Met de „Vandersteng" naar de Texelse wal ^Lhel:rr<iklvolk8voedse,•w°rdt °p 1^1- Stad <m Omgeving Den Helder s upper ten „keurt" het fraaie contactvaartuig De gasslang was lek! Opbrengst collecte Vrachtauto met melk te water Enkel gebroken Door gasverstikking om het leven gekomen Treinverbinding HoornHeerhugowaard AlkmaarDen Helder Laffe diefstal Gevaarlijke klauterpartij I Tribunaal-uitspraken Julianadorp. T exel. De woningnood op Texel Het dienstbodenvraagstuk J Urk. IJsselmeervisserij r i „Afspraak is afspraak", sal de commandant van de „Vandersteng" ge dacht hebben, toen hU met het tempo van een trekschnit over het Amsteldiep van Den Oever naar Den Helder toog. Elf uur binnen, was de afgesproken tijd. en dus wérd het elf uur. Met een pittige schuimsnor kwam het blanke vaartuig de haven binnenstevenen, alsof het niet de hele tijd met iwaar- gedrosselde motoren had gevaren.... Den Helder heette de „Vandersteng" welkom in een rijke zegen van re genvlagen, de baggermolen „Beverwijk 19" steunde en kreunde, en een bolle wind blies naargeestig door het herfstig heelal, waarin de frisse huid van de „Vandersteng" onwezenlijk zomers, vriendelijk en gezellig aandeed. De eigenlijke begroeting tussen de „Vandersteng" eq Den Helder, tussen het Algemeen Nederlands Comité „On ze Marine" en Neêrlands eerste ma rinebasis, vond gistermiddag plaats, toen zich tegen twee uur een groot aantal militaire en burgerlijke autori teiten aan boord begaven. Wy kun nen hen niet alle opnoemen, maar ver melden slechts de aanwezigheid van burgemeester en wethouders; de com mandant marine, de directeur der Rijkswerf en verschillende hoofden van gemeentediensten en leden van de gemeenteraad. Zij allen werden ont vangen in de keurige bioscoopzaal van de „Vandersteng". waar de comman dant, de heer R. W. Winkler, een kort welkomstwoord sprak. Hij gaf daar na het woord aan de heer A. W. P. Angenent, voorzitter van het Comité „Onze Marine" en voornaamste initia tiefnemer tot de bouw van dit con tactvaartuig. De heer Angenent alias Albert Chambon, de geestelijke vader van de legendarische figuur Vandersteng, die de hoofdpersoon is in vele van zijn geschriften vertel de over de plannen die „Onze Marine" heeft met de „Vandersteng", een vaar tuig dat niet alleen doel-op-zichzelf is, maar ook een middel om verder strekkende plannen te kunnen verwe zenlijken. EEN IDEAAL BEREIKT. Wij kunnen zeggen, dat met de vol tooiing van dat prachtige vaartuig één der idealen van de heer Angenent een tastbare vervulling heeft gekregen. Reeds jaren lang was het comité onder zijn bezielende leiding bezig om een hecht contact te leggen tussen het Ne derlandse volk en het varende deel der natie, in het bijzonder met de Ko ninklijke Marine. Na de tweede we reldoorlog, waarin zo klaar bleek, dat koopvaardij en marine beide 'n uiterst belangrijke taak vervullen, is het co mité zijn doelstellingen nog univer seler gaan zien. En vandaar dan ook, dat de „Vandersteng" werd uitgerust met alle moderne nautische hulpmid delen, die aan boord van koopvaardij- en oorlogsschepen worden gevonden. De steun van verscheidene fabrieken, die belangeloos inventaris-stukken aanboden, was daarbij wel zeer wel kom. Tijdens de tocht, die onmiddel lijk na de toespraak een aanvang nam, verspreidden de bezoekers zich over het schip, om eens tot in het diepste innerlijk van dit veelbe sproken vaartuig door te dringen. Om bewonderende blikken te slaan in de