Stad en Om Kapitein der Mariniers van Velsen Ridder M.W.O. Maasbrug - Auschwitz - Compagniescommandant Leraar Koninklijk Instituut Jacht naar souvenirs? Houdt Uw fiets in de gaten! Jongen aangereden Inbraakpoging Ten bate van het M.S.F. H.D.C. Nutsspaarbank in September Texel Lagere Landbouwschool te Julianadorp Urk. Weekoverzicht v'sserij Burgerlijke Stand Wieringen Afscheid ds. Schenkeveld Anna Paulowna. De Schager markt. Onder de vijf militairen, die Maan dag j.L te Amsterdam door Z. K. H. Prins Bernhard tot ridder werden geslagen, bevond zich een stadge noot, namelijk de kapitein der ma riniers A. F. van Velsen, leraar aan het Koninklijk Instituut voor de Marine en wonende Javastraat 161. De motivering van het besluit, waar bij kapitein Van Velsen op 17 Juli J.L door H. M. Koningin Wilhelmina werd benoemd tot Ridder der 4e klasse der Militaire Willemsorde, luidt als volgt: „De kapitein der mariniers A. F. van Velsen heeft zich door het bedrijven van bijzonder moedige en bereidvolle daden In de strijd tegenover de vUand onderschel den, door op 23 April 1946 als compagniescommandant tijdens de actie tegen de kampongs Belekam- bang en Wedoroanom (Oost-Java) op voorbeeldige wijze zlJn com pagnie onder zeer moeilijke om standigheden aan te voeren door in het schemerdonker deze kam pongs op een zodanige wijze aan te vallen, dat de bezetting daar van, welke was gewapend met verschillende soorten moderne wapens, waaronder een In stelling staande zware mitrailleur, vol komen onder de voet kon worden gelopen, en de vijand zware ver liezen werden toegebracht. Voorts door op 2 Mei 1948 in een door. hem zeer goed ontworpen actie nabij Ngemboeng en Kemendoeng (Oost-Java) wederom op voor beeldige wöze zlJn comnagn'e onder vijandelijk vuur aan te voeren. Toen deze actie door toe nemende weerstand dreigde vast te lopen op hoogst bekwame en onverschrokken wijze zijn com pagnie, onder het medenemen van een eigen gesneuvelde en enige gewonden, ondanks 's vtJands vuur, waaronder dat van een goed schietende mortier, weten terug te voeren". Dit is een korte en zakelijke sa menvatting, waaruit maar weinig blijkt van de grote spanningen, die hebben geleefd in de harten van hen die in de beschreven gebeurtenissen de hoofdrol hebben gespeeld. Een Koninklijk» Besluit is nu eenmaal geen krijgskundige kroniek en nog minder een epos. Maar zonder twijfel zou over de strijd op Oost-Java een epos te schrijven zijn, omdat deze strijd wel een heel bijzonder karakter heeft gedragen. Er werd onderhan deld, en middelerwijl vormde Soera- baja een enclave in het door de re publikeinen bezette gebied. De Ne derlandse troepen in deze enclave dien den de wapens gestrekt te houden, zelfs wanneer het optreden van sluip schutters in grotere of kleinere groe pen op zijn minst een tonen van de waoens rechtvaardigde. Het is te be grijpen, dat de harten van de Hol landse jongens wel eens overliepen, en dat zij ernaar hunkerden om aan een toestand van moord en terreur een einde te maken. Wat hangt dan ontzaglijk veel af van de leiding van de troep. Dan moeten er officieren zijn, die hun mannen weten te leiden niet alleen in een tijd van afwach ting, maar zo nodig ook in een tijd van actie. EéN DER „ZWARTE DUIVELS". Kapitein van Velsen is zulk een of ficier. Toen er militair opgetreden moest worden heeft hij bewezen, niet alleen als moreel leider, maar ook