Toch een tunnel onder het Kanaal? Het staartloze vliegtuig S O LID OX Een vliegende vleugel van 52 meter breed Recepten, die niet ieder kent TERRA INCOGNITA door J. D. VAN EXTER Een drama in twee bedrijven r Vandaag J Omstreeks 1960 zou het wonder gereed zijn MIDDENSTANDSDIPLOMA GLOBE - ALKMAAR Wij luisteren naar: De tunnel onder het IJ Acht straalmotoren! yAN N/as u EN yERRE Witte tanden mooie tanden TEGEN TANDPASTA TAND SJ EEN APPEL-VARIATIES door F. DE SINCLAIR Rijksmuseum verbetert twee records KOOPMANS' KINDERMEEL (Van een bijzondere medewerker). Op de agenda van de eerstko mende zittingsperiode van het Britse parlement komt opnieuw het plan voor een Kanaaltunnel voor. De rapporten van een des kundige commissie zijn gereed gekomen. Daarin wordt voorzien in de aanleg van een tunnel, die Engeland met het vasteland zal verbinden en omstreeks 1960 ge reed moet komen. Het is reeds een heel oud plan, deze Kanaaltunnel. In 1930 kwam het bij na tot uitvoering. Drie Britse firma's hadden boringen verricht bij Dover en adviseerden tot de aanleg van een proeftunnel naar Frankrijk. Het Lagerhuis moest beslissen en verwierp het plan met een zeer geringe meer derheid van zeven stemmen. De ver werping geschiedde in de eerste plaats op militaire gronden. Het par lement was van oordeel, dat de de fensie van Engelands Zuidkust ver sterkt zou moeten worden, Indien er een Kanaaltunnel zou zijn. Het plan was dus heel dicht b\j zijn verwezenlijking geweest, dichter dan in 1880, toen er reeds schachten voor de tunnel bij Dover gegraven zijn, doch die niet verder uitgebouwd mochten worden, eveneens om redenen van mi litaire aard. De Duitsers hebben het van de an dere kant geprobeerd. Toen zij aan de Kanaalkust kwamen is een groot aan tal ingenieurs door Berlijn naar Ca- lais gezonden met de opdracht om zo spoedig mogelijk een rapport op te 1 stellen over het benodigde materiaal en het aantal arbeiders, dat de Or- ganisation Todt nodig zou hebben voor de aanleg van een onderaardse gang naar het gehate Engeland. Toen de aanslag van de Luftwaffe op het hart van Engeland mislukte en de Royal Air Force geschonden, doch nog levenskrachtig uit de zware luchtsla gen verrees, berichtte de leiding van het Duitse luchtwapen niet voor af doende bescherming bij de werkzaam heden aan de Kanaalkust te kunnen zorgen. En omdat de Russische veld tocht ontworpen werd, heeft Berlijn maar voorlopig afgezien van het gro te plan. Zestig meter onder het Kanaal. Thans heeft het grote project een gerede kans tot slagen. Het voorstel, waarover het Lagerhuis zich zal moe ten beraden, behelst in korte trekken de aanleg van een proeftunnel naar Frankrijk, welke in vijf jaar gereed zal moeten zijn en waarvan de kos ten een weinig meer dan 12 millioen pond zullen bedragen. Daarna zullen twee spoorwegtunnels gegraven wor den voor electrische treinen. De rails zullen zestig meter onder de zeebodem komen te liggen, waardoor men meent, dat er voldoende bescherming zal zijn tegen oorlogsgeweld; zelfs de uitwer king van atoombommen van het hui dige kaliber zal in het bouwwerk niet gevoeld worden Op deze wijze meent men aan de door het Ministerie van Oorlog gestel de eisen tegemoet te komen. Boven dien wordt in het project voorzien in een mogelijkheid om de tunnel snel onder water te zetten in geval van een dreigende invasie. De kosten van de aanleg van beide treintunnels zjjn geraamd op ruim 50 millioen pond. Men rekent op een jaarlijks inkomen van rond één mil