Prinses Marijke ten doop gehouden Ontroerende plechtigheid in de oude Dom VERENIGDE VERGADERING DER STATEN-GENERAAL VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Weerbericht Losse textielpunten voortaan ookgeldig Donderdag 9 Oct. '47. 70e Jaargang no. 7oJi Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Morgen opnieuw bijeen Engels goud naar de V.S. Roofoverval op sigarenwinkel Frans offensief in Indo-China? Sjarifoeddin zal onderhandelingen leiden Nieuwe Bonnen Tegenwoordige handelsmentaliteit Munitie-ontploffing bij Apeldoorn Revolte in Portugal voorkomen Slachtoffer onbewaakte overweg Een merkwaardig biologisch verschijnsel BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Giro 434000 Dir.: J. Bijlsma COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per mm. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 3.90. VVrnd Hoofdredacteur: Jac. Broersen, Rayonredacteur C. A. Dekkers Het is vandaag wederom een hoogtijdag voor het prinselijk gezin. Immers, vandaag is het jongste prinsesje, Marijke, gedoopt. Wij behoeven ons niet eens te herinneren de geestdrift, die op die koude winterdag 18 Februari van dit jaar werd losgeslagen door het bericht van haar geboorte, om te weten, dat ook nu het Nederlandse volk meeleeft met deze belangrijke gebeurtenis. Belangrijk in het leven van het prinselijk gezin, belangrijk in het Huis van Oranje en dus belangrijk voor ieder, die aan Oranje verknocht is. Wanneer er vreugde heerst in het prinselijk gezin, straalt daarvan iets af op allen, die meeleven met het wel en wee in het Witte Paleis te Soest- dijk. De doop van een kind is een gebeurtenis van betekenis in ieder gezin, waar het koninklijk devies „Le Christ avant tout" tot gelding gebracht wordt. De stad Utrecht mocht deze plech tigheid binnen fiaar veste zich zien voltrekken, omdat zij de hoofdstad is van de provincie, waar het prinselijk gezin woont. En de Utrechtse dom mocht het verheven ceremonieel omsluiten met de hoog rijzende bogen van het zin rijke gothische( bouwwerk. DE KONINKLIJKE STOET. Te ruim elf uur reden de zeven hofauto's met de leden der konink lijke familie en haar gasten de start binnen. Een escorte van twaalf mili taire motorrijders ging de stoet voor af. In de eerste auto hadden plaats genomen H.M. de Koningin en de Groothertogin van Luxemburg; in de tweede prins Felix van Luxemburg en prinses Armgard; in de derde de Zweedse gezant bij het Nederlandse Hof, de heer Lagerberg en mevrouw Churchill; in de vierde mevrouw RoellFeith en prins Aschwin; in de vijfde mevrouw PostSalomons en de heer A. J. Andree Wiltens; in de zesde de prinsesjes Beatrix en Irene met mevrouw Pennink en in de ze vende H.H.K.K.H.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard met Prinses Ma rijke. De stoet werd gesloten door een militair escorte van twaalf motor rijders. IN DE KERK. In de kerk is op uitdrukkelijke wens van het prinselijk paar geen bloemen versiering aangebracht. Tegen het doophek aan echter een laag gehouden versiering van Venushaar en fijn groen en op zij van de preekstoel grote pal men. Vóór het doophek is het doopvont geplaatst. Alle genodigden er werd geen gala gedragen, de militairen waren in klein tenue of service dress met draagrie men stel hadden hun plaatsen inge nomen, toen de stoet, waarin met H. M. de Koningin, het prinselijk gezin, de moeder van prins Bernhard, prinses Armgard en 's prinsen broeder, prins Aschwin, medekwamen de peten van de vorstelijke dopelinge, aan de kerk ingang aan de Domstraat arriveerde. Aan de ingang van de Domkerk werd de koninklijke familie ontvangen door twee leden van de kerkvoogdij, n.L de president mr. C. Veen en jhr. mr. B. de Jonge van Ellemeet en door de voorzitter en de scriba van de kerke- raad, de heren ds. A. J. Brinkman en D. J. B. Groenewegen. Deze commissie geleidde de vorstelijke personen naar de sacristie, waar de stoet werd opge steld. Kort daarop schreed deze lang zaam de kerk binnen. Vóór het doopvont namen de konink lijke familie en haar gasten plaats. Op de tweede rij waren gezeten: admiraal C E. L. Helfrich, de sultan van Pontianak, de minister-president dr. L. J. M. Beel, j de voorzitter der Eerste Kamer prof. mr. R. Kranenburg, de deken van het corps diplomatique, sir Neville Bland, ambassadeur van het Verenigd Ko ninkrijk, Z. Em. Joannes, Kardinaal de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, de vice-president van het Internationale Gerechtshof, mr. J. Basdevant, de voor zitter van de Tweede Kamer, mr. J. R. H. van Schaik, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland en luit.