Stad en Omgeving. Herman Bouber gehuldigd Uitstekende opvoering van ,,De Commensaal Gemeente leent f 1.400.000 Hond losgebroken Stroomdiefstal Meervoudige Kamer De „Freyr" wordt gelicht De „Tanga" met haar gevolg in de haven Vrouwelijk buschauffeur voor de Balie m „De Lyceïst" speelt ten bate van het zwakke kind Diefstallen Is hier iets van U bij? Bonnen halen Nieuws van de Helderse Sportraad Biljart-nieuws Gelijk spel voor H.D.C. „Schaakmat'' boekte grote overwinning Hormonen en vitaminen Correspondentie Den Oever Een voetbaltwaalftal Inbraak tijdens polderfeest Wieringen. Eeuwfeest Polder Waard-Nieuwland ABONNEERT U OP DIT BLAD Op zijn tournee ter gelegenheid van zijn veertigjarig toneeljubileum bezocht Herman Bouber met zijn toneelgroep ook Den Helder. Een VTjj goed bezette Casino-zaal heeft Maandagavond ten volle genoten van de opvoering van „De Com mensaal", één van Bouber's oude successtukken, waarin hjj zijn kunstenaarsschap als speler, regis seur en schrijver duidelijk demon streert. Bouber is een eenvoudig man, die niet pretendeert Kunst te geven. Hij wil echter met hetgeen zijn talenten hem veroorloven het Volk dienen, en dat /p tweeërlei wijze. In de eerste plaats door het volk eenvoudige, bevattelijke wer ken te brengen, waarin het niet behoeft te graven naar diepzinnige achtergron den en mystieke bedoelingen, maar waarin het zichzelf herkent in zijn da-' gelijkse strijd. Bij het zien van „De Commensaal" moeten we dat niet ver geten. Tot op zekere hoogte is de 'n- houd niet actueel meer, maar ons ge heugen is hopelijk rog wel zo goed, dat we ons de crisisjaren kunnen herinne ren waarin dit stuk speelt. In de twee de plaats wil Bouber het volk dienen door met zijn stukken een geestelijke brug te slaan over de rivier van mis verstanden die twee werelden scheidt. De ene wereld met de nette kleren, de goede omgangsvormen en de beschaaf de taal. En de andere wereld met de sjofele pakjes, de rauwe omgang zon der plichtplegin n en de ongeculti veerde uitingsvormen. In zijn toneel stukken laat Bouber tot uiting konun dat beide werelden veel gemeen heb ben, veel goeds en veel verkeerds. En om dat te bewijzen behoeft hij slechts een klein facetje van het kristal dat „leven" heet, te laten glinsteren. De gave der eenvoud. Bouber heeft daarvoor niet eens veel nodig. Maar hetgeen hij nodig heeft, bezit hij ook in ruime mate, en dat bepaalt zijn artistieke bete kenis. Hij bezit de liefde voor de mensen die hij uitbeeldt, hij bezit de gave der eenvoud, hij bezit to- neelbloed. Gelukkig dat de mensen, waarmee hij in zijn toneelgroep werkt, hem aanvoelen en begrijpen. Al zijn medewerkers vormen met hun regisseur en hoofdrolspeler een homogeen geheel, dat zich als zoda nig aan de aandachtige toeschou wer voordoet van het eerste tot het laatste ogenblik. Het was daarom niet eens zo erg, dat de eigen décors van de tone'"*roep voor het be scheiden Casino-toneel te groot wa ren, en" dat «■- dus voor een wat sobere achtergrond moest worden gespeeld. Hans Tiemeyer, die in het stuk de rol speelt van Marie's eerste man, die later als commensaal ij het echtpaar komt inwonen, schreef op het programma ie*- over de strekking van het stuk. Het zou zijn een verheerlijking van net gezin, de trouw en de genegenheid. Daarover zou *- discussiëren zijn. Wij betwijfelen trouwens of het Bouber's bedoeling is -eweest, te moraliseren. Bouber heeft ee brok leven willen geven, en het