HITLER's opperkok werd democraat In verre TERRA INCOGNITA door J. D. VAN EXTER Novemberbos ik hielp de chinees Wij spelen Bridge Hij bedient nu de hoge Amerikaanse officieren Schedel van oermens gevonden yAN fsJABIJ Kwade reuk .J Wij luisteren naar Van heer tot heer feuilleton Autopark nog niet op peil Van Boek fof B oek (Van een U.P.-correapondent). De man, die Hitler'a „butler" was in de Rijkskanselarij gedurende twaalf jaren, is „.gezuiverd" en heeft een nieuwe functie aanvaard .als chef-kellner in „Cogen House", een particuliere club uitsluitend voor Amerikaanse generaals en ko lonels. Arthur Kannenberg en zijn vrouw J"rieda, die eens Berlijn's beroemdste kokkin was, zijn dezer dagen hun nieuwe leven begonnen, nadat het de- nazificatiehof van Reichenthall had vast gesteld dat zij slechts „volgelingen van de nazipartij" zijn geweest en hun een boete had opgelegd van 2500 Rijksmark. Kannenberg vertelde, dat hij en zijn vrouw pas nadat men gedreigd had dat hun Berlijns restaurant geboycot zou worden, indien hij het niet deed, lid van de Nazipartij waren geworden, in 1931. Daarna, in 1932 aanvaardde Kan nenberg (immers volgens het Hof slechts een gewone volgeling) de di rectie over het Brauhaus in München, hekend nazi-centrum. Maar in het begin van 1933 kwam hij al in dienst bij Hitier zelf. Sindsdien zwaaide hij de scepter in de keukens en kelders van de Rijkskanselarij, waar hij ceremonie meester was en oberkellner, barkeeper, hofnar en alles en nog wat voor Hit- ler's officiële partijen, diners enz. Kannenberg genoot geen finaneiëel voordeel van zijn partijlidmaatschap, zo maakte Reichenthall's denazificatie- hof uit. Maar zijn salaris bedroeg in 1943 12.000 Rijksmark, Kannenberg heeft niets gedaan om de nazi-ideologie te verbreiden, is een andere uitspraak van dat Hof. Maar Kannenberg sorgde maar wat goed voor de gasten van de „Führer", die hij met wijnen en spijzen be diende. Zj) waren o.a. Tsaar Ferdi- nand en koning Boris van Bulgarije, de koningen Carol en Michael van Roemenië, koning Vlctor Emanuel van Italië, Mussolini en Franco, maar schalk Antonescu en diens Franse James Kitching, van de universiteit van Witwatersrand, heeft twee maan den geleden in een kalkgroeve bij Pot- gietersrust in Noord Transvaal, 't ach terste deel van een schedel gevonden van een menselijk wezen dat de helft van de hoeveelheid hersenen had van de tegenwoordige mens. Men meent hierin een direct bewijs gevonden te hebben, dat een millioen jaar geleden deze menselijke wezens rechtop liepen, vuur gebruikten en op groot wild jaag den. Men neemt aan, dat dit wezen meer dan een aapachtige verwant van de huidige mens is, zoals de oermens van Java en Peking, is. Dat deze oermens het gebruik van vuur kende, leidt men af uit het feit, dat in de nabijheid van de vindplaats van de schedel veraste beenderen zijn gevonden. In China worden algemene verkie zingen gehouden, waarbij rond 250 mlllloenen analphabeten hun stem moe ten uitbrengen. Dat kan voor de le den van de stembureaux een pretje worden! x— Spaak heeft drie gram radium naar Zwitserland gebracht als een geschenk van België aan de Zwit' serse bevolking. Ook hier onderhou' den kleine geschenken blijkbaar de vriendschap. X— Jan Popma te Leeuwarden herdacht het zeldzame feit, dat hij 40 jaar in functie was als loopjongen. Er zullen er maar weini gen in den lande zijn, die op een der gelijke loopbaan kunnen terugzien, —x— In de Verenigde Staten lijdt de jeugd op het ogenblik aan de water- pistolenziekte. Ze schieten niet al leen met waterstraaltjes, maar ook met inkt..., terpentijn, bier en bleek- water. Leuke