Er groeien weer bomen op Walcheren Pfeiffer Jeiderder Hongaarse oppositie verdwenen Hoge gasten op een juichend eiland Weerbericht Woensdag 5 Nov. '47 70ste Jaargang No. 7654 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Welvaart, geluk en vrijheid een zaak van ons allen Hij bracht Mussert naar de hooiberg As overleden krijgsge vangenen naar Neder land Drie gesneuvelden Republikeinse parachutisten Inplaats van speech tot parlement een lege zetel Butlin-kamp komt niet Multatuli en tevredenheid BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgiro 434000 (t.n.v. N.V Ver. Noord. Dagbl. i.o., Alkmaar). Bank: Hoornse Crediet- en Effectenbank, Alkmaar. Dir.: J. Bijlsma HELDERSE COURAST TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per m.m. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.90. Wrnd Hoofdredacteur: Jac. Broersen, Rayonredacteur C. A. Dekkers West-Kapelle. - 40 kleuters, jongens en meisjes, in Zeeuwse klederdracht stonden gistermiddag in West-Kapelle naast de 20 boompjes, die daar aan de Zuidstraat door de minister-president Clement Attlee van Engeland, de Nederlandse minister-president Beel en tal van andere gezanten werden geplant. De Prinses-regentes en de Prins woonden deze plechtigheid bij. Alle dames uit het hoge gezelschap hadden prachtige bloemen gekregen, aangeboden door de West-Kapelse jeugd. In een welkomstwoord zeide de burgemeester van West-Kapelle, Jhr. A. F. C. de Casembroot, dat een zij ner gemeentenaren onlangs opmerkte, dat op Walcheren de jaargetijden alleen merkbaar zijn aan de verandering van temperatuur. „Fris groen in het voorjaar of fraaie tinten in de herfst ontbreken. Daarom zijn wü", al dus de burgemeester, „H.M. de Koningin bijzonder dankbaar voor het bos, dat zij West-Kapelle heeft willen schenken en het Prinselijk paar voor zijn hoge tegenwoordigheid bij het begin der herbeplanting". Voorts ver welkomde Jhr. de Casembroot de minister-president Attlee. herstel. Hij roemde de bewonderens waardige moed en zelfbeheersing, waarvan de Walcherse wederopbouw het symbool is. Vervolgens richtte dr. Beel tot de genodigden de uitnodiging om de bomen in de Zuidstraat te gaan planten, ter nagedachtenis aan de dapperen, die op deze grond gevallen ztin. Daarna werd de „last post" gebla zen en werd aan minister-president Attlee een schop overhandigd om de eerste boom op West-Kapelle te plan ten. Hij schudde daarna de twee Zeeuw se meisjes, die hem daarbij assisteer den, de hand. Vervolgens plantte dr Bee' een boom en daarna volgden nog 18 ministers, diplomaten en uilitairen, alsmede de voorzitter van de Stich ting Nieuw Walcheren, notaris Ver hagen. Tijdens deze ceremoniën werden de viaggen gehesen en het Bomenlieci van de heer Piet de Vos gezongen. Tenslotte begaf de bijna 1 kilometer lange stoet met genodigden zich naar een der werkkampen achter de dijk, waar de lunch gebruikt werd. Bere den jonge Zeeuwse boeren in natio nale klederdracht, paarden zowel ais ruiters waren versierd met oranje en rood, wit en blauw, vormden daar de erewacht. In Middelburg. „Een zegetocht", noemde de Mid delburgse burgemeester de rit van het prinselijk paar, minister-president Attlee en mevrouw Attlee, minister president Beel en tal van diplomaten, ministers, hoge militaire autoriteiten, over het ontluisterd Walcheren. Ge heel Middelburg was uitgelopen, toen de lange stoet na de plechtigheid te West-Kapelle de stampvolle, vlaggen de en versierde straten van de Zeeuw se hoofdstad binnenreed. Geestdriftig