Prijzen van melk, kaas, vlees enz., verhoogd DOODSTRAF GEEIST TEGEN BEESTMENS Weerbericht Maarten Kuiper schuldig aan 17 moorden Maandag 24 Nov. 1947 70ste Jaargang no. 7669 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna er Ook een aantal prijsverlagingen „Renville" 2 December verwacht Verspilling bij de Spoorwegen? Belgische grensbewaking versterkt Arsenal for ever 68 Massagraven ontdekt Dreigend conflict in bloemenhandel Zachte zeep is van goede kwaliteit Bereiden Franse commu nisten gewapende actie voor Sch umann kabinetsformateur Geldkistje met f 58.000 ontvreemd Weinig hoopvol begin 30.000 kilo goud uit Duitsland terug BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Dir.: J. Bijlsma COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per m.m. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.90. Wrnd Hoofdredacteur: Jac, Broersen, Rayonredacteur C. A. Dekkers Het wekte geen verwondering toen de procureur-fiscaal bij het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam Zaterdag de doodstraf eiste tegen Maarten Kuiper, die zichzelf eens schuldig verklaarde aan 17 moor den. Deze schrik uit de bezettings tijd had onze provincie tot zijn operatie-terrein, waar velen het slachtoffer werden van zijn beest achtig optreden. De tenlastelegging tegen de 49-jarige ex-„sturmscharführer" Maarten Kuiper uit Amsterdam omvat vier getypte fo liovellen. Een en dertig getuigen char ge en 7 a decharge waren opgeroepen om hun verklaringen af te leggen in deze zaak. Reeds geruime tijd voor de zitting een aanvang nam, had zich de publieke tribune gevuld met belangstellenden. Voor de talrijke journalisten waren ex tra tafels opgesteld. Om even voor tienen las de procu reur-fiscaal, mr. P. N. Jansen, de om vangrijke dagvaarding voor. Voor de president met het verhoor der getuigen begon las hij een verkla ring voor, door verdachte tijdens zijn detentie afgelegd. In deze verklaring schrijft K: „Ik heb 17 moorden op mijn geweten. Ik ben een slecht Nederlan der geweest en heb wroeging over de schanddaden, die ik bedreven heb. Het zou mij een grote verlichting zijn als ik, liever vandaag dan morgen, de ko gel kreeg. Het systeem der Duitsers was zodanig, dat men niet meer terug kon als men zich eenmaal in hun dienst had gesteld. Ik zal alles doen om de vreeselijke schanddaden door de S. D. verricht aan het volle licht te brengen". Na voorlezing van deze brief vroeg de president aan verdachte of hij bij deze verklaring bleef. K. antwoordde hierop bevestigend. Pres.: „Geeft U het ten laste gelegde toe?" „Verd.: „Van de 16 punten, die in de tenlastelegging zijn opgenomen kan ik alleen punt 2 toegeven". Pres.: „U ontkent de andere ten laste gelegde feiten?" Verd.: „Ja". Pres.: „U heeft dus geen spijt?" „Verd.: „Zeker, mijnheer de presi dent". Pres.: „Als U de feiten niet begaan heeft, kunt U er ook geen spijt van bebben". Verd.: „Dat is zo, ik heb ze niet be gaan. Ik zal ze bij het verdere verhoor nader toelichten". Een der eerste getuigen was G. E. Kars, die vertelde hoe de verdachte, zich als goed Nederlander voordoende, zijn vertrouwen wist te winnen. Toen getuige aan verdachte verteld had, dat hij Engelse vliegers had geholpen, werd hij door verdachte gearresteerd en kort daarop tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Verdachte ontkende dit. Ook de arrestatie van een aantal il legale werkers, die tijdens een bijeen komst door verdachte en enige andere BS-ers waren overvallen, ontkent hij. Een hunner vertelde hoe de arrestant Roodenburg, die later gefusilleerd werd, op het bureau in de Doelenstraat „tot bloedens toe" door de S. D.