„Het Witte Kruis heeft meer dan 5000 leden Komt er een nieuw tehuis Ouden van Dagen? voor Een bouwvallige, maar waardevolle cultuurinstelling Magazijn weer geheel aangevuld jMgezottden De Vakgroep uit den boze! ABONNEERT U OP DIT BLAD Gemeenteraad van Zijpe VERLOVINGSRINGEN Onze Hetderse leeszaal Levering slachtschapen voor export Zwaarwichtige dame naar het ziekenhuis Predikbeurten. 50C-0 LEDEN! Magazijn weer geheel aangevuld Op Donderdag 30 Oclober vond in de zaal van de heer Sanderse de ledenver gadering plaats van de afdeling Den Hel der der N. H. Ver. „Het Witte Kruis" De leiding van deze avond berustte, daar de voorzitter, dr Bakker, niet aan wezig kon zijn, bij de waarnemend-voor zitter, notaris A M Engelmann, die in een kort openingswoord allen welkom heette en er zijn teleurstelling over uit sprak, dat niet meerderen aan de oproep tot bijwoning van deze avond gevolg had den gegeven. Nadat de notulen van de vorige leden vergadering waren gelezen, ontspon zich een geanimeerde discussie over de stich ting van een badhuis. Medegedeeld werd dat met het gemeentebestuur besprekin gen daarover waren gevoerd en er inder tijd een commissie was samengesteld, die daarover plannen zou ontwerpen en deze naar voren zou brengen. Hoewel dit reeds meer dan een jaar geleden is, werd van deze Commissie niets meer vernomen. Nailat door verschillende sprekers do grote waarde en de belangrijkheid voor de Volksgezondheid van een badhuis in onze gemeente nara voren was gebracht, werd besloten zich in een schrijven tot het gemeente-bestuur te wenden. Sterke groet. Hierna kreeg de secretaris-pen ningmeester, de heer P van Dalen, gelegenheid tot het uitbrengen van zijn verslagen. Uit zijn verslag over de gang van zaken in het jaar 1946 sprong allereerst in het oog de grote vooruit gang der vereniging. Het ledental ls in het verslagjaar van een kleine 700 opgevoerd tot ruim 5200. Hierdoor nam ook het werk van de Wijkverpleegsters toe. Door de zusters van Het Witte Kruis werd in 1946 niet minder dan 10.751 keren hulp verleend in 1041 ge- Tevens werd door hen assistentie ver leend op de consultatiebureaux van de T B.C.-bestrij ding, Zuigelingenzorg en Kleu terzorg, alsmede bij de Schoolartsendienst. Een woord van hartelijke dank voor hun werk, dat niettegenstaande de drukte met animo en nauwgezetheid werd volbracht, was dan ook ln het verslag wel op zijn plaats. Ook het uitlenen van verplegings. materiaal is door het groeiende aantal leden in 1946 zeer druk geweest. Aan 1324 leden werden 2668 ver. plegingsartikelen uitgeleend. Daar door de oorlog en de evacuatie veel verplegingsartikelen verloren waren gegaart, moest het bestuur, om aan de grote vraag te kunnen voldoen, voor niet minder dan f 6259,83 aankopen. Hierdoor is het magazijn echter weer voorzien van al het nodige en kunnen alle leden weer terstond geholpen worden. Tevens werden voor de leden een „Moedercursus" en een „Cursus huiselijke Ziekenverpleging" gehouden, waarvoor de animo groot was. Uit het financiële verslag bleek dat de vereniging op een gezonde financiële ba- ais rust. Na de uitgebreide verslagen werd aan «le orde gesteld de beschrijvingsbrief voor de algemene vergadering van de N. H. Ver. „Het Witte Kruis", die op 16 De cember a.s. te Amsterdam zal worden gehouden. Het voorstel om f 0,25 per lid en per jaar bij te dragen in een te vor men reserve-fonds, groot f 200.000,—, om •ventuele tekorten van het nieuw te ope nen „Witte Kruis Sanatorium Heideheu- vel", op te kunnen vangen, en deze "bij