Spanning en emotie bij H.R.C.- Beverwijk IN EN OM HET OUDERLIJK HUIS Succes-Swift 0-0 Helder 2 verslaat Alcmaria 2 met 3 2 A.D.O. Helder 0—2 Scheepvaartberichten De wedstrijd waar ik was Bonnen halen Slod w öinqtMm- Ds. Bodsan Sr sprak voor de ouders Personeel MOD ontvangt onderscheidingen De Junioren-strijd Eï vanegd HeWer n°g haar b«te MJM-O c. k.», 1« ,,De stormbal hangt uit" Lutherse Zondagsschool Christelijke Besturenbond H R C wint na 2 0 achterstand Er zullen maar weinig bezoekers tijdens de rust van bovengenoemde wedstcyd nog gedacht hebben aan een overwinning van H.R.C. Ten eerste stond H.R..C. verdiend met 20 achter, maar daarnaast wat het spel zo slecht, dat zelfs een 80 achterstand niet vreemd was ge weest. Bq H.R.C. haperde er iets. De bin- nenspelers kwamen te traag terug, de kanthalfs vulden niet goed aan en de backs wisselden lange trappen met hele en halve missers af. Het is 1 egrtJpeltjk, dat de tegenpartij daa> gebruik van maakte en zoals gezegd met 2 doelpunten kwam H.R.C. er nog goedkoop af. Gedurende deze periode deed de voorhoede van H.R.C. wel goed werk. Er kwamen hoge bal len voor doel, maar de doelman vin do gasten zat er steeds heel goed tus sen. De voorwaartsen van H.R.C. zijn nu eenmaal klein van stuk en op de Vries na geen doorzetters. Zij kunnen de doelpunten wel vervaardigen, doch veelal zal dit door voetbal-techniek moeten gaan, want een doelpunt, ont staand na doorzetten, zal wel tot de zeldzaamheden gaan behoren. In de tweede helft had Racing waarschijn lijk wel een wenk gekregen van de trainer. Er moest harder gewerkt worden en de tegenpartij het spel op leggen. En dat gebeurde. Een herbo ren H.R.C. kwam in het- veld. Aan val op aanval volgde en men ging zich alleen afvragen, wanneer zal H.R.C. het net vinden. En nu was plotseling Beverwijk de kluts kwijt, terwijl H.R.C. daar goed van profiteerde. De kanthalfs vulden nu goed aan en de binnenspelers schakelden, dat het een lust was. De overwinning was het uiteinde lijke resultaat en verdiend. Ja, in de tweede helft had het zelfs wel 5—2 kunnen worden, hoewel dat uiteraard geflatteerd zou zijn geweest. De wedstrijd. H.R.C. had nu Bakker op de links halfplaats voor Roomeijer. De eerste aanvallen waren voor H.R.C., waarbij eerst Knijff de bal hoog voor doel schoot, even later keurig gevolgd door Rijkers. Maar hoewel De Vries, goed naar binnengekomen, verwar ring trachtte te stichten, voorkwam de handige doelman erger. Langza merhand namen de gasten echter het spel in handen en het eerste gevaar theigde, toen rechtsbuiten Lmdt een hoge voorzet gaf en mldvoor Marx eerder kopte dan Dijkshoorn ving. De bal ging Juist naast. Dit had het sein voor H.R.C. moeten zijn om het spet te verplaatsen, maar men werd bang en ging terugtrekken. Heel goed v. erk verrichtte de linkshalf van de gasten, die vele aanvallen van H.R.C. wist te onderscheppen en z(jn voor hoede aan het werk zette. De Werker van H.R.C. werkte als een paard, dooit overal op, maar slaagde er toch ook met in het spel te verplaatsen. De nadelige wind, H.R.C. speelde daar pal tegen in, was niet vreemd aan deze gang van zaken. Het wordt 1—0. Ka 15 minuten spelen speelde Knijff een bal op de linksbinnen der gasten, Gotri, die zich geen moment bedacht en Beverwijk de leiding gaf (01). De gasten bleven sterker en verschillende malen ontsnapte H.R.C aan een doelpunt. Eenmaal kreeg Lindt een kans alleen voor Dijks hoorn. Drie roodjakken trapten n.L