-ers gesla gen en dat K. hem enkele tanden uit de mond gestompt had om te trachten hem tot spreken te krijgen. Verklaringen werden afgelegd over de methoden, die de S. D.-ers, ook M. K., gebruikten om hun gevangenen aan het spreken te krijgen. Bedreigingen als: „Ik zal je neerschieten als een hond", het bewerken met gummiknup pels, het toeknijpen van de keel der arrestanten, waren die methoden, die ook verdachte volgens deze getuigen pleegde toe te passen. Bij de behandeling van het derde deel der tenlastelegging kwam ter sprake hoe verd. op 15 Febr. 1944 de Nederlandse patriot J. Hoberg in de kromboeien gesloten en hem met een stok zwaar mishandeld heeft. De gedetineerde politie-inspecteur Fr. J. M. ten Bensel verklaarde als getuige, dat het een „waar bloedbad" was. Verd.: „Het was geen bloedbad. Ik vermoed, dat de stok, waar ik mee sloeg, een splinter had, waardoor Ho- berg een wondje kreeg. Daar is mis schien wel wat bloed uitgelopen. Ik heb hem in de kromboeien gedaan, maar dat was een opdracht van mijn superieuren". Ten aanzien van de mislukte overval der illegalen op het huis van bewaring te Amsterdam erkende verd. er bü te genwoordig te zijn geweest doch hij ontkende geschoten te hebben. Wel was hij in de duinen bij Overveen aanwe zig, toen de gearresteerde illegale wer kers daar werden gefusilleerd. Proc.-fisc.: „U heeft indertijd ver klaard, dat U op eigen verzoek hierbij aanwezig was, omdat U zo graag een executie wilde zien". Verd.: „Ik heb wel meer dingen ver klaard, die niet juist zijn. U moet niet vergeten, dat ik half gek was en niet meer wist wat ik deed. Ik moet de verklaring nu herroepen. In October 1944 heeft verd. volgens de dagvaarding in Bergen een Neder lands arrestant M. J. Engelsma, die door de Duitsers ter dood veroordeeld was, doodgeschoten. De „Kriminalsekretar" Fr. Chr. Viebahn bevestigde dit punt van de tenlastelegging en ook verd. gaf toe Engelsma met een karabijn te heb ben doodgeschoten. Ook bekende K. in dezelfde maand de illegale werker Al- bert Bakker in opdracht van zijn supe rieur te Weesperkarspel standrechtelijk te hebben doodgeschoten met een sten- gun. DE MOORD OP HANNIE SCHAFT „Een der afschuwelijkste zaken, die wij vandaag te behandelen hebben", aldus vervolgens de president, „is de moord op Hannie Schaft in April '45" Volgens de tenlastelegging heeft verd. in April 1945 met nog andere politiemannen Hannie Schaft uit de gevangenis te Amsterdam gehaald en overgebracht naar de duinen bij Zandvoort. Daar heeft hij haar vol gens de tenlastelegging met een ma chinegeweer doodgeschoten. Verd. zeide hierover het volgende: „Wij kregen opdracht het meisje, dat standrechtelijk geëxecuteerd moest worden, weg te halen en te fusilleren. Wij voerden haar naar Zandvoort (zij moest n.1. volgens opdracht daar wor den gexecuteerd)Ik liep naast haar in de duinen en achter ons liep de Duitse politieman M. Schmitz. Plotseling ging er een schot af, Hannie Schaft riep au. En ik zag, dat zij in de nek getrof fen was. Ik heb de loop van mijn sten- gun toen op haar schouder gelegd en kaar in het hoofd geschoten, waarna de dood intrad". De getuige Schmitz verklaarde, dat de kogel, die hij op de illegale werk ster afgevuurd had, ketste en Hannie Schaft niet heeft geraakt. „Als ik haar geraakt had", zo zeide hij, „had zij niet verder kunnen lopen. Zij zou meteen zijn neergevallen. Wij hadden opdracht de executie snel uit te voeren en K. heeft toen met zijn machinepistool on ze taak voltooid". Volgens een ter zitting voorgelezen deskundig rapport is het schot van Schmitz