STAKINGSGOLF OVER FRANKRIJK r Ramadier voor grote moeilijkheden Weerbericht De eerste vliegende bom op Antwerpen Op de tweesprong Donderdag 16 Oct. '47 VBRENKÏÏf NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 70e Jaargang no. 7657 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna Na de Metro thans ook de havens Opnieuw een anti- kominternverdrag Amerikaanse leger koopt voor 50 millioen dollar Franse francs Clayton wilde Europa meer lenen dan Truman Nieuwe Bonnen Sigaretten toch van de bon Slaapwandelaar uit het raam gevallen 100.000 kilometer als passagier V.. J Het P.E.N. in 1946 Drie jaar geleden: De plaats van Kardinaal de Jong in de Ridderzaal Lunshof kreeg tien gulden boete Gouden zwaard aan Eisenhower overhandigd n. BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Giro 434000 Dir.: J. BijlsAa TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per mjn. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 3.90. Wrnd Hoofdredacteur: Jac. Broersen, Rayonredacteur C. A. Dekkers Het hoofdbestuur van het Ver bond van Vakverenigingen in het district Pa-rijs, de hoogste instantie van het Franse Vakverbond C.G. T., is bijeengeroepen voor een ver gadering op Maandagmorgen om 9 uur. Volgens waarnemers uit vak verenigingskringen houdt dit be sluit de mogelijkheid in. dat tv de volgende week in Parijs en omstre ken een algemene staking zal uit breken. De eisen van de arbeiders in de energiebedrijven zijn gisteravond door minister-president Ramadier en La- coste, de Minister van Industriële pro ductie, afgewezen. Er werd een ant woord gegeven, „dat brutaal is en doet denken aan het antwoord van een reactionnaire regering". Eerst heden in de vroege ochtend heeft de Franse regering besloten de eisen om 11 percent loonsverhoging voor de arbeiders in de gas- en elec- triciteitsfabrieken in overweging te nemen, waardoor de dreigende sta king van honderdduizend arbeiders in deze bedrijven wordt voorkomen. Officieel werd bekend gemaakt, dat de voorstellen van de vakverenigings gedelegeerden in beginsel door de regering zijn aanvaard. Alle havens liggen stil. Het Franse persbureau A.F.P. meldt nader, dat na onderhandelingen tussen vertegenwoordigers van het personeel van de koopvaardij en de Minister van Openbare Werken, die een gedeelte van de avond in beslag hebben genomen, het enkele dagen geleden gegeven stakingsbe/el is ge handhaafd en dat met ingang van heden 7 uur in alle havens van Frank rijk en Algerië het werk volledig zal worden neergelegd. De Franse communistische partij heeft een manifest uitgegeven, waar- Volgens Fernandes, de Braziliaanse minister van buitenlandse zaken, heeft zijn regering geen verzoek van Argen tinië en Chili ontvangen om een door Argentinië opgesteld anti-communis tisch verdrag te ondertekenen, waar aan Bolivië, Paraquya en Peru zouden deelnemen. Fernandes wilde niet toe lichten, of een dergelijk verdrag het zelfde militaire karakter zou dragen als het voor de oorlog door de asmo- gendheden getekende anti-Komintern verdrag. De Braziliaanse pers, die sinds de oprichting van het communistische in lichtingenbureau te Warschau een ster ke anti-communistische actie op touw heeft gezet, heeft het denkbeeld van een dergelijk verdrag met enthousiasme begroet, hoewel zij gewaarschuwd heeft voor een mogelijk plan van Argentinië cm dit initiatief te gebruiken als een middel om een leidende rol te krijgen op de Pan-Amerikaanse conferentie, die het volgend jaar te Bogota zal wor den gehouden. Pereira da Costa. de Braziliaanse mi nister van oorlog, verklaarde aan de pers het volgende: „Communisme be angstigt goede vaderlanders in Brazilië niet. Hier is geen plaats voor een der gelijke leer". President Truman heeft bekend ge maakt, dat hij het Amerikaanse leger gemachtigd heeft om van de Franse re gering voor 50 millioen dollar francs te kopen ten einde aan de Franse dol larcrisis tegemoet te komen. Deze aan koop dient als een vervroegde aflossing van de uitgaven, die de Amerikaanse strijdkrachten tijdens hun