Keert Prins Boudewijn naar België terug Radio-omroep in nieuwe banen? Regering streeft naar oplossing Weerbericht Strijd om Niemandsland Woensdag 19 Nov. 1947 70e Jaargang no. 7665 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Paul van Zeeland naar Brussel Staking bij Renault Geh eime regering in Japan Aan onze postabonné's Melkbonnen met opdruk „West" alleen in het westen geldig Reynaud niet in nieuwe regering Textiel nog niet vrij Aanbod van Koning George Tien Duitse mijnenvegers voor de Kon. Marine Overkoepelend lichaam boven omroep-organisaties Nieuwe wereldrecord poging vanNe I van Vliet BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Dir.: J. Bijlsma HELDERSE COUMT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per mjn. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 15 woorden L—elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.90. Wrnd Hoofdredacteur: Jac. Broersen, Rayonredacteur C. A. Dekkers Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, zal de heer Paul van Zee land, de Belgische vertegenwoordiger in de Commissie voor goede diensten, dezer dagen tijdelijk naar België terug keren, omdat zijn aanwezigheid al daar dringend nodig is. Volgens berichten in de Belgische pers zou de heer Van Zeeland Zondag a.s. in België verwacht worden in verband met een belangrijke verga dering betreffende de koningskwestie. Naar in goed-ingelichte kringen ver luidt, zou de Belgische regering nog vóór het einde van dit jaar tot een op lossing van de koningskwestie wensen te geraken. Slechts weinigen is het hierbij evenwel duidelijk welke hou ding de regering hierbij zal aannemen en tot welke besluiten zij zal komen. Het verslag van de commissie-Servais, de commissie die een onderzoek heeft ingesteld naar de houding van de Ko ning tijdens de bezettingsperiode, het antwoord daarop van oud-minister Pierlot, een rapport van ex-minister He Vleeschauwer en een repliek van de Commissie-Servais op het verslag van P.e. uebben ue toestand niet duide lijk gemaakt, hoewel deze documenten misschien de verdienste hebben aan te tonen, dat, al mocht de Koning verwijt treffen, dit toch even goed geldt voor bepaalde ministers. Intussen zou het de meerderheid van het Belgische volk wel duidelijk zijn geworden, dat de ai gumenten, die tegen de Koning wor den aangevoerd, weinig steekhoudend zouden zijn en de vorst bij al zijn han delingen steeds het welzijn van België voor ogen zou hebben gehad. De „Pa ges d'histoire" waarmede Pierlot de be schuldigingsactie tegen de vorst heeft bezwaard, zouden hebben doen uitko men hoezeer dit conflict ook van per soonlijke aard is. TERUGKEER VAN LEOPOLD'S ZONEN. In „La Nation Beige" van enige da gen geleden heeft Graaf Louis de Lichtervelde, de bekende geschied schrijver van de Belgische monarchie, ter gelegenheid van het naamfeest van de Koning een artikel geschre ven, waarin hij er op aandringt de zonen van Koning Leopold naar België te doen terugkeren. Een dergelijke daad, aldus Lichter velde, zou op geen enkele oplossing van de Koningskwestie vooruit lopen, doch zou deze integendeel helpen vergemak kelijken. Indien er oorzaken mochten zijn, die Koning Leopold mochten be letten zijn prerogatieven te hernemen, zo zouden de nieuwe elementen der dynastie hierdoor niet geschaad mogen worden in hun opvoeding en vervreemd geraken van het land, dat zij later zul len leiden. In dit verband wordt er ook op gewezen, dat Prins Boudewijn vol gend jaar 18 jaar oud zal zijn en dan Gisterochtend is bij de Renault-fa- brieken een algemene staking uitgebro ken. Bij de staking zijn 35.000 arbeiders betrokken. Zij eisen loonsverhoging. De fabrieken van Renault liggen te Billan- court, aan de rand van Parijs. Nader wordt vernomen, dat ook bij de Panhard-autofabrieken te Parijs al le arbeiders in staking zijn gegaan. het recht zal hebben in de Senaat zit ting te nemen. WIJZIGING IN STANDPUNT DER LIBERALEN. Ook het Belgische liberale Kamerlid de heer Rey drong er tijdens een rede voering op aan dat de koningskinderen naar België zouden terugkeren en hij knoopte er aan vast dat hun verblijf plaats een eventuële terugkeer van de Koning later zou kunnen vergemakke lijken. Dit is een geluid dat tot nu toe van liberale zijde nog niet is