Verrassende resultaten op de Wereldspaardag I PHIÏIISHMj Stad w Omgeving. zijn Enkele gegevens over wetenschappelijke carrière Bij de Helderse Mutsspaarbank „Friends of America'' Posthume onderscheidingen aan Helden der Marine Hollandse Maatschappij van Landbouw Het toppunt ran gemak >olc UW baard vliegt eraf! K.V.H. nieuws Dr. J. Suys iot Hooa eraar benoemd De Leeszaal in October jMQezottden Krijgen we te veel monumenten? Texel Marktbericht Texel De verwacntingen omtrent de resul taten van de jaarlijkse Wereldspaardag waren in en buiten de Spaarbank om begrijpelijke reden niet hoog gespan nen. Velen beschouwen onder de hui dige tijdsomstandigheden het aanmoe digen van de spaarzin welhaast als een poging om tegen de stroom op te roeien. Toch mene men niet, dat de meer dan 100-jarige Spaarbank thans uitsluitend uit hoofde van traditie aan de ver scherpte actie tot bevorderen van de spaarzin haar medewerking heeft ver leend. Integendeel, zij zou in haar taak tc kort geschoten zijn, als zij dit thans achterwege had gelaten. Mogen de om standigheden voor sparen nu ongunstig zijn, tegen het sparen als beginsel valt door alle tijden heen weinig in te bren gen. Intussen en dat is wel zeer ver heugend de resultaten van de Wereldspaardag by de Heldersche Nutsspaarbank zijn verrassend ge weest. Het aantal inlagen is hoger geweest dan ooit te voren, hetgeen blijkt uit onderstaande cijfers: Aantal posten van inleg 573 (hoogste aantal tot nu toe 536). Ingelegd werd f 35.075,11, terwijl 29 personen zich op die dag als nieuwe spaarders lie ten inschrijven. Deze cijfers spreken voor zichzelf. Zij tonen aan, dat er voor de Spaarbank alle aanleiding bestaat op gezette tijden meer dan gewone aan dacht voor de spaargedachte te geven. Op de Spaarbank, die op de Wereld spaardag wat feestelijk was aange kleed, viel herhaaldelijk een gezellige drukte waar te nemen. Aan zes loket ten kon het publiek gelijktijdig gehol pen worden, waardoor elk wachten werd voorkomen. Tal van goede beken den gaven door hun komst op de Spaarbank en het doen van een stor ting op hun boekje een welgemeend blijk van instemming met het doel dat OOK HELDERSE AFDELING Enkele maanden geleden hebben drie Nederlandse letterkundigen hier te lande het initiatief genomen tot de Stichting „Friends of America". Deze stichting stelt zich ten doel het bevor deren van de goede verstandhouding tussen Amerikanen en Nederlanders en het aanknopen van wederzijde be trekkingen op het gebied van onder wijs. kunsten en wetenschap, alsmede op sociaal-economisch gebied, een en ander oo democratische grondslag. Men stelt zich on het standount van de Westerse wereldbeschouwing waar bij zij er van uitgaat dat slechts een strijdbare democratie in staat zal zijn om het resterende Eurppa van de on dergang te redden. Het is daarbij nood zakelijk de hand in eigen boezem te steken, oodat men zich niet zal ont zien eigen fouten aan te pakken en te corrigeren. De stichting „Friends of America" tracht dit doel te bereiken door het verspreiden van periodieken. Dezer dagen vertrekt een officieel gedeleer- de van de stichting naar Amerika om daar contacten te leggen en reeds be staande te verstevigen, met het uitein delijk doel ook in de Verenigde Staten (en mogeliik ook het verdere deel van Amerika) een stichting „Friends of the Netherlands" op te richten Even