als soldaat van het goede hout gesneden te zijn. Dat had hij trouwens reeds eerder bewezen. Herinnert U zich nog de Meidagen van 1940? Toen de mari niers te Rotterdam i- de „zwarte dui vels!" de Maasbrug zo heldhaftig verdedigden? De 2e luitenant der ma riniers A. F. van Velsen was één van die „zwarte duivels", en hij werd we gens zijn verdiensten tijdens de wor steling boven het bloedig Maaswater enkele maanden na de capitulatie voor een onderscheiding voorgedragen illegaal natuurlijk! Uiteraard zou deze benoeming pas na de oorlog kunnen geschieden, en de bescheiden werden daarom zorg vuldig opgeborgen in het krijgskundig archief te Den Haag. En daar gingen zij tengevolge van een bombardement verloren De man, die met deze bijzondere onderscheiding zou worden begiftigd, heeft het einde van de oorlog wel mo gen overleven, al heeft het er wel eens om gespannen. De militair Van Velsen werd de burger Van Velsen, maar deze burger voelde zich in zijn confectiepakje niet op zijn gemak. Hij wilde naar de vrije wereld, om daar aan de strijd tegen de totalitaire sta ten deel te nemen. In September 1941, kort vóór hij zich met enkele anderen per schip naar Engeland zou begeven, werd hij door de Duitsers gearres teerd. Verraden werk. En zij brachten hem naar Sachsenhausen. De burger Van Velsen heeft in de concentratie kampen aan den lijve ondervonden, tegen welke vijand de vrije volken streden. In Auschwitz, waar hij van Januari 1943 tot Januari 1945 ver toefde. het beruchte „gas-kamp", werd in zijn linkerarm het vergassings nummer getatoueerd. 72010. Het staat daar nog te lezen. Gelukkig bleef voor hem de deur van de gaskamer geslo ten, en kon hij na via andere kam pen in Ebensee te zijn beland op 6 Mei 1945 de soldaten van Patton begroeten, en met hen de zo vurig begeerde vrijheid. WEER MILITAIR. Op 12 Juni d.a.v. kwam de heer Van Velsen in Nederland aan. Acht dagen later was hij reeds op weg naar Enge land. De mariner Van Velsen deed reeds weer zijn rechten gelden. De oorlog was immrs nog niet afgelopen? Op 17 November vertrok de 2e lui tenant der mariniers Van Velsen uit Amerika naar Batavia. Weinig maan den later verdiende hij de Militaire Willemsorde. Een kleine kogel maakte aan een veelbelovende staat van dienst In Indië een einde. Op 28 Januari van dit jaar werd kapitein Van Velsen, commandant van Com pagnie B van het le Infanterie- bataljon der Mariniersbrigade, op de Porrongbrug tijdens de ac tie om de Porrong-delta nabij Soerabaja van extremisten te zui veren door een kogel in de liesstreek getroffen. De belang rijkste van de beide slagaders naar zijn linkerbeen werd daarbij doorgesneden, en het was alleen te danken aan het feit dat zich on enkele meters afstand een offi cier van gezondheid bevond, dat kapitein Van Velsen niet dood bloedde. Maar toch omdat de overgebleven slagader het been niet meer voldoende kon voeden moest de linkervoet worden ge amputeerd. Kanitein van Ve'seo keerde naar Nederland terug, waar hij nog een gedeelte van zijn linkerbeen moest missen. En daarom loont hij thans op een kunstbeen. En hij wil het levend be wijs zijn evenals een beroemd Engels oorlogsvlieger die met twee kunstbenen nog aan aanvallen op Duitsland deelnam, en een ander die hetzelfde deed met een kunstarm dat hij als militair aan bruikbaarheid niets heeft ingeboet. En daarom zal hy over enkele dagen beginnen, onze toekomstige