TERRA INCOGNITA door j. d. van exter JAPANNERS GAAN GEZONDER DENKEN Van Alles Wat Het bewaren van fruit Een drama in twee bedrijven Keizer-verering van de baan GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK PIJNSTILLENDE WATTEN VAN NABIJ EN VERRE DC-6-toestellen buiten gebruik Arme olie-koning! ABONNEERT U OP DIT BLAD Gewapende overval „Verdronken dorp viel droog Afkeurenswaardige modegril Mijn huil is een Kasteel Kanibalisme Trekking Staatsloterij „Soldatenmoeder" in vrijheid DAMRUBRIEK 'éÊk éÊk ^6 wmy wm. Ëi Éi door F. DE SINCLAIR Wij luisteren naar. Als de drank is in de man (Van een U.P.-correspondent.) japanners en Amerikanen op Korea, dat lange tijd beschouwd werd als de wieg van het Japan se militarisme en ultra-nationa- lisme, geloven op het ogenblik dat Japan klaar is voor een vre desverdrag met de geallieerden, doch dat een aanzienlijke Ame rikaanse troepenmacht moet ach terbleven na de ondertekening van de vrede. De mening van Tokio, dat alle ge allieerde bezetting teruggetrokken dient te worden b(j het sluiten van de vrede, wordt niet gedeeld door de verantwoordelijke mensen op Kioes- jioe. Men vreest hier, dat het eiland bloot zou staan aan ideologische agressie en aan mogelijke wanorde, veroorzaakt door extremisten. Tijdens een vijfdaagse tocht over dit eiland tezamen met generaal- majoor Woodruff sprak deze cor respondent met tal van Japanners uit alle rangen en standen en met vele Amerikanen van het burgerlijk zowel als het militair gezag. Uit die ge sprekken blijkt, dat de economische toestand van Kioesjloe slecht is en de neiging heeft nog slechter te worden, Hoofdzakelijk een gevolg van de on zekerheid ten aanzien van de herstel betalingen, die opgelegd zullen wor den. Zijn die betalingen eenmaal ge regeld, dan hoopt men buitenlandse credieten te kunnen krijgen tot her stel van de export-productie van hout, zijde, bamboe, porcelein en aar dewerk, plantaardige was, textiel en vis. Nodig heeft het eiland in de eer ste plaats: voedsel, kleding, electri- citeit, machines en medicamenten. De verhouding tussen de Ameri kaanse soldaten en de bevolking is uitstekend en de medewerking van de zijde der Japanners laat vrijwel niets te wensen over. MacArthur wordt diep vereerd. De nieuwe grondwet wordt algemeen goedgekeurd, maar de beste Japanners menen, dat er een formule moet «worden gevonden om Japan te beschermen tegen „ideo logische agressies" van uiterst rechts en uiterst links. Vele Japanners zijn bang, dat Rusland de Japanse com munisten zal gaan gebruiken om het land binnen de Russische invloeds sfeer te brengen. De Japanners geven openlik toe, dat hun nieuw-verworven vrijheden vrijwel uitsluitend afhangen van de Ver. Staten. Gehoopt wordt, dat Ame- (Ingezonden Mededeling) op do pijnlijko olek. bestrijdt enz. doren 80 en 75 ot Begin December zal de prijs der schoenen met 6 procent worden ver laagd. Het gevolg zal zijn, dat de schoenfabrikanten op minder grote voet moeten gaan leven. xMen heeft opnieuw een inval gedaan in het huis van de lang gezochte professor Pootjes zonder hem te vinden. Men verwacht evenwel hem toch wel eens thuis te zullen treffen. Blijkbaar leeft men in de veronderstelling, dat alles ten slotte op zijn pootjes terecht zal komen. xIn de ruïnes van Berlijn leven 3 millioen ratten, die naar schat ting dagelijks 90.000 menselijke voed selrantsoenen verslinden. Het blijkt wel, dat de ratten destijds het zinkende Duitse schip niet hebben verlaten x Uit Belgrado wordt gemeld, dat men in een schuur van een klooster een monnik betrapt heeft, die zich met spionnage voor een vreemde mogend heid bezig hield. Alle bewijsstukken zijn in beslag genomen. Waarschijnlijk zal de man wel tot de conclusie komen, dat hij monnikenwerk verricht heeft. xNiet minder dan 3000 arbeiders van de