Geen advies hoe vijandelijkheden te beëindigen Indonesisch verzoek aan Veiligheidsraad Weerbericht Argentinië verbrandt zijn graan Achter de schermen K.L.M. aan de spits Vrijdag 31 October '47 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGSLADEN 70ste Jaargang No. 7630 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Eindrapport Consulaire Commiasie De order „Staakt het vuren Ging generaal Spoor zijn boekje te buiten? Een wolkenkrabber voor de U.N.O. Volgende vergadering Ver. Naties in Europa? Franse regering geniet vertrouwen 100 gram vlees extra Verbetering bonnenlijst Schoenenbonnen C per 1 December Exira suiker Vijfde wegverkeersdag van de K.N.A.C. Zweedse pers over de Dynamo's BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgiro 434000 (t.n.v. N.V. Ver. Noord. Dagbl. i.o., Alkmaar). Bank: Hoornse Crediet- en Effectenbank, Alkmaar. Dir.: J. Bijlsma TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per m.m. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 15 woorden Lelk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.90. Wrnd Hoofdredacteuri Jac. Broersen, Rayonredacteur A. Dekkers Massa der bevolking heeft geen zin voor politiek Geen der partijen had een werkelijk vertrouwen, dat de order „staakt het vuren" werkelijk door de andere partij tou worden uitgevoerd, zegt het eind rapport der consulaire commissie, door de Veiligheidsraad in Indonesië op onderzoek uitgezonden. Er bestond een betreurenswaardig gebrek aan ver trouwen aan beide zijden. Patrouilleren in de bezette gebieden wordt door de Nederlanders als geoorloofd beschouwd. Het eindrapport der consulaire jommissie is gedagtekend van 14 Oct. j.1. en bevat vier hoofdstukken. Hoofdstuk twee begint met een na dere omschrijving van het „Staakt het vuren" volgens de Nederlandse en de Republikeinse opvattingen. Hieraan is het volgende ontleend: r,De commissie zag zich van de aan vang af geplaatst voor de omstandig heid, dat de vraag of de order „Staakt het vuren" al dan niet werd opge volgd, afhangt van de definitie van 5,de order" zelf. De aanbeveling van de Veiligheidsraad van 4 Augustus doet een beroep op de beide partijen a. om de vijandelijkheden onmiddellijk te staken en b. het geschil bij te leg gen door middel van arbitrage of an dere vreedzame middelen. De commissie heeft vernomen, dat er in de militaire praktijk verschil be staat tussen de betekenis van de order tot stalfen van het vuren en de order tot het staken van de vijandelijk heden. Men verstaat in militaire krin gen onder staakt het vuren uitslui tend het staken van militaire opmars en het ophouden met daadwerkelijk vuren. „Staken van vijandelijkheden" echter blijkt met zich mede te bren gen het stopzetten van alle operaties, welke een oorlog vergezellen, inclusief het gebruik van alle militaire wa pens, marine-blokkade, luchtverken- nirg, vijandige propaganda, bewegin gen van troepen naar gebieden welke door' de tegenpartij bezet zijn. „Sta king der vijandelijkheden" heeft dus een aanmerkelijk wijdere betekenis dan „staken van het vuren". WU hebben geconstateerd, dat het Republikeinse opperbevel slechts geringe pogingen heeft gedaan om nauwkeurige en gedetailleerde or ders uit te vaardigen aan alle on derdelen van het leger en het is gebleken, dat de interpretatie van het „staakt het vuren" lichtelijk varieerde bjj de verschillende mili taire bevelhebbers. De Nederlandse interpretatie. Uit officiële verklaringen van Ne derlandse zijde tegenover de commis sie is duidelijk gebleken, dat de inter pretatie van het staakt het vuren" Indonesië heeft de Veiligheidsraad verzocht een commissie te benoemen om toe te zien op de teruggave van de door de Nederlanders sedert 21 Ju li bezette gebieden. In een 28 October gedateerde brief verklaart de Indonesische vertegen woordiger bij de V. N., Tamboe, dat al leen de ontruiming door de Neder landse strijdkrachten van Indonedisch grondgebied de vrede kan waarbor gen. Volgens Tamboe toont het rap port van neutrale waarnemers duide lijk aan, dat de bevolking, de ambte naren en de strijdkrachten van de re publiek weerstand blijven bieden in de door de Nederlanders bezette ge bieden. De regering van de republiek Indone