drage te verkrijgen uit een contributie verhoging, lokte nog al enige discussie uit. Daar contributie-verhoging niet wel mogelijk is en afgezien ook van de finan ciële consequenties, die aanneming van dit voorstel zou mede brengen, werd aan de afgevaardigden opdracht gegeven tegen te stemmen. Als afgevaardigden zullen optreden de heren dr W J Bakker en P van Dalen, terwijl als plaatsvervanger de heer J Smit werd aangewezen. Bij de rondvraag deelde mevr. M R Houtman—Klercq enige gegevens mede omtrent de in 1947 opgerichte afdeling „Wijkkraamverzorging". Ook dit onder deel van „Het Witte Kruis" marcheert, gezien de korte tijd van bestaan, reeds prachtig en voorziet in een grote be hoefte. Zr. G Verhorst, een volledig be voegde Kraamverpleegster, werkt tot volle tevredenheid en het werk was vaak zo druk dat tijdelijke hulp moest worden in geschakeld. Hierna niets meer aan de orde zijnde, dankte de voorzitter de aanwezigen voor de betoonde belangstelling in het werk van „Het Witte Kruis" en sloot hij de ver gadering. Wat zijn wij Hollanders er toch slecht aan toe. Wanneer men zijn oor te luis teren legt bij winkeliers en consumen ten, dan blijken de vakgroepen tot de grootste mislukkingen van deze tijd te behoren. Vooral de zakenlieden zijn hiervan overtuigd. De burger zit dringend verlegen om allerhande artikelen, maar het ziet er naar uit, dat de vakgroepen de vervul ling van deze behoeften eerder vertra gen dan bevorderen. In allerlei vak bladen krijgen de vakgroepen critische aanvallen te doorstaan en worden zij uitgroeisels van de bezettingstijd ge noemd. Inderdaad zit daar iets in. De mogelijkheid is lang niet uitgesloten, dat grote ondernemingen wat goede renlevering of verkoop aangaat bij kleinere zakenlieden worden voorge trokken. Jongelui, met een aangeboren zaken-instinct, als ik het zo noemen mag, en andere goede hoedanigheden, krijgen „geen poot aan de grond", om dat hun de noodige papieren worden onthouden. Bureau na bureau wordt opgericht, met alle exploitatiekosten eraan verbonden. Dat moet allemaal worden betaald door de zakenman, die het uiteindeijk zal moeten verhalen op de consument. Zou vrijheid in han del en wandel niet verkieslijker zijn? Een grote opruiming onder het overstel pende aantal bureaux zou in ieder ge val een zeer welkome consequentie zijn. Voor een ommekeer in deze geest is het nog niet te laat. JONG ZAKENMAN. ITALIAANSE MINISTER WORDT DOOR BEVIN ONTVANGEN. De 74-jarige Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Sforza, die steeds anti-fascist was, wordt te Londen door Bevin ontvangen. Dit bezoek symboliseert Italië's terugkeer tot en deelname aan de internationale politiek. De heer J. R. Bos tot gemeente-ontvanger benoemd De raad der gemeente Zijpe was Vrijdagmiddag onder voorzitterschap van burgemeester mr. D. Breebaart voltallig bijeen. De voorzitter deelde mede dat de in de vorige raadsvergade ring benoemde wijkverpleegster mej. zuster J. C. Schouten bericht had ge daan haar benoeming niet te aanvaar den. Aan de Rijksweg, tegenover de Bosweg, zal door het PEN een licht punt worden aangebracht. De kosten zullen f 12.80 bedragen. Binnengekomen was een opmerking v. d. minister v. binnenlandse zaken ten aanzien van het raadsbesluit van 21 Januari 1947 inzake de toekenning van een tijdelijke toelage ad 10 aan de gemeenteambtenaren. Het college van B. en W. had advies gevraagd aan de bond die een vergelijking maakte met de Rijksambtenaren. Voorts stelde het College voor de verhoging van 10 °/o niet te verlenen aan de gemeentearts op grond van het feit dat deze momenteel veel minder werk heeft. Het tweede voorstel was aan de ongehuwde ambtenaren 95 uit te betalen van het bedrag dat de ge huwden verdienen. De raad kan zich met beide voorstellen best verenigen. Medegedeeld werd dat na gehouden aanbesteding van de uitbreiding van de Algemene Begraafplaats te St. Maar tensbrug B. en W. het werk hebben ge gund aan de laagste inschrijvers, de he ren W. A. Boomgaard en J. P. van Rosmalen te Naarden voor een bedrag van f 22.525. 