Stadm Qmq&mxq Deze week: GEZINSWEEK! Fanfare-klanken en Koorzang G.V.O. ging opgeluchf van het veld B.K.C.-SUCCES Gelukkige zege op Helder HRC 2 wint van Hollandia 2 Drie belangrijke bijeenkomsten Vijftig gesproken brieven opgenomen Het komende Sinterklaasfeest Opbrengst collecte „Helder gaat feestvieren De „LT 5" had motorpech Stalin wil geen stalen gordijn Het „Helders Fanfarecorps en „Kunst aan het volk" concerteerden Schagen wint met 2-1 van St. George Wieringerwaard. G V. O. heeft weer van Helder ge wonnen. Maar ditmaal was het niet door superieur spel. Bijna de hele wed- gtrijd door was Helder in de aanval en we gaan dan ook niet te ver wanneer we beweren dat Helder een uitgespro ken veldmeerderheid had. Voor het doel was men over het algemeen niet geluk kig, maar wat wel funester was er za ten enige zwakke plekken in het Hel- der-elftal. Rottier werd zwaar gescha duwd en kon dus weinig uitrichten. De binnenspelers moeten daar gebruik van maken, maar Himpers was er deze mid dag geheel uit en van hem ging weinig kracht uit. Vooral zijn plaatsen was slecht verzorgd. Naast hem was Pater op de rechtsbuitenplaats ook al minder goed en deze zwakke rechtervleugel was te veel voor Helder om succes te kunnen behalen. Het goede werk van Wieren en de debutant Puhl op links kon daar niets aan veranderen, hoewel juist deze vleugel wel de gelijkmaker had verdiend. De Junior Puhl speelde zich in het elftal deze middag. Een harde werker met een goede kijk cp de bal. Hij gaf de bal goed af en het bleek vooral dat hij er steeds een goede bedoeling mge had. Over de backs, of langs de tegenspelers, waardoor hij veelal verwarring wist te stichten. Met Wieren vormt hij een gevaarlijke vleu gel. Over deze kant behoeft Helder geen zorgen meer te hebben. Ook Bal heeft zijn plaats als linkshalf gevonden. Zonder aarzeling speelt hij iedere bal ineens weg, een systeem waarvan Vonk en Beekhoven nog wel iets kunnen leren. Vooral in de tweede helft was zijn optreden heel goed. De vaart die toen enigszins in de strijd kwam. was grotendeels zijn werk. De overige spelers wisselden zwakke met goede momenten af. Bii G.V.O. zagen wij een uitstekende doelverdediger, goede, stugge verdedi gers en een handige linksbuiten, die met twee doelpunten wel een hoog cijfer behaalde. De wedstrijd. De eerste helft was van een matig gehalte, de eerste 10 minuten waren slecht. Dat Helder de eerste gevaarlijke aanval had is zo vreemd niet, want de wit jakken waren toch over het alge meen iets sterker. Een goede pass van Himpers gaf Wieren subliem voor. Rot tier zou inschieten, maar doelman Neelen redde de bal uitstekend, door zich voor Helder's midvoor te werpen. Na 13 minuten spelen gaf Wieren weer zo'n keurige voorzet. Himpers kon het goed bekijken, deed het ook en kopte de bal handig in de hoek. Maar Neelen bewees niet voor niets wel eens in het Zaanse eilftal te heb ben gespeeld en werkte de bal met een duik uit het doel. G. V. O. neemt de leiding. Een ogenschijnlijk ongevaarlijke aan val kreeg plotseling een gevaarlijk ka rakter. Hoebe miste n.1. en linksbuiten Neelen kreeg de bal alleen voor Boo gaard. Een hard schot volgde, waarbij Boogaard geslagen was 01. Kort hier op aarzelde Bogaard even bij een aanval op links en ternauwernod ging de bal corner, die niets opleverde. Helder wist het spel echter weer te ver plaatsen, maar tot grote hoogte kwam het toch niet. O.ok de G. V. O.'ers de den soms vreemde dingen, zodat het geheel een rommelige indruk maakte. De gelijkmaker. In de 41e minuut van de eerste helft kwam eindelijk ,de verdiende gelijk maker. Een corner door Wieren geno men, hij is daar een specialist in, zeilde prachtig voor doel. Neelen