h.r.c. wint van zaandijk Stad m Omgeving. Schagen wint van Watervogels Een benauwde zege I.V.V. - Helder 3-2 H.R.C.-staantnbune in gebruik Emotie en spanning aan de Sportlaan Bonnen halen Bescheiden etalageverlichting toegestaan Geld en bonnen „Ciske de Rat" in Casino Moderne Bedrijfsadministratie •RESA-ARNHEM Gelijk spel de verhouding Lezing met film over Suriname Vergadering VOIW Wie wil ballet-danseres worden Appelman exploiteerde Wehrmachtsheim Winterconcert Helders Fanfarecorps Wanneer is het belastingkantoor geopend? Z.A.P.—PETTEN 3—0 1 i De strijd tussen HRC en Zaandijk is er een geweest met twee verschillende helften. De eerste helft was van goed gehalte. Wij zagen een tweede-klasse •wedstrijd, waarbij hard werd gestreden en vooral de vaart in deze wedstrijd viel te roemen. Het lag voor de hand óat dit tempo in de tweede helft niet behouden kon blijven en vooral toen URC de leiding had genomen werd de gtrijd minder. Racing trachtte de voor sprong te handhaven en Zaandijk op haar beurt wilde graag één punt mee nemen naar de Zaan en deed alles wat mogelijk was een punt te fabriceren. drie uitblinkers. Wij telden in deze wedstrijd drie uit blinkers. Dat was allereerst midhalf Engel van Zaandijk. Wat deze speler gisteren presteerde was buitengewoon. Rustig en beheerst staat hij tussen zijn backs en afgemeten waren de ballen aan zijn medespelers. Hij waagde zich ook gemakkelijk naar voren en iedere vrije schop kwam goed geplaatst van zijn voet. Van Dalen die er toch ook wel wat van kan, had tegen hem, me de door zijn kleiner gestalte, weinig in te brengen. Wij brengen hulde aan Engel, die ons een prettige middag be zorgde. In dit kader willen wij hem toch nog een tip geven. Laat hij zich niet bij tegenslageh laten verleiden tot unfair spel. Hij deed dit enkele malen in de tweede helft en bij hem past dit zeker niet. De tweede uitblinker was midhalf De Jong van HRC. Een ander type speler dan Engel maar stug in de ver dediging. Hij past volledig in het HRC- systeem en vooral na de rust was hij als een rots in de branding. Overal dook de Jong op en ock hem willen wij de hulde voor zijn goede en faire spel niet onthouden. De derde uitblinker was scheidsrech ter Meijer. Een autoriteit van de eer ste orde. Hij stond niets toe, had de leiding en floot voortreffelijk. KNVB, stuur iedere Zondag een fluitist als de heer Meijer. roomeijer ontbrak. Bij HRC ontbrak Roomeljer. Deze voetballer, een der beste van onze vel den, moet op doktersadvies, voorlopig van spelen afzien. Roomeijer zat voor aan de kant. Vanaf deze plaats willen wij Roomeijer van harte beterschap toe wensen. Wij missen zijn spel, zijn kwa liteit en HRC mist een goed, actief spe ler. Want het bleek wel duidelijk dat Selderbeek de juiste plaatsvervanger niet was. Hij is te traag en daarbij komt nog dat hij zijn tekortkomingen met unfairheden tracht aan te vul len. Wij adviseren: laat Selderbeek in het tweede spelen, daar is hij bruik baar en plaats in het eerste elftal een jonge kracht, die tevens de naam HRC weet te waarderen. Het begin van deze stiijd was al di rect vinnig en razend snel. Beide elf tallen voelden dat hier een strijd werd werd gespeeld tussen concurrenten. De bal ging van man tot man en het viel op dat beide ploegen bijna geen zwak ke plekken vertoonden, al waren de L- achter van Zaandijk, Kuyken, en Sel derbeek dadr wel een uitzondering op. D„ strijd was nog maar 5 minuten oud toen Swart de bal tegen rechtsbinnen Rönitz aanschoot. Deze kwam in een geheel vrijstaande positie te staan en zender pardon gaf hij Dijkshoorn het nakijken, 0^—1. Het is bekend dat een achterstand tegen Zaandijk altijd moei lijk in te halen is. Deze heren verstaan de kunst van