Verdelingsplan voor Palestina aangenomen Weerbericht Ernst Lubitsch overleden Franse dagbladen in beslag genomen Maandag I Dec. 1947 70ste Jaargang no. 7675 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Met 33 tegen 13 stemmen Genève-Parijs Expresse door sabotage ontspoord Naareen Democratische Volkspartij Franse anti-stakingswet aangenomen Deportaties in de Sovjet- zone Een van Hollywoods' bekendste producers Het schandaalh Indonesië De Nederl. delegatie op de »Renville« Vijf kilogram lichter Saneringsmaatregelen voor bloembollen gehandhaafd Overheid en Jeugd BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Post gironummer 449041 Dir.: J. Bijlsma HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberichten 20 cent per mm. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.90. Wrnd Hoofdredacteur: Jac. Broersen, Rayonredacteur C. A. Dekkers De algemene vergadering der Verenigde Naties heeft het verde lingsplan voor Palestina, nadat op voorstel van Frankrijk de stemming vierentwintig uur was uitgesteld, aangenomen met drie-en-dertig stemmen voor, dertien tegen, tien onthoudingen. Eén delegatie was afwezig. Volgens het verdelingsplan wordt Palestina verdeeld in een Joodse en een Arabische staat, terwijl Jeruzalem internationaal gebied blijft De alge mene vergadering der V.N. zal een commissie aanwijzen, die Palestina be stuurt, als de Engelsen terugtrekken en de twee staten nog niet onafhan kelijk zijn. Tegen l Augustus zullen de Engelsen uit Palestina ver dedigende landen stemden vóór het verdelingsplan: Australië, Belgie. Eolivia, Brazilië, Wit-Rusland Cana da, Costa Rica, Tsjechoslowakije De- nemarken Domicaanse Republiek, Ecuador, Frankrijk Guatemala, Haïti IJsland, Liberia, Luxemburg, N e derland, Nieuw-Zeeland, Nicara gua, Noorwegen, Panama, Paraguay, Peru, de Phüipptlien, Polen, Zweden, de Óekraine, Zuid-Afrika, de Sovjet-Unie, V.S., Venezuela. Voor liet publiek meer of minde' °nT.*" wacht waren de pro-stemme Frankrijk, Haïti, Liberia en de Phi- 1*PTcgennstemmers waren: Afghaids- Pnha Egypte, Griekenland m dm Irak,' Jemen. Libanon. Pek -.tan. Ferzië, Saoedi-Arabië, Syrië en Tur kije. ARABIEREN VERLIETEN DE ZAAL. De Arabische delegaties noemden de beslissing ondemocratisch, in strijd met het handvest, onrechtvaardig en een ondermijning van de vrede. EmS Feisal (Saoedi-Arabië) zeide, da. door enkele grote mogendheden op verscheidene delegaties druk was uitgeoefend. Nadat de Arabische delegaties hun standpunt uiteengezet hadden, verlie ten zij als één man de zaal. VREUGDE ONDER DE JODEN. Nadat de Algemene Vergadering te middernacht was verdaagd, gaf dr. Abba Hillel Silver, voorzitter van de Amerikaanse sectie van het bestuur van het Joods Bureau, een verklaring uit waarin de dankbaarheid van het Joodse volk voor het besluit van de Algemene Vergadering wordt ultge- sproken. Dit besluit betekent een keerpunt in de Joodse geschiedenis, het zal als een der mee®trMbeJek®^.l volle prestaties van de V.N.teboek staan. Het Joodse volk zal de landen, die. tot deze beslissing hebben bijge dragen, voor altijd dankbaar blijven. Het Joodse volk steekt de vnen schapshand uit naar de nieuwe Ara bische staat, die in Palestina geves tigd zal worden en verlangt volled g samenwerking met zijn Arabische nabuur. De Irgoen Zwai Leoemi, een der Joodse verzetsorganisaties, heeft medegedeeld, dat zij „binnen de nieu we Joodse staat zal ophouden te be- staan." Verscheidene Joodse leiders legden verklaringen af en overal werd feest gevierd. In Hebron (Zuid-Palestina) werd de Britse politie als voorzorgs maatregel tegen mogelijke Arabische reacties gealarmeerd. NABIJE OOSTEN IN VUUR EN VLAM? Binnen enkele uren nadat de beslis