officieren van de Ko ninklijke Marine vertrouwd te maken met de Wapenleer, de militaire aard rijkskunde en de versterkingskunst. Onze adelborsten mogen trots zijn op zulk een leermeester. Wij feliciteren hem van harte met zijn onderscheiding en wensen hem in zijn verdere militaire loopbaan veel geluk. DE GESPROKEN BRIEF. Wij herinneren onze lezers eraan, dat er op Zaterdag 18 October a.s. gelegen heid zal bestaan om 'n gesproken brief te later, opnemen. Men kan deze als Kerst- en Nieuwjaarsgroet sturen naar militairen en burgers, zowel in Indië als elders in het buitenland. Hiertoe komt de Radiodienst van de Nederland se Strijdkrachten op uitnodiging van de Eand Nederland-Indië naar Den Hel der. De kosten bedragen per plaat f 4.50. Tevens kan men er een foto van de spreker (s) bij laten maken, waarvan de kosten f 1.50 zijn. Opgaven hiervoor worden uiterlijk deze week nog ingewacht bij: Mevr. Fritschi, Zuidstraat 61. Het bekende kasteel „De Cloese" aan de Berkel te Lochem, daterend uit het jaar 1379 is dezer dagen door de Nederlandse Handel Mij. aangekocht, en deze zal het gaan inrichten als recreatieoord. H.M. Koningin Wilhelmina verlaat de auto tijdens de aankomst voor de Domkerk. De motorbrigade van de politie, welks inzittenden Maandagavond om een uur of zes hun spiedend oog lie ten gaan over een groepje schoolkin deren aan de Brakkeveldweg, stopte bij dat groepje. Want waarmee speel den deze kinderen? Het waren loden plaatjes, die kennelijk ergens anders thuis hoorden. Het bleken kabelmerk- banden te zijn, die de jongens en meisjes geen was ouder dan tien jaar hadden weggenomen uit een materiaalwagen die stond nabij de lange kloof waarin een telefoonkabel ter ruste wordt gelegd. De politie nam 82 plaatjes in beslag, maar zij vernam even later van een opzichter van de PTT, dat er uit de wagen 150 stuks waren vermist. De assistentie van het hoofd der Tuin- dorpschool werd ingeroepen, en deze wist onder zijn leerlingen nog 38 plaatjes boven water te brengen. Zou er enige verwantschap bestaan tussen de jacht op autonummers en de ze plaaljesroof? Een dame uit de Emmastraat, die even op ziekenbezoek ging in de Sint Lidwinastichting, miste na terugkomst haar fiets die ze even onbeheerd voor het ziekenhuis had laten staan. Een bewoner van de Timorlaan deed aangifte van de vermissing van het rijwiel van zijn zoontje, dat in het rek van de Comeniusschool geplaatst was. Een sergeant-ziekenverpleger uit de Lupinestraat heeft aangifte gedaan, dat op Vrijdag 3 October uit zijn tuin tjes een herenrijwiel was ontvreemd. Een paar dagen later werd deze fiets door een dame uit Anna Paulowna op het politiebureau aldaar gedepo neerd, waarbij zij vertelde deze fiets te hebben gevonden op de plaats waar haar eigen fiets had behoren te staan. Nog een paar dagen later knipte de Alkmaarse politie de 33-jarige zwijn tjesjager H., die bekende beide dief stallen en nog een paar andere meer te hebben gepleegd. Op de Javastraat heeft Woensdag middag om kwart over zes een aan rijding plaats gehad tussen een auto bus uit Anna Paulowna en een jeug dige wielrijder. De autobus kwam uit de richting watertoren en passeerde juist de Sumatrastraat, toen de tienja rige Pieter L. met vrij flinke gang deze straat kwam uitfietsen. De chauf feur remde direct, maar kon niet voor komen dat de jongen tegen de auto bus aanreed. Pieter viel op straat