sprong er hoog tussen, werkte weg, maar niet voldoende. Puhl kreeg de bal voor de voeten en met een welberekende punter verdween de bal in de touwen 11. Kort hierop was het rusten. In de tweede helft wilde Helder de overwinning al meteen vastleggen. Vin nig en resoluut werden nu de aaanval- len opgebouwd en het was duidelijk dat deze helft beter zou worden. Een goe de pass van Puhl kwam bij Pater en deze loste een flink schot, maar Neelen redde subliem. Helder kwam weer te rug en nu zag Wieren zelf een gaatje. Goed gericht was zijn schot, maar de lat bracht redding. Helder was nu wel sterker, maar de Krommeniërs bewe zen hun kracht in de verdediging, ter wijl het geluk ook aan haar zijde was. Kort na een handsgeval van Vonk kreeg linksbuiten Neelen weer een schietkans. Hij verstaat dit ook heel goed, maar Boogaard raakte zijn kogel nog juist even aan, zodat de bal via de paal het veld weer inging. Zat het Helder hier dus even mee, bepaald pech had men, toen Wieren een bal voor doel liet caramboleren, zonder dat er een v/itjak ter plaatse was om het nodige tikje te geven. Ongeveer 15 minuten voor het einde werd het vonnis voltrokken. Pater was eens goed naar binnen gekomen, kwam alleen voor Neelen te staan, maar deze doelman behoefde zijn talenten niet te tonen. Eén zijner backs vloerde Pater en de bal kon rustig worden weggespeeld. Doordat de scheidsrech ter niet floot (dit was toch een straf schop) ging de bal inderdaad naar vo ren. Linksbuiten Neelen kreeg de bal in zijn bezit en zijn schot was hard en laag. Boogaard had voor de tweede maal het nakijken 12. Helder ging veranderen. Beekhoven werd rechts buiten. Pater rechtsachter en later ging Rottier zelfs naar de vleugel. Er werden nog ver?"hi]lp'V- ondernomen, maar hoe goed de bedoe lingen ook waren, de traditie van een nederlaag teeen G. V. O. op eigen veld bleef gehandhaafd. Een gelijk spel was minstens de ver houding geweest. In een goed gespeelde wedstrijd is het HRC 2 gelukt de beide punten thuis te houden. Het merendeel va» de wedstrijd zijn de roodjakken in de meerderheid geweest en de wedstrijd was nog nauwelijks een paar minuten oud of Bakker de linksbuiten van HRC, maakte een goed doelpunt, 10. Hierna kwam de Hoornse Leeuw in werking maar de roodjakken waren op alle linies te vinden en het was voor de voorhoede van Hollandia een hard gelag om steeds te stranden op de midhalf van HRC. Schoenmaker. Deze schoot met lange halen de bal len naar voren en kwam steeds met nieuwe energie op het doel van Hol landia af. Het duurde niet lang of Ramler schoot nummer twee in het net. Het was Bakker, die voor het derde doelpunt zorgde. Even voor de rust wisten de gasten echter een mooi tegenpunt te scoren, maar als ant woord hierop maakte HRC nummer vier en zo kwam de rust met 41. Na de rust was Hollandia steeds in de aanval en de achterhoede van HRC moest alle zeilen bijzetten om erger te voorkomen. Eindelijk gelukte het de rechtsbuiten van Hollandia, na een goed opgezette aanval, de bal langs Boon te schieten. Ongeveer een kwartier voor het einde wist van 't Hart met een keurige kopbal de Hollandia keeper te passe ren, 52. Het spel golfde hierna wat op en neer totdat -de scheidsrechter voor het laatst zijn fluit bespeeld en de roodjakken de overwinning hadden behaald. Wü leven in een moeilijke tijd. Er is geen periode in de wereldge- geschiedenis op te noemen, waarin de mensheid in een zo kort tijds bestek zo vele krachtige spannin gen te verwerken kreeg, als de tijd waarin wij leven. Ons ge slacht ademt en werkt in de scha duwen van oorlogen en atoom bommen, van conflicten en wor stelingen. Er is in deze wereld veel strijd, en elke strijd wordt met grote