grandioos mis. De Beverwijkse rechts buiten schrok er echter van en ketste eveneens de bal, zodat H.R.C. er „door" liep. Enkele hoge ballen over de links half van Beverwijk heen, waren voor de snelle De Vries. Zijn voorzetten varen goed en uit één hiervan schoot Rijkers de bal ineens op doel. Doch de uitgelopen doelman stond wederom succes in de weg. Een hard schot van Marx op de lat was Dijkshoorn* te machtig. Gelukkig was Swart direct ter plaatse en knalde de bal weg. Voorlopig was de stand nog gehand- haaft, maar de druk bleef aanhou den. Toch duurde het tot 2 minuten vóór het eindigen van de eerste helft al vorens Marx de stand op 02 bracht. Het was wederom een misverstand in ce achterhoede en een handige „rot;' als Marx straft dit direct af. De tweede helft. Een herboren Oranje-elftal kwam het veld In. Binnen de 5 minuten no teerden wij al 2 corners, waarbij vooral die van Rijkers goed voor doel zeilde. Maar voorlopig wist de doel man der gasten zijn doel schoon te houden. Na 10 min. spelen, in welke periode de Wijkers de bal met kunst en vliegwerk hadden gekeerd, kreeg Nieuwstadt de bal goed aangegeven van De Werker. Van zeker 25 M. af stand loste hij een kogel, maar nu stond de paal in de weg. Toch kwam Nieuwstadt terug, hij_ liep door tot aan de lijn en trok toen de bal naar binnen. Van Dalen nam de bal goed op zijn „pantoffel" en onhoudbaar verdween het leer in de touwen (2—1). Het was frappant, maar spelers els Nieuwstadt en Knijff, die vóór de rust tekenen van vermoeidheid had den gegeven, waren nu overal en steeds kwam de rode-voorhoede terug. Bakker was nu weer de „oude", hij Knalde er lustig op los en wist menig tweedeklasser jaloers kon zijn. Goed spel zagen we nu ook. flitsend ea vol vaart, een spelletje waarop menig tweedeklasser p-.loers kan zijn. De gelijkmaker. Een lange bal over rechts zou de Vries spelen. Maar de pittige links half der gasten vergat zich even door de Vries te „haken". De scheidsrech ter gaf strafschop en de Vries voltrok zelf het vonnis 22. De wedstrijd was toen 15 minuten oud in de eerste helft en een overwinning voor H.R.C. lag nu in het bereik. Het winnende doelpunt bleef niet lang uit. Want toen de Werker na 20 minuten een bal goed naar binnen speelde, was het tan Dalen, die met een keurige om haal de bal voor de derde maal ln het net schoot 32. Deze ommekeer was een pracht staaltje van goed spel en enthousias me, op de Juiste wijze beloond. Maar Juist na deze verkregen voorsprong verviel Racing weer in haar oude fout. Men ging opnieuw terugtrekken en even dreigde er weer gevaar voor de rode veste. Marx schoot een bal Juist in het zijnet en enkele malen moest Dljkshorn zijn „kunnen" de monstreren. Het liep alles echter goed af en in de laatste periode was e> sprake van een gelijkopgaande strijd Tien minuten vóór het einde huppel de Rijkers nog éénmaal door de ver dediging der gasten. Hij gal zo'n op gelegde trekbal, dat wij al een doel punt telde. Maar Knijff knalde de bal huizenhoog over. Er volgden nog enkele spannende momenten, waar bij Dijkshoorn de bal uit de lucht greep en aan de andere kant Van Dalen net naast schoot. De scheidsrechter leidde uitstekend, enkele handsballen liet hij voorbij gaan, doch over het Algemeen was hij soepel bij handsgevallen en dus kun nen wij hem deze ook niet aanreke nen. De blanco stand voor b.eide partijen was al even succesvol als het spel van beide ploegen. Hoewel de krachtige wind eveneens wel spelbreker