De Marinebasis Den Helder wordt opgebouwd Stad en Omgeving. „Winnubst" bracht bekende klanken Eerste winierconceri ten volle gestaagd Kap. ter Zee Reijnierse voorzitter K.M. Jachtclub Diefstal van oorlogsbuit Binnenbrandje Paarden-reunie Min. van Leeuwen gaat heen Nieuwe Ford gekraakt Is hier iets van U bij? De Legerzaal wordt morgen geopend Feestavond personeel Hin Voor de Niwin GRONINGER VERENIGING OPGERICHT Buurtfeest Gift voor het Rode Kruis Op de begroting 1948 drie millioen] uitgetrokken voor allerlei technische voorzieningen H.D.C. boekt enige goede resultaten Krite Gysbert Japickx Laatste positie Nederl. passagiersschepen Na het Heiden Fanfarecorps heeft thans ook de K.h. Muziek vereniging „Harmoniekapel Win- nubst" haar eerste Hinterconcert gegeven. Een concert, waarop deze vereniging duidelyk heeft gedemonstreerd, dat ook op mu zikaal gebied de aanhouder wint, en dat gedurende het afgelopen jaar door de heer Schenkels en de ztynen weer goede vorderingen waren gemaakt. „Winnubst" heeft twee avonden achtereen een volle Casinozaal laten genieten van muziekstukken, die geen van alle onbekend en evenmin onbe mind waren. Wanneer men op zijn programma dergelijke werken zet, dan kan men op twee dingen reke nen: in de eerste plaats, dat de mu ziek de luisterende schare vertrouwd en goed in de oren klinkt, maar in de tweede plaats zal die luisterende schare onwillekeurig vergelijkingen gaan trekken met andere uitvoeringen ynn dezelfde werken. Het eerste punt zal ongetwijfeld een aansporing zijn, om bekende klanken te laten horen, maar het tweede een misschien even grote rem vormen. „Winnubst" heeft zich echter niet laten remmen, maar heeft met vol enthousiasme een serie gc.ede bekende, maar daarom nog niet eenvoudige, werken ten gehore ge bracht. Des te groter dus het succes van beide avonden, want „Winnubst" heeft zeer zeker iets goeds gepres teerd. Dat geldt natuurlijk in de eerste p aats voor de traditionele begin- en slotmars, resp. „With sword and lunce" van Starke en „Semper Fide- lib" van Sousa, die beide zo muzikaal en pittig werden uitgevoerd, dat de aanwezigen enthousiast applaudis seerden. Franz von Suppé's ouverture „Piqué Dame" was voor „Winnubst" een zware opdracht. Daarin werd al meer gevraagd dan het muzikaal cor rect blazen, maar werd ook het schep pen van een romantische sfeer ver langd. Het pleit reeds voor het kun nen van „Winnubst", dat aan beide eisen voor een groot percentage werd voldaan. Voor het gebruikelijke solo-num mer was het Adagio uit Weber's eer st* concert gekozen, waarin de clari- net-partrj werd geblazen door de heer L. Toes, een Jong ambitieus amateur, dia een mooie toon weet te produ ceren en die bovendien verzorgd en met overgave speelt. Orkest en solist werden voor dit nummer met een dankbaar applaus beloond. Een eigen arrangement van de di rigent was een potpourri van Men- delssohn-melodleën, waarin „Win nubst" de aanwezigen ten volle liet g. nieten van de bekoorlijke en bevat telijke werken, die deze grote com ponist, wiens honderdste sterfdag vorige week werd herdacht, ons heeft nagelaten. Alvorens het programma met de De Kon. Marine-jachtclub hield le Den Haag een algemene vergadering, waarbü deze zeilvereniging van marine officieren officieel is herrezen. Tijdens de vergadering gaf het voorlopige be stuur een verslag over de handelingen gedurende de periode na de oorlog en de positie van de vereniging. De club beschikt thans over zes jachten, een draakjacht en drie boeiertjes. Met grote waardering en dankbaarheid werd mel ding gemaakt van het geschenk van oud-minister De Booy, het jacht Moda- limar. De heer De Booy werd tot ere lid benoemd. Het enige, tijdens