3500 meer en nog goedkoper. Het volgende punt der agenda was dt>. behandelng van het verzoek van bovenvermelde aannemers om een ver hoging van f 3500 op hun inschrijvings som omdat zij hadden vergeten een post tot dat bedrag zijnde juist het be drag voor de te maken werken aan de nieuwe sloot. De voorzitter deelde mede dat vol gens de gemeentearchitect het werk voor f 22.525 niet gemaakt kan worden. De heer Brouwer begreep niet dat men een dergelijke fout kan maken. Een zo grote fout moet men vooraf toch opmerken. De begroting is zelfs f 42.000, aldus de voorzitter, en ik vind het niet men selijk om die gevraagde verhoging te weigeren. De heer Doorn was het volkomen met de heer Brouwer eens. Het geven van de verhoging bevordert de concurren tie. De heer Hooij vroeg of het verzoek vóór of na de gunning was binnenge komen. Toen de voorzitter mededeelde dat het verzoek na de gunning was bin nengekomen was de heer Hooij het vol komen eens met de heren Brouwer en Doorn. De voorzitter: We zouden er niet aan denken als ze niet zo laag waren. On eerlijke concurrentie is het niet omdat ze na toevoeging van de verhoging nog een stuk lager blijven. Principieel ben ik het met de heren eens maar mense lijkerwijs niet. De heer Doorn: „Er is toch een directie". De voorzitter: Met onwillige honden is het slecht hazen vangen. De heer Kok kan het begrijpen dat er raadsleden zijn die tegen de toeken ning van de verhoging zijn, maar nu het onderzoek van de gemeentearchi tect heeft aangetoond dat het te laag is, ls het billijk, temeer daar de raming van het werk f 42.000 is. Tenslotte wordt er gestemd en met 7 vóór en 4 tegen wordt het voorstel van het college van B. en W. aange nomen en krijgt de aannemer de ver hoging van f 3500 erbij. Tegen stem den de heren Brouwer, Bisschop, Doorn en Hooij. Eervol ontslag werd hierop verleend aan de onderwijzeres mej. W. Boekei aan de o.l school te Schagerbrug. BENOEMING REGENTEN CENTRAAL ZIEKENHUIS. Op verzoek van de commissie bui tengemeenten Centraal Ziekenhuis werd geadviseerd om de periodiek af tredende heren mr. D. Breebaart enJ. A. Pesman die op 1 Januari 1948 aan de beurt van aftreden zijn voor te dragen tot herbenoeming, aan de raad van de gemeente Alkmaar. Aldus be sloten. BIJDRAGE R. K. LYCEUM. Op voorstel van het College van B. en W. besluit de raad èènparig tot het verlenen van een subsidie groot f 226,66 berekend naar een bedrag van f 85 per leerling per jaar. De inwerkingtreding van het regle ment voor de gemeentelijke sociale dienst werd bepaald op 1 Jan. 1948. SALARIS VERHOGING WERD GEVRAAGD, voor de administrateur van de gemeen telijke sociale dienst tot f 1000 aange zien is gebleken dat de werkzaamhe den aan deze functie zeer druk zijn en gelijk te stellen zijn met de werkzaam heden van de gemeente Callantsoog. De tegenwoordige administrateur de heer Correlje die per 1 Jan. 1948 gaat vertrekken kon het nu wel zeggen dat de betrekking zeer druk is. Er komt nog hij dat we bezig zijn, aldus de