leven moraliseert nooit. Hij laat in „De Commensaal" een groep mensen zien zoals ze zijn, zonder franje, in wier leven veel op zijn pootjes te recht komt, maar veel ook niet. Wanneer we iets willen zeggen over de spelers dan moeten we natuurlijk in de eerste plaats Bouber zelf noemen, die Dirk van Meurze gebracht heeft, zoals hij zijn moest. Een ruwe bolster met een hart van goud. Emmy Arbous was meesterlijk als Marie van Meurze, en naast haar moeten we direct noe men Willem Kremer als Barend de stoker. Hans Tiemeyer als Johan Mel- chers, Marie's gewezen man, was een tikje zwakker. Van de anderen noemen we nog Piet van der Meulen als de aanplakker Bijlsma. Na de voorstelling, en na het lang durig applaus waarmee het publiek Bouber en de zijnen beloonde, volgde de officiële huldiging. Wethouder Van Loo sprak namens het gemeentebestuur en het huldigingscomité, en bood de jubilaris na een zeer sympathiek en waarderend toespraakje 'n fraaie bloe menmand en een enveloppe met inhoud ran. Ook de heer J. Kreuger bood zijn gelukwensen aan, namens TAVENU. De luitenant ter zee der le klasse f. G. M. D. van Grondelle sprak zeer vrien delijke woorden namens de comman dant der marine, kapitein ter zee I. W. Reynierse, in de zaal aanwezig, en ten slotte nog complimenteerde de heer A. Wassink de heer Bouber namens de Casino-directie. Hij las een felicitatie telegram voor van den heer Meyer Polak, waarop de aanwezigen met een luid applaus reageerden. Herman Bouber zelf, geen spreker, naar zijn zeggen, sprak een beschei den dankwoord, waarin hij Den Helder een spoedig bezit van een behoorlijke toneelzaal toewenste. De minder vol maakte omstandigheden van thans zul len echter voor hem geen beletsel zijn, onze stad nogmaals met zijn groep te bezoeken. Moge hij dan een tot de laat ste plaats bezette zaal voor zich vin den. Ter dekking van begrotings tekorten. B. en W. hebben aan Gedeputeerde Staten ter goedkeuring voorgelegd een dekkingsplan van de tekorten over de laren 1944 t/m 1947 De tekorten, die in aanmerking komen om in een lening te worden opgenomen, zijn de volgende: 1944 n.L 200.000, 1945 pl.m. 500.000, 1945 pl.m. 350.000 en 1947 pl.m. ƒ350.000, totaal rond ƒ.1.400.000. Blijkens schrijven van Gedeputeerde Staten van 22 Oct. j.L bestaat noch bij dit college, noch )5jj de minister van Binnenlandse Zaken bezwaar te^en het opgestelde dekkingsplan, en ook de Commissie van Bijstand voor de finan ciën kan zich ermee verenigen. Aan de raad wordt daarom voorge steld, een geldlening groot 1.400.000 aan te gaan, af te lossen in het tijdvak van dertig jaar. De hond van de heer D. te Juliana- dorp, die een koppel schapen had >p- gejaagd en één ervan dodelijk had ge beten, is met een pistoolschot afge maakt. Wéér werd iemand geverbaliseerd, die op frauduleuze wijze electrische stroom gebruikte ten nadele van de gemeente. Ditmaal was het een bewo ner van de Hertzogstraat. In de havenmond zijn de bokken „Condor", „Grutto" en „Titan" thans b°zig met het lichten van de monitor „Freyr", zoals men zich herinnert een van de z.g. „strijkijzers", de oude kanonneerbootjes van het type „Hef- nng". De „Freyr" werd door de Duit sers in de havenmond tot zinken ge bracht, evenals de onderzeeboot „O. 11", met het lichten waarvan het bergingsbedrijf Koelman hoopt te be ginnen zodra de „Freyr" opgeruimd zal zijn. Bij het lichten van de „O 11" heeft men niet alleen de drie genoemde bokken