lioen aan reizigersverkeer, zich daar bij baserend op een vervoer van twee millioen mensen per jaar tussen En geland en Frankrijk v.v. Ten slotte menen de Engelsen, dat de tunnel een zo grote sensatie zal betekenen voor het toeristenverkeer, dat een aanzien lijke toevloed aan deviezen, vooral van dollars, verwacht moet worden. Indien alles medewerkt hoopt men in 1960 de tunnel voor het verkeer te kunnen openstellen als één van de grootste technische „wonderen" van deze eeuw! Mondelinge, Schriftelijke en Schriftelijk-Mondelinge Opleidingen l-jarige en 2-jarige cursus VERDRONKENOORD 59—61 HILVERSUM I, Ml m., geeft Nieuws om 7, 8, 1, 8, 8 en 11 uur. VARA: 7,30 Joe I.oss. 8,40 Lichte morgenklanken. 9.30 Kamermuziek (Mozart). VPRO: 10,00 Morgenwijding. VARA; 11,00 Voor de arbeiders ln de contlnu-bedrijven. 11.00 Licht concert. U,3J MiUer-sextet. 1.00 Ned. Strijdkrachten J,1S stafmuzlek van de Amsterdamse politie. 3,18 Men vraagtwij draaien. 4,15 Woning nood. 5,15 Volksconcert. 6,30 Ned. Strijdkrachten. 7,00 Hongaars Strijk kwartet. 8,15 De Notenkraker. 9,30 Weekend-orkest. 10,00 Don Quichot II 10,30 Ramblers. 11,30 Nocet Silene. HILVERSUM II, 415 mgeeft Nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. KRO: 8,15 Pluk de dag. 9,00 Lichte orkestmuziek. 10,15 Brückner-herdenking. 11,00 Zon nebloem. 13,03 Hawalï muziek. 13,33 en 1,30 Klaas van Beeck. 3,10 Franse sterren. 3,15 Jonge kunstenaars 4,00 Vrolijke weekend klanken. 5,00 Wig wam. 6,00 André de Raaff en Jacques Schutte. 6,30 Lord Jampatit II. 7,30 Amerikaanse confetti. 8,30 Ltchtbnken 9,00 Radio-potpourri 9,40 Een koets vol verhalen I. 10,00 Weekend serenade 11.15 Werken van Mozart. De plaatselijke raad van bijstand der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Holland heeft in een ver gadering te Amsterdam besloten er bij het hoofdstedelijke gemeentebe stuur op aan te dringen al het moge lijke in het werk te stellen om met de aanleg van een tunnel vanuit het centrum der stad naar de overzijde van het IJ een aanvang te maken. Gezien de vele feiten, die overduide lijk aantonen, dat de huidige verbin ding met Amsterdam-Noord in alle op zichten onvoldoende is (het is geen uitzondering, dat wielrijders of auto bestuurders meer dan een half uur n oeten wachten, alvorens op de pont te worden toegelaten) en voorts naar aanleiding van de besprekingen, die hebben doen uitkomen, dat het ver keer in de nabije toekomst nog aan zienlijk zal toenemen, acht de Kamer van Koophandel de aanleg van een tunnel het enige middel om een ver keerschaos te vermijden. Daar met de voltooiing van een tunnel geruime tijd zal zijn gemoeid (men meende onge veer 10 jaar) en omdat de huidige moeilijkheden bij het verkeer van die aard zijn, dat tijdelijke maatregelen al zijn die niet afdoende, niet gemist kunnen worden, dringt de Kamer van Koophandel er bij het gemeentebe stuur voorts op aan voorlopige verbe teringen in de pontverbindingen aan te brengen. (Van luchtvaartmede- 0 :e speciale werker) Op de begroting voor 1948 treft men een post aan van twee milli oen gulden, bestemd voor de ont wikkeling van verschillende vlieg tuigtypen, waartoe de regering aan onze industrie opdracht heeft gegeven. Er wordt o.m. voorzien in de studie en de ontwikkeling van prototypes van het staartloze vliegtuig en ook van met straal kracht voortbewogen toestellen. Een combinatie van beide princi pes: de straalmotor (schroefloos dus) en de staartloze romp is zojuist in Amerika als een sensatie