de oor log in Nederland achtergebleven be stuurslid, kapitein-luitenant ter zee J. H. Coolhaas, die van het materiaal ge red had wat mogelijk was en die in Maart J.l. overleed, werd herdacht. Een nieuw hoofdbestuur, bestaande uit zeven leden, werd benoemd. Voor zitter werd de kapitein ter zee J. W. Reijnierse te Den Helder. Tot slot van de vergadering volgden nog toespraken van de afgetreden voorzitter schout-bij nacht D. C. M. Hetterschij en de nieu we voorzitjer. De politie hield een man aan, die tachtig straatklinkers transporteerde op een tijdstip dat zoiets op zijn minst genomen merkwaardig is. De man ver telde, te wonen in Callantsoog en de stenen ergens uit de duinen gehaald te hebben. De motorbrigade is in zijn huis een onderzoek gaan instellen, waarbij bleek, dat daar een flinke par tij houten palen en ander materiaal lag opgeslagen, afkomstig uit bunkers in de duinen en dus als zijnde oorlogs buit aan de Staat toebehorend. Na een bredere toelichting door de arrestant kon in nog twee Callantoger woningen een partij gestolen materialen in be slag genomen worden. Een overeen komstig aantal processen-verbaal werd opgemaakt. Zondagmiddag om 1 uur heeft de brandweer met behulp van een em mer water een ontluikende brand ge blust in een woning aan de Ruygh- weg. waar het vloerkleed en het zeil onder de haard aan het smeulen wa ren geraakt. mars „Semper Fidelts" èn een toe gift werd besloten, werden nog en kele gedeelten uit de opera „Marthe* van Von Flotow ten gehore gebracht. Ook dit nummer stond op een neer behoorlijk peil, en het aantal onvol komenheden bleef lofwaardig gering. Het programma vermeldde ver der de opvoering van de klucht ..Baas Pompelmoes redt het vader land", maar vooraf werden even een drietal jubilarissen voor het forum gehaald. Het wa ren in de eerste plaats de heren Bruin, die beide een kwart eeuw hun beste krachten aan „Win nubst" hadden gegeven en daar voor door voorzitter Mahieu met een zilveren medaille en door de zaal met een spontaan applaus werden beloond. In de tweede plaats kwam de voorzitter zelf aan de beurt, omtrent wie de vergadering bq monde van de secretaris, de heer A. Heijblok, vernam, dat hij de vereniging veertig jaar had gediend, waar van de laatste kwart eeuw als voorzitter. Ook hij ontving een ere-medaille en tevens een fraaie collectie Delfts aardewerk en een portefeuille. Mevrouw Mahieu werd in de huldiging betrokken en mocht een bouquet bloemen in ontvangst nemen. Na de pauze volgde toen de „steun- bonnen"-verloting, de opvoering van de waarlijk vermakelijke klucht, met tot besluit een gezellig bal. Het stukje, dat we vorige week wijdden aan drie pasagierende paar den, is de betrokken viervoeters vast niet onder ogen gekomen, anders had den zij het complimentje, dat paarden dikwijls verstandiger zijn dan mensen, wel in hun oren geknoopt en hadden zij hun escapades niet herhaald. Wie een naam te verliezen heeft, nietwaar? Deze drie paarden hebben namelijk nogmaals een poging aangewend om de „speelweide" te betreden. En ze had den zelfs met twee andere mustangs afgesproken of afgehinnikt om elkaar op de Javastraat te ontmoeten. Zo geviel het, dat gisteravond vier volbloed-trekpaarden onder lustig hoefgestamp naar het Timorpark klep perden. Paard 5 liet verstek gaan. Natüürlijk was er weer een agent, die der paarden plan verijdelde. Hij verleende ze ditmaal geen gastvrij heid ten politieburele, maar dreef ze naar een afgerasterde weide aan de Middenweg. Om des lieven vredes wil le deden de paarden maar net of dit plekske grond het eigenlijke doel van hun excursie geweest was. Het vijfde paard, dat óf de afspraak niet goed begrepen, óf zich sterk ver laat