verdedigen heel goed. Het pleit dan ook voor de kracht van HRC dat zij daartoe in staat is geweest. Dat Racing in de volgende periode iets Sterker was zegt ons niet zoveel. Zaan dijk zoekt veelal haar kracht in ge vaarlijke uitvallen en ook ditmaal ble ven deze niet uit. De HRC-achterhoede was er echter weer goed in en vooral De Werker wist met goed aangegeven ballen het spel steeds naar de Zaan dijk-helft te verleggen. Rijkers is de laatste weken iets minder bewegelijk. Hij wil blijkbaar geen critiek meer hebben dat hij de bal te lang bij zich houdt en schiet nu iedere bal ineens Weer weg. Dit bleek niet altijd goed te zijn. Wanneer mogelijk, mag hij er gerust eens doorlopen. Eenmaal had hij bijna succes. Een goed doorgespeelde bal van Nieuwstadt nam hij op zijn schoen, maar de bal ging voor langs. Knijff verzette bergen werk op het middenveld en vooral zijn uithoudings vermogen is grenzeloos. Twee vrije schoppen van Selderbeek leverden niets °P- 'n Goed schot van Knijff redde Kat heel goed. Aan de andere kant kogel de midvoor Floor een bal hoog over doel. Deze midvoor, een speler uit Zut Phen, verklaarde dat er nog nimmer zo'n jestige midhalf tegen hem gespeeld had HRC bleef in de aanval en Kat toonde al weer zijn kwaliteiten bij een hoge voorzet van Rijkers. Ook De Vries s'elde hem op de proef, maar de schoten waren van te verre afstand ge lost. de stand is gelijk. Na 40 minuten spelen kreeg De Vries de bal op rechts vrij. Een goede voor set volgde en voordat Engel ter plaat se was had Van Dalen de bal reeds in de touwen geschoten. Een waarlijk gted doelpunt, 11. In de tweede helft had Zaandijk een andere linksachter, die ook veel beter speelde dan zijn voorganger. Het duur- e niet lang of de bal kwam voor de Weede maal achter Kat terecht. Selderbeek, die nu aardig meeging, Rijkers een goede bal aan. Handig omspeelde deze Oosterbaan van Z., h trekbal volgde en Nieuwstadt schoot e bal direct in doel. Onhoudbaar leek dns dit schot niet, hoewel van korte ®tstand ingeschoten en geheel onver wacht, 2—1. hijkshoorn repde geweldig Zaandijk gooide daarna alles op de hval. De rechtsbuiten was doorge- r. en. Een goede voorzet volgde en midvoor Floor schoot de bal zo hard in dat Dijkshoorn de bal zeker niet zal hebben gezien Automatisch stak hij echter zijn vuisten uit en de kogel stuitte het veld in. De bal was zo hard dat Dijkshoorn achter in het net viel. Een geweldig staaltje van durf van de tode doelman. Zaandijk nam meer en meer het spel in handen. Maar nu eerst toonden Stins, Swart, De Werker en zoals reeds genoemd De Jong hun kun nen. Zij waren het, die HRC de pun ten bezorgden. Dijkshoorn behoefde er zelfs niet veel aan te pas komen. Eenmaal stond de uitgekookte Bur gers alleen voor Dijkshoorn, maar hij faalde leelijk. De aanvallen van HRC waren nu niet talrijk, maar wel kre gen zij een gevaarlijker karakter, te meer daar Engel naar voren was ge komen. Zo kogelde Van Dalen nog een maal op de lat, maar tot doelpunten kwamen beide partijen toch niet meer. Het was een faire strijd, op een bui tengewoon goed veld gespeeld. De staantribune was bijn| geheel bezet, zodat wij aannemen, dat, met de bezet ting langs het veld mee, zeker 3000 mensen dit treffen aanschouwden. Weken achtereen, iedere avond tot laat in de nacht hebben de „werkers" van H.R.C. gewerkt aan hun tribune. Duizenden uren zijn er aan de staan tribune verwerkt geworden, vele me ters buis werden aan elkander gelast. Afgelopen Zaterdag had men de kroon op het werk gezet. De kapitale staantribune van H.R.C., plaats bieden de aan 1900 mensen, was gereed. De zon was juist doorgebroken toen Zon dagmorgen om half twaalf de tribune officieel werd geopend. Aanwezig wa ren wethouder