aan inge wijden getoond. Van het vliegveld Hawthorne is het opgestegen als het krachtigste vliegtuig ter wereld. Als de Russen b.v. van plan waren ge weest waarnemers naar deze demon stratie te zenden, zouden die cordons van M.P.'s en geheime agenten op hun weg hebben aangetroffen; er was im mers juist bekend gemaakt, dat de Russische militaire attaché's niet aan wezig mochten zijn bij de grote indus triële wapententoonstelling en daartoe behoort in feite ook deze machtige bommen werper. Northrop is de fabrikant van deze vliegende vleugel, de Y.B.49, die 'n breedte heeft, gemeten tussen de bei de vleugeltips, van rond 52 meter! De acht straalmotoren zijn geheel inge bouwd in de zware vleugels; men kan alleen de uiteinden zien, twee stellen van vier, die doen denken aan lan- ceerbuizen van torpedo's. DE PRESTATIES? Al zijn er nu enkele foto's van de vliegende vleugel vrijgegeven, de A A.F., de American Air Force, zwijgt in alle talen over de prestaties van 't toestel: hoe snel het vliegt, hoever 't komen kan en met welke bommenlast blijft het onderwerp van gewaagde speculaties. Recente publicaties in vak tijdschriften doen vermoeden, dat de ze vliegende vleugel gemakkelijk van New York naar Cairo kan vliegen zonder tussenlanding en dan nog met 20 ton bommen aan boord; neemt men een weinig minder bommenlast mee, dan komt er gewicht „vrij" voor meer benzine en kan het non-stop New YorkMoskouNew-York vliegen. Deze prestatie-speculatie lijkt ons opzettelijk aan de lage kant gehouden; wanneer en deze Northrop-bommen- werper officieel aangeeft als „het machtigste vliegtuig ter wereld" moet het tot veel meer in staat zijn dan tot een retourvluchtje naar Moskou. Overigens geeft het ontwerp te den ken. Men schijnt inderdaad te menen. dat het staartloze vliegtuig die ver snelling in de ontwikkeling van de luchtvaart zal brengen, waarnaar men al vele jaren zoekt. De idee is volstrekt niet nieuw. De Amerikaanse, Britse en Duitse industrie hebben voor de oc-riog reeds geëxperimenteerd met dit type: men gaf het echter telkens op omdat men op verschillende on overkomelijke technische moeilijkhe den stuitte. Een van de belangrijkste obstakels op de weg naar succes voor dc vliegende vleugel was het gebrek aan voldoende krachtige motoren. De straalmotor heeft het echter mogelijk gemaakt om de vliegende vleugel zijn kans te geven. Dat onze regering thans een ge zonde opvatting heeft omtrent het moderne vliegwezen blijkt wel uit de reeds genoemde bijdrage, die zij geven wil om ook in ons land de ontwikkeling van de vlie gende vleugel ter hand te nemen. Wij kunnen onze vooraanstaande plaats in de luchtvaart het beste garanderen door niet alleen op ver keersgebied, doch ook met indus triële kennis en ervaring mee te doen in het grote spel om de ver overing van het luchtruim. En gezonde Ja, want er is totaal niets te bespeuren van het gevaarlijke tand steen. Door Solidox ver dween het spoorloos. Geen wonder, want Solidox bevat sulforicinoleaat, het unieke middel, dat tandsteen bestrijdt en voorkomt. Solidox is voorlopig slechts beperkt verkrijgbaar. - so 14-051-54 De appeloogst is dit jaar zeer goed. Te hopen is nu alleen nog maar, dat de overvloed de prij zen van die aard maakt, dat wü allen in de gelegenheid zullen zijn, veel van deze vruchten te genieten. Fruit eten we immers niet alleen voor ons genoegen, maar ook omdat het allerlei stof fen bevat, die voor de gezondheid nodig zijn. De Engelsen zeggen: ,,„An apple a day keeps the doc tor away" (een appel per dag houdt de dokter uit huis) en daar steekt wel wat waarheid in. Op allerlei manieren kan men appelen ook in gerechten verwer ken. Hier volgen enkele appel- recepten, die zeker nog niet ieder kent. APPELMOES MET YOGHURT. 