-gen. mr. H. J. Kruis. Behalve de reeds genoemde autori teiten behoorden tot de genodigden de leden van de Raad van State, de burge meesters van Apeldoorn, Amsterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam en Utrecht, zomede Utrechtse autoriteiten en per soneel van het paleis Het Loo. Toen de hofprediker Ds. J. F. Berkel de kansel bestegen had viel een stilte voor een persoonlijk gebed. Na het v°tum sprak de predikant de zegen gen. Vervolgens las de voorganger het eerste vers van gezang 112 te zin gen. Vervolgenes las de voorganger Psalm 23, „de Heere is mijn herder, mij zal niets ontbreken", waarin om. ge zegd wordt: „Al ging ik ook in een dal der schaduw des doods, ik zoude geen kwaad vrezen, want Gij zijt met mij: Uw stok en Uw staf, die vertroosten mij". Nadat ds. Berkel in gebed was voor gegaan, hield hij zijn prediking. De hofprediker had tot tekst geno men: jes. 43 lb. „Ik heb U bij Uw naam geroepen, Gij zijt mijne". DE DOOP Na de preek werd gezongen gezang 201. Nu naderde het grote ogenblik van deze kerkdienst. Het formulier van de Heikge Doop werd gelezen, waarna aan de ouders van de dopelinge de ge bruikelijke vragen gesteld werden. Deze werden door Prins Bernhard en Prinses Juliana met „ja" beantwoord. Hierop weerklonk het eerste deel van Gezang 94: „Halleluja, eeuwig dank en ere, Lof, aanbiddinjg, wijsheid, kracht Word' op aard' en in de hemel, Here, Voor Uw liefd' U toegebracht". Ds. Berkel had inmiddels zijn plaats bij het doopvont ingenomen om de H. Doop te bedienen. Prins Bernhard droeg nu Prinses Marijke naar het doopvont; Prinses Juliana stond aan zijn zijde. Het water op het voorhoofd van het prinsesje sprenkelend sprak de Hofprediker daarop: „Maria Chris- tina, ik doop U in de naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geestes", de oranjetelg zo voerend binnen de ge meenschap der kerk. Staande zongen degenen, die deze ontroerende plechtigheid mochten aan schouwen, het slot van Gezang 94: „Vader, sla ons steeds in liefde gade, enz. Middelerwijl had Prinses Juliana met Het plaatsen van het doopvont in de Dom te Utrecht. Links de juwe lierster Mevr. Mandersloot, rechts de koster. haar kostbare last in de armen haar zetel weer ingenomen. Na een dank gebed werd staande gezongen het vier de vers van Gezang 93. Tot slot sprak Ds. Berkel de zegen uit; waarmede deze plechtigheid ten einde was. GELUKWENSEN EN GESCHENKEN. Na afloop van de kerkdienst begaf de Koninklijke familie zich naar de sa cristie, waar haar gasten gelegenheid liadcen te feliciteren. Ds. Berkel over handigde hier aan Prinses Juliana en Prins Bernhard een oorkonde, welke getekend is door de Utrechtse calli- graaf Haalboom. Kort daarop verlieten de Koninklijke familie en haar gasten het kerkgebouw om de terugtocht naar het paleis Soesii dijk te aanvaarden, hartelijk toege juicht door de velen, die zich langs de strc ten verzameld hadden. De beide Kamers der Staten- Generaal zijn gistermiddag in het gebouw der Tweede Kamer in ver enigde vergadering bijeengekomen ter behandeling van het wetsont werp tot toepassing van artikel 43 der Grondwet. Bij de opening verklaart de presi dent, Prof. Mr. R. Kranenburg terwijl de leden zich van hun zetels verheffen dat de Kamers van gan ser harte zich aansluiten bij de wens der regering, waarmede de memorie van toelichting besluit: het is de vu rige wens, dat de omstandigheden, welke tot indiening van het ontwerp leiden, spoedig tot het verleden zul len mogen behoren. Daarna worden de, afdelingen ge