welhaast luxueuze hutten der uit zeventien koppen bestaan de bemanning, om een verwonderd oog te werpen in de compartimen ten waar radar en deszclfs verwan ten de scepter zwaaien, om eens in de stuurhut te zien hoe de stuur man het schip Texelstrcom-waarts 'stuurde, om aan de bar een kopje thee te savoureren of in de salon een gezellig zitje te nemen. De be langstelling voor de machineka mer was niet zo erg groot, en toch was het wel even de moeite waard om de beide zwoegende diesels op volle kracht te zien en te horen! werken. Wij weten, dat er onder de passa giers waren, die vreesden voor speel se kuren van Koning Neptunus, die hun magen een extra-portie hadden Hoezeer voorzichtigheid met lichtgas geboden is, ondervond een bewoonster van de Buys Ballotstraat, mevr. v. d. N., wier man in de Oost vertoeft. Zij ging 's avonds met haar moeder elders in de stad op bezoek, terwijl haar vader thuis bleef om op de beide kinderente passen. Toen zij om kwart over twaalf thuis kwamen, viel hun een sterke gas- lucht op. Onmiddellijk gingen zij kij ken hoe het met de kinderen en hun grootvader was. Beide kinderen bleken reeds bedwelmd te zijn. Het gas, dat uit een lekke gasslang in de keuken was ontsnapt, had gemakkelijk via de open keukendeur en de open slaapka merdeur de kinderen kunnen bereiken. De grootvader, die in een afgesloten kamer sliep, had van het gas geen hin der ondervoeden. Het zesjarig jongetje kwam reeds zeer spoedig weer bij, maar het vierjarig dochtertje moest op advies van de terstond gewaarschuwde G.G.D. naar het gemeente-ziekenhuis worden overgebracht. Gelukkig bleek ook dit kind geen nadelige gevolgen te hebben ondervonden. Het gebeurde mag voor alle huismoe ders een aansporing zijn, om niet ie volstaan met het afsluiten van de bran der, maar na het doven van het gasstel ook het kraantje aan het eind van de ijzeren leiding dicht te draaien. Op het niet-poreus zijn van de rubber slang kan men nu eenmaal niet vertrouwen. toebedacht, en die zich vast voorgeno men hadden geen druppel koffie tot zich te nemenNeptunus was deze bodem echter genadig. Hij verrichtte geen klutshandelingen met de „Van dersteng" en haar levende have, maar liet deze in het vreugdevolle bezit van goede gezondheid. Was het wonder, dat allen tenvolle genoten van deze korte „cruise" aan boord van een zo com fortabel schip? Het was alles met elkaar een interes sante middag. We zagen een Constel- lation van de KLM laag over-vliegen, we paseerden de torpedoboot jager „Van Galen", vissersbootjes en mij nenvegers kruisten ons pad en natuur lijk waren daar de „duiven van de admiraal". In natura zwevend in de nabijheid van het schip, maar ook in het gezelschap van Koning Neptunus en zijn zeemeerminnen, wier conter- feitsels door de tekenaar van „Onze Marine", de heer J. H. P. Verhoeven, op de achterwand van de filmzaal wa ren aangebracht. U KUNT AAN BOORD! Bent u contribuant of donateur van het comité „Onze Marine"? Welnu, dan kunt u vanavond tus sen 7 en 11 uur gratis het schip bezichtigen. Het ligt dan voor de marine-cantine. Ook morgenavond op dezelfde uren kunt u terecht, maar dan ligt het schip aan de Zuidstraat. Zondag kan men even eens aan de Zuidstraat van 's mid dags 2 uur tot 's avonds 11 uur de „Vandersteng" bezichtigen. Zij die geen donateur of contribuant zijn van „Onze Marine" betalen een entrée-prijs van f 0.50, maar zij kunnen zich natuurlijk aan boord ook als donateur of contri buant