nodig, maar ook enkele „cais sons", die inmiddels reeds in de haven zijn aangekomen. De 200-tons bok „Con dor" is kortgeleden gearriveerd, na bij Venlo gebruikt te zijn bij het leggen van een „Bailey-brug over de Maas. Gistermiddag omstreeks zes uur is de „Tanga", het moederschip van het mijnenvegers-flottielje, dat vanuit de basis Borkum verschillende mijnen velden op de Noordzee heeft geveegd, de haven binnengelopen. De „Tanga" v/as met de achttien mijnenvegers van haar flottielje onderweg naar Vlissln gen, waar de schepen thans worden gestationneerd. Met het oog op het slechte weer zocht de kleine vloot Maandagavond zijn toevlucht op de rede. De achttien mijnenleggers lie pen gistermorgen binnen. Politiek delinquent aangereden Zo langzamerhand zien we, ook in Holland, de vrouw in allerlei func ties verschijnen. Een vrouwelijke buschauffeur zal toch wel een uni cum zijn. Door de kantonrechter van den Hel der was mevr. N. J. v. d. W.—v. d. V. uit den Helder vrijgesproken, doch de officier had hiermede geen genoegen genomen. Samen met haar man onder hield zij de busdienst tussen de Texel se bopt en het station. Op de Kanaalweg, waar men om streeks begin Juli 1947 bezig was de presentjes uit de bezettingsjaren op te ruimen, had zij een politiek delinquent aangereden, althans dat beweerde deze Zij was tussen een dragline en wa gen doorgereden met een snelheid van ongeveer 30 km. Halverwege de draglinie en de wagen hoorde zij een bons, stopte de wagen en zag dat er een man op de weg lag. Dit was de lezing van verdachte. Tijdens de zit ting kwam niet vast te staan of mevr. v. d. W. de man had aangere den, of dat de man achter uit was ge sprongen en zodoende met de wagen in botsing was gekomen. Mr. Holsteijn negeerde in zijn re quisitoir dan ook de aanrijding en meende dat verdachte alleen al straf baar was voor de snelheid waarmee zij reed. Voor dit feit meende hij een boete van f 10 of 5 dagen hechtenis te moe ten eisen. Na de uitvoerige verdediging van verdachte zelf in de advocatenbank hoorden wij zeggen: „Die heeft geen advocaat nodig" - kreeg de verdediger mr. Jonker het woord. Hij maakte de rechtbank er op attent dat verdachte reeds twintig jaar achter het stuurrad zit en nog nimmer een aanrijding had veroorzaakt. Zijns inziens bewees het feit, dat een grote verhuiswagen kort na dit ongeval, deze plek zeer ge makkelijk kon passeren, dat er vol doende ruimte aanwezig was en dat de snelheid waarmee zijn cliënt had gereden zeker niet te groot was Het vonnis van de kantonrechter uit den Helder die uiteraard met de omstan digheden zeer goed op de hoogte was, en de tegenstrijdige getuigenverkla ringen, waren volgens mr. Jonker vol doende redenen om bekrachtiging van het vonnis van de kantonrechter te verzoeken. Uitspraak over 14 dagen. Denkt U ook aan onze militairen. In verschillende plaatsen van ons land zijn schildwachthuisjes opge steld, waarin men lectuur ten be hoeve van onze militairen kan werpen. Het bestuur van het Centr. Gen. voor kinderherstellingsoorden en gezond heidskolonies, afd. Den Helder, ver zocht ons opname van het volgende: Zo langzamerhand zal het bij de meeste Helderse ingezetenen wel be kend zijn, dat het Centraal Genootschap voor kinderherstellingsoorden en ge zondheidskolonies zich met de uitzen ding van kinderen naar één van zijn koloniehuizen belast. Is er mooier stre ven denkbaar dan te trachten het zwakke kind, door het kortere of