veiblijf op Frans gebied ten koste van Frankrijk hebben gedaan. in de houding der Franse regering jegens de dertigduizend stakende transportarbeiders fel gecritiseerci wordt. Het manifest doet een beroep op de bevolking van Parijs om de staking te helpen winnen. Een amb tenaar van het Departement van Ver voer heeft meegedeeld, dat er veror deningen voor het requireren van Metropersoneel zijn ontworpen, maar «at omtrent de uitvaardiging geen beslissing is genomen. Van betrouwbare zijde verneemt Reuter, dat William Clayton, die ontslag heeft genomen als onder staats-secretaris van Economische Zaken, voorstander is van een be langrijk grotere tussentijdse dollar hulp aan Frankrijk en Italië, dan de regering van Truman bereid is te vragen. Hoewel het nimmer officiëel beves tigd is, zijn er uitvoerige berichten gegeven aangaande een reeks tele grammen, die Clayton gedurende de laatste maanden van zijn verblijf in Europa verzonden heeft en waarin hij aandrong op onmiddellijke hulp aan Frankrijk en Italië. Hij was van oor deel, dat de tussentijdse hulp aan de ze landen twee milliard dollar diende te bedragen, terwijl hf+ maximum, dat Truman c.s. wil toestaan, honderd millioen dollar bedraagt. Over het algemeen geloofde men, dat hij scep tisch stond tegenover de bruikbaar heid van het huidige programma voor Europa. In het tijdvak van 19 October t/m 1 November 1947 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 711 (serie P): P05 Diversen 750 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram versnaperingen. P06 Diversen 250 gram waspoeder Bonkaarten KD. KE 711 (serie P): P-13, P-14 Div. 250 gram suiker, bo terhamstrooisel enz, of 500 gr. jam, stroop enz., of 250 gram ver snaperingen. P15 Diversen 250 gram waspoeder P16 Reserve 500 gram bloem of 'zelfrijzend bakmeel of kindermeel (alle soor ten) of kinderbiscuits P17 Reserve 250 gram waspoeder Bonkaarten MA, MD, MH 711 (bijz. arbeid. a.s. moeders en zieken) Serie P: P21 Suiker 250 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram ver- snaperingen. Tabak- en versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 711: P01, P02 Tabak 1 rantsoen siga retten of kerftabak. P03 Tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak P01 Versnaperingen 200 gram ver snaperingen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. P03 Versnaperingen 100 gram ver snaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 17 October worden gebruikt. De niet aangewezen bonnen van serie N kunnen worden vernietigd, evenals de niet aangewezen bonnen van de serie M van de bonkaarten K 709 en de i niet aangewezen bonnen - der oude Tabaks- en Versnaperingenkaarten Q 707. Weersverwachting geldig tot Don derdagavond. TOENEMENDE WIND Matige, vooral aan de kust tij delijk krachtige, v/estelijke wind. Veel bewolking met plaatselijk enige regen. Later enige daling van temperatuur. Het blad „De Tabaksgrossier" weet te melden, dat het thans zeker zou zijn, dat eind November ook de siga retten van de bon gaan. Tegelijkertijd zou de prijs der sigaretten echter drastisch verhoogd worden. Het goed koopste doosje zou 90 cent gaan kos ten. Wèl zou tegelijkertijd met kwali teitsverbetering gerekend kunnen worden. (Wij laten dit bericht uiteraard ge heel voor rekening van „De Tabaks grossier". Red.) In de nacht van Maandag op Dinsdag is te Raar-Meerssen de 37-jarige onge huwde G. Cortenraadt uit het raam van een bovenverdieping der ouderlij ke woning gevallen. Hij is in deernis wekkende toestand naar het zieken huis Calvariënberg te Maastricht over gebracht en er een uur later overle den. Zeer waarschijnlijk is het ongeluk een gevolg van slaapwandelen. KIND DOOR LIFT DOODGEDRUKT Woensdagmiddag is het 4-jarig jon getje J. H. R. Seyesemer uit de Halte straat te Zandvoort bij het spelen met een goederenlift op het emplacement van de N.S. doodgedrukt. Het onher kenbaar verminkte lijkje is naar de al gemene begraafplaats overgebracht. Het vliegveld Valkenburg ls door de Luektslrtldkracbten aan de Kon Marine "vergedragen. Tijdens de inspectie door de Commandant der Luchtstrijd krachten Kolonel I. A. Aler. Twee vrouwelijke personeelsleden werden gewond bjj een bomaanslag op het Amerikaanse Consulaat in Jeruzalem. De aanslag werd ge pleegd door een vrouw wier identi teit tot op heden nog niet vastge steld kon worden. De foto toont de verwoeste ingang. Mevr. Spoor tijdens een van haar gesprekken voor de radio, welke er zoveel toe bijdragen dat het contact tussen de zieke en gewonde militairen en hun familie in Nederland gehandhaafd blijft. Wanneer piloten er 'n millioen kilometer door de lucht op hebben zitten, worden zij tot luchtmillion- nair gepromoveerd. Voor passa giers zal dit voorlopig nog wel een luchtkasteel blijven. Maar toch blijken er wel te zijn, die een aanzienlijk aantal kilometers door de lueht hebben afgelegd Zo b.v. de heer Alofs, een zakenman uit Amsterdam, die gedurende 25 jaar gebruik heeft gemaakt van de diensten der K.L.M. Zijn eerste reis maakte hij in Septem ber 1922 in een oud Hanley Page oorlogstoestel. Voor die gelegen heid was hij voorzien van watten in de oren, een vliegkap en een zwemvest. Binnenkort vertrekt de heer Alofs wederom per K.L.M. naar Amerika, maar nu in een comfortabele Constellation. 't Aan tal kilometers, dat hij door de lucht zal hebben afgelegd, zal dan 100.000 bedragen. In het jaarverslag van het PEN (Provinciaal electriciteitsbedrijf N.- Holland) wordt 14 November 1946 als een heugelijke dag vermeld. Op die datum werd voor het eerst na de oor log méér dan een millioen kwh op gewekt. Na die dag werd dit cijfer nog meermalen bereikt. Voor het eerst na 1943 werd in het voorbije jaar weer een batig exploitatiesaldo ge constateerd. De ontwikkeling van het bedrijf wordt nog ernstig belemmerd door het kolenprobleem en de schaars te aan materialen. Het hoge prijspeil verhindert het snel aanpakken en uit voeren van noodzakelijke uitbrei- dings- en onderhoudswerken. In 1946 werd de tracee bepaald van de lijnen, die de koppeling tusseh de centrales Leiden-Velsen-A'dam moeten bewerk stelligen, welke koppeling past in het landelijke plan. De uitgezette lijnen, waarvan ook de steunpunten reeds werden vastgesteld, zal aansluiten op de reeds bestaande koppellijn van de staatsmijnen naar den Haag, via Geertruidenberg, Dordrecht en Rot terdam. Dertien October is een datum, die geen Antwer penaar spoedig zal ver geten. Het was namelijk in 1944 de dag, waarop de Sinjorenstad voor het eerst door vliegende bommen werd bestookt. Te ongeveer 11,50 viel de eerste bom in de Karei Roegierstraat en richtte daar een ware ravage aan. Konden de Ant werpenaren aanvankelijk niet goed vaststellen wat hun was overkomen, sommigen dachten aan een ontploffing. Spoedig moesten zij ervaren, dat de Duitsers een systema tische beschieting van hun stad met vüegende bommen waren begon nen. Van dat ogenblik af leefde Antwerpen maan denlang in een paniek stemming. Het lugubere geluid der sirenes was niet meer van de lucht en boven alles klonk het gegil der V 1-projec- tielen of de zware in slag der geluidloze V 2- bommen. Op 16 December richt te een vliegende bom een bloedbad aan in de bioscoopzaal Rex, waar meer dan 1200 bezoekers verzameld waren. Meer dan 560 doden en 291 zwaar gewonden waren hier te betreuren. Het offensief Van Von Rund- stedt in de Ardennen bereikte na deze datum zijn hoogtepunt en in de periode van 18 tot 31 December vielen niet minder dan 51 vliegende bommen in het stadsge bied van Antwerpen neer. Eind 1944 telde men reeds 1215 doden en 203 gekwetsten. De scho len werden gesloten, ter wijl sedert de ramp in het Rex-theater ook alle bioscoopvoorstellingen verboden waren. Het was een gouden tijd voor de verhuisondernemingen. want iedereen, die het betalen kon, verliet de gevaarlijke stad. Wie blijven moest voelde zich voortdurend bedreigd. Sedert 31 December had den ook de sirenes opge houden te waarschu wen; de alarmdienst be schikte niet over midde len om de aanwezigheid van de „stille" V 2's boven de stad vast te