en bleef liggen. Dr. van Driel, die ter as sistentie werd geroepen, constateerde een hersenschudding, waarop de jon gen naar het gemeentelijk ziekenhuis werd overgebracht. De chauffeur treft geen schuld. De remmen van de wa gen waren in orde. De jongensfiets werd aan de voorzijde vrij zwaar be schadigd. Een dame uit de Soembastraat heeft aangifte gedaan, dat tijdens haar af wezigheid getracht was in haar wo ning in te breken. Een klein gedeelte was uit het keukenraampje gesneden, vlak bij de spagnolet. De bewoonster van het naastgelegen perceel hoorde glasgerinkel, en omdat zij wist dat bij de buren niemand thuis was, ging zij eens poolshoogte nemen. Waarschijn lijk door haar komst werd de dief ge stoord, want hij heeft zijn inbraak poging niet voltooid. De opbrengst van de tweede avond, die in de Marine-cantine door het gezelschap van de Gale ries Modernes ten bate van het MSF gegeven werd, bedroeg f 144.84 zodat door beide avonden de MSF- kas een versterking ontving van in totaal f 334.06. SHELL-FILM Maandagavond 13 October a.s. zal voor de Koninklijke Ned. Motorwiel rijders-vereniging afd. Den Helder in het clublokaal (boven hotel Het Wapen van Den Helder aan de Spoorgracht) 'n interessante film worden vertoond. Het is de bedrijfsfilm van de Bataafse Petroleum-Maatschappij, beter bekend als de „Shell". Ook voor niet-leden van de KNMV zijn voor deze avond enkele plaatsen disponibel. Zij kunnen Zaterdagmiddag tussen 3 en 6 uur worden afgehaald bij Garage Noorder- meer in de Nieuwstraat. Maandagavond speelde het eerste tiental de reeds aangekondigde wed strijd tegen het sterke C.D.A. I in Am sterdam en laat ons direct zeggen dat „Vrouwe Fortuna", die in elke wed strijd een woordje meespreekt, dit keer H.D.C. niet gunstig gezind was. Reeds spoedig moest P. v. Veen in zijn tegenstandqer zijn meerdere erken nen doordat hij in een „zetje" liep, in een overigens toch al slechte stand. Hierdoor kreeg C.D.A. al direct een voorsprong die zij niet meer heeft af gestaan, alhoewel, toen de stand 53 was, er nog van alles mogelijk was, want niet alleen waren de standen van Bremer en Bezemer zodanig dat zij een redelijke kans op winst hadden, J. Stoll had toen reeds een gewonnen stand terwijl de andere borden een redelijke remisekans hadden. Maar de fortuin was niet met H.D.C. In tijdnood deden zowel Bremer als Bezemer de verkeerde zet en beiden verloren terwijl Stoll de winst overzag, R. Damen verloor en de nederlaag was een feit. Vermelden wij nog dat José een zeer fraaie partij speelde en zijn tegenstan der geen ogenblik gelegenheid gaf zijn spel te ontplooien. De afgebroken partij van v. d. Molen is minstens remise. De gedetailleerde uitslag was: 1 C. J. J. LeibbrandH. Smit 11 2 A. J. JoseH. A. Staal 20 3 R. DamenJ. J. de Jong 02 4 A. A. BremerA. J. Smit 02 5 J. v. d. Molen A. C. v. h. Schip afg. 6 J. J. Vink— J. D. F. Langehenkel 02 7 J. StollD. Broerse 11 8 P. v. Veen—G. Oudhof 0—2 9 J. W. BezemerD. C. v. Dijk 02 10 M. Kwast—J. A. R. Smits 20 In de maand September werd op spaarbankboekjes ingelegd 382.965.49 (vorig jaar ƒ387.509.27) en terug betaald ƒ342.845.67 (vorig jaar ƒ306.568.35). Er werd derhalve meer ingelegd dan terugbetaald ƒ40.119.82 (vorig jaar ƒ80.940.92). Het aan inleggers verschuldigde ka pitaal, bij de aanvang van het jaar 8.608.548.05, bedraagt nu ƒ9.126.043.73 (v. jaar ƒ8.048.225.94). Het aantal