Er is geen aldus atoomgeheim" Molotov Truman zal Congres toespreken Weerbericht „Kleine Algemene Vergadering aanvaard Vrijdag 7 Nov. '47 70ste Jaargang No. 7656 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Ver. Staten streven naar wereldheerschappij Onderzoek naar Londens beleid Pfeiffer uit Oostenrijk vertrokken Burgemeester van Bratislava gearresteerd Het plan-Marshall vergt nog veel arbeid Vier jaar geëist tegen commandant van Arbeidsdienst Amerikaans bezoek aan ons land met 700 pCt. gestegen Nederlandse verlieslijst 248 doden Er komen weer werk schoenen Belgische voetbaldelegatie naar Nederland Plantenbeul Geen versterkte degradatie Extra rantsoen vlees Tatarescu afgetreden Zweedse trein in brand Duits/and, het kernprobleem BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgiro 434000 (tJLV. N.V Ver. Noord. DagbL Lo., Alk-maar). Bank: Hoornse Crediet- en Effectenbank, .Alkmaar. J. Bijlsma Dir.: HËLDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberichten 20 cent per mm. Kleine ad vertenties („Juttertjes") lot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.90. Wrad Hoofdredacteur: Jac. Broersen, Rayonredacteur C. A. Dekkers W Ter ere van de dertigste verjaardag van de Sowjet-revolutie heeft de minster van buitenlandse zaken der U. S. S. R., Vjatsjesiaf Molotof. in een speciale bijeenkomst een rede gehouden. Molotof maakte melding van drie perioden in het bestaan van de Sowjet- Unie. De derde nam thans een aan vang. Gedurende de tweede wereld oorlog, zo zei Molotof, veranderde de toestand pas, toen de Sowjetlegers tot het offensief overgingen. Molotof wees op de vooruitgang in de S. U. na de oorlog. Het industriële plan voor 1947 was uitgevoerd en meer dan dat, in de eerste negen maanden, waarbij ultimo October het productie- peil van de zware industrie de hoogte bereikte van hét peil in 1940 in de zelfde maand. Ondanks slecht weer was de korenoogst achtenvijftig pro cent toegenomen, vergeleken met het vorig jaar. VREDESWERK DER SOVJETS. Molotof legde er vervolgens de na druk op, dat de Sowjet-Unle tot het uiterste de belangen van Se wereld vrede zou verdedigen. Als bewijs van de blijvende vredeswil noemde hij de vijf-jarenplannen: de Sowjet-Unle heeft belang, zo betoogde hij, bij een duurzame vrede. Hoewel de economi sche systemen verschillen, hebben ge durende de oorlog de Sowjet-Unle, de Verenigde Staten en Groot-Brittannië samengewerkt, waarom zou die sa menwerking thans onmogelijk zijn? Naar zijn mening was het duidelijk, dat „de imperialistische landen nieuwe militaire en maritieme bases aan het vormen zijn en dit geschiedt niet ter verdediging, maar met agressieve be doelingen". „Het is bekend, dat de politiek der Verenigde Staten gebaseerd is op het alleen-bezit van het geheim van de atoombom, ofschoon dit geheim als niet bestaand mag worden be schouwd". De Verenigde Staten, zo zei hij, eisen nog meer bases voor hun expan sie. Wat Duitsland betreft, moeten de verdragen van Jalta en Potsdam uit gevoerd worden. De Sowjet-Unie heeft duidelijk begrepen, dat de Anglo- Amerikaanse zone niet identiek is met Duitsland en dat de Duitsers het vol ste recht hebben op een eigen staat. „Het feit", aldus Molotof, „dat de tijdens de oorlog bestaande gecombi- In de gistermiddag gehouden verga dering der Tweede Kamer is aan de orde gekomen de stemming over de amendementen van de heer Bierema (Vrijh.) op het voorstel van de heer van der Goes van Naters tot het hou den van een enquête naar de gebeur tenissen, verband houdende met de Duitse inval in Nederland en naar het beleid der opeenvolgende kabinetten te Londen. In het eerste amendement beogen de ook het beleid van 't kabinet Scher- merhorn en Drees vooral ten aanzien van het financiële beleid in de enquêtte te betrekken, waartoe de periode waar over de enquete zich zal uitstrekken zal lopen tot aan de opening van de zitting der voorlopige Staten-Generaal op 20 November 1945 bracht de heer Bierema (Vrijh.) alsnog een wij ziging aan, waarna het werd aangeno men met 50 tegen 25 stemmen. De ove rige amendementen-Bierema werden met ongeveer overeenkomstige stem menverhouding aangenomen. Het voorstel-Van der Goes van Na ters werd daarna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De leider van de Hongaarse Onaf hankelijkheidspartij, Pfeiffer, die op zijn vlucht uit Hongarije te Wenen was aangekomen, bevindt zich, naar in betrouwbare kringen wordt ver nomen, niet langer in Oostenrijk. Het is nog niet bekend, wanneer en hoe Pfeiffer postenrijk heeft verlaten en waarheen hij zich heeft begeven. rustig weer. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Plaatselijk vorming van ochtend mist. Nog een enkel verspreid buitje. Overdag wat minder be wolking. Iets kouder. neerde Brits-Amerikaanse generale staf blijft gehandhaafd, houdt duide lijk geen verband met vredesdoelein den doch heeft intimidatie met de mogelijkheid van toekomstige agressie ten doel". Molotof zeide, dat het „Amerikaanse kapitalisme" gebruik maakt van de na-oorlogse moeilijkheden van zekere landen om deze staten aan zijn wil en ongewenste leiding te onder werpen en zodoende de weg te berei den voor de wereldheerschappij van de V. S." „Dit zal echter geen waarborg zijn voor een mogelijkheid om de toene mende interne moeilijkheden af te wenden, aldus Molotof, „de naderende economische crisis en de steeds dieper wordende splitsing tussen de imperia listische en de democratische groepe ringen in de V. S.". „De leidende kringen in Engeland en de V. S. staan aan het hoofd van een internationale macht, die in de we reld wil domineren en enkele socialis- tischf leiders in Europa hebben zich bij hen aangesloten", zo zeide Molo tof. „De Sowj et-Russische politiek vindt echter haar grondslag in het respect voor de souvereniteit van alle staten, groot en klein, en op het prin cipe van non-interventie in de bin nenlandse aangelegenheden van an dere staten". Reuter meldt uit Bratislava, dat naar aldaar verluidt Dr. Jozef Kysely, de burgemeester van deze stad, is gearres teerd als lid van een „staatsvijandige groep", die geleid wordt door de voor malige secretaris van de Slowaakse de mocratische partij. II De politieke commissie te Lake Success heeft het voorstel tot instel ling van een „kleine algemene ver gadering" met 43 tegen 6 stemmen bij 6 onthoudingen, aanvaard. De Sovjet-afgevaardigde Wysjinsky deelde mede, dat de Sovjet-Unie de „kleine algemene vergadering" zou boycotten. De Britse gedelegeerde Sir Hartley Shawcross sprak zich uit voor de in stelling van „een kleine algemene ver gadering", die zal bijdragen tot de eensgezindheid onder de grote staten en onder alle leden. Hij wees erop, dat Wysjinsky geen bewijzen geleverd had, dat de „kleine algemene vergadering" een schending van het handvest betekende. Wat zou er gebeurd zijn, zo vroeg Sir Hartley zich af, wanneer Wysjinsky zijn be schuldigingen tijdens één der grote processen te Moskou zou nebben ge baseerd op zo veel beweringen en op zo weinig bewijzen? Kan men het zich voorstellen, dat Wysjinsky het tribu naal aldus toespreekt: „Heren van de jury, deze gevangene is schuldig. De Prawda zegt het en Tass zegt het. Ik heb geen bewijsstukken, maar ik zeg, dat hij schuldig is zijn kop er af of naar Siberië?" Wysjinsky verklaarde in zijn ant woord aan Sir Hartley Shawcross, dat diens oproep tot samenwerking geleek op het liefkozen van een konijn door een boa constrictor. Shawcross had zich echter vergist, daar hij niet de kracht van een boa constrictor bezat en Wysjinsky geen konijn was. Als de an dere mogendheden samenwerking wen sen, hadden zij dat duidelijker moeten tonen bij de doodgelopen bespreking over de laatste zetel in de Veiligheids raad. Amerika en Engeland hadden op dracht gegeven tegen de toelating van de Oekraine te stemmen om de- Sovjet- Unie te tergen. Tot zover Wysjinsky. De Urkers geven het vissen nog niet op, want nog steeds heeft de scheeps werf op Urk druk werk, en heus niet alleen reparatie. Ook nieuwe boten staan op stapel. President Truman heeft als zijn nadrukkelijke wens te kennen ge geven, dat het Amerikaanse Congres tijdens zjjn speciale zitting, die 17 November begint, tegelijkertijd de tussentijdse hulp aan Europa en de