Geen beslissing op Russisch voorstel Oprichting Dem. Volkspartij Weerbericht Vijf ministers verlaten Brits kabinet Zuid-Sleeswijks probleem bracht Deense regering ten val De Gaulle strijdt verder Woensdag 8 Oct. '47. VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70e Jaargang no. 7630 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna De heer Palar beschuldigt Nederland in Veiligheidsraad Onder leiding van Mr. Oud Tweede Oceaanvlucht zonder piloot Henriëtte Roland Holst breekt haar heupbeen Twee dodelijke mijn ongelukken Geen extra-toeslag voor gepensionneerden Zes jaar voor Bestuursraad van Noord-Holland Attlee reorganiseert zijn team Fusie tussen Amsterdamse Bank en Incasso Bank? Fruitprijzen blijven mdhaafd gehai De sanering in het bloembollenvak Handvest van Potsdam in snippers? - HALF OCTOBER EEN •KOLENBON? Amerikaanse voorraden cholera-serum uitgeput Met 80—66 stemmen Drie Nederlanders in Republiek vrijgelaten „Poeske' Scherens geridderd BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Giro 434000 Dir.: J. Bijlsma COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per mm. Kleine ad vertenties („Juttertjes") xot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 3.90. Wrad Hoofdredacteur: Jac. Broersen, Rayonredacteur C. A. Dekkers De Veiligheidsraad is in zijn verga dering van gisteren niet tot een nieu we beslising in de Indonesische kwes tie gekomen. De voorzitter voor de' maand October, de Engelsman Cado- gan, verklaarde aan het eind van het debat, waaraan de vertegenwoordigers van Hindoestan, Polen, China en Indo nesië (de heer Palar) hadden deelge nomen, dat hij geen kans zag thans tot een uitspraak te komen over de Russische resolutie, die wenst dat beide partijen hun troepen op de oude stellingen terug brengen. De vergade ring is verdaagd tot Donderdagmor gen half elf. De Verenigde Staten, België, Nederland en Rusland zullen dan aan het woord komen. Hindoestan heeft 't Russische voor stel gesteund, Polen heeft aangedron gen op krachtig optreden |ran de Raad tegen de Nederlandse agressie. De Chinese gedelegeerde zei, dat hij voor de Raad geen reden zag om de consuls te veroordelen, zoals de afge vaardigde van Hindoestan had ge vraagd. Hij drong er bij de Raad op aan het definitieve rapport van de consuls af te wachten, alvorens nieu we stappen te nemen. De heer Palar, vertegenwoordiger van Indonesië, verklaarde, dat de vre de in Indonesië zo lang zal worden bedreigd, als er Nederlandse troepen op Indonesische bodem staan. De Ne- Op uitnodiging van mr. P. J. Oud zijn een aantal niet-socialistische de mocraten Zaterdag j.1. te Utrecht in vergadering bijeengekomen. Na een uitvoerige gedachtentvisseling werd besloten tot de vorming van een comité tot voorbereiding van de op richting van een democratische volks partij. Alle aanwezigen, ten getale van 72 personen,1 traden als lid van het comité toe. Het bestuur werd samengesteld uit: mr. P. J. Oud te Rotterdam, voorzitter, H. B. Berghuys te Utrecht, T. de Boer te Nijmegen, mr. K. Bylsma te Franeker, mr. P. W. J. H. Cort van der Linden te Groningen, dr. S. Elzinga te Haarlem, J. J. G. S. Falkena te Heerenveen, J. J. Feringa te Alkmaar, mevrouw Goudswaard Knipscheer te Gorsel, B. Krijt te Die penveen, D. van Leeuwen te Vlissin- gen, G. A. Mulder te Ginneken, H. R. Mulder te Deventer, ds. W. N. van Nooten te Meppel, W. F. A. Wiesell te Amsterdam. Als secretaris zal op treden mr. J. G. Betting, Staten Bol werk 26 te Haarlem. Het comité staat open voor verdere toetreding van leden. derlandse legerleiding, aldus de heer Palar, is zo machtig, dat zij in aan- zienljjke mate beslist, wat de Neder landse regering moet doen. De heer Palar sprak zijn vertrouwen uit in 't werk van de Commissie van Drie, doch hij achtte het wenselijk, dat zij haar zetel zal vestigen buiten Neder lands of Indonesisch gebied. Palar be schuldigde de Nederlanders er van Linggadjati eenzijdig te hebben vast gesteld, er vervolgens een eenzijdige interpretatie aan te hebben verbon den, het toen eenzijdig te hebben los gelaten en tenslotte de demarcatielij