vernomen en het is niet uitgesloten dat de libe rale partij haar houding ten opzichte van de koningskwestie zal herzien. Van socialistische zijde wijst men er intussen op dat een terugkeer van de prinsen naar België bij de Koning slechts weinig gehoor vindt. Nog kort geleden, zo schrijft „Le Peuple" ter ge legenheid van het jubileur- van Kardi naal van Roey, had men verwacht dat Prins Boudewijn naar België zou terug keren teneinde zich voor te bereiden op het innemen van zijn plaats in de Senaat, doch dit is niet gebeurd. Het blad vraagt zich daarom af, of men er inderdaad in zal slagen de Koning over te halen zijn kinderen naar België te laten terugkeren. Thans mag wel ver wacht worden, dat de koningskwestie in een rustiger sfeer en met meer be grip behandeld zal worden dan tot nu toehet geval is geweest. Japanse regeringsfunctionarissen heb ben de berichten bevestigd, volgens welke er in Japan een wijdvertakte on dergrondse beweging bestaat, die de „geheime regering" genoemd wordt en die voornemens is alle, tijdens de be zetting in Japan bereikte verande ringen, ongedaan te maken. Een hoge regeringsfunctionaris, die in nauwe betrekking staat tot minister president Katajama, verklaarde, dat „sommige leidende Japanners zo ver gaan, dat zij niet willen, dat de bezet tingstroepen na het sluiten van het vredesverdrag worden teruggetrokken" Deze functionaris zeide, dat de on dergrondse beweging uit vroegere le ger- en vlootofficieren bestaat, die niet bereid zijn de Japanse nederlaag te aanvaarden. In verband met de z.g. spertijd, die tot 1 Februari duurt, zullen onze postaboneé's de stadseditie ont vangen. Dat betekent een krant met meer actueel nieuws, die ech ter helaas van Dinsdag tot en met Vrijdag in de dorpen waar maar één postbestelling is, eerst in de ochtend-bestelling van de volgen de dag kan worden opgenomen. Wij hebben maatregelen genomen om de krant van Maandag en Zaterdag in ieder geval op de verschijndag zelf te bezorgen. DE DIRECTIE. ROEMEENSE GEZANT IN BELGIë DIENT ONTSLAG IN. Michel Camarasesco, speciaal afge zant en gevolmachtigd minister van Roemenië in België is gisteravond af getreden. Volgens welingelichte kringen heeft hij dit besluit genomen cm „dezelfde redenen als die, welke hebben geleid tot de jongste ontslag aanvragen van Roemeenss diploma ten in het buitenland". De melk- en vleesbonnen van de bonkaarten, welke in het Westen des lands zijn uitgereikt, zijn, zoals bekend, voorzien van de aanduiding „West". Bij deze indeling behoren tot het Westen des lands de provincies Noord-Holland (met uitzondering van Texel, Vlieland en Terschelling), Zuid-Holland en Uitrecht. De melkvoorziening, welke toch reeds met moeilijkheden te kampen heeft, dreigt in niet onbelangrijke mate te zullen stagneren, indien de stroom van melkbonnen uit de productiegebieden in het Noorden, Oosten en Zuiden van het land naar het Westen blijft vloeien. Om nu een behoorlijk functionneren van de melkdistributie te bevorderen is besloten, dat de melkbonnen, welke buiten het Westen van het land zijn uitgereikt, in het Westen niet geldig zullen zijn. De in het Westen uitge reikte bonnen zijn echter wel geldig in het Noorden, Oosten en Zuiden. Het Centraal Distributiekantoor deelt naar aanleiding hiervan mede, dat van 22 November a.s. af in het Westen des lands uitsluitend geldig zijn: 1. De voor melk aangewezen bonnen der gewone bonkaarten voor voe dingsmiddelen voorzien van de aan duiding „West". 2De voor melk aangewezen bonnen van de toeslagkaarten voor zieken en a.s. moeders, zonder aanduiding „West". 3. De voor melk aangewezen coupure X 178, zonder aanduiding „West." 4 De voor melk aangewezen X-cou- pures met hoger nummer dan „187", voorzien van de aanduiding „West." 5. De rantsoenbonnen voor melk G39, zonder de aanduiding „West". Zij, die niet in het Westen wonen, doch daar gedurende kortere of langere tijd zullen verblijven, kunnen, onder overlegging van hun stamkaart, de aan gewezen melkbonnen bij de distributie- dienst hunner tijdelijke verblijfplaats ruilen tegen rantsoenbonnen. Dit geldt ook voor hen, die naar het Westen ver huizen. Voor hen, die zich uit Noord- Holland, Zuid-Holland en Utrecht naar een der andere provincies begeven, is zulk een regeling