werden de prinses-regentes, prins Bernhard en de gasten toegejuicht. Schier onafzienbare menigten school kinderen en volwassenen hadden zich langs de straten opgesteld. Een don derend gejuich steeg op, toen het hoge gezelschap het terrein betrad. De Middelburgse schutterij-muziek speelde. H.K.H. Prinses Juliana plantte ook op het Seis-bolwerk een boom en mevrouw Atlee en minister Mansholt volgden dit voorbeeld. De schooljeugd pootte en plantte daarna met behulp van generaals, ministers en diplomaten en spoedig stonden tal van boompjes op de kale vlakte langs het water. Tot groot enthousiasme van de Middelburgse burgerij begaven het prinselijk paar en hun gevolg zich na toespraken van de Zeeuwse com missaris der koningin en de burge meester van Middelburg te voet naar het muziekplein, waar voor de bouw vallen van het beroemde stadhuis en enkele reeds opgebouwde winkels en bedrijven een internationale vlaggen- parade werd gehouden. Hij bracht diens bezoek aan Wal cheren op 10 Maart 1945 in herinne ring, alsmede de hulp, die nadien door Engeland in versterkte mate werd geboden. Het Wcst-Kapelse koor zong enige liederen, begeleid door de dorpsfanfare, waarna minister-pre sident Attlee een toespraak hield. De heer Attlee zeide, zeer gelukkig te zijn, weer op Nederlandse bodem te vertoeven. Hij achtte de ceremonie van de boomplanting symbolisch voor het opmerkelijke herstel. Hij herin nerde zich zeer wel zijn bezoek in 1945, toen de oorlog nog woedde en de Noord-Nederlandse provinciën nog bezet waren. De heer Attlee heeft toen in een „duck" op Walcheren rondgevaren. Niets heeft hem in die tijd meer onder de indruk gebracht dan de onaangetaste geest van het volk en dat de mensen van Walcheren hem er aan herinnerden, dat dit niet Nederlands eerste strijd tegen het water was. Een van hen zeide, aldus de heer Attlee: „Beter een over stroomd, dan een slavenland". „De bevrijding van Nederland kostte het leven aan vele dappere mannen van vele volkeren", aldus spreker. „Vandaag bewijzen wij hen de eer door het planten van bomen, ïk had het voorrecht hierbij aan wezig te zijn en het is slechts een van de vele daden van vertrouwen en herstel, die zich op het ogenblik in West-Europa manifesteren, ge lijk de dood dezer bomen slechts een van de vele verdrietelijkheden en verliezen was, die tijdens de oorlog geleden werd. Spreker zeide, dat het werk van de wederopbouw slechts succes kan hebben, „indien wjj hard werken en vooral samen werken, waarbij wij ons moeten realiseren, dat de welvaart, het ge luk en de vrijheid een zaak van ons allen is. De YVhlcherese bomen ver gingen in de vloed, maar de forse bomen van vrijheid, die in de harten van Britten en Nederlanders staan geplant, zijn nimmer gestorven ge durende de teistering van de oorlog. Ik hoop", aldus eindigde Attlee zijn toespraak, „dat zü altijd zullen mo gen blijven bloeien, zij aan zij in een vredige wereld". Min.-Pres. Beel. Nadat de marinierskapel het Engel se volkslied had gespeeld, kwam min.