Prinses zweert trouw aan Koning en Grondwet Order „Staakt het vuren" werd niet uitgevoerd Prinses-Regentes in Ridderzaal beëdigd Weerbericht Woensdag 15 Oct.'47. VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ejaargan Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Koning Gustaaf de grijze monarch Clayton neemt ontslag Kardinaal de Jong ere-doctor Gebrek aan vertrouwen bij beide partijen Een half millioen boete voor „De Bijenkorf" Komt onze veestape! door de winter? Sportieve huisvrouwen Vliegboot drijft rond in de storm Plan van Harriman Reden tot leedwezen en dankbaarheid Gespafinen verhouding Brazilië-Sovjet Unie Loos gerucht Rantsoenbonnen voor scheerzeep De Indonesische kwestie HELDERSE COURANT Wrnd Hoofdredacteur: Jac. Broerscn, Rayonredacteur C. A. DekkeA BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Giro 434000 Dir.: J. Bijlsma TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per mm. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.90. Met deze woorden heeft H.K.H. Prinses Juliana gistermiddag in een plechtige zitting van de Verenigde Vergadering der Staten-Generaal in de oude Ridderzaal in handen van prof. mr. R. Kranenburg de eed afge legd en de zware plichten van het Koninklijk Gezag op haar schouders genomen. In gezelschap van haar Gemaal begaf H.K.H. zich gistermiddag voor deze plechtigheid tegen drie uur van het Paleis Noordeinde naar het Bin nenhof, waarbij de stoet dezelfde rou te volgde als gebruikelijk is bij de plechtige opening der Staten-Generaal Bij het Paleis aan het Noordeinde was een ere-wacht opgesteld gevormd door een detachement van het Korps Mariniers ter sterkte van 100 man Bij het vertrek van H.K.H. deed de Marinierskapel der Koninklijke Ma rine, onder leiding van de eerste lui tenant der mariniers Gijsbert Nieuw- land, zich horen. De stoet werd geopend door motor rijders van het regiment Huzaren van Boreel. Van het gevolg der vorstelijke per sonen maakten deel uit de opper-cere- moniemeester van H.M. de Koningin, mr. G. C. D. Baron van Hardenbroek. de chef van het militaire huis van H.M., Schout bij Nacht N. A. Rost van Tonningen en de adjudanten kapitein Buhrmann en luitenant ter zee der eerste klasse F. Steinmetz. De stoet werd gesloten door een es corte van 25 motorrijders van het re giment huzaren van Boreel. Langs de weg, welke de stoet volg de, hadden velen zich een plaatsje gezocht. Bij het passeren van de auto met het Prinselijk Paar weerklonk overal gejuich. Bij de Ridderzaal was een ere-wacht van 70 man van het Regiment Prinses Irene opgesteld. Inmiddels hadden zich in de Rid derzaal met de leden der beide Ka mers van de Staten-Generaal een groot aantal autoriteit"- verenigd, zodat de zaal nagenoeg dezelfde aanblik bood als de verenigde vergadering, waarin H. M. de Koningin de Troonrede Pleegt uit te spreken. Met de leden van het Kabinet en, de leden van de Raad van State hadden voor het voor- zittersgestoelte tevens plaats genomen t staatshoofd van West-Borneo, Sultan Hamid II van Pontianak, dr. P. Kas teel. gouverneur van Curacao en de hee» Da Costa Gomez, vertegenwoor diger van Curacao in Nederland. Verder waren o.a. aanwezig vele le den van het corps diplomatique en le den der Hofhoudingen. Vóór de aanvang der plechtigheid heeft de voorzitter Prof. Mr. R. Kra nenburg, voorzitter der Eerste Kamer, de verenigde vergadering geopend en als leden der commissie van in- en uitgeleide van de vorstelijke-personen aangewezen: Mr. J. R. H. van Schaik, voorzitter van de Tweede Kamer, lid van de K. V. P. (voorzitter der com missie), J. van de Kieft, voorzitter van de Eerste Kamerfractie der P. v. d. A. (onder-voorzitter der commissie), Mr. G. C. J. D. Kropman, voorzitter van de Eerste Kamerfractie der K. V. P., Mr. P. C. M. Romme, voor zitter der Tweede Kamerfractie der K. V. P., Jhr. Mr. van der Goes van