Krupp-fabrieken te Essen zijn in staking gegaan om een uitkering van een Kerstgratificatie te kunnen krijgen. Het is duidelijk dat deze Duit sers met Kerstmis ook nog iets te „es sen" willen hebben. xDe Parijse groenten- en fruitwinkeliers hebben heftig geprotesteerd tegen het rege ringsvoorschrift, dat ze behalve de ver koop- ook de inkoopprijzen moeten vermelden. Vermoedelijk zit hier wel een rotte plek. x— Volgens de New York Herald Tribune kan de Ameri kaanse marine zeer binnenkort over een nieuw Robot-vliegtuig met straal aandrijving beschikken, dat een atoom bom kan vervoeren en sneller gaat dan het geluid. De wereld sterft aanstonds een stille dood. x— De persoonlijke secretaris van de president van Italië zal een 17de eeuwse kist met zijde als huwelijksgeschenk voor Prinses Eliza- beth per vliegtuig naar Engeland bren gen. Hier gaat dus een antieke kist Per moderne „kist" de lucht in. rika door middel van de Uno cal kun nen werken, of andere alleen sai han dden in samenwerking met Engelanr en China. Rusland wordt hier ovei het algemeen gevreesd en gewan trouwd. Vooral op Kioesjloe, dat im mers het dichtst bij Korea en het vas teland van Azië ligt. Ofschoon de Japanners van dit eiland van nature zeer conservatief rijn, wordt de nieuw geregelde posi tie van de Keizer vrij algemeen goed gekeurd. „Het oude systeem, waarbb ons geleerd werd de Keizer als goud te vereren, was dwaas, en wij wisten het", zo zeide een Japanse zaken man. „De nieuwe manier om de Kei zer te zien als het symbool van een door en voor het volk bestuurde staat is veel beter." De fabrikanten van de Douglas DC-6-toestellen hebben alle gebrui kers van deze toestellen verzocht, hun vliegtuigen op de grond te hou den, nadat te Gallup (New Mexico) een DC-6 brandend landde en een gat van 4 meter ln de romp vertoonde. De 21 passagiers bleven echter onge deerd. Een vertegenwoordiger van de Douglas-fabrieken te Washington deelde mede, dat aan alle maatschap pijen, die dit type gebruiken, ver zocht is, de DC-6-machines niet eer der te gebruiken dan dat de oorzaak van de brand is vastgesteld. Op 24 October stortte een DC-8 ln de Bryce Canyon te Utah in vlammen neer, waarbij &he 24 inzittenden de dood vonden. De ramp werd geweten aan een lek in de benzinetank, waar door de bagageruimte met benzine damp werd gevuld. De K.L.M. heeft zeven van deze toestellen in bestelling, die evenwe' niet vóór begin 1948 zullen worden geleverd. William Tallman te New Port Beach in Californië staat iedere dag met een emmer druk te scheppen om de 350 vaten olie welke zijn huis dreigen te overstromen weg te krijgen. Wint scheppen is het enige wat hij doen kan tegen de vloed olie die uit een bron in zijn tuin komt en hem in plaats van rijkdom te brengen, nagenoeg ruïneert. Hij kan niet pompen, boren of de olie opslaan dit wordt namelijk verboden door een verordening van de gemeente. Hij kan de bron ook niet afdekken, zo als de gemeente voorstelt, omdat hij de tweeduizend dollar die hiervoor no dig zijn niet bezit. Hij kan de olie ook niet door de straten laten lopen, omdat de Btad dan kwaad wordt, eveneens kan hij de olie niet bij de buren de tuin in leiden, daar dan de buren ruzie begin nen te maken. Doch zijn eigen tuin is verzadigd van olie. Iedere keer dat hij zijn huis uitkomt zakt hij tot zijn knieën in enkele duizenden dollars, zegt hij zelf. De bron is 15 jaar oud en werd afge dekt omdat in die tijd de olie maar 25 cent per vat opbracht. Doch toen nij van de zomer het huisje betrok met zijn vrouw hoorden zij op een nacht een suizend geluid in de tuin. Zij gin gen kijken en zakten meteen tot hun enkels in de olie. De volgende dag kwamen deskundigen die verklaarden, dat de bron 350 vaten olie per dag op leverde, die elk verkocht konden wor den voor een dollar 150 