had, verscheen enkele uren later midden in de nacht in de Javastraat. Een vriendelijke agent wees het dier de weg naar het weitje aan de Mid denweg, waar het zich te slapen leg de nabij zijn clubgenoten. Na het ochtend-appèl nuttigde dit paardje-vijf met evenveel smaak zijn klavertje-vier als op andere morgens, al regende het. De minister van Marine, de heer J. J. A. Scheden van Leeuwen, is van plan zijn portefeuille ter feeschikking te stellen, zo meldt de Volkskrant. Verschil van mening met het kabi net over de Indonesische politiek en een afwijkend oordeel omtrent de op bouw van de marine zouden hiervan de redenen zijn. Over bet tijdstip van zijn aftreden en *ijn opvolger staat nog niets vast. Wel kan aangenomen worden, dat mi nister Fiëvet van het departement van Oorlog bet ministerie van Marine tij delijk zal beheren, Gistermorgen om acht uur is op de Postbrug de nieuwe luxe Ford van de beer H. 3. 3. van Koningsbruggen jn botsing gekomen met de NACO-bus «aar Vieringen. De Ford kwam de Dood «gracht afrijden. Juist toen de bus, komende van bet station, passeerde. Beide chauffeurs trachtten nog door het maken van een kleine koersveran dering een aanrijding te voorkomen, maar dit mocht niet lukken. De luxe wagen reed de bus in de flank aan, en werd daarbij aan de voorzijde zwaar beschadigd. Geen ruit bleef heel. De bus kon na het ter plaatse door de politie ingestelde onderzoek, de reis naar Wie- ringen voortzetten. Het mag een won der heten, dat bij dit ongeval niemand lichamelijk letsel opgelopen heeft. Gevonden: zak anthraciet, aan steker, autoped, alpinomuts, brandstof- fenkaart, jongensblouse, schoenenbon, doublé collier, bruin jasje, kruiwagen, theelepeltje, twee portemonnaies met inhoud, zwart petje, drie rozenkran sen, paar bruine kinderschoenen, schoudertas, handtasje, twee vulpen nen. Verloren: doublé armband, bril in étui, leren handschoen, kinderrij wiel, drie guldenbiljetten, portefeuil le met inhoud, portemonnaie met in houd, damestasje, vulpen, paar gebrei de wanten. Inlichtingen op het hoofdbureau van politie. Het gebrek aan drinkwater op het eiland Urk was de laatste tijd zeer erg geworden. Men liet water uit Kampen komen. Ter besparing van drinkwater werd voor was- en werkwater gebruik gemaakt van gezuiverd zeewater, wat op ver schillende plaatsen in het dorp uit pompen verkrijgbaar is. De was- en werkwaterpomp genoot een goede belangstelling. Donderdag 13 November ls het de grote dag voor het Leger des Heils in Den Helder. Dan wordt namelijk 's middags om drie uur de vernieuwde en vergrote zaal officieel in gebruik genomen, na dat door burgemeester Ritmees ter de eiken deuren in de voor gevel zullen zijn geopend. Een korte openingsdienst zal worden geleid door de Commandant van het Legers des Heils in Nederland, Commissioner Charles Durman. Verder zullen verschillende spre kers op deze bijeenkomst, waarop buiten het muziekkorps en het zangkoor alleen genodigden aan wezig zullen zijn, het woord voe ten. Voor een beperkt aantal belangstellenden zijn nog intro ducties verkrijgbaar bij de secre taris van het corps, Sternstraat 9. Morgenavond om acht uur zal de eerste openbare samenkomst in het nieuwe gebouw plaats vinden, even eens onder leiding van Comm. Dur man. Deze wordt vergezeld door ma joor L. Nijm8n als vertaler en de di visie-officier majoor Ph. van Dalen. Voor deze samenkomst zijn natuurlijk alle belangstellenden hartelijk wel kom. Het zal zeker niet aan belang stelling ontbreken en daarom zullen de zaaldeuren reeds een half uur vóór de aanvang geopend zijn. A-s. Zondag zullen de wekelijkse diensten dus weer in eigen gebouw gehouden kunnen worden. Om tien uur 's morgens wordt