opgeven, in welk geval de twee kwartjes mogen vervallen! Wij wensen de „Vandersteng" een behouden vaart, en het Comité „Onze Marine" met dit vaartuig een over weldigend succes! De speldjesdag. Zaterdag 11 October gehouden ten bate van de afdeling Den Helder van het Centraal Genootschap voor kinderherstellingsoorden en ge zondheidskolonies, heeft opgebracht f 830.10. Een woord van warme dank aan gevers en collectanten is hier ze ker op z'n plaats. Een vrachtauto uit Anna Paulowna, bestuurd door de eigenaar, is eergister avond om acht uur te Julianadorp in de Schoolvaart gereden. De chauffeur was tengevolge van de mist van het goede pad geraakt. Hij wist na het ongeval zonder hulp uit de cabine te komen, en bleek geen letsel opgelopen te hebben, al had hij wel enig water binnengekregen. Door personeel van garage Maarten Smit werd de wagen op de wal gebracht De inhoud van zestig bussen melk, die onderweg was naar de zuivelfabriek te Julianadorp, was echter onbruikbaar geworden. Ver zekering dekt de schade. Een dame, die in de Hoogstraat liep te wandelen, werd van de voeten ge lopen door een paar spelende kinderen. De dame kwam te vallen en brak haar rechterenkel. Op het platteland ls de z.g. huis slachting weer begonnen. Zij die vergunning hadden, zijn thans be zig hun opgefokte dieren te slachten. Wist U dat ook Nederland binnenkort zijn „Atoomfabriek" heeft? In de Watergraafsmeer nabij Amsterdam is men vrijwel gereed met de bouw van deze fabriek. De grootste cyclotron van Europa, welke voor atoom splitsing gebruikt wordt, is in deze fabriek ondergebracht. Binnenkort hoopt men met de onderzoekingen op dit onbekende gebied een aanvang te kunnen maken. Gisternacht is de 43-jarige heer J. G. uit de Hoogstraat nr. 51 door gas verstikking om het leven gekomen. Gistermorgen om acht uur werd de aandacht van een buurvrouw ge trokken door een vrij sterke gas- lucht; zij waarschuwde een buur man, waarna beiden gewaar wer den dat de gaslucht uit de woning van G. afkomstig was. De politie werd ter assistentie geroepen, die helaas moest constateren, dat de le vensgeesten van de heer G. reeds waren geweken. Uit het onmiddellijk ingestelde on derzoek is gebleken, dat mevrouw G. op familiebezoek was naar Wieringen; met haar kinderen; zij zou gisteren teruggekeerd zijn. De heer G. heeft zijn leg eavond willen vullen met het om leggen van een gasleiding in de slaap kamer. Hij had daartoe de hoofdkraan afgesloten. Vermoedelijk omstreeks tien uur is hij naar beneden gegaan om een kopje koffie te zetten en een visje te bak ken, waartoe hij uiteraard de hoofd- kiaan weer moest open draaien. Ener zijds doordat hij reeds een paar uur in met lichtgas bezwangerde atmos feer had vertoefd, en anderzijds door dat hij zich reeds enkele dagen koortsig voelde, heeft hij waarschijnlijk geen aandacht geschonken aan de nog openstaande hoofdkraan, zodat het gas vrijelijk de slaapkamer kon binnen stromen. Volgens de verklaring der buurvrouw moet de heer G. voor hij naar bed ging de wekker nog hebben gezet, want zij had deze gistermorgen vroeg horen aflopen. Uit het een en ander is wel komen vast te staan, dat hier aan misdrijf niet behoeft te worden gedacht, maar dat sprake is van een zeer tragische samenloop var, omstandigheden. Ingaande Zondag 19 October mogen alleen op Zon- en feestdagen reizi gers van Hoorn, Obdam en Heerhu gowaard bestemd voor Schagen, Anna Paulowna en Den Helder, zonder bij betaling over