Voortzetting der Franse verkiezingen J Trein-ongsluk in Engeland Ir. A. Vondeling over problemen van de landbouw Weerbericht Maandag 27 Oct. '47 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70e Jaargang no. 76-i6 - Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Aanzienlijk verlies voor communisten Arsenal ongeslagen na dertien wedstrijden! Alle Britse troepen thans uit Irak Mocrdaans.lag op Koning Leopold Levensmiddelentoeslag bijz. arbeid gewijzigd Frans legervliegtuig verongelukt Alkmaar Packet* krimpt de vloot in Ameland geïsoleerd De boer krijgt meer voor zijn varkens 'n Nationaal vredesogrel De melkprijs voor veehouders 160 Amerikaanse distilleerderijen gesloten BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Dir.: J. Bijlsma TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per mm. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.90. Wrnd Hoofdredacteur: Jac. Broersen, Rayonredacteur C. A. Dekkers In ongeveer zestienduizend der 38.000 kieskringen is deze Zondag door de Fransen gestemd. In weer wil van de politieke spanning had den de verkiezingen een rustig ver loop. De communisten hebben vorige week een zeer krachtige verkiezings campagne gevoerd. Hun beroep op de socialisten is door deze laatsten echter afgewezen. Naar verluidt heb ben in verscheidene kieskringen so cialistische kiezers op candidaten van De Gaulle gestemd en in andere kieskringen aanhangers van De Gaulle op de socialisten, die naar 't burgemeesterschap dongen. Meer dan 50 pet. van de 2000 ge meenteraadsleden, die in 500 distric ten werden gekozen, zijn candidaten van de partijen van rechts of het cen trum. De communisten hebben tot nu toe slechts minder dan 13 pet. vari het aantal zetels gekregen. Bij de verkiezingen van burgemeesters heeft generaal De Gaulle's Rassemblement du Peuple Francais in het departe ment Seine et Oise (om Parijs) aan zienlijke successen geboekt. Deze verkiezingen worden gehouden door de gemeenteraadsleden die vorige week Zondag zijn gekozen. Volgens de gedeeltelijke resultaten heeft De Gaulle's partij 10 van de 34 bur gemeesterschappen in dit departe ment in handen, de socialisten even eens tien en de communisten zeven, hetgeen een verlies van 13 zetels be tekent. In de mijngebieden van Noord- Frankrijk hebben de communisten tot nu toe tien zetels aan de socialisten verloren en twee aan de Gaullisten. De partij van De Gaulle heeft in de kleine districten geen onafhankelijke lijsten opgesteld. In dergelijke districten wor den verkiezingskwesties gewoonlijk op zuiver plaatselijke gronden uitgevoch ten, maar de tot nu toe bekend gewor den resultaten worden in politieke kringen te Parijs opgevat als een be vestiging van het groeien der anti communistische stemming in het land, zoals tot uitdrukking is gekomen in de grote successen van De Gaulle's partij. Volgens de officiële resultaten voor 292 burgemeesterschappen in het de partement Seine et Oise hebben de communisten meer dan de helft van het tevoren bezette aantal zetels ver loren. Er werden hier 31 communisti sche burgemeesters gekozen (tevoren 64) 36 socialistische (tevoren 32), candidaten van De Gaulle, de radica len, rechtse en centrumpartijen verkre gen de rest. In 26 kiesdistricten van het departe ment Moselle behaalde De Gaulle's partij een groot succes door de verkie- Verklaring van De Gaulle De Gaulle wil ontbinding parle ment en nieuwe verkiezingen. Generaal Charles de Gaulle, de 57-jarige leider van de R.P.F. heeft heden een verklaring uitgegeven,, waarin hij onmiddellijke ontbin ding van hét Franse parlement en nieuwe