voorzitter, met een geheel nieuw Tehuis van Ouden van Da gen en zoals de verschillende instan ties zeggen bestaat daartoe grote kans van slagen. In de toekomst komt er dus nog veel meer werk bij. Het hnidige salaris blijkt f 750 te zijn. De heer Hopman meent te we- ten dat het de bedoeling is deze functie tevens op te dragen aan de nieuw te benoemen gemeente-ont vanger. De raad kan met de verhoging ac- coord gaan. BENOEMINGEN. De heer J. R. Bos, adjunctcommies bij het gemeentelijk verificatiebureau te Alkmaar werd met algemene stem men benoemd tot gemeente-onWanger terwijl Zr. T. A. Bakhuis werd benoemd in de functie van wijkverpleegster voor Noord-Zijpe, waarbij haar een verhuisvergoeding vanuit Dreischor (Zeeland) zal worden toegekend. De raad besloot een credeit van 300 gulden te verlenen ten behoeve van reisvergoeding van scholieren. £EIZERSTRAAn^T|^626.DENHELDER (Ingezonden mededeling.) Een slanke taille en heupen, die op de een of andere wijze geaccen tueerd zijn, ziehier enkele kenmer ken van de huidige mode. Dit ge klede jurkje van zwarte crêpe satin heeft een schootje dat van extra glimmend materiaal werd genomen. Inzake bovenvermeld onderwerp de len wij belanghebbenden mede dat op de hierna te noemen markten een aan- tal slachtschapen, welke aan de voor dit doel gestelde eisen voor export moe ten voldoen, voor export naar België zullen worden verwezen. Alkmaar: Maandag 3 November. Purmerend: Dinsdag 4 November, Hoorn: Woensdag 5 November, Schagen: Donderdag 6 November. Voor de voor export overgenomen schapen zal boven de normale over nameprijs een premie van 3 ct. per kg 'evend gewicht worden betaald. Wie uitsluitend het architecto nisch aspect van een stad in zijn taxatie betrekt, hij zal Den Helder geen hoog waarderingscijfer kun nen geven. Den Helder is lelijk, grenzeloos lelijk. Slechts enkele florissantere buitenwijken trach ten met hun meer welvarend uiterlijk als het ware een buiten ste camouflage-vernislaag te zijn voor een binnenstad, die nagenoeg iedere bouwtechnische verfraai ing ontbeert, maar daarenboven zovele oorlogslittekens vertoont, zoveel giansverf nodig heeft, dat men de architectonische armoede haast niet meer ziet. Intussen mag men het gebrek aan. bouwcultuur niet alleen als maatstaf nemen voor zijn waardering van de cultuur. Wel heel duidelijk is men zich de juistheid daarvan bewust als men het uiterlijk weinig fraaie gebouw aanschouwt, dat staat op de hoek van de Breewaterstraat in de Californie- straat. Met grote balken stut men „de Leeszaal" en voorkomt men een ver keersstremming, die zou ontstaan als deze cultuurinstelling haar trottoir- versperring zou moeten missen. Maar in dat gebouw is een instelling ge vestigd, waarvan men de betekenis niet op oppervlakkige wijze vermag te peilen. Het is daarom, dat ik mijn schreden eens een extra keertje der waarts heb gericht en U in deze ko lommen daarvan vertel. CIJFERS ALS BEWIJS. In 1912 namen een aantal Helderse ingezetenen het initiatief tot oprich ting van de Vereniging „Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Den Hel der" en daarbij treffen we namen aan van bekende personen als C. de Boer Jr., dr. Ketner, L. Grunwald, W. Bier steker. Hard werd er gearbeid en dank zij veler medewerking kon op 14 Juli 1913 door wethouder Van Neck een voor die tijd fraai ingerichte en goed-geoutilleerde leeszaal worden ge opend. En vanaf die dag voorziet, zo als dat heet, de instelling in een gro te behoefte. Mag ik U wat cijfers voor zetten om dat te bewijzen? In het 2e