stellen. Deze toestand duurde tot einde Maart. Toen de oprukkende ge- alliëerde troepen het af schieten van de vliegen de bommen op Antwer pen onmogelijk hadden gemaakt, bleek dat in totaal 3700 van deze projectielen in de pro vincie Antwerpen wa ren neergekomen. In zes maanden tijds waren hierdoor 6515 mensen gedood, 5824 gewond en waren bijna 70.000 wo ningen vernield. Naar aanleiding van critiek, welke enige bladen uitgeoefend hebben op de plaats, welke Kardinaal de Jong innam bij de plechtige beëdiging van H. K. H. Prinses Juliana als regentes van het Koninkrijk, welke bladen van mpning waren, dat de kardinaal zijn plaats had moeten vinden tussen de vertegenwoordigers van de andere kerkgenootschappen, deelt men aan het ANP van bevoegde zijde mede ter voorkoming van verder misverstand, dat kardinaal de Jong niet was uitge nodigd als kerkelijke autoriteit, doch als Grootkruis in de Orde van de Ne derlandse Leeuw, evenals prof Ger- brandy, generaal Winkelman en admi raal Helfrich. Hieruit volgt, dat des kardinaals plaats niet was bij de uit genodigde kerkelijke vertegenwoordi gers, onder wie de opperrabijn in het ressort 's-Gravenhage. Dqt de kardi naal bovendien zijn plaats niet had te- zelfder hoogte als de Grootkruisen in de Orde van de Nederlandse Leeuw vindt zijn oorzaak hierin, dat hij in ternationaal protocolair wordt be schouwd als Prins van den Bloede. Bij de plechtigheid is geheel gehan deld overeenkomstig het desbetref fende protocol. Uitspraak doende veroordeelde de Amsterdamse Rechtbank de oud hoofdredacteur van Elseviers Week blad, de heer A. Lunshof, tot een geld boete van f 10,subsidiair 10 dagen hechtenis. De heer Lunshof had zich te ver antwoorden gehad wegens het feit, dat hij geweigerd had voor de rechter commissaris de zegsman te noemen, die hem had ingelicht over de geheime notulen van Linggadjatti, waarover hij in zijn blad een publicatie had doen verschijnen. De Rechtbank motiveerde het von nis met er op te wijzen, dat artikel 218 van het Wetboek van Strafvorde ring slechts twee argumenten erkent, die een getuige kunnen ontslaan van de verplichting verklaringen af te leggen, namelijk overmacht en be schermen van het openbaar belang. Geen van beide argumenten gelden, naar het oordeel van de Rechtbank, voor de weigering van de heer Lunshof. De verplichting verklaringen af te leggen voor de justitie had zwaarder moeten wegen dan de morele ver plichtingen, waarop de heer Lunshof zich beroept. Dinsdag heeft mr. Van Kleffens net gouden zwaard, dat door Koningin Wil- helmina is aangeboden, aan generaal Eisenhower overhandigd. Bij de plech tigheid, die in de Nederlandse ambas sade te Washington plaats had, ver klaarde mr. Van Kleffens, dat net zwaard een symbool is van de succes volle gealliëerde oorlog tegen de tota litaire onderdrukking. „Het is een blijk van de dankbaarheid en bewon dering, die wij voor de gealliëerde strijdkrachten en in het bijzonder voor Uw leiderschap koesteren", zeide mr. Van Kleffens. Generaal Eisenhowgr antwoordde, dat het geschenk bijzondere betekenis voor hem had. „In de donkere dagen vóór de bevrijding heeft de dapperheid van het Nederlandse volk nooit nage laten indruk te maken op onze strijd krachten. Dit zwaard zal voor millioe- nen Amerikanen een herinnering zijn aan de moed der Nederlanders", aldus de generaal. „Wij hadden er op gerekend de vre de te bewaren. Nu moeten wij in een andere richting zoeken," zegt Lord Robert Vansittart, de man, die het met Chamberlain's nog goedgelovende en goedhopende politiek niet eens was en aftrad om de wereld te wijzen op dreigende gevaren, in een artikel in Elseviers Weekblad. Gezien de ervaringen, die men in de Veiligheidsraad met de Russische di plomatie opdeed, een diplomatie, wel ke er voortdurend op uit schijnt te zijn elk plan, dat de wereld tot meer dere eenheid, tot meerdere rust, tot meerdere opbouw kan brengen, te dwarsbomen, ziet hij in Rusland het gevaar, dat een internationale samen werking bedreigt en geeft hij de raad om het dan maar