als in Nederland nog tal van verkeer de denkbeelden omtrent Amerika heer sen en de kennis omtrent dat belang rijke werelddeel over het algemeen te gering is, heerst in Amerika veel onkunde over ons land. Nederland heeft immers wel iets meer te bieden dan een landschap met vriendelijk wentelende molenwieken, vissers in wijde pofbroeken en gepunte kanten kappen om de altijd als „melk en bloed" omschreven gezichtjes van wel gedane boerinnen. Ongetwiifeld zullen er ook in Den Helder vele vrienden van Amerika ziin. die met de doelstellingen van de stichting ..F-iends of America" sym pathiseren. Welnu, het.ligt in de be doeling. zeer binnenkort ook hier ter stede tot de oprichting van een afde ling te komen. Zij. die nadere inlich tingen wensen, kunnen zich in ver binding stellen met de heer L. de Boer. Fazantenstraat 55. of met het alge meen secretariaat van de stichting. Postbus 161, Den Haag. DE BENOEMING VAN DE HEER HOLLERTELLE. In aansluiting op ons bericht van gisteren delen wij mede. dat de heer David Hollestelle in vaste dienst is gekomen van de stichting „Radio Ne derland", en wel als medewerker van het omroeo-operakoor. welk koor niet alleen optreedt voor de Avro-micro- foon. maar ook voor de microfoons van andere omroepverenigingen. BOND VAN NED. MILITAIRE OORLOGSSLACHTOFFERS Bovengenoemde bond organiseert voor zijn leden en donateurs een con tact- en ontspanningsmiddag met me dewerking van 't Duo Ridelfidel, wel ke gegeven zal worden as. Zondag 9 November 's middags om 3 uur in de Marine Cantine aan de Buitenhaven. Ook niet-leden. die belang stellen in het doel en streven van deze bond, zijn hartelijk welkom, de spaarbanken zich met het vieren van de Wereldspaardag hebben gesteld. Gedachtig aan de in zakelijke krin gen zo bekende leuze: „Wie schrijft, blijft", hebben de spaarbanken een po ging gewaagd, door het samenstellen van een model gezinsbegroting, op >lit terrein deskundige voorlichting te geven. Aan de spaaridee is daarbij slechts heel uiteindelijk aandacht ge wijd. Men verzuime niet gevolg te geven aan hetgeen in de desbetreffende pu blicaties in de couranten wordt aange raden, n.1. het aanvragen van een mo del-gezinsbegroting. Aan deze lande lijke actie verleent ook de Nutsspaar- bank te Den Helder haar volle mede werking, overtuigd als zij is, dat ook onder haar spaarderskring van bijna 20.000 spaarders daarvoor in ruime mate belangstelling zal bestaan. In tegenwoordigheid van vele hoge marineautoriteiten en de burgemees ter van Rotterdam, mr. P. J. Oud, heeft de luit.-admiraal C. E. L. Hel- frich gistermiddag aan boord van het vliegkampschip „Karei Doorman", liggende in de Maashaven, tien posthume onderscheidingen uitgereikt aan nabestaanden van hen, die zich tijdens de oorlog in dienst van de Koninklijke Marine door hun moedig gedrag bijzonder hebben onderschei den, doch In het vervullen van de plicht jegens hun vaderland zijn ge vallen. Onderscheidingen werden verleend aan: Kapitein ter zee P. B. M. van Strae- len (militaire Willemsorde der 4e klas se was commandant vanHr. Ms. lich te kruiser „Java" tijdens de slag in de Javazee; Tweede luitenant der mariniers K. C. Prins (bronzen leeuw); Sergeant der mariniers J. Ottevan- ger (bronzen leeuw); Marinier 3e klasse P. J. Houtepen (bronzen leeuw); Luitenant er zee 3e klasse A. H. Al- blas (bronzen kruis Opperschipper