halfjaar van 1913 werden in totaal 6661 boeken uitgeleend. Dat is dus circa 13000 per jaar! Maar in het jaar '46 is dat opgelopen tot ruim 75000. In de leeszaal traden in het vo rige jaar 4432 mensen binnen. U ziet, dat de deurdrempel-slijtage alleszins te verklaren is. GOEDKOOP! Ik behoef U eigenlijk niet te vertellen, dat er twee afdelingen zijn. Ten eerste is daar de uitleen bibliotheek. Wie lid is (en dat kost maar een riks per jaar) kan tweemaal per week een roman en drie studiewerken halen. En wie bij tijdelijk verblijf in Den Helder het zonde vindt niet ten volle van de twee-en-een-halve gulden te kunnen profiteren, die kan zelfs maandlid worden. (Dat maandlidmaatschap js een Hel derse uitvinding, die bij meerdere bibliotheken in den lande navol ging heeft gevonden). Volgt uit dit bedrag al een conclusie, dat men veel krijgt voor z'n centen, nog opmerkelijker is de uitkomst van een simpel rekensommetje. In 1946 haalde ieder lid gemid deld, 67 boeken per jaar, zodat de kosten nog niet 4 ct. per deel be droegen. En daarbij te bedenken, dat men de keuze heeft uit meer dan 16.500 boeken! Geen wonder, dat het laatste jaar verslag gewaagt van haringen in een ton, daarmede duidend op de mensen menigte voor de uitleentoonbank, maar als ge nu weinig voelt om tot die ha ringen te behoren ik kan het me levendig voorstellen! gaat dan eens op de morgenuren! Verzoeke dan echter de boeken niet in uw tas te bergen naast de haringen uit de ton, zo ge die ook op uw boodschappen- tocht moet meenemen. Ik vermeldde al, dat in de leeszaal zelf ruim 4400 bezoekers kwamen, men kan daar binnen gaan, lid of geen lid. En heeft dit geen invloed op de entrée -mogelijkhedenevenmin heeft het enige reductie tengevolge ten aanzien van de vriendelijkheid en hulpvaardigheid, waarmede de direc trice, mej. v. d. Graaff en haar assis tente, mej. v. d. Glas, u ontvangen. Nu dekt de benaming „leeszaal" geenszins de betekenis van deze loka liteit. Uiteraard kunt ge er gaan zit ten lezen; niet alleen dit blad, maar ook practisch alle landelijke dagbla den, een keur van tijdschriften, of studieboeken, die ge even wilt raad plegen. Ook kunnen leden en dan speciaal de studerende leden, die niet in de gelegenheid zijn de allergrootste bibliotheken in de grote steden te be zoeken er boekwerken aanvragen uit bijv. de Koninklijke Bibliotheek en de diverse Universiteitsverzamelingen. Maar dit is nog bij lange na niet al les. Je staat er versteld van wat voor inlichtingen er al niet gevraagd wor den. Niet uitsluitend over de geschie denis van Den Helder en het Koe gras, maar ook over het werk van de Russische philosooph Sjestov, over oude Indische godsdiensten, over ach, noem maar opover alles! En dat is nu eigenlijk de grote be tekenis van de leeszaal: daar is de mogelijkheid tot contact met het hele, grote, uitgestrekte terrein, dat door het boek wordt omvat. Denk niet te licht over de culturele waarde van juist déze vereniging. Zij heeft bij uit nemendheid een grote taak. Niet al leen die van uitleen-instituut en van wegwijzer. Ze heeft ook een grote ver antwoordelijkheid: de voorlichting van het publiek, om het te brengen tot het werkelijk goede boek. WAARDERING. Hoe weinigen beseffen dit? Inder daad is de waardering van de zijde der bevolking vaak ten onrechte ge ring. Wel heel duidelijk blijkt dat uit het feit, dat men als lid bedankt (of zelfs neemt men daartoe niet eens de moeite) als men de leeszaal niet elke dag of week nodig heeft. Men be- seffe de grote culturele taak en waar de