cent, hetgeen een dagelijks opbrengst van 525 dollar betekende. Maar hij kreeg nauwelijks de tijd om zijn vermogen te schatten toen hij voor de gemeenteraad moest komen om zijn zaak te verdedigen. Ik wordt er nog gek van, zei hij, want de stad geeft mij niet het recht de olie te boren en afdekken kan ik de bron niet want daar heb ik het geld niet voor n dat krijg ik ook niet. Daarom zal ik mijn leven wel moeten slijten met scheppen. Copyright R-D.P. WELNEE, IMTE6EMDEELALS MIETTtSLATEM JOUGELUI KOM Te Amsterdam werd In tegenwoor digheid van vele autoriteiten een Export-show geopend. Het doel van deie door de American Business- men's Club georganiseerde tentoon stelling is het bevorderen van de export. De Amerikaanse Ambassa deur Herman B. Baruch bij de fraaie stand der K.L.M. Zondagavond omstreeks half twaalf werd een gewapende overval gepleegd door twee in militair uniform geklee- de personen in het café Olympia aan de Van Malsenstraat te Rotterdam. De 56-jarige caféhouder A. K. werd na een korte schermutseling een bedrag van f 1025, dat hij bij zich droeg, ont futseld. Beide aanvallers verdwenen daarop in de duisternis. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. De Britse pers brengt foto's van een „verdronken dorp", dat tengevolge van de abnormale droogte weer droog is gevallen. Het betreft het dorp Der- went dat in 1943 werd prijsgegeven voor de vorming van een natuurlijk waterreservoir, het Ladybower reser voir, voor de watervoorziening van Sheffield. Van dit verlaten dorp staat nog de kerktoren overeind, waarvan in normale omstandigheden slechts de top van de spits boven het water van het reservoir uit te zien is. Zondag j.1. echter trokken drommen kijklustigen van heinde en verre naar het eens populaire vacantieoord, dat na vier jaren onderdompeling ruïnes te zien gaf. Inmiddels zijn Engeland berichten gekomen over re genval, tengevolge waarvan o.a. de beraamde noodmaatregelen voor de watervoorziening van Manchester nog opgeschort konden worden. Het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad meldt: Het is misschien wel een oud instinct, dat ons aanzet om voor de onherbergzame wintermaan den een voorraadje in huis te nemen. In ieder geval heeft dit „hamsteren" nog steeds zin voor artikelen, die in de winter niet te koop of duur zijn. zoals appelen en peren. U weet uit vorige berichten voldoende, van welk nut het regelmatig gebruik van fruit voor de gezondheid is! Maar dan moet er wel een koele, doch vorstvrij plaats in huis zijn, waar men de vruchten kan opslaan. Het mag daar bovendien niet te vochtig zijn, met het oog op schimmelen of rotten. Is de lucht er te droog, dan worden de vruchten rimpelig, hetgeen evenwel meer aan het uiterlijk, dan aan de smaak af doet. Beschikt men over een kelder, dan kan men daar het beste de vruchten leggen op speciale rekken, een eindje van elkaar af. Af en toe keert men ze dan eens om. Is er alleen een zolder beschikbaar, dan moeten de appelen en peren naast elkaar (liefst niet tegen elkaar aan) op kranten worden gelegd. Bij vorst dienen de vruchten met karton, stro of kranten afgedekt te worden. Ook hier geldt: geregeld controleren en omdraaien! Natuurlijk slaat men alleen gave vruchten op. Maar ook niet alle soor ten appelen en peren zijn te bewaren. Enkele appelsoorten, die geschikt zijn om voor de winter in te slaan zijn: Cox Orange pippin Sterappel Notaris-appel Goudreinet Jona than Bellefleur Present van En geland. Bewaarbare perensoorten zijn o.a.: Comtesse de Paris Beurré Hardy Beurré d'Anjou. In verschillende landen o.a. in Amerika en in mindere mate in Enge land is men er toe over gegaan om 'n oude vorm van „lijkbehanJeling het z.g. balsemen in nieuwe vorm weer in te voeren. Een gebalsemd lijk zou de.tig tot honderd jaar intact blijven. Verder