algemene verkiezingen verlangt. Volgens de Gaulle ver tegenwoordigt de huidige combi natie van partijen in het parle ment een nationale minderheid en zijn de gebeurtenissen te dreigend om uitstel te gedogen. „Ieder weet, dat de Staat, zoals hij thans is sa mengesteld en geleid wordt, ge vaar loopt ineen te storten en in anarchie te vervallen, het gebrui kelijke voorspel voor een invasie. Tevens vroeg hij in deze aan de pers afgelegde verklaring om een eenvoudig systeem van stemming bij meerderheid in plaats van de huidige evenredige vertegenwoor diging. Volgens de Gaulle zal steeds meer blijken, dat de sepa ratisten (communisten), die ten minste een zevende van hun kie zers en vele gemeentezetels ver loren hebben, niet anders dan af gevaardigden van een buitenlands dictatorschap zijn, waarvoor de ar moede van de mens slechts als springplank dient voor een gena deloze overheersing. menigte het politiecordon en trachtte de burgemeester te beletten het ge bouw te verlaten. Ook de socialistische burgemeester van Choisy le Roi (eveneens bij Pa rijs) werd, nadat zijn verkiezing was bekend gemaakt, naar een telefoon toestel in een leeg kantoor van het stadhuis gelokt, waar hij door een groep mannen, die communisten ge noemd werden, werd vastgegrepen en mishandeld. De politie voerde een charge uit en bevrijdde de burgemeester. De geweldige treinramp in Engeland eiste 31 doden en zestig gewonden. Twee-electrische treinen reden in een zeer dichte mist op elkaar. Dit is sinds September 1945 de grootste treinramp in Engeland. Een overzicht van de ravage. Arsenal's steeds niét trotse, record is nog gebroken. Na dertien Het Britse leger heeft het terugtrek ken uit Irak Zondag definitief vol tooid, aldus deelt het algemeen hoofd- Het rechtse Belgische weekblad „Accident" verklaart, dat de onder communistische leiding staande Bel- leaguewedstrijden heeft de Londense club nog altijd, niet het zuur der ne derlagen geproefd. De thuiswedstrijd tegen Everton had Arsenal moeten winnen, doch een strafschop bezorgde Everton het ge lijke spel. Arsenal heeft dus nog steeds de leiding met slechts 7 doelpunten te gen! Maar Preston North End volgt haar op de voet met slechts één purt achterstand. Ook Preston speelde Zaterdag gelijk! Zaterdag a.s. de grote wedstrijd ArsenalChelsea De uitslagen van Zaterdag waren: ArsenalEverton 1—1 Bolton Wanderers-Blackpool 1--0 BurnlyManchester City 1-*1 Charlton AthleticChelsea 31 .-erpoolDerby County 22 Manchester UnitedAston Villa 20 MiddlesbroughHudd. Town PortsmouthBlackburn Rovers Pr. North EndSunderland Sh. UnitedWolv. Wanderers Stoke CityGrimsby Town gische verzetsgroep „front de L'In- dépendence' van plan was om ko ning Leopold de derde aan het eind van de oorlog te vermoorden. Naar het blad beweert heeft de politie op 26 Mei 1945 een vertrou welijk rapport aan de toenmalige Belgische premier, van Acker, ge zonden, waarin melding werd ge maakt van de samenzwering. 23 doden, 71 gewonden Een trein van de Schotse lijn is bij Eerwick on Tweed uit de rails gelo pen, waarbij drie wagons van de spoordijk zijn gestort. De politie .te Berwick deelde mede, dat het aantal slachtoffers vermoedelijk zeer hoog is. Een golf-clubhuis is als eerste-hulp kwartier van de Britse landstrijdkrach- centrum ingericht. Het ziekenhuis te ten in he Midden Oosten officieel mee. Volgens deze verklaring, waarin erop wordt gewezen, dat deze stap is geno men in overeenstemming met de poli tiek van de Britse regering, keren de regeringen van Engeland en Irak terug tot de toestand waarover men het bij het Engels-Irakse bondgenootschaps verdrag van 1930 eens werd. Volgens zing""van* 95*"van d"e"ïn"totaal" 292 'ge-^,.ve.