was, was het spel der beide ploegen niet van het gehalte, dat we gewend zijn. Zowel voor als na de rust kwamen er wel enkele aanvallen, doch het ontbrak voortdurend aan de afwerking. Vooral enige momenten dat Successpelers vrijwel voortdurend voor het Swift-doel stonden, mocht het niet gelukken door te breken. Na de rust kwamen er nog een paar strafschoppen aan beide kanten, maar ook deze werden niet benut. Wij ho pen op meer succes voor Succes in de volgende wedstrijden. Succes IIIKaagvogels II 23 Succes IVGeel Zwart II 18 Momenteel reist een verkeersschooltje door ons land. Dit is een zeer leer zaam Iets voor onze Jeugd, doch ook politieagenten krUgen hier les. Hoewel het er in het begin niet naar uit zag dat Helder de punten thuis zou kunnen houden, is het haar tenslotte in de tweede helft toch nog gelukt een verdiende 32 overwin ning te behalen. De weersomstandigheden waaronder deze wedstrijd gespeeld moest worden waren niet ideaal te noemen. Een koude oostenwind stond van doel tot doel en uw verslaggegevr stond te ril len in zijn jas. Het valt dus niet te be twijfelen of de spelers zullen af en toe wel in gedachten een minder pret tige opmerking ten aanzien van die verr. koude wind .gemaakt hebben. DE WEDSTRIJD. Over het algemeen mag gezegd wor den dat onze witjakken lang geen slechte partij voetbal te zien hebben gegeven, al waren er dan ook wel een paar zwakke plekken. De rechtervleu gel is nog steeds niet zoals hij zijn moet. Bij de gasten vielen als goede spelers in het bijzonder de linksbuiten en de spil op. In de beginne was Alc maria er nog niet al te best in en het le kwartier gaf dan ook overwegend aanvallen van de witjakken te zien. Reeds na vijf minuten spelen gelukte het de Helder-ploeg die krachtig door de wind werd gesteund een doelpunt te scoren. Goed werk van linksbuiten Snjjders!- Een harde wedstrijd Heldqer heeft kans gezien de moei lijke uitwedstrijd tegen ADO in een overwinning om te zetten. Een ver diende overwinning door beter spel be haald op een hard spelend elftal. Bij Helder ging alles veel soepeler dan bij de door het publiek opgehitste spelers van ADO. Aanmoedigen van een elftal ls aanbevelenswaard maar als dit aan moedigen ophitsen wordt ls men op de verkeerde weg. Wordt de wedstrijd gespeeld onder goede leiding dan worden de spelers voldoende onder bedwang gehouden. Is de scheidsrechter echter zwak, zoals deze middag, dan is het aantal botsin gen legio. Het pleit voor beide ploegen dat de forse wedstrijd niet is ontaard in een ruwe wedstrijd. Zoals reeds gezegd was scheidsrech ter Scheepmaker zwak en nam vreem de beslissingen maar de meest eigen aardige nam hij tegen het einde. Helder had reeds na de rust een der de doelpunt gemaakt (de doelman sloeg de bal, welke reeds goed zichtbaar de doellijn was gepasseerd, het veld weer ln, hetgeen de arbiter ontging) en tegen het einde werd op volkomen nor male wijze een 4e doelpunt gemaakt. De spelers van H. juichten, de doelman haalde de bal tilt het net en de scheids rechter floot het einde. Nu kwam ech ter de verrassing. De scheidsrechter kende dit doelpunt niet toe omdat hij op het moment dat deze goal gemaakt werd zijn horloge geraadpleegd had en dus niet dit doelpunt had zien maken De spelers van H. kunnen op een goede wedstrijd terugzien. Het feit, dat de ADO-voorhoede zo goed als geen schietkansen heeft gehad is wej het beste bewijs hoe de H.