lan gere tijd uit te zenden, te sterken, zo dat het, indien' enigszins mogelijk, straks gezond en krachtig de maat schappij kan ingaan? Maar het uitzen den van kinderen kost geld, veel geld. Daarom beproeft het Centraal Genoot schap op alle mogelijke manieren aan de nodige financiën te komen. Op onze speldjesdag bleek duidelijk, dat voor het zwakke kind geofferd werd. Het toen geïncasseerde bedrag was ons een flinke steun. De uitgaven blijven ech ter doorgaan en dus proberen we een of meer andere bronnen aan te boren. Op 't ogenblik zijn we zo gelukkig geweest, dat „de Lyceïst" ten bate van ons genootschap een toneel opvoering zal geven. Voorafgaande aan de twee dagen, waarop zij het toneelstuk „Santa Lucia" voor haar leden, donateurs en genodigden zal opvoeren, zal deze vereniging op Woensdag 12 November dit stuk ten beste geven voor 't Centraal Ge nootschap. Het batig slot komt ge heel de kinderuitzending ten goede. Maar voor dit batig slot moeten de lezers van dit blad zorgen. Hoe ze dat kunnen doen? Door een kaart te kopen a f 1, rechten inbegrepen, aan de adres sen, die men kan vinden in de adver tentie van heden in deze krant. We re kenen op een grote toeloop, zodat onze penningmeesteresse, mej. E. S. Held, Singel 53, na afloop met een stevige duit naar huis kan gaan. De lezer be grijpt: Hij krijgt een mooi toneelstuk te zien en wij krijgen flink wat in kas. Mogen we hieraan nog toevoegen, dat het lidmaatschap van onze vereniging minimum f 1 per jaar kost en dat de secr., de heer H. J. Marinus, Ruygh- weg 21, graag erg veel nieuwe leden in schrijft? Loopt U even bij hem aan en 't komt in orde. Neen, 't is nog mak kelijker, belt U nr 2412 op. dan kunt U lid worden, zonder er een loop voor te doen. Dus, de lezers weten waar het om gaat: Woensdag 12 November naar Casino en zich in groten getale aanmelden als lid van de afdeling Den Helder van 't Centraal Genootschap, ten bate van het zwakke kind! Uit de bestelauto van de fa. B., die geparkeerd stond in de Van Galen straat, werden dertig halfpondspakken margarine en een kilogram drop ont vreemd. De manufacturier C. uit de Kei zerstraat heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij uit zijn winkel een japon vermiste. In de winkel van Vroom Se Dreesmann werd door een vrouwelijke klant een leren riempje ter waarde van f 1.20 ontvreemd. De bedrijfster van deze kruimeldiefstal, mej. B. uit Sint Maartensbrug, werd aangehouden. G e v o n d en: dubbeltjes-armband; mapje met bonnen; drie witte wanten; brandslang; zilverbon; witte hand schoen; hond; kinderauto; instrument- kist; kinderwagenkussentje, deken en luier; manje mica; sjaal; tas met fles melk; vlaghouder; autowieldop. V e r 1 o r en: achterklap van auto; dubbele actetas; stamkaart; paar motor handschoenen; gouden oorbel; een pak handwerkgaren; portemonnaie met r: f 60; portemonnaie met f 45; tabaks- kaart; twee vulpennen; étui met vul pen en vulpotlood; een paar kinder wanten; wantje. Inlichtingen op het hoofdbureau van politie. Uitreiking bonkaarten 713, schoenen- nonnen en bonkaarten voor aanstaande en jonge moeders. DEN HELDER, 6 Nov„ 9—12 en 14— 16 uur, niet-zelfverzorgers, familiena men Van Straat t.m. Veldhuijs. Voor bijzonderheden wordt verwezen naar de officiële publicatie. Zoals U zich wellicht herinnert, had het voorbereidend comité voor de vorming van de Helderse sportraad zich ten aanzien van het uitnodigen van de sportverenigingen