- pres. dr. Beel aan het woord. HjJ bracht de kernspreuk „luctor et cmergo" in herinnering en noemde de energie, waarmede de Zeeuwen hun problemen hebben aangepakt voor beeldig voor het gehele land op de moeilijke weg van het volk naar het Weersverwachting geldig tot hedenavond: VRIJ VEEL BEWOLKING Vrij veel bewolking met nu en dan enige regen. Meest matige wind uit westelijke richtingen. Weinig verandering van tempe ratuur. Het tribunaal te Amersfoort heeft Dinsdag advies uitgebracht in de zaak tegen de vroegere NSB-er H. H. Hart- ke uit Doorn, die in de Meidagen van 1940 Mussert van Bilthoven naar „De Gooise Boer", e enuitspanning te La ren, heeft gereden. Eén zijner andere trawanten was de leider daar behulp zaam bij het onderduiken in de hooi berg. Hartke werd veroordeeld tot 5 jaar met aftrek van voor-internering, waarvan 2 jaar voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onder toe- zichstelling. Mijnders verloor in Engeland zijn hart Gisteren is te New Cross in Londen het huwelijk gesloten tussen de links buiten van DFC Kees Mijnders en miss Daphne Dunk van Hastings. Mijnders maakte kennis met miss Dunk toen hij te Hastings een voetbal wedstrijd speelde voor een Dordts elf tal als gevolg van de uitwisseling van sportsman tussen genoemde steden. 4 Mr en Mrs Attlee Deze ceremonie duurde meer dan een half uur. Padvindsters hesen na een inleidende berijmde tekst, die het lot van Walcheren en de bevrijding van het eiland verhaalde, de vlaggen van de grote vier en die van België, alsmede de imperial-flag van het Britse rijk. Vervolgens werden de vlaggen van vele leden-staten der Verenigde Naties ontplooid. Een aar dige ceremonie volgde hierna: leiders en leidsters van verkenners en pad vindsters verzochten de prinses en de prins me', hen mede te gaan om het ontplooien van de nationale driekleur bij te wonen. Terwijl de declamator verhaalde van Walcheren's opkomst en toekomst, liep het prinselijk paar naar het midden van de markt. Daar werd onder het spelen van het volks lied door de militaire-kapel de Neder landse vlag gehesen. Nadien begaven dt prinses en de prins zich onder het gejubel van de menigte per auto naar net station. Minister Attlee vertrokken. Minister Attlee en zijn echtgenote L'.jjn henen ..orgen om half tien weer van Schiphol naar Engeland vertrok ken. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling van minister Attlee peir radio nog een kort afscheidswoord tot het Nederlandse volk te richten, dat tevoren op de gramofoonplaat zal werden vastgelegd. Uit Indië wordt dezer dagen te Am sterdam verwacht een klein aantal urnen. Deze urnen, deel uitmakend van een groep van 800, bevatten de as van in Japan overleden Nederlandse krijgsgevangenen. Ter nagedachtenis van deze 800 doden zullen deze urnen or.der militair eerbetoon in ontvangst genomen worden en naar de plaats, waar zij plechtig aan het Nederland se Rode Kruis zullen worden overge dragen, worden gevoerd. De plechtige in ontvangstneming zal geschieden mede in tegenwoordigheid van de naaste familieleden dezer doden. BATAVIA, 4 Nov. - De Nederland se verliezen bedroegen gisteren 3 ge sneuvelden en 3 gewonden. Sjahrir in Egypte Gisteren heeft Sjahrir een onder houd gehad met de Egyptische pre mier Nokrasji Pasja, met wie hij verschillende politieke vraagstukken, voortvloeiende uit de situatie in In donesië, besproken heeft. Het is niet onmogelijk, dat Sjahrir zich over enige weken naar Australië zal begeven. Een officieel communiqué van de Ne- derl. Indische regering meldt, dat blij kens verklaringen van een in Zuid- Borneo gevangen genomen parachutist e engroep van 20 republikeinse para chutisten, onder leiding van majoor Raden Soeprapto en kapitein Soepard- jo van de T.N.I. op 12 October j.L in bet landschap Kotawaringin op Zuid- Borneo zou zijn uitgeworpen. - Deze groep zou in een Dakota met een Ame rikaans piloot zijn overgevlogen. De parachutisten waren aanzienlijk bewa pend en zij hadden de opdracht de be volking tot