Alkmaar reizen met de treinen: Hoorn v. 22.30, Obdam 22.44, Heerhugowaard v. 22.53. "Tijdens de afwezigheid van de be woonster, die een avondje bij kennis sen moest oppassen, heeft een onbeken de zich ontfermd over twee gele regen jassen en een bruin manteltje, weike kledingstukken waren opgehangen in de gang van een woning aan de Ach terbinnenhaven. Het was van genoemde bewoonster wel wat onvoorzichtig, om het raampje in de voordeur los te lar ten! Wanneer een kat uit een boom valt, komt zij meestal op haar pootjes te recht, en het is voor haar gelukkig dat die pootjes wel tegen een stootje be stand zijn. De jongen, die in een boom klauterde op het stationsemplacement nabij de Polderweg, bleek echter min der elastisch te ijn dan een kat. Hij viel namelijk van een paar meter hoogte naar beneden en brak daarbij zijn lin ker pols en zijn linker bovenarm. Laat dit voor alle adspirant-boomklimmers een waarschuwing zijn. Wanneer een jongen gymnastiek wil beoefenen, laat hij zich dan by één van onze turn verenigingen aansluiten! Cornelis Jac. S. te Den Helder: voor waardelijke internering voor de tijd van 6 maanden met onder toezichtstel- ling van de Stichting Politieke Delin quenten, benevens ontzetting uit ambts- en kiesrechten. Albertus C. D. te Texel (Den Burg): interlocutoire uitspraak in verband met een nader onderzoek naar de vermo genstoestand. Klaas K. te Den Oever: internering voor de tijd van 3 jaar en 6 maanden, waarvan 10 maanden voorwaardelijk. Tot 8 Januari a.s. zal K dus nog in het kamp moeten vertoeven. Ontzetting uit ambts- en kiesrechten. Ir RINSEMA OVER GROENBEMESTING De afdelingen Den Helder van de Hol landse Maatschappij van Landbouw en van de L T B hielden een bijeenkomst in de zaal van de heer C A Rol. De waarn.-voorzitter, de heer C Maters, opende met allen welkom te heten, in het bijzonder de heer Rinsema, die een lezing over „Groenbemesting" zou hon en en gaf spreker direct het woord. Spreker herinnerde er aan, dat vroeger de veeloze bedrijven, dat zijn de akker bouwbedrijven in de winter vee moesten opzetten om daardoor aan de nodige stal mest te komen. Toen in 1890 het gebruik van kunstmest in zwang kwam, meende men dat men met kunstmest alles kon doen. Niets was minder waar dan dat, al is het gebruik van grote betekenis ge weest. Spreker noemde vele cijfers van kunstmestgebruik in ons land en De nemarken, welke een enorm verschil te zien geven, en de opbrengsten zijn bijna gelijk. Nu heeft Denemarken geen blij vend grasland, doch een kunstvoerder- systeem. De oorspronkelijk goede prairie- gronden in Amerika zijn door roofbouw voor 20 millioen H.A. waardeloos en tot woestijn geworden. In 1933 heeft men daar een dienst ingesteld om reddende maat regelen te nemen. 300.000 boeren zijn lid van die dienst. In ons land is de roof bouw niet zo ruïneus geweest, 't Is hier niet zo droog, al kan het op vele plaat sen flink stuiven. Komende tot het eigenlijke onderwerp „Groenbemesting", heeft spreker aan de hand van allerhande gegevens en geno men proeven aangetoond, dat een goede groenbemesting ontafhankelijk is van onze bedrijven, al zullen er altijd verschillen blijven bestaan, en ook dat een dergelijke bemesting het ene jaar veel meer nut afwerpt dan het andere. Ook het weer spreekt daarbij een woordje mee. Met tientallen voorbeelden over een groenbemesting illustreerde spreker zijn goed gefundeerd betoog, dat door hem op eenvoudige, doch duidelijk verstaanbare