kinderenl xBij een opinieonderzoek in de stad Cincinnati (USA) bleek dat 30 procent van de in woners nooit had gehoord van de Ver enigde Naties. Bij ons hebben 30 pro cent van de inwoners er al te veel van gehoord. xDenemarken gaat door voor het land van de zindelijk heid. Daar worden, zo lezen we in een krant, de marktterreinen door pu bliek en kooplieden verlaten, zoals het vóór de markt was. Bij ons is dat precies zo, alleen de koeien laten er nog wel eens iets achter xDe 45-j atoomgeleerde dr. Louriston C. Mars hall wilde eens een kunstje doen. Hij probeerde een salto-mortale achter waarts en brak zijn nek. Hieruit bl iikt, dat zelfs atoomgeleerden nog wel iets kunnen leren xEen officiële sta tistiek meldt, dat het aantal huwelij ken in de Verenigde Staten vóór 1946 bet record"etal bereiktp van 2.285.539. Het aantel echtscheidingen bedroeg 613 400. Of dit laatste ook een record is. wordt er niet bij verme'd. x We lezen in de bladen, dat 't vervoer en de are vering van Dersturf weder- om vrij is. Ter verduideJ'ik'ng voegen We bier ar* toe. dat het h'er geen turf b*tr„ft. gnori"nl voor de nerg zou zi'n <3 vrij zUn el blij als w-e wat papier krijgen. collega Petain, maarschalk Manner- heim uit Finland. Ik was de enige burger in Hitler's om geving", verklaart de grijze Kannen berg. „Ik was ook de enige die inter nationaal dacht", voegt hij er niet zon der trots aan toe. „De overigen, Hitier inbegrepen, dachten alleen maar natio naal. Ik droeg geen uniform, geen in signes, bekleeddé geen rang, had geen officieren. Ik trachtte daarmee mijn neutraliteit te bewijzen". Verschillende van Hitler's nazi-gasten probeerden dan ook Kannenberg uit des FUhrers dienst te krijgen. Zeven pogingen wer den aangewend, zegt Kannenberg, maar zeven maal mislukte de opzet en wei gerde Hitier zijn thans „gedenazificeer- de" opperhuisknecht te ontslaan. „Nu ben ik mijn democratische leven begonnen", verzekert Kannenberg. rn t is niet uit te maken of er spot of vol doening is in zijn woorden. „Ik heb alle regels van de democratie geleerd tij dens mijn internering van 18 maanden in een kamp te Garmisch", verklaart hij. En de zuiveringsautoriteiten heb ben hem gewogen en zwaar genoeg be vonden. Zodat de trouwe huisdienaar van Adolf Hitier thans de schotels en glazen mag gaan vullen van de Ameri kaanse opperofficieren, die de legers aanvoerden die zijn eerste baas ver sloegen. Copyright R.D.P. Uitkering bij vorstverlet Door onwerkbaar weer (vorst of sneeuwval) werkloos geworden werkne mers, onder wie land- en tulnarbeiders. die op grond van collectief contract of andere arbeidsvoorwaarden geen loon of wachtgeld ontvangen, zullen olijkens een circulaire van de minis ter van sociale zaken aan dl gemeen tebesturen aanspraak kunnen maken op Uitkering krachtens de overbruggings regeling. Deze uitkeringen komen niet in min dering op de uitkeringsduur van de overbruggingsregeling. Ook voor ar beiders van 65 Jaar en ouder geldt met inachtneming van de nood rot ouderdomsvoorziening degfe regeling. De gehele dag heeft de gure najaarswind de bomen doen kraken. Zwiepend heeft hij de hoge takken omgebogen en het losgerukte herfstblad opgenomen en voortgejaagd als in een wilde warrelende dans. Nu ls het stil geworden De schemering daalt zachtjes neer, als een luchtig dansende fee, haar wazige sluier fijntjes spreidend tussen de donkere stammen en takken. Mijn voeten gaan over een brons- en goudkleurig taptjt van losjes opge stapeld blad, dat zacht meeveert by iedere stap en boven m^n hoofd maken telkens weer nieuwe bladeren zich los en dwarrelen neer met haast