sië, aldus Tamboe, handhaaft haar standpunt, dat alle na 21 Juli door de Nederlanders bezette gebieden tot het grondgebied van de republiek beho ren. De Indonesische delegatie ver zoekt de Veiligheidsraad een interna tionale commissie te benoemen om toe te zien op de teruggave van die ge bieden aan de republiek en te contro leren, in welke .toestand de gebieden zich bevinden na het vertrek van de Nederlanders. De Veiligheidsraad zal Vrijdag het debat over Indonesië voortzetten. Sjahrir naar Australië Radio-Djocja meldt van officiële zij de vernomen te hebben, dat Soetan Sjahrir rechtstreeks op weg is naar IETS MINDER KOUD. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Meest matige wind tussen Oost en Zuidoost. Veel bewolking, maar geen regen van betekenis. Iets •hinder koud. door het Nederlandse leger is geba seerd op het beginsel, dat het moge lijk is een gebied te beheersen en te controleren, zonder dat dit gebied noodzakelijk in zijn geheel is bezet. Toen de order tot beëindiging der operaties was ontvangen, waren alle strategische objecten, welke het doel warer van de politionele actie, bezet. Het standpunt van het Nederlandse leger is dus, dat alle Republikeinse troepenbewegingen binnen dit gebied een inbreuk vormen op het „staakt het vuren" en dat de Nederlandse strijdkrachten dus de vrijheid hebben maatregelen te nemen tegen deze Republikeinse strijdkrachten op te treden. Geen advies. Hoofdstuk II besluit met de uit spraak, dat zjj geen bepaalde mid delen aan de hand kan doen om de vijandelijkheden ln feite te doen op houden. Hoofdstuk III behandelt de alge mene toestand van de bevolking. Hierin wordt met betrekking tot het Republikeinse gebied o.m. ge zegd: „Er bestaat zonder twijfel een levend nationaal bewustzijn on der dat gedeelte van de bevolking wat onderwijs genoten heeft en het openbaart zich niet alleen in de steden maar ook op het platteland. Tegelijkertijd maakt dit bewustzijn de indruk van anti-Nederlands te zjjn, maar bjj nader onderzoek bljjkt dat deze anti-Nederlandse gezindheid niet de Nederlander als zodanig betreft, maar tegen het „kolonialisme" is gericht. Het is eveneens voor de hand lig gend, dat de politionele actie de anti-Noderlandse stemming heeft doen toenemen. Hierbjj dient in aan merking genomen, dat de intellec tuelen, die in politiek opzicht en anderszins de meest invloedrijke groep vormen, naar schatting niet meer dan vijf procent van de gehele bevolking uitmaken. Het is moeilijk te constateren, in welke mate de nationalistische ge voelens in de massa zjjn doorge drongen, maar het is duidelijk, dat zjj in het algemeen geen zin voor politiek heeft. Er is voldoende voedsel voor de be volking, maar er bestaat, in het bij zonder op Java, een groot tekort aan kleding (op Sumatra is de kleding- positie gunstiger). Betreffende de toestand in de door Nederland bezet te gebieden wordt opgemerkt, dat de handhaving van recht en orde in de reeds voor de politionele actie door Nederland bezette steden verzekerd is en dat het economisch herstel hier reeds in volle gang is. In de pas door Nederland bezette gebieden verkeert de bevolking, uit gezonderd enige streken, in minder gelukkige omstandigheden dan in het Republikeinse gebied, hetgeen te wij ten is aan vrees zowel voor de terro ristische benden als voor de bewegin gen der Nederlandse troepen. Er be staat een algemene vrees voor het geen zal geschieden, wanneer het Re publikeinse gezag weer zal terugke ren, aangezien velen menen be schouwd te zullen worden als mede werkers met de Nederlanders en het hun kwalijk zal genomen worden, dat zij niet naar Republikeins gebied zijn teruggekeerd. (De gelegenheid daar toe bestaat met toestemming van de Nederlanders.) De relletjes in Parijs. Hier een foto van drie fotografen, die tijdens de relletjes foto's maakten van de wilde menigte. De heren fotografen kwamen er beroerd af. Hun goed totaal bedorven door bloed uit hun diverse wonden begeven zij zich naar een veiliger plaats. (Van onze parlementaire redacteur) Naar in Den Haag bekend is ge worden, heeft onze regering gene raal Spoor uit Indië naar Nederland ontboden. Men zegt, dat hjj zich ernstig zal hebben te verantwoor den