posten van inleg be droeg in de maand September 2137 (v. j. 1592) en dat van terugbetaling 2065 (v. j. 2209). In September werden uitgegeven 146 (203) nieuwe boekjes, terwijl werden ingetrokken 81 (83) boekjes. In omloop zijn thans 19.284 boekjes. Onder de nieuw uitgegeven boekjes bevonden zich 21 (15) boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste in leg van ƒ1. De lediging van 194 spaarbusjes le verde een bedrag van 3.100.92 op sar. kleine sparingen op. RIET ONTVREEMD Bij de politie werd aangifte gedaan, dat van het Schapendijkje, nabij de Windwijzer, honderd bossen riet met een totale waarde van f 30 waren weggenomen. PRAKTIJK OVERGEDAAN. De heer C. Th. Langkamp, veearts te Den Burg, heeft zijn praktijk over gedaan aan de heer F. W. Joh. Swart uit Neerlangbroek (U.) die zich ein de October hier hoopt te vestigen. DE KOGERWEG GEREED. De Kogerweg is thans gereed geko men en wij kunnen niet anders zeg gen dan dat het een prachtige wFf geworden is, waarvoor de fa. Ooms te Avenhorn alle lof verdient. BENOEMD. De heer P. A. Zuurendonk uit 's-Gravenhage is benoemd tot adjuct- commies ter gemeente-secretarie in de vacature voor de heer Th. P. van Nu land. VESTIGINGSVERGUNNING VERLEEND. Door het ministerie van economi sche zaken is aan W. Bakker, Wever straat 32 te Den Burg, vergunning verleend tot het vestigen van een in richting bestemd of mede bestemd voor de uitoefening van een kleinhan del in parfumerieën en toiletartikelen VISAFSLAG OUDESCHILD Aangevoerd van 29/9 tot 4/10: 1342 kg. garnalen; 480 kg. bot; 9 kg. kabel jauw; 8 kg. makreel; 1148 kg sardien (Spaanse): 330 kg. s^ar: 32642 kg. schol; 195 kg paling; 54 kg poon; 878 kg. tarbot: 4781 kg. tong: 3411 kg. wulken; 5164 kg. wijting; 2436 kg. puf- garnalen; 20 kg. zalm; 2^7 kg. kreu kels. Toegelaten tot de le klasse: J. H. v. d Berg, D. den Das, A. Geerligs, W. H. v. d. Hoek, K. Kooy, allen te 'Anna Paulowna; Nic. Gouwenberg, J. de Hoop, en P. Vries, allen te Juliana dorp; P. G. Konijn te Den Helder; W. N. Kramer te Burgerbrug; E. A. Laan en C. P. de Wit te 't Zand en verder: K. Langereis te Breezand; C. Lettinga te Blootdorp; D. Kostert te Hippolytus- hoef; G. Rademaker te Petten en J. Scholder te Callantsoog. Over twee leerlingen wordt nog beslist. Bevorderd tot de 2e klasse: J. Baken te Callantsoog; B. Branderhorst te Slootdorp; J. Dapper te Burgerbrug; Th. de Groot te 't Zand; K. Braswerf te Callantsoog; H. J. Hemmes te Anna Paulowna; J. Hotting te Anna Paulow na; J. Huijberts te Schagen; E. Kooi- stra te Slootdorp; D. Roman te Juliana dorp. A. Laan te 't Zand; P. A. Laan te 't Zand; J. Schilder te 't Zand; W. Swan te 't Zand; J. A. de Wit te Scha- gerbrug. Twee leerlingen werden niet bevorderd. Toegelaten tot de 2e klasse: M. v. d. Voort te Anna Paulowna. Bevorderd tot de 3e klasse: J. Al- tema te Wierin"en; C. Bellis te Cal lantsoog; A. v. d. Berg te Anna Pau lowna; D. de Boer te Callantsoog; J. Hollema te Anna Paulowna; B. Holtrop te Hiopolytushoef; O. Hoogschagen te Slootdorp; C. Hoogschagen te Juliana dorp; K. Hoogschagen te Callantsoog; D. Jansen te Hippolytushoef; J. Lem mers te Julianadorp; A. Lemmers te Anna Paulowna; J. Hopman te Scha- gerbrug; J. Schippers te Anna Pau lowna; D. Sleutel te Callantsoog; W. Strooper, N. Tensen en J. Zwaan, all?n te Callantsoog. Bevorderd tot de 4e klasse: G. de Boer te Callantsoog; P. Branderhorst te