500 g. moesappelen, kaneel, suiker, l'/t 1. (taptemelk) yoghurt. De appelen wassen, in vieren snij den en met weinig water tot moes koken. De appelen zeven en naar smaak met suiker en kaneel ver mengen. De yoghurt ongeveer 2 uur in een vochtig gemaakte doek op een ver giet laten uitlekken. De dikke yog hurt daarna in een kom kloppen met wat suiker, tot ze luchtig wordt. De appelmoes in een schaal overdoen en de schuimig geklopte yghurt als slagroom hier over heen gieten. GEPOFTE APPELEN kg appelen wat jam 20 g. (1 eetlepel) margarine (of boter) suiker kaneel 4 beschuiten. De appelen boren en schillen en ze dan in een pan met dikke bodem plaatsen. Een scheutje water en de margarine (boter) toevoegen. De ap pelen bestrooien met een mengsel van suiker en kaneel. De pan sluiten en de appelen op een laag vuur gaar la ten worden, zonder dat ze uit elkaar vallen. De gepofte appelen nu op een beschuit plaatsen en de boorgaten met jam opvullen. NAMAAK „MÜSLI". 8 eetlepels havermout 1. yoghurt 2 handappelen 3 eetlepels kunst- honing. In Griekenland is door de communis ten een „regering in de bergen" opge richt. De werkelijke regering is hier over weinig in de wolken en voorziet bergen moeilijkheden. Truman doet een beroep op de Amerikaanse vrouwen om voedsel te sparen. Het is te hopen, dat zij dit sporen niet al te letterlijk opvatten en aan het hamste ren slaan. Voor het lichten van Nederlands grootste baggermolen, de Beverwijk 14, heeft men de grootste bok van Europa, de Ajax, gerequireerd, Waarschijnlijk om te voorkomen, dat er met dit karwei bokken zullen worden geschoten. In Londen zijn op het ogenblik niet minder dan zeven fascis tische organisaties werkzaam. We heb ben bij het vernemen hiervan eens even de ogen uitgewreven en ons af gevraagd, waarvoor de wereld nu eigen lijk oorlog heeft gevoerd. Als hu welijksgeschenk aan Prinses Elisabeth van Engeland heeft Australië een taart van 100 kg gezonden. Het lijkt ons toe, dat dit cadeautje wel eens een tikje zwaar op de maag zou kunnen liggen. De architect Charles Fris heeft in de Verenigde Staten zijn 60ste verjaar dag gevierd. Hij is bekend geworden dvor het bouwen van huizen, welke vrijwel geheel uit glas bestaan. Zo heel bijzonder vinden wij dit overigens niet, want velen van ons wonen toch al in eeu glazen huis. Aan de Braban ders mag een compliment worden ge bracht. Zij brachten voor de gezinnen, die op 27 September door een hevige brand have en goed verloren meer dan 1C0000 gulden bijeen. Op deze wijze zijn e" weer heel wat mensen uit de brand geraakt. Nog een andere „bran dende kwestie": de Haarlemse brand weer wil voortaan de branden gaan bestrijden met een mistgordijn, Het ®>'steem werd uitgedacht door een Amerikaanse boer. Als er nu ook nog een systeem wordt uitgedacht om de jbi" te verdrijven, zijn we hier in Hol- and helemaal klaar. Een opti mistisch geluid komt uit Frankrijk. Het antaj geboorten neemt er sterk toe en een in de eerste helft van dit jaar v-amen er 445.000 jonge wereldbur gers bij. Inmiddels voorziet men een L e.uWe daling van het broodrantsoen. t- en schaduwzijde tegenover el- Cnnvrlght R.D.P PROF. VAM AIÖCRUM EM ZUN ASSlSTEMTEN HEBBEN AL •T M06ELUKE ö&DAAM, HAAR. HET ENIGE, tAT