inderdaad afgeketst en heeft Hannie Schaft niet dodelijk getroffen. SILBERTANNE-ACTIE TE BERKHOUT EN VELSEN-N. In de nacht van 1 op 2 Juni 1944 heeft verd., naar hij zelf ook toegaf, te Berk hout in het kader van de z.g. „Silber- tanne-actie" Jan MaasdijkNierop met zijn revolver doodgeschoten. De Krimi- nalsekretaer F. H. Franz bevestigde als getuige, dat verd. deze moord inder daad begaan heeft. De getuige Johan Juckes kwam er beter af. Ook hij was als slachtoffer van de silbertanne-actie ten dode opgeschre ven. Op 9 April 1944 begaf verd. zich met de Kriminalsecretar E. Ruhl naar de woning van Juckers in Velsen-Nrd. Verd. hield het raampje in de deur open toen Juckers naar beneden kwam om open te doen, Ruhl vuurde en het tweetal trok zich terug. Juckers kreeg een kogel in de mond, doch werd niet dodelijk getroffen. Als getuige legde hij heden zijn verklaring af, die eerst Amerika verzamelt voedsel voor Europa. De eerste voedseltrein is naar de Oostkust overgebracht. We zien hier de trein, die per boot de Hudson rivier over wordt gebracht. De gehele zending zal uit 200 treinen bestaan. door de verd. later ook door Ruhl zelf, werd bevestigd. In de volgende „silbertanne"-zaak vertelde als getuige de Kriminal sekre- taer Fr. Viebahn, dat hij op 4 Aug. 1944 met de verd. als chauffeur teza men met enig SS-ers naar de woning van Johannes Kolijn in Purmerend is gereden. Kolijn werd toen door de SS' ers, zoals dat bij de silbertanne-actie gewoonte was, zonder vorm van pro ces, doodgeschoten. De proc.-fisc., mr. P. W. Jansen, nam vervolgens het woord voor het houden van zijn requisitoir. „Hoe kon", zo vroeg mr. Jansen zich af, „een Neder lands politieman, die 23 jaar in het corps werkzaam was, tot zulke schan delijke wandaden komen". Mr. Jansen vindt de verklaring hiervoor in het feit, dat verdachte in 1941 NSB-er werd „Een bewijs, dat de verd. met harten ziel de Duitsers diende is", zo vervolg de mr. Jansen, „dat hij in 1943 lid van het Duitse Sonderkommando werd en opdracht kreeg illegale werkers te ar resteren". VOOR DEZE MAN IS GEEN PLAATS MEER. De proc.-fisc. wees er op, dat verd.'s beroep op „bevel van hogerhand" van geen waarde is op grond van het feit, dat de raad van cassatie heeft uitge maakt, dat een Duits bevel geen ver ontschuldiging kan zijn voor politieke misdaden van Nederlanders. Uitvoerig besprak de proc.-fisc. het optreden van verd. in elk afzonderlijk geval en in felle bewoordingen schilderde hij de, naar hij het noemde „beestachtige rol" die de verd. als dienaar der Duitsers gespeeld heeft. Mr. Jansen achtte het ten laste gelegde bewezen en het wei nige goeds, dat verd. misschien zou hebben gedaan, kan geen gewicht in de schaal leggen. Verd. heeft ter zitting geen berouw getoond voor hetgeen hij gedaan heeft. De procureur fiscaal besloot zijn re de met te zeggen: „Voor deze man kan geen plaats meer zijn in ons land. Ik eis tegen hem de doodstraf met ontzetting van de burgerlijke en politieke rechten voor de tijd van het leven". De verdediger, mr. H. Prior, zeide in zijn pleidooi, dat de eis van de procu reur-fiscaal hem niet verwonderde, doch dat hij als raadsman de plicht had te trachten de zaak ook van een ande re zijde te belichten. Mr. Prior schetste ir zijn pleidooi de loopbaan van verd., die hem tot zijn daden heeft geleid en refereerde ten slotte aan het oordeel van het Hof. Uitspraak volgt op 6 December. Zoals bekend, is sedert 29 October j.1. de melkprijs voor de boer met 3 ct. per liter verhoogd en de prijs voor het varkensvlees met 20 ct. per kilogram. Met ingang van Maandag 24 Novem ber