Van Loo, directeur Mozery van Gemeentewerken, de bij kans volledige sportraad, de heer Van der Linde van de KNVB, alsmede alle „werkers" en het voltallige bestuur van H. R.C. Er waren verschillende sprekers, t.w. de heren Van Loo, Mozery, Luijk- se, Van der Linde en Lensen. Voorzit ter De Boer dankte de directie van de Rijkswerf, de Gemeente, de Gebr. We- zemer en alle werkers, die het moge lijk maakten dat dit grootse bouw werk werd volbracht. Een derde klas- ser met een staantribune voor 1900 mensen, door enige leden gemaakt en dat in een getroffen stad. Een beter bewijs dat Den Helder haar oude plaats weer zal innemen is er niet. Ook de overige sprekers hadden allen goede woorden voor H.R.C. en waren er trots op dat onze stad een vereni ging telt met een dergelijk initiatief. EEN GROOT MOMENT De ere-voorzitter, de heer Jan Thijssen verrichtte de opening. Na 'n ouderwetse kernachtige rede, knipte hij het rood-witte lint door en terwijl de muziek het Wilhelmus inzette, he- sen 12 adspiranten de zes vlaggen aan de tribune. Alles onder doodse stilte. De adspiranten waren allen spelers van H.R.C. c, dat met 5 overwinnin gen fier aan de kop gaat In de laatste 2 wedstrijden scoorden deze jongens 32 doelpunten. De werkers van H.R.C. hebben ge toond dat waar een wil is ook een weg is. H.R.C. is een tribune rijk, die de toets der critiek ruimschoots over leeft. In de middagwedstrijd maakten 1600 bezoekers van de tribune ge- grbruik. De tribune is het symbool ven H.R.C., n.1. het heroveren van het tweede-klasseschap. Dat het de twee de groep „werkers" in dit geval het eerste elftal moge gelukken. Watervogels en Schagen hebben ons Zondagmorgen een spannende partij voetbal gepresenteerd, waarbij echter de spelkwaliteiten niet uit staken. Zo wel Watervogels als Schagen konden hun spel niet ontplooien. Men durfde het spel niet te spelen, bang dat men was, dat dan de tegenpartij eveneens ging opbouwen. Hét systeem was nu „weg is weg" en een fraaie strijd werd het dan ook geenszins. Beide elftallen hadden twee invallers, Schagen voor De Wit en Schouten, terwijl Water vogels Schotting en Snijders miste. Wij schreven 't reeds Zaterdag: de scheids rechter zal het lastig krijgen en deze voorspelling werd bewaarheid. Er ont stonden vele duels waarbij vooral die tussen Van der Hert en Grotes van hardheid niet ontbloot waren. De scheidsrechter was niet groots, maar toch onvoldoende was hij ook weer niet. Hij maakte twee kapitale fouten, n.1. een penalty voor Watervogels zag hij over het hoofd en Dirks stopte een schot van Stam achter de lijn. Ook in dit opzicht verdeelde hij dus de balans. Het begin was sensationeel en wel bijzonder hoopvol voor Watervogels. Vanaf de aftrap nam Beekhoven de bal mee, passeerde drie, vier tegenstanders en gaf een afgemeten voorzet. Van der Hert zette zijn hoofd er tegen en Slik ker, die waarschijnlijk nog niet eens wist dat de wedstrijd begonnen was, kon de bal uit het net halen. 10. Keurig werk van Beekhoven, goed werk van Van der Hert. Schagen was nu gelijk wakker en Watervogels werd iets teruggeslagen. Wij kregen dé in druk dat de Torren dachten, deze wed strijd wordt gewonnen. Schagen werd meer agressiever en het duurde niet lang of Stam kreeg een unieke kans. Zijn schot was goed, maar Dirks heeft een goede klank en verloor deze niet. Hij keerde het schot meesterlijk. Het wordt 11 Vijftien minuten na de aanvang kreeg de geheel vrijstaande Schagen-rechts- buiten een lange pass van links. Even dribbelen, waarna een hard schot volg de, dat ook Dirks te machtig was. 11. Deze stand gaf de verhouding goed weer en hield het beste in voor het verdere verloop. Aan beide kanten ris keerden de spelers echter niets en het gevolg