Naters, voorzitter van de Tweede Kamerfractie der P. v. d. A., Mr. A. Anema, voorzitter van de Eerste Ka merfractie der A.R., J. Schouten, AR., Mr. G. Kolff, voorzitter van de Eerste Kamerfractie der C.H., J. Hoogcarspel, Plv. voorzitter van de Tweede Kamer fractie der C.P.N., A. J. Koejemans, voorzitter van de Eerste Kamerfractie der C.P.N., H. W. Tilanus, voorzitter Eerste Kamerfractie der C.H., Mr. A. N Molenaar, voorzitter van de Eerste Kamerfractie der P. v. d. A., Dr. S. E. B. Bierema, voorzitter Tweede Kamer fractie der P.v.d.V. en P. Zandt, voor zitter van de Tweede Kamerfractie der S.G.P. DE BE-EDIGING Tegen drie uur begaven deze heren zich naar de ingang der Ridderzaal om H. K. H. en haar gezelschap te ontvan gen. Toen de Prinses met haar Gemaal „Koninklijke Hoogheid, Namens de Verenigde Vergadering der Staten-Generaal heet ik Uwe Ko ninklijke Hoogheid en Hare Gemaal v/elkom in dit plechtig ogenblik. De omstandigheden, die hebben ge leid tot de wet, waarbij aan Uwe Ko ninklijke Hoogheid de waarneming van het Koninklijk Gezag als regentes werd opgedragen, hebben de Staten-Generaal met leedwezen vervuld, en ik spreek de hartgrondige wens uit, dat die om standigheden spoedig tot het verleden zullen behoren. Een reden tot grote dankbaarheid is het echter, dat het Nederlandse volk vol vertrouwen de waarneming Op 8 December a.s. hoopt koning Gustaaf van Zweden zijn veertigjarig regeringsjubileum te vieren. Geen an dere vorst uit de meer dan duizend jaar oude historie van het Zweedse ko ningschap heeft een regeringsperiode van dergelijke lange duur bereikt. De 16e eeuwse koning Gustaaf Vasa regeerde 38 jaren, de vader van de huidige monarch, koning Oscar de tweede, stierf in 1907 na een regering van 35 jaren. Koning Gustaaf, die „de democraat op de troon" genoemd wordt, geniet ondanks zijn hoge leeftijd een uitstekende gezondheid. Nederl. onderwijskrachten naar Transvaal? Naar wij vernemen zal het departe ment van onderwijs van de provincie Transvaal, Zuid-Afrika, een beperkt aantal Nederlandse leraren en onder wijzers willen benoemen voor betrek kingen in Transvaal. De event. candi- daten moeten gediplomeerd en in staat zijn om in het Engels of in het Afri kaans te doceren. Aangezien dit laatste waarschijnlijk niet mogelijk zal zijn voordat de benoemden een lijd in Zuid-Afrika doorgebracht hebben, is het nodig, dat zij bekwaam zijn, om ieeds bij aankomst in Transvaal in het Engels te onderrichten. Naar wij voorts vernemen, zal de di recteur van onderwijs van Transvaal aan het eind dezer maand Nederland bezoeken. Naar de New-York Times uit Wash ington meldt, heeft de Amerikaanse onderstaatssecretaris voor Economische Zaken, William Clayton, zijn ontslag ingediend. President Truman heeft dit ontslag „met tegenzin" aanvaard, aldus het blad. De Leuvense Universiteit heeft Kar dinaal de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, gepromoveerd tot doctor ho- noris causa in de theologie. van het Koninklijk Gezag aan Uw handen ziet toevertrouwd. Uwe Ko ninklijke Hoogheid heeft de liefde en aanhankelijk van ons volk verworven door haar persoonlijkheid en door haar warm menselijk meeleven met zijn wel en wee, met zijn leed en met zijn geluk. Ons volk is diep over tuigd, dat Uwe Koninklijke Hoogheid zal worden geleid bij de uitoefening van dat gezag door het hoge voor beeld van H. M. de Koningin en door de nobele tradities van haar roem rijk geslacht, dat in de verwerving en handharing van de vrijheid en de rechten van ons volk een zo groot aandeel heeft gehad. Van harte verheugt de volksvertegen woordiging er zich daarom over, dat Uwe Koninklijke Hoogheid aan haar eenparige roepstem gevolg heeft willen geven. Als haar voorzitter neem ik thans de vrijheid Uwe Koninklijke Hoogheid eerbiedig te verzoeken de door de grondwet van de regent gevorderde eed in mijn