binnenlandse anti-inflatiepvogram- ma's voor de V.S. in behandeling zal nemen, voordat het plan-Mar shall ter sprake komt. Volgens Truman, die dit op een persconferentie meedeelde, zal de hulp aan Europa van weinig nut zijn, tenzij het voortdurend stijgen der prijzen door wettelijke maatregelen tot staan wordt gebracht. Truman sprak zijn vertrouwen uit, dat het op treden van het Congres op grond van zijn aanbevelingen bevredigend zal zijn en dat het Congres aan de on middellijke behoeften van Europa te gemoet zal komen. De president legde er de nadruk op, dat het plan-Marshall nog veel arbeid zou vergen. Alle rapporten en voorstellen moeten worden gecoördi neerd. Zodra het definitieve schema gereed is, zal het wereldkundig wor den gemaakt. Truman zou gister een bespreking met Marshall hebben over de stappen, die in de komende weken moeten worden gedaan. Trumans boodschap aan het Congres, die hij waarschijnlijk persoonlijk zal uitspre ken op een gemeenschappelijke ver gadering van beide huizen van het Congres op 17 November a.s., zal uit sluitend betrekking hebben op de tus sentijdse hulp en de strijd tegen de inflatlg. Het heeft geen zin, aldus Truman, honderd millioen bushels tarwe toe te wijzen, als enige weken later voor hetzelfde geld nog maar 25 millioen bushels kunnen worden gekocht. Zijn standpunt ten aanzien van het De Utrechtse Kamer van het Am sterdamse Bijzondere Gerechtshof be steedde gister de gehele dag aan de zaak van de voormalige commandant van de Nederlandse Arbeidsdienst, de 63-jari- ge Oud-lt.-kol. L. A. C.' de Bock uit 's Hertogenbosch. Beklaagde was van Augustus 1941 tot 1 April 1943 wnd.- commandant van de N.A.D. en daarna tot' September 1944 commandant van de Ned. Arbeidsdienst. Tegen de Bock werd 4 jaar hechtenis geëist. plan-Marshall zal de president waar schijnlijk later in een afzonderlijke boodschap uiteen zetten. Naar vernomen wordt, zal het aan deel van Engeland het eerste jaar 1.800 millioen dollar bedragen, wanneer het bedrag van zes 'mil- liard dollar voor het gehele plan wordt goedgekeurd. Het is nog niet bekend, of Engeland zijn aandeel in de vorm van een vrije gift of als lening zal ontvangen. Dat de in de Verenigde Staten ge voerde propaganda van Nederlandse zijde, erop gericht om zoveel mogelijk Amerikanen ertoe te brengen als toe rist naar Nederland te komen, vruch ten begint af te werpen, moge blijken uit het feit, dat in het afgelopen sei zoen (1 April1 October550 inwo ners uit de V.S. alleen al in de grote hotels van Scheveningen verblijf hiel den tegen 68 gedurende de overeen komstige periode van 1946, hetgeen dus neerkomt op een stijging van 700 Van officiële zijde is medegedeeld, dat in de periode van 4 Aug. tot 31 Oct. uit gerectificeerde gegevens van de militaire geneeskundige dienst is ge bleken, dat de Nederlandse verliezen bedragen 248 gesneuvelden, 745 gewon den en 19 vermisten. Het C.D.K. deelt mede, dat op na der, plaatselijk bekend te maken da gen tussen'9 en 23 November a.s. wederom aanvragen voor werkschoe nen voor personen van 16 jaar en ouder kunnen worden ingediend, voorzover zij sedert 1 Januari j.1. geen bon voor werkschoenen (of En gelse werkschoenen) hebben ontvan gen. Arbeiders in bedrijven met 10 arbeiders of minder moeten indivi- duee een aanvrage indienen. Voor arbeiders in bedrijven met meer dan 10 arbeiders moet het bedrijf collec tief aanvragen. In het laatste geval kan aangevraagd woraen met een aanvraagformulier, hetwelk vergezeld moet zijn van een lijst met de namen der betrokken werknemers. Naar wij vernemen zal op 15 Sep tember een delegatie van de Konink lijke Belgische Voetbal Bond met de president Kanunnik Dessain aan het hoofd, naar ons land komen om met een delegatie van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond bespre kingen te voeren inzake de moeilijk heden, welke zich enige tijd geleden hebben voorgedaan. Na de besprekingen zal men geza menlijk aanzitten aan een eenvoudige maaltijd, in verband met het feit, dat de heer K. J. J. Lotsy destijds het voorzitterschap van Dr. van Prooye heeft overgenomen. Het is namelijk een