant ter zee te klasse J. G. M. D. van Grondelle, de O. S. en O.-of- ficier, kon terecht namens alle aanwe zigen het geezlschap hartelijk bedan ken voor het gebodene. Dat ook kapi tein ter Zee Reynierse het een en an der op prijs had gesteld, bewees diens toestemming om nog een uurtje na te dansen. Een mededeling, die in goede aarde viel. De dames van het gezel schap werden ieder met een mooi bouquet beloond. AMSTERDAM, S October. Abbekerk, Algerab, Alhena, Bloemfontein, Bosch fontein, Boskoop, Brastagi, Congostroom, Cottica, Edam, Gaasterkerk, Grootekerk, Indrapoera, Jaarstroom, Java, Johan van Oldenbarnevelt, Kertosono, Kota Baroe Kota Gede, Kota Inten, Leeghwater, Maaskerk, Meliskerk, Modjokerto, Mul- derketk, Nigerstroom, Nij kerk, Noordam, Oranjefontein, Pericles, Poelau Laut, Prins Alexander, Prins Frederik Hendrik Prins Willem II, Prins Willem IV, Pyg- malion, Rotti, Ruys, Rijnkerk, Sloterdijk, Socrates, Sommelsdijk, Stuyvesant, Suma tra, Tabian, Talisse, Tasman, Tawali, Te gelberg, Tj'ibadak, Tjibesar, TJikampek, TJimanoek, Tjimenteng, TJipondok, Tjisa- dane, Tjitjalengka, Van Heutsz, Veendam Weltevreden, Westerdam en Willem Ba- rendsz. Een dame, die Zaterdag tussen half acht en half negen een woning aan de Timorlaan bezocht, kwam tot de on aangename ontdekking, dat haar fiets die zij in het voortuintje had geplaatst, verdwenen was. De recherche stelt een onderzoek in. KVH leed Zondag j.1. haar eerste nederlaag in dit seizoen. En laten wij direct zeggen, volkomen verdiend. Rhoda was in vrijwel alle opzichten onze stadgenoten de baas. Wij zien in de West-Zaners dan ook een geduchte candidaat voor de eerste plaats, indien zij tenminste in deze vorm blijven spelen. Vooral het plaatsen en combi neren was zeer goed. Over de KVH-ers zijn wij minder goed te spreken. Er zit te weinig verrassing in de aanval len en ook het middenvak rammelt geducht. Wij hopen echter dat deze wedstrijd het een en ander geleerd heeft, vooral dat men een aanval met vier mensen moet opzetten. Jammer was, dat Koster, die zeker een goed en schotvaardig aanvaller is, afwezig was. Over de wedstrijd kunnen wij kort zijn. Het eerste kwartier gaat het spel vrijwel gelijk op, de aanvallen van Rhoda zijn echter veel geraffineerder van opzet, terwijl ook het tempo ho ger ligt. Na ongeveer een kwartier spelen vindt dit dan ook in een fraai doelpunt zijn beloning. Rhoda wordt geleidelijk sterker, doch stug verdedi gen voorkomt erger. Nadat er onge veer een half uur gespeeld is, weet een KVH-dame de stand gelijk te ma ken. Ongeveer 5 minuten vóór rust herneemt Rhoda de leiding (2—1) en met deze stand komt de rust. Na rust hetzelfde spelbeeld. Goede aanvallen van Rhoda en stug verdedigen van KVH. Nog tweemaal scoren de gasten, zodat het einde komt met een 41- overwinnm" voor Fhoda. H't derde twaalftal deed het beter en won zijn zware wedstrijd met 6i. De huisvader van het Tehuis voor cuden van dagen aan de Groenstraat, de heer Van Roon, merkte gisteravond om plm. 8 uur, dat iets niet in orde was met de kachel van de centrale verwar ming Er kwam veel rook uit de kelder, wat hem reden gaf om de brandweer te waarschuwen. De brandweerlieden Van het Hert en Jongepier kwamen 'n onderzoek instellen toen zij enkele mi nuten in de kelder waren, gaven zij geen antwoord meer op een hun gestel de vraag waaruit de heer Van Roon concludeerde, dat zij door de rook be wusteloos waren geworden. Hij waar schuwde nogmaals de brandweer en te gelijk de G.G.D., dokter Vroom en de voorzitter van het tehuis, de heer Boen dermaker, die in de consistorie van de Bethelkerk een vergadering van de dia conie bijwoonde. Ook de burgemeester en de commissaris van ooljtie kwamen weldra