niet nodig, aangezien de bonnen met de opdruk „West" ook in het overige deel des lands geldig zijn. Te Brussel vonden voor het Paleis van Justitie demonstraties plaats tegen het in vrijheid stellen van Belgische politieke delinquenten en coll .borateurs. De spandoeken spreken voor zich zelf. Weersverwachting tot Woensdag avond: KOUD. Zwaar bewolkt met tijdelijke op klaringen. Plaatslijk nog enige regen of sneeuw. Veranderlijke wind. Koud. Revolvers, stenguns, geweren en granaten werden in een Russisch kamp te Beauregard (nabij Parijs) ontdekt, toen in dit kamp op last van de regering een onderzoek werd ingesteld naar drie Franse kinderen die door hun Russische moeders zouden zijn ontvoerd. De ingang van het kamp, waarboven de beeltenis van Stalin. Van gewoonlijk welingelichte zijde verluidde, dat Paul Reynaud géén deel zal uitmaken van de nieuwe Franse regering, waarover besprekingen gaan de zijn tussen de leiders van de mid den-partijen. Leon Blum zou in be ginsel bereid zijn de leiding op zich te nemen van een regering op basis van de midden-partijen en strevende naar een verzet tegen de druk zowel van de zijde der communisten als van de RPF van de Gaulle. Waarnemers betwijfelen echter, of hij wel in staat zal zijn een regering te vormen, welke kan rekenen op een hechte meerder heid in het parlement. Blum zou in elk geval geen officiëel verzoek tot vorming van een regering krijgen al vorens nog verder met leidende poli tici te hebben overlegd. Reynaud zou o.a. gestrand zijn op de door hem gestelde eis, dat de nieu we regering vriendschappelijk zou staan tegenover Generaal de Gaulle. Het bestuur van het NVV heeft gis teren een telegram gezonden aan de minister van economische zaken, naar aanleiding van geruchten over een in overweging genomen opheffing der ge hele textieldistributie. Het ministerie van Economische Za ken deelt ons nu mede, dat van een beslissing inzake het vrijkomen van de distributie van textielgoederen geen sprake is en voorlopig geen spra ke zal zijn. Het is begrijpelijk, aldus zegt de mededeling van het genoem de ministerie o.m., dat, zo lang er goe deren gedistribueerd worden, de over heid zich van tijd lot tijd moet afvra gen, of deze distributies nog langer verantwoord zijn. Vermeld zij, dat de hierbij betrok kenen overwegend de mening zijn toe gedaan, dat deze distributie niet zou moeten worden opgeheven. Stakingsbevel voor Pariise metaalindustrie Dinsdagavond zijn stakingsbevelen uitgegeven voor alle tweehonderd-dui zend metaal-arbeiders in het gebied van Parijs. CON STELL ATION VERONGELUKT. Bij het vliegveld van New Castle, in de nabijheid van de stad Wilmington in de Amerikaanse staat Delawara, is een Constellation van de Transworld £irways bij een proefvlucht veronge lukt. De vijf inzittenden kwamen om het leven. Koning George van Engeland heeft het Britse parlement medegedeeld, dat hij bereid is gedurende twee jaar na het huwelijk de kosten voor het on derhoud van Prinses Elizabeth en Lui tenant Philip Mountbatten uit eigen middelen te betalen, om op het ogen blik geen last te laden op de schou ders van het volk, dat met zulke gro te economische moeilijkheden te kam pen heeft. Prinses Elizabeth zelf heeft medege deeld, dat zij 20 van de 25 japonnen en andere kleding, die zij als huwelijks gift van het New-Yorkse instituut van kledingontwerpers heeft ontvangen, aan twintig Britse bruiden, die op 19, 20 of 21 November in het huwelijk treden, zal geven. Sinds de bevrijding heeft de Kon- Marine voor het vegen van mijnen op de Noordzee en in onze zeegaten, onder meer 23 voormalige Duitse mij nenvegers, benevens een mijnenveeg moederschip in gebruik. Al deze sche pen zijn nog bemand met personeel van de Kriegsmarine. Administratief ressorteren tien van de mijnenvegers onder de Engelse ma rine. Deze tien zullen binnenkort de finitief in ons bezit overgaan, terwijl het Duitse personeel dan naar huis gezonden wordt. Men verwacht dat ook de dertien overige mijnenvegers en het moederschip, welke onder de Amerikaanse marine ressorteren eer lang aan de Kon. Marine zullen wor den toegewezen. Frankrijk vraagt tarwe Van welingelichte zijde wordt verno men, dat Frankrijk vorige week de V. S. om levering van 250.000 ton tarwe heeft verzocht. Op