trokken. De vergadering wordt dan geschorst om de afdelingen gelegen heid te geven tot het kiezen van voorzitters en van ondervoorzitters Tegen half vijf heropent de voor zitter de vergadering. Hg deelt o.a. mede, dat tot voorzitter der com missie van rapporteurs is benoemd de heer Van Schaik en tot voorzitter der commissie voor de verzoekschrif ten de heer De Wilde. Voorts deelt hij mede, dat de stand der werkzaamheden niet toelaat het wetsontwerp nog heden in openbare vergadering te behandelen. Hij is voornemens de vergadering tegen morgenavond acht uur weder bijeen te roepen. In kringen van het Amerikaanse ministerie van Financiën verluidt, dat Groot-Brittannië voorbereidingen treft om nogmaals een hoeveelheid goud ter waarde van 120 millioen dollar aan de V.S. te verkopen, teneinde zijn on middellijke verplichtingen in „harde valuta' na te komen. Dit nieuws volg de op berichten te Londen, dat aan zienlijke hoeveelheden Brits goud naar New York verscheept waren. Men meent te weten, dat een gedeelte ervan reeds te Washington is en de rest on derweg. Enige weken geleden werd voor een bedrag van 80 millioen dollar aan goud naar de V. S. gezonden. Te half vijf verdaagt de voorzitter daarna de vergadering. Nader wordt gemeld: De Verenigde Vergadering der Staten-Generaal, die, ter behandeling van het wetsontwerp inzake het regentschap, oorspronke lijk was bijeengeroepen tegen heden avond 8 uur is nader bepaald op Vrijdag 10 October te één uur. Twee gewapende mannen hebben Woensdagavond om half acht 'n roof overval gepleegd in een sigarenwinkel op de Linnaeusparkweg in A'dam- Oost. Uit een niet afgesloten brand kast, die in de winkel stond, en een portefeuille uit een bureau in de ach terkamer namen zij een bedrag van 5000 gulden mee, alsmede uit een huis- houddoosje ringen en colliers ter waarde van 500 gulden. De eigenaar van de zaak was naar zijn vrouw in het ziekenhuis en een kennis paste zolang in de winkel op. De mannen belden aan, bedreigden de kennis met hun vuurwapens en sloten hem op in een hangkast. Zeehond op Scheveningse strand gevangen Op het verlaten Scheveningse strand lag gistermorgen een jonge zeehond op het strand. Lang kon het dier even- v. el niet van zijn rust genieten, want zijn aanwezigheid werd opgemerkt door het personeel van de vuurtoren. Dit begaf zich, gewapend met „mand, zak en touw" naar de plaats, waar de zeldzame badgast het Scheveningse strand bekeek. Bij de nadering van de mensen maakte de zeehond natuurlijk rechtsomkeert en verdween in de golven. Terwijl men stond te praten over het geval, kwam het dier onge veer 100 meter Noordelijk wederom aan het strand. Daar slaagde men erin. hoewel niet zonder moeite, het beest op het strand te houden en te vangen. SOEKAWATI GEEFT OPDRACHT TOT VORMING NIEUW KABINET Na besprekingen met fractieleiders, vorsten en andere vooraanstaande fi guren, heeft de President van de Re publiek Oost-Indonesië, Dr. Soekawa- ti, de fungerende eerste minister, Dr. Warouw, opdracht gegeven een nieuw kabinet samen te stellen. Volgens berichten uit Hanoi is er in Tonkin een Frans offensief op handen of reeds begonnen met het onmiddellijk doel om Bac Kan, het huidige hoofdkwartier van de Vietna mese president, Ho Tsji Minh, te om singelen. Schout-bij-nacht Battet, de waarnemende commandant van de Franse troepen, is Woensdagochtend naar Hanoi vertrokken. In een radiorede heeft dr. Ho Tsji Minh de berichten van een Frans herfstoffensief op grote schaal be vestigd en hij verklaarde, dat de Vietnamezen koste wat kost aan de „Franse agressie" weerstand zullen bieden. Ho Tsji Minh zeide zeker te zijn van de. overwinning en hoopte, dat Frankrijk „ten gevolge van zijn bin nenlandse moeilijkheden niet in staat zou zij de oorlog in Vietnam voort te zetten". Een functionnaris van het Franse departement van koloniën te Parijs heeft de berichten over een ophanden zijnd offensief in Indo-China „over dreven" genoemd, doch hij voegde eraan toe, dat enige dorpen mogelijk om bescherming hebben verzocht en dat Franse troepen zijn opgetrokken