Slootdorp; P. G. Bijl, A. Doppenberg, W. Doopenberg. C. Gouwenberg, C Hoogschagen, R. Hoogschagen, J. Hoornsman, W. Hoornsman, J. C. Ma ters, R. Tromp en M. Zon, Julianadorp; G. J. de Jong, H. G. Kistemaker en J Konijn allen te Den Helder; J. Jonge- jan, H. Keyzer, P. Rentenaar, C. P. Schippers, allen te Anna Paulowna; K. Lettinga te Slootdorp; C. Schilder, H. Swan, J. v. Woudenberg en J. Zeeman, allen te 't Zand. Kardinaal de Jong bij z(jn aankomst te Utrecht op weg naar de Doop plechtigheid van Prinses Marijke. De vorige week kon met de kuil nog maar twee etmaal worden gevist. De motorvaartuigen hadden gemiddelde vangsten van 150 pond, de zeilvaartui- gen hadden gemiddelde vangsten van 60 pond per vaartuig. Hoewel onze vis sers na 30 Sept. hoofdzakelijk nog op dc snoekbaarsvisserij waren aangewe zen, werden toch de prijzen van deze soort paling door de beëindiging met de kuil niet noemenswaardig beïnvloed. De gemiddelde prijs der kuilpaling was f 1.40 per pond. De gemiddelde prijs der lijnpaling was f 1.80 per pond. De snoekbaarsvisserij geeft geen reden tot klagen, de gemiddelde prijs hiervan was 53 cent per pond, terwijl men be hoorlijke vangsten kon boeken. De Noordzeevissers welke hier markten maakten maximale prijzen. Door 18 Noordzeevissers werd aangevoerd: 5871 pond tong, 21722 pond schol, 7967 pond bot, 387 pond tarbot, 1476 pond schar, 155 pond kabeljauw. 227 pond wijting. Door de IJsselmeervissers werd aan gevoerd: 20859 pond paling, 3353 pond snoekbaars, 7420 pond baars en voorn. Geboren: Dirkje, d.v. Willem Post en Lummetje Ras. Ondertrouwd: Albert Rom- kes en Antje van Veen. Getrouwd Johannes van Kuyk en Heiltje Kramer. Overleden: Klaas Kroon, oud 69 jaar. ONGELUK BIJ HET SPELEN. Dinsdagmiddag had het zes-jarig zoontje van de heer A. Keuter bij 't spelen het ongeluk met zijn hand tussen een liertje te geraken. Een tweetal vingers werden beschadigd en een top van de midden vinger zal hj) moeten missen. EERSTE PRIJS. ZangTusr honedthn Pmen*<l*oor DaRsen l6iding van uaifsen, deelgenomen aan het natin naai concours, dat in het Kurhlus' werd gehouden en een eerst* gewonnen met 326 punten. Na ruim 7 jaar verblijf nam ds, M. Schenkeveld, Gereformeerd predi kant te Wieringen, wegens vertrek naar Rheden-De Steeg, afscheid van de gemeente. Ds. Schenkeveld koos als afscheids- tekst Petrus I vers 25a de woorden; „Maar het Woord des Heren blijft in Eeuwigheid". Na de predikatie richtte de predi kant zich met een persoonlijk woord tot de Gemeente, waarbij hij vaststel de, dat Gods woord heeft verbonden en blijft verbinden ondanks afstand en scheiding. Dank werd gebracht aan ds. H, Sweepe van Enkhuizen voor zrjn aan wezigheid. Spr. dankte voor goede samenwerking in de classis Enkhui zen ondervonden. Hij beval de belangen der Wierln- ger kerk bijzonder aan. Voorts werden in de dank betrok ken de vertegenwoordigers van de kerkeraed van de Wieringermeer, welke door de evacuatie nauw aan deze gemeente is verbonden. Ds. J. H. Post van Wieringerwerf werd dank gebracht voor diens aan- aanwezigheid. Hem werd wijsheid en kracht toegewenst als toekonwtlg consulent. De kerkeraad werd dank gebracht voor de goede samenwerking, waar van de laatste jaren, aldus spr., de meest prettige voor hem zjjn ge weest. Voorts werd bijzondere dank ge- b-ac^t r.rn Cs. A. P. Goudsblom en de vertegenwoordiger der N.H. Ge meente, de heer