a.s. worden de verbruikersprijzen als volgt verhoogd: melk, pap en yoghurt met twee cent per liter, boter met 96 cent per kilogram, kaas met 35 cent voor volvette en met 30 cent per kilogram voor 40 plus kaas, varkens vlees met gemiddeld 28 cent per kilo en vleeswaren met ongeveer 10 cent per kilogram. Als belangrijkste maatregel ter ver laging der prijzen is een regeling ge troffen op grond waarvan de prijzen der voornaamste wintergroenten als kool, bieten, peen, uien en koolrapen met enige tientallen procenten, waar schijnlijk circa 30% worden verlaagd. De regering heeft voorts maatregelen getroffen, opdat zandaardappelen in vol doende mate tegen een redelijke prijs beschikbaar zullen zijn. Momenteel be draagt de rpijs voor zandaardappe len 10 cent per kilogram, welke prijs in de loop van de winter periodiek met de normale bewaar vergoeding zal stij gen en van 15 December 1947 tot 27 April 1948 elf cent zal bedragen. De mogelijkheid van een prijsverla ging voor afgehaald brood wordt nog onder ogen gezien. Voorts zullen de prijzen van de vol gende levensmiddelen worden verlaagd: gi'oentenconserven, naar gelang soort en kwaliteit, met 12 tot 25 procent, tomatenpuree van 50 tot 35 cent per blikje, huishoudjam II met 5 cent per pot, terwijl de eerste huishoudsoort kersen jam kort geleden met 17 ct werd verlaagd, appelstroop 5 cent per kilogram, gort en havermout in kartonverpakking met 1 cent per 500 gram en met 2 cent in de papierver pakking, ontbijtkoek en biscuit met 1 cent, alle soorten banket en koekjes met ruim 10%, spekbokking met 1 cent per stuk, tomatensap, bessensap en appel sap met 15 a 20%. Alvorens uit Londen te vertrekken hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard op het vliegveld Northolt een ontmoeting gehad met minister Marshall die in Londen een confe rentie zal bijwonen. De Commissie van Goede Diensten heeft in een communiqué bekend ge maakt, dat de „Renville", het Ameri kaanse conferentieschip voor de Ne derlands-Indonesische besprekingen, omstreeks 2 December in Javaanse wateren wordt verwacht. Het schip staat onder bevel van de Amerikaan se marinekapitein Tyree. Het Tweede Kamerlid de heer Van Lienden heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat schriftelijk ge vraagd, of inlichtingen verstrekt kun nen worden over de juistheid of on juistheid van de mededelingen, dat de eikenhouten lambrizering van het di rectiekantoor der Nederlandse Spoor wegen is vervangen door één van ma honiehout, welke f 40.000 zou hebben gekost, of meer van dergelijke veran deringen in het voornemen zouden liggen en of een nieuwe verlichting in de directiebedrijven zou worden aan gebracht, welke f 100.000 zou moeten kosten? Hij vraagt verder of, indien deze mededelingen juist mochten zijn, de minister kan bevorderen, dat de in de ze tijd gewenste zuinigheid ook bij de Nederlandse Spoorwegen wordt in acht genomen. Volgens het blad „Independence Beige" zijn met het oog op de poli tieke gebeurtenissen in Frankrijk aanzienlijke versterkingen gezonden naar de posten der Belgische gendar merie aan de Frans-Belgische grens, teneinde alle eventualiteiten het hoofd te kunnen bieden. De in der haast gezonden verster kingen zouden ten doel hebben te verhinderen, dat verdachte elementen uit Frankrijk in België binnen zouden komen. Etalageverlichtingen tijdens de feestdagen Het ministerie van Economische Zaken wijst er nog eens op, dat het in de periode van 1 t.m. 5 December en van 22 ton. 24 December a.s. is toegestaan etalage verlichting ce ont steken tot uiterlijk 22 uur. Licht reclame en neonverlichting blijven