Vandenberg pleit voor tussentijdse hulp Nieuwe Franse regering wil dam opwerpen tegen stakingsgolf Weerbericht VOORKOMT DE CHAOS Dinsdag 25 Nov. 1947 70ste Jaargang no. 7670 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wiermgen en Anna Paulowna Republikeins senator steunt Plan-Marshall Dank van het Bruidspaar Inbrekersbende ontmaskerd Geen ontruiming van bezet gebied Franse legertruck stortte in ravijn Bonnen voor extra suiker Marijke-pakketten CIRCUSTRAGEDIE Honderdduizenden tonnen voedsel niet gelost Vader bij de redding zijner kinderen gedood De nieuwe priizen voor vlees, zuivel- en melkproducten 's Werelds grootste vliegtuig startte Marshall zal geen geduld tonen Schepen in nood bij Vlissingen Complot in Egypte? Bomontploffingen te Brussel BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Dir.: J. Bijlsma HELDERSE (101) TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per m.m. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 15 woorden Lelk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.90. Wrnd Hoofdredacteur: Jac. Broersen, Rayonredacteur C. A. Dekkers Senator Vandenberg, de gezag hebbende republikeinse autoriteit op het gebied van de Amerikaanse buitenlandse politiek, heeft bij de opening van het debat in de Se naat over het wetsvoorstel tot tus sentijdse hulp aan Frankrijk, Ita lië en Oostenrijk, ervoor gewaar schuwd, dat een afwijzing van de ze 597 millioen bedragende hulp door het congres zou kunnen uitlo pen op een oorlog, „die anders nim mer had behoeven plaats te heb ben en die men nimmer had moe ten gedogen". Vandenberg drong aan op onmiddel lijke goedkeuring van het wetsvoorstel. Voorts beschuldigde hij de Sovjet-Unie van het voeren van een „ongelooflijke lastercampagne" tegen de V.S. Hij oefende critiek op president Truman, daar deze zijn radicale voorstellen be treffende anti-inflatiemaatregelen in verband gebracht had met het tussen tijdse hulp-plan. Dit feit, noch de vrees zich aan het plan-Marshall te binden, zou de senatoren mogen afschrikken om hun stem uit te brengen vóór de tussentijdse hulp, aldus Vandenberg. Vervolgens gaf Vandenberg uitdruk king aan zijn spijt, dat het wetsontwerp niet tevens de tussentijdse hulp aan China bevatte. Het ministerie van bui tenlandse zaken zou echter binnenkort een apart plan voor China indienen, zo zeide hij. Vandenberg somde de drie redenen op, die de Senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen waarvan hij voorzitter is, ertoe hadden gebracht het wetsontwerp unaniem goed te keuren. Zij waren: 1. de traditionele Amerikaan se menslievendheid; 2. de onontkoom bare noodzaak van de hulp, wilde men Europa de kans geven zijn eigen vrij heid te herwinnen en 3. het onvermijde lijke Amerikaanse belang bij een vrije wereld. „Wij hadden toch de oorlog beëin digd in de vaste overtuiging een recht vaardige vrede voor vrije mensen in een vrije wereld" te scheppen. Een vre de op andere grondslag zou slechts een wapenstilstand zijn, die gemakkelijk de kanonnen opnieuw zou kunnen laten spreken. Vandenberg zeide, dat com munistische afbraakploegen reeds op het plan-Marshall waren losgelaten. De V.S. zouden niet voor altijd in een >e- De Britse ambassade verzocht ons het volgende mede te delen „Prinses Elizabeth en de Hertog van Edinburgh hebben een groot aantal telegrammen en brieven uit Nederland ontvangen waarin hun beider geluk en een mooie toekomst werden toege wenst. Hunne Koninklijke Hoogheden stellen er prijs op te verklaren dat de ze welgemeende wensen een grote bij drage geleverd