was dat het spel niet tot een grote hoogte kwam. De spanning voor de doelen was er echter wel en vooral Grotes van Schagen speelde een ver dienstelijke midhalfpartij. Hij schaduw de Van der Hert prima en al ging het wederzijds niet altijd even fair, het bracht toch de spanning in deze strijd. De gevaarlijke Beekhoven slipte nogal eens door de vijandelijke linie heen, doch de binnenspelers van Watervogels zijn voor hun taak niet steeds ten volle berekend. Voor doel was Watervogels dan ook niet gevaarlijk. En bij Schagen was dat euvel ook al geldend, hoewel hier de binnenspelers nog wel voldoen de waren, maar de midvoor niet de juiste man is. Een korte aarzeling in de achterhoede van W. gaf Mos gelegen heid de bal langs Dirks te schieten, wat later de overwinning zou betekenen. De ruststand was 12, en in de tweede helft zagen we een trouwe copie van de eerste. Ook nu weer een onproduc tief spel. Naarmate de tijd verstreek werd de strijd echter spannender. Een maal redde een der Schagen-spelers met de hand en hoewel de bal over de doellijn ging, gaf de scheidsrechter ge woon doelschop. Aan de andere kant kogelde Stam een trekbal op doel. Dirks grabbelde de bal achter de lijn vandaan en de scheidsrechter consta teerde buitenspel. Onder grote span ning kwam het einde, waarbij Schagen de overwinning had. De cijfers 21 geven o.i. de juiste verhouding weer. De marktplaatsbewoners speelden iets beter voetbal. Wel kregen we de in druk dat hier twee candidaten voor de eerste plaats aan het werk waren. Niet het spel gaf ons deze indruk, doch de sfeer en de krachtsinspanning. Na af loop protesteerde Watervogels tegen h^ niet toekennen van een penalty. Slil5 leer moest weer onder de lat plaats nemen en Snijders zou het vonnis vol trekken. Slikker dook de bal schitte rend uit doel, zodat de stand 12 bleef. Uitreiking bonkaarten 713, schoe nenbonnen, bonkaarten en a.s. en jon ge moeders. Hippolytushoef, 14 October. Niet- zelfverzorgers, familienaam S t.m. Z. Agentschap 9.3012 uur en 1315 uur. Voor bijzonderheden wordt ver wezen naar de officiële publicatie. Voor het eerst na lange tijd zullen de winkeliers hun etalageverlichting weer mogen ontsteken, zjj het ook dat het draaien aan de schakelaar nog aan enkele beperkende bepalingen gebonden wordt. Het licht in de eta- lagers mag pas worden ontstoken een half uur na zonsondergang, en het moet weer worden uitgedraaid zodra de laatste klant de winkel heeft ver laten. Gedurende de (nu nog korte, maar naarmate het zonnetje vroeger ter ruste gaat steeds langere) tijd waarin de etalagelampen branden, mag dit in geen geval een rantsoenver meerdering van meer dan 20 procent, tengevolge hebben. Neonverlichting en lichtreclames mogen nog niet wor den gebruikt. Alleen gedurende de week voor Sint Nicolaas (van 1 t.m. 5 December) en van 22 t.m. 24 De cember mogen de etalagelichten tot 's avonds 10 uur blijven branden. Lezers en lezeressen, het is begonnen ,om uw geld én bonnen! Ditmaal behoe ven we niet te berichten, dat gemene inbrekers het erop hebben voorzien, want 't is thans Sint Nicolaas in hoogst eigen persoon die door middel van de Helderse Courant in vrijwel alle Hel- derse huizen de bedelmars komt slaan. Hij wil van 't jaar alle Helderse school kinderen, zowel van de lagere als van de „kleuter"-scholen, weer op iets lek kers tracteren. En dat gaat zelfs voor de grijze heilige niet zonder dat hij eerst in het bezit wordt gesteld van de nodige snoepbonnen en een flinke bui del met geld. En daarom verzoekt hij aan de ouders van alle schoolkinderen, of zij vóór Woensdag 22 October per kind een snoepbon van twee ons (aan gewezen voor de periode 17 October tot 31 October) met wat geld in een en velop