-achterhoeae en middenlinie van H. zich geweerd heb ben. Zwakke plekken hebben wij deze middag in dit gedeelte van het elftal niet gezien. Wat de voorhoede betreft, hier was Pater als mid-voor opgesteld en Puhl rechtsbinnen. Pater is nog on wennig op deze plaats en zal zich eerst in moeten spelen alvorens men een oor deel over hem kan vellen. Puhl heeft ook op de rechtsbinnenplaats een beste wedstrijd gespeeld (vorige week was hij linksbinnen). In deze forse wed strijd bleek het dat hij ook tegen een duwtje kan en zich volkomen aanpast aan de speelwijze van zijn medespelers. Rottier was nu rechtsbuiten en ook op deze plaats heeft hij voldaan. Zijn twee trekballen vóór de rust waren af. De linkervleugel (Wieren en Gast) was ook goed op dreef en tussen deze 2 spe lers zagen we verscheidene malen zeer goed samenspel en het zat Wieren niet mee dat het harde schot, hetwelk hij na de rust op het vijandelijk doel afvuurde net langs de paal ging. Mocht Pater zich als een middenvoor ontpoppen dan is misschien het voor- hoedevraagstuk opgelost. ADO heeft een hard werkend elftal met enkele handige spelers maar zoals reeds eerder vermeld zagen de voor hoedespelers geen kans door de hechte H.-verdediging heen te komen. Het ADO-terrein is evenals dat van IVV zeer slecht en vol heuvels en dalen. De wedstrijd Helder heeft eerst de wind mee( he weer is ook voor het eerst in competi tiestijl, n.1. koud en veel wind) en reeds binnen de 5 minuten is de stand 10 voor H. Rottier heeft de bal op de rechtervleugel vrij gespeeld en geeft vanaf de doellijn een trekbal naar Pater, welke de bal ineens inschiet (0-1). Helder is geregeld in de aanval. Wie ren loopt nog al eens- in buitenspel positie hetgeen de scheidsrechter meest al ontgaat, waardoor uitdrukkingen het veld ingeslingerd worden 'n spdfc man onwaardig. Gelukkig heeft het geen nadelige gevolgen voor ADO. Ei- is ongeveer een kwartier gespeeld als Rottier zich op de hem bekende wijze weet vrij te spelen en voorzet. Nu is het Gast die met een hard en zuiver schot de score op 0—2 brengt. ADO be gint er nu wat meer aan te pas te ko men maar veel gevaar voor H. levert het niet op. De ballen die Boogaard te verwerken krijgt zijn meestal terug gespeelde ballen van eigen achterhoede. Bij een aanval van |H. is Rottier op de middenvoorplaats terecht gekomen en hét is deze speler, die een geweldig hard schot inzendt. Het is de doelpaal welke een doelpunt voorkomt. Als de rust aanbreekt is de stand dus 20 voor H. en deze stand geeft de verhouding vrij goed weer; Na de rust is het A.D.O., dat met de wind als bondgenoot een geweldig offensief begint, doch H. weerstaat alle druk en de tegenaanvallen van H. zijn veel gevaarlijker, mede door het naar vo ren komen van de A.D.O.-backs. Rij één van deze aanvallen zijn het Pater en Rottier, die de bal tot bij doel op brengen. Pater geeft de bal goed af en Rottier voltrekt het vonnis. De doelman weet met uiterste kracht inspanning de bal, welke de doellijn al gepasseerd was, het veld weer in te werken, zodat de stand nog steeus 02 ls. Als de A.D.O.-ers ten laatste moedeloos worden door de hardnek kigheid waarmede de H.-achterhoede elke bal retourneert, zakken zij wat af en ls H. weer meer in de aanval Botsingen zijn er vele, gelukkig geen ernstige. Het loopt tegen het einde en bij een algemene H.