nen eenzijdig te hebben bepaald. Hij drong er bij de Veiligheidsraad op aan, de arbitrage van de Commissie van Drie bindend te verklaren. Slechts enkele toeschouwers wa ren getuige van het vertrek, Dins dagmorgen vroeg, van de Amerikaan se skymaster, die van het vliegveld Lyneham in Wiltshire (Engeland) op steeg voor de retourvlucht over de Atlantische oceaan zonder piloot. Ko lonel Gillespie taxiede de viermotorige machine naar de startbaan en zette dan de handle over, waardoor het vliegtuig op het „automatisch brein" werd overgeschakeld. Op perfecte wijze startte de machine, zonder een mensenhand aan zijn stuurinrichting, voor de reis van 3840 kilometer naar Stephanville op New Foundland. Het vliegtuig had elf passagiers aan boord, waaronder dezelfde nood-be manning van zeven koppen als op de heenreis naar Engeland. De robot-Skymaster van het Ameri kaanse leger is gisteravond op zijn te rugvlucht op New Foundland geland. Tijdens de vlucht over de Atlantische Oceaan werd de machine weer radio grafisch bestuurd. De gezagvoerder heeft het toestel in New Foundland aan de grond gezet, omdat men daar niet ovei een installatie voor automatisch kilden beschikt. Heden gaat de tocht verder naar de .Verenigde Staten. De dichteres Henriëtte Roland Holst is in het ziekenhuis te Breda opgenomen, nadat zij in haar woning te Zundert het ongeluk had over een drempel te struikelen, waarbij zij haar heupbeen brak. Zondagavond was haar toestand bevredigend. Foto van de nieuw benoemde Engelse ambassadeur Sir Philips Nichols. Op de staatsmijn Maurits te Lut- terade werd de 27-jarige ongehuwde houwer F. H. Fiévez uit Heerlen in een vul-pijper door stenen uit de blaasleiding zo ernstig gewond, dat hij overleed. Op de Laura te Eygels- hoven is de gedetineerde J. Blok, va der van één kind, door een steen uit het dak van een mijngang in de nek getroffen en later in het St. Joseph- ziekenhuis te Heerlen overleden. Het ligt niet in de bedoeling der re gering om, zoals in 1945 en 1946 ge schiedde, ook over het jaar 1947 aan gepensionneerden een extra-toeslag te verstrekken. Dit besluit is genomen, omdat bij het ministerie van Binnen landse Zaken twee ontwerpen-van-wet in voorbereiding zijn. Het ene betreft de herziening van de Pensioenwet-1922 en het andere de verhoging der pen sioenen, te rekenen met ingang van 1 Januari 1947. Eerlang zal de indiening van beide wetsontwerpen bij de Twee de Kamer geschieden. Veertien dagen, geleden eiste mr. Besier, procureur-fiscaal bij het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam, 10 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest tegen de 49-jarige W. H. M. Nienhuis Ruys uit Amsterdam, die tijdens de oorlog eerst directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau was en later een benoeming als be stuursraad van Noord-Holland aan vaardde. Dinsdag veroordeelde het Bijzon der Hof N. R. tot 6 jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest en onzetting uit alle openbare rechten voor de t(jd van het leven. VERANDERLIJKE WIND. Vannacht en morgenochtend weer op vele plaatsen nevel of mist. Overigens droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden in de hogere niveaux. Veranderlijke wind. Weinig verandering van temperatuur. De „Joodse Staat", een illegaal immigrantenschip, hetwelk aan de kust bij Haifa door Engelsen ontdekt werd en opgebracht naar Cyprus. Aan boord bevonden zich ca.' 2000 Joodse vluchtelingen. Minister Shinwell heeft de in deze tyd zo belangrijke post van brand stofvoorziening moeten afstaan aan Gaitskell. Dit is wel de voornaamste gebeurtenis in de reeks veranderin gen in de Engelse ministerraad, welke door Attlee is bekend gemaakt. Daar Sir Stafford Cripps als minister van Economische Zaken nu tevens de supervisie heeft over het ministerie var. Brandstofvoorziening, acht de eer ste minister het niet langer nodig, dat minister Gaitskell deel van het kabinet uitmaakt. Tegen de vrij algemene verwachting in blijft Bevan aan als minister van Volksgezondheid. Ook Alexander blijft gehandhaafd op zijn post als minister van