ter plaatse. Toen de beide brandweerlieden tenslotte door de brandweer met assistentie van enkele diakenen uit de kelder waren gehaald, blken zij er vrij ernstig aan toe te zijn Zij moesten naar het Gem. ziekenhuis worden overgebracht, daar zij door kool-monoxyde bewusteloos waren ge worden. Pas een paar uur later kwa men zij in het ziekenhuis bij. Zoals het zich thans laat aanzien zullen zij geen ernstige gevolgen van deze gebeurtenis ondervinden. Het zal echter voor de brandweer een aansporing zijn om in den vervolge bij dergelijke incidenten geen risico's te nemen, maar gebruik te maken van een zuurstofapparaat. RECTIFICATIE In het verslag van de wedstrijd HFC HRC in ons nummer van gisteren leze men bij de derde alinea: Tactisch was hun optreden vóór de rust echter zwak. In de kop van Helder—Vitesse staat vermeld 24. Dit moet vanzelf 23 zijn. Dit waren foutjes van de zetter en wie zal het hem kwalijk nemen? Deze man verricht zijn werk wanneer wij juist te slapen zijn gegaan. Onze verslaggever heeft door de emotie van de wedstrijd Helder—Vi tesse 'n slippertje gemaakt. Hij sprong van 02 op 12. Het werd echter eerst 03 en toen pas scoorde Helder twee doelpunten. Wie werkt maakt fouten. Een zeer geliefkoosd Helders scheld woord schijnt het „vuile viezerik" te zijn. Degenen, wie dit woord naar 't hoofd wordt geslingerd, appreciëren dit echter niet. Voor de tweede maal in korte tijd werd voor de politierech ter te Alkmaar een aanklacht wegens belediging in behandeling genomen. Ditmaal was de verdachte een verte genwoordigster van het zwakke ge slacht, Wilhelmina J.P. genaamd. Zij had een passerende buurman, die zich met een ruzie van haar echtge noot bemoeide, op kwaadaardige toon „schooier - vuile viezerik" toegevoegd en hieraan nog enkele bemerkingen gevoegd, waardoor buurman zich bele digd gevoelde. Haar loslippigheid kost haar f 10 boete. Een bewoonster van de Ceramstraat deed bij de politie aangifte, dat een onbekende tijdens haar afwezigheid aan het snuffelen geweest was in een muurkast op haar slaapkamer. Enig linnengoed was eruit verdwenen. Een gedeelte daarvan had zij op de keuken vloer teruggevonden. Het was begrij pelijk, dat zij het betreurde de achter deur opengelaten te hebben. De Gemeenteraad heeft geld beschikbaar gesteld voor de bouw van 18 woningen. De balans, en de verlies- en winst rekening van Texels Electriciteits Maat schappij over het Jaar 1946 werd vastge steld en sloot met een batig saldo van f 17.116,63; welk saldo aan de algemene reserve zal worden toegevoegd. De gemeente-rekening over het Jaar 1945 werd vastgesteld en sloot met een batig saldo, groot f 42.590,05, gewone dienst en f 24.120,68 kapitaaldienst. Ingevolge de Woonruimtewet 1947 werd een vaste commissie benoemd, welke be staat uit de heren: A Dros Bz., Jur Beum- kes, Jak Bruin, S van Heeringen en H Zijm. Op zijn verzoek werd aan de heer F Daalder, hoofd der openbare lagere school te Oosterend eervol ontslag verleend en in diens plaats per 1 December benoemd do heer K Fielmich te Zwanenburg. Aan het gemeente personeel werd de 2'U gratificatie toegekend. Vastgesteld werd de verordening voor georganiseerd overleg, hetgeen inhoudt, dat een commissie zal worden samenge steld tot dit doel, bestaande uit gemeen te-personeel en de ambtenaren-organisa tie:. De heer P Bakker te Oosterend werd per 1 October benoemd tot plantsoen- arbeider. PASTOOR BRINKMAN THANS DEKEN TE NOORDWIJK Pastoor Brinkman, die in December 1941 van Den Burg naar Rotterdam overge plaatst werd, is tot Deken benoemd te Noordwijk. Velen zullen zich pastoor Brinkman nog herinneren. Geslaagd dank zij (Bekende Schriftelijke Cursus) Ungtzunaen mededeling) „Vitesse", een club