heftigheid gestreden. Het is een merkwaardig verschijnsel, dat de intensiviteit van de krachten, die in het wereldgebeuren tegen el kander opbotsen, in belangrijke mate correleert met de heftigheid van de strijd in ieder mensenhart. Een merkwaardig verschijnsel, dat echter haar verklaring kan vinden in het feit, dat ieder individu zo sterk wordt beïnvloed door het geen om hem gebeurt. Ieder mensenleven wordt bewust of onbewust voor een belangrijk deel bepaald door allerlei stromingen en gestalten, door velerlei gebeurte nissen en ervaringen. Ieder mens wordt geplaatst voor beslissingen, hij moet zich een weg zoeken door het leven, en het is goed dat hij daarbij niet uitsluitend naar het eigen inzicht tewerk gaat. Hij moet gaan leven vol gens normen, die door grote volks groepen als juist zijn aanvaard. De allerbelangrijkste normen zijn de normen der Christelijke moraal en ethiek. De aangeslotenen bij allerlei kerkelijke groeperingen worden bij de voortduur in hun bijeenkomsten bij deze normen bepaald. „Buitenkerke lijke" Christenen, die nimmer een godsdienstoefening bijwonen, onder gaan niettemin de geestelijke invloed van hetgeen in de kerken wordt ge leerd. En ook zelfs zij, die zich geen Christenen noemen, volgen op hun le vensweg tal van richtingwijzers waar van zij de aanwezigheid danken aan de kerk. GELIJK SPEL GAF DE VER HOUDING JUIST WEER. Het is B.K.C. dat de toss verliest en tegen de zon in moet spelen, die nog krachtig genoeg is om het de spelers en vooral de keeper in. vele gevallen lastig te maken. De eerste helft ver toont een meestal gelijk opgaand spel, roet aan weerszijden vrij tamme aan vallen. Bij een van* de B.K.C.-belege- ringen, krijgt de linksbuiten Jb. van Wees een blessuur aan zijn been en kan niet verder spelen. Zijn invaller is Muntjewerf, die hoewel niet links 2róh toch meestentijds goed van zijn taak kwijt. Zo gaat het spel op en neer en het Baat razend snel want in een oogwenk verplaatst de bal zich dikwijls van doel tot doel. Als de Succes-keeper enige roalen handelend heeft moeten optre den is het weer de beurt van de Schip- Per ei. een van zijn fraaiste safes was ^vel, toen de rechtsbinnen van Succes, na een goede voorzet van de rechter vleugel, de bal in de uiterste rechter hoek van het B.-doel schoot, doch Schipper zag kans dit bijna zekere doelpunt te veranderen in een corner. h"a de thee zien wij een herhaling Van de eerste helft, echter met dien Verstande, dat de aanvallen toch eni- e'roate vinniger worden en de beide doelen meerdere malen dan voorheen aan gevaar blootgesteld worden. Beide ploegen zijn echter aan elkaar gewaagd en hoewel de scheidsrechter meerdere malen moet straffen voor ruw spel, blijft de algehele opvatting toch spor tief en kan men deze voorvallen niet als opzettelijk beschouwen. Nu eens be weegt de bal zich voor de S.-doelmond, dan weer brengt hij de B.K.C.-keeper in verlegenheid, doch steeds opnieuw worden de schoten welke op de beide doelen gelost worden met energie ge retourneerd. De eerste sensatie in de tweede helft oontstaat als de Succes linksbuiten met een goede voorzet zijn rechtsbuiten een opgelegde kans geeft om van plm. 10 meter van het B.