Stad en Omqeoiaq. Millibaren, cumuluswolken en een zoe klicht De Helderse visafslag een wrak! Het Hoofdstation K.N.M.I., Den Helder De derde lezing van de heer Daalder Boniten halen Het concert van Zaterdagavond De Officier voelde niets Mooi succes van Bekker Over het winnen van olie en het „kloppen" van motoren Wie mist een hoed? Texel. Loop der bevolking „Burgemeester" Rijk de Vries opnieuw voor het Tribunaal Urk. Turf in het Urkerland Ingezonden Op 52° 57' 42" N.B. en 0° 8'34" staat „De Windwijzer" W.L. CONTINU-BEDRIJF Dat is de luchtvaart van tegenwoor dig, en daarom moet „de Bilt" het ook zijn. Vroeger was de windwijzer een daglicht-bedrijf, maar nu is het station permanent bezet. Elk uur van de dag worden alle gegevens opgenomen, be rekend, correcties aangebracht en in code-cijfers omgezet. En dat gaat met een record-snelheid. Nog geen 5 minu ten mogen dan gebruikt worden voor dit nauwkeurige werk. Routine en een geschoold oog zijn de grote steunpila ren waarop «het werk van de observa toren is te verrichten. En die overige 55 minuten? Ook die zijn hard nodig: dan worden de gegevens uitgewerkt, ingeschreven in dag-, week-, maand en jaaroverzichten, worden de instru- „En hier zijn de weeroverzichten van hedenmorgen zeven nur" hoort u iedere morgen in het nieuwsbulletin van acht uur over Radio Hilversum, waarna de nieuwslezer u vertelt van de windrichting, de temperatuur van het moment en de laagste temperatuur van de afgelopen nacht, de luchtdruk in millibaren en de regenval. En dan weet u wat voor weer het is in Groningen, in Vlissin- gen, in Maastricht, in De Bilt en ook in Den Helder. Als u de pas begonnen dag afhankelijk zult zijn van de goede en slechte luimen van Pluvius c.s., dan controleert u misschien even of de weeropgave Den Helder klopt met uw eigen visie. Maar er bestaat ook een kleine kans, dat u een ogenblik denkt aan „de windwijzer", dat een beeld van het betonnen bouwwerk aan de Dijk aan uw brein voorbij flitst. Maar hoe het daar nu allemaal in zijn werk gaat, daar over zult u op de vroege morgen uw hoofd wel niet breken. REGELMATIGE PERFECTIO NERING Ik hoef u natuurlijk niet te vertel len, dat men daar op het Hoofdstation van het Koninklijk Metereologisch In stituut aan het begin van het Schapen- dijkje niet werkt met een natte vinger in de lucht, of met zo'n weerhuisje óf een vrouwtje naar buiten komt, dat men er al evenmin de reacties van ek sterogen poogt te signaleren noch dat men er een putje op nahoudt, dat gaat stinken als het gaat regenen. Maar de werkelijkheid is zó, dat, wanneer de Hoofd-observator, de heer van Dok, u uitnodigt hem naar binnen te volgen', u terecht komt in een in strumentarium, dat u even doet den ken aan uw eerste les op de H.B.S. in Natuurkunde vanwege al die instru menten, maar dat een product blijkt te zijn van moderne wetenschap. Na tuurlijk snap je er op het eerste ge zicht absoluut niets van, maar de heer van Dok is een allervriendelijkst man met een grote liefde voor zijn station en zijn werk en graag vertelt hij van alles er over. „Maar nog een ogenblik, het werk gaat vóór" en mijn gastheer zet zich aan een telexapparaat. Vlot schrijft hij met het ratelende instru ment op het papier: KNMI DEN HEDR 14-10 14 UUR 91128 37024 18071 02159 32186. „Zo, nou weten ze in De Bilt weer genoeg!" en de heer van Dok vraagt wat ik wil weten. Al die cijfers? Wel