een opstand aan te zetten om dan tevens een kern van geweldda dig optreden te vormen. Volgens het communiqué worden de andere leden van de groep opgespoord. De zegsman verklaarde tevens dat andere soortge lijke avonturen in het voornemen lig gen, terwijl de organisatie van deze ac tie van Djokja zou uitgaan. Het com muniqué eindigt met te verklaren, dat, mocht zich een herhaling van soortge lijke acties voordoen, de regering zich genoodzaakt zal zien geëigende maatre gelen te treffen. Cholera in Egvpte neemt af In Egypte is een lichte afneming van de cholera-epidemie geregistreerd. Het gemiddelde aantal nieuwe gevallen is gedurende de laatste zes dagen van 1.000 per dag tot minder dan 500 te ruggelopen. 50 Pet. dezer gevallen had een dodelijke afloop. MAC ARTHUR CANDIDAAT VOOR PRESIDENTSCHAP? Volgens de „Baltimore Sun" zou ge neraal Douglas Mac Arthur, de geal lieerde opperbevelhebber in Japan, een „zegevierende terugkeer" naar de Ver- ennigde Staten, in de aanstaande lente, voorbereiden, om zich van republi keinse zijde candidaat te laten stellen voor het presidentschap van de Ver enigde Staten. Nederlandse schimmels voor Britse bruidskoels Londen. - Vier van de zes grijs schimmels, die voor het rijtuig van het bruidspaar gespannen v/orden op 20 Nov. a.s., zijn paar den, die door koningin Wilhel- mina verleden jaar aan de ko ning van Engeland geschonken zijn. Uit de 30 bruine en zwarte paarden, die koningin Wilhel- mina schonk, zullen er enkele gebruikt worden voor de House hold Cavalery die het rijtuig es corteert. Zoltan Pfeiffer, leider van de Hon gaarse onafhankelijkheids (oppositie) - partij, is gister uit het parlementsge bouw te Boedapest verdwenen, kort voordat hij, naar men verwachtte zich tot het parlement zou richten in verband met de eisen van de open bare aanklager tot zijn arrestatie. Enige dagen geleden werd Pfeiffer, wiens partij reeds beschuldigd was van fraude bij de nationale verkiezingen in Augustus, er van beschuldigd, dat hij verleden jaar als minister van justitie de vrijlating van een gearresteerd lid der Hongaarse S.S. heeft bewerkstel ligd. De openbare aanklager eiste toen, dat de parlementaire onschendbaarheid van Pfeiffer zou worden opgeheven, zo dat er een aanklacht tegen hem zou kunnen worden ingediend en hij gear resteerd zou kunnen worden. Gisteren had Pfeiffer in het parle mentsgebouw een onderhoud met min.- president Dinnyes, doch toen de voor zitter van het parlement hem uitno digde zijn rede te houden, kon men hem niet vinden. Pfeiffer's naam werd gisterenavond in verband gebracht met de beweerde ontdekking van een spionnage-organi- satie, toen de minister van binnenlandse zaken de arrestatie bekend maakte van Varga, persoonlijk secretaris van Pfeif fer, en van Stirling, die lid van Pfeif fer's partij werd genoemd. Het is uitgelekt, dat het verdwijnen van Pfeiffer uit de parlementsgebou wen in het geheel geen bedekt karakter droeg. Pfeiffer bleek afwezig, toer hij werd opgeroepen om te spreken Mikolajczyk in Groot-Brittannië. Groepen Polen in ballingschap heb ben zich thans vóór of tegen de uit Polen gevluchtte boerenleider Miko lajczyk verklaard. In het Poolse te Londen verschijnende blac! Dziennik Polski wordt ie terug- keoi van Mikolajczyk naar Polen in 1945 als verraad aan de nationale zaak beschouwd. De „regeung in balling schap" zal slechts betrekkingen met Mikolajczyk aanknopen, als die breekt met zijn politiek verleden. Op de vraag of Mikolajczyk het asyl- recht zou genieten, antwoordde