P. J. Warmerdam (bronzen kruis); chef d'equipage aan boord van Hr. Ms. „Java" tijdens de slag in de Javazee. Sergeant der mariniers (tijdJ. H. M. Boonen (bronzen kruis); Vliegtuigmaker-telegrafist F. H van Dingstee (bronzen kruis); Vlootaalmoezenier G. J. J. van Ra- vesteijn (kruis van verdienstevloot aalmoezenier aan boord van Hr. Ms. „Java" bij de slag in de Javazee; Marinier le klasse H. H. F. Siemers (kruis van verdienste). Dc Afdeling Den Helder ven de Hol- lardie Maatschappij van Landbouw hield haar algemene vergadering onder leiding van de heer K. Hoornsman. Deze noemde In zfjn openingswoord het Jaar 1M7 een bijzonder Jaar. De zeer droge zomer, die op de strenge winter volgde, heeft in ver. schillende gebieden van het land ernstige gevolgen gehad- Verder besprak de voorzitter het prija mveau, dat aanleiding heeft gegeven tot gemopper onder de leden van alle orga nisaties. Zelfs hebben enkelen bedankt als lid, omdat men geen voordelen kan zien. Spreker noemde dat onjuist, want vooral nu kan men elkaar niet misaen. Wat betreft de melkprijs, het verhoogde loonpeil van de landarbeiders, belastingen enz. achtte spreker de critlek niet altijd gegrond. De Stichting van de Landbouw doet allee wat zij kan Er le echter veel meer te bereiken, ale de grote coöperaties behulpzaam zijn bij de prijzenpolitiek en het boerenbejang voorop stellen. Wanneer men critlek heeft, moet men naar de vergaderingen komen, om daar gezamenlijk de moeilijkheden te bespreken De aanvrage van de afdeling Texel, om als aparte kring te worden aangemerkt, le afgewezen, omdat op Texel ook de lichte gronden overheersend zijn. De cursus voor volwassenen zal op 27 November aanvangen. Op deze cursus zal alleen de bemesting behandeld worden Verder ls er gelegenheid om een selectie cursus te volgen. Om toegelaten te wor den moet men echter reeds Jaar ge selecteerd hebben in minstens J of 4 rassen. BIJ de bestuursverkiezing werd het af. ttedende Ud J. Henderikx herkozen. Door de heer G. Kant waren de beschei den van de penningmeester nagezien en ln orde bevonden. Er werd tot goedkeu- Ga óók genieten van het voordeel en gemak der moderne acheermethode met de „PHlLlSHAVE". het Philips electrisch droogscheerapparaat. Vraag Uw handelaar een demonstratie PHILIPS STAALBAARD N.V. PHILIPS' VERKOOP MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND -EINDHOVEN llngeznnoeo mededeling) Zondag gaat de hele KVH-familie ring overgegaan. Op 31 December was erop reis; er staan n.1. voor alle drie een saldo van f 665,06 aanwezig. BIJ de bespreking van de agenda der algemene vergadering, die op 13 November te Amsterdam gehouden wordt, gingen stemmen op, de heer De Hartogh, die af tredend is, nog een periode aan te hou den, aangezien voor hem geen betere fi guur zal kunnen worden gevonden. Dn heer Jimmink was het daarmede niet eens. HIJ meende dat het heengaan van de heer H geen schade kon betekenen, aangezien men nooit Iets van hem ver neemt. De vergadering wenste echter, de heer De Hartogh aan te houden. De heer Jimmink leverde scherpe crl tiek op het blad van de organisatie, waar bij men hem de raad gaf, de algemene vergadering eens te bezoeken, hij zou dan met andere gedachten terug komen. De heer Jimmink werd gevraagd, als afge vaardigde naar Amsterdam te willen gaan. Hij is echter verhinderd, waarna de heer G Sleutel werd