^.ra_g handhaaft Engeland en meenteraadsleden, terwijl de commu nisten slechts twee zetels veroverden. COMMUNISTEN MISHANDE LEN BURGEMEESTERS Twee uur voordat de verkiezing van de socialistische burgemeester van Orly (bij Parijs) werd bekend gemaakt, verzamelde zich een me nigte van ongeveer 200 communis ten voor het gemeentehuis. Na de bekendmaking verbrak de Ondanks de toeslagen, welke arbei ders ontvangen, die bij hun arbeid meer dan normale lichamelijke inspan ningen aan de dag moeten leggen, be staan er voor hen grotere verschillen tussen hetgeen zij in totaal aan voe dingsmiddelen ontvangen en hetgeen ïfj theoretisch nodig hebben dan voor diegenen, die normale lichamelijke ar beid verrichten en dus geen toeslag ontvangen, aldus de afdeling Voorlich ting van het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening. In de afgelopen zomer besloot de regering binnen het kader van deze bijzondere toewijzingen wijziging aan te brengen. Deze regeling is thans ge reed. Zij treedt op 23 November a.s. in Werking. De nieuwe regeling vormt in een groot aantal gevallen een verrui ling met de oude. Zo ontvangen thans jdlen, die voor een toeslag in aanmer king komen, suiker. Zij, die landarbeid verrichten, ont vangen voortaan een gewijzigde toe slag gedurende een geheel jaar. tweemotorig toestel van de Franse luchtmacht is Zaterdag in de buurt van Saint Etienne neergestort en 'n de lucht gevlogen. De zes inzitten- d*n kwamen om het leven. Irak alleen de Britse militaire missie en de vliegtuigbases der RAF te Chab- banijenach en Sjaibach. Gedurende en kele maanden zal bovendien nog een kleine militaire liquidatiestaf achter blijven om nog enkele financiële re gelingen te treffen. Berwick is thans dermate in beslag genomen, dat de telefoon door een der lichtgewonde treinpassagiers werd be diend, daar er niemand anders be schikbaar is. Hij deelde mede, dat hij niet anders kon zeggen, dan dat het ziekenhuis druk doende was met het helpen van de zwaargewonden. Later werd door spoorwegfunctio- carissen meegedeeld, dat 23 personen om het leven kwamen en 71 werden gewond. Het ongeluk had plaats te Goswick, 10 km ten Zuiden van Ber wick. 1—0 1—1 2—2 2—2 2—1 De „Czaar Peter" van de Alkmaar Paket is voor Zwitserse rekening ver bouwd tot Rijnsleepboot. De voorma lige salonboot is daartoe verlengd van 52 tot 62y2 meter en heeft een nieuwe motor gekregen. De naam is thans „Erasmus". Bovendien heeft de rederij haar „Prins Hendrik" aan dezelfde Zwitserse mij. (Rheinschiffahrt A.G. te Basel) verkocht, die deze eveneens tot rijnsleepboot zal doen ombouwen. Van de vloot zijn nu nog over de „Prins van Oranje", de „Stierop" de „Koningin Wilhelmina" en de .Alk maar". Twee dagen oostenwind, Ameland zit alweer geisoleerd. Vrijdag vertrok de postboort „Brakzand" van de* Nes met 60 passagiers, maar tengevolge van de zeer lage waterstand op de Wadden zee, 12 cm. AP kon de boot te de vaste wal niet bereiken en heb ben passagiers de nacht op de Wad denzee moeten doorbrengen. Zij keer den onverrichterzake op het eiland te rug. De stand op het Wad was pl.m. 16 cm. A P. Hoewel het springtij was. gelukte het de „Barkas", een boot, die alleen bij zeer lage waterstand wordt ge bruikt, niet vlot te komen. Ook de beurtschippers zijn erg ge handicapt door de lage waterstand, daar de aanvoer van de winteropslag van Friesland uit, nu ook is lamge legd. Met hoop en vrezen kijken de Amelanders naar het haantje van de toren. Gaat de wind draaien? Zoals de minister van Landobuw, Visserij en Voedselvoorziening in de Tweede Kamer heeft aangekondigd, was op grond van een nieuwe kost prijsberekening van het landbouw eco nomisch instituut een nieuwe prijs voor varkens te verwachten. De rege ring heeft thans aan de hand van de ze nieuwe berekeningen besloten de richtprijs van slachtvarkens per kg. slachtgewicht van f 1.85 of f 2.05 te verhogen met ingang van 27 October a.s. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening voegt aan deze mededeling toe, dat nog nader zal worden bepaald of en in hoeverre deze prijsverhoging in de prijzen van varkensvlees voor de consument tot uitdrukking moet komen. De kleine Herman van Eek, 16 maanden oud, die voor een long operatie naar Amerika moest, is vei lig in Amerika per vliegtuig aange komen. De kleine met de stewar dess, die hem gedurende de reis ver zorgd heeft Detailhandel dient gereorganiseerd te worden Het was maar een betrekkelijk gering aantal belangstellenden, dat zich j.1. Zaterdagmiddag in het Wapen van Heemskerk te Alkmaar had verzameld om te komen luisteren naar de inleiding, die ir. Vondeling hield voor de agrarische afdeling van de Partij van de Arbeid, om vattende de districten Noord en Zuid van Noord-Holland. Deze bijeen komst, die onder leiding stond van de Provinciaal Voedselcommissaris, de heer Joh. de Veer, werd o.a. gedeeltelijk bijgewoond door wethou der Coerts. Het valt zeker te betreuren, dat maar zo weinig belangstel ling voor deze middag werd getoond, hoewel als verontschuldiging kan dienen, dat vele belanghebbenden door hun arbeid verhinderd Richt het oog op de toekomst TWEELEDIG PROBLEEM. Na een inleidend woord van de heer De Veer begon ir. Vondeling, lid van de Tweede Kamer en dir. van de Coöp. Centr. Landbouwboekhou ding in Friesland, met erop te wij zen, dat de problemen in de land bouw tweeledig zijn, n.1. vraagstuk ken op lange termijn en die van van daag en ook nog morgen. De taak van de landbouw is, aldus spr., de verschaffing van voldoende en goed koop voedsel voor de bevolking, maar dan dient het werk in de landbouw ook voldoende gehonoreerd te wor den in verhouding tot de prestaties. Wij zijn een oud cultuurland, het geen bewezen kan worden door de verkaveling en de bedrijfsgrootte. On ze bedrijven zijn te klein. Dit alles hebben wij gemeen met b.v. Java, Voor-Indië en China. Bovendien zijn wij het dichtstbevolkte land van West- Europa, terwijl onze bevolking sterk toeneemt. In de jaren tussen 1830 en 1930 bijvoorbeeld nam de bevolking toe van 2.6 millioen tot 8 millioen, dat is dus met 200%, terwijl het cultuurland met slechts 25% vergroot werd. Over 30 a 40 jaar mogen wij rekenen met een aanwas der bevolking van een 25%. Dit alles heeft tot gevolg, dat een toenemend aantal mensen buiten de landbouw werk zoekt en dit niet alleen door de mechanisatie en rationalisatie. FUNESTE GEVOLGEN. Dat zulks een funest gevolg zou heb ben blijkt duidelijk in Engeland, waar slechts 8 in de landbouw werkt en dus alles van het buitenland moet ko men. Nadat ir. Vondeling erop had ge wezen, dat alleen in een socialistische maatschappij de landbouw op een ho ger loon-niveau komt te liggen, om dat daar geen rooibouw zal plaats hebben, vroeg hij zich af, welke rich ting de Nederlandse landbouw uit moet, om aan komende gevaren het hoofd te bieden. Met afwijzing van 'n open concurrentie zal aanpassing aan nieuwe structuur nodig zijn. Dit kan alleen door een eigen markt voor onze producten, dus door het brengen van kwaliteitsproducten. Het „probleem van de afstand" kan verholpen worden door conserveringsmethoden (diep vries, inblikken, drogen) en de mid delen om tot het doel te geraken zijn: 1. Opvoering van het wetenschap pelijk onderzoek, waaraan nog wel iets ontbreekt. 