Reu- ter's zegsman, dat politieke-asylver- lening een oude Britse traditie is, waarvan ook „zulke belangrijke per soonlijkheden als Garribaldi en Lenin gebruik hebben gemaakt". Dr. Fiderkiewicz uit Polen gevlucht? Naar te Ottawa verluidt in Poolse kringen, die de huidige Poolse rege ring vijandig gezind zijn, is dr. Fider kiewicz, de vroegere Poolse gezant te Ottawa, die 6 maanden geleden naar zijn land werd teruggeroepen, uit Polen gevlucht en bevindt hij zich thans op weg naar de V.S. In Poolse kringen te Londen wordt het uit Ottawa afkomstige bericht, dat Fiderkiwicz zou zijn gevlucht, onmoge lijk geacht. Deze kringen verklaren, dat Fider kiewicz niet in Polen is, doch op een diplomatieke missie in Hongarije. Voorts is Fiderkiewicz reeds meer dan 20 jaar lid van de communistische partij. Zevenjarig knaapje in beschonken toestand In een perceel in het steegje achter de Kamp te Amersfoort werd Maan dag een 7-jarig knaapje binnenge bracht, dat op straat door voorbijgan gers in beschonken toestand was aan getroffen. Korte tijd later geraakte 't jongetje bewusteloos. Hij werd over gebracht naar het ziekenhuis, maar is inmiddels weer ontslagen. De politie stelde een onderzoek in en trof in het belendende perceel drie jongens aan, waarvan de jongste 15 jaar, die zich te goed deden aan bier, dat daar in overvloed in een vat aanwezig was. Het vat bleek van diefstal afkomstig te zijn. De jongste van het drietal was er eveneens slecht aan toe. De jongens bleken drie broers te zijn, die het bier opdronken, terwijl hun moeder afwe zig was. Deze had haar kinderen aan hun lot overgelaten en keerde eerst gisteravond om 11 uur naar haar wo ning terug. (Van onze parlementaire redacteur) Naar wij van welingelichte zijde vernemen is de regering teruggeko men op haar aanvankelijk voornemen om het in ons land doen oprichten van een Bultin-kamp bij Zandvoort te be vorderen, weshalve mag worden aan genomen dat er in ons land een der gelijk vermaakcentrum niet zal ver rijzen. Door vallende steenmassa gedood Maandag is bij de afbraak der door de frontgebeurtenissen zwaar bescha digde kerk te Maasbracht de 27-jarige Van R., afkomstig uit Roosendaal, door een vallende steenmassa op slag ge dood. Van R. was bezig aan één der kerkbogen, toen deze plotseling in' stortte. Walcheren staat op het ogenblik in het middelpunt der belangstelling. Hier een kijkje op de tentoonstelling „Geborgen Land" te Middelburg, die zeer veel belangstelling trekt. Multatuli, de verguisde en de be minde, heeft in zijn „Ideeën" eens de uitdrukking gebruikt: „Wie tevreden is over zijn arbeid heeft reden van ontevredenheid over zijn tevreden heid", waarmede hij te kennen wilde geven, dat het verkeerd is tevreden te zijn over hetgeen men zelf heeft bereikt. En dan schuilt er in dit ge zegde veel waarheid. Die tevreden heid met zich zelf kan en leidt in vele gevallen tot een gemoedstoestand, die men kan aanduiden met het reeds on aangenaam klinkende woord „zelfvol daanheid". Als Douwes Dekker dan ook het woord tevredenheid gebruikt, gaan zijn gedachten uit naar dit be grip en wil zijn gezegde een waar schuwing inhouden, die men nu en immer in de wind moet slaan. Het zjjn sterke benen, die de weelde kunnen dragen en men moet wel over zeer sterke benen beschikken wil men de weelde der tevredenheid kunnen dragen zonder dat dit zal leiden tot nadeel voor zichzelf en anderen. Deze gedachten wilden wij voorop stellen als wij komen tot de volgende opmerkingen. Het Nederlandse