voor een bespreking uitsluitend beperkt tot de z.g. veld- en krachtsportverenigingen. Aangezien het niet eenvoudig is nauwkeurig na te gaan wat onder sportverenigingen in deze zin moet worden verstaan, werd nauwkeurig dc gedachtengang van het Nederl. Olympisch Comité, ten aanzien van deze kwestie, gevolgd. Nu onze plaatselijke sportraad aan zijn eerste plannen uiting wil gaan geven en daartoe aan het werk is gegaan, richt een van de plaatselijke schaakverenigingen zich met een uit voerig schrijven tot die raad, waarin zij na haar sympathie voor dit sport - college te hebben geuit de vraagstelt, welke overwegingen er toe hebben geleid, onze overige plaatselijke sport verenigingen niet in deze raad te be trekken. Gekozen door achttien verenigin gen met de bedoeling, deze clubs te dienen in de uitgebreidste zin, heeft de sportraad zelf natuurlijk niet de bevoegdheid op deze vraag, die uiter aard ook van toepassing is op de bridge-, biljart- en nog zoveel andere denksportverenigingen, een definitief antwoord te geven. Dit antwoord zal gegeven moeten worden door de achttien verenigin gen, die de sportraad hebben gekozen. De statuten laten ruimte voor toe lating van andere verenigingen. In verband met deze belangrijke en urgente kwestie en mede in verband met het voornemen van het Gemeen tebestuur te komen tot de vorming van „De Stichting voor Sport en Li chamelijke Opvoeding buiten school verband", zal de sportraad zeer bin nenkort een algemene vergadering uitschrijven. Persoonlijke kampioenschappen. Maandagavond ving in het „Wapen van Den Helder" op de Spoorgracht de finale aan van de 4e klasse libre. De voorzitter van het district, de heer Jac. Burger, heette de aanwezigen van harte welkom en sprak de wens uit, dat de wedstrijden op sportieve wijze zouden verlopen. Nadat de wed strijdleider nog enige wenken had ge geven, begonnen de eerste wedstrij den. Er waren spannende partijen bij Zo werden er 2 gewonnen met slechts 1 carambole verschil. De stand na de eerste 3 ronden is als volgt: P. Kos 3 gew., 6 pt., gem. 2.12 P. in 't Veld 2 gew., 4 pt., gem. 1.98 R. Krijns 2 gew., 4 pt., gem. 1.88 N. Verver 2 gew., 4 pt., gem. 1.77 H. Kriede 1 gew., 2 pt., gem. 2.04 T. v. Amstel 1 gew., 2 pt., gem. 1.75 D. v. d. Wallen 1 gew., 2 pt., gem. 1.60 C. Hollander 0 gew., 0 pt., gem. 1.37 De 4e en 5e ronde worden verspeeld op Donderdag 6 Nov., terwijl de laat ste 2 ronden gespeeld worden op Vrij dag 7 Nov. Dammen Het is HDC Zondag in Amsterdam niet mogen gelukken een overwinning te behalen al zijn de kansen hiervoor wel aanwezig geweest. Nadat om 2 upr was begonnen gingen de partijen gelijk op en verliep de score van 11 tot 99. De laatste partij aan het 7e bord werd onder hoogspanning voort gezet. Beide spelers hadden een dam, maar v. Veen had 2 schijven meer dan zijn tegenstander dus een zeker schij nende winst. In een zeer moeilijke stand wist zijn tegenstander remise af te dwingen, waaraan ook de inspanning en de opgave van te moeten winnen voor v. Veen wel de bet zullen zijn geweest. Het was toen 7 uur. De gedetailleerde uitslag was: J. Lind (DSTO)C. J. J. Leibbrand (HDC) 11; J. LeibbrandtA. J. Jo sé 20; F. RogerR. Damen 20; D. BlokkerA. A. Bremer 11; Verbrug- genj, v. d. Molen 02; H. de Wolf S. Slort 02; H. HoksbergenP. v. Veen 11; J. v. LieshoutJ. W. Bee- zemer 1—1; E. v. Zanten—M. Kwast 11; G. H. Aue—A. Ouwens 11; to taal 1010. Maandagavond speelde het eerste