wil men hierdoor bevorderen dat de overledene langer toonbaar zou blijven zó, dat men de indruk krijgt, dat de dode slechts sla pende zou zijn. Men gaat zelfs zo ver bij de behan deling van het lijk, dat lippenstift, nagellak, crè me, poeder en ondulatie er aan te pas komen be nevens openslaande kis ten, dia met satijn zijn bekleed en zelfs voorzien worden van springveren matrassen. Hier wordt van een sterfkamer een soort van panopticum ge maakt. Daarbij komen de ge varen van infectie bij het balsemen. Bovendien, waar moet men met al deze mummies op den duur naar toe? Men wil thans dit be drijf, deze modekwaal beter gezegd, ook in ons land lanceren. Een parti culiere begrafenisonder nemer heeft zich reeds van het alleenrecht voor instrumenten en vloei stoffen verzekerd ten ti- de deze bron van inkom sten zo productief moge lijk te kunnen maken. Zelfs de Vakgroep Be grafeniswezen heeft zich op dit terrein begeven en de gelegenheid wordt ge boden om tegen vergoe ding van f 1000.(de cost gaat voor de baet uit!), tot „balsemer" te worden gepromoveerd. In 'n ernstig appèl aan officiële instanties be graafplaats-directies en 't publiek heeft 't Centraal Genootschap voor Lijk- bezorging in Nederland zich tegen deze ideeën gericht. Inderdaad ligt hier aan alle mooie motieven zui ver winstbejag ten grond slag. Wij hopen, dat men geen gehoor zal geven aan deze belachelijke in stelling, al was het alleen al uit peïteit en eerbied voor onze doden.... De Britse consul te Amstei Jam betrok, zo vernemen wij, enige tijd geleden een woning in de provincie. Zijn gezin be staat uit twee personen. In Aerdenhout kwam n.L een villa leeg bevattende een zeer groot aantal ka mers en de consul nam er zijn intrek in. Hij dacht waarschijnlijk: My home is my castle.... Wij begrijpen niet goed hoe men hiertoe zijn toe stemming kan verlenen. Of is er in Aerdenhout geen woonruimte-nood? De consul zou het in zijn vaderland waar schijnlijk niet behoeven te proberen. Zijn superi euren daar zijn met min der ïevreden. Blijkens een bericht in de „Gazette de Lausanne" heeft de politie van Bre- men aldaar een mensen eter gearresteerd. Het gaat hier om een 34 jaar oude man, die een kind van twaalf jaar doodde, de stukken door zijn vrc-w liet koken en ze met zijn gezin opat. Hij verklaarde tegenover de politie door honger hier toe te zijn gedreven. Vreemde wereld. ƒ5000.— 14554 2000.— 11776 1500.— 1108 ƒ1000.— 14275 15180 18951 400.— 5205 200.— 10415 12432 19696 zijn uit Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra- venhage heeft dezer dagen op een des betreffend verzoek van de verdediger de onmiddellijke invrijheidstelling ge last van mevrouw Hiddinkden Haan, meer bekend als „de soldatenmoeder". Zü heeft elf maanden in voorarrest doorgebracht. Hoewel de instructie te gen haar nog steeds niet gesloten is, vond het Bijzonder Gerechtshof geen termen aanwezig haar nog langer in arrest te houden. Oplossing probleem no. 6. Stand: Zw. 10 sch. op: 8, 9, 10, 14, 18, 25, 28, 31, 32, 38, en dam op 37. Wit: 11 sch. op: 17, 19, 29, 34, 39, 40, 46, 47, 48, 49, 50. Opl. 1. 47—41 (14x23), 2. 48—42 (38x36), 3. 34—30 (25x43 of 45 of 23x43 of 23x45), slaat zwart eerst naar 43, dan wit eerst 49x27, zw. 31x11, wit 4641, zw. 25 of 23x45 en wit 41x5! slaat zwart eerst 25 of 23x45, dan 4641, zw. 23 of 25x43, wit 49x27, zw. 31x11 en wit 41x5!! S' W/r/sf '7777S/ Een pracht-ontleding! En nu twee prachtige standjes die ons bereikten d.m.v. de heer O. G. v. Veen te Breda en die zijn samen gesteld door de heer H. v. Zuilekom, hoofdklasse-speler te Rotterdam. Stand A. Zwart 5 sch. op 19, 29, 33, 37, 39. Wit 7 sch. op 25, 30, 35, 40, 44, 48, 50. Stand B. Zwart 5 sch. op 19, 29, 33 37, 39. Wit 7 sch. op 25, 35, 40, 44, 45, 48, 49. Zoals men ziet is de stand van zwart in beide