en men bedenke zich of het niet ongemotiveerd is geen lid te zijn van deze vereniging. PLANNEN. Men heeft natuurlijk plannen. In de eerste plaats een nieuw gebouw. Het is een hartewens sinds vele jaren. Maar hoe urgent de toestand ook wordt, de woningbouw gaat voor. Maar intussen is het niet alleen de bouwvalligheid, o neen, hoofdzaak is de in alle opzichten te geringe ruim te. De uitleenafdeling schetsten we al, de leeszaal zelf is te klein, men zou graag een tentoonstellingsafdeling hebben en ook de boekbergmogelijk- heden raken ten volle uitgeput. Maar ondanks al de moeilijkheden, die men nog dient te verwachten in deze op zichten tot de nieuwe leeszaal er zal zijn, is men vol enthousiasme. Helaas is het financiële deel een grote hin dernis. Rijk, provincie en gemeente geven subsidies, maar samen met de particuliere bijdragen is dat maar nauwelijks voldoende. In Amerika is het biblotheekwezen staatszorg en be taalt men niets voor de goede zorgen, die men als particulier geniet. Ligt 't in de lijn van de ontwikkeling, dat wij in ons land ook die kant opgaan? Enerzijds ware het zeer zeker te ho pen! JEUGDBIBLIOTHEEK. Opmerkelijk is de belangstelling van de jeugd. Men zie slechts de cij fers der uitgeleende boeken over 1946: Romans 30004 Studieboeken 18127 Jeugdboeken 27440 Is het niet een geruststellende ge dachte, ouders, dat al die ruim zeven en twintig duizend uitgeleende boe ken het keurend oog zijn gepasseerd van een bibliothecaresse, die weet wat uw zoontje of dochtertje al dan niet kan lezen op zijn leeftijd? Dat hun aandacht eens gevestigd wordt op lectuur, die hen kan stimuleren, die U helpt bij de in deze tijden toch al zo moeilijke opvoeding. Zeg ik teveel, als ik beweer, dat U ook een meer zijdig belang hebt bij de Leeszaal? In tijden als wij beleven, met chaotische situaties op practisch ieder gebied, ls verantwoorde voorlichting en nauw gezette bestudering een allereerste vereiste. Het moet U en mij een gerust stelling zjjn te weten, dat daartoe de mogelijkheden bestaan. Wij kunnen ons van vele vraagstuk ken niet meer afzijdig houden, wjj zullen onze kennis ln velerlei op zicht moeten verdiepen en daar toe zjjn het boek èn de courant èn het tijdschrift belangrijke en on ontbeerlijke hulpmiddelen. In dat licht moeten we onze leeszaal be zien. „Onze" leeszaal, de leeszaal van U en mü, van allen, die tot de gemeenschap behoren. Maar laten wjj ons dan allen tezamen verantw oordelijk weten ento nen! HENK DE JUTTL-I. Een moeilijk geval Dat zelfs X-stralen niet onbeperkt zijn in het blootleggen der geheimen van het menselijk skelet, ondervon den kortgeleden enige artsen in het piuatsje Joliet, Illinois. Nu dient er ai reet bij gezegd te worden, dat het ditmaal een bijzonder lastige opdracht betrof. De geneesheren moesten vast stellen of de 70-jarige mevrouw Eli- zabeth Ebner een gebroken heupbeen had of niet. Daar deze dame echter sedert twintig jaar lijdende is aan de zogenaamde olifant-ziekte, een ziekte, welke in Afrika veel voor komt, en waarbij de patiënt inderdaad afmetin gen begint te krijgen, welke meer op die van een olifant dan van een mens lijken, was het onmogelijk om met het Röntgen-apparaat door het vlees te dringen. De patiënte woog maar liefst 00 pond en natuurlijk was haar om vang evenredig aan haar gewicht. Doordat zij zo zwaar is, was zij sedert 20 jaar genoodzaakt in bed te blijven. Onlangs viel z(j op een nacht ech ter uit haar bed. Er werd een dokter geroepen, die meende te constateren, dat mevrouw een heupbeen had