-doel af een schot te lossen. Het schot wordt dan ook prompt gelost, maar gaat rakelings over de bovenlat. Als de bal daarna weer enige tijd in het middenveld heeft verkeerd is het de voorhoede van B.K.C. die haar kans krijgt. Tiel is door de backs van Succes heen gespeeld en krijgt een opgelegde kans maar schiet de bal van twee meter afstand juist in veilige han den van de Succes-keeper. Er is thans nog plm. 10 minuten te spelen en de spanning stijgt weer. want het is thans duidelijk, dat degeen die een doelpunt weet te scoren, daarmede de wedstrijd heeft gewonnen. Alle moeite is echter vprgeefs, want hoezeer ook wordt gewerkt, zowel de keepers als de backs stoppen en trappen in alle standen zodat het laatste fluitsignaal van de uitstekend' scheidsrechter tege lijk het teken is dat de beide ploegen de eer gelijkelijk hebben gedeeld. HET GEZIN DE VOORNAAMSTE „GROEP". Dit ter inleiding. Wij hebben deze week namelijk de gezinsweek. Dat is een week, waarin meer nog dan an ders de aandacht wordt gevraagd voor het gezin. Het gezin is immers in de samenleving de belangrijkste „groep". De mensenwereld is opgebouwd uit individuen,die ieder voor zich beho ren tot een gezin. Zij behoren ook tot allerlei andere levenskringen, hun werk, hun kerk, hun politieke partij, hun gemeente, hun staat, maar voor ieder individu is de belangrijkste le venskring het gezin. Wanneer het ge zin naar de tweede of derde plaats verhuist, gaat de zaak verkeerd. De gezinsweek wordt in de eer ste plaats daarom gehouden, om de zeer vooraanstaande positie die de gezinnen in de samenleving in nemen, duidelijk te late» zien. Maar in de tweede plaats toch ook, om ieder die deel uitmaakt van een gezin te wijzen op de verant- woordelijkheid die hij heeft b i n- n e n dat gezin. Dat geldt voor de ouders, maar evenzeer voor hun al of niet volwassen kinderen. Ieder hunner beïnvloedt door zijn karakter, houding en levensopvat ting de sfeer in het gezin. Wan neer we bedenken, hoe oppervlak kig, harteloos en egoïstisch velen door het leven gaan, dan mogen we ons nog verwonderen over de ogenschijnlijke gaafheid van vele gezinnen. Of zou deze gaafheid in vele gevallen al te zeer „ogen schijnlijk" zijn? Het lijkt ons niet nodig, verder op deze dingen in te gaan. Het komt ons voor dat wij meer dan voldoende heb ben aangetoond, dat de Interkerke lijke Gezinsweek, die van 19 t/m 25 October wordt gehouden, een brede belangstelling verdient, en dat de bij eenkomsten, die deze week zullen worden gehouden, druk-bezochte bij eenkomsten moeten zijn. WELKE BIJEENKOMSTEN? Jonge mensen van 18 jaar en ouder kunnen Dinsdagavond om 8 uur in de Lutherse Kerk aan de Weezenstraat luisteren naar mevr. ds. H. W. Rap- pold uit Alkmaar, die hoopt te spre ken over het onderwerp „Niet bij brood alleen!" Muzikale medewerking wordt verleend door het Doopsgezind Kerkkoor, mevr. A. Graaff-Kamp aan het orgel en de heer Dick Abbenes, viool. De jongeren van 14 tot en met 17 jaar kunnen Woensdag om 8 uur in de Doopsgezinde Kerk aan de Kerkgracht luisteren naar mevr. ir. M. Waarden- burg-Lindeijer uit Haarlem, die hoopt te spreken over het onderwep „Kun nen wij op je rekenen?" Op het pro gramma staat voorts gemeenschappe lijke zang onder leiding van mej. J. Timmer van het kerkelijk opleidings centrum te Driebergen. De ouders last but not least! kunnen Vrijdagavond om 8 uur in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat luis teren naar ds. L. Bodaan Sr. uit Den Haag, oud-adviseur der vrije jeugd- vorming, die hoopt te spreken over 't onderwerp „In en om het ouderlijk huis". Het Ned. Herv. kerkkoor zal aan deze avond medewerken. De toegang tot al deze samenkom sten is vrij. Voor iedereen, welke richting hjj ook is toegedaan, zelfs al meent hij tot geen enkele „richting" te behoren. Op deze avonden worden algemeen-menselijke vraagstukken aangesneden, en het zal zeker de moeite lonen kennis te nemen van hetgeen daarover naar voren zal wor den gebracht. Het initiatief, dat de „Band Neder landIndië" heeft genomen, om „ge sproken brieven" te laten opnemen voor Qnze landgenoten overzee, is met groot succes bekroond. De gehele dag waren de voorzitter, de heer Jolen, de