gelijk, maar wit staat in no. B. an ders. In beide gevallen wint wit. Maar hoe??? Zoekt gij er eens naar. Volgende week geven wij de oplossingen. Ter oplossing voor deze week: PROBLEEM 7 van P. KLEUTE Jr. te Wassenaar. (Zie diagram). Zw. 9 sch. op: 7, 8, 12, 14, 17, 19, 20, 21, 27. Wit 9 sch. op: 23, 26, 28, 30, 32, 36, 38, 47, 49. Een stand, die in een partij zou kunnen voorkomen. Wit speelt en wint. XV. „En nu de dame" sprak Bunt, „het zal me eens benieuwen of die aanvan kelijk ook zo'n neiging heeft om te liegen net als haar echtgenoot!" „Die liet ten slotte toch nog wel wat los ook!" antwoordde Vermeer. „Och ja, ik ben niet ontevreden" zei Bunt, „wat hij vertelde, verklaar de in ieder geval al de a priori vrü raadselachtige houding van freule Constance en van Dirk en de keuken meid. Ik...." Hij zweeg, want de agent trad bin nen met de gearresteerde vrouw. „Ah ja! Mevrouw, gaat u zitten" zei Bunt op hoffelijke toon. „Ja, aan dat slijmerige vertoon van beleefdheid heb ik maling!" zei ze met stemverheffing, hoewel ze nochtans plaats nam. „Wat ik alleen maar wil weten is waarom of u mijn man en mij op zo'n schandalige manier behan delt! Maar ik zal een klacht indienen bij de Koningin, daar kan u donder op zeggen! Om fatsoendelijke burgers. En waar is mijn man? Die heeft een zwak hart en die kan niet tegen zul ke emoties, maar dat geef 11: u op een briefie als hij daar gevolgen van on dervindt, dan is u nog niet lekker! Kijken of er aan zulke politieschanda- len niks te doen is. We leven in een vrij land en „Mevrouw", zei Bunt, die haar rustig had laten uitrazen en vriendelijk glim lachend en instemmend had geknikt bij haar dreigende verzekeringen, wel wetend, dat zo'n uitval maar het afreageren van een schrikschok is en even moet opvlammen als een stro vuurtje, dat vanzelf wel weer dooft, terwijl hij inmiddels bij zichzelf had vastgesteld, dat deze vrouw op een afstand in haar gehele voorkomen in derdaad iets had van Gladys O' Hara. zodat althans op een afstand, een per soonsverwisseling niet onmogelijk was. „Mevrouw, ik begrijp heel goed, dat U zeer onaangenaam getroffen is door uw attestatie, maar U zult zelf ook wel begrijpen, dat wij tot zoiets niet overgaan als er geen zéér dringende redenen voor zijn!" „Daar heb ik maling aan! Wij hebben toch nikj, gedaan!" riep ze uit en nu begon ze ineens te huilen. „Ja, ja", zei Bunt, „huilt U maar eens eventjes. Dat verlucht. En als U dan maar even rustig en naar waar heid antwoordt op enkele vragen, die ik U zal steller dan is de kans heus heel groot, dat U met een paar uur tjes weer met uw man uit deze on aangename situatie ontslagen wordt en ook alles weer terugkrijgt wat we U even hebben afgenomen. Ik heb juist ook een onderhoud met uw man gehad en ik verzeker u, dat die licha melijk niet de minste hinder heeft ondervonden van het gebeurde. Maar als uw man een zwak hart heeft, dan moet U er toch vooral voor waken, dat uw man niet te veel rookt en vooral ook, dat hij niet te veel spirl- tualen gebruikt, want dat zou wel eens fatale gevolgen voor hem kunnen hebben. Zoals gisteravond in Schiller, nietwaar? Maar mevrouwtje, nu eens ter zake. Zegt U me maar eens pre cies hoe of U heet en hoe oud U is." Ze was even opgeschokt, toen hjj zinspeelde op Schiller en antwoordde nu op een veel minder overmoedige toon dan tevoren: „Ik heet Jeanne Hortense Visser, geboren De Vries en ik ben 49 jaar." „De Vries," herhaalde Bunt „Die naam komt natuurlijk heel veel voor, maar heeft U hier in Amsterdam nog familie „Jawel, een broer." „Waar woont die?" „Admiraal de Ruyterweg." „Ah, juist. Met wie is die broer getrouwd „Met een freule Van der Meyden." „Precies. Komt U wel eens aan huis bij uw broer?" „Jawel." „Wanneer is U daar het laatst ge weest?" „Een dag of drie geleden." „Waren