sing van de V.N. inzake Palestina be kend werd, werden in Palestina zes Joden door Arabieren gedood. Li de Arabische landen van het midden oosten steeg de spanning bij het uur. Te Cairo verklaarde Abdel Rahman Azzam Pasja, de secretaris-generaal van de Arabische Liga, dat het ver deelplan het Nabije Oosten in vuur en vlam zal zetten. De premier van de Be Genève-Parijs express is gister nacht te Culoz op 64 km. ten Oosten van Lyon ontspoord. Naar wordt ge meld, is het ongeluk te wijten aan sabotage. Te Amberieu tussen Culoz en Lyon bleek de kabel, waarmee de wissels worden verzet, doorgesneden. Eén passagier werd licht gewond. Het hoofdkwartier van de Franse Politie heeft verklaard, dat saboteur^ gisteren twee staalkabels voor het verzetten van wissels tussen Versail- les en Chartres hadden verbroken en op de rails gelegd. Hun daad werd echter tijdig ontdekt, zodat ongeluk ken konden worden voorkomen. Libanon, Riad El Solh Bey, die thans te Bagdad vertoeft, sprak van een geheim besluit van de Arabische Liga, volgens hetwelk de legers van Syrië en de Libanon onmiddellijk tot actie zouden overgaan. In verschil lende plaatsen in Palestina zijn Joden door Arabieren om het levên ge bracht. De premier van Irak, Salih Dja- toer, voorspelde een ongelofelijk bloedbad. Het Iraakse kabinet heeft gedurende drie uur vergaderd en naar verluidt, de onmiddellijke tenuit voerlegging van de op de Arabische conferentie te Bloedan genomen be sluiten besproken, alsmede de samen werking tussen de staten van de Arabische Liga. Te Bagdad vonden geheime bespre kingen plaats tussen Libanese en Iraakse leiders. Tweeduizend studen ten van de Faroek-universiteit te Alexandrië besloten het Arabische Hoge Comité mede te delen, dat zij bereid zijn hun leven voor Palestina te geven en nog slechts op het bevel van de Moefti wachten. Het Hoge Arabische Comité zeide o.m. in een communiqué: Koninkrijken worden op lijken gevestigd. Laten Jo den zich er van bewust zijn, dat zij eerst golven en nog eens golven men sen zullen moeten neermaaien. JODEN GEMOBILISEERD. In verband met de door de Arabie ren getroffen voorbereidingen, heb ben de Joodse leiders besloten alle beschikbare krachten in Palestina te mobiliseren. Deze mobilisatie betekent het op de been brengen van 50.000 jonge mannen tussen 17 en 25 jaar. Van het hoofdbestuur van de Partij van de Vrijheid en het bestuur van het „Comité tot Voorbereiding van de oprichting van een Democratische Volkspartij" vernemen wij, dat deze instanties goedkeuring hebben ge hecht aan het resultaat van de be sprekingen tussen de delegaties uit beide besturen. Dit heeft tot gevolg gehad, dat thans de voorstellen zullen worden voorgelegd aan de hogere partijin stanties. Deze zijn bij de Partij van de Vrijheid de partijraad, die op 13 December a.s. zal bijeenkomen en ten slotte de algemene vergadering, ter wijl het bestuur van het comité-Oud de voorstellen zal voorleggen aan de vergadering van het volledige comité, dat eveneens op 13 December zal ver gaderen. Amerikaans vliegtuig verongelukt Een C-47 vrachtvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, dat uit Pisa (Italië) naar Frankfort vertrokken was, is als vermist opgegeven. Het vliegtuig is" Vrijdag uit Pisa vertrok ken met 21 personen aan boord, waaronder een bemanning van vier koppen. Het vermoeden is geuit, dat de machine bij Frankfort veronge lukt is. Naar nu is komen vast te staan, zijn drie personen bij het ongeluk om het leven gekomen. De slachtoffers zijn een vrouw en een baby van 21 maanden, inzittenden van het vliegtuig, en een blinde vrouw, inzittende van de auto, die door het vliegtuig werd aangevlo gen. De 23 passagiers en de bemanning werden allen