echter verboden. Ten aanschouwe van 50.000 toe schouwers behaalde Arsenal Zater dag wederom een overwinning, waar door zij haar ongebroken record handhaafde. Huddersfield bood een krachtige weerstand. Het eerste doel punt van Arsenal was zuiver geluk, zodat geen der spelers in de eerste seconden nadat de bal door een hard schot van Logie in de richting van het doel in het net verdween, zich realiseerde dat er een goal gemaakt was. Het tweede doelpunt was een van de specialiteiten van Rooxes, 'n hard schot juist buiten het strafschop gebied. Met deze 20 overwinning behield Arsenal haar leidende plaats in de eerste divisie van de League. De uitslagen waren: Arsenal -Huddersfield 20; Bolton WanderersManchester City 21; BurnleySunderland 40; Charlton AthletiekDerby County 15; Li- verpool-Blackburn Rovers 21; Man chester UnitedEverton 22; Midd- lesbroughBlackpool 40; Portsm.- Grimsby Town 40; Preston North EndWolverhampton Wanderers 13; Sheffield UnitedChelsea 3-1; Stoke CityAston Villa 12. In een bosstrook nabij Hammelburg (Amerikaanse zóne) zijn 68 massa graven ontdekt, die de lijken bevatten van 13.000 geallieerde krijgsgevange nen uit zeven landen. De graven zijn gevonden na uitgebreide onderzoekin gen door functionnarissen van de in ternationale vluchtelingenorganisatie. Aangetroffen werden lijken van Brit se, Australische, Franse, Italiaanse, Belgische, Russische en Joego-Slavt- sche krijgsgevangenen. Ook in de vorige week zijn in ver scheidene plaatsen vergaderingen ge houden door de bloemenhandel-gros siers, detailisten en straathandel in verband met de van 1 Dec. a.s. door de veilingsbesturen te heffen veiling-ser vice van U/2%. Op al deze vergaderin gen is besloten van 1 Dec. af niet meer aan de veilingen te kopen. Het schijnt, dat niet alle kwekers achter de veilingbesturen staan, want verscheidene hunner hebben de han del doefi weten, dat zij bereid zijn hun producten direct van de tuin te verko pen. Van de zijde der veilingen ver nemen wij, dat reeds in Juli j.1. be sprekingen zijn geopend, om ook de handel een deel der lasten, voort vloeiende uit de omzetbelasting, te doen dragen. Daar dit echter van ho gerhand niet werd toegestaan, meen de men een oplossing te hebben ge vonden in het berekenen van 2% vei ling-service na hernieuwde bespre kingen zou dit bedrag worden terug gebracht tot U/2% en per 10 November j.1. worden ingevoerd. In verband met gerezen bezwaren werd de invoering later uitgesteld tot 1 December en de nadruk werd er nog opgelegd, dat de vei lingkosten zeer hoog zijn en de bestu ren deze huns inziens niet alleen zou den kunnen blijven dragen. In verband met klachten, welke worden geuit over de kwaliteit van dt zachte zeep, die momenteel wordt gedistribueerd, deelt de directeur van het Rijksbureau voor Chemische pro ducten ons het volgende mede: Door het grote gebrek aan grondstoffen, welke het meest geschikt zijn voor de fabricage van zachte zeep, moet noodgedwongen een niet onaanzienlijk percentage cocosolie aan de zachte zeep-industrie worden toegewezen. Het mag als voldoende bekend wor den verondersteld, dat cocosolie een zeer hoogwaardige olie is. Bij deze toepassing is er echter het nadeel aan verbonden, dat zij de zachte zeep tem- jjeratuurgevoelig maakt, zodat deze zeep in de koude wit wordt, dus min der aantrekkelijk van uiterlijk. Er wordt evenwel met de meeste nadruk op gewezen, dat dit veran derde uiterlijk in het geheel geen af breuk doet aan de reinigende werking van het product. FRANSE FRANC BETAALMIDDEL IN HET SAARGEBEED. Naar het Duitse nieuwsbureau in de Amerikaanse zóne