een plechtige opdrachtdienst gehouden. De avond en menkomst begint om half acht. Tot aan de Kerstdagen zullen gere geld bijzondere diensten in het nieu we gebouw worden gehouden. Wij wil len tenslotte gaarne aan het verzoek van majoor Hordijk voldoen, om al len zowel in als buiten de kringen van het Leger des Heils die op zo spontane wijze hebben meegewerkt aan het tot stand komen van de nieu we legerzaal, de oprechte dank van de Helderse heilssoldaten over te brengen. De personeelsvereniging van de afde ling Den Helder van de kousenfabrie- ken Hin, heeft Zaterdag 8 November een feestelijke bijeenkomst gehouden in Casino. Voor deze avond, die o.a. ten doel had in de bestaande vereniging weer nieuw leven te blazen, had de personeelsvereniging van de fabrieken te Haarlem zich beschikbaar gesteld voor het opvoeren van een toneelspel getiteld Polly Perkins, dat onder regie van de heer Kroese was ingestudeerd. Met deze opvoering werd veel succes geoogst. Voor de aanvang van het stuk kwa men twee Helderse meisjes voor het voetlicht, die voor onze jongens in Indië een stukje hadden ingestudeerd met het doel appels te verkopen ten bate van de NIWIN. Het batig saldo van deze verkoop is f 48.12 geweest. Na afloop van het toneelspel voerden vier leden van de Helderse personeels vereniging een leuke schets op, die veel bijval oogstte. De Haarlemse da mes die aan het toneelspel hadden deelgenomen, werden met een korte toespraak gehuldigd. Na afloop werden de aanwezigen nog aangenaam bezig gehouden met dansen. De afdeling Den Helder van de kousenateliers Hin, kan op een prettige avond terugzien. Het personeel van V. D. te Den Helder heeft op de bruiloft van één der personeelleden de somma van f 26,36 bijeengebracht voor de NIWIN. AGENDA VLOT AFGEWERKT De oprichting van een Groninger Vereniging in Den Helder, waar over wij veertien dagen geleden iets schreven, is een feit gewor den. De officiële oprichtingsver gadering werd gehouden in de bo venzaal van café Sanderse. Uit het aantal aanwezigen bleek voldoen de dat een dergelijke vereniging hier ter stede wel degelijk levens vatbaarheid heeft; er was namelijk geen plaats onbezet. Na de opening memoreerde de voor lopige voorzitter, de heer J. Lenstra, de bedoeling van deze avond, waarna hij het woord gaf aan de heer A. M J. Deelman uit Den Haag, die het een en ander vertelde over de Algemene Groninger Vereniging en haar oprich ter W. A. Scholten, bij elke Groninger bekend. Hierna kon overgegaan wor den tot de feitelijke oprichting, wat zeer snel in haar werk ging, want de aanwezigen traden en bloc als lid toe. Ter ere van de blijde geboorte werd het Groninger volkslied gezongen, waarna de bestuursverkiezing aan de orde kwam. Ook dit punt liep zeer vlot van stapel. De vergadering hand haafde bij acclamatie het voorlopige bestuur, en voegde er een tweetal commissarissen aan toe. Het bestuur bestaat thans uit de volgende perso nen: J. Lenstra. Molenstraat 91b, voor zitter; B. Muller, Hoogstraat 30, secre taris; N. B. Pais, Violenstraat 83, pen ningmeester; mevr. Kruizinga, Emma- straat 29 en de heer T. A. Koster, Bo- thastraat 45, commissarissen. Teneinde de penningmeester een „startvoorraad" financiën te geven, werd een inzameling gehouden, die f 79,11 opbracht zodat de heer Mul ler direct van wal kan «teken. De con tributie werd vastgesteld op twee kwartjes per gezin per maand. Verder werd nog afgesproken, dat op geen enkele vergadering de koffie met koek zou ontbreken. Dat de leden der „Grunneger Verainen" snel wisten te beslui ten blijkt voldoende hieruit, dat toen de heer Deelman om half tien met zijn voordrachten begon, alle verenigingszaken tot in de puntjes waren