willen sluiten, en dat aan hun kind mee naar school willen geven. Lezers en lezeressen, die geen school gaande kinderen bezitten, maar wel geld en bonnen voor het Sint Nicolaas- feest te missen hebben, kunnen hun bijdrage inschrijven op een lijst die aan ons bureau in de Koningstraat ligt. Velen zullen het uitstekende boek van Piet Bakker, „Ciske de Rat", Kennen. En daarom zal er zeker grote belangstelling bestaan voor de toneelbewerking van dit boek, welke Donderdagavond a.s. in Casino zal worden opgevoerd door het Neder lands Volkstoneel. De regie van dit toneelspel in 12 tafrelen is ln han den van Ru Mulder. De décors wer den ontworpen door Wim Vesseur. De voorstelling begint om kwart over echt. Geslaagd dank zij (Bekende Schriftelijke Cursus Ondanks het feit dat er veel beter gespeeld werd dan in de laatste twee thuiswedstrijden heeft Helder de pun ten in Ilpendam moeten laten. Technisch wgs Helder Je meerdere en ook de voorhoede wes deze middag lang niet slecht. Er zat nu vaart in deze linie en er werden kansen ge schept waarvan er echter enige door te zacht inschieten niet benut werden. Rottier had het zwaar te verduren deze middag en werd geducht be waakt. Het viel ons op dat Bal op de links halfplaats een beste partij speelde en wij vermoeden dat hij nu zijn plaats gevonden heeft. IW's grootste wapen in deze strijet is wel het ontzettende enthousiasme geweest waarmede gespeeld werd. Technisch zwakke spelers, wij noe men in dit verband de linksback, vul den hun gebrek aan techniek aan door een ongekende vinnigheid. De doelpunten die door IVV ge maakt werden waren niet van groot se kwaliteit en zeker niet afkomstig uit goed opgezette aanvallen. Het veld is bar slecht en ook de kleedkamers zijn niet wat men van een 3e klasser verwacht. De scheidsrechter was deze middag zeer zwak en zonder over partijdig of onpartijdig te spreken heeft hij Hel der een paar maal wel zeer benadeeld. Over de wedstrijd het volgende: Het eerste kwartier is voor IW en het mag een wonder heten dat dit zonder een achterstand voor H. voor bijgaat. Steeds weer moet Boogaard handelend optreden hetgeen hem zeer goed afgaat. 4 Corners voor IVV tel len we in deze periode, welke echter geen resultaat opleveren. Eindelijk werkt H. zich los en bij de eerste aanval wordt Rottier hardhandig te gen de grond gelopen waarvoor IVV een vrije schop tegen zich krijgt. Hel der komt er steeds beter in en de aanvallen zijn alle gevaarlijk. Pater en Wieren zijn er goed in en nu is het de IW-doelman die de han den uit de mouwen moet steken en keer op keer zien we hem de bal uit de lucht plukken voor de aanstor mende H.-voorwaartsen (iets minder scherp voorzetten zou meer succes opgeleverd hebben). Helder blijft in de aanval en we zien schoten van Pa ter en Blom juist over de lat gaan. Toch zal het eerste doelpunt voor IW zijn. Bij een aanval van IW speeld, hij kan geheel ongehinderd de krijgt de rechtsbuiten de bal toege- bal tot bij doel opbrengen en als ie der verwacht dat hij zal voorzetten schiet hij op doel. De bal wordt ge stopt maar zodanig dat de bal nu in gekopt kan worden: 10 voor IW. Helder heeft dus weer zijn tradi tionele achterstand, maar laat zich niet ontmoedigen. Weer heeft H. het beste van het spel, het duurt echter nog geruime tijd alvorens de stand gelijk gemaakt wordt. Bij een mooie aanval van H. weet de IW-back niet anders te doen dan op zijn doelman terug te spelen. Op dit veld is dit echter een waag stuk, wat dan ook spoedig bleek. Het was n.1. Rottier die de bal bemach tigde en de stand op 11 bracht. Kort voor de rust weet IW weer een voorsprong te bemachtigen. De ïechtsbuiten schiet op doel en daar Boogaard het ongeluk had uit te glij den werd dit