dat is het weer van twee uur uitge drukt in codes. Uit die getallen is pre cies af te lezen, hoe koud het hier is. welke wolken er zijn, hoever het zicht is. hoeveel regen er het laatste uur ge vallen is, hoe sterk de wind is en uit welke hoek hij waait. Die code is in ternationaal en dus zijn de opgaven van alle stations in ons land een stuk of twaalf met die van het bui tenland te combineren tot een alge meen overzicht. De veranderingen daarin zijn dan basis voor het opstel len van de weersverwachtingen. Plots ratelt weer de telex, nu vanwege een inkomend bericht, 't Zijn de weeroverzichten van de 5 hoofdstations, die „door-getelex'ed" worden naar Brussel, Parijs en Londen. Om kwart over twee heb ben die plaatsen het weeroverzlcht van 5 plaatsen van een kwartier te voren! Vroeger belde men het Palels aan de Buitenhaven op en per daar opgestelde telefonie-zender werden de berichten doorgegeven naar De Bildt. Maar per telex is natuurlijk aanmerkelijk vlug ger en bovendien is de kans op fouten een stuk verminderd. De berichtover- brenging is nu practisch foutloos. Dan gaat de telefoon. Het Pellsta- tion Kijkduin heeft een weeroverzlcht van het lichtschip Texel per radio ont vangen en geeft dat even door. „Dank u wel" en een halve minuut later weet de Bilt het ook. ZOEKLICHT EN LUCHTBAL LONNETJES Een belangrijk deel van de weer- toestand kan men van die bijzon der zuivere instrumenten aflezen. Maar sommige dingen berusten toch op zuiver persoonlijke waar neming. Zo bijvoorbeeld de wol ken. Een blik in de lucht, 22, con stateert mijn gastheer. Dat blijkt een bepaald soort cumulus-wolken te zijn. Dan neemt hjj uit een laad- je een rood luchtballonnetje, blaast het op met behulp van een gascy- linder. Zorgvuldig wordt de groot te gemeten, zodat men zeker ls van een bepaalde stjjgsnelheld. Buiten wordt het opgelaten; op dat mo ment heeft de heer van Dok een stophorloge Ingedrukt en volgt met z|Jn verrekijker het rode stipje. Totdat het plots onzichtbaar ls: het is in de wolken verdwenen. Weer wordt het stopklokje Ingedrukt. En dan wordt berekend hoe laag die wolken hangen. Een primitieve manier, maar de mo derne wetenschap heeft nog geen an dere methode gevonden. Althans bij daglicht niet, want wanneer deze rjge- len in de courant staan dan zal men des avonds en des nachts op bepaalde momenten een zoeklicht in de lucht zien schijnen. Rechtstandig omhoog, 200 meter van de windwijzer. Men kan dan met 'n hulpinstrument even vast stellen op welke hoogte de straalbun del van dit zoeklicht de onderzijde der wolken raakt. De lichtsterkte van dit zoeklicht is zo, dat men tot op 1800 meter ongeveer de wolken kan waarnemen. Dat is hoog genei"»» nig men weet, dat vooral de op ci»ca 300 meter hangende wol ken het belangrijkste zijn voor een van de er" "Me geïnteresseerden, n.1. de luchtvaart. Hoe gret de belangstelling van de vliegwereld voor de metereologie wel is blijkt uit het feit. dat naar de vlieg velden Groningen. Twente, Beek by Maastricht en Schiphol hoofdstations van het K.N.M.I. zijn verhuisd. menten nagezien en moet men zich in werken in nieuwigheden. En die zijn er elk ogenblik, want de metereologie gaat met sprongen vooruit Dat is van het grootste belang, want Nederland heeft op dit terrein een naam hoog te houden Bovendien ia het niet de hoofdzaak? ligt het aan de drukat bevaren zee ter wereld en heeft het 'n