secretaresse, mevr. Fritschi, enkele an dere bestuursleden en de heer Van der Kley uit Hilversum in de weer, om ds vele gegadigden van dienst te zijn. Het voorzaaltje van de muziekschool van den heer Krijsman in de Koning straat was tot wachtkamer en kassa ge transformeerd, terwijl in het achter zaaltje de heer Van der Kley en zijn assistent de dames en heren, die een gesproken brief wilden verzenden, ver trouwd maakten met de eerste begin selen van de microfoon-techniek. Niet minder dan vijftig platen, van zes minuten spreektijd elk, konden worden opgenomen, terwijl als specials attractie een kort vraaggesprek met de Bandman op de plaat werd vastgelegd. Op de eerstvolgende vergadering van de „Band" zullen de leden de ontboeze mingen van de Bandman via de gramo- foon kunnen vernemen. Dank zij deze sympathieke actie ïullen binenkort vijftig jongens over zee de stem van hun verwanten in het moederland kunnen horen, waardoor zij ongetwijfeld sterker dan ooit zullen gevoelen, dat er inderdaad een hechte band NederlandIndië bestaat! Het centraal Sint Nicalaas-comité is druk bézig met de voorbereidingen voor het Sint Nicolaasfeest raet de kinderen der voorbereidende en lagere scholen. Er wordt gezorgd voor behoorlijke tractaties, terwijl waarschijnlijk aan alle kinderen der voorbereidende scholen en misschien ock aan de jongste leerlingen der lagere scholen een stukje speelgoed kan worden uitgereikt. Ds kinderen zullen voorts allen worden vergast op een feestelijke middag in de geest van de succesrijke middagen van verleden jaar, toen de kinderen volop hebben genoten van de uitbeelding van het sprookje „Assepoester en haar glazen muiltje." Men weet het reeds: met het maken van plannen alleen komt het comité er niet. Het moet ook de beschikking hebben over de nodige gelden en bonnen. Aan alle schoolkinderen is een circulaire mee gegeven, waarin wordt aangedrongen om per kind een geldige snoepbon voor twee ons en enig geld (bij elkaar in een ge sloten envelop gestoken) mee naar school te geven. Wij willen de ouders opwek ken, hiermee niet te lang te wachten, daar het comité graag zo spoedig mogelijk weet, welke „financiële uitspattingen" het zich kan veroorloven! Lezers en lezeres sen, die geen schoolgaande kinderen héb ben, kunnen hun bijdrage aan geld en bonnen inschrijven op de lijst, die aan ons bureau gereed ligt. Reeds is hierop voor een bedrag van f 9,55 getekend. De inzameling, die Vrijdag j.1. voor het Prins Bernhardfonds werd gehou den, heeft f 325,68 opgebracht. Een woord van dank komt naast de gevers toe aan de collectanten en collectrices, in het bijzonder aan de Marva's en Zee vaartscholieren, wier medewerking door het comité zeer op prijs werd gesteld. Op Dinsdag 28 October organiseert de trainingsfondscommissie van de v.v. Helder een feestavond. Een feestavond voor ledén en dona teurs in het Casino. In het Heider- nieuws lezen wij dat o.a. een humo rist-conferencier optreedt, n.1. Roland Wagner en de toneelclub met enige schetsen. Zoals bekend heeft boven staande commissie, onder leiding van de eerste-elftalspeler, P. Hoebe een grote verloting op touw gezet. Ieder Helder-lid heeft loten gekocht en daarom heeft men gemeend op deze avond tevens de trekking te doen plaats vinden. Daarnaast en dat is alleen al een gang naar Casino waard, bestaat de mogelijkheid tot het winnen van een nieuw Philips-radiotoestel. Hiervoor behoeft men geen loten van de grote verloting te hebben. Hdte U dit kapi tale cadeau in Uw bezit kunt krijgen hoort U wel in de zaal. Piet Hoebe zegt: „De geest is goed", (overigens overbodig om dat te zeg gen. men kan het zo aanschouwen), „laat het daarom een feest worden om nimmer te vergeten". De