-aanval schiet Pater de bal langs de uitgelopen kee per in het doel. De scheidsrechter fluit voor het einde en de stand bleef 02, zodat de overwinning kwam aan het elftal, welke er het meeste recht op had. Alhena, 25-10 van Santos naar Rio de Janeiro; Indrapoera, 24-10 van Soe- rabaja te Tandjong Priok; Johann de Witt, AmsterdamJava, pass. 25-10 Suez.; Kota Baroe, Java-Rotterdam, 25-10 te Suez; Marken, Rotterdam Hampton Roads, pass. 24-10 Flores; Sloterdijk,* BataviaRotterdam, 23-10 van Colombo; Veendam, 24-10 van New York te Rotterdam; Westerdam, 27-10 van New York te Rotterdam ver wacht. Maar dan is het gedaan met de Hel- der-supprematie. Alcmaria komt er al lengs beter in en de Helderse doelver- dediger krijgt druk werk. Een paar harde schoten van de Alcmarla-mid- voor gaan rakelings over de lat en kee per Bouma kan een schuiver van de linksbuiten maar nauwelijks corner slaan. Deze corner komt hoog voor 't doel maar Kwinkelenberg, die deze middag goed werk verrichtte, kopte de bal het veld in. Na een half uur komt er een Alcma- ria-aanval die succes heeft. De s pilt doet een schot bij de linksbuiten be landen, die ook geen ogenblik aarzelt en de bal met een hard schot tussen de goal palen doet verdwijnen. Helder neemt dat natuurlijk niet en spant alle krachten in om een voor sprong te krijgen en inderdaad weet Dorlijn uit een misser van een Alcma- ria-aanval die succes heeft. De spil stand is 2—1 en daarmee breekt de rust aan. Na de rust heeft Alcmaria het voor deel van de wind en komt ver woed opzetten. Maar de Helder-reser visten zetten de tanden op elkaar en verdedigen hun heiligdom met vuur. Zij konden evenwel niet voorkomen dat 't Alcmaria na *n kwartier gelukte om uit een schermutseling voor het Hel- der-doel de gelijkmaker te scoren. Daarna blijft Alcmaria steeds in de meerderheid. Zij speelde inder daad beter dan Helder, dat het tegen de felle wind niet erg meer kon bol werken en langzaamaan vermoeid werd. Vijf minuten voor het .einde evenwel deed Helder toch nog een po ging om twee inplaats van één punt te behalen en brak door. De Alcmarianen waren volkomen overrompeld door deze plotselinge aanval. Voor het Alc- maria-doel stonden bijna alle spelers en in de algemene verwarring lukte het Dorlijn om de bal in het doel te laten verdwijnen. Het was een alleszins verdiend doelpunt, dat tevens Helder 2 de overwinning bracht. Ik ben zo aangetrokken door het „voetbal" dat ik gisteren ver schillende wedstrijden heb gezien. En toen ik gistermiddag om 5 uur thuis kwam, was ik tevreden en., verkleumd van de kou. Dat noe men ze kijksport. Maar dan die scheidsrechter van Helder 3 tegen O VVO 3. Die was gisterenmorgen om 6 uur op de fiets gestapt om Helder 3 te fluiten. De route ging door De Meer vanuit Medemblik. De Meer is mooi, maar koud, nog kouder wanneer het koud is. Na aankomst ging hij zijn wedstrijd fluiten, weer 2 u. in de kou. En toen terug op de fiets naar Me demblik. Om 7 uur kwam hij gis teravond thuis. Kijk dat noem ik nu sport 's Middags even naar HRC-Be- verwijk. De wedstrijd was al 20 minuten oud toen een tribunist zei „O, nu zie ik het, HRC speelt in Oranje-shirts". Dat is toch zon de van 's mans entreegeld, vindt u ook niet? Er wordt tijdens een wedstrijd onder de spelers veel gepraat. Toch heeft HRC een speler dié nimmer iets zegt. Of hij nu per ongeluk iemand „vloert" (en dat gebeurt nog wel eens) of hij wordt gevloerd, hij zegt niets, he lemaal niets. Eenmaal kreeg hij zelfs een penalty te nemen. Hij was daar resoluut in. Ik wil hem als voetballer niet stellen boven een ander, maar wei zijn gesloten mond is een voorbeeld voor ande