afgewerkt. Menige vereni ging met een langere staat van dienst kan van de „Grunnegers" nog wat leren op dit punt! We kunnen geen uitgebreid verslag maken van de bijdragen van de heer Deelman. Laten wij volstaan met op te merken, dat zij stuk voor stuk bij zonder veel succes oogstten. Toen de voorzitter de avond om 11.10 uur sloot, kon hij terecht van een geslaagde avond spreken. Alleen vond hij het jammer dat niet meer belangstellen den uit de omgeving, o.a. uit Wierin- gen, Anna Paulowna. Julianadorp en Breezand aanwezig waren. Ook zij kunnen als lid van de jonge vereniging toetreden! De buurtvereniging 2e Molenstraat- Palmstraat heeft in café Sanderse haar traditionele feestavond gegeven, die weer zeer goed geslaagd mag heten. De amusementsafdeling wist een gezellige stemming te scheppen. Tijdens de pauze werd gecollecteerd voor de NIWIN, met een opbrengst van f 11.44. De afdeling Den Helder van het Ne derlandse Rode Kruis heeft van het zie kenfonds „Helpt Elkander", dat dezer dagen is geliquideerd, een gift van f 381,84 ontvangen. Uit hetgeen totnogtoe uit de Toelichting op de Marinebegroting werd gepubliceerd, heeft het publiek met betrekking tot de toekomst van Den Helder slechts vage conclusies kunnen trekken. Er kwam vast te staan, dat de Koninklijke Marine weder geleidelijk haar intrek in deze basis zal nemen, en in verband daarmede werden enkele korte mededelingen gedaan omtrent de bestaande plannen, o.m. betreffende de vestiging van de autopool der marine alhier, de bouw van een marine-hospitaal, de plaatsing van centrale magazijnen en ten slotte de voorgenomen verplaatsing naar Den Helder van onderzeedienst en mijnenveegdienst. Er is dus nog niets definitiefs bekend omtrent de daarmee verband houdende toeneming van de personeelsbezetting der Koninklijke Marine in deze basis en de gevolgen die het een en ander op het economische leven hier ter stede zal hebben. Wij kunnen slechts de overtuiging hebben, dat de bedoelde toeneming niet gering zal zijn, en dat de daarmee verband houdende econo mische vooruitzichten zeer zeker gun stig zijn. Al mogen we niet vergeten, dat ons daarbij enkele problemen ter oplossing worden gegeven, die aller be langstelling en krachtsinspanning ver eisen. Wij noemen daarvan slechts de woningbouw en het ook in ander op zicht meer bewoonbaar maken van onze stad. Daarover willen wij echter ir dit verband niet spreken. VOORGENOMEN VER BETERINGEN. Wij willen nu in kort bestek de aandacht vestigen op een paar an dere punten uit de Memorie van Toelichting op de Marinebegroting, teneinde een beeld te geven van hetgeen men zich ten departemente voorstelt te doen om Den Helder als marinebasis in technisch op zicht te verbeteren. Men heeft uiteraard idealen, o.a. betreffende de haven, maar men zal zich voors hands tevreden moeten stellen met de allernoodzakelijkste voorzienin gen. En het uittrekken van bepaal de bedragen op deze begroting wil nog niet zeggen, dat de voorgestel de verbeteringen binnen zeer af zienbare tijd zullen zijn aange bracht. Wanneer men deze restric tie terdege in acht neemt, kan het nut hebben enkele uitgetrokken bedragen te vernemen. Nieuwe sloepenloods. Er is uitgetrok ken 100.000.zijnde de eerste ter mijn van de bouwkosten ener nieuwe sloepenloods op de Rijkswerf. De te genwoordige houten sloepenloods ver keert in een geheel vervallen toestand en zal worden vervangen door een ste nen gebouw. Nieuwe verzinkerij. Er is uitgetrok- kene f 15.000 voor de bouw van een nieuwe verzinkerij voor de afdeling werktuigbouw der Rijkswerf. Het voor malige gebouw, dat overigens zeer bouwvallig was, is tijdens de bezetting weggebroken. Zeilmakerij en takelaarswerkplaats. Er is uitgetrokken f 300.000.