voor zijn optreden, dat zich o.a. heeft geuit in een interview, door hem toegestaan aan de correspon dent van het „Limburgsch Dag blad", waarin hij kennelijk klaagde over zekere machteloosheid, z.i. ontstaan door het politieke in grijpen van Den Haag ten aanzien van de politionele actie. Hij wees bedoelde correspondent op de nog wel bestaande goede stemming in het leger, doch voegde erbij, dat de manschappen niet beschouwd moes ten worden als loden soldaatjes, die men maar naar believen kan ver zetten of omverkogelen.... De generaal uitte dus onomwon den zjjn misnoegen over de loop van zaken en het is zeker niet on mogelijk, dat de minister-president, dr. L. J. M. Beel, aanleiding heeft gevonden de generaal ter verant woording te roepen. En zeer waar schijnlijk zullen ook nog wel andere oorzaken een rol spelen. Het plan om voor de UNO te New York een wolkenkrabber van 45 ver diepingen te bouwen is in principe goedgekeurd door de meerderheid van bet speciale comité van 16 landen, dat de plannen en de onkosten bestuderen moest. De commissie heeft verzocht de zetel der UNO onmiddellijk naar Man hattan te doen overbrengen, op het terrein, dat door Rockefeller beschik baar werd gesteld aan de oever van de East rivier. Trygvie Lie heeft mee gedeeld, dat finantiële besprekingen worden gevoerd om de uitvoering der plannen te bekostigen. Post voor militairen onderweg naar Indië Militairen aan boord van het s. s. „Nieuw Holland" kunnen in een aan loophaven nog post krijgeii, mits deze uiterlijk 6 November a.s. in de brie venbus zit. Wil men bij aankomst in Batavia post bezorgd hebben, dan moet deze uiterlijk 19 November gepost worden. Onder enorme belangstelling werd de Vredesteinfabriek te Enschede officiéél geopend. Tijdens de rede van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel, L. Mansholt. De Argentijnse regering heeft medege deeld, dat landbouwproducten ter waarde van 500 millioen dollar ver brand zullen moeten worden omdat zij niet kunnen worden uitgevoerd. De Argentijnse havens en de transport middelen verkeren in dusdanige slech te staat, aldus de verklaring, dat het onmogelijk is de grote hoeveelheden graan, die voor uitvoer liggen, te ver voeren. Argentinië heeft dringend machines nodig om de havens uit te diepen en duizenden spoorwagons en vrachtauto's voor het binnenlandse vervoer. De in voer van deze werktuigen en trans portmiddelen wordt verhinderd* door „een economische blokkade van Argen tinië". Aldus de verklaring van de re gering van Argentinië. Verdqr wordt verklaard: „Argentinië heeft veel ge daan om Europa te helpen. De reden, dat wij niet meer kunner. doen moet gezocht worden in deze economische blokkade". Ten slotte verklaart de Ar gentijnse regering, dat zij alles zal blijven doen wat mogelijk is om aan de behoeften van de noodlijdende lan den tegemoet te komen. Frankrijk en Zweden hebben geza menlijk een resolutie ingediend, waar in wordt gevraagd, dat de volgende algemene vergadering der V. N. in Europa zal samenkomen. Het secreta riaat en een commissie van negen le den moeten een stad kiezen, waar de vergadering gehouden zal worden. Herinnerd wordt aan het feit, dat Bi- dault, de Franse minister van buiten landse zaken, onlangs Trygve Lie, se cretaris-generaal der V. N„ volledige faciliteiten voor het houden van deze vergadering te Parijs heeft aangeboden Agence France Presse meldt, dat de Franse assemblee haar vertrou- w-en in de nieuwe Franse regering Ramadier heeft uitgesproken met een meerderheid van twintig stem men: driehonderd vóór en twee honderdtachtig tegen de regering. De Gaulle en de communisten Volgens het linkse blad „Libera tion" zou een van de eerste maatre gelen die een regering de Gaulle zou nmen, opheffing en een verbod van de communistische partij zijn. Amerikaans vliegtuig tijdens pleziervlucht neergestort In een dal in de Amerikaanse staat Cregon heeft men het wrak van een vliegtuig gevonden dat Dinsdag met een aantal vooraanstaande officiële personen onder wie de gouverneur van de staat Oregon voor een pleziertocht je opgestegen was. Alle inzittenden zijn om het leven gekomen. Waar is Mikolajczijk Van de zijde van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken wordt verklaard, dat men nog niet weet waar de gevluchte leider van de Poolse oppositie, Mikolajczyk, zich mo menteel ophoudt. Cholera eist weer 442 doden Het aantal choleraslachtoffers in Egypte bedroeg in 't afgelopen etmaal 442. Er werden 835 nieuwe gevallen ge constateerd. MEDEDELING Met 'ngang van heden kunnen alle betalingen voor abonnements gelden en advertenties gedaan worden op onze girorekening 434000 ten name van d£ N.V. Verenigde Noordhollandse Dag bladen i. o. te Alkmaar. Onze bankrelatie is de Hoornse Crediet- en Effectenbank te Alkmaar. DE ADMINSTRATIE. Voor het tijdvak van 30 October tot en'met 8 November wordt wederom een extra rantsoen van 100 gram vlees beschikbaar gesteld. In verband hier mede deelt het centraal distributie kantoor mede, dat in genoemd tijdvak bon Q-06 diversen geldig is voor 100 gram vlees of vleeswaren. In de bonnenlijst van 30 October is door een onduidelijkheid in .het sten cil, ons toegezonden door het ministe rie van landbouw visserij en voedsel voorziening een storende fout geslo pen. Onder bonkaarten MA, MD, MH 712 (bijzondere arbeid, a.s. moeders en zieken-serie Q) staat aangewezen: Q11 suiker dit moet zijn: Q21. In* afwijking van hetgeen onlangs door het C. D. K. werd bekendge maakt, deelt dit kantoor thans mede, dat de schoenenbonnen van de C-serie (schoenenbonnen met in de linkerbo venhoek de letter C, gevolgd door een andere letter), niet op 1 November, doch eerst op 1 December a.s. in ge bruik zullen worden genomen. In verband met St. Nicolaas en Kerstmis zal twee maal een extra rantsoen van 200 gram suiker worden verstrekt. Deze extra sui ker wordt voor alle leeftijds groepen beschikbaar gesteld. In de eerste zes maanden van dit jaar zijn 80.108 personen per vliegtuig de Atlantische Oceaan overgestoken. Gedurende het eerste halfjaar van '46 werden 104.980 personen over de Oce aan vervoerd. Het Amerikaanse bu reau voor burgerluchtvaart, dat deze cijfers geeft, deelt verder mede, dat de Amerikaanse luchtlijnen drie kwart van het totaal aantal passagiers ver voerden. Van de buitenlandse maat schappijen staat de KLM op de eerste plaats met 5245 passagiers. Daarna komen de BOAC, de Air France, de Sabena en de Swissair. De KLM ver voerde van de Europese maatschap pijen de meeste personen per vlucht namelijk 29. Te 's Gravenhage is gister onder zeer grote belangstelling, w.o. diverse verte genwoordigers van ministeries, de vijf de wegverkeersdag gehouden onder voorzitterschap van jhr. mr. Th. M. Smits van Oijen. Voorgelezen werd een brief van mi nister Vos, waarin tot uiting kwam dat de bevordering van het veilig verkeer niet alleen bij de overheid maar ook bij de verkeersbonden ligt. Medegedeeld werd o.a. dat een nieu we anti-lawaai actie in het leven wordt geroepen. Het huidige verkeer wordt nog door het Duitse recht beheerst maar zal spoedig door een eigen recht worden vervangen. Ir. M. Ie Cosquino de Bussy van de Rijkswaterstaat bepleitte o.a. in de nieuwe stadsplannen open stroken te houden waarin later autowegen los van het stratennet kunnen worden aange legd. Opmerkelijk is, dat de grote toe name van het verkeer alleen in het zuidelijk deel van ons land heeft plaats gevonden. Bij de wegenplannen werd er o.a. op gewezen dat bij de weg tussen Hoorn en de Wieringermeerpolder de verhar ding voortgang vindt, terwijl in het noorden van die polder het ontbreken de stuk in.de weg naar de afsluitdijk wordt ingezet. Mr. Spat gaf interessante cijfers over het huidige personen- en vrachtvervoer. Hij hoopte, dat de plannen voor een Ned. internationale busmaatschappij 't volgend jaar tot werkelijkheid zullen worden. Vervolgens sprak oud-minister Van Lith de Jeude over de „Veiligheid van het Verkeer". Hoezeer het ook betreurd moet wor den, hoe gaarne wij het anders zouden hebben willen zien gebeuren, wij moe ten elke dag weer ervaren, dat de tel kens opnieuw bekend wordende feiten het uiteendrijven der Verenigde Volke ren, die op 26 Juni 1945 vervuld met idealen en de hoop op een betere we reld te San Francisco het Handvest te kenden, bevestigen. In den beginne wilde men een blok vorming niet aanvaarden en niet zien. Men zag er een naderende dreiging