een zeer goedkope goal. 21 voor IW waarmede de rust In gaat. Na de rust is IW meer ln de aan val geweest dan H. maar daar staat tegenover dat de aanvallen van H. veel gevaarlijker waren. Pater zien net terwijl de overige voorhoedespe- we éénmaal zelf schieten in het zfr Iers vrij opgesteld stonden. Dat was jammer. Himpers is naar de rechtsbuiten plaats afgedwaald en zet de bal prachtig voor doel waar de naar bin nengekomen Weiren klaar staat om de bal in de touwen te jagen. De stand is dus weer gelijk 22. Nu had Helder zijn slag moeten slaan en zich een voorsprong moeten ver schaffen. Het vuur waarmede I.V.V. speelde was na dit doelpunt n.1. vrijwel gedoofd. Toen Helder echter weer de verdedigende houding aannam kwam al si*>edig weer de geestdrift bij de I.V.V.- ers terug en zij zijn het die de stand op 32 brengen. Nu is het de linksbuiten die zijn ren langs de lijn kan besluiten met een schot, welk doel treft. Via de paal ver dwijnt de bal in het doel. Helder probeert de balans weer in evenwicht te brengen en een corner is het resultaat. Deze goed door Pater genomen levert niets op. Een prachtige pass van Vonk wordt door Pater door naastschieten teniet gedaan. Voor het H.-doel is het echter ook lang niet rustig en Hoebe en zijn man nen hebben het niet gemakkelijk. Bal valt op door zijn uitstekend verdedigen en Beekhoven door zijn goede bal- contróle. Dan weer een aanval van Helder. De back van I.V.V. kan niet anders doen dan de bal met de hand wegslaan het geen de scheidsrechter ontgaat? Rottier ligt op een gegeven moment met doel man en bal op de doellijn te worstelen waarbij echter niemand kon constate ren wat er met de bal gebeurde, zodat ook dit niets opleverde. Met een 32 stand voor I.V.V. kwam het einde van deze goed gespeelde wedstrijd. Onze kennis over Suriname is over het algemeen beperkt tot hetgeen va gelijk is overgebleven van de tachtig regels, die het aardrijkskundeboekje op school eraan wilde wijden. We ver moeden soms wel, dat het een belang rijk gebied is, want de KLM vliegt er zelfs heen, en er komen sinaasappelen vandaan. En in de goede oude tijd kwamen uit die buurt ook pinda's en bananen. Die sinaasappelen smaken goed al zijn ze groenig van tint en al zijn ze peperduur. Het laatste feit is oorzaak, dat het gevoel van onwetend heid bij velen nog is gemengd met een gevoel van afkeer. En wanneer dan iemand iets heel ergs op het oog heeft met politieke delinquenten, dan zegt hij: „Stuur ze naar Suriname, daar kunnen ze wel kerels gebruiken!", als ware Suriname te vergelijken met Si berië of het Duivelseiland. In ieder geval is het waar, dat Suriname wel kerels kan gebruiken. De heer J. van der Upwich, secretaris van de Haagse afdeling van de ver eniging „Oost en West" heeft het Vrij dagavond duidelijk aan de leden der Helderse afdeling verteld. De drie honderd Casino-bezoekers hebben daar een leerzame avond gehad, niet alleen door het gesproken woord, maar ook door de smalfilm die werd vertoond. De spreker gaf een interessant over zicht van Suriname's geschiedenis. Hij besprak de diverse volksplantingen en de pogingen die werden aangewend om er cultures te vestigen, alsook de oor zaken van het gedeeltelijk mislukken daarvan. De heer Van der Upwich ver- lelde aardige dingen over bevolking en taal, over zeden en gewoonten, over reizen naar het binnenland. En dat alles niet met de bedoeling, om de aanwezi gen nu op één slag tot Suriname-ken- ners te transformeren, maar wel om bun belangstelling voor dat gebieds deel in de West op te wekken. Hij is daarin ten volle geslaagd, en de Hel derse afdeling van „Oost en West" mag hierin een aansporing vinden om op deze goede weg voort te gaan. Tijdens de jongste vergadering