WEEI?.TOT, NORMALE GROOTTE TERUGGEBRACHT WORDT, IS EEM FLES! bATEN WE NU R) KICl *S BELEX cNlSSENEENS HET C6ENBLIK.DAT DE LANêE DE NOODLOTTIGE GREEP NAAR DE SCHAKELAAQ van de dim I nu en QÏX. deed ^HA EUWl „Ja, dat is ook zoo, juffrouw Tromp Neemt u plaats", en Bunt wees op een stoel aan de tafel tegenover de zijne. ,Mag ik even uw naam en leeftijd we ten?" „Caroline Jacoba Tromp meneer, oud 59 jaar". „Ongehuwd meen ik?" „Ja. Nog steeds," antwoordde ze met een wat bleek glimlachje. „Een huwe lijk was niet voor me weggelegd". „Och" sprak Bunt, „daar behoeft u misschien niet rouwig om te zijn. Alle huwelijken zijn geen successen. Maar ik wilde u een paar dingen vragen. Wanneer heeft u het eerst van deze tragische gebeurtenis gehoord?" „Door de telefoon; de Freule belde v anmorgen op." „O, nam u dat gesprek op of Dirk?" „Nee, ik. Dirk was niet thuis, maar ik heb hem dadelijk laten zoeken en toen bleek hij in de garage te zijn." „O juist. En u heeft zeker ook assis tentie verleend toen het lijk hier werd binnengebracht?" „Jawel, tezamen met de freule". „Heeft u enig vermoeden wie de aan slag kan hebben gepleegd?" .Nee, meneer, helemaal niet." „Vond u meneer Jacques een aange naam mens?" Ze zweeg even, dan zei ze: „Och, ik had met meneer Jacques met zoveel te maken. Ik ben voor de huishouding en dat bespreek ik alle maal met de Freule." „Juist, juffrouw Tromp. Nou, verder hoef ik u niets meer te vragen. Dank u wel." Ze stond op, maakte een soort diena resse en ging dan heen. „Zo, zo..." mompelde Bunt, „dat is merkwaardig." IV. Bunt maakte bij zichzelf de opmer king, dat het wel een beetje geleek op een non-stop-revue, want nauwe lijks had hjj die laatste woorden ge- n ompeld of de deur ging alweer open en naar binnen trad nu een allerliefst jong meisje, dat met een half nieuws gierig. hall vrijmoedig lachje om de n.ond en in de ogen dtdelijk zei: „Inspecteur, ik ben freule de Roo; ik hoor van mijn oom, dat u me wilde spreken". Bunt was opgestaan en boog. „Ja. graag freule. Wilt u niet even ■laats nemen?" Zij knikte vriendelijk en ging zitten. De havermout enige uren in water weken. De appelen wassen. De klok huiten verwijderen en daarna de ap pel raspen in de yoghurt. De ge weekte havermout en de kunstho- ning toevoegen en alles goed dooreen mengen. APPELBOLLEN (zonder ge bruik van een oven). Voor het deeg: 300 g. bloem 70 g. (4 eetlepels) margarine (boter) 30 g. (2 eetlepels) suiker ongeveer 1 y2 dl. (1 kopje) melk (of water) zout. Voor de vulling: 8 appelen sui ker en kaneel. De bloem met het zout zeven. De margarine met twee messen tegen el kaar in, in de bloem snijden. De sui ker en de vloeistof toevoegen en van het geheel een gelijkmatig en stevig deeg maken. Dit deeg op een met bloem bestoven aanrecht uitrollen tot een langwerpi ge lap. Hiervan kleine vierkantjes (on geveer 12 bij 12 cm) snijden. De ap pelen boren en schillen. Op ieder deeglapje een appel plaatsen en het boorgat opvullen met een mengsel van suiker en kaneel. De deeglapjes om de appelen heenvouwen en het geheel in een met bloem bestoven doekje binden en deze in kokend water plaatsen en ongeveer 1 uur laten koken. Daarna de doekjes verwijderen en de appelbollen zo warm mogelijk pre senteren. „Het is er mij om te doen, freule" be gon Bunt, „om zoveel mogelijk gege vens te verzamelen in verband met die aanslag op uw neef. Wat heeft u daar eigenlijk van meegemaakt?" „Nou, eigenlijk niet veel. Ja, toen het al gebeurd wis, toen waren het mijn