— voor de bouw van een nieuwe zeilmakerij en takelaarswerkplaats met magazijn. Het gebouw, waarin de oude zeilmakerij en takelaarswerkplaats waren gevestigd, is door oorlogshandelingen vernield. De voorlopige huisvesting van thans is te klein en mede in verband met de toe name der werkzaamheden bestaat drin gend behoefte aan nieuwe werkplaat sen. Magazijn voor machinekamerbehoef ten. Er is uitgetrokken f 200.000.— voor het afbreken van het oude en het bou- we. van een nieuw magazijn voor ma chinekamerbehoeften. Dit gebouw zal komen op de plaats van het voormalig victualiemagazijn. Tevens zal in dit ge bouw de expeditie-afdeling, thans ge vestigd in de gymnastiek- en sport school, worden ondergebracht. Cantine, bottelarij en provoosthuis. Als eerste termijn voor de bouw van een nieuwe marine-cantine waaraan dringend behoefte bestaat, een centrale bottelarij en een provoosthuis, is f 300.000.— uitgetrokken. Centrale Magazijnen. Voor de aan koop in de Verenigde Staten van een aantal z.g. U.S. Standard Engineers Warehouse Buildings, welke gebouwen in Den Helder als centrale magazijnen der Koninklijke Marine zullen worden gebruikt, is f 700.000.— uitgetrokken, in welk bedrag tevens het opstellen der magazijnen is begrepen. GeschutmakerU en torpedo-atelier. Voor de bouw van een nieuwe geschut- makerij en torpedo-werkplaats, als on derdeel van de marine-artlllerle-inrich- tingen, is als eerste termijn een bedrag van f 1.000.000.— uitgetrokken. Deze werkplaatsen zullen worden gebouwd op de plaats van de gebouwen van de arsenaalsdienst. Onderieebootbasis. Voor het opnieuw inrichten van Den Helder als onderzee bootbasis is een bedrag van f 270.000.— uitgetrokken. Mijnenveegdienst. Voor de liquidatie en gedeeltelijke verplaatsing van de mijnenveegdienst van IJmuiden naar Den Helder is een bedrag van f 25.000.— uitgetrokken. Marine-autopool. Tenslotte ia voor dé verplaatsing van de marine-autopool van Rotterdam naar Den Helder uitge trokken een bedrag van f 16.000.—. EEN AANSPORING! Wanneer we de genoemde bedragen optellen, komen we tot een totaal van 2.926.000.—, waarbij we nog in aan merking moeten nemen, dat van ver schillende posten slechte de eerste ter mijn in dit bedrag ia begrepen. Aan het weder geschikt maken van Den Helder als marinebasis worden alleen wat de technische voorsleningen betreft, reeds enkele mlllioenen ten kiste gelegd. Dat moge voor ons allen een aansporing ahn om al onze beschikbare krachten wier waarde zich niet in mlllioenen v»n nlmMlfr to8t _ln te »P»™en om van Den Helder een marinebasis te ma- Kenn^*ar'n "let »llepn de schepen der Koninklijke Marine kunnen worden ge meerd en hersteld, en waarin de man schappen en hun gezinnen hun onder dak kunnen vinden, maar waarin bo vendien de veelkleurige gemeenschap waaruit de bevolking alsdan zal bestaan een goede woonstee zal kunnen vinden Achtereenvolgens zijn het 3e, 2e en le tiental van HDC in 't strijdperk ge- treden voor hun resp. competitiewed strijden. Donderdagavond speelde het 3# tiental tegen Schagen 1 en ondanks het feit, dat het een nederlaag is geworden blijkt toch uit de uitslag dat het spel peil in Den Helder de laatste tijd voor uit U gegaan, want 3 jaar geleden kon het eerste tiental maar met moeite van Schagen winnen. Nu werd het 10—6 en twee afgebroken partijen met waar schijnlijke uitslag remise. HDC 3 Schagen 1 P. Geus—J. de Vos afgebr. A. B. v. Ooyen—W. Tesselaar 1—1 L. SimonseJ. Bremer 20 P. Verkerk—J. Keet 0—2 W. Brederode—S. Eriks 11 P Arends—G. Stuyt afgebr. A- v. Veen-K. Winkel 0-2 A v. d. Sloot—O. Sprenkeling 1—1 A. Ou wens—J B. Pronk 1—1 P. OostG. Kos 02 6-10 Zaterdagmiddag speelde