uit het dorpje Castricum. Een veieniging die pas promo veerde uit de vierde klasse. We erkennen wel, dat ze meedoen en dat het aardige ploegjes zijn, maar in ons milieu van teams, die on geveer twintig jaar in de derde klasse de toon aangeven, waar van ook enkele jaren in de twee de klasse, wij zien er toch feite lijk niet zo hoog bij op. Dat dit een gevaarlijke vergissing is, moesten wij vandaag weer op harde wijze ervaren. Niet dat het Helder-team een matte wedstrijd speelde, integen deel, zelfs belangrijk beter dan vorige week. Maar Vitesse ver- rastte vriend en tegenstander, door haar uitstekende spelopvat ting en grote snelheid. Aanvanke lijk dachten we: die lui hebben veel geluk. Nadat we het spel van de verdedigers hadden gezien en de capaciteiten van enkele voor- waartsen, veranderde deze ge dachte in bewondering voor deze snelle en zeer aantrekkelijke ont moeting. Eerst in de tweede helft, toen de bezoekes r-et de veilige voor sprong 02 geen enkel risico meer namen. scha'..alde Hoebe de Helder-machine over op de hoog ste versnelling. Het was een lust te zien, hoe het gehele team zich met volle kracht en grote geest drift in de strijd wierp. Maar de chronometer van arbiter de Voogd, die uitstekend leidde, bracht de Castricummers juist op tijd redding. Nu Vitesse zich op deze verrassende en uit een oog punt van sportprestatie, prima wijze aan Helder heeft voorge steld, geloof ik wel, dat de wit- jakken uit dit alles iets geleerd hebben en dat het vervolg op de ze kennismaking voor hen gunsti ger kan verlopen. Intussen geen jammer, dat deze prachtige sport middag zo weinig winst voor Nieuwediep opleverde. Het le gioen, dat Racing vergezelde naar H.F.C., had ook al een uitsteken de wedstrijd bijgewoond, echter zonder enige winst. Ten aan- schouwe van duizenden toeschou wers heeft daar aan de Span jaardslaan, het wit en blauw van het fiere H.F.C. weer als van ouds gewapperd in de herfstzon. Een club, die weliswaar van de eerste naar de derde klasse terugviel doch die door haar opvattingen omtrent beschaving, ridderlijkheid en sportiviteit nog immer tot de eerste-klasse-clubs behoort. Tot volgende week lezers! Racing- Zaandijk! TOEAN TIK-TIK. Naar aanleiding van de beide artike- len in de Helderse Courant van Zateri dag 20 Sept. en Woensdag 1 October over de Wijkindeling voor melkslijters zouden wij over deze kwestie ook onzé inzichten gaarne ter kennis van het publiek brengen. Wij huldigen het na- rooi: vrijheid, blijheid en menen dat iedereen vrij moet zijn in z'n doen en laten, zolang de overheid hierin niet haar bepaalde voorschriften geeft. En dit is hier niet het geval, ofschoon er melkslijters zijn, voorstanders van de nieuwe indeling, die hun klanten trach ten wijs te maken, dat ze hiertoe ver plicht zijn. Neen, iedereen kan zijn geld en bonnen besteden waar en aan wie hij wil. Er bestaat geen verordening, noch van rijks- noch van gemeentewege, die dit verbiedt. En wat die redenering in genoemde artiklen betreft, over 't verschrikke lijke gehutsel met de melk, de hele lange dag, die is ook glad fout. We ha len n.1. aan de fabriek 3 keer per dag de melk en zo is 't zelfs mogelijk, dat de klanten, die eerst 's middags be diend worden, versere melk ontvangen dan die van 's morgens vroeg. Dezen kr'jgen n.1. melk van de vorige avord. terwijl de eersten dikwijls melk ont vangen van de boeren, die nog dezelfd# moi gen gemolken hebben. Trouwens, wie heeft er van bijzon- dei e klachten gehoord over zure melk, ze'fs in deze abnormale zomer' Ook het argument als zou de w.nst- n ar?e voor v slijter, niet vevhoogd kunncr, worden, doordat er in één straal soms vijf. zes melkslijters komen, houc' geen steek Hoe staat 