oom, mijn neef Syxma en ik. die het eerst bij het lijk kwamen". „Met freule Constance". „Nee, die bleef bij de paarden; mijn neef Syxma ontdekte het lijk in een bosje en die riep ons toen". „Heeft u daar toen in de buurt iets gezien, wat nog in het bijzonder uw aandacht trok?" „Nee, helemaal niet". „Heeft u ook enig vermoeden wie misschien de dader kan geweest zijn?" „Nee, geen idee van". „Hoe lang logeert u hier al bij uw oom?" „Drie weken; ik dacht de volgende i eer naar huis te gaan, maar mis schien ga ik nu met deze tragische gebeurtenis wel wat eerder; 't is hier ru een beetje triest". „Ja. dat spreekt. Logeert u wel meer bij uw oom?" „O ja. Vooral 's winters, want wij wonen in Ruurlo en daar is het 's zo mers nu wel heel mooi, maar 's win ters is het er om te leren toveren". „En dan kunt u hier eens prettig uitgaan?" neef had nog een „Daarom". „Uw overleden zuster, nietwaar?' „Ja. Maar die heb ik nooit ontmoet; die is het met de hele familie ge brouilleerd". „Och? Waarom? „In verband met haar huwelijk; ze is met een man getrouwd, die hele maal niet van onze stand is". „En die man kent u zeker ook niet?" „Nee. Ik weet alleen dat hij De Vries heet". „Hoe weet u dat dan zo?" „Omdat de vorige week die De Vries een poging heeft gedaan om mijn neef Jacques te spreken, want dat is feitelijk zijn zwager. Ja, dat valt toch niet te ontkennen, al houd je hem nog zo op een afstand! „En ontving uw neef hem?" „O nee. Dirk kwam zeggen, dat er een meneer De Vries was, die ver zocht meneer v. d. Meyden even te mogen spreken". „Was dat 's avonds?" „Ja, onder de thee. Maar Jacques zei: Is die vent er nu al weer? Zeg maar, dat ik niet thuis ben". „O. dus het was niet de eerste keer dat hij kwam". „Nee, blijkbaar niet". „Is daar toen nog verder over ge- ïproken?" C'ordt vervolgd Houdt de Federatie van V.V.V.'s in Noordholland boven het Noord- zeekanaal haar 25ste vergadering te Heiloo; in verband met het 40- jarig bestaan van de afdeling Heiloo zal deze vergadering een feestelijk cachet dragen. is het 275 jaar geleden, dat prins Willem III een vergeefse aanval deed op het door de Fran sen bezette Woerden, waarbij het regiment mariniers onder overste Palm zich bijzonder onderscheidde. wordt in Krasnapolsky in Am sterdam een internationaal textiel- congres gehouden. viert Prins-Regent Karei van België zijn 44ste verjaardag. herdenkt China de dag waarop 35 jaar geleden de republiek werd uitgeroepen. wordt de bekende tekenares Rie Cramer 60 jaar. is Lord Rowallan; chiefscout van de Engelse padvinders, de gast van de Nederlandse verkenners. viert Cuba zjjn nationale feest ter herdenking van de in 1868 ver kregen onafhankelijkheid. Wij ontvingen van de heer C. de Vries te Alkmaar een „tip" voor deze rubriek, die helaas niet meer gebruikt kon worden. We houden ons echter aanbevolen! Het bezoek van Woensdag aan het Rijksmuseum te Amsterdam heeft alle bestaande records geslagen. In totaal bezochten 11.309 personen de beide ten toonstellingen. 2103 bezoekers richtten hun schreden naar de Nachtwacht en 6246 bezoekers passeerden overdag de tourniquetten naar de tentoonstelling van Weense kunstschatten, 's Avonds kwamen daar nog 2960 personen bij. Sedert 1 Januari 1947 hebben nu meer dan 400.000 mensen het Rijks museum met een bezoek vereerd. In 1946, een recordjaar, bedroeg het to taal 304.000, dat in het afgelopen kwar taal van 1947 reeds is overschreden. (Ingezonden mededeling).

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3