hebben tot hun tegen woordig geluk. Zij zijn diep getrof fen door het aantal mensen dat aan hen geschreven heeft en door de war me genegenheid, die uit hun woor den sprak. Hunne Koninklijke Hoog heden zijn niet in staat al deze brie ven en telegrammen persoonlijk te be antwoorden maar zij verzoeken deze algemene kennisgeving te aanvaarden air uitdrukking van hun grote dank baarheid". De eerste foto van het Engels Prinselijk Paar gedurende Hun Wittebroodsweken. Prinses Eliza beth en de Duke of Edinburgh tij dens een wandeling in de bossen van Broadlands. broken wereld kunnen bloeien. Iedere wereldrevolutie zou de „scalp" van Amerika als eerste prijs opeisen. RIJDT MEE MET DE VRIEND- SCHAPSTREIN. .Vandenberg betoogde, dat het tussen tijdse program noch zijn opvolger een economische oorlogsverklaring beteken de tussen West- en Oost-Europa. Het was dringend nodig, dat de handel tus sen Oost en West hersteld werd. De hulpprogramma's beoogden slechts de samenwerking tussen de door de oorlog geteisterde landen te bevorderen. Ten slotte sprak Vandenberg over de „Vrij heidstrein" die een reis door de V.S. maakt en waarin historische Ameri kaanse documenten betrekking hebbend op ie Amerikaanse vrijheid en staats inrichting worden tentoongesteld en de „Vriendschapstrein" die het land doorkruist en giften voor Europa inza melt. Hij vergeleek het wetsontwerp met de „Vrijheidstrein" en de „vriend schapstrein" en sprak de hoop uit, dat de senatoren mee zouden rijden. Het is de Bergen op Zoomse politie gelukt een inbrekersbende te ontmas keren die reeds gedurende een half jaar deze stad en haar omgeving on veilig maakt. De dieven hebben bij verschillende firma's textielgoederen, geld, sieraden, consumentencrediet- bonnen en 'n hele brandkast met geld, juwelen en waardepapieren buitge maakt. Niet minder dan 20 personen zijn bij het complot betrokken. De meeste be trokkenen wonen te Bergen op Zoom, doch ook enkele personen uit Stavenis- se zijn er bij betrokken. De zes hoofd daders zijn voor de officier van justi tie te Breda geleid. In tegenspraak met andersluidende berichten heeft de Nederlands-Indi sche regering de volgende verklaring verstrekt: „Het staat vast, dat onder de huidige omstandigheden nergens tot ontruiming van bezet gebied zal worden overgegaan. Overal, waar Ne derlandse troepen zijn, zullen zij blij ven. Over aflossing wordt inderdaad overleg gepleegd. Aflossing zal echter niet geschieden, voordat de aflossen- den de hun wachtende taak volledig hebben overgenomen". Een en twintig Franse soldaten zijn gedood en vijftien gewond toen de vrachtauto, waarmede zij naar Toulon vervoerd werden, slipte en in een ra vijn stortte. Slechts één soldaat in de wagen bleef ongedeerd. De soldaten zouden in Toulon scheep zijn gegaan voor opleiding in Noord-Afrika. BIDAULT VERTROKKEN Georges Bidault, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, is Maandag middag van het Parijse vliegveld Orly naar Londen vertrokken. Alvorens in het vliegtuig te stappen zeide Bidault, dat hij wanhoop de grootste zonde acht Hij zeide de vas te wil te hebben om te slagen, waar tot dusver geen resultaat is bereikt. Frank-rijks nieuwe Kabinetsforma stuwd door een groot teur Robert Schuman wordt om- aantal journalisten. Weersverwachting geldig tot Dinsdagavond. VEEL WIND. In het Noorden van het land: wis selende bewolking met regen- en hagelbuien. Krachtige, vooral langs de Waddeneilanden tijdelijk stormachtige N.W. wind. Guur weer. In het Zuiden van het land: wisselende bewolking met enkele verspreide