Defensie. Vijf ministers zullen de regering ver laten. Het zijn 6e minister voor Schot land, de Lord Geheimzegelbewaarder en leider van het Hogerhuis, de minis ter van Oorlog, de minister van Aan voer en de minister van Pensioenen. Hoewel Attlee kortgeleden naar aan leiding van het vertrek van oud-minis ter Greenwood verkondigde meer jonge mensen in het kabinet te willen bren gen, blijft de 78-jarige Viscount Ad- dison lid van het kabinet. Naar „De Volkskrant" verneemt, zou volgens hardnekkige geruchten 'n zeer nauwe samenwerking tussen de Amsterdamse Bank en de Incasso- Bank op til zijn. In sommige kringen wordt zelfs van een fusie gesproken, aldus het blad. De betrokken direc ties wilden zich desgevraagd over deze geruchten niet uitlaten, doch naar ver luidt wordt Vrijdag 10 October door beide instellingen een speciale com- missarissenvergadering gehouden, waar belangrijke besluiten zouden worden genomen. De beide banken behoren met de Rotterdamse Bank, de Twentse Bank en de Nederlandse Handel Maatschap pij tot de vijf grootste bankinstellingen van ons land. Met een eventuele fu sie zou de nieuwe instelling de groot ste zijn van Nederland. De minister van Landbouw heeft op vragen van het Kamerlid Maenen me degedeeld, dat er voor hem geen aan leiding bestaat tot het nemen op dit ogenblik van bijzondere maatregelen wat de prijzen van het fruit betreft. Ofschoon van communistische zijde uit de kringen der mijnwerkers ernstig gewaarschuwd wordt tegen de vervan ging van minister Shinwell, kan aller minst beweerd worden dat deze groep arbeiders over het algemeen de nieuwe benoeming betreurt. De president van de Nationale Mijn- werkersbond, Will Lawther, verklaar de: „De mijnwerkers en de leiders van de bond zullen met de nieuwe minister samenwerken en hem helpen zijn taak tot een succes te maken in zijn eigen belang en" dat van het hele land". NEDERLAND HELPT INDIë. Dezer dagen verzond de stichting „Nedefland helpt Indië" wederom een hoeveelheid levensmiddelen naar In dië. Het waren ditmaal 84.500 kg ge condenseerde melk, die ten geschen ke werden gegeven. Gandhi vierde 2 October j.1. zijn 78ste verjaardag en aan belangstel ling heeft het hem niet ontbroken. Uit de gehele wereld ontving h(j brieven, telegrammen en bezoekers. Op verzoek van 15 der afdelingen zal de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur op 27 October a.s. op een nog nader vast te stellen plaats een buitengewone vergadering houden, waarbij het voorstel tot af schaffing van alle saneringsmaat regelen op tafel zal komen. Dit voor stel zal worden ingediend door de af deling Grootebroek; het zal, naar verwacht wordt, door een groot aan tal afdelingen worden gesteund. Intussen is er nog steeds de actie tot het houden van een referendum onder alle leden van de Algemene Vereniging over de al of niet af schaffing van de saneringsmaatrege len welke actie is uitgegaan van de nieuwe voorzitter, jhr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden. Het idee voor een referendum is ln vakkringen zeer gunstig ontvangen, vooral, omdat daardoor een einde zou komen aan de strijd, die in bloembol lenkringen thans zeer fel woedt. Men verwacht, dat een referendum zal aantonen, dat de meerderheid van kwekers en exporteurs van de rege ringsmaatregelen af wil. Om echter de mogelijkheid te openen, dat alle betrokkenen hun stem uitbrengen, zou men het referendum ook willen uitstrekken tot de aangeslotenen bij het Bedrijfschap voor Sierteeltproduc ten, zodat een uitspraak zou worden verkregen, die de mening van het ge hele bloembollenvak zou weergeven. De anti-saneerders hebben inmiddels reeds een eigen vereniging met een orgaan: „De vereniging tot behoud van het bloembollenvak". Maurice Thorez, de secr.