handen te willen afleggen". H. K. H. Prinses Juliana legde ver volgens in handen van de voorzitter de ip artikel 44 van de grondwet voor beschreven eed af. Na de plechtige beëdiging zeide de voorzitter nog het volgende: „Mogen aan Uwe Koninklijke Hoog heid de kracht en de wijsheid geschon ken worden voor de vervulling van Haar hoge taak en moge Gods zegen op Hare arbeid rusten. Leve de .regen tes!" Nadat de aanwezigen met een drie werf „Hoera" hun instemming met de laatste met stemverheffing uitgespro ken zinsnede hadden betuigd, waarbij H.K.H. minzaam naar alle zijden nei gend voor deze spontane hulde had bedankt, begaven Hunne Koninklijke Hoogheden zich naar je Koninklijke wachtkamer. In de Veiligheidsraad is de dis cussie over de Indonesische kwestie hervat met de voorlezing van een telegram van de consulaire com missie, waarin het rapport der con suls, dat zo spoedig mogelijk zal worden uitgebracht, is samengevat. Het telegram zegt o.m., dat de orders om het vuren te staken naar behoren zijn gegeven, maar dat er geen wantrouwen (dit moet ver moedelijk zijn: vertrouwen. Red. A.N.P.) bij Nederlanders en Indo nesiërs bestond, dat de wederpartij die orders zou uitvoeren. Geen der partijen, zo gaat het tele gram verder, heeft egn poging ge daan om een overeenkomst te 'berei ken over de middelen om het bevel uit te voeren. Terwijl de republikein se regering haar troepen bevel gaf m hun posities te blijven en de vijande lijkheden te staken, achtte de Neder landse regering het haar plicht bin nen zekere grenzen voort te gaan met het herstel van recht en orde overeenkomstig de door haar aange geven richtlijnen. De snelle Neder landse opmars had aanzienlijke repu blikeinse strijdkrachten achter zich gelaten. Deze troepen bleven, waar zij waren, overeenkomstig het repu bhkeinse bevel „staakt het vuren" en verden het doelwit van zuiverings operaties door troepen onder Neder lands commando in overeenstemming met de Nederlandse uitleg van de or der. De uiteenlopende interpretaties van het „staakt het vuren" heeft uit- WEINIG VERANDERING. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Over het algemeen vrij veel be wolking met slechts hier en daar enige lichte regen of motregen. Weinig verandering van tempera tuur. Zwakke, tijdelijk matige, wind uit Westelijke richting. Dinsdagochtend heeft de Amster damse tuchtrechter, mr. J. A. Blitz uitspraak gedaan in de zaak tegen de N. V. „De Bijenkorf" en veroordeelde de N. V. tot het betalen van boeten tot een totaalbedrag van f 490.650 met verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen, welke een waarde vertegenwoordigen van ca. f 125.000. De tuchtrechter oordeelde, dat van de ongeveer 1300 tenlaste gelegde ver grijpen tegen de prijsvoorschriften een duizendtal bewezen is. Niet meer dan een klein deel van de omzet van De Bijenkorf is aan het oordeel van de tuchtrechter onderwor pen geweest, omdat de prijsbeheer- sing geen reden heeft gevonden een onderzoek in te stellen naar afde lingen als textiel, schoenen, levens middelen ^nz. Ten voordele van De Bijenkorf deed de tuchtrechter gelden, dat op deze gelangrijke gebieden niets verkeerds is gebleken. Mr. BJetz concludeerde, dat De Bij enkorf de zwarte handel en de smok kelarij bevorderd heeft. Dit is te mees afkeurerswaardig, omdat De Bijen korf het kompas was waarop vele kleinere winkeliers voeren. voering van het bevel onmogelijk ge maakt. Het telegram meldt verder, dat roof, moord en brandstichting nog door ongeregelde benden worden ge pleegd. Vóór de politionele actie heeft rtt bevolking ernstig door het bandi tisme geleden en vooral de Chinezen fnaren het slachtoffer. Bestuur en bodembewerking vin den in de vorm van noodmaatregelen zowel op Nederlands als op republi keins gebied voortgang. De voedsel positie in de meeste republikeinse ge bieden is nog goed, maar zou