luchtverkeer, dat «ich snel ontwikkelt hetgeen alleen met behulp van een al leszins capabele weerdienst mogelijk is. SINDS 1843 „Hoe lang bestaat dit seizoen, me neer van Dok?" Dan komt een mooi, antiek, boek te voorschijn. Met zwieri ge, dunne kroontjes-pen-lettertjes staat op de eerste pagina, dat in Juli 1843 op ^2° 57' 42" en O' 8' 34" W.L. 5 instru menten zijn opgesteld in tegenwoordig heid van vier met name genoemde provinciale autoriteiten „en een ander heer". En zeker 200 bladzijden staan daarachter ook met namen van bezoe kers. Koninklijke bezoekers (Koning Willem I en zijn broer), vele vakmen sen, niet alleen uit Delft of Roode- school. maar getuige de fraai geteken de letters ook uit China. Japan, uit Argentinië en Chicago. Marine-officie ren en H.B.S.-leerlingen. „Hoe was de Duitse belangstelling rond het 100-jarig bestaan?" vroeg ik. „Ze hebben ons aardig met rust gela ten". Slechts enkele instrumenten zijn gestolen. Vlissingen is met de grond gelijk gemaakt, maar ook de Bilt heeft aan de bezetter het een en ander ver loren. De windwijzer is er aardig doorgerold, hoewel we midden tussen hen in zaten. De moffen hadden dyna miet onder de toren, maar dat heb ik weten weg te werken," vertelt de heer van Dok, die al pensioengerechtigd is, maar nog graag wat wil aanblijven. Ik waag het erop, het gesprek te brengen op de mooie zomer. Het antwoord had ik verwacht: „Begin daar nu niet weer over. Ik heb er al zoveel over gehoord en gelezen." Alleen in 't algemeen onderscheidt Den Helder (evenals Vlissingen, dus de kuststrook) zich van de rest door wat meer wind, 's zomers Iets lagere en 's winters iets hogere temneratuur. Wind hebben we hier altijd, zelfs zoveel, dat ze onze wlnd-meet-lnstrumenten wel eens een extra keertje Ijken. De klok slaat, dat is het startsignaal voor de vijf-minuten-wandeling. Mijn gastheer neemt z(jn ouderwetse leitle met griffel op en bestudeert zijn vele toestellen. Vele zijn er zogenaamd zelf- registcrend. Op een strook papier wordt automatisch genoteerdJa, wat allemaal? Teveel om op te noe men; maar een aantal dat begrijpelijk is als Je de juistheid van het weerbe richt van tegenwoordig in het oog houdt. De mensheid wil bedrogen worden, is een bekend gezegde. Of dat 'n waar heid is, laat ik in het midden, maar de Enkhulzer Almanak raadpleeg ik niet meer als het gaat om het al of niet thuislaten van mijn regenjas. Ik houd het bij de producten van de Bilt. HENK DE JUTTER In de Vakschool voor Meisjes be sloot Dinsdagavond de heer D. L Daalder uit Bergen zijn Volksuniver siteit-cursus over „Wereldbeschouwin gen. weerspiegeld in de Nederlandse letterkunde". Ditmaal werden aller eerst nog enkele figuren uit de tijd der romantiek onder de loupe geno men, zoals Nicolaas Beets, Adriaan van der Hoop, mevr. Bosboom-Tous- saint, Van Lennep en Schimmel. Ook Douwes Dekker werd genoemd als één der typische vertegenwoordigers van deze periode. In de beweging van '80 ging het in dividualisme zich ontwikkelen. Als eersten noemde spr. Vosmaer en Emants, die hij tot de beste schrijvers rekende. Laatstgenoemde is rationalist- athcist, iemand die alle moraal afwijst en zich afvraagt waarom aan het goe de meer waarde gehecht moet worden dan aan het kwade. Als pessimist ge looft hij, dat het beter is, helemaal niet te zijn, dan te zijn zoals men is. Kloos echter, die zelf gezegd heeft, dat kun9t