't dan met bakker, kruidenier, groenteboer enz. die men ook met vijf, zes tegelijk in de straat ziet? Men schrijft ook: mevrouw Zus, poft altijd; mevrouw Zo wil tweemaal per dag bediend worden! Nu, iedere melk- slijter kent zijn eigen klanten 't best en zolang geen officiële voorschriften ons binden, hopen wij vrij te blijven in ons doen en laten. Vrijheid, blijheid. Onderschrift: Alles heeft zijn vóór en zijn tegen. Het zou wel heel merkwaardig zijn, wanneer aan de nieuwe wijkindeling nu uitsluitend voordelen en in 't geheel geen nadelen verbonden waren. Het gaat er nu maar om, vast te stellen wat het zwaarst weegt. Nu worden in het bovenstaand ingezonden stuk niet eens nadelen opgenoemd. Men beperkt zich tot het in twijfel trekken van de voor delen, en dat onder het motto „Vrij heid, blijheid". Dat is onzes inziens een gevaarlijk motto. Waarom moet juist de overheid eerst bindende voorschrif ten geven? Het is toch veel mooier wanneer uit particulier initiatief cn met instemming van de overheid! aan een toestand van ongebondenheid (wat iets anders is dan vrijheid) een einde komt. Het is goed te keuren, dat vrijwel alle Helderse melkslijters tot het inzicht gekomen zijn, dat het op de oude voet voortsukkelen op zijn minst genomen economisch niet vzerantwoord iz. En dat men bereid is, om over be paalde bezwaren die in hoofdzaak gebaseerd zijn op gevoelsoverwegingen heen te stappen. We moeten de din gen nuchter zien. Het is inderdaad een hele stap, vooral voor een melkslijter- op-leeftijd, om iets dat in een lange reeks van jaren gegroeid is, vaarwel te zeggen. Wij kunnen ons voorstellen, dat daartegen een zeker verzet geboren wordt, een verzet dat gesteund wordt door soms spitsvondige redeneringen. Het algemeen belang is daarmee echter niet gediend. Het algemeen belang, dat wil zeggen: het belang van de melk- slijter en dat van de klant. Wat bakker, kruidenier en groenteboer doen, heeft met deze kwestie niets uitstaande. Eén ding echter daarover: de waren, die bakker, kruidenier en groenteboer rondbezorgen, kunnen in kwaliteit nog wel eens verschillen. De melk heeft echter één kwaliteit: iedere melkslijter bezorgt gestandaardiseerde melk met een vetgehalte van 2'/s procent. Het gaat de klant om de melk, niet om de melk boer. Redactie Held. Crt. Mijnheer de redacteur, verzoeke beleefd een klein hoekje in uw blad. Nu het winterseizoen aanbreekt, meent ondergetekende terugziende op het afgelopen zomerseizoen na mens de drie afdelingen van de Speel tuinverenigingen „Den Helder'' har telijk dank te moeten brengen aan al diegenen, die in de afgelopen maan den hun medewerking verleenden, vooral bij de propaganda-actie, die pl.m. 500 nieuwe leden opbracht. In het bijzonder aan de heer Kaan voor het beschikbaar stellen van zijn vrachtauto, aan „Radio Meteoor" voor het gebruik van de geluidsinstallatie, en aan de chauf feurs. Voor de opbouw van circus Troelala een woord van dank Aan hen, die daarvoor de materialen gra- tis beschikbaar stelden, waarmede het cabaret-clubje van Kassie Zes aan tweeduizend kinderen een prach tige middag Kon bezorgen. Het winterseizoen staat voor de deur, de tuinen worden afgetuigd en de materialen opgeborgen. De be sturen hebben het winterprogramma opgemaakt en zij hopen, dat de ouders hun kinderen de verschillende clubs zullen laten bezoeken, tot lering en vermaak, zodat de lange winter avonden nuttig worden besteed, Laat de opkomst groot zijn! U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de beschikbaar gestelde ruimte, ook voor de recensies, tekent namens de afdelingen, K. VAN REEK, Secretaris afd. Vogelwijk en leider Propaganda-actie.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2