tiental van „Schaakmat" zijn eerste wedstrijd in de 2e klasse van de Bonds- competitie van de NHSB. Haar tegen stander was de Schaakclub Aartswoud. Schaakmat heeft deze competife zeer goed ingezet, want het resultaat was eer. grote overwinning en wel: 8'/tl'/t De gedetailleerde uitslag luidt: „Schaakmat" „Aartswoud" J. Wijker J. S. Runeman 10 J. Marsman I J. Grootes 10 H. A. Herderschee J. Zander 10 J. Marsman H C. v. Scheyen 10 K. T. de Waard J. Groenveld 01 J. Noordeloos P. Slagter 10 J. v. Brederode Jn. Koning 10 J. Riemers J. Silver 10 G. v. Zoonen P. Langedijk '/i R. Dirks B. Nieuweboer 10 Totaal 8V.1*/. BROEK OP LANGENDIJK. 5 Nov. 35000 kg rode kool 11.80—14.90, 45000 kg gele kool 6.707.90, 100.000 kg groe ne kool 16 60—24.50, 125000 kg witte kool 9—15.70, 30000 kg andijvie 11.50— 16.20, 8000 kg peen II 9.9010.40, III 9.90—10.70. 1500 kg bieten 8.60, 1300 stuks bloemkool 45—65. Belangwekkende cursus voor de Volksuniversiteit. Hormonen en vitaminen, twee namen, die nog nauwelijks een halve eeuw be staan, maar die een grote invloed op de wetenschap, in 't bijzonder op de geneeskunde, hebben uitgeoefend. Bei de zijn het stoffen, die in minimale hoeveelheden een geweldige invloed op levende wezens kunnen uitoefenen. De ontdekking van beide stoffen biedt ons een geschiedenis, die rijk is aan raadselachtigheden, terwijl ook de sensatie niet ontbreekt. Het onderzoek naar de werkzaamheid der hormoonfabricerende klieren is over de gehele wereld, tot in Den Helder toe, in volle gang en steeds meer blijkt hoe gecompliceerd die werking is. Ook trachtte men iets te weten te komen over de aard der hormonen en vitaminen, over hun stoffelijke samen stelling en hun natuurkundige eigen schappen en over de vraag „Zijn deze stoffen nu levend of dood?" Er is waarschijnlijk geen terrein van wetenschap, waarover de laatste halve eeuw zoveel 4s geschreven en ontdekt. De grote drijfveer bij al dit onderzoek was natuurlijk de zo belangrijke toe passing in de geneeskunde. In ons land is het in de eerste plaats de fabriek van Organon te Oss, die in samenwer king met wetenschappelijke en toege- past-wetenschappelijke instanties veel vruchtbaar werk ten bate van de volks gezondheid verrichtte. Over al deze dingen zal de heer Ing- var Kristensen op bevattelijke wijze vertellen in een cursus voor de Volks universiteit, die Dinsdag 11 November begint. Bij voldoende belangstelling zal er in het volgende voorjaar ten besluite van deze cursus onder leiding van de heer Kristensen een excursie worden gemaakt naar de fabrieken van Or ganon te Oss. Inschrijving voor deze belangwek kende cursus kan plaats hebben Don derdagavond tussen 7 en 8 uur, Singel 53. Jong zakenman, Den Helder. Wij plaatsten in ons blad van j.1. Zaterdag Uw ingezonden stukje, waarin U het bestaansrecht van de vakgroepen in twijfel trok. Wij plaatsten het zonder commentaar onzerzijds, omdat deze materie niet zo eenvoudig in enkele alinea's is te behandelen, wil men ten minste een te verantwoorden beeld krij gen van de vele vraagstukken die zich voordoen met betrekking tot het insti tuut „vakgroep". Indien de beschikbare plaatsruimte ons dit toelaat, hopen wij binnenkort één onzer medewerkers over dit onderwerp aan het woord te laten. Julianadorp. UITVOERING DOOR DE TONEELVERENIGING „KUNSTZIN" In de zaal van de heer C. Rol gaf Zondagavond bovengenoemde toneel vereniging een openbare uitvoering van het kluchtspel in