in. Het kon wantrouwen wekken en eer lijke bedoelingen miskennen. Doch wat de ene zijde niet wilde scheppen, werd door de andere zijde als een vanzelf sprekendheid beschouwd. De Sovjet-Unie bemoeide zich niet alleen met het eigen regeringssysteem, doch wist al spoedig haar richtlijnen als de enig juiste door haar nabuursta- ten te doen aanvaarden. Zij steunde daarbij niet alleen op zichtbare ihaar voor een groter deel op onzichtbare machten. Er is niet slechts sprake van een stalen gordijn tussen het Oosten en het Westen, ook de bewoners van deze landen zelf kijken tegen een scherm op. Slechts wat wenselijk is, wordt voor 't doek vertoond. De rest gebeurt achter de schermen. De aandrang, die na het einde van de tweede wereldoorlog van verschillende kanten werd uitgeoefend om te komen tot een volkomen open hartige diplomatie heeft geen gehoor gevonden. Het lot van de wereld, voor zover in mensenhanden, wordt bepaald niet in de conferentiezaal, niet in het openbaar, doch op onbekende plaatsen achter bekende of vermoede schermen. De botsingen achter de coulissen zijn hevig en zo nu en dan kan niet voor komen worden, dat er een gat in het doek gestoken wordt en de man aan deze zijde in een flits indrukken krijgt, die hem meer of minder doen vermoe den Wat zich daar zo graag aan de openbaarheid onttrekt. Wij signaleren enkele feiten: De moord op Petkof in Bulgarije, de ge vangenneming van Jovanovitsj in Joe- go-Slavië, het proces tegen de grijze Dr. Manioe de leider der Roemeense Boerenaprtij, het proces tegen 32 Bul gaarse officieren, de uitspraak van Rusland de Balkan-commissie der Ver. Volkeren te zullen torpederen bij hun verzoeningspogingen en last but not least de recente vlucht van de leider van de Poolse Boeren-(oppositie) partij Mikolajczyk en enkele van zijn mede werkers, die voor een strop a la Petkof niet veel voelden. Zij zullen zich waar schijnlijk via Londen naar de Ver. Sta ten begeven. Het is duidelijk, dat al deze gebeur tenissen slechts enige glimpen doen zien van hetgeen zich in de onder Rus sische invloeden staande landen af speelt. Er blijkt bovendie.. uit, dat het woord democratie inderdaad voor meerdere uitleg en hantering vatbaar is. Elke critiek, elke oppositie tegen overheidszijdc geuit is onduldbaar om dat het de in Moskou opgestelde plan nen zou kunnen doen mislukken. De Sovjet-Unie vindt als een mach tige barricade op de weê naar wereld heerschappij het Westelijke blok, dat, wij merken het nadrukkelijk op, zich eerst ging vormen als reactie op de gedragingen van de Sovjet-Unie zelf. Een militair optreden in welke vorm ook zou thans dwaasheid zijn, daarom is de oude beproefde methode weer ter hand genomen. De Kominform te Bel grado opgericht, wordt ingeschakeld en de draden, de vele verbindingen ach ter de schermen, die ietwat los en ver ward werkten, kunnen weer uit een centraal punt geregeerd worden. Een belangrijke taak bleek te zijn aantasting van de macht der Ameri kaanse eenheid in de Zuidelijke Sta ten. Hoe de politieke constructie er ook zij, deze landen hadden hun ant woord gereed. Brazilië heeft de diplo matieke betrekkingen met Moskou ver broken en Chili volgde dit voorbeeld. Zo duurt het werk achter de scher men voort, vele tragedies verzonken en verzinken in een wereld van zwijg zaamheid. doch wat zichtbaar werd, zijn de onmiskenbare kenmerken van een macht, die de wereldheerschappij wenst AD INTERIM. „De Dynamo's uit Moskou behoren ontegenzeggelijk tot de wereldklasse. Een vergelijking dringt zich op met de Uruguezen die in 1924 het Olympisch tournooi te Parijs wonnen. Sij de Rus sen ziet men namelijk dezelfde sier lijkheid, soepele speeltiaat. snel posi tie kiezen en meesterlijke balcontrole. In het schieten zjjn se echter ree) be ter dan de Uruguezen He' samenspel tussen verdediging aa aanval is in het bijzonder goed verzorgd Wenrwsar zijn ook de Russen niet Jtn/verwlnr.e- Ujk, want men moet taf nar ecg hou den dat het spel van Ndrrkhping voor hen te weinig gevaren inhield maar in ieder geval moe» men tv oeechou- wen als geduchte tegenstanders voor de allerbeste Engelse, Italiaanse en Argentijnse ploegen".

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1