is „de allerindividueelste ex pressie van de allerindividueelste emotie" wil toch wel graag boven het individualisme uitkomen. Frederik van Eeden. de ethicus, die de verbonden heid zoekt, blijft individualist, ten ge volge waarvan hij de eenzame^ blijft. Een andere representatieve "figuur uit de beweging van '80 is Albert Verwey, die ook geestelijke poëzie schiep, waarbij hij zich sterk onder de invloed van Hegel en Spinoza toonde. Lodewijk van Deyssel was naturalist, die streefde naar een fris-aanschouwe lijke weergave van de werkelijkheid. De belangrijkste grondbeginselen van de Mannen van Tachtig waren: „De kunst om de kunst", „De criticus moet objectief zijn". „Kunst is passie" en „Vorm en inhoud zijn één". Tenslotte besprak de heer Daalder de figuren van Jan Slauerhoff, Gres- hoff, Leopold en Bloem. In hen allen leeft het verlangen naar het absolute, waarin zij zich teleurgesteld weten. Wij hopen, dat de wens die door de heer Nijkamp in zijn slot- en dank woord werd uitgesproken, in 'vervul ling gaat, namelijk dat veel wat nog onbesproken moest blijven in een vol gende cursus zal worden behandeld. Uitreiking bonkaarten 713, schoe nenbonnen, bonkaarten a.s. en jonge n.oeders. DEN HELDER, 17 October, 9-12 en 14-16 uur. niet-zelfve.zorgers, fami lienamen Bogerijen t.m. Bruul. Voor bijzonderheden wordt verwe zen naar de officiële publicatie. Zoals wij reeds berichtten, geven het Helders Fanfarecorps en de arbeiders zangvereniging „Kunst aan het Volk" Zaterdagavond een concert in Casino. Het fanfarecorps speelt om. de ouvertures „Achillus" van Rogister en „Le rocher fantóme" van Francis Po py, welke resp. het verplichte en het vrije nummer zijn, die het corps zal uitvoeren op het concours, dat op 2 November a.s. te Alkmaar wordt ge houden. De zangvereniging voert o.m. uit het beroemde „Ave Verum" van Mozart, en een tweetal composities van de di recteur, de heer Jan Willems, name lijk „Ave Maria" en „Verhard", het laatste op tekst van mr. P. J. Troelstra, Het werkje „Verhard" heeft de com ponist aan zijn koor opgedragen en het beleeft bij deze haar eerste uitvoering. De heer Willems hoopt op de avond van het concert het lied met enkele woorden in te leiden. De pianobegeleiding van enkele nummers is in handen van mevrouw J. van der Lans. Een vrachtrijder uit Den Helder, j. K., was van mening, dat een con current uit Alkmaar zijn vergunning om vracht van en naar Den Helder te rijden niet op een legale wijze haa verkregen. Dit was zo in tegenspraak met verdachte's gevoel voor recht, dat h(j het noodzakelijk had gevonden een ruit van des concurrents wagen te vernielen. Aan het einde van zjjn verweer vroeg verdachte hoopvol aan de Officier: „Voelt U wel?" „Ik voel niets" was diens repliek en. wilde overgaan tot zijn requisitoir, doch werd door de rechter geïnter rumpeerd. Deze laatste had blijk baar wel iets gevoeld en wilde eerst een onderzoek laten instellen naar de betrouwbaarheid van de vergun ning van verdachte s concurrent. Tijdens de amateur-b kswedstrljden, ge oiganlseerd door het district Noord-Hol land van de NBB ln Krasnapolsky te Amsterdam, behaalde de Heldenaar Bek ker een fraai resultaat. HIJ won de süjlprijs en behaalde tevens een overwinning ln het bantam-gewlcrt op Schepers (Amsterdam) In de licht- en middengewlcht-klasse waren zijn clubgenoten Rol en Welssen born minder fortuinlijk. Beiden boekte