om aan dit verzoek te voldoen. Een delegatie van leden van de Indo nesische republikeinse regering, onder leiding van Sjarifoeddin, is benoemd om de onderhandelingen met de Neder landse regering te hervatten, zo meldt Antara uit Djogjakarta. Na een informele vergadering heeft de Commissie van Drie een commu niqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de leden zich bereid hebben ver klaard onverwijld naar het betrokken gebied te vertrekken met het eerste vliegtuig dat beschikbaar is. Evatt ver tegenwoordigde Australië op deze ver gadering, daar Kirby te Sydney ver toeft. Verdere beslissingen zullen al daar worden genomen. Men neemt aan, dat de commissie, na te Sydney te hebben vergaderd, naar Indonesië zal vertrekken. MEER WIND. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Na oplossen van plaatselijk aan wezige nevel of mist, meest zwaar bewolkt met enige regen of mot regen. Geleidelijk toenemende wind, overwegend tussen Zuid en Zuidwest. Iets minder zacht. Voor het tijdvak van 12 t/m 25 Oc tober geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Enige tijd geleden werd gemeld, dat ambtenaren van de prijscontrole de hand hadden gelegd op twee han delaren in electrotechnisch installa tiemateriaal, die te hoge prijzen be rekenden. De herkomst van dit mate riaal bleek illegale import uit België te zijn. Thans is tegen een aantal grossiers in het land proces-verbaal opge maakt. Een van hen, de grossier Z. te Amsterdam, bleek de gewoonte te hebben normaal een factuur af te ge ven, doch daarbij een aantal gefactu reerde goederen eenvoudig niet te leveren. De prjjs van de niet gelever de, maar wel betaalde goederen was dan de „zwarte suppletie" op de prijs van installatiebuis. De afnemers wa ren van deze gang van zaken wel op de hoogte, doch moesten dit, onder bedreiging van niet voor levering in aanmerking te komen, geheim hou den. Nochtans trof de prijscontrole riet minder dan elf kilometer van de voor de wederopbouw zo dringend nodige installatiebuizen aan, welke door Z. waren achtergehouden. Gistermorgen circa half tien is bij het opruimen van oude Duitse muni tie in de Soerense bossen bij Apel doorn, door manschappen van de le compagnie van de opruimings- en bergingsdienst der Kon. Landmacht uit Hoog-Soeren, een ernstig ongeluk gebeurd, dat de chauffeur-korporaal W. Mulder uit Hattum het leven heeft gekost. Drie andere militairen werden zwaar gewond. Zij zijn naar het Juliana ziekenhuis in Apeldoorn overgebracht en men vreest voor hun leven. Daar de" toestand zo ernstig is en zij op het ogenblik niet verhoord kun nen worden, tasten de militaire auto riteiten over de oorzaak van de ont ploffing nog volkomen in het duister, In diplomatieke kringen te Londen werd vernomen dat een derde revol te in twee jaar tegen het bestuur van Salczar in Portugal de kop was in gedrukt door de arrestatie van zes leiders, n.1. vijf generaals en een admi raai. In het laatste complot tegen Salazar zouden volgens welingelichte bron 350 officieren van leger en vloot betrok' ken zijn geweest. De gevangenissen van Portugal waren overvuld met po litieke gevangenen, waardoor 't nood zakelijk was de zes leiders van de op stand in te sluiten in een speciale ge vangenis in de buitenwijken van Lis sabon. Eén van de leiders zou admiraal Jose Mendes Cabecades zijn, vroeger voorlopige president van Portugal in 1926 en een van de lieden die Salazar in 1928 aan de macht brachten. De andere gevangenen waren: ge neraal Mascarenhas Godinho, gene raal Vasco de Carvalho, generaal An- tonic Desouse Main, generaal Corregi- dor Martins en generaal Carlos Sel- vagem. Volgens geruchten zou een groot aantal monarchistische officieren be trokken zijn bij de opstand tegen Sala zar. Eén van de voornaamste punten van de opstandelingen was het her stel van de monarchie, welke zou i moeten goedgekeurd worden door een referendum. Dinsdagmiddag naderds de brand stoffenhandelaar M. S. met zijn paard en wagen de onbewaakte spoorweg overgang bij de Grote Voorde onder Zwolle. Hij merkte de trein