wijze werd uitgesproken. Een paar plan ten van Lupinen (gele) en een nieuw soort „Fascha" werden aan de ongeveer 25 bezoekers getoond en van een uit voerige toelichting voorzien. Laatstge noemde variëteit bevat zelfs veel nectar. (Zou dat niet wat voor onze imkers zijn?) Nadat spreker nog vele opmerkingen over deze bemesting ten beste had gegeven, toonde hij aan de vergadering een grafiek van een proefveld te Zijpe, en de uitkomsten in het voordeel van de Groenbemesting zijn dan ook in het oog- lopend. Houdt dus de structuur van uw gronden goed op peil en de waarde van een groen bemesting in de practijk zal u allen dui delijk zijn." Door negen aanwezigen werden naar aanleiding van het gesprokene vragen ge steld, welke nader door spreker tot ieders genoegen verduidelijkt worden. De voorzitter van de LTB, de heer Ter ra van Huisduinen, sprak zijn dank uit voor de uitnodiging om deze bijeenkomst bij te wonen en aan de heer Rinsema voor zijn duidelijke causerie. Daarna sloot de waarn.-voorzitter, de heer Maters, deze leerzame bijeenkomst. DOOR DE MIST MISLEID. Maandagavond tijdens de dichte mist geraakte de melkrijder E. R. uit Breezand met zijn auto vol bussen melk de weg kwijt en kwam over de kop met het hele geval in de vaart langs de Schoolweg terecht. Voor de heer B. zag het er een ogenblik niet best uit. In de cabine had hij onder water een been bekneld. Maar het ge lukte hem er toch uit te komen en om hulp te roepen. Die kwam met veel helpers, 'n kraanwagen en 'n tractoren om half tien was alles op het droge, behalve pl.m. 500 liter melk. De auto had weinig schade en deze wordt door verzekering gedekt. Het had hier best een mensenleven kunnen kosten, maar dat is gelukkig niet ge beurd. „PIET DE DUVEL" Zondag 19 October komt de verenig de toneelgroep „Charles Braakensiek' met 't blijspel in drie bedrijven „Piet de Duvel" door Henri van Daele in het „Casino" te Den Burg. Braakensiek, die verleden jaar zijn 50-jarig toneeljubileum vierde, heeft als hoofdpersoon naast zich de popu- larie Roosje Kohier. Verder treden op Annie Mariens, Sophie Vermeulen, Bram Boelé, Joh. Kohier, Tonny Verwey, Wim Romijn en anderen. De regie is in handen van Roosje Kohier. Wij twijfelen er niet aan of door deze bekende acteurs en actrices met goede namen zal ook een goed toneel stuk naar voren worden gebracht. Evenals overal In ons land heerst er op Texel" grote woningnood Mensen, die in de Russen-oorlog van have en goed werden berooid, wonen nog steeds in bunkers en andere bouwvallen. Jongelui, die tot elkaar zeiden: „Als eerst de oorlog maar over ls, gaan we trouwen", zien zich in deze plannen nog steeds ge- dwarsboom* door het .woninggebrek. Vele gezinnen, die met elkaar gingen samenwonen, moet hoognodig elders woon gelegenheid worden geboden wegens een ie bekrompen huisvesting, hetwelk een gevaar voor de volksgezondheid oplevert. De woningcommissie verdient alle hul de. alhoewel o 1. onbillijk met de wo ningverdeling werd omgesprongen. Waar mensen reeds zeer lang wachten op een woning en iemand, die nog geen hall jaar in Holland vertoeft, daar trouwt en direct een woning betrekt, terwijl bei der ouders een zeer grote woning be zitten en één van hen deze woning als pension gebruikt, moet dit wel veel stof doen opwaaien. Temeer daar in dit geval nog steeds geen maatregelen genomen zijn Op deze wijze begint de bevolking te klagen. Burgemeester en Wethouders van Texel zijn van oordeel, dat