het 2e tien tal met 3 invallers tegen Texel 1 en hier bleek dat Texel in zijn afdeling niet voor niets de leiding heeft. Vooral de eerste vijf borden zijn momenteel in goede vorm. HDC 2 Texel 1 J. JT. Vink—C. Dijker E. MolemaS. Ros S. Slort—H. Steenhuis 3. Bouman—S. v. Heerwaarde D. Groot—C. v. Heerwaarde P. Kwast—D. Lap P. Geus—D. de Vries 3, C. Zijderveld—A. 3. Vonk P. VerkerkG. Dros A. v. d. Sloot—J. Vonk 0-2 0—2 0-2 0-2 0-2 2-0 1-1 2-0 0—2 2-0 7—IS Het ie tiental heeft Zondag van HRKD 1 gewonnen en hierdoor is het degradatiegevaar afgewend; met 6 pun ten voorsprong op de hekkesluiters en nog 1 wedstrijd te spelen is dit tiental zijn eerste moeilijke jaar in de hoofd klasse goed doorgekomen. HDC 1 HRKD 1 C. J. J. Leibbrand—C. Heesakkers l—l A. J. Jose—M. Herben 2—0 R. Damen—P. Mul 2—0 A. A. Bremer—J. Lucas 0—2 J. v. d. Molen—C. Steynman 1—1 W. Wieren—C. Mul 1—1 P. v. VeenA. M. Masteling l—l J. W. Beezemer—G. A. Hesselman 2—0 M. Kwast—G. Kraak 1—1 A. OuwensJ. Koopman 2—0 13—t Zoals leder jaar heeft het bestuur van de Krite Gysbert Japicx ook voor dit seizoen een programma sa mengesteld, dat er wezen mag. Zo zal op Zaterdag 22 November a.s. het Krite-toneelgezelschap voor het voetlicht brengen „De Gouden Zweep" van Abe Brouwer, Ieder, die het beroemde boek van deze schrijver heeft gelezen, zal ook het toneelstuk waartoe dezelfde schrijver het boek heeft omgewerkt willen zien. Het is een stuk vol inhoud en specifiek Fries en reeds zijn aanvragen van Texel en Wieringen bij het bestuur Ingekomen om ook daar het stuk op te voeren, wat wel mede een gevolg ral zijn van het succes, dat het krlte- toneel het vorige jaar In die plaatsen mocht boeken met „Afke". De dit jaar gekozen spelers vormen als het ware een waarborg, dat het succes van het vorige jaar wordt voortgezet, In Januari a.s. volgt een tweede op voering en vervolgens ongeveer in Maart een derde. Hiervoor volgen nog nadere aankondigingen. Nu ls het aan het bestuur beken?, dat er nog zoveel Friezen ter plaatse zyn, die zich nog niet als lid hebben opgegeven en, waar het eigenlijk on doenlijk is alle mensen te bezoeken, zou het op hoge prijs worden gesteld, uls Alle Friezen zich nu eens als lid wilden opgeven b|j de secretaris F, Grjjpstra, Keizerstraat, daar de uit voeringen n.1. alleen toegankelijk «yn voor leden. Het lidmaatschap bedraagt f 3 per persoon per seizoen, en ls zo laag mogelijk gesteld; nóg lager sou die kunnen worden als iedereen lid verd. Natuurlijk kunnen ook andere svmpathiserenden zich als lid opge ven. voornamelijk is het interessant voor Hollanders, die in Friesland ge ëvacueerd geweest zyn. Daarenboven bewijst leder lid een goede dienst aan de Friese cultuur, v/at van des te meer betekenis 1», nU op 27 Juni '48 de Krite 40 jaar bestaat. Laten de financiële omstandigheden zulks toe, dan hoopt het bestuur dit jubileum op passende wyse te vieren. Geeft U dus allen op als lid. De Krite verwaoht U op 22 NovembW a.s. in Casino. ALHENA, wordt 14*11 nm. van BuO- noe Aires te Rotterdam verwacht. -— ALDABI, RotterdamBuenos Aires, 10-11 op 360 myi Zuid van Kaapverdl- sche Eilanden. BOISSEVA1N, li*11 van Singapore te Shanghai verwacht. EDAM, 11-11 om 7.30 uur van Ant werpen naar Rotterdam. JAVA, Ba tavia—Amsterdam, pass. 10-11 Malta. MAASLAND, Buenoi Airea—Amster dam, 10-11 van Bahia naar Pernambuco. NIEUW-AMSTERDAM, 10-11 16 uur van New York naar Rotterdam- NIEUW HOLLAND, Amsterdam—Java, pass. 10-11 Suez. R"UYS, U-U v»n Belra te Kaapstad. SLOTERDIJK. Batavia—Rotterdam, paas. 10-11 1» uur' Ouessant. VOLENDAM, Rotterdam-- Java, 11-11 te Algiers. WESTERDAM, 10-11 vaa Rotterdam te New York.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2