buien. Matige tot krachtige N.W. wind. Weinig ver andering van temperatuur. Het Centraal Distributie-kantoor deelt mede dat de bonnen 0-26 en 524 aangewezen zijn voor het extra rantsoen voor 200 gram suiker of versnaperingen, of 400 gram jam voor Sint Nicolaas. Deze bonnen zijn geldig t/m 13 December a.s. Terecht bestaat in ons land grote waardering voor het werk van de NIWIN. Deze zorgt o.a. voor de ver zending van pakketten voor onze mili tairen in Indonesië. Thans is de NIWIN met een andere actie begonnen, die in de kringen van het bedrijfsleven met minder sympathie begroet is. Deze be treft het z.g. Marijke-pakket, een pakje met Indonesische producten, die de Ne derlandse militairen naar verwanten in het moederland mogen sturen. Het Marijke-pakket zal o.a. peper, nootmus kaat, thee, koffie, suiker (4f rijst) be vatten. Het ligt in de bedoeling van de NIWIN, om aan deze NIWIN-actie een blijvend karakter te geven. Hier rijst de vraag, of het juist is, dat een instel ling als de NIWIN een dergelijke actie opzet en uitvoert met een volledige uit schakeling van de handel. Het gaat hier om producten, die in ons lapfi nog niet of moeilijk langs de distributieweg te verkrijgen zijn. Indien men in Indo nesië blijkbaar over zekere voorraden beschikt, zou het volgens bepaalde krin gen in het bedrijfsleven juist zijn, in dien deze goederen werden gedistri bueerd met inschakeling van de normale handel. Elf leden van de nieuwe Franse rege ring maakten reeds deel uit van de voorgaande, namelijk Robert Schuman, Georges Bidault, Andre Marie, Jules Moch, Ph. Teitgen, Marcel Naegelen, Daniël Mayer, Robert Lacoste, Paul Bechard, Johannes Dupraz en Andre Maroselli. Zes leden van het voorgaan de kabinet hebben geen zitting meer in het nieuwe, namelijk Ramadier, Yvon Del bos, Edouard Depreux, Marcel Roclore, Jean Letourneau en Albert ï'orcinal (de twee laatsten waren secre tarissen) De nieuwe Franse regering heeft, na vier-en-een-half uur vergaderd te heb ben, bekend gemaakt, dat zij een alge mene oplossing van het vraagstuk der lonen en prijzen nastreeft. De moeilijk heden op dit gebied worden door de regering als de grond-oorzaak van de stakingsgolf beschouwd. De regering is bovendien van plan de voorwaarden te scheppen, waaronder openbare orde en vrije arbeid verzekerd zijn. Pierre Abelin, staatssecretaris (toegevoegd aan minister Schuman), heeft meegedeeld, dat er „vermoedelijk een algemene loonsverhoging zal plaats hebben en dat lonen en prijzen in evenwicht zul len moeten zijn". Men meent hieruit te moeten opmaken, dat de prijzen van een aantal industrie-producten opnieuw omhoog zullen gaan. Abelin voegde er aan toe, dat elke maatregel met be trekking tot lonen en prijzen alleen effect kan hebben, indien de openbare orde gehandhaafd blijft. In verband met het verzoek van het Algemeen Vakverbond een delegatie naar de regering te mogen zenden ten einde de situatie, die op staking over de gehele linie zou dreigen uit te lo pen, te bespreken, heeft de regering tot dusver het stilzwijgen bewaard. Som migen zijn van mening, dat de leiders der stakingsbeweging zich afvragen, of zij de toestand meester kunnen blijven en op de arbeiders kunnen rekenen. In die Franse havens, waar gestaakt wordt, zijn honderdduizenden tonnen voedsel niet gelost. Daarentegen zijn te Parijs de melkvoorraden voor kinderen door de stakers zelf gelost. In het bewogen en gevaarlijke cir cusleven spelen zich soms tragische tonelen af, die echter niet altijd tot de buitenwereld doordringen. De zestien duizend