2. Verbetering van 't onderwijs, dat verre achterblijft bij andere beroepen. 3. Zo goed mogelijk benutten van de schaarse grond, vooral in de zandgebieden. 4. Oplos sing van het probleem van de „klei ne boeren", waarvan Nederland er 100.000 telt, d.i. ongeveer de helft van het totaal, en 5. Handhaving van productie en prijsregeling. Zonder dit laatste heeft de landbouw geen toe komst. PROBLEMEN VAN DE DAG. De jaren tussen 1930 en 1940 waren slecht voor de landbouw omdat er ge brek aan kostprijsregeling was en om dat er een landbouwpolitiek van „laat- maar-waaien" werd gevoerd. De moei lijkheid is echter, dat er geen unifor me kostprijs bestaat. 150.000 boeren hebben 150.000 kostprijzen. Daarom werd een gemiddelde aangenomen, voor melk b.v. geldt: kostprijs plus 20% ondernemersloon geeft prijs van de melk. In sommige delen van het land wordt meer, in andere minder verdiend door dit gemiddelde. Er wa ren deze zomer moeilijkheden door stijging van de kosten en daling van de opbrengst. Want niet alleen verka veling en bekwaamheid zijn redenen van een goede opbrengst. Weersinvloeden doen zich gelden. Wij hadden een record-winter en een re cord-zomer, die overal risico's mee brengen, maar waarvan op de zand gronden gezegd kan worden, dat ze een natuurramp betekenden. Daartegen moeten voorzorgen genomen worden, o.a. op het gebied van veevoeder. De internationale toestand is moeilijk, dus het moet gezocht worden binnen eigen grenzen met een maximale prestatie. Dit kan echter niet zonder betere lo nen. MARGES BUITEN HET BEDRIJF Nadat ir. Vondeling erop had ge wezen, dat voor de tuinbouw geen bedrijfscijfers beschikbaar zijn, be halve dan, zoals uit de vergadering werd opgemerkt, de veilingomzetten, besloot spreker zijn gefundeerd be toog met een bespreking van de marges buiten het bedrijf. De afzet is niet goed geregeld en werkt niet efficiënt. De bedrijven, die zich om de landbouw heen groeperen slok ken te veel op (aardappelhandel, kunstmesthandel, stro- en conserven- fabrieken enz.) Het feit, dat er een 75% a 100% marge open blijft tus sen producent en detailhandel noem de spr. een groot probleem en een verspilling van arbeidskracht. Er zijn steden, waar evenveel gros siers zijn als detaillisten en ir. Von deling zag een herverkaveling van de detailhandel als dè uitweg. De organi satie van melkhandel en broodbezor ging b.v. dient gereorganiseerd te wor den. Wij mogen het grote einddoel nooit uit het oog verliezen, aldus spr. Niet alleen de problemen van alle dag ver dienen onze aandacht. Richt het oog op de verre toekomst, anders is de landbouw verloren! Na de interessante inleiding van ir. Vondeling werd de middag besloten met het beantwoorden van een groot aantal vragen, die vanuit de vergade ring naar voren werden gebracht. Oproep aan het Nederlandse volk Het Uitvoerend Comité tot de Stich ting van een Nationaal Vredesorgel beoogt met de bouw van een der gelijk instrument de nagedachtenis te eren van hen, die in de strijd voor de vrijheid van ons vaderland vielen. Het te bouwen orgel zal een instrument worden met een 100-tal stemmen, ver deeld over waarschijnlijk 5 naualen en het pedaal. Tevens zal een bibliotheek worden ingericht die de voornaamste orgelwerken en de belangrijkste litera tuur over het instrument bevat. Het ligt in het voornemen in een speciaal boek de namen van allen die voor ons land gevallen zijn voor het nageslacht te bewaren. De bespeling zal