ren. Wanneer je niets goeds weet te zeggen, zeg dan liever niets. Na afloop hoorde ik zeggen „waar om speelde HRC voor de rust ook niet zo goed?" Ja daar had die persoon gelijk in. Maar waarom speelde Beverwijk na de rust ook niet zo best als voor de rust? En dat is nu juist 't wonderlijke van voetbal, het wonderlijke dat voet bal zo populair maakt. Uitreiking bonkaarten 713, schoenen bonnen en bonkaarten voor aanstaande en jonge moeders. DEN HELDER, 28 October, 9—12 en 1416 uur, niet-zelfverzorgers, familie namen Koopman t/m. Kwint. ANNA PAULOWNA, agentschap distr.-dienst, 8.3011.30 en 1315 uur, niet-zelfverzorgers, familienamen L. t/m. Z. Voor bijzonderheden wordt verwezen naar de oefficiële publicatie. bepalen, en daarbij zal veel afhangen van hun tact, van een evenwichtig op- doelbewustheid. De laatste lezing in het kader van de gezinsweek werd Vrijdagavond gehou den in de Nieuwe kerk, waar ds. Bodaan Sr. een driehonderdtal volwas senen heeft bepaald bij het onderwerp „In en om het ouderlijk huis". De bij eenkomst werd geopend en gesloten door pastoor H. J. Verheij, van de Oud- katholieke kerk. Het Ned.Herv. kerk koor o.l.v. de heer Nico Snel verleende zijn medewerking, en zong Gezang' 98, „Domine salvam fac reginam nostram Christus heeft overwonnen" van Bach en een eigen bewerking van het „Onze Vader" door de dirigent. De spreker heeft in zijn lezing geen nieuwe dingen naar voren gebracht. Hij sneed onderwerpen aan, die reeds gedurende lange tijd onderwerp van bespreking vormen in verschillende paedagogische periodieken. En hoe gaat dat bij avonden als deze het merendeel van het auditorium bestond uit personen, die gedreven door hun belangstelling voor vraagstukken be treffende het gezinsleven reeds veel op dit gebied hadden gelezen. Niettemin was het goed, dat zij door ds. Bodaan in een afgerond betoog eens bij ver schillende hoofdpunten werden be paald. De verantwoordelijkheid der ouders. Ds. Bodaan wees bijvoorbeeld op de verschillende perioden die in de ont wikkeling van iedere menselijke per soonlijkheid kunnen worden waarge nomen. De zuigeling is anders geaard dan de kleuter, deze weer anders dan het schoolkind, het kind in de puber teitsjaren, in de adolescentie-leeftijd, en ook later zijn in het karakter van ieder mens bepaalde trekken te vin den, die ten nauwste afhangen van zijn leeftijd. In het gezin moet met deze verschijnselen rekening worden gehou den. Spreker illustreerde zijn in hoofd zaak theoretisch gehouden betoog met voorbeelden uit de practijk, daarbij aantonend dat de sfeer in het gezin door zoveel factoren wordt beïnvloed. De ouders dragen daarbij de grootste verantwoordelijkheid. Zij hebben door hun houding en voorbeeld de koers te Voor het front van de troep zijn Zaterdag j.1. op het terrein van de M.O.D.-kazerne aan het Noordeinde te Leiden een aantal Koninklijke onder scheidingen uitgereikt aan het perso neel van de mijnopruimingsdienst, dat zich in de afgelopen jaren tijdens de opruimingswerkzaamheden te Ant werpen, Bremen en in Nederland heeft onderscheiden. Het waren de lt. ter zee le klasse J. Lenderink, thans commandant van een detachement opruimingstroepen, die is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau met de zwaarden, bootsman W. A. Harthoorn, aan wie de zilveren eremedaille van de orde van Oranje Nassau werd toegekend, en de kwartiermeester A. Opperhui- zen, C. Watted en J. P. van Dalen, de korporaal-machinist B. C. de