toeschouwers van het circus „Ringling and Barnum and Baily", op rondreis te Miami, hebben gezien, hoe een vader zijn nek brak bij de redding van zijn twee kinderen, die bij de uitvoering van hun lucht- nummer, dreigden te verongelukken. De Alzana's voerden hun luchtacro- batiek uit op een stalen draad, twaalf meter boven de grond, en zonder net. Harold, 31 jaar, droeg zijn 16-jarige zuster Hilda op de schouders, toen hij eensklaps tengevolge ener verkeerde beweging, het evenwicht verloor, zo dat beiden in de diepten stortten. Met een buitengewone tegenwoordigheid van geest sprong de toekijkende va der naar de plaats waar zij neerkwa men om met zijn lichaam hun val te breken. Hij gelukte in zijn opzet, want Ha rold kwam er van af met twee gebro ken ribben en Hilda met enkele blau we plekken. Hun vader echter betaal de zijn toewijding met zijn leven, want bij de schok brak hij zich de nek en overleed kort daarop. In aansluiting op de mededeling over de verhoging van de prijzen van varkensvlees, zuivel- en melkproducten volgen hier de nieuwe prijzen: Varkensvlees: Fricandeau f 2.90 per kg (oude prijs f 2.55), carbo- nade f 2.55 (f 2.25), spek f 1.90 (f 1.70), poten en krabben f 1 (f 0.85) gehakt f 1.85 (onveranderd). Vleeswarenpro- aucten, waarin varkensvlees is ver werkt, stijgen gemiddeld in prijs met een cent per 100 gram. Producten, waarin uitsluitend varkensvlees is ver werkt, ondergaan een prijsverhoging, welke variëert van 7 tot 14 cent per 100 gram. De grootste stijging in deze groep ondergaat blaasham, nl 14 cent per 100 gram, welk product wel onderscheiden moet worden van het z.g. hamspek, dat een soort mitatie is en vrijwel geheel bestaat uit nuchter kalfsvlees en in de prijsverhoging niet is betrokken. Kaas: De prijzen voor kaas per kg zijn: (A) volvette kaas met uitzonde ring van de onder f en h vermelde soorten f 2.20 (oude prijs f 1.85); (B) alle soorten 40 plus kaas, al of niet voorzien van kruidnagels en/of komijn, met uitzondering van de onder C, G en I genoemde soorten f 2.— (f 1.70); (C) 40 plus fabrieks Leidsekaas, 40 plus Friese nagelkaas en 40 plus kanterkaas f 2.20 (f 1.85); (D) 20 plus fabrieks Leidse kaas, 20 plus Friese nagelkaas en 20 plus kanterkaas f 1.90 (f 1.60; (E) boeren Leidse- en Delftse kaas f 2.13 (f 1.80); (F) volvette korstloze- (blok- kaas) en smeerkaas in verpakkingen boven 50 gram f 2.30 (f 2.—); (G) 40 plus korstloze (blokkaas) en smeerkaas in verpakkingen boven 50 gram f 2.20 (f 1.90); (H) volvette korstloze kaas (blokkaas) in verpakkingen t/m 50 gram f 2.70 (f 2.40); (I) 40 plus korst loze kaas (blokkaas) in verpakkingen t.m. 50 gram f 2.60 (f 2.30). Limburgse en Hervese kaas per kaasje van 200 gram bij verkoop in de provincie Lim burg, jonger dan vier weken f 0.43 (f 0.31), vier weken of ouder f 0.46 (f 0.33). Melk- en melkproducten: In alle rayons stijgt de tot 23 November 1947 geldende melkprijs met 2 cent per liter gestandaardiseerde melk. In het z.g. vollemelkgebied stijgt de prijs met 3 cent per liter. Alle melkproducten van gestandaar diseerde melk, zoals pap, yoghurt, zijr eveneens met 2 cent per liter verhoogd. Het grootste vliegtuig ter wereld, de XC99, heeft met goed gevolg zijn eer ste proefvlucht volbracht, aldus meldt het Franse Persbureau AFP uit San Diego. Het toestel, dat 133 ton weegt en door 6 motoren van elk 3000 pk. wordt voortbewogen, kan 400 volledig uitgeruste manschappen vervoeren met een gemiddelde snelheid van 500 kilo meter per uur over een afstand van 13.000 kilometer. De bouw, die 4 jaar geduurd heeft, heeft