J. J. Bosker, aan wie tevens dank werd gebracht voor het tijdelijk gebruik van het kerkgebouw dei N.H. gemeente in de eerste evacuatietijd. Namens kerkeraad en gemeente releveerde ouderling Jansen de bij- ri 8-jp~i°'e arbeid van de vertrek kende leraar. Hij wenste ds. Schen keveld en zijn echtgenote Gods zegen toe. Hierna werd staande de zgenbede toegezongen Ps. 134 vers 3. Ds. H. Sweape sprak namens de classis Enkhuizen en uitte de beste wensen. Ds. J. H. Post sprak als consulent namens de Ger. kerk der »née~'. Ds. H. Sweepe sprak namens de vriend en collega en mede namens het N.R.G. en wenste de scheidende voor zitter alle goeds toe. De rij der sprekers werd besloten der ouderling Rosker. Daarna bracht ds. Schenkeveld dank aan alle sprekers voor hun goede woorden. Van de gelegenheid om met een handdruk afscheid te nemen werd door velen gebruik gemaakt. In beide diensten te Den Oever en des middags te Hippolytushoef was het kerkgebouw tjokvol. IIOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. De afd. van de H. M. v. L. vergader de Woensdagavond in Veerburg. Bij de kringverdeling is Anna Paulowna gevoegd bij Wieringerwaard, Wierin germeer en Waard en Groet. Op 28 October zal voor de drie af delingen van H. M. v. L., Pl.l.vrouwen en Pl.l.jongeren Gemeenschap een le zing met lichtbeelden gehouden wor den over het Zweedse platteland door mevr. Visser-Veen. Voor de volgende afdelingsvergade ring zal de heer W. Rinsema, directeur van de landbouwschool in Schagen, uit genodigd worden. De heer Jac. Lindenbergh werd be noemd tot afgevaardigde naar de ver gadering van 13 November. Bij de bestuursverkiezing werden de1 aftredende en niet herkiesbare heren K. Brugman en G. Geerligs vervangen door de heren J. Vethman en A. C. Langereis. Een verdeling van kledingstukken en banden, beschikbaar gesteld door de Stichting voor de Landbouw, volgde, waarna de heer Hendrikx van Juliana dorp een inleiding hield over het doel en de strekking van het Lager Land bouwonderwijs en in het bijzonder de aandacht vestigde op de school te Ju lianadorp. Deze telt thans 80 leerlingen, bijna uitsluitend boerenzoons, terwijl t toch wenselijk is, dat ook arbeiders jongens de cursussen volgen. Bij de rondvraag drong de heer P. J- Waiboer er op aan dat er werk van gemaakt zou worden om voor hen, die in 1944 suikerbieten voor de voedsel voorziening moesten bewaren en f 30.- ontvingen omdat de bieten niet voor menselijke consumptie werden afgeno men, ook de f 10.- toeslag te verkrijgen, die anderen wel ontvingen. De heer K. Kaan zal deze zaak bij het hoofdbestuur aanhangig maken en zo ook het ver- langer. der bietenbouwers door de heer Schenk geuit, om hen in aanmerking te doen komen voor een extra suiker toewijzing, zoals dat ook geschiedt bij levering van andere gedistribueerde artikelen. Enige leden vroegen nog naar de be schikbaarstelling van werkkrachten voor het bietenrooien en inlichtingen over de stro- en eventuele hooivorde- r;ng, waarna sluiting volgde. SCHAGEN, 9 October. 20 paarden f 300—1200; 8 veulens 100—200; 56 ma gere geldekoeien 250—500; 30 kalfkoei- en 400620; 70 magere schapen 60 70. 284 overhouders 30—55; 27 biggen 20— 4°: 6 konijnen 5—11; 125 hennen O—10' Voor de Centrale: 4 stieren, 194 vette geldekoeien, 45 pinken, 26 graskalve ren, 30 nuchtere kalveren, 289 vette schapen.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2