-gen. van de Franse Communistische Partij, heeft voor een bijeenkomst van zeventig duizend mensen verklaard, dat de ver klaring van de negen communistische partijen enthousiaste bijval zal vinden bij de arbeiders en de vrienden van de vrede, en hen, die menen dat de weg vrij is voor nieuwe avonturen, tot na denken zal stemmen. De New York Times noemt de op richting van de nieuwe Communisti sche Internationale een nieuw bewijs van Sowjet-Russisch imperialisme. „Het manifest scheurt alle in oorlogstijd ge sloten overeenkomsten van Atlantisch Handvest tot Potsdam in snippers en zal ernstige terugslag hebben op de V.N., welke reeds door de Sowj et-Russische obstructie is verlamd", aldus schrijft het blad. Volgens het „Vrije Volk" ligt het in de bedoeling half October weer een nieuwe kolenbon bekend te ma ken. Naar te Washington wordt verno men, hebben het Amerikaanse leger en de marine hun voorraden cholera- serum uitgeput, nadat 1 millioen een heden hiervan in de afgelopen week naar Egypte verzonden werden. Men betwijfelt het, of de V.S. onmiddellijk nogmaals 1 millioen eenheden, waar' om door Egypte is verzocht ter be strijding van de cholera-epidemie, ter beschikking kunnen stellen. Aangaande het aftreden van de Deense regering vinden wij in de „Neué Züricher Zeitung" de volgen de bijzonderheden. De motie van wan trouwen, in het parlement ingediend, vond haar grond in de persoonlijke houding van premier Knud Kristen- sen (Venstre-partij) met betrekking tot de Zuid-Sleeswijkse kwestie. Tach tig leden steunden de motie (sociaal- Hij is van oordeel, dat noch kan wor- democraten, communisten, radicalen den gezegd, dat de productiekosten van appelen en peren niet worden ge dekt door de geldelijke opbrengst noch dat deze vruchten buiten het be reik blijven van een groot deel van de bevolking. De Republikeinse regering heeft op verzoek van de Ver. Staten drie Ne derlandse militairen vrijgelaten, die Zaterdag gearresteerd werden, toen een Amerikaans marinevliegtuig, waarin zich de drie militairen bevonden, een noodlanding maakte op een Republi keins vliegveld op Java. Een van de drie, de soldaat W. Poloy, vertrekt naar Nederland, waar zijn va der op Zuid-Beveland ernstig ziek is. en de voormalige conservatief Christ- mas Moelier). Zesenzestig leden stem den tegen, onder wie die der Venstre- partij en conservatieven. De regering verklaarde zich solidair met de pre mier. Deze had bij de sluiting van 't debat verklaard, dat hij zich door de andere partijen niet kon laten voor schrijven, welke mening hij diende aan te hangen. Hij stelde zich weder om op het standpunt, dat Denemarken moest trachten, in het toekomstig vre desverdrag met Duitsland een bepa- l;ng opgenomen te krijgen, die de Zuid-Sleeswijkers het recht geeft over enige jaren zelf uit. te maken, tot wel ke staat zij willen behoren. De minister van Buitenlandse Za ken, Rasmussen, zette nog eens uit een, dat de Deens-gezinde Zuid-Slees- wijkers van de Duitse souvereiniteit bevrijd wensten te worden, terwijl Denemarken slechts een administra tieve scheiding tussen Zui^-Sleeswijk en Holstein onder Duitse souvereini teit aanbeval. Denemarken kon daarom niet tege lijkertijd als woordvoerder van de Z.- Sieeswijkers optreden. Als, over enige jaren zich de Zuid-Sleeswijkers Deens gezind hadden getoond, kon de kwes tie opnieuw in behandeling worden genomen. Prins-regent Karei van België heeft gistermorgen aan Scherens het ridder kruis van de Belgische Kroonorde uit gereikt. Een communiqué van de Belgische wielerbond zegt hierover: „Dit is een volkomen verdiend huldebetoon aan de uitnemende Leuvense wielrenner, die zich op alle banen van het continent heeft onderscheiden, tijdens een loop baan die even briljant is door het aan tal van zijn successen als merkwaardig door de rechtschapenheid, welke onze nationale „Poeske" altijd heeft geken merkt. Alle sportmensen zullen zich verheugen over de onderscheiding, welke aan Scherens is ten deel geval len". Voor de man uit het volk was ge neraal Charles de Gaulle vrijwel een onbekende, toen hij voor de eerste maal vanuit Londen het woord richt te tot het verslagen Frankrijk. Het trotse land was verpletterd onder de Duitse laars en het volk lag versuft en ont^pt ter neer. Het was echter die vreemde Franse stem uit Londen, die voor de eerste maal het woord „résistance" (verzet) in de mond nam. En het bleef niet bij die eerste maal. Telkens weer klonk