nederlagen, resp. tegen De Bie (Amsterdam) en De Vries (Am sterdam). De KNMV-groep „Den Helder en Omstreken" heeft Maandagavond aan haar leden en een aantal be langstellenden van bulten de ver eniging een «eer leeriame avond bezorgd. ZU had sich namelijk ver- sekerd van de medewerking van de Bataafse Petroleum Maatschap pij, die de«e avond de heren Ver hoeven en Mets - met bij zich een serie interessante films naar Den H-'lder had gezonden. De grote benedenzaal van het hotel „Het Wapen van Den Helder" aan de Spoorgracht was tot de laatste plaats bezet, toen de voorzitter, de heer Jan sen, een kort openingswoord sprak. Daarna ging het licht uit, en was net woord aan de heer Verhoeven, en de daad aan de heer Mets, die het projeC- tieapparaat bediende. Aan de hand van enkele lantaarn plaatjes vertelde de heer Verhoeven het een en ander over het ontstaan der aardolie, over de geschiedenis der olie winning en de raffinage. Zo konden de aanwezige motorrijders horen, hoe het kostbaar vocht waaraan hun „brenna- bors", hakkepoffertjes en halve-liter- kanonnen de nodige paardekrachten ontlenen, één der eindproducten is van de aardolie, die in dikwijls zeer diep gelegen lagen soms zelfs meer dan vijf kilometer diep! wordt gevon den. De eerste boringen dateren uit het begin van de vorige eeuw, toen men ln het geheimzinnige vocht een waarde vol geneesmiddel nog doeltreffen ter dan Haarlemmerolie! meende te heb ben gevonden. Gelukkig waren de ge bruikte doseringen niet zo heel groot, zodat hopelijk weinige patiënten nood lottige gevolgen van het consumeren van aardolie zullen hebben gehad. Ter wijl goedgelovige zielen hun druppel tjes slikten tegen eksterogen en maag zweren, tegen zwaarlijvigheid en hart gebreken, zaten de mannen van de we tenschap niet stil. Zij onderzochten deze materie, en stelden vast dat door destillatie zeer waardevolle producten konden worden verkregen De benzine was voorshands onbruikbaar en werd vernietigdDe uitvinding van de benzinemotor echter maakte van deze verguisde substantie het belangrijkste eindproduct. Een eindproduct dat zijn diensten ten goede en ten kwade reeds overvloedig aan de mensheid bewezen heeft. De Shell-film zelf gaf een duide lijk beeld van de oliewinning, het zoeken van olielagen, het maken van boorputten en het aanleggen van olieleidingen. De aanwezigen kregen een goede indruk van de grote moeilijkheden die overwon nen moeten worden, wanneer- Leventjes" van beitel verwisseld moet worden, ingeval deze op een diepte van een paar kilometers in een andere grondsoort verzeild raakt. En natuurlijk was in deze film een geluidsfilm met een duidelijke tekst en goede illustratieve muziek ook te zien op hoevele manieren de benzine haar toepassing in onze moderne wereld vindt. Een tweede filmpje gaf een beeld van de wijze waarop in de tweede wereldoorlog tankschepen werden ver bouwd tot vliegdekschepen, zonder dat hun capaciteit tot het vervoeren van olie noemenswaardig werd verminderd Een derde filmpje liet op schemati sche wijze de werking zien van de viertaktmotor, waarbij de heer Ver hoeven gelegenheid vond het een en ander te vertellen over het „kloppen' of detoneren van de motor. Een vier de filmpje toonde duidelijk aan, hoe belangrijk een j u 1te smering van een motor is. Het laatste filmpje, als extra-nummer op het programma ge plaatst gaf een reportage van de viering van Victory-day in Londen met de indrukwekkende Victory parade. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd geen druk gebruik gemaakt. We zouden hierin kunnen zien, dat het vertoonde allen ten volle heeft bevredigd. De grote aandacht waarmee allen het gebodene volgden, bewees de belangstelling die voor het onderwerp bestond. De KNMV-groep heeft met deze avond een welverdiend succes geoogst. De Commissaris van Politie te Den Helder maakt aan de ingezetenen kend, dat aan het Hoofdbureau Vui Politie, Afdeling Recherche, inlichtin gen zijn te verkrijgen over destijds aan een vertegenwoordiger van de Chemische Wasserij en Stoom ververij „Perfecta" te Delft ter behandeling afgestane hoeden. Verzocht wordt om door die vertegenwoordiger eventueel afgegeven bewijzen van ontvangst mede te brengen. Blijkens een door he Centraal Bureau vcor de Statistiek toegezonden tabel was de bevolking der gemeente Texel ln het Jaar IMS als volgt samengesteld: Bevolking op 1 Januari IMS: «SST man nen en «392 vrouwen; aantal geborenen behorende tot de bevolking: 134 mannen en 13S vrouwen; aantal opgenomen per scnen, behorende tot de bevolking: 177 mannen en 3l> vrouwen; aantal over ledenen, behoord hebbende tot de bevol king: 90 mannen en 39 vrouwen; aantal afgevoerde persone behoord hebbende tot de bevolking: 276 mannen en 310 vrouwen bevolking op 31 December IMS: 4761 man. nen en «493 vrouwen. D« heer R(Jk de Vries, die in De cember 1941 waarnemend burgemees ter van Castrlcum was en sinds Januari 1942 tot aan de capitulatie van de Duitse legers burgemeester, van Texel, had zich Woensdag op een ruim drie uur durende zitting voor de tweede maal voor het Tribunaal te verantwoorden. Op 13 Mei van dit jaar was hem door de 2e Kamer van het Tribunaal een interneringsstraf voor de tijd van 3 jaar opgelegd, doch de Hoge Auto riteit had hierop zijn fiat geweigerd, menende dat de straf in Verhouding tot de begane feiten te licht was. Ter zitting nu van de 1ste Kamer kwam duidelijk vast te staan, dat beschuldigde, die N.S.B.-er was, in zijn functie dikwijls had gehandeld op een wijze, die een echt Nederlandse bur gemeester waardig zou zijn geweest. Getuigenverklaringen van de heer Kelder, destijds wethouder te Texel, thans burgemeester van Monniken dam, de heer Keyzer, destijds onder- commandant van de B.S. en een S.S.-er, die de Vries niet kon bewegen de schuilplaats van verborgen Rus sen aan te wijzen, wierpen alle een gunstig licht op de gedragingen van beschuldigde. De kwestie „,de Bliek" bleek een zeer vage, waarbij verschillende pro- en contra-verklaringen wel tegen el kaar opwogen. Het Kriegsverdienstkreuz, dat Rijk de Vries werd verleend, ontving hij omdat de Beauftragte voor Noord- Holland, dr. Schreuder, volgens getui ge Backer, eertijds commissaris van de provincie, het waardeerde, dat hij zoveel deed In het werkelijke belang van de burgerij. Mr. H. Jonker uit Den Helder bracht naar voren, dat de Hoge Auto riteit met het weigeren van het fiat zeker misgekeken heeft. R. de Vries was N.S.B.-er. Laten wij hem be schouwen als een meer hooggeplaatst N.S.B.