drie bedrijven, getiteld: Nicodemus en zijn scha duw. De zaal was geheel bezet en dat is een prettig gezicht, terwijl een pri ma band voor aanvulling der pauze en voor het bal zorgdroeg. De voor zitter, de heer H. N. Kaptein, opende met allen welkom te heten deze avond, gaf een korte explicatie van het op te voeren spel en deelde mede, dat er in plaats van twee uitvoerin gen maar één gehouden werden, omdat de onkosten zeer hoog zijn en dat er daarom in de pauze nog wat lootjes verkocht zullen worden, zulks ter be strijding van de uitgaven. Hij wenste allen een gcnoegeli'ke avond toe en het spel „Nicodemus en zijn scha duw" begon. Wij hebben dit stuk al eer-s eerder gezien en gehoord en wil len onmiddellijk zeggen, dat alle medewerkers goed spel hebben ge leverd en dat derhalve de uitvoering vun dit uitnemende kluchtspel ook tot zijn volle -echt is gekomen. Wij zullen om de plaatsruimte, wel geen aparte personen noemen, doch her haaldelijk moest het auditorium om de diverse scènes lachen, die ontston den door leugen, bedrog enz. enz. In óéi. woord, het was een vermakelijk spel en de toeschouwers beloonden het met een dankbaar applaus. Tot slot nog een gezellig dansje na. JVC-NIEUWS. JVC 1—Oudesluis 1 00, dat geeft de verhouding vrij goed weer. JVC had twee invallers n.1. D. de Haan en C. Hoogschagen werden vervangen door C. Gouwenberg en K. Hoornsman die zich goed van hun taak gekweten hebben. Het is een behoorlijke wed strijd geworden met J. iets meer in de aanval. Maar voor het doel had J. geen geluk, maar O. heeft ook behoor lijke kansen gehad, die niet benut werden. Bij J. blonk A. Kater uit, J. de Graaff en J. Blaauboer, zwak, de rest was goed. De scheidsrechter lette te veel op de kleinigheden, maar leidde goed. JVC 2 heeft onnodig met 82 ver loren. Jongens, nu schamen wij ons. JHC 1 speelde thuis tegen Twisk en won overtuigend met 5—0. Het was 'n mooi partijtje handbal. Uitblinkers zullen we niet noemen. Jullie hebben allen goed je best gedaan en dat zal de opkomst van het publiek bevorde ren. JHC 2 verloor met 3—1. 't Is Jammer v- -o'n verre reis naar de Beemster. Maar niet getreurd, a s Zon dag gaat JVC 1 naar W. Vogels 1, aan vang 11 uur. BRIDGECLUB OPGERICHT. Zaterdagavond werd in het café van Cer bridgeclub opge richt. 16 Leden gaven zich op. Als clubavond werd Donderdag vastgesteld Aanvang half acht. Eerst wordt dan vooral voor beginners een half uurtje theorie gegeven, waar na 'n paar uur gezellig wordt gebridged. Nieuwe le den kunnen zich alsnog opgeven. Ook deze week weer wist Wiron haar tegenstander de baas te blijven. Deze maal werd Oosterend 1 aan haar zegekar gebonden. Reeds dadelijk blijkt dat Wiron er weer eens zin in heeft. Aanval na aan val wordt opgebouwd, doch de gasten verdedigen zeer hardnekkig en tot doelpunten komt het voorlopig niet. Na een kwartier spelen ziet de W.- midvoor echter kans door te breken en met een goed schot geeft hij de keeper van Oosterend het nakijken. Enkele minuten laten weet de rechts buiten na een mooie run de voorsprong tot 20 te vergroten. Nog vóór de rust ziet de W. links buiten kans om nogmaals te scoren en de overwinning veilig te stellen, 30. Na de thee is er geen sprake meer van een gelijk opgaande strijd. Onop houdelijk is Wiron in de aanval doch daar het gehele elftal van de gasten thans op verdedigen gaat spelen ziet men geen kans de haag van spelers nogmaals te passeren. Het einde kwam met 