over enige maanden achteruit kunnen gaan. Tenslotte zegt het telegram, dat er een invloedrijke klasse van In de nesiërs is, die niet meer dan vijf piocent van de bevolking bedraagt er, die practisch geheel uit nationa listen bestaat,, die de een of andere vorm van onafhankelijkheid wensen, hetgeen nog niet wil zeggen, dat zij de huidige republiek steunen. Er be staat weinig haat jegens de Neder landers. wier hulp voor het bestuur des lands als wezenlijk erkend wordt. DE DEBATTEN. De Chinese gedelegeerde. Tsjang, verklaarde, dat het bevel het vuren te staken de Nederlandse autöriteiten had belet om de slachtoffers van In donesische terreur te redden. Ik steun de Indonesische republiek, maar kan mijn steun niet geven aan het plegen van gruweldaden. De Sovjet-Russische afgevaardigde, Gromyko, verklaarde, dat het rap port van de consuls toont hoe de Ne derlanders het bevel van de Veilig heidsraad om het vpren te staken ge heel in de wind hadden geslagen. Gromyko zeide, tot slot, dat de Sov- Belangrijk productieverlies Van de zijde van het ministerie van Landbouw deelde men ons het volgen de mede: Niet alleen voor de mensen, ook voor het vee zal de voedselvoorzie ning deze winter moeilijkheden ople veren. De grootste klap door de droog te is gevallen in het ruwvoeder voor het vee. De voedselwaarde, welke door deze tegenslag verloren ging, staat ge lijk met die van één millioen kg graan. De regering meent, dat de moge lijkheid bestaat om het grootste deel van de veestapel toch door de win ter heen te Joodsen, al zullen de dieren, vooral op het eind van de winter, wel honger moeten lijden. Zij laat het daarbij aan de veehou ders zelf over om de dieren uit te stoten, indien er niet voldoende voeder op het bedrijf beschikbaar is. Zij speculeert erop, dat de veevoe derpositie het volgende jaar gunsti ger zal zijn en in dat geval zal blij ken, dat het de moeite waard was om met veel opoffering de veesta pel op ongeveer zijn huidige om vang te handhaven. Men zal evenwel met een aanzien lijk productieverlies rekening hebben te houden. Voor melk wordt dit ver lies, vergeleken met de productie, die er had kunnen zijn, indien deze zomer normaal was geweest, op minstens 300.000 ton geschat. Reeds in deze maanden zijn een groot aantal dieren opgeruimd. Maxi maal kan dit aantal voor dit najaar op 50.000 boven de normale uitstoot wor den geschat. Een dergelijke extra af stoot zal zich mogelijk ook in de laat ste wintermaanden voordoen, maar dit wil dan ook zeggen dat de melkvee stapel het volgend voorjaar ten hoog ste van 1.3 millioen stuks tot 1.2 mil lioen stuk is teruggelopen. Het is niet onmogelijk, dat de im port aan krachtvoer zodanig zal zijn, dat voor het rundvee tenminste op 170 kg. krachtvoer per melkkoe misschien zelfs op meer mag wor den gerekend. In Arden werd Zondagmiddag een unieke wielersportgebeurtenis georga niseerd. Er deden weliswaar geen we reldkampioenen aan mee, noch werd in ijverige jacht op seconden een poging tot het verbeteren van een wereld record gedaan. Het bijzondere was, dat behalve mannen ook dedames om het hardst fietsen. De prijzen va- riëerden van kubieke meters brandstof tot taarten en vlaaien voor de dames en van pantoffels tot liters zeer oude genever voor de mannen. Luidsprekers installaties hielden de vele toeschou wers nauwkeurig op de hoogte en de harmonie zorgde er voor, dat deze thuis-front-actie want daar was het om begonnen tot een waar dorps feest uitgroeide. Naar verluidt zou de kampioene der ongehuwde dames haar zinnen gezet hebben op het pas door er. Frangaise gevestigde werelduur record voor vrouwen. De Amerikaanse vliegboot „Ber muda Queen", die wegens zware tegen wind in de nabijheid van een weer kundig observatieschip op de Atlan tische Oceaan moest dalen, drijft thans rond in een steeds heviger wordende storm. Volgens ontvangen