zonder Rusland te doen. Daarbjj vergeet hij één ding, n.1., dat het zonder Rusland niet zal gaan, dat men zonder medewerking van de Sovjets een voortdurende drei ging zal blijven behouden. Hij spreekt verder van een komen tot nauwe Europese samenwerking in de geest van Benelux en neemt bovendien het woord verdediging in de mond Dat zou een betere garantie voor de vrede betekenen Neen, wij geloven dat niet. Mussolini meende het ook, doch de bewijzen liggen wel anders. Een ster ke bewapening betekent altijd een dreiging of een zich bedreigd voelen. West-Europa zou op zijn minst een bufferstaat" worden, doch zich in feite aansluiten bij Engeland en de Ver. Staten, die met de Zuid-Ameri kaanse mogendheden een pan-Ameri- kaans pact hebben gesloten. En vroeg of laat zouden het Westelijke- en het Oostelijke blok met elkaar in een ge wapend conflict raken. De oude zucht van een enkele staat, die de heer schappij °ver de wereld tot zich wil trekken zo bekend uit de oude ge schiedenis, door Duitsland en Japan weer tot nieuw leven gewekt, zal zich verder openbaren of beter: openbaart zich reeds. Als alles wegvagend wapen zal dan een „verbeterde" atoombom op het toneel verschijnen, de oorlog zal er plotseling zijn, zonder aankon diging als bij Pearl Harbour „gelijk een dief in de nacht" en de vernieti ging van het mensdom zou een aan vang nemen, tenzij1 Tenzij men nog niet de moed op geeft om tot overeenstemming te ko men, tenzij men bij alle partijen wil inzien, dat het zó de berg afgaat. De eerste stap in die richting is in ternationale contróle op het gebruik van de atoomenergie. Dit punt werd en wordt nog steeds onder ogen ge zien. In Juli 1946 nam het Ameri kaanse congres een wet aan, waarin de oprichting werd georganiseerd van een commissie voor de atoomenergie. Deze commissie, waarvan D. E. Lilien- thal voorzitter werd, zou het beheer over alles wat in de Ver. Staten met de atoomenergie in verband staat, overnemen. Lilienthal ontwierp daar na het plan voor internationale con tróle, dat uitgroeide tot het bekende plan van Baruch. Dit plan houdt in, dat er interna tionale contróle op de ontwikkeling en het gebruik der atoomenergie zal ko men. Het controlerende lichaam zou het alleen-recht hebben, waar ook ter wereld, de benodigde ertsen aan te kopen en de atoomkracht te ontwik kelen. Inspectie in welk deel der we reld om deze contróle te bewerkstel ligen is een der fundamentele regels van het onderwerp. Elke staat zou zich, wil dit plan kans op succes hebben, hieraan vrijwillig moeten onderwer pen. Het gehele atoomprobleem zou hiermede dus onder wereldcontröle komen te staan, di. de enig doeltref fende oplossing. Ook de Russen kwamen bij de be handeling van dit plan in de atoom commissie der Ver. Volkeren met een voorstel. Zij verwierpen het plan- Baruch niet, doch wilden automati sche wapens buiten de wet stellen en vernietiging van de bestaande bom men. Het raakt echter de kern niet: internationale contróle en dat is hier het belangrijkste. Intussen is er van verschillende zeer gezaghebbende zijden met grote na druk op gewezen, dat er een oplossing moét komen. Prof. Albert Einstein: „Er is geen andere uitweg dan internationale con tróle op de atoomenergie en uitban ning van iedere oorlog". De Engelse filosoof Bertrand Rus- sell, schrijver van het bekende boek „Alleen voor zondaars", zei enkele we ken terug tijdens 'n spreekbeurt in de aula van de Amsterdamse universi teit: „Vernietiging van de mensheid in dit atoomtijdperk is slechts te voor komen indien een internationaal ge zag wordt gevestigd. Rusland verzet zich er tegen. Alle volkeren moeten pressie uitoefenen om Rusland te be wegen dit te aanvaarden. Lukt dit niet, dan is oorlog tegen Rusland on vermijdelijk". Het zal goed zijn deze dingen te overdenken en te komen tot nationale en internationale acties, voortsprui tende uit de volkeren zelf, opdat er gehandeld worde. Het kan nog niet te laat zijn, doch de tijd dringt. AD INTERIM.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1