geregeld plaats vin den en bovendien op alle nationale hoogtijdagen. Bij die gelegenheid zul len de voordrachten ook door de radio worden uitgezonden, zodat steeds meer Nederlanders hun nationale instrument zullen kunnenbeluisteren. De plaats van vestiging is nog niet bekend. De netto-opbrengst der concerter komt ten goede aan de organisaties aie de oorlogsinvaliden, de oorlogsslacht offers en de nagelaten betrekkingen verzorgen van hen die vielen. Onder ere-voorzitterschap van Z. K. H. Prins Bernhard der Nederlanden is een ere-comité gevormd, bij de samen stelling waarvan is gestreefd naar een vertegenwoordiging van die groepen en personen, die zich tijdens de oorlog, be zetting en bevrijding in het bijzonder voor ons vaderland hebben verdienste lijk gemaakt. Een kwart millioen nodig. Voor het verwezenlijken van het ge stelde doel is een som van tenminste f 250.000 nodig. Met het oog op de historische beteke nis van het monument zullen de namen van personen die voor tenminste f 1 en van instellingen e.d. die voor minimum f 25 bijdragen, worden ingeschreven in het Nationaal Vredes-orgelboek en eveneens voor het nageslacht bewaard. Degenen die f 100 schenken, ontvangen een uitnodiging voor het inwijdings concert dat ook per radio zal Worden uitgezonden), terwijl zij die f 1000 of een veelvoud daarvan bijdragen, afzon derlijk in genoemd orgelboek zuilen worden vermeld als de gevers of geef sters van een of meer registers. Naar de mate waarin zich de finan ciële belangstelling voor het orgel zal uiten zal het Uitvoerend Comité na gaan in hoeverre het mogelijk is niet alleen de bouw van het orgel, maar ook de totstandkoming van een nationale vredes-concertzaal te verwezenlijken, in welk gebouw de namen van allen die vielen voor de vrijheid van ons land bijvoorbeeld in de wandelgangen op bronzen platen zullen worden vereeu wigd. Voorzitter van het Uitvoerend Comité is prof. dr. C. Zwikker en secretaris-penningmeester: dr. W. H. C. Knapp, giro 505200. Toen op 28 September j.1. de winter - prijs van 17 cent voor melk inging, is reeds medegedeeld, dat los van deze prijs eind October 1947 de jaarprijs, welke zal gelden tot eind October '48, zou worden vastgesteld. Deze prijs is thans ingaande 27 October voorlopig vastgesteld op 18 Cent per kg. bij een vetgehalte van 3.30 procent. Om deze reden is de winterprijs, geldende tot eind April 1948, voorlopig vastgesteld op 20 ct per kg. De definitieve vaststelling zal ge schieden, nadat een grondige bestude ring van de rapporten over de kost prijsberekening van het landbouw eco nomisch instituut door de regering en de georganiseerde landbouw is ge schied. Naar het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening nader mededeelt is nog niet bepaald in hoeverre verhoging van de melk prijs zal worden doorberekend in de prijs van de melk voor de consument. In het Noorden van het land zwakke tot matige N.-O.-wind. Meest zwaar bewolkt, maar droog weer. Koud. In het Zuiden van het land tijdelijk nog krachtige N.O. wind. Overdrijvende wolkenvel den. Droog. Koud. Ongeveer 140 distilleerderijen, die meer dan 95 pet. van de totale hoe veelheid whisky en industriële alcohol in de S. S. kunnen produceren, heb ben voor 60 dagen het bedrijf stop ge zet in het kader van de actie om voedsel voor Europa te sparen. De hoeveelheid tarwe en ander graan, die door deze sluiting zal worden uit gespaard, wordt op 10 tot 12 millioen schepels geschat. Men verwacht geen tekort aan likeuren of prijsstijging, daar een grote voorraad aanwezig is.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1