de woningnood thans tot een zodanige hoogte is gestegen, dat aan het opleggen van de verplichting op grotere schaal niet kan worden ont komen. Het kan niet toelaatbaar worden geacht, dat zich in de gemeente meerdere gezin nen en alleenwonende personen bevinden, die zonder veel opoffering een gedeelte van hun woonruimte zouden kunnen af staan, terwijl tegelijkertijd vele gezinnen zeer slecht gehuisvest zijn. Weliswaar zijn B en W zich wel degelijk bewust van de bezwaren, welke een ver plichte samenwoning met zich medebrengt en stellen daarom degenen, die daarvoor in aanmerking komen tot 1 December a.s. in de gelegenheid, zelf te kiezen aan welk woningzoekend gezin de voorkeur wordt gegeven. Uitdrukkelijk zij hier echter op gemerkt, dat ook voor vrijwillige inwo ning de toestemming van B en W is vereist. Mochten degenen, die naar de menirg van B en W, woonruimte kunnen afstaan, hun medewerking blijven weigeren, <jan zullen zij zich genoodzaakt zien, in over leg met de betreffende commissie van advies, in te grijpen. Daarbij zullen B eo W eventueel niet schromen van het recht tot vordering gebruik te maken. Dit ls klare taal, waarmee we volkomen instemmen en we hopen van ganser har te, dat bij de beoordeling wie voor sa menwoning in aanmerking komen, niet naar rang, geloof of stand, de grote of de kleine man, zal worden gekeken. EXPLOITATIE KAMPEER HUIZEN EN TERREINEN Personen, die in het seizoen 1948 een kampeerschuur of kampeerterrein wilieu gaan exploitren, moeten dit vóór 1 No vember a.s. bij Burgemeester en Wethou ders eanvragen. De volledige gegevens moeten op de aanvrage worden vermeld: naam, volledig adres, nauwkeurige plaatsaanduiding van de schuur of van het terrein, oppervlakte in m2 van de schuür of het terrein en vermelding of in de schuur een kook- inventaris aanwezig is. Indien men alleen groepen personen onder leiding wil laten kamperen, moet dit tevens worden ver meld. Aanvragen welke na 1 November as. binnen komen zullen niet meer in behan deling worden genomen, aangezien reke ning moet worden gehouden met de sa menstelling van de nieuwe pensiongids door de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer. INDIë EN ONZE MILITAIREN Op Zaterdag 18 October a.s., 's avonds 8 uur, spreekt in hotel „Texel" voor de Band Ned.-Indië, afdeling Texel, de kapt. A T R Stein van de Regeringsvoorlich tingsdienst over „Indië en onze Mili tairen". Ook niet-leden van de Band Ned.-Indië zijn hartelijk welkom. VESTIGINGSVERGUNNING VERLEEND Aan de heer J. Jongedijk, Oudeschild 160, is door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening vergun ning verleend tot het vestigen van een inrichting, bestemd of mede bestemd voor het uitoefenen van een kruide- niersbedrijf op bovengenoemd adres. OPENSTELLING WITTE KRUIS Vanaf 1 October is het magazijn van het Witte Kruis geopend van 9—12 en van 24 uur (alleen op werkdagen). Op Zon- en feestdagen na 4 uur n.m. alleen in spoedgevallen. CONSULTATIEBUREAU Het Consultatiebureau voor zuigelin gen houdt Dinsdag 14 October a.s. zit ting van 10.30 tot 12 uur voor buiten Den Burg en van 2.30—3.30 voor Den Burg, voor "kinderen tot iyz jaar. bouwvergunning verleend Door b en W is aan Jb Drijver Cz. te Oosterend vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aldaar, behou. dens goedkeuring van de Wederopbouw Mijn buurman is een snugger man, en bovendien heeft hij mu zikale kinderen. Dat kan heel goed samengaan. Die kinderen