de Amerikaanse luchtvloot, waar het toestel voor is vervaardigd, 15 millioen dollar gekost In Washington verwacht men, dat de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, George Marshall, en zijn delegatie „zeer spoedig" naar huis zullen terukeren, indien Molotov, de Sovjet-Russische minister van Buiten landse Zaken, weer zal beginnen met wat men beschouwd als „de gebruike lijke Russische vertragingstactiek". Niemand te Washington gelooft, dat Marshall er veel voor voelt om weken achtereen naargeestige debatten over procedure-kwesties aan te horen of te vceren, indien Molotov niet met voor stellen komt, die een redelijke kans bieden om de huidige impasse te ver breken. Zowel in officiële als in pers kringen verwacht men, dat de aan staande zitting der ministers van Bui tenlandse Zaken de langverwachte ontknoping zal opleveren. Men ge looft, dat Marshall gekant is tegen de gedachte aan een afzonderlijk vredes verdrag met West-Duitsland, zelfs als de vier ministers niet tot overeenstem ming mochten komen. De Fransen hebben echter reeds te kennen gege ven, dat zij hun zone met de Brits- Amerikaanse zullen verenigen, in ge val de conferentie geen positieve re sultaten oplevert. In België is de Konings-kwestie weer aan de orde gesteld. Een recente foto van Koning Leopold met zijn beide zoons op zijn land goed in Zwitserland, waar hij momenteel vei blijf houdt. Ten Westen van Nieuwersluis ver keert een tot nu toe onbekend schip in nood. Vanaf 't schip worden vuur pijlen afgeschoten. Een reddingsboot en een sleepboot hebben de haven van Vlissingen verlaten om zo mogelijk assistentie te verlenen. Later zijn de sleep- en reddingboot, die ter assis tentie waren uitgevaren, echter onver- richterzake teruggekeerd. GRIEKS SCHIP AAN DE GROND Het Griekse stoomschip „Evros" is ter hoogte van Ostende aan de grond gelopen en wenst assistentie. Sleepbo ten vertrokken uit Vlissingen. Het hoofdkwartier van de Egypti sche politie heeft iedere publicatie van nieuws betreffende een samenswering, waarbij Egyptische legerofficieren zouden zijn betrokken, verboden. De wachtposten bij de parlementsgebou wen zijn versterkt en een onderzoek is in volle gang, aldus werd medege deeld. Het verbod volgde op een be richt in de avondbladen, dat „twaalf leden van het openbaar ministerie een geheim onderzoek instelden naar een z.g. complot tegen een hoge func tionaris" en dat 14 woningen waren doorzocht. In de mededeling van de politie wordt geen melding gemaakt van arrestaties. Gedurende de laatste dagen zal de huisvrouw met meer dan gewone aan dacht de berichtgeving in de dagbladen hebben gevolgd. Zij immers heeft de belangrijke taak om het huishoudgeld van haar gezin te beheren en op die wijze te besteden, die in deze zo dure tijd het meest verantwoord is. Zij is het, die van het grote leger der consumen ten als directe afneemster de voor naamste factor vormt. Dank zij een vrij strenge en zeer nodige prijzenpolitiek wist zij de laat ste tijd wel wat zij aan de prijzen had, hoe zij die zaak moest aanzien om er telkens zo goed mogelijk doorheen te komen. Dat dit echter een zeer wijs be leid vergt is duidelijk. De winkelomzetten waren tot Aug. van dit jaar ongeveer 2% a 4 maal zo laag als vóór de oorlog. Sinds Augustus ontstond echter een daling van een derde tot een vierde. Dit wijst er op dat de verbruiker meer waarde gaat hech ten aan het geld mede ten gevolg» van stijging der productie en het niet meer zo lichtvaardig uitgeeft als voor heen. In de vrij grote stabiliteit der prijzen is echter