radioberich ten zijn 48 inzittenden op het weerkun dig observatieschip in veiligheid ge bracht, terwijl de 21 overigen zich nog aan boord van de vliegboot bevinden. Averell Harriman, de Amerikaanse minister van Handel en voormalig am bassadeur in Moskou, heeft een uit vier punten bestaand plan geschetst van „positieve" actie der V.S. ter neu tralisatie van de nieuwe Communisti sche Internationale Organisatie die er volgens hem naar streefde „verwarring in de wereld te stichten". jet-voorstellen de enig mogelijke op lossing vormen. De Engelse afgevaardigde, Cado- gan, stelde vervolgens de vraag, of de raad het debat over de voorge stelde resoluties wilde voortzetten of de volledige tekst van het rapport der consuls afwachten. Lopez (Columbia) stelde een amen dement voor op de Sovjet-Russische zowel als op de Australische resolu tie, waarin op beide partijen een be roep wordt gedaan om met elkaar in contact te treden ten einde het bevel om het vuren te staken van kracht te doen worden. Hjj verwees hierbij naar de opdracht van de Nederlandse regering aan Dr. van Mook om met de republikeinen in contact te treden. De zitting werd tot Donderdag verdaagd. OVERZICHT IN DE RIDDERZAAL GEDURENDE DE BEëDIGING VAN H.K.H. REGENTESSE VAN HET KONINKRIJK. PRINSES JULIANA ALS „Ik zweer trouw aan de Koning. Ik zweer, dat ik in de waarneming van het Koninklijk Gezag zolang de uitoefening van het Koninklijk Gezag is neergelegd, de grondwet steeds zal onderhouden en handhaven. Ik zweer, dat ik de onafhankelijkheid en het grondgebied van de staat met al mijn vermogen zal verdedigen en bewaren. Dat ik de algemene en bijzondere vrijheid en de rechten van alle des konings onderdanen en van elk hunner zal beschermen en tot instandhouding en bevordering van de algemene en bijzondere welvaart alle middelen aanwenden, welke de wetten te mijner beschikking stellen, gelijk een goed en getrouw regent schuldig is te doen. Zo waarlijk helpe mü God Almachtig". had plaats genomen, hield de voorzit ter, Prof. Mr. Kranenburg de volgende toespraak De plechtigheid was hiermede ten einde. Uitgeleide gedaan door de leden dei commissie verlieten de Prinses- Regentes, Prins Bernhard en hun ge volg daarna de Ridderzaal. De stoet reed daarna langs dezelfde route naar het Paleis Noordeinde. On derweg werden de vorstel:;!:? personen andermaal door de saamgestroomde menigte opnieuw hartelijk toegejuicht. ZAL BRAZILIë DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN MET DE S.-U. VERBREKEN? De regering van Brazilië heeft offi cieel geprotesteerd tegen een beledi gend artikel in de „Izwestia" over Enrico Gaspar Dutra, de president van Brazilië. Op de vraag van correspon denten, of er een mogelijkheid bestaat, dat Brazilië de diplomatieke betrekkin gen met de Sowjet-Unie zal verbreken, antwoordde Fernandes, de Braziliaanse minister van buitenlandse zaken: „Het antwoord van de S.-U. zal beslissen, of onze diplomatieke betrekkingen ge handhaafd blijven of niet". (Van onze parlementaire redacteur) Het gerucht is in omloop dat de re gering zou overwegen te komen tot een rijverbod voor personen-auto's op Zaterdag, Zondag en Maandag. Naar wij met de meeste stelligheid uit de beste bron vernemen, bestaat een d#r- gelijk voornemen bij de regering niet, zodat genoemd gerucht naar het rijk der fabelen kan worden verwezen. In verband met de aanwijzing van bon „Tabak 5 reserve" der tabakskaart voor een rantsoen scheerzeep maakt het Centraal Distributiekantoor be kend, dat mannelijke personen van 18 jaar en ouder, die in het bezit zijn van een gecombineerde of versnape- ringenkaart zich op nader vast te stel len dagen tot de distributiedienst kun nen wenden. Deze dienst zal hun te gen overlegging der tweede distribu tiestamkaart een rantsoenbon voor scheerzeep uitreiken.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1