Zwolle Kampen niet op. Toen de trein dicht bij was, sloeg zijn paard van schrik op hol met het gevolg dat de wagen door de trein gegrepen en versplin terd werd. De 43-jarige S. werd over een afstand van 50 meter door de trein meegesleurd en zeer ernstig ge wond. Het slachtoffer werd naar het r. k. ziekenhuis overgebracht, waar hij spoedig na aankomst overleed. De Groot Hertogin van Luxemburg en haar Gemaal werden bij hun aan komst aan het station te Utrecht verwelkomd door het Prinselijk Paar. Zij zullen de doopplechtigheid bijwonen. BONKAARTEN (Serie P). P-01 Brood P-01 Boter P-02 Boter P-03 Boter P-01 Vlees P-02 Vlees P-01 Melk P-03 Melk P-05 Melk P-01 Diversen P-02 Diversen P-03 Diversen P-04 Diversen P-03 Reserve P-06 Reserve BONKAARTEN P-ll Brood P-ll Boter P-12 Boter P-ll, P-12 Vlees P-13, P-15 Melk P-ll Diversen P-12 Diversen P-13 Reserve KA, KB, KC 711 800 gram brood 125 gram boter 125 gram marg. of 100 gram vet 250 gram marg. of 200 gram vet 100 gram vlees 400 gram vlees 31/o liter melk 6 liter melk 6l/2 liter melk 100" gram kaas of 125 gram korstloze kaas 1 ei 125 gram koffie 50 gram thee 1600 gram brood 800 gram brood KD, KE 711 (Serie P). 800 gram brood 250 gram boter 125 gram marg. of 100 gram vet 100 gram vlees 10 liter melk 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 1 ei 800 gram brood BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG, MH 711 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Serie P. P-21 Brood 800 gram brood P-21 Boter 250 gram boter P-22 Boter 250 gram marg. of 200 gram vet P-21 Melk 5 liter melk P-21 Vlees 300 gram vlees P-22 Vlees 100 gram vlees P-21 Kaas 200 gram kaas, of 250 gram korstloze kaas P-21 Eieren 5 eieren Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 10 October worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 13 October mag worden ge kocht. Het is gebleken, dat de meeste ge vallen van vermissing van textielkaar- ten worden veroorzaakt door het feit, dat men bij het doen van textiel aan kopen deze kaart in haar geheel me- deneemt. Aangezien in dergelijke gevallen vergoeding uitgesloten is, wijst het ministerie van Economische Zaken er nogmaals op, dat de bepaling volgens welke losse textielbonnen ongeldig zijn, is komen te vervallen. Een ieder wordt dan ook aangeraden om bij het doen van textielinkopen een beperkt aantal bonnen mede te nemen, welke van te voren thuis van de textielkaart zijn verwijderd. Hieronder volgt nog een overzicht van de thans geldige textielbonnen. Textielkaarten VA t/m VF 605: Van de textielkaarten VA t/m VE 605 zijn geldig de bonnen 101 t.e.m. 140, als mede de letterbonnen B, C, D, E en F elk ter waarde van vijf punten. Van de textielkaart VF 605 zijn geldig de bonnen 101 t.e.m. 200. Textielkaart VA 705: Van de kaart 705 zijn geldig de stroken A, B, C, D, E en F elk bestaande uit vijf bonnen ter waarde van 1 punt en een bon ter waarde van 5 punte% De bonnen „Re serve" A, B. C, D, E en F zijn niet geldig voor de aankoop van textiel- goederen. De aflevering van eieren De eieren, die op de op 9 October be kend gemaakte bon zullen worden af geleverd, zijn verse eiferen, aldus de afd. Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening. Dat wil dus zeggen, dat de winkeliers niet geruime tijd tevo ren met deze eieren bevoorraad kun nen worden en dat deze bevoorrading hier en daar nog aan de gang is. Het kan dus voorkomen, dat op de eerste dagen van de geldigheid van de nieu we bon niet alle detaillisten in staat zijn te leveren. Geduld van de zijde van de klanten wordt daarom bij voorbaat ingeroepen. De Noorse geleerde Birger Rasmus sen heeft ontdekt, dat de jonge garna len alle van het mannelijk geslacht zijn, terwijl alle volwassen garnalen van het vrouwelijk geslacht zijn, een biologisch verschijnsel, tot heden toe onbekend. De duur van de sexuele transforma tie dezer schaaldieren varieert met de geographische breedte en duurt 1Yt jaar in de Zuidelijke wateren en vier jaar in de omgeving van Spits bergen.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1