Koningh, de stoker-olieman J. A. Stam, de sto ker le klasse K. Spiegelaar en de matroos le klasse Z. M. C. Th. Meeuw- sen, aan wie de bronzen eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, werd toegekend. Al deze manschappen waren nauw betrokken bij het opsporen, naar boven brengen en demonteren onder water van mijnen bij bruggen en havens. Reeds in 1945 werden zij kort na het beëindigen van de oorlog door het Amerikaanse leger ingezet bij het rui men van de haven van Bremen. Nadat de commandant van de M.O. D„ lt. ter zee le klasse W. F. Huyding, hen had toegesproken, waarbij hij er o.m. op wees, dat met het uitreiken van deze onderscheidingen in feite heel de M.O.D. wordt geëerd, reikte de kapt luit. ter zee B. C. Mahieu de on derscheidingen uit. Ondanks de handicap, dat beide Ju nioren-elftallen enkele invallers tel den, hebben de jongens van H.R.C. en Helder zich vrij goed geweerd. Als morgenwedstrijd voldeed hij zeer zeker. Het peil van de jongens is nog niet zo als wij het graag willen. Technisch ontbrak er nog heel wat, al waren er enkele spelers die wel wat in hun mars hebben. Tabeling en Wortel van Hel der, Looi en De Vries van H.R.C. waren spelers die bovennet gewone peil uit kwamen. In geestdrift waren de Jon gens allen uitstekend. Over het alge meen was de voorhoede van Helder iets te licht voor de stevige H.R.C.- achterhoede. Dit kwam vooral voor de rust tot uiting, toen de witjakken sterker waren, maar de doelman van HR C. geen gevaarlijk werk kreeg. In tegendeel, de aanvallen van H.R.C. waren zelfs iets gevaarlijker. In de tweede helft was H.R.C. ster ker, maar ook de roodjakken ware f voor doel niet op schot. Éénmaal schoot De Vries hard in, maar de Helder-doelman stopte de bal mees terlijk, ondanks hij nog al last had van steenpuisten. Vijf minuten voor hét einde nam II R. C. de leiding. Een hoekschop van r.°.M.n7an .naar Voren «ekomen rechts dwaalde iets af, precies voor de hnnnf V?n HRC" die de bal on houdbaar inschoot. In de volgende pe- Kans van de morgen. Maar ook nu werd het slecht gericht en de bal ging Met i'_j? Van het verlaten doel, over. treden, van hun doelbewustheid. D» opvoeding stelt de ouders voor een zware taak, waarvan niet altijd de grote verantwoordelijkheid wordt be seft. In verband met hetgeen in de lezing naar voren werd ge Draent, werd een tweetal vragen gesteld. In de eerste plaats over het „jij en jou zeggen", waarbij ds. Bodaan als zijn mening uitsprax, aat het tutoyeren der ouders door de kinderen moet worden afge keurd. Er is nu eenmaal een verscnil in positie tussen de ouders en de kin deren, en het is goed dat dit in de manier van aanspreKen tot uiting komt. De verstandhouding behoeft daaronder geenszins te lijden. De tweede vraag ging over het pressie-uitoefenen van ae ouders op de kinderen, om deze bij voorbeeld naar de catechisatie te krij gen. Ds. Bodaan was van mening, dat bet zonder vorm van proces erheen- dwingen uit de boze is. In dergelijke gevallen wordt van de ouders veel tact en wijsheid gevraagd, opdat zij 't kind bewust de koers laten volgen, die de ouders voor zijn welzijn wenselijk acn- ten. Wanneer de verhoudingen in het gezin goed zijn, wanneer de kinderen met respect en liefde tot de ouders op zien, omdat zij weten en vertrouwen dat vader en moeder met hun meer dere levenservaring het bij het rechte eind hebben, zullen dergelijke kwes ties geen moeilijkheden opleveren. De ouders dienen niet alleen naar de let