goede gewoonte geweest, dat wanneer één van de beide bonden een nieuwe president kreeg, een delegatie van de andere bond op deze wijze gelegenheid kreeg met de nieuwe functionaris ken nis te maken, een traditie, welke dus thans in ere is hersteld. In verband met de oorlogsjaren was daar tot dus verre geen gelegenheid voor geweest. Onder auspiciën van de Stichting Beeldende Kunst Binnen Ieders Bereik zullen van 8 November af in het Stedelijk Museum te Amsterdam, in het Gemeente Museum te Den Haag en in het Museum Boymans te Rotterdam tentoonstellingen worden geopend van de Schildersprenten. Daarna zullen in minstens 20 plaatsen van het land in elke provincie eveneens de 38 schil dersprenten geëxposeerd worden. Hier een schiïdersprent van de bekende kunstenaar Ch. Eijck. Twee oude Haagse inwoonsters, die in de Residentie hun beneden- huisje een goede schoonmaak beurt gaven, hadden daarbij na tuurlijk het raam van hun kamer open. Wie schetst hun schrik toen het paard van de groenteboer plotseling zijn hoofd naar binnen stak en achter elkaar een begonia, een primula en daarna twee forse cacteeën verslond. Juist toen hij onder toezicht van de handen wringende en sprakeloze da me:. een blad van de ficus afrukte, kwam de groenteman van z'n gezellig praatje met een knap dienstmeisje terug. Hij gaf zijn paard een slag met de vlakke hand, zodat het gehoorzaam weg trok en begreep er niets van toen direct twee opgewonden, gerim pelde gezichtjes voor het open raam verschenen, die hem veront waardigd nariepen: „Ga weg plantenbeul!" NoorwegenNederland op 26 Mei a.s. De landenwedstrijd NoorwegenNe derland is vastgesteld op Woensdag 26 Mei a.s. Er wordt te Oslo gespeeld. Er zal geen tweede ontmoeting in een der Scandinavische landen worden uitge schreven. In verband met het feit, dat deze wedstrijd op een weekdag plaats vindt zal de competitie niet behoeven te worden onderbroken. „De Sportkroniek" weet mede te de len, dat de versterkte degradatie dit jaar nog niet zal ingaan. Het bestuur van de K.N.V.B. was van menning 1at de beslissing te laat was gepubliceerd. Volgend seizoen zal deze regeling echter definitief ingaan. Behalve het reeds in de bonnenlijst bekend gemaakte extra-rantsoen vlees van 100 gram wordt nog een extra rant soen van 100 gram beschikbaar gesteld. Voor personen van 5 jaar en ouder is dn voor de komende periode dus 600 gram, Behandeling der Rijksbegroting De voorzitter der Tweede Kamer heeft in de gisteren gehouden vergade ring van dit college medegedeeld, dat in de vergadering van a.s. Dinsdag een aanvang gemaakt zal worden met de behandeling der rijksbegroting. Volgens de Duitse Nieuwsdienst in de Amerikaanse zóne is George Tata rescu, de Roemeense minister van Bui tenlandse Zaken, afgetreden, en heb ben ook de andere liberale ministers hun onslag ingediend. Tatarescu is leider van de Nationale Liberale par tij. Een Zweedse personentrein is bij Göteborg in botsing gekomen met 'n goederentrein en tengevolge daarvan in brand geraakt. Er zijn reeds vier doden geteld en talrijke gewonden. VOLKSHERSTEL-SIGARETTEN BRACHTEN 3 MILLIOEN OP. De opbrengst van de eerste sigaret ten-actie van Volksherstel bedraagt in totaal 3.150.867.—. eerlijk zal zijn. Blijkt dit te kunnen, dan zal de verwachting der mensheid van een veiliger vrede meer kansen krijgen in vervulling te zullen gaan. AD INTERIM Het is al meer dan twee en een half jaar geleden, dat de Duitse weermacht haar allerlaatste klappen kreeg te in casseren, dat bommen en raketten bo ven de fabriekssteden gierden en dat met de dood Van de Fuhrer en zijn trawanten de naderende en door het Duitse volk met angct verwacht# capitulatie een feit werd. Twee en een half jaar geleden, dat voor de bezett# landen het algehele uur der vrijheid kwam en de bevrijde volkeren met 'n toppunt van idealisme en enthousiasme de toekomst, die onzekere toekomst, tegemoet traden. Voor hen waren er meerdere lichtpunten: de honger zou spoedig verdwijnen, de druk van angst en onzekerheid was opgeheven, de vrije meningsuiting werd weer mo gelijk, het nemen van de zaken van bestuur in eigen hand werd