van de afdeling Den Helder der VOIW heeft de heer De Vries uit Amsterdam een overzicht gegeven van het werk der Stichting 1940'45. Hij deed dit op glasheldere wijze, zonder zich op aller lei zijsporen te begeven. Uit zijn woor den kon worden begrepen dat de Stichting zich met ernst van haar taak kwijt, maar.dat de geldmiddelen nimmer toereikend zijn. De steun der regering werd ingeroepen, en deze werd ook verkregen, al had men deze graag groter gewenst. Wij kennen het trage malen der papiermolens en be grijpen dus de moeilijkheden, waar mee het Stichtingsbestuur te kampen heeft. Hopelijk zal eenmaal de rege ring aan de redelijke verlangens van de Stichting tegemoet komen, waar door deze minder afhankelijk zal zijn van particuliere bijdragen. Enkele vragen, die naar aanleiding van de inleiding van de heer De Vries werden gesteld, werden door hem op consciëntieuze wijze tot volle tevreden heid der vragenstellers en der andere aanwezigen beantwoord. De heer C. Jonker gaf na de pauze een beknopt jaaroverzicht, waarin hij de verschillende voor de VOIW ge houden lezingen in herinnering bracht, voorts een blik liet slaan op de „ther mometer der monument-actie, en ten slotte zeer waarderende woorden wijdde aan de nagedachtenis van dr. E. Loesberg. Mevrouw Loesberg, die met haar dochter de vergadering bijwoonde, werd tot ere-lid geïnstalleerd. Toen moest worden overgegaan tot de verkiezing van een nieuw bestuur, bleek de vergadering unaniem van oordeel, dat het aftredende bestuur moest worden herkozen. Er moest toen alleen voorzien worden in de vacature van de heer F. Coltof, de secretaris, die deze functie had neergelegd. In zijn plaats werd met algemene stemmen de heer B. J. van Tol gekozen. In de rondvraag werd o.a. de samen werking met de Vereniging van ex- politieke gevangenen uit bezettingstijd, waarvan enkele afgevaardigden ter ver gadering aanwezig waren, besproken. Enige tijd geleden werd bekend ge maakt, dat meisjes van 15 tot 19 jaar kosteloos konden deelnemen aan een Oosters ballet, dat onder leiding van de heer Schaap zou worden ingestudeerd als onderdeel van de operette „Een dag Khalief', die door de zang- en operet tevereniging „Ons Genoegen" ter gele genheid van het 15-jarig bestaan zal worden opgevoerd. Het aantal meisjes, dat zich hiervoor heeft opgegeven, is nog te weinig om met succes met de repetities te kunnen beginnen. De meisjes die zich alsnog opgeven, kunnen ervan overtuigd zijn dat zij gaan werken terwille van een groep Helderse jeugd ten getale van honderd, die met smart op hun mede werking wacht. De costuums zijn reeds besteld. Opgave-adres: Spoorgracht 40. „Als het Tribunaal tot de overtui ging komt dat u staat te liegen, dan maakt u het er voor uzelf niet beter op!". Deze waarschuwing van de voorzit ter van de zesde kamer van het Haar- lem's Tribunaal was gericht tot de caféhouder A. Appelman, 49 jaar oud, die tot eind 1943 in Den Helder een café hield en na de evacuatie eenzelf de bedrijf voerde in Hoofddorp, zijn huidige woonplaats. Of beter gezegd, zijn huidige woonplaats is het kamp in Wezep. Hier vertoeft hij, omdat hij lid was van de NSNAP van Mei 1941 tot om streeks April 1942. Hij was zelfs steun puntleider, droeg het partij-insigne, aan zijn café hing dag en nacht de partijvlag uit en hing bovendien re clamebiljetten voor de ramen van zijn café, die als leuze o.a. voerden: „Hol land voor Hitier". Hij had de vijand hulp en steun ver- leend door van zijn café een wehr machtsheim te maken en Met bezoek van Duitse militairen aangemoedigd, die er de portretten van Hitier en Gö- ring aantroffen. En wat de zaak nog erger maakte, hij zou inlichtingen hebben verschaft en relatie onderhouden met de S.D. in