programma's voor deze Helder-avond zijn verkrijg baar aan het adres Di Ruyterstraat 60 en bij „Ideco". Keizerstraat. De prijs bedraagt slechts 30 cent. Het landingsvaartuig „LT 5", dat Vrij dagmorgen om tien uur de haven van IJmuiden verliet, kreeg vijftien mijl ten noorden van IJmuiden een manke ment aan de motor. Eén der zuigers was door het carter geslagen, zodat het vaartuig van zijn voortstuwing was ver stoken. Vele uren lang heeft het op de Noordzee rondgedreven, tot het Zater dagmorgen vroeg door de sleepboot „Nestor" van bureau Wijsmuller uit IJmuiden werd opgepikt. Deze heeft de LT 5" naar de haven van Den Helder gesleept, waar het onfortuinlijke vaar tuig enkele uren later aankwam. De LT 5" werd direct doorgesleept naar het „Boerenverdriet" op de Rijkswerf. De reparatie zal zeker enkele weken in beslag nemen. Stalin heeft tegenover een groep linkse Britse Labour-parlementsleden, die hem deze week te Sotsji aan de kunst van de Zwarte Zee een bezoek brachten, verklaard, dat de Sowjet- Unie geen stalen gordijn wenste en dat een dergelijk gordijn niet zou bestaan wanneer „wij ons verenigen in pogin- igen tot economische wederopbouw", aldus werd door leden van de groep, onder leiding van Zilliacus, te War schau gezegd. Stalin zeide, dat het voor Groot-Brittannië en de andere Wester se landen noodzakelijk was economisch met de Sowjet-Unie samen te werken en met de „landen met een volksde mocratie". Economische samenwerking zou het oorlogsspook verdrijven. Het eerste winterconcert van het Helders Fanfare Corps is weer ach ter de rug. en het is vooral door de medewerking die de arbeiders- zangver. „Kunst aan het volk" Za terdagavond verleende, een zeer geslaagde uitvoering geworden. f Het programma voor de pauze begon na de opening door de heer Witmer, die onder de aanwezigen ook burge meester Ritmeester kon welkom heten met „1'Amour.... Suzon", een een voudige mars van Eenhaes, die slag vaardig werd gespeeld, en waarin de dames en heren (en de jeugdige hoornisten) zich konden „losblazen" voor het volgende, heel wat zwaardere werk. de ouverture „Achillus" van Rogister. Deze ouverture is het ver plichte werk, dat ons Helderse corps zal spelen op het concours te Alkmaar, dat wordt georganiseerd door „Excel sior" aldaar en dat op Zondag 2 Nov. a.s. zal worden gehouden. Het Helders Fanfare Corps zal op dat concours uit komen in de eerste afdeling, wat na tuurlijk betekent, dat de jury zware eisen aan de uitvoering der werken zal stellen. Er zal daarom aan de ouver ture „Achillus" nog wel wat geschaafd moeten worden. Wij zijn er zeker van dat de heer Bruul de resterende veer tien dagen niet ongebruikt voorbij zal laten gaan! Het was een programma met climax, want de waarlijk niet eenvoudige Bal letfantasie van Montagne werd met een verheugend élan en een flinke dosis muzikaliteit gespeeld. Alleen was het jammer dat op verschillende momenten het „leitmotiv" enigermate teloor ging in de begeleiding. Francis Popy's ka rakteristieke ouverture ,.Le rocher fantóme", die allerlei exotische asso ciaties opriep, werd niet minder ver dienstelijk uitgevoerd. Met dit werk. dat het corps als vrij nummer op het komende concours hoopt te spelen, zal het zeker eer inleggen. De mars „Mooi Zeddam" van Bisselink was als laatste nummer voor de pauze nog even een kolfje naar de hand en naar de mond der blazers en blazeressen, en om niet te vergeten van de paukeniste en haar mede-slagwerkers. Goede koorzang. De pauze werd benut voor het ver kopen van steunbonnen, terwijl inmid dels het toneel werd gereed gemaakt voor het optreden van „Kunst aan het Volk". Na een kort openingswoord van de heer Greiner opende het koor onder leiding