een feit. Waar wij echter en helaas aan toe moeten voegen, dat deze verwachtin gen niet voor al de bevrijde volkeren ir. vervulling gingen. Voor sommige hunner bleek de bevrijdende mogend heid een nieuwe meester met nieuwe ideeën, die de eigene dikwijls ver drongen. Voor het verslagen Duitsland ech ter hield deze onvoorwaardelijke overgave practisch niets positiefs in. Zeker, de directe dreiging van lijfsge vaar door oorlogshandelingen was ook hier voorbij, de honger werd bestre den en in zijn scherpste vorm ook verdreven. Doch voor dc rest hadden de zestig a zeventig millioen bewo ners slechts te hopen op wat er uitein delijk uit deze wapenstilstand zou groeien. Het beloofde niet veel goeds. En in derdaad dat was tenslotte geen won der. Hoewel de neiging wel uitging om de schuld van 't ontketenen van de tweede wereldoorlog louter te schui ven op het dwaze drijven der partij bonzen en de hen steunende groot-in dustriëlen, die hun straf voor 'n deel niet ontgingen en niet ontgaan zullen, toch werd een voornaam deel van die schuld - en zij werd van verschil lende zijden duidelijk beleden ge wenteld op de totale massa van het volk, dat zich door de nazi's liet diri geren en bevelen gelijk onbenullige marionetten; de massa, die in koor brulde „De Fuhrer denkt voor ons"; de massa die zich voor het merendeel heerlijk liet leiden door de intuïtie van één man; de massa, nogmaals die zich in een zoete droom liet sussen door Göbbels' beloften over het toe komstige Berlijn, dat schoner dan ooit te voren letterlijk gelijk een Phoenix uit haar as zou herrijzen Waren de overwinnende volken in 't begin van mening, dat na de resulta ten van de conferenties van Yalta en Potsdam een spoedige regeling van 't geval Duitsland een feit zou worden, niet lang daarna bleek echter, dat het geval Duitsland zich ontwikkelde tot het probleem Duitsland, een probleem, dat niet één, twee, drie kon worden opgelost, indien er ooit van een wer kelijke oplossing nog sprake zal blij ken te zijn. Voor de duur van de strijd hadden de Oostelijke en Westelijke mogend heden elkaar de hand gedrukt om te zamen het voor beiden dreigende ge vaar te bezweren, doch nu die strijd was beslecht, werd al spoedig de alli antie een louter uiterlijke, bleken de liefkozende woordjes door beide par tijen geuit slechts een maskerade van innerlijke tegenstellingen te zijn. Deze tegenstellingen, deze afwijken de opvattingen, dat na de atoombom scherp opvlammende wantrouwen, werden alle tegen elkaar uitgemeten in de wijze van beheer en bezetting der Duitse gebieden, in de manier van interpreteren der reeds gezamenlijk overeengekomen richtlijnen. In het kort gezegd: het Duitse volk werd de toetssteen voor de bezettende mach ten, het land' werd een bufferstaat, waar tegenstrijdige ideeën ketsten, 't werd het slagveld van de „cold war" der ideologieën. Dit alles heeft tot gevolg gehad, dat nog steeds een definitief „vredesver drag" tot de vrome wensen behoort. Doch een datum voor een werkelijke poging in deze richting is vastgesteld en deze nadert nu met rasse schreden. Op 25 November a.s. zullen de verte genwoordigers der grote vier te Lon den bijeenkomen om het Duitse pro bleem aan te pakken. A.s. Donderdag zullen de vertegenwoordigers der mi- mlnsters van buitenlandse zaken der betreffende staten in het Lancaster House deze conferentie voorbereiden. De politieke structuur van het toe komstige Duitsland en de vraag welke landen zullen worden uitgenodigd of geraadpleegd in verband met de be sprekingen over het vredesverdrag met Duitsland zijn enkele punten van ■de agenda. De toekomst van Oosten rijk blijft nog buiten beschouwing. Zeer vele feiten betreffende Duits land zijn echter al „terloops" geregeld. We jsoemen slechts de verschuiving van Polen naar het Westen en het be heer van het Saargebied door Frank rijk. In bepaalde Engelse kringen heeft men weinig hoop ojf goede reslutaten. Wij kunnen slechts afwachten en ho pen, dat men dit kernprobleem der wereldpolitiek zal durven aanpakken: dat men rechtvaardig, openhartig en

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1