volk heeft in de rij der volkeren een plaats ingenomen, die op velerlei gebied eminent ge noemd kan worden. De noeste ijver, het gedurfde initiatief en de kunde van de bewoners van deze gewesten deden ons land op allerlei gebied wedijveren om de hoogste plaatsen in het internationale leven. Wij noemden ons eens de heersers der zeven zeeën, het waren Hollan ders, die voor het eerst in Australië voet aan wal zetten, het waren onze janmaats en kolonisten, die hun hut ten bouwden waar nu de wolken krabbers van 's werelds grootste stad oprijzen. Het was een Hollander, die de eerste microscoop construeerde en nieuwe banen opende voor de weten schappen. Het was Erasmus, die mede het humanisme vorm en geest gaf. Het warenMaar waarom door te gaan? Ge zult ze met mij kunnen opnoe men. Maar het is ongetwijfeld deze ondernemingsgeest, deze zin om aan te pakken, om door te zetten, om te volbrengen, die nu nog als de grote prikkel fungeert, die de geest in Ne derland activeert. En dan mogen er zeer hardnekkige uitwassen zijn wij allen kennen ze en dan mogen er problemen zijn, waarvoor na jaren lang zwoegen nog geen uiteindelijke oplossing mocht worden gevonden, er is in Nederland mede dank zij die on- uitblusbare geestkracht iets bereikt, dat ons met tevredenheid en dank baarheid kan vervullen. Dan zien wij op de dag van de vier de November terug: een gloriedag in de wederopbouw van het herrezen Walcheren, daft zien wij op de presta ties van de K. L. M„ dan zien wij naar de cijfers, die overduidelijk aan geven, dat Nederland op het gebied der volksgezondheid een eerste plaats inneemt. Het sterftecijfer van babies is in het nabije België zelfs nog twee maal zo hoog dan in ons land.... Dan zien wij naar het algehele wel vaartspeil. Zeker wij waren vóór de oorlog verwend en konden over méér beschikken. Onze wensen gingen on der bepaalde voorwaarden sneller in vervulling. Doch het beeld is toch zo, dat wij de vergelijking met talrijke Europese landen glansrijk kunnen door staan. De tevredenheid over het bereikte - hoewel niet geheel in eigen kracht moet in de eerste plaats tot uiting komen in een gevoel van dankbaar heid. Want wij mogen dan met zekere gerechtvaardigde trots op het bereikte neerzien, wij moeten niet geheel de mogelijkheden vergeten, die ons door anderen geboden werden om dit ni veau weer te bereiken. Het moet voorts een reden zijn om klein getoe ter achterwege te laten. Wij komen niets te kort, ja leven in weelde en luxe als wij ook maar een enkel ogenblik onze blik slaan naar andere delen van deze wereld, waar mensen wonen, die jaar in jaar uit rust noch duur noch een zekere mate van zor geloosheid hebben gekend en dan den ken wij aan die reusachtige gebieden in Oost-Azië, waar voortdurend de lucht bezoedeld is van de rookwolken van strijd en plundering: wij denken aan de telkenmale oplaaiende onlus ten die de bewoners van Voor-Indië kwellen en aan de Balkanboer, die elke dag weer nieuwe heren moet ge hoorzamen en voor ieder nieuw uur in de toekomst geen zekerheid kent. Dan is het goed in Holland en on tevredenheid een niet te rechtvaardi gen eigenschap. Doch wij herhalen het met nadruk: tevredenheid in de zin van zelfvoldaanheid is fout en fnuikend Men realisere het zich. Men bedenke voorts, dat er ondanks het bereikte nog heel veel en groots werk verricht moet worden. Men zij tevreden, doch late het nooit komen tot de zelfvol daanheid waarop Multatuli doelde. ,AD INTERIM.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1