benoemd. Voor het winterprogramma staan »ls sprekers op de Ujst de heer Tuynman U't Den Haag, de heer Bergsma en Ir. De Vries Er werd bij de leden op aangedrongen vooral bij deze lezingen aanwezig te zijn Bij de rondvraag werden verschillende vragen gesteld, waarna de vergadering gesloten werd. GESLAAGD. Onze stadgenoot, de heer J. Muste. slaagde Woensdag 5 'November J.l. te Utrecht voor de vakdiploma's detail handel in sterke, zwak-alcoholische en alcoholvrije dranken. twaalftallen uitwedstrijden op het pro gramma. KVH I bindt de strijd aan tegen Ados I in Hoorn. Thuis werd deze wedstrijd met 5—1 gewonnen. Maar uit zal dat niet meevallen, want dan komt Ados steeds volledig en zeer sterk uit. Maar de uitwedstrijden van KVH zijn meest goed, dus het is mo gelijk. KVH II gaat naar Purmerend, naar BEP II. Deze wedstrijd kan en moet gewonnen worden. Daar zorgen jullie dus wel voor! KVH III speelt tegen WWSV uit Wijdewormer. Thuis werd deze wed strijd gewonnen. Ergo jongelui, doe Je best, al zal het niet meevallen, aan gezien WWSV dit jaar voor het eerst korfbalt en nogal fors speelt, waarte gen het derde niet goed is opgewas sen. De stand van het le twaalftal is mo- menteel: 5 2 3 0 19—12 7 KCN 6 2 3 1 20—16 7 6 3 1 2 30—22 7 3 1 3 23—22 7 2 2 2 27—25 6 2 2 3 27—31 6 2 1 2 18—18 5 6 1 1 4 12—30 3 Reeds eerder is er in onze kolommen de aandacht op gevestigd, dat de be noeming van Dr. J. Suys tot Hoogleraar aan de Universiteit van de ge meente Amsterdam aanstaande kon worden geacht. Het verheugt ons thans ten zeerste te kunnen berichten, dat gisteravond een besluit van de Amster damse Gemeenteraad deze benoeming tot een feit heeft gemaakt. WU be schouwen het als een ereplicht van ons blad in bescheiden vorm het ge- bruikeiyke curriculum vitae te brengen van de nieuwbenoemde Professor, Kamer gaf. die ook in onze stad veel goede vrienden achterliet. da' ddk de spreker, de docent! bij 't pond gaat, maar kaneel bij 't lood! En als zijn vrienden, die in Prof. Suys niet alleen de fijn betogende, diepzinnige geleerde vereren, maar evenzeer de gave zuivere mens, één enkele „grief" tegen hem hebben, dan is het misschien, dat h(j niet eens met „het lood" weegt, waar het eigen publicaties betreft, maar eerder nog met apothekersgewichten! Mogen wij dan ook niet in staat zijn een „waslijst" van titels te geven, die op zijn naam staan, velen zijn én de schrijver én de spreker dankbaar voor wat hij uit zijn geestelijke schat Proefschrift over Sjestov's „Protest tegen de Rede" Op 1 Sept. 1924 deed de heer Suys als jong leraar zyn intrede in Den Helder; hij gaf hier zijn lessen in het voormalige Weesijuis voor de leerlin gen van de H, Handelsschool, die in 1937 tot Lyceum werd om>3bouwd. De eerste jaren heeft de heer Suys Id Den Helder veel werk verzet. Maast znn leraarsfunctie toch, waaraan hij zich gaf met de stoere degelijkheid, die wel het meest sprekende kenmerk n van alles wat uit zijn handen komt zette hij zijn te Leiden begonnen we tenschappelijke arbeid op intense wijze voort. Vaak moesten de late avonduren voor deze veeleisende taak v/orden benut. De heer Suys had ge studeerd aan de Leidse Universiteit, vaar de college's van mannen als Huizinga en Van Wijk zijn vorming hadden beïnvloed. Zijn promotie aan deze Universiteit bereidde hij echter i'oor tijdens zijn verblijf ln onze stad. Het lag