-er, doch vele van zijn collega's In die zin zijn reeds lang ln vrijheid gesteld. Met een internering voor de tijd van drie jaar zijn de fouten van deze man wel gestraft. Het Tribunaal zal over veertien dagen uitspraak doen. V ESTIGINGSVEROUNNING VERLHJ,,, Door de minister v»n Economische ti. ken is aan de heer D Rotgans, wonend! Herenetraat nr. 68 te Den Hoorn, vergun, ning verleend tot het vestigen v«n inrichting, bestemd of mede bestemd voo» de uitoefening van een Logement-Re»*^ rant-bedrijf ln het bovengenoemde ceel. MARKTBERICHT Aangevoerd teerden: 80 achapen f«o^ f80; 30 lammeren f35f65; 9 paarden f 350—f 060 3 koelen f 400—f 000 7 biggen f 25—f 40; 200 kippen f 2,25—f 4,25. Drie nuchtere keiveren voor de levering De bodem van het Urkerland is niet alleen rijk 'aan producten' voor de voedselvoorziening, maar ook is er veel veengrond. Gedurende enkele jaren, vanaf 1942 staken verschillende arbei ders turf-, die toen gretig afzet vond. Dit Jaar heeft de directie der Wierin- germeer (Urkerland-werkenvan de turfgraverij bij Lemmer een turfpers- machine gekocht. Met 12 arbeiders in een twee-ploegen-stelsel is men deze zomer begonnen met de turfproductie. Langs een tocht werd een grote put gemaakt van 760 meter lengte en 25 meter breedte. Op een diepte van pl.m, 80 cm vond men goede veengrond. Met behulp van de persmachine konden ge middeld 42000 turven per dag gemaakt worden. Thans is men begonnen met paard en wagens en met vrachtauto's de ruim twee mlllioen turven die op het ogenblik gereed zijn, af te leveren. Er zal uitsluittend worden afgeleverd aan personen, die in het Urkerland werkzaam zijn. BURGERLIJKE STAND Geboren: Betje, d. v. Hendrik Bakker en Trijntje Hakvoort. Albert, z. v. Jacob Ras en Maria Toet. Bern- hard. z. v. Riekelt van Urk en Lubertha Gerdina Hinderink. Albert, z. v. Frans Brouwer en Lammechina Kippers. Ondertrouwd: Andries Post en Harmpje Ekkelenkamp. VEEL WRAKKEN Op de Noordzee komen thans veel wrakken voor. Met de buitenvisserij bezig zijnde, hebben de vorige week velen van onze grote Noordzeevloot pech ondervonden en zijn hun gehele vistuig kwijt geraakt aan de menigvul dig voorkomende heften. Onze aandacht werd getrokken door een artikel onder het hoofd Feest in Vlaardingen", voorkomen de in het weekblad „De Visserywe- reld". Daarin werd beschreven, hoe de zeevishal aldaar met vlaggen was versierd, en dat de motorlogger VL 74 rijk gepavoiseerd was. Behalve vele reders en viskopers waren heel wat autoriteiten aan de afslag ge komen: het volledige college van B. en W., een vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel, oud-wethou ders en tal van raadsleden. En de re den van dit feest? Die bleek uit de openingsrede van de directeur van de zeevishal, die na de verwelkoming van alle autoriteiten mededeelde dat na de afslag van 't voor de hal lig gende vaartuig meer dan een milU- oen gulden aan besommingen over deze afslag zou zijn aangevoerd. Daarop begon deze merkwaardige af slag. Er werd boven de maximum- prys gemijnd, waarop met de verde ling werd begonnen. Toen nam de burgemeester het woord, en memo reerde het heuglijke feit, dat zojuist te Vlaardingen de aanvoer het milli- oen met 6000 had overschreden. Hij herinnerde aan de ups en downs van het afslagbedrijf. Nu de visserij in deze tijd door handel en industrie verdrongen dreigt te worden, verheug de het spr. bijzonder, dat te Vlaardin gen de visserij zo'n belangrijke plaats blijft innemen. Hij deed een beroep op alle bij het visserijbedrijf betrok kenen om de Vlaardingse markt steun tc blijven bieden. De voorzitter van de vereniging van vishandelaren bracht daarop de bur gemeester hulde