op het ogenblik een dermate grote beweging gekomen dat er van evenwicht geen sprake meer is. Er wordt geschermd" met prijsverlagingen en prijsverhogingen en dat op een ter rein dat de grote massa van het volk zo direct raakt dat een algehele her oriëntering nodig. We hebben nl niet de indruk dat het enige tijd weer rustiger zal worden. Nu dit probleem eenmaal in beweging is gebracht zal het een grotere kunst zijn weer de noodzakelijke rust op dit terrein te scheppen. Beziet men alle maatregelen van wat meer nabij dan valt onmiddellijk te constateren, dat de verhoging van de zuivel- en vleesproducten niet gering is. Dit is een verhoging, die men dage lijks voelt, terwijl de voornaamste ver laging artikelen betreft die of tot de z.g. schaarse behoort of zeker niet tot de dagelijkse verbruiksgoederen zoals bessensap en groentenconserven. Jam, dat op de suikerbon moet worden ge kocht, is een product dat door zijn lagere prijs zeker niet als compensatie kan gelden. Doch hoe zullen deze prijs verlagingen in het kruideniersbedrijf worden opgevat? Men klaagt reeds steen en been al dient hier in aanmer king te worden genomen dat het zeer grote, wellicht te grote aantal kleine zelfstandigen ook een zeker gewicht in de schaal legt. De in het vooruitzicht gestelde prijsverlagingen bij de textiel zijn inderdaad niet gering doch het is een voornemen. Hoe de practijk zal zijn, kan slechts worden afgewacht. De verhoging van de prijzen van zuivel- en vleesproducten was te ver wachten. Op het zgn. levensmiddelen pakket werd n.1. sinds de bevrijding door het rijk zulk een subsidie ver leend, dat de fondsen een te zware druk zijn gaan uitoefenen op het jaarlijkse tekort van de algemene begroting dat dit niet vol te houden bleek. Dit is een abnormale toestand die zeker correctie behoefde. Wij moeten er op aan dringen deze materie zo serieus en kundig mogelijk te behandelen. Reeds eerder betoogden wij het enorme belang van een juiste strenge prijzenpolitiek waarmede het loon- vraagstuk parallel loopt, vooral nu de winter, een meestal duurdere periode, weer voor de deur staat. Het beeld, dat Frankrijk op het ogen blik te zien geeft, moet voor ons land wel zeer sprekend zijn. Het land heeft sinds de bevrijding voortdurend met zware economische moeilijkheden te kampen gehad. De Fransman is vernuftig en taai en een eensgezind volk had het ook hier wel aangekund. Doch een zekere politieke richting sloeg uit de slechte toestanden munt, sticht verwarring, juicht bij een staking en voert op deze wijze een ge heel volk naar de ondergang. Laat ons voor zulk een chaos waken. Een nuch- '?re ,en verstandige loon- en prijspoli tiek is een van de voornaamste barri caden tegen de chaos. AD INTIREM In de afgelopen nacht hebben zich in verschillende wijken van Brussel opnieuw bomontploffingen voorge daan. Er zijn geen personen om het leven gekomen, doch op sommige plaatsen is ernstige schade ontstaan. Tot dusver is er nog geen officiële verklaring over de ontploffingen af gelegd. Men gelooft, dat deze aansla gen deel uit maken van protesten van voormalige Duitse politieke gevange nen tegen vrijlating van politieke de linquenten. KINDERPOSTZEGEL-ACTIE Op veelvuldig verzoek heeft het Nederlands comité voor kinderpostze gels besloten de termijn van inzending voor de Sint Nicolaas-luisterwedstrijd „Voor het Kind" te wijzigen. Oplos singen dienen thans te worden ver- jonden uiterlijk op Donderdag 27 No vember a.s. aan Sint Nicolaas. Kei zersgracht, Amsterdam.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1