Amsterdam. Dit laatste toen hij reeds in Hoofddorp was gevesigd. Om dit te staven bevond zich in het dos sier een schriftelijke getuigenverkla ring van de Kriminall-Sekretar Ruhl, waarin stond, dat Appelman in het laatste jaar der bezetting wel eens bij de S. D. kwam met inlichtingen. De NSNAP-er v. d. Marte uit Den Helder had verdachte het insigne zien dragen, de biljetten gezien die voor de ramen van het café hingen en in de jaren '41'43 voortdurend de par tijvlag zien wapperen. Zijn buren uit Den Helder verklaarden: „Hij maakte veel propaganda voor aansluiting van Nederland bij Duitsland." En de hoofdbrigadier Hommes van zedenpolitie thans gepensionneerd die wegens de drankwet met ver dachte te maken had, noemde de be zoekers van het café „een echte mof- fentroep". Ten einde nadere inlichtingen te verkrijgen werd de zaak geschorst tot over 14 dagen. Op Zaterdag *18 October a.s. geeft 't Helders Fanfarecorps o.l.v. de heer Joh. Bruul een gecombineerd concert met deoarbeiderszangvereniging „Kunst aan het volk", o.l.v. de heer Jan Willems. De gezelschappen verzorgen resp. het programma voor en na de pauze. Het bal vindt plaats met muziek van de Musical Ramblers. Ten gerieve van onze lezers geven wij hierbij een opgave van de uren, waarop het kantoor der directe belas tingen, registratie, successie, invoer rechten en accijnzen aan het Konings plein met ingang van 13 October voor het publiek is opengesteld: a. voor directe belastingen: Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 3.30 uur tot 12.30 uur. Des middags en op Vrijdag en op Zaterdag gesloten. b. voor registratie, successie, motor rijtuigenbelasting, invoerrechten en ac-A cijnzen op alle werkdagen van 8.30 uur tot 12.30 uur en (behalve op Zaterdag) van 14 tot 16 uur. c. voor de omzetbelasting, vereve ningsbelasting en inlichtingen op alle werkdagen van 8.30 uur tot 12.30 urn en (behalve op Zaterdag) van 14 uur tot 15 uur. EEN RIJWIELPAD HOEK VAN HOLLAND—DEN HELDER De provinciale waterstaat van Zuid- Holland heeft in overweging genomen het aanleggen van een rijwielpad De Zilk tot de grens van de Prov. Noord-Holland. Indien dit plan ver wezenlijkt mocht worden, en er be staat alle kans toe, dan zal de verbin ding tot stand zijn gebracht van Hoek van Holland naar Den Helder op ver schillende trajecten lopende langs en door de duinen. In onze streek is daarbij dan mede het gedeelte dat door de bezetter werd aangelegd, lo pende van Callantsoog naar Petten, onder de voet van de duinen langs de z.g. betonweg. De withemden hadden Zondagmid dag Petten I op bezoek, altijd een van de lastigste tegenstanders uit de com petitie. Na de aftrap zit ZAP direct reeds voor de Petten veste, maar doelman Raven blijkt deze middag niet van plan te zijn zijn doel op ge makkelijke wijze te laten doorboren. Na tien minuten spelen krijgt Z. een penalty toegewezen wegens hands ln het beruchte gebied. Een formidabele kogel werd door Nuyens ingezonden, maar op meesterlijke wijze door kee per Raven gestopt. Als de P. achterhoede een moment twijfelt, weet Z. de leiding na een half uur te nemen. Rust 10. Na rust is het weer. Z., dat steeds m de aanval is, maar ook nu weet de P.-achterhoede van geen wijken. Als meester Nuyens een corner neemt, kopt men deze in en reeds zal Raven de bal grijpen als ongelukkigerwijze de bal via een eigen speler van rich ting verandert en in het vliegt (20). Wie gedacht had, dat Petten hflt bijltje er wel bij neer zou leggen, kwam bedrogen uit. Aan de andere zijde maakt Z. echter aan alle on zekerheid een einde door er 30 van te maken. Het was een wedstrija, die üi een zeer vriendschappelijke verhou ding werd gespeeld.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3