een eerder gedaan verzoek om 500.000 ton tarwe, boven het aan Frankrijk toegewezene, was geen antwoord ontvangen. Een omroepliehaam, belast met het gehele beheer van de omroep en de opbrengst der luisterbijdrage, dat de omroeporganisaties overkoepelt. Ziedaar in grove lijnen de conclu sie, waartoe de radioraad inzake een wettelijke regeling van de omroep in Nederland is gekomen en waartoe deze raad in haar rapport de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen heeft geadviseerd. Omtrent het beheer van het over koepelend omroepliehaam zegt het rap port o.m. dat dit de technische verzor ging de exploitatie der zendinrich- tingen inbegrepen de buitenlandse vertegenwoordiging en de verzorging van de Wereldomroep omvat, en verder al die werkzaamheden op zich neemt, die een centrale leiding vragen. Ten einde de luisterbijdrage op zo econo misch mogelijk wijze aan te wenden, zal de stichting de opbrengst hiervan onder toezicht van de overheid beheren. De omroeporganisaties zullen ge handhaafd blijven en vrij over hun zendtijd kunnen beschikken. Allereerst kunnen zij deze bestemmen voor het uitdragen van eigen beginselen en voorts desgewenst voor de verzorging van andere programmastof. Zij zullen ,iq het bestuur van het overkoepelend omroepliehaam zitting hebben. Het wordt nodig geoordeeld, dat het omroepliehaam bindende voorschriften zal kunnen geven voor samenwerking tussen de verschillende deelnemende organisaties onderling en van deze met het omroepliehaam zelf. De ontwikke ling van de omroep kan het gewenst maken, dat de stichting de bevoegdheid heeft, te besluiten, met uitsluiting van anderen, bepaalde werkzaamheden op zich te nemen. In beide laatstgenoemde gevallen zal goedkeuring van de minister waarborgen, dat aan het beginsel der zelfstandigheid op programmagebied der omroepinstellingen niet wordt geraakt. EEN ALGEMEEN PROGRAMMA. Naast het programma van een om roeporganisatie zal in beginsel steeds een algemeen programma kunnen wor den beluisterd, dat op hoogstaande en harmonische wijze een zo getrouw en veelzijdig mogelijk beeld moet geven van het geestelijke, maatschappelijke en culturele leven van het Nederlandse volk. Het algemeen programma zal door een apparaat van de stichting worden verzorgd onder toezicht en verantwoordelijkheid van 'n algemeen programma-commissie, samengesteld uit vertegenwoordigers der grote gees telijke, maatschappelijke en culturele organisaties en instellingen. Behalve aan de kerken ten behoeve van de ver zorging van kerkdiensten, zullen ook die stromingen in ons volk, welke nog niet een eigen vaste organisatievorm hebben gevonden, in het algemeen pro gramma gelegenheid krijgen zich te doen horen. Verwacht mag worden, aldus het rapport, dat de programma's der om roeporganisaties en het algemeen pro gramma, elkander aanvullend, een zo volledig mogelijk beeld zullen geven van de geestelijke verscheidenheid van ons volk en van de nationale eenheid, die boven deze verscheidenheid uitgaat. VERDELING VAN ZENDTIJD EN DE STUDIO'S. De eigenlijke verdeling van de zend tijd zal eerst kunnen geschieden nadat bekend zal zijn, hoeveel en welke om roepinstellingen voor toekenning van zendtijd in aanmerking zullen komen. Volgens de radioraad voldoet de studioruimte in Hilversum, zowel kwan titatief als kwalitatief niet meer aan de eisen, welke de omroep in Nederland stelt. Eerlang zal tot de bouw van een geheel nieuw omroepgebouw moeten worden overgegaan. Inmiddels is het van belang niet alleen, dat de bestaan de studioruimte op de meest doelmati ge wijze wordt gebruikt, zoals reeds thans geschiedt, doch tevens, dat evt. aan te brengen verbouwingen en uit breidingen zodanig geschieden, dat niet op de bouw van een nieuw omroepge bouw wordt vooruit gelopen. Hiertoe is overname van de studiogebouwen door de stichting noodzakelijk, aldus het rapport. Voorts is de raad nog van mening, dat de verplichte luisterbijdrage tot een maximum van 12.per jaar gehand haafd moet blijven. Men kan nog moeilijk beweren, dat het in ons werelddeel rustig is. Verre van dat. Na het geruchtmakende pro- ces-Petkof, de vlucht van Mico- lajczyk, de moeilijkheden in Tsjecho- Slowakije en Hongarije en de recente benoeming van Anna Pauker secre- laresse