maken in hun vrije ogenblikken wel eens muziek, en werkelijk, ik hoef geen watjes in m'n oren te stop pen. Gisteren waren ze weer bezig; 't klonk exotisch en weemoedig en 't beroerde me van binnen. Plots stokte de muziek en hoorde ik in 's buurmans behuizing een wild geroep. Iets van „Houd de dief!" of nog erger. Blijkbaar hadden ze enkele secon den later de dief gehouden, want toen eindigde het geroep, en was er achter het halfsteens muurtje niets meer te horen. Ik moest daar haring of kuit van hebben en stuurde mijn doch tertje om de stofzuigerslafig. Daar doen we samen mee, ziet u. En ze kreeg de boodschap mee, haar licht eens op te steken over het rumoer van daarstraks. Een half uur later was ze er al weer; de slang als een cobra om haar slanke leden geslingerd. En ze lachte, zoals alleen een frisse deern van haar jaren lachen kan. „Stien van de overburen hebben ze gearresteerd, ik lach me ziek. „Doe dat niet kind, we zijn niet verplicht verzekerd; maar waar om. „Stien had ze gepest door op de ruiten te staan tikken; en nou hebben ze Stien in de keuken op gesloten, om aardappels te schil len, voor straf. Als ze een emmer vol heeft mag ze weg!" Ik wilde eerst lachen, maar deed dat niet. Want ik zag een oplos sing van het dienstbodenvraag stuk, dat ook achter mijn gor dijnen een nijpend probleem is. En ik zei: „Mijn dochter, gaat henen en koop een muziekappa- raat; liefst een tweeklaviers orgel met pedaal Jij gaat er op spelen, en wij gaan met z'n allen achter de deur op de loer liggen". Zou voor mij eindelijk het aard appels schillen tot het verleden behoren? E. N. PASSANT. De Urker vissers zijn over het alge meen in hun bedrijf niet conservatief. Gaarne vatten zij het nieuwe aan als ze zien dat er voordeel in zit. Dit toonden ook j.1. Dinsdag de vissers A. en G. Koffeman Czn. Zij gingen voor het eerst in de geschiedenis op het IJselmeer de snurrevaadmethode voor snoekbaars in practijk brengen. Reeds eerder toonden zij voor te gaan om andere wegen te zoeken. Zo b.v. voor jaren met de garnalenvisserij en vorig jaar waren zij de ersten, die naar de Scheldemond togen voor de visserij. Bij deze snurrevaadvisserij op het IJs- selmeer werd een zelfde net gebruikt als voor wijting op de Noordzee. De Hoofdinspecteur der Visserijen, de heer van Hengel, had voor deze visserij grote belangstelling. Hij volgde aan boord van A. Koffeman het gehele ver loop der visserij en was opgetogen over de resultaten. Bovenal dat ook kleine vis niet werd gevangen, maar door de grote mazen meer ruimte had voor ontsnapping. In enkele streken had men ruim 500 pond gevangen OP HET TWEETAL Ds. van Doorn, Chr. Ger. predikant te Urk, komt voor op het tweetal te Nieuw-Gennep. Ds. van Doorn heeft ook een beroep van Ermelo. WACHTMEESTER KOK BLIJFT Wachtmeester Kok, die vorig jaar 'n benoeming kreeg uit Ommen en nu weer elders werd benoemd, heeft nu bericht ontvangen dat voorlopig Urk zijn standplaats blijft. Deze populaire politieman blijft dus. VERKEERSWEG URK—EMMELOORD IN DECEMBER GEREED Volgens een mededeling van het Hoofd van de afdeling voorlichting van de directie der N.O.-Polder, de heer Ir. C. Kalisvoort, zal de verkeersweg UrkEmmeloord omstreeks December gereed komen. Urk is dan uit zijn iso lement verlost. lijkheid een de^ *'Seen heel wat wei* met zich meebrengt. Daar zinde- eerste vereisten is, worden de bakken elke morgen grondig gereinigd.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3