ge broken. Daar het hem echter onmo gelijk was zijn diagnose zonder X- stralen te stellen, besloot hij de dame naar het ziekenhuis tfe doen vervoe ren. De politie-ambulance werd opge beld en er werd bij gezegd, dat het hier een nogal lastig geval betrof, dus dat de politie maa een paar man netjes meer moest sturen. Acht stoere agenten waren een kwartier lang ver geefs bezig te pogen mevrouw Ebner weer in haar speciaal geconstrueera bed te werken. Na 'n kwartier besloten zij om versterking te vragen en te vens om een grotere auto, daar de opening van een normale ambulance- wagen te smal was om deze patiënte irn te laten. De enige wagen, welke voor dit transport enigszins bruikbaar leek, was een bijzonder grote lijkwagen. De politiemannen kregen versterking van 10 collega's en enige in moeilijke ge vallen getrainde aansprekers, en met vereende krachten slaagden men er in de dame in het ziekenhuis te krij gen. Hier had men zich goed voorbe reid op de nieuwe patiënte en twee bedden naast elkaar geschoven, zo dat in elk bed slechts 350 pond zou komen te liggen. Maar zelfs dit bleek te veel voor een normaal ziekenhuis bed. Toen men haar na veel gesteun en gehijg eindelijk „in bed had", zak ten de bedden door en moest men op nieuw beginnen. Tenslotte werd er een speciaal verstrekt bed gevonden, dat al de 700 pond kon weerstaan, liet hele vervoer was echter nodeloo-, geweest, want door haar dikte waren de Röntgen-foto's dermate onduide lijk, dat het onmogelijk was om vast te stellen of het heupbeen nu inder daad gebroken was of niet. Gedurende de maand November iedere Zondagavond, soirée-dansante, met muziek van de „TANGO SERENADERS", o.l.v. Jan Seegers. Entrée prijs 25 ct. En in het centrum, en een veel gezelliger verwarmde zaal. Consumptieprijzen met 10 ct. verlaagd. DE ROSKAM. (Ingezonden mededeling). DEN HELDER. Ned. herv. gem., Nieuwe kerk, Weststraat, 10.30 uur dJ. W. de Hoest; Palmstraat, 10 uur ds. R. Dijkstra van Amsterdam. Geref. kerk, Bethelkerk, 10 uur ds. J. Hartkamp, 17 uur ds. M. Ham ming; Rehobothkerk, 10 uur ds. M. Htmming, 17 uur ds. J. Hartkamp. Geref. kerk, art. 31, Nieuwe kerk, Weststraat, 8.45 uur en 17 uur ds. F. Tollenaar. Lutherse kerk, Wezen straat, 10.30 uur ds. H. J. Oldemans. Doopsgezinde gemeente, geen dienst. Baptisten-gemeente, ge bouw Irene, Hoogstraat, 10.15 uur zangdienst, 10.30 uur samenkomst, 12 uur Zondagsschool, 19.45 uur zang- d'-nst, 20 uur evang. Hofhuis; Maan dag 20 uur vrouwenkrans, Californië- straat 8; Vrijdagavond Bybellezing en bidstond, Molenstraat 97. Oud- katholieke kerk, 10 uur Heilige dienst, 19 uur Vespers; Maandag (Al lerzielen), 10.30 uur Heilige Dienst, pr stoor Verheij. Evangelisatie Vij- ztistraat, 10 uur en 19 uur samen komst, 12 uur en 14.30 uur Zondags school; Woensdag 19.30 uur ds. J. van Petegem; Donderdag 19.30 uur Vrouwenkrans; Zaterdag 19.30 uur Bidstond. Leger des Heils, gebouw gebr. Meijer, 10 uur heiligingssamen komst, 20 uur verlossingssamen komst, 19 uur openluchtmeting Spoor straat; Maandag 14 uur Vrouwen krans; Dinsdag 20 uur soldaten- samenkomst, o.l.v. majoor Hordijk. JULIANADORP. - Ned. herv. gem., 19 uur ds. Salm. Geref. kerk, 14.30 uur ds. J. Hartkamp. Star of hope niission, 10 uur en 19 uur evangelist J. Donker, 14 uur Zondagsschool. HUISDUINEN. Ned. herv. gem., 10 uur ds. Salm. CALLANTSOOG. Ned. herv. gem., geen dienst. ANNA PAULOW^NA. Geref. kerk. art. 31, Ned. herv. ev. Breezand 11.30 uur en 17 uur ds. J. Bolkland,

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 5