ze toen niet in Brussel?" „Zij? Niet dat ik weet." „Mevrouw Visser, ik zal eens zon der omwinden met U praten. U en uw man zijn gearresteerd in verband met de moord op Jacques van der Mey den." „Dat dacht ik al, maar dat hebben wij niet gedaan!" „Dat beweer ik ook niet Wfl zoe ken nog naar de dader, maar nu me nen wij, dat U en uw man misschien wel in staat zullen zijn om ons ter zake enige belangrijke inlichtingen te geven." Ze haalde heur schouders op. „Belangrijke Inlichtingen? Ik zou niet weten welke!" „Tja Kijk eens, mevrouw Visser, U was omstreeks dezelfde tijd, dat de moord plaats vond, in het Bosplan vlak bij de plaats waar het lijk ge vonden werd en daar verloor u een handschoen. Is dat niet zo?" Ze beet zich even op de lippen, zag Bunt wat schuw san, maar antwoord- de niet. „Wel?" vroeg Bunt. „Is dat zo niet?" Ze knikte nu. (Wordt vervolgd.) VRIJDAG 14 NOVEMBER HILVERSUM I, 301 m., geeft Nieuws om 7, 8, 1, 8, 8 en 11 uur. VARA: 8,18 Operette-programma. 9,00 Lichte mor genklanken. 9,30 Kamermuziek-progra- ma. VPRO: 10,00 Morgenwijding. VARA: 10,20 Zang. 11,05 Voordracht. 11,45 Marsmuziek. AVRO: 12,00 Sky- masters. 1,15 Metropole-orkest. «- 2,0» Kookkunst. 3,00 Ons volk ln zijn dich ters. 3,20 Orgel en fluit. VARA: 4,3» Tussen twaalf en zestien, 5,00 Klanken uit Zuld-Amerika. 5,20 Wij en de mu ziek. 6,15 Felicitaties. VPRO: 7,30 Cur sus. 8,05 Laurens Bogtman zingt. 9.3» Radiorakel. 9,50 Op vleuglen van mu ziek. VPRO: 10,40 Vandaag. 10,41 Avondwijding. 11,1» Symphonlsch con cert. HILVERSUM II, 415 m., geeft Nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. KRO: 7,45 Lie deren van Brahms. 8,15 Pluk de dag. 9 35 Lichte orkestwerken. 10,40 Concert voor vlooi en orkest. 11,00 De Zonne bloem. 11,35 Als de ziele luistert, 12,03 Plano-recital. 12,33 Stafmuzlek. I,50 Van man tot man. 2,30 Omroep- Kamer-orkest. 5,00 Na schooltijd. 6.21 „Alle hens aan dek". 7,30 Tenor en or kest. 8,20 Noors programma. 9,5» Uit de Bijbel. 10,30 Cello en orgel. II,20 Dansmuziek Op een tijdstip, dat Rotterdam reeds uren sliep, maakte een fiets op de Brede Hilledijk zonderlinge capriolen. De fiets torste een uitvoerder ln be tonwerken, die gezien de zigzag lijn, welk het rijwiel volgde onoer de invloed moest z(jn van geestrijk vocht. De tramrails waren glad, het rijwiel slipte en de man raakte door de val nog een tikje meer de kluts kwijt. Toen hij de ogen opsloeg, waan de hij zich op zijn krib in het keetje, dat zijn woonstee was. Derhalve maakte hij geïmproviseerd nachttoi let en vleide zich neer in zijn jaeger. Een uurtje later was de ingedutte ver genoeg om reeds te kunnen onder scheiden, dat een bed, om bed te zijn, ardere kwaliteiten moet bezitten dan die van straatkeien. Hij krabbelde cvereind, zag slechts zijn fiets liggen cn peddelde naar zijn keetje om daar het restant van zijn nachtrust te ge- rieten. Maar de volgende ochtend kon hij zijn pak niet meer vinden, mistga- ders zijn portefeuille met acht briefjes van honderd en een portemonnaie met f70 aan papier en zink. Hfl be greep nu langzamerhand hoe een en ander zich had toegedragen en toog raar het politiebureau. Daar vond hjj enige rechercheurs bezig zich het hoofd te breken over de mogelijkheid,- om niet te zeggen waarschijnlijkheid, van een gruwelijke moord. De eerste vraag, die beantwoord moest worden, wps: wie is het slachtoffer? Een bur ger had n.1. op de Brede Hilledijk een herencostuum gevonden met bloedvlekken erop. De aannemer her kende het pak. Door de val van de afgelopen nacht had de nan n.1. een bloedende wonde opgelopen. Al zijn geld bleek nog aanwezig te zijn. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat de aannemer die avond op het terugvinden van geld en goed er nog eentje genomen heeft.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3