de stem over het water, die woorden sprak van hoop en bemoediging, die sprak over de morgenstond der vrijheid, al was de zon nog ver beneden de horizont.... De stem van een man, over wie zijn beroemde landgenoot Georges Duha- mel juist één jaar geleden nog schreef: „gevoelig voor iedere smart, voor iedere ontroering, een man die in ernstige uren het trillen van de stem nauwelijks de baas kan, die vreemde stem, zo volkomen ongeschikt voorde gewone kunstgrepen der heren rede naars, moedig en toch altijd mense lijk, arm als het vaderland zelf en trots, gelijk dat past bij dat grote volk De Generaal kende zijn volk, hij rukte het uit boven het defaitistisch geredeneer van de oude Pétain, hij vuurde het aan in de strijd, hij orga niseerde de Franse strijdkrachten bui ten het moederland en in Augustus 1944 was hij een der eersten die de diep ontroerende en glorierijke be vrijding van Parijs meemaakte. Korte tijd stond hij aan het hoofd der rege ring doch na het herleven van oud gekrakeel tussen de partijen zegde hij zijn functie vaarwel en trok zich terug in een mysterieuze zwijgzaamheid. Juist omdat zijn hart meer dan ooit vurig klopte voor zijn land en. zijn volk.... Nu kon hij zich ongestoord bezinnen over de volgende taak, die op zijn schouders zou worden geplaatst en al hebben bepaalde kringen zich wel eens minder sympathiek uitgela ten over De Gaulle's diplomatieke ca paciteiten, de Generaal moet hier een helder inzicht in de toekomst hebben gehad. Het ging en gaat het Franse volk economisch niet voor de wind. Het bleek een schier onoplosbaar probleem dit land uit de chaos op 4e weg naar herstel te brengen. De nood van het volk klopte opnieuw aan de deur van De Gaulle's werkkamer. En hij ant woordde. In een vurige rede te Straatsburg riep hij het Franse volk toe zich niet al ruziemakend en dis puterend te verdelen, doch over vele twistpunten heen elkaar de hand |te reiken gelijk in de tijd van de „ré sistance", om gezamenlijk het hoofd te bieden aan de moeilijkheden ten einde Frankrijk weer op die plaats in de rij der volkeren te brengen, die het waard is. Sympathiserenden met de gedachten van de Gaulle konden zich aanmelden aan plaatselijke bu- bureaux en de „Rassemblement du Peuple Francais", de „hereniging van het Franse volk" zoals De Gaulle zijn nu tot een partij uigegroeide bewe ging noemde, was geboren. De steeds hoger stijgende nood heeft het Franse volk op de tweesprong ge bracht en het communisme wenkt met een vriendelijk gebaar. De ge meenteraadsverkiezingen naderen snel. Beide factoren deden de Generaal Zondag j.1. in het historische bos van Vincennes bij Parijs opnieuw het spreekgestoelte bestijgen. Ondanks sa botage van hen, die in De Gaulle hun vijand zien, waren een half millioen Fransen samengestroomd om naar de Generaal te luisteren. Hij stelde het eigenbelang der par tijen aan de kaak, doch zijn woorden over Rusland en het communisme maakten de meeste indruk. „Frankrijk is een bedreigd land, dat slechts op enkele passen afstand leeft van het Sowjet-dictatorschapdat zich meer en meer naar he Westen verbreidt." Hij wees op de oorlogsdreiging, die er boven de wereld hangt en verklaarde, dat Frénkrijk zich vrijwillig zo nodig als bondgenoot dient te scharen aan de zijde van de Westelijke democra- tiën. In Frankrijk, waar „de politiek" zo sterk individueel leeft, worden de ko mende dagen onder hoge spanning tegemoet gezien. De communisten dreigden enkele weken terug al met een burgeroorlog als De Gaulle aan de macht zou komen De oprichting van het „Voorlich tingsbureau" der communistische par tijen van negen landen te Belgrado, een herleving van de internationale samenwerking der communisten, er kent de splitsing van de wereld-opinie in twee richtingen. De verschijning van deze factor zal de strijd des te heviger maken. Zo ziet niet alleen Frankrijk, 'maar de gehele wereld met spanning uit naar het resultaat der a.s. verkiezin gen, die behalve voor het Franse volk voor geheel Europa de koers zullen kunnen bepalen. AD INTERIM.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1