van de heer Jan Wiilems met Mozart's beroemde „Ave Verum", waarin al direct opviel dat het koor over uitstekende sopranen beschikte. De heren-afdeling, in het bijzonder de bassen, hadden enige versterking wel kunnen gebruiken. Een eigen compo sitie van de directeur was het „Ave Maria", dat als tweede werkje werd uitgevoerd. Een fijngevoelig stukje, dat door het koor met gevoel voor sfeer en nuancering ten gehore werd gebracht. Een speciaal programmapunt was „Verhard", een dichtwerkje van Pieter Jelles Troelstra, door de heer Wiilems voor zijn koor getoonzet, fiij zelf gaf vooraf een korte toe lichting, die voor een juiste waar dering van dit werk zeer op haar plaats- was. Eenvoudige muziek, volkomen aangepast aan de tekst, door het koor met veel begrip ge zongen. Dirigent en koor oogstten met dit aparte nummer een ver diend applaus. In het daarop volgende „Wiegeliedje" van Roeske hadden wij graag de kelen nog meer ingetoomd gezien. Dit tere werkje zou daardoor zeker aan sug- gestiviteit, en dus aan kracht, gewon nen hebben. Tegelijkertijd zou dan de ondersteuning door de bassen wat meer aangepast kunnen zijn aan de rest. Het corpsprogramma werd hesloten met een gave uitvoering van Dopper's „Zon dagmorgen", waarin mevrouw Van der Lans evenals in de beide eerste num mers voor een bescheiden accompagne ment aan de vleugel zorg droeg. Zij werd hiervoor door de voorzitter met een fraai bouquet beloond. De volle Gasino-zaal betoonde zich door een hartelijk applaus zeer tevre den met het gebodene. Mogelijk zal deze tevredenheid door een aantal man nelijke aanwezigen ook nog worden geuit door een zich aansluiten bij de tenoren of bassen, die een dergelijke versterking beslist op prijs zullen stel len. Alvorens de taarten, worsten, fruit manden en andere heerlijkheden te verloten, bracht het koor nog teza men met het fanfarecorps een strijd- liederenfantasie ten gehore, waarin met veel overgave werd gezongen en ge musiceerd, het laatste wel eens met een al te uitbundig volume. In deze korte serie liederen excelleerde „Morgen rood" van Otto de Nobel. Na de verloting werden de stoelen aan de kant gezet, teneinde de dans- lustigen in de gelegenheid te stellen, met muziek van de Musical Ramblers o.l.v. Jaap Kwak deze geslaagde con certavond te besluiten. In een zeer matige wedstrijd is 't Schagen gelukt een magere 21- overwinning te behalen op het be zoekende St. George uit Spierdijk. Aanvoerder Grootes heeft de toss ge wonnen en ruim kwart over twee trapt St. George af met het voordeel van da zon. Het weer is schitterend en een talrijk publek is aanwezig. Het spel gaat in het begin van doel tot doel en reeds in het begin worden er enige corners op het Schager-doel genomen. Het rammelt angstig in de Sch.-achterhoede, maar de St. George voorwaartsen zijn niet bij machte hier van te profiteren. Langzamerhand wordt het overwicht van de Spartanen sterker en we zien een zeer machteloze voorhoede, die van de talrijke kansen, welke geboden worden, niet weet te profiteren. Het is soms om wanhopig te worden zo schotloos als de oorvhoede van de Spartanen staat te schutteren teen de werkelijk niet sterk spelende St. Gerge-verdediging. Alleen de lin- kervleuel met Piet Stam aan het hoofd schept regelmatig gevaarlijke situaties, welke echter onvoldoende worend be nut door de overie voorwaartsen. Toch kunnen we niet zeggen, dat er door de Sparta-voorhoede slecht wordt gespeeld. Alleen is 't het beslissende schot dat uitblijft. Daartegenover is de St. George-kee- per goed op dreef en vooral zijn lengte is' hem behulpzaam als hij een enkele maal een hoog schot van Dick Schoorl te verwerken krijgt. De Spartanen komen al meer en meer in de meerderheid, maar door slecht plaatsen en schieten blijven doelpunten uit. Wanneer Piet Stam een goede pass van Van Strien voorzet, is het Jan Slik ker, die aan het talrijke publiek einde lijk een doelpunt laat zien. (10). Aan de andere zijde van het veld heeft de, Sch.