voor de wijze, waar op deze moeilijkheden voor de export hadopgelost en vertolkte zijn dank vcor de uitbreiding van de hal en hij meende geen geheim te verklappen als hij zei, dat het plan voor de nieuwe hal gereed ligt. Bij het lezen van dit verslag maak te we onwillekeurig een vergelijking met Den Helder. Na de zorgelijke tijd van vóór de oorlog, werd in 1946 reeds 11/4 millioen gulden vis te Den Helder aangevoerd. Feest werd niet ge vierd! Men accepteerde eenvoudig het feit, en velen zal het niet eeni bekend zijn. Wel openbaarde zich spoedig de absolute ongeschiktheid van het af- sluggebouw, waarom zowel van de zij de der vitten alt van de handelaren bij het gemeentebestuur werd aange drongen op verbeteringen, welke nog op zich laten wachten. We weten dat er moeilijkheden zijn, maar moeten we daarom maar blijven voortmarte- lcn Zaterdag j.l ging een Helderse kotter met een behoorlijke vangst on ze haven weer uit om in Wieringen te markten, omdat de lossing hier te lang duurde. Zijn er ook op andere gerrn "?°eIlükheden? Hoe is van Bid h IJJÜUldj? in een minimum van tijd herbouwd? In Wieringen i, de inschrijving voor gelden om een ?ÏUW.f X'1" te bouwen ruim over- tekend. Daar hebben de vissers hun doend afSlag' W® weten' dat de onvol doende accommodatie van ons af.i»» rlCdS de 8edachtê by onze vflf: -era heeft doen opkomen- Tfi,„ zf.izi «Cs sing! De vissers nnd geen °Plo«- de gebreken v»»" '1 dagelijks de handelaren hehK* afalagbedriJ* en denheid reed? mhun ontevre" Zelfs de meest urJ efe malen geuit morden niet aaneXa eteringep niet weet w, /.^C t' omdat men wat de Marine wil! Maar daarop kan een levend bedryf niet blijven wachten. Spoedig ingrijpen is rodig, wil men de aanvoer van vis hier behouden. -En we geloven, dat wanneer hier een even warme be langstelling was voor het visbedrijf als in Vlaardingen, dat dan met ver eende krachten toch zeker wel iets te verbeteren ware. En elke verbetering zou als bewijs van medeleven door vissers en handelaren dankbaar wor den gewaardeerd, al vieren we dan geen feest! S. ONDERSCHRIFT. Inderdaad heeft men het vernieu wen van de visafslag moeten uitstel len, omdat niet bekend was, wat de Koninklijke Marine met de haven wil de. Dat laatste is nog niet ln de fi nesses bekend. Wij weten, dat reeds leng in visserij-kringen ontevreden heid heerste over de toestand van de visafslag, maar dat men anderzyda oog had voor de moeiiykheden. Uit 't ingezonden stuk van de heer S. biykt, dat men in deze kringen echter wsl rekent op bepaalde verbeteringen. „Een levend bedrijf kan daarop niet biyven wachten", schrijft de inzender terecht, al getuigt de sympathieke toon van de slotzin van de nodige soepelheid ten deze. Zoals thans de zaken staan, zal op de meest urgente verbeteringen niet lang meer gewacht behoeven te worden, want de voorstel len daartoe zijn reeds in een verge vorderde staat van voorbereiding. Redactie Heldersche Courant. WOONRUIMTE wordt steeds aangeboden in de Woonschepencou rant in Huur, Huurkoop en Koop. Abonneert U voor 5.— per jaar. Ing, Bur. Junior Vlaming, Prins. Hendrikkade 48, Amsterdam. Woonark bouwers. HET BESTE AMERIKAANSE SCHUURPAPIER EN SCHUURLINNEN voor iedere vakman en knutselaar, op rollen vanaf ƒ2.18 per strek kende meter. VELLEN vanaf 0.05 en hoger. VAN BREDERODE. LOODSGRACHT 71. DEN HELDER.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2