onhoor bare ritselgeluldjes. Nu belicht de scheldende dag nog zwak de kleuren van hot herfstbos. Onder de verwarde, dicht in eengedrongen takken der lage eikenstruiken ls de grond donkerbruin, bijna .1 fï'ri- zwaft van dorre ver- V yt schrompelde bladeren, maar 1/ het goudgeel voert de bo ventoon onder de statige imposante beuken. Won dermooi zyn de kleurscha keringen om m(j heen. Maar het allermooiste van de herfst Is, dat hij ons een belofte geeft. Want aan de kaalgeworden takken en twygen zitten al weer heel kleine knopjes, waarin het leven zal sluimeren gedu rende de lange koude win tertijd. Het bospad ligt hier en daar bezaaid met vierpun tige bolstertjes van de glim mende bruine beukennoot jes. Aan de buitenkant zijn ze stekelig en hard, maar hoe mooi satijnzacht be kleed is de binnenzijde, die voor de rijpende vruchtjes eens een veilige besloten heid vormde I Een bedrijvige merel woelt het neergevallen blad om. Dan komt de onderlaag bloot. Het is een kleverige, zwarte massa van rottende, op elkaar ge plakte bladeren, waarin h(j met vlugge snavelplkken naar voedsel zoekt. Stil en plechtig staan nu de hoge bomen, zoals een meng staat bij een sterfbed, vol van een beklemmende verwachting, die haast de adem doet Inhouden. Dan, plotseling, daalt uit de betrokken lucht een fijne regen neer. Het maakt een zacht ruisend geluid op het blad, om spoedig over te gaan in het tikkelen van grotere druppels. Een prikkelende geur van rottend blad stijgt op van de aarde. Het is alsof de natuur zich even ontspant, maar spoedig wordt het triest en donker in het bos. Dieper op de achtergrond is geen boom of struik meer te onder scheiden. Het is een zwarte muur geworden van een beklemmende duister nis. Ergens in de verte klinkt de angstschreeuw van 'n vogel en dan is er in de wijde eenzaamheid weer niets anders te horen dan het monotoon geruis van de regen. De paden worden donker en modderig. De takken druipen en langs de nat- glimmende boomstammen siepelt het water in straaltjes naar beneden. Dan dringen de geluiden van de verkeersweg tot mij door en tussen de laatste stammen zie ik het licht van een lantaarn, Achter mjj laat ik het Novemberbos, druipend en eenzaam in de scheme ring van een stervende herfstdag. POP ADEMA. VIII. Een interessant geval. In ons archief vonden wij het vol gende aardige spel, dat uw aandacht wel waard is. De kaartverdeling van een spel in de eerste ronde was als volgt: S. 5 H. h - b - 10 - 7 5 R. h - V - 10 - 5 - 4 - 3 KI. 7 S. 8 S. v - 7 - 6 - 4 - 3 - 2 H. 6 - 4 H. 3 - 2 R. - a- 9- 8- 7- 2 R. b KI. - v - 10 - 8 - 6 - 4 KI. b - 9 - 3 - 2 S. a - h - b - 10 - 9 H. a - v - 9 - 8 R. 6 KI. a - h - 5 Zuid en Noord bereikten op dit spel een contract van 6 harten, wat niet kwetsbaar 980 punten opleverde. Zoals wel eens meer gebeurt, werd over dit spel nagepraat. En toen deed Oost bij vergissing zijn kaarten op de plaats van Noord en omgekeerd. Toen vond de Zuid van de tweede ronde de kaar ten van Oost bij zijn partner op de Noordplaats en kwam tot een 6 schop penbod, wat hij na hartenuitkomst van West op bijzondere wijze wist te maken. Na deze tweede ronde sprak de eer ste Zuid met de tweede en was zeer verbaasd te horen, dat ook plus 980 was gemaakt, maar in 6 schoppen. De wedstrijdleider kwam er aan te pas. In zijn haast om het spel in orde te bren gen, maakte deze een nieuwe vergis sing. In plaats van de kaarten van Oost en Noord om te ruilen, verwisselde hij de kaarten van Noord met die van West met het gevolg, dat Noord-Zuid (dus eigenlijk (Z.