meldt, heeft generaal König, bevelhebber der Franse zóne, in de geallieerde be stuursraad medegeaeeld, dat de Fran se Frank als betaalmiddel in het Saargebied is ingevoerd, in overeen stemming met de wensen der bevol king. Onder de titel „De communistische party mobiliseert haar troepen tegen het republikeinse regime" publiceert het blad van de Franse socialisten ,,Le Populaire" het volgende bericht: „Op last van orders, te Warschau ontvangen, en volgens een plan, dat te Belgrado is opgesteld, bereidt de communistische partij zich voor een directe actie te ondernemen. De par tij heeft gelast, dat mannen en wa penen in Parijs verzameld moeten worden en dat de mannen, die mili tant zijn, zich gedurende de nacht naar Parijs moeten begeven. Het bo venstaande is gebleken uit onder schepte geheime convocaties." Officieus wordt vernomen, dat Schumann met 412 stemmen vóór de vereiste meerderheid in de Franse Nationale Vergadering heeft verkre gen. Schumann vroeg om een votum van vertrouwen in verband met zijn taak een regering te vormen. Later deelde hij mede, dat hij bij de samen stelling van een kabinet moeilijkhe den ondervond. Vrijdagavond is op het tweede per ron van het station Hollandse Spoor te 's-Gravenhage een kistje met geld, inhoudende f 58.000 tijdens het ver voer per rijwiel ontvreemd. Het kistje was eigendom van Van Gend en Loos. Omtrent de daders ontbreekt elk spoor. De politie, die een nauw keurig onderzoek instelt, kon nog geen nadere gegevens over deze dief stal verstrekken. Nader vernemen wij, dat een amb tenaar zich op het perron met twee geldkistjes van het ene bureau naar het andere bureau wilde begeven. Het grootste kistje had hij achterop de bagagedrager van zijn rijwiel gezet, terwijl hij het kleinste, dat hierop stond, met de hand steunde. Plotseling werd door twee mannen de grootste geldkist van de bagage drager gerukt, waarna de beide da ders het op een lopen zetten. Doordat de ambtenaar in zijn verbouwereerd heid geen alarm sloeg, wisten de bei de daders te ontkomen. Tenzij er op het laatste moment iets verandert, zullen de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier, Dinsdag te Londen bijeenkomen. De speciale plaatsvervangers heb ben hun beraadslaging besloten zon der het eens te worden over het rap port aangaande hun overleg. Indien de voorzitter, Hardouim (Frankrijk), hen heden niet bijeenroept, zullen zij ieder afzonderlijk hun rapport uit brengen aan hun eigen minister. De agenda voor de bijeenkomst der vier ministers is niet vastgesteld en zij zullen twee voorstellen aangaande die agenda te verwerken hebben (één voorstel van de Sowjet'-Unie en een van de drie andere mogendheden). Na de diamanten is Zaterdag morgen tegen 10 uur in vier 10- tons trucks van „Van Gend en Loos" 30.000 kilo van de door de Duitsers tijdens de bezetting uit ons land geroofde goudvoorraad naar Amsterdam teruggebracht Het bestaat voor ongeveer de helft uit baren en voor de andere helft uit muntgoud, waaronder gouden munten van verschillende Euro pese landen. In totaal vertegen woordigt het teruggevoerde goud een waarde van 90 millioen gul den. Het was verpakt in 423 kisten, waarvan een groot gedeelte am- munitiekisten, die allen door eigen personeel In de kluizen van de Ne derlandse Bank aan het Rokin te Amsterdam zjjn opgeslagen. Weersverwachting, geldig tot hedenavond ZEER ZACHT. Zwaar bewolkt met enkele op klaringen. Overwegend droog weer. Matige, vooral aan de kust tijdelijk krachtige zuid-weste lijke wind. Zeer zacht voor de tijd van het jaar.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1