-achterhoede niet veel moeite met de St. George aanvallen en men doet het daar kennelijk erg kalm aan. Dan is het rusten. DE TWEEDE HELFT Na de thee(?) komt Sch. direct weer flink opzetten maar doelpunten blijven uit. Het spel begint iets forser te wor den, waartegen de arbiter Braspennink geen maatregelen behoeft te nemen, al ziet men er in het strafschopgebied van St. George wel eens rare dingen ge beuren. Piet Stam is daar de dupe van als hij een vrije kans heeft. Even later jaagt dezelfde speler een bal in de tou wen en het is 20. De Spartanen gaan het dan wat kal mer aan doen en als er in de achter hoede eens echt geknoeid wordt, weet St. George de acherstand te verklei nen (21). Nu zet Sch. nog alles op alles, maar het geluk is niet met de Spartanen en met deze stand komt het einde. De overwinning van onze favorieten is behaald, al is deze verre van over tuigend, Wij weten het, Dinsdag j.1. hebben ze het laten zien, ze kunnen veel beter en laat ons hopen, dat de taktiek van Sparta bij een volgende wedstrijd anders wordt. Speel je eigen spel, maak gebruik van de snelle vleugelspelers, passeer niet meer tegenspelers dan absoluut noodzakelijk is en laat je niet verlei den in te gaan op fors spel. Een fout is het ook, dat een andere speler dan de aanvoerder zich met de leiding van de scheidsrechter bemoeit. BERDOS—OUDESLUIS 2—2. Het heeft Oudesluis in deze wed strijd weer niet meegezeten, vooral in de laatste 20 minuten, toen de zwart- hemden een overweldigende veldmeer derheid hadden. In den beginne waren de Bergenaren die in hun doelman, spil, middenvoor en rechtsbuiten goede krachten bezit ten, hard van stapel gelopen en een fout van doelman Buik vernietigde de reeds spoedig door Watertor ge vestigde voorsprong (11). Er ontstond nu een vinnige strijd om de leiding, waarbij eenmaal de matig fluitende scheidsrechter Bobeldijk een geldig doelpunt van Oudesluis over 't hoofd zag, toen de B.-doelman de bal achter de lijn vandaan haalde. De ruststand zou 21 worden in het voordeel van Berdos, hetgeen alweer aan een foutje van de O-keeper te wij ten was. Ir de tweede helft hetzelfde spel- beeld, met een allengs sterker wordend Oudesluis. Toen Buik uitviel, waardoor Wind in doel kwam te staan en Mun tjewerf middenvoor, vierde deze laat ste zijn entree in het Oudesluis elftal met de gelijkmaker via de paal ge scoord (2—2) PLATTELANDSJONGEREN BIJEEN. Deze gemeenschap hield Donderdag avond haar periodieke bijeenkomst in café Bruin. De opkomst van de zijde van Wie ringerwaard had beter kunnen zijn. Er waren evenwel acht gasten van N.- Niedorp, zodat het aantal personen toch bevredigend was. De heer J. Rezelman opende met een woord van welkom en gaf het woord aan de heer Oltmans uit Anna Paulowna die een inleiding hield over de taak en plichten van de FJG. De inleiding werd met aandacht ge volgd. Spreker drong er op aan om toch vooral naar de weekends van de Volkshogeschool te gaan. De heer Olt mans besloot zijn rede met een: „Tot weerziens Zaterdag in Bergen, waar een weekend zal worden gehouden voor verschillende vrije jeugdgroepen in NoordHolland om tot een sterker contact te komen en tevens tot een goede kennismaking met het werk en ae organisatie van de P.J.G. in Noord- Holland. Na verschillende mededelingen werd deze bijeenkomst door de heer Rezel man met een woord van dank geslo ten.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3