ter, maar bovenal naar de geest, in het gezin de dominerende positie te be kleden. DE LAGEDIJKERS SPEELDEN VOOR HET MONUMENT FONDS. In zijn openingswoord bij de Vrijdag avond in „De Roskam" gegeven op voering van het bezettingsstuk „De „stormbal hangt uit" moest de heer C. Jonker, secretaris van de Vereniging van Oud-illegale Werkers, enigszins in mineur blijven omdat het anatal be zoekers beneden de verwachtingen ge bleven was. En dat was niet zo erg als feit alleen dan wel als symptoom. Moest immers de betrekkelijk geringe belangstelling voor een opvoering ten bate van het monumentfond niet ge zien worden als een bewijs van de ta nende waardering die men in de brede massa van ons volk heeft voor dege nen die in jaren van de grootste druk alles, ja zelfs hun leven, hebben over gehad in de strijd voor ons aller vrij heid? Inderdaad, wij vergeten snel. In semmige opzichten is dat goed, maar er zijn toch dingen die in onze herinne ring niet mogen vervagen. Hou zouden wij, hoe zou de wereld, de ellende van een nieuwe oorlog kunnen voorkomen wanneer niet de herinnering aan het pas-geleden leed deze wereld staalde in de strijd voor de vrede? Enkele van deze herinneringen heb ben de „Lagedijkers", het sympathieke toneelgroep je uit de Anna Paulowna- polder, voor ons doen leven. Wij wer den in de geest teruggeplaatst in de vijf barre jaren der bezetting, toen er door ons volk zulke scherpe scheids lijnen werden getrokken. Will. Braken- berg heeft kans gezien in dit stuk en kele markante typen naar voren te brengen. De pursang illegale werker, de halfslachtige, de zwarthandelaar, de NSB-er, de SD-agent, de koerierster, en de huismoeder. Op deze mensen projecteerde Brakenberg een gruwzame periode in de geschiedenis van ons vaderland en het is een zeer verdien stelijke projectie geworden, waarvan de „Lagedijkers" door hun élan e»n levend geheel hebben weten te maken. Het was dilettanten-toneel, dat toch in velschillende opzichten zeer veel waar dering verdiende. Met veel liefde tn niet zonder talent hebben zij ruim honderd bezoekers een goede avond bezorgd. Een avond, waarop weer een klein» steentje kon worden bijgedragen tot de oprichting van het monument, dat steeds in onze stad zal staan, ter her innering en ter waarschuwing. Op 26 Oct. was het 80 jaar geleden dat ds. Sonstral, Luth. predikant, al hier, het initiatief nam tot stichting van een eigen Luth. Zondagsschool. Dit feit werd gisteren herdacht in de feestgodsdienstoefening in de Luth. Kerk, waar ds. Oldemans voorging, terwijl 's middags een Jong- en Oud bijeenkomst werd belegd. Hedenavond acht uur zal het Zon dagsschoolbestuur een receptie houden in de Rehobothkerk, waarbij de ouders der leerlingen zijn uitgenodigd, alsme de alle vroegere leerkrachten en afge vaardigden van verenigingen en an dere Zondagsscholen hier ter plaatse. In een volgend nummer hopen wij op een en ander nog nader terug te komen. Donderdagavond a.s. belegt de Chr. besturenbond alhiee een propaganda- vergadering^in de Palmstraat-kerk. Op deze bijeenkomst, die om acht uur aanvangt, zal het woord worden tj' voerd door den heer Ruppert, voorzit ter van het C.N.V. Ds. Oldemans z<d het slotwoord spreken. Muzikale me dewerking wordt verleend door he mandoline-orkest „Tremolando". GESLAAGD Bij het laatst gehouden rijksexameh voor commies der Invoerrechten Accijnzen slaagde ónze oud-stadgenoot de heer G. G. Reus.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2