van de Roemeense communis tische partij, tot Minister van Bui tenlandse Zaken zijn het nu weer de ongeregeldheden in Frankrijk en Ita- •ië, die duidelijk maken, dat de door de Amerikaanse journalist Walter Lipmann zo raak genoemde „cold v/ar" in al haar hevigheid voort- woedt en eerder in omvang en kracht toeneemt dan afneemt. Meer dan ooit voor de tweede wereldoorlog het geval was. wordt de strijd tussen communisme r -n de ene kant en socialisme en Westerse demo cratie aan de andere kant op een groot aantal fronten gevoerd. Naar mate de actie van de een sterker en intensiever wordt, groeit de reactie zonder dat verstilling of beëindiging ook maar enigermate in zicht is. Tijdens de oorlog scheen het of de felle kanten, de grotere oneffenheden van de communistische idee minder puntig werden. De werkelijkheid, zo geheel anders helaas, aanschouwen wij thans. Elk der ideeën tracht een zo uitge breid mogelijk bolwerk voor zich te vestigen. Alle mogelijke wettige en onwettige middelen worden daartoe aangewend. Reusachtige krachten worden in het strijdperk gebracht. Dit strijdperk, dat niemandsland in zekere zin, heeft Europa als kernpunt. Euro pa, dat nog kreunt en steunt onder de slagen, die twee wereldoorlogen het toebrachten. Europa, het Avondland, dat niet wil ondergaan, omdat het zich nog te veel grondvester en dra ger van cultuur voelt om het op te geven. Europa, dat de brug vormde tussen Oost en West en dat mogelijk weer zou kunnen worden, als Strijd om het niemandsland der ideologieën, niet omdat West-Europa zelf geestelijk afgetakeld zou zijn, zijn voedingsbodem zou zijn uitgeput, niet meer de geboortegrond van frisse gedachten zou kunnen zijn, doch nie mandsland omdat het ligt tussen die twee vestingen der ideeën, die de strijd om de geest zijn gaan voeren rnet de gehele wereld als inzet. De inzet der massale krachten ge schiedt op verschillende wijze. We zien de opzet van een grote aanval, die ook met duidelijke woorden wordt aangekondigd, een opstelling van krachten op het open veld. We zieri ook de guerilla-oorlog, de strijd op een schijnbaar verbrokkeld front, doch gericht naar een enkel doel. Zoals gezegd, treedt de guerilla thans op in Italië en Frankrijk, Prac- tisch in geheel Italië doen zich onge regeldheden voor, waarbij vele doden zijn te betreuren. Relletjes, die voor een niet gering deel gericht schijnen te zijn tegen de Christen-Democrati sche Partij, die in Italië een grote invloed op de regering van het land uitoefent. De Italiaanse communis tische partij heeft toegegeven de drijfkracht achter dit offensief te zijn De acties in Frankrijk, die voor een deel voortvloeien uit de laatste ver kiezingen en het gehoopte doch niet verkregen succes der Communisten wijzen in dezelfde richting. Daartegenover staat thans de daad van de Ver. Staten in de vorm van het Marshall-plan en de tussentijdse hulp voor Italië, Frankrijk en Oosten rijk. Economisch zitten deze landen totaal aan de grond. Teneinde de economie van deze landen weer op g«ng te brengen, heeft Truman er bij het Congres op aan gedrongen de tussentijdse hulp aan cleze landen a raison van 597 millioen dollar snel te verlenen. Het Congres zal er zich zeker van bewust zijn wat een econo mische ineenstorting van deze landen en de rest van West-Europa met zich kan brengen. En 25 November a.s. begint te Lon den de lang verwachte conferentie over Duitslands toekomst. Duitsland, het duistere dal in het niemandsland, het zal een fel omstreden punt wor den, strategisch van het grootste ge wicht. Mogen we nog in een wonder ge loven? Hoe zal de einduitslag zijn? AD INTERIM. Naar wij vernemen zal Nel van Vliet Zaterdag 22 November tijdens de internationale zwemwedstrijden te Gent een poging doen het wereldre cord op de 200 meter schoolslag, dat op haar naam staat met een tijd van 2 min 49.2 sec. en daterend van 21 Juli 1947, te Hilversum gemaakt, te ver beteren. De Belgische organisatoren van de de wedstrijd hadden zo eens schert send gevraagd, of Nel van Vliet niet eens een wereldrecord in België zou kunnen verbeteren. Dit is aanleiding voor de Hilversumse zwemster ge weest Zaterdag a.s. een poging op de belangrijkste schoolslagafstand te doen.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1