30. Tijdens de wedstrijd Wiron 2Oos terend 2 deed zich een komische noot voor. Er was reeds een half uur ge speeld, toen één der Wiron-spelers be merkte dat de gasten met twaalf man in het veld waren. De scheidsrechter moest wel driemaal tellen eer hij de twaalfde man eindelijk ook in de ga ten kreeg. De bezoekers hadden er zelf ook nog niets van gemerkt. Daar de stand op dat moment reeds 30 in het voordeel van Wiron was, werd de Wedstrijd, nadat de partijen op ge lijke voet waren gebracht, zonder meer voortgezet. Verdere uitslagen V. V. Wiron: Hel der bWiron a 10, Watervogels 1>— Wiron b I0. Handbal: Wiron 1Bergen 3 31. Terwijl de bewoners afwezig waren om het polderfeest te Hippolytushoef ei te wonen, werd Zaterdagavond In- g'broken in de boerderij van de heer I'. A. Kaashoek in de polder Waard- Meuwland. Door het forceren van een slaapkamerraam verschaften de onbevoegden zich toegang tot het perceel. De aanwezige kasten werden alle opengebroken en overhoop ge haald. De dief (dieven) nam (en) de benen met medeneming van alle aan wezige bonnen en distributiebeschei den, enkele gouden en zilveren sier raden en een groot gedeelte van het tafelzilver. Verder lorden nog enkele luxe voorwerpen ontvreemd. De plaat selijke politie heeft de zaak in onder zoek en speurt naarstig. In hotel de Haan werd Zaterdag avond herdacht dat de polder Waard Nieuwland een eeuw geleden werd in gepolderd. Nadat 't bestuur 's middags bjj de re ceptie vele gelukwensen en bloemen had ontvangen, wefd 's avonds door de voorzitter de heer J. Breebaart een feestrede gehouden waarna de secre taris de heer M. Kooy de geschiedenis van de polder resumeerde en een ge dicht van de heer Bakker voordroeg. Vervolgens werd door „Amicitia" een toneelstuk van Leo Nagel opgevoerd, dat bijzonder in de smaak viel. De heer M. Kooij droeg daarna nog de Wieringer schets „Kees op het Pol derfeest" voor. Voor de gul onthaalde toeschou wers is dit alles tot een uitstekend ge slaagd herinneringsfeest geworden. NAJAARSUITVOERINGEN OKK. De directeur van O. K. K., de heer P. Jongkind heeft de aanwezigen bij de najaarsuitvoeringen op een serie goedgekozen stukken vergast welke uitstekend vertolkt werden. Zeer in dè smaak viel ook het toneel stuk van de Russische auteur Mossin- koff, waarin de heer H. Schoonbeek als prof. Piekering en mej. P. de Vries Cd. als Emm, de professorsvrouw zeer verdienstelijk spel gaven. Ook mej. Roelie Trompetter en vele anderen hebben er aan meegewerkt dit stuk in alle opzichten te doen slagen. DYNAMIET IN DE KACHEL? Het was in het gezin van de heer Mul der te Westerland een vreemde ge waarwording, dat ineens de kachel explodeerde. Temeer werd men onge rust omdat voor de kachel een kin derwagen stond, waarin de 7 maanden oude baby zich bevond. Reeds brandden het tafelkleed en vloerkleed, terwijl de gordijnen voor de ramen waren geschroeid. De ruiten werden geheel uitgerukt, terwijl een zwavellucht de kamer vul de. Het is een wonder, dat dit zo goed is afgelopen; er wordt vermoed, dat dynataiet tussen de kolen zat! BALDADIGE JEUGD. De verkeerszuil op het Hoekje blijft de laatste tijd nog gespaard voor de jeugd, doch deze heeft thans n nieuw vermaak gevonden. In de Klieftstraat werd een lantaarnpaal totaal vernield. Gelukkig is deze zaak thans in poli" tiehanden en zeer waarschijnlijk zullen de daders er niet zonder meer afko men.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2