-W.) in de derde ronde kwamen tot een contract van 6 klaver, dat West (met de oorspronkelijke kaar ten van Oost) doubleerde en Zuid re doubleerde. Door een dwangpositie werd ook dit spel en nog wel met een overslag gemaakt en N.-Z. berekenden 480 plus 300 plus 200 voor de ge red. overslag is 980. Zo was dus merk waardigerwijze door elk der 3 N.-Z. paren hetzelfde puntenresultaat be haald op drie verschillende combinaties van dezelfde kaarten. Alleen was bij de derde berekening de klein-slam pre mie vergeten. Aardig is het spel in de drie verschillende contracten na te spe len! De Engelse minister voor Brand stof- en Energievoorziening, Hugh Gaitskell, hield een rede. waarbij hij betoogde, dat de Engelsen minder baden moesten gebruiken met het oog op de kolenbesparing. „Persoonlijk," zei hij, „heb ik nooit veel gebaad en ik kan de genen, die het zo voel doen, de verzekering geven, dat ze hun ge zondheid niet schaden door zich wat te beperken. En wat hun uiterlijk betreft, het meeste zit toch onder de kleren en niemand ziet het." Gaitskell had te veel gezegd voor de slagvaardige Churchill, die deze commentaar gaf: „Wan neer de leden van het ministerie zo beginnen te praten, hoeven wij ons niet meer af te vragen, waar om de eerste minister en zijn vrienden steeds meer in een kwade reuk komen te staan." WOENSDAG 86 NOVEMBER HILVERSUM I, 301 m., geeft Nieuws om 7, 8, 1, 8 en 11 uur VARA: 8,11 Lichte morgenklanken. 8,00 Werken vsn Schubert. VPRO: 10,Morgenwijding, VARA: 10,48 Voordracht 11,00 Non- StOpprogramma, 12,00 Vincentino, 12,33 Plano-duo. 1,80 The pralrle-Rambleis 2,00 Nieuwe kinderboeken, 8,18 Jtugd- concert. 3,00—3,15 Voor de jeugd 8,13 Varia. 6,20 Muaette-klanken 7,15 Liedjes van Pisuisse, VPRO: 7,30 Cursus VARA: 8,15 Metropole-orkest. 9,00 „Uit Neerlands verleden" 10,13 Om roep Kamerorkest. 10.45 Van boek tot boek. 11,15 Zang en orgel, HILVERSUM II, 413 m, geeft Nieuws om 7, S, 1, 7, S en 10,30 uur NCRV: 7,45 Een woord voor de dag. 8,30 Montere morgenklanken. 9,00 Voor jonge Sieken 9,35 Klassiek morgenconcert, 10,30 Morgendienst 11,00 „Landverhuizers" 12,00 Nederlands Kamerkoor. 12,33 Mendelsschn orgelcyclus 1,15 Plano-mu- ziek 1,45 Musette-Orkest. 3,30 Vro lijke klanken bij de thee, 3,00 Omroep, orkeat. 4,15 Koorzang 4,45 Voor jon gens en meisjes 5,30 Concert citerspel. 6,30 De voorgeschiedenis van onze mo derne literatuur 7,46 Engelse les. 8,15 Zweedse liederen. 9.35 Concert gebouw-orkest. 10,45 Avondoverdenking 11,00 Sweellnck kwartet. Nederlandse Ultaendlng B.B.C.: 7,49 Nieuws: 1796 m, en U K O 14,15. Nieuws: 35o m. en uxo, 20,30 Programma: 1796 en 49, 41 en 31 m In het jubileumnummer van het Maandblad van berechting en reclas sering van volwassenen en kindeven, uitgegeven ter gelegenheid van het vijf en twintig-jarig bestaan van de politie- en kinderrechtspraak ln Ne derland, staat een aardig verhaal over een Engelse politierechter en dien» verhouding tot de justiciabelen, di» bij hem verschijnen moesten. Politierechter Sandbach had na 21 politlerechterlijke jaren onder d» straathandelaren in het West End be gin October zijn laatste zaak behan deld. Toen trad John Gilbert naar vo ren, een straathandelaar, die meer dan honderd maal door hem was veroor deeld en die nu aan het hoofd stond van een deputatie van straathandela ren, die aan de, politierechter ten af scheid hun hartelijke dank kwamen brengen. Bovendien boden zij hem 'n zilveren snuifdoos aan met het op schrift: To a grand old English gent leman from old street traders Of the West End London 1947. (Aan een no bel oude Engelse heer van de oude straathandelaren Van het West Einde Londen). Bewogen dankte de politierechter: U hebt mij steeds hoffelijk behandeld ei: nooit heb ik van u een ruw woord of een boze blik gehad. U hebt altijd tot mij gesproken en ik hoop ik ook tot u als een heer tot een an dere heer. Ik hoop dat we elkaar goed hebben verstaan. V.S.V.—HAARLEM. Spelmoment van deze wedstrijd, welke met 30 door Haarlem werd gewonnen. Wlm Roozen glipt tussen de verdediging door en scoort na 25 minuten het eerste doelpunt. DOOR W. KOK Wij, de Chinees en ik, hielden het nog minuten vol.... Zelfs meer dan 'n kwartier. Waar wij intussen terecht waren gekomen, wist ik niet meer. De Amstel met zijn slanke Montelbaens- toren rechts en de meeuwen op de hoge naar teer ruikende palen tegen de kade, moest al ver achter ons liggen. De buurt, waardoor ik de Oosterling volgde, was mij totaal onbekend en erg aantrekkelijk zag het er ook niet uit. Het rook er bovendien onfris en ik kreeg zuiver heimwee naar mijn kan toorkruk een gevoel, dit lk enige uren tevoren nooit had geloofd te kun nen beleven. De geuren van een 's morgens geboende vloer en van carbon papier, het geluid van schrijfmachines- in-werking. zoevende glazen deuren en ver verwijderde stappen boven op een gang, het zou mij alles liever zijn ge weest dan dit. Het plotselinge stilstaan van de Chi nees verbrak mijn overpeinzingen. Hij had zijn koffer neergezet en ik haastte mij dat voorbeeld te volgen. Er rinkel de bij die beweging iets in de geheim zinnige koffer; het maakte mij angsti ger en nieuwsgieriger tegelijk. De man zweeg, lk volgde zijn bewegingen. Hij knoopte zijn regenjas open en diepte uit zijn broekzak een boa sleutels op. Een ogenblik later gleed één der sleu tels in het slot van een deur, waar achter zich naar weldra bleek, een smalle stelle trap zonder loper bevond. Ook de wanden waren geheel kaal. Een lichte duisternis hing in de trapope ning. Ik kon dan ook een lichte huive ring niet onderdrukken, toen de Chi nees z«n koffer weer opnam en sprak: „Gij eerst klimmen, ik volgen Ik besteeg de treden. De man achter mij liet met een slag de deur in het slot vallen. Het was een ogenblik alsof de klap van die deur mij alle heldere gedachten uit het hoofd joeg. Maar het volgende moment had ik mijn positie ven terug. „Houd je denken scherp", zei ik tot mijzelf, „bewaar je tegen woordigheid van geest, want je ziet zo langzamerhand toch zelf ook wel, dat dit geen zuivere koffie kan zijn, ten minste. Boven aan de trap werd het weer iets lichter. Wij stonden op een kleine overloop en door drie matglazen vensters in even zovele deuren drong wat licht. Er was ook een tweede trap, die naar een volgende etage moest leiden. Ik keek al met een zucht naar mijn kof fer, die uiteindelijk de aanleiding was van de onprettige situatie, waarin lk mijzelf verzeild geraakt zag en die bo vendien hoe langer hoe zwaarder scheen te worden. Maar de Chinees zette zijn koffer weer neer en haalde opnieuw de sleu telbos tevoorschijn. Ik keek toe en op eens viel het mij op hoe ontzettend, hoe beangstigend stil het in dit mij on bekende huis was. Uit geen enkele ka mer klonk niet welk geluid ook, zelfs niet het tikken van een klok. Dit alles maakte zo'n indruk op mtj, dat louter het Idee een ontvluchtings poging te wagen niet in mijn gedach ten kwam. Want ik voelde mij een ge vangene. De deur was geopend. Licht sprong in de ruimte, nadat de gele man het knopje had omgedraaid en samen ston den we in een grote kamer. Ik nam de omgeving in mij op. Voor de ramen hingen zwart vreemd geborduurde gor dijnen. Een Chinees interieur.mid den in een oude volkswijk van de hoofdstad, in een straat waardoor een net mens niet licht loopt.Vreemd. Alles was er uitgesproken luxueus. Het prachtige rode tapijt, de goud- bestikte doeken langs de wand. het veelkoppige beeld van een Oosterse godheid met star starende groene ogen, de geur. die in de kamer zweefde. De Chinees greep van een klein met kleurig hout Ingelegd tafeltje een zwartgelakte en met paarlmoer ver sierde doos, opende deze en bood mij een sigaret aan. Ik bedankte niet, zelf stak hij er daarna ook een op. Zou alles nog heel doodgewoon af lopen? Hij zou mij nu zeker zijn dank betuigen voor mijn niet geringe hulp en mij uitlaten. Ik had het gehoopt, maar... De man hield zijn regenjas aan, leg de een koffer op zijn kant en bukte zich om deze te ontsluiten. Mijn nieuwsgierigheid deed mij een moment al het andere vergeten en ik bukte mij voor zover de beleefdheid dat toeliet over de koffer heen. De sloten klikten. (Wordt vervolgd) In 1945 hoopte de regering, dat in 1950 het aantal personen-auto's op 100.000 zou kunnen zijn gebracht. In 1946 werden oorspronkelijk deviezen voor 25.000 personen-auto's beschik baar gesteld. Men verwachtte voor 1947 een invoer van 35.000 personen auto's, voor 1948 25.000 stuks en voor 1949 en 1950 jaarlijks 18 k 20.000 auto mobielen. In 1945 werden 204 perso nen-auto's ingevoerd, in 1948 plm. 7700 en in de eerste acht maanden van 1947 plm. 9400 stuks. Bovendien kwam een aantal auto's uit de dumps. Momenteel kan het aantal personen-auto's worden geraamd op 68.000 Binnen het kader van het plan Marshall was gevraagd, om een invoer in 1947 van nog 14.500 personen-auto's, in 1948, 1949, 1950 en 1951 telkenjare 19.500 wagens, waar van 7500 als uitbreiding en 12.000 als vervanging van versleten materieel. Met behulp van het plan-Marshall zou het volgens de KNAC kunnen geluk ken in 1950 't personen-autopark kwan titatief en kwalitatief op hetzelfde peil te brengen als op 1 Mei 1940, n.L 104.000 stuks. MANNEN IN KATOEN, door Johan Langer. (Uitg. Mij. „West-Friesland", Hoorn) Johan Luger heeft de hoofdfiguur van zijn nieuwste boek een schortje voorgebonden en hem als huisknecht in een keuken geplant, waar hij niet alleen voortreffelijk kookt, doch zich tevens een uitmuntend mixer betoont, die allerlei levenswijs-en-onwljsheden tot een exquise cocktail mengt, noch- tans uitsluitend genietbaar voor lie den, die wars van conventie zijn en van alles wat daarmee samenhangt. Hiermede ie in het kort gezegd, wat wij slechts in de brede zouden kun nen herhalen. Het dagboek van deze huisknecht (tussen twee haakjes een gesjeesde student, die op het as- phalt geworpen op deze uitzonder lijke wijze emplooy vindt) telt vele bladzijden vol cynische spotternij, die de burgerlijke moraal of wat daarvoor doorgaat nu niet bepaald onaangetast laat. Men zou het gehele geval ook kunnen zien als een satyre op het dienstbodenprobleem, dat in duizen den huwelijken tot de précaire vraag stukken gaat behoren vanaf het mo ment, dat de gedienstige haar eerste schreden over de drempel heeft gezet. Johan Luger schonk aan dit boek alle frivoliteiten van zijn dartele geest, daarbij af en toe een scherp puntje op de negende letter van het alfabet plaatsende. Deze geestelijke en vaak geestige vrijbuiterij, het zij nog maals beklemtoond, li kennelijk ge ïnspireerd door en dientengevolge geschreven met een volkomen negatie van alle begrippen van burgerlijke moraal. B. Prijzen Staatsloterij 502e Staatsloterij, 5e klasse, le ïyst. 1000.— no's 1087 12176 14410 15102 15785 21641 t 400.— 1558 6288 10437 11115 12004 f 200.— 1860 4284 9250 f 100.— 5003 6002 12345 15916 17256 19465 19687 21185 t

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3