niet ln de natuur van deze ernstige werker zich een gemakkelijk onderwerp uit te kie zen voor zijn academisch proef schrift. Hij werd aangetrokken door de kernproblemen van het geestelijke leven in die critische periode, die we thans kortweg aanduiden als het „Interbellum", de jaren „tussen de oorlogen". Veel-omvattend werk, dat ver buiten de platgetreden paden der gewone schoolse geschiedenisstu die voerde, moest daartoe worden verzet. Dat juist in deze Jaren, tn overeenstemming met de nuch tere eisen van de onderwijsprac- tijk, zo „terloops" ook nog de acte Staatsinrichting M.O. werd behaald, getuigt niet alleen van studielust. maar evenzeer van verantwoordeliikheidsgevoel voor de schooltaak. HISTORICUS EN FILOSOOF. In 1931 werd de dissertatie vol tooid; promotor was de beroemde kenner van Slavische talen en litera tuur, Prof. N. van Wijk; het boek was getiteld: „Leo SJestow's protest Waardering en bewondering. tegen de Rede Het was een behan- Want het is natuurlijk klinkklare -1 legende, dat zéér geleerde mannen zó duizelingwekkend „diep" of „verhe- arti-rationalisme. Sjestow is n.1. een Russisch filosoof, die zich verdiepte in soortgelijke problemen, als tegen woordig door de veelbesproken „existentie-filosoie" allerwege aan de orde zyn gesteld. De mens heeft zijn argeloosheid ten opzichte van eigen denkvermogen verloren. Hij ls zich bewust te leven temidden van een „crisis der zekerheden" en is zlchzel- ven" zijn, dat een gewone sterveling er niet „by" kan. Juist figuren van 't geestelijk formaat van p^of. Suys zijn zó knap, dat ze weer eenvoudig" worden, zelfs (vaak misschien wel: juist!) voor z.g. niet-intellectuelen, die zich eigen denkarbeid nog niet af gewend hebben. Dat weten en waarderen de bezoe- ven tot probleem 'geworden. Vooral voor een historicus (en Dr. Suys is kers van de. Prachtige cursussen voor een zeer gelukkige synthese van de Volksuniversiteit, alhier gegeven, historicus en filosoof!) is 't van groot ov®r "Politiek fn over --Amerika", belang zich te bezinnen op de ken- Dat weten °°k z»a oud-leerlingen zijn van de Helderse Kweekschool en de mstheoretische grondslagen van wetenschap, zich te realiseren hoe Hoofdactecursus Aan deze laatste gaf veel (zo niet Alle!) naïef aanvaarde hÜ gaarne een cursus over de centrale „beelden" van het verleden het resul- figuur uit het politieke leven van de taat zijn van een telkens weer Ander negentiende eeuw; Thorbecke. Ook 't gezichtsbedrog, dat men wel gefor- aandeel, dat hij in zijn Helderse jaren ryuleerd heeft als „perspectlvistlsche had in de vorming van ettelijke lera- vervalsing". ren Geschiedenis M.O. (tezamen met prof. Romein en prof. Presser) heeft Sjestow heeft sterk onderstreept, hem een fonds van hartelijke waarde- dat men zich los te maken heeft van ring en warme bewondering doen ver- de „hypnose der mathematische werven. waarheden". Men denkt by deze rebel Genoeg om te doen zien, dat ook tegen de menselijke Rede beurtelings zijn „antecedenten" uit de practyk van aan Pascal en Dostojewski. Temidden het docentenleven hoge verwachtingen van deze problemen bewoog zich de wekken voor de komende universitai- geest van de hard werkende geleerde. re loopbaan. Hy slaagde erin van Sjestow een „in- tellectuële blografie" te schryven, een J" Jonffst« werk. geheel nieuw genre in onze histori- sche literatuur. Hy wilde bewust Gaarne zouden wij nog een uiteen voorkomen, dat zyn hoofdfiguur zetting geven van de laatste geschrif- verdronk in de vloed der z.g. tyds- ten van prof. Suys: het kort na de be- omstandigheden", dat de geesteiyke vrijding verschenen boek „De nieuwe persooniykheid werd „weggemoffeld" Politiek", en vooral een zeer opmer- achter handig te hanteren termen als kelyk klein meesterstukje, dit jaar „het milieu", „invlogen" enz. Vooi verschenen by G. W. Breughel te Suys ls de geesteiyke persoonlijkheid Amsterdam „De rechten van de mens", niet te degraderen tot een „ontwik- Maar we moeten het laten by een op- kelingsfactor". Zyn proefschrift wekking dit prachtige boekske zelf ter maakte diepe Indruk, verwierf de lof hand te nemen van een streng beoordelaar als Prof. We zijn ervan overtuigd, dat tallo- Huizinga. Het spreekt vanzelf, dat een man, die dergeiyke boeken schept, geen veelschryver ls! Ook voor hem geldt het woord van de oude puntdichter, dat eikenschors zen, zowel in Den Helder als in verre omtrek daarbuiten, zullen instemmen met de hartelijke gelukwensen. die wij prof. dr. J. Suys vanaf deze plaats aanbieden. Kr. De Openbare Leeszaal werd geduren de de maand October bezocht door 369 mannen en 24 vrouwen, totaal: 393 personen. Uitgeleend werden: 3120 ro mans, 1791 studiewerken en 2664 jeugd boeken, totaal: 7575 boeken. Nieuwe aanwinsten. Romans: Breevoort, van, Floris, der keerlen God; Doolaard, den, Het verjaagde wa ter' Hulst, van de. Zeven kerstvertel lingen; Jong. de. De wonderlijke waard van hotel Carlecas; Kortooms, Liefde in Peelland; Mulder, Wegen en omwe gen; Wijnatten-Doffegnies, van, Huis van licht en schaduw; Remarque. Are de triomphe; Vries, de, Verduisterde jaren. Studiewerken: Baby, voor. Van 'kleine restjes; Brei- boek, Nitwell; Breiwerk. Deuz; Duim, van, Onder de bloedvlag van Hr. Ms. .O 21" 1940-1945; Haakpatronen voor huis en school; Handwerkboeken, Beyer's. 1. Nieuwe pullovers, japonnen en vesten uit kleine en zeer kleine resten; 2. Tiroler kinderkleding; 3. Uit kleine restjes; Helvetia, nieuwste wol mode; Jaren, Veertig, onderzeedienst 1906—1946; Kadt, de, Verdediging van het westen; Kunstbreien en haken: „Orchidee", nieuwste breimodellen; Melchior, De eerste walvisvaart van de Willem Barendsz* Tempel, van den, Nederland in Londen; Tolman, In de ban van sneeuw en ijs; Woltring, Kin derverzorging. Geschenken Bailly, Naples au baiser de feu; Feuz. Schweizergeschichte; Gold, Judoj sen mono; Jaloux, Au dessus de la ville; Jenny, Kunstführer der Schweiz; Jong, de, La perfido; Lunn, Dié Berge meiner Jugend; Neergaard, Fremd vortoj en Esperanto; Oppenheim, Aaron Rodd, diviner; Sinclair, Jimmie Higgins; Toergenjew, Patroj kaj filoj; Wajlace, Again Sanders, The flying squad;' Ver- rlag van de Nutsspaarbank te Den Hel der over 1946. SPEELTUIN VISBUURT Het winterprogramma. Het bestuur van de speeltuin Vis- buurt heeft voor het komende winter seizoen een aantrekkelijk cursuspro gramma opgesteld, waarvan zeker een groot aantal kinderen zal kunnen pro fiteren. Volgende week zal met de af werking ervan worden begonnen. Er zijn verschillende cursussen op stapel gezet, waarin de kinderen onder des kundige leiding op prettige wijze nut tig worden bezig gehouden. Elke Maandag van 56 uur komen de meisjes by elkaar op een naaikrans- je. Van 78 uur leren de jongens touw- splitsen en knopen leggen. Elke Dins dag van 78 uur wordt een cursus figuur- en houtzagen gehouden voor de jongens. De meisjes gaan Woensdag van 5—6 naar breiles, en Donderdag van 56 naar een handwerk-cursus De jongens van 12 t/m 14 jaar gaan Vrij dag van 56 schaken. Vrijdag van 6.30 —7.30 wordt een jongensclub gehouden. Tenslotte staat elke Zaterdagmiddag voor jongens en meisjes van 10 t/m 14 jaar zang en toneel op het programma, te beginnen om 3 uur. Wanneer de ouders hierin hun mede werking verlenen, kan uit dit initiatief zeker iets goeds geboren worden. Het aantal kinderen dat hieraan meedoet moet zo groot mogelijk zijn. Wanneer ze zich hebben opgegeven, dienen ze natuurlijk elke keer aanwezig te zijn, en op tyd! Als extraatje bereidt het bestuur het Sinterklaasfeest voor de kinderen van de speeltuin voor, in samenwerking met de speeltuinbesturen van de beide andere afdelingen. Dit feest is bestemd voor de kinderen van 3 t/m 11 jaar. De ouders uit de afd. Visbuurt worden verzocht, op Zaterdagmiddag 29 No vember a.s. op vertoon van de stam kaart de kaartenin het clubhuis te komen afhalen, 's middags van 2—5 uur. Voor het welslagen van het feest worden zy uitgenodigd, om per kind een half ons boter, driekwart ons sui ker en 25 cent in te leveren. Het feest zal met de kinderen van 6 t/m 11 jaar worden gevierd op Za terdag 6 December a.s. in Casino, en met de kleintje van 3 t/m 5 jaar op Woensdagmiddag 3 December a.s. in het clubhuis. GEBEDSURE IN DE LUTH. KERK Er zijn wel veel schakeringen in de ryen van hen, die zich Christenen noemen. En zy, die beweren één Heer te belijden, bestryden elkaar vaak op alle mogelijke manieren. Het is dan ook zo, dat een buitenstaander vraagt: „Waar moet ik nu eigenlijk zijn wat moet ik geloven?" Het moet toch mogelijk zyn om met handhaving van eigen standpunt sa men te werken met anderen en hun principe te leren waarderen. Van deze geest bezield hebben ae besturen van alle plaatselijke vrou wenverenigingen contact met elkaar gezocht. Ze hebben besloten een paar keer per jaar gemeenschappelijk te organiseren. De eerste samenkomst zal plaats hebben in de „Week der gebeden". Maandag 10 November, om 8 uur, zal er een Gebedsure zyn in de Lutherse kerk, waar mej. M. ter Marsch Rotterdam zal spreken over het derwerp „Droom en werkelijkheid" Alle vrouwen, die hierin belang stel len, zijn hartelijk welkom. MAANDAG A.S. DE NIEUWE WIJK- INDELING De nieuwe wykindeling, zoals die op de onjangs gehouden vergadering van de Helderse melkslytersvereniging Sa- merwerking" i, besproken en die later ingaan VaStgMteld' Maandag a.s. iets (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Hoeveel malen kunnen we in de pers lezen over een tekort aan gelden voor allerlei belangrijk sociaal werk? Bij voorbeeld voor kinderbescherming, uitzending van zwakke kinderen, ete.[ etc. Inderdaad is in deze na-oorlogse' tyd op dit gebied veel te doen. Het geld dat daarvoor nodig is. rrioet door de gemeenschap bij elkaar gebracht worden. Kolom na kolom in de krant getuigt van de ellende die velen on der ons volk ten gevolge van de oor log moeten doormaken. Daarom verwondert het mij. dat zo veel acties worden ondernomen om geld bijeen te brengen voor allerlei monumprten. Nu moeten de gevalle nen weer worden geëerd door een na tionaal orgel te bouwen van een kwart millioen gulden. Tientallen mo numenten worden nog opgericht, waar mee ettelijke kostbare millioenen heen gaan. Het is wel merkwaardig, wan neer aan deze momenten ook de na men zullen worden verbonden van de grootste gevers. Ik vind. dat de mannen die hun leven hebben gegeven voor onze vrijheid, zoiets nooit gewild zou den hebben. Het geld. dat nu gebruikt zal worden voor al deze monumenten, hre sympathiek overigens bedoeld, kan beter worden besteed om de belangen te behartigen van hen die achterble ven. De Stichting 1940'45 komt naar ik meen-drie millioen gulden te kort, en er zal heel wat gedaan moeten worden om dat bedrag bij elkaar te krijgen. Misschien kunnen we beter daarmee beginnen, en dan nog eens praten over enkele bescheiden monu menten. Th. M. ONDERSCHRIFT REDACTIE. Wij kunnen het tot op zekere hoog te wel met inzender eens zijn. Het Ne derlandse volk heeft heel wat op zijn programma staan, en het is goed, in dien niet alles tegelijk kan worden afgewerkt, om het belangrijkste voor op te plaatsen. Wanneer verschillende acties elkaar doorkruisen -r als een gcedwillende burger een gulden geeft voor een monument, dan kan hij dit bedrag niet meer schenken aan bij voorbeeld de Stichting 1940'45 dan werken ze elkander tegen, en wordt er op geen enkel gebied een goed resultaat bereikt. Onzes inziens is er geen enkel bezwaar tegen, wan neer een aantal bescheiden monumen ten een tastbare herinnering vormen aan hetgeen geweest1 is en aan dege nen die voor ons hun leven gaven. Dergelijke monumenten kunnen im mers gezien worden als een waar schuwende vinger die voortdurend voor ons wordt ongehouden. Onjuist liiki het ons. om de namen der schen kers in registers vast te leggen, zoals met het nationale orgel de bedoeling schijnt te zijn. Het mooiste zou zijn warneer de monumenten zouden wor den ongericht in ons eigen hart, wan neer ieder Nederlander, man of vrouw, jongen of meisje, zijn persoonlijke ver antwoordelijkheid jegens de gemeen- schan eens diep ging beseffen. Zolang dit ideaal nog niet is bereikt zullen al onze verlangens betreffende de we deropbouw van ons vaderland in uni versele zin vrome wensen blijven, met de gedeeltelijke vervulling waarvan we onze handen mogen dichtknijpen. Red. Heldersche Courant. Dit jaar wordt de benoeming ver wacht tot Belgisch ambassadeur te Den Haag van de heer E. Graeffe. mkS 5ioNOV-1947' Veelevering: 112 koeien, 10 graskalveren, 15 nuch tere kalveren en 188 schapen. VESTIGINGSVERGUNNING VERLEEND. De minister van Economische Za ken heeft aan C. J. Room, p.a. J- Mak, no., 16 te De Koog, vergunning verleend tot het vestigen van een in richting, bestemd, of mede bestemd voor de uitoefening van een heren- maatkleermakersbedryf in het per ceel Weverstraat 9 te Den Burg. OUDESCHILD. (Visafslag). Aange voerd van 27 pet. tot en met 1 Nov. '47: 4234 kg Garnalen; 3 kg Kaan; 33 kg Rog; 12 kg Sardien (Spaanse); 161 kg Schar; 3294 kg Schol; 145 kg Paling; 10 kg Poon; 40 kg Tarbot; 221 kg Tong; 1033 kg Wulken; 1772 kg Wijting: 2979 kg Puf garnalen; 219^cg Bot; 4 kg Zalm; 53 kg Spiering; 1 kg Haai; 104 kg Kreu kels. TEXEL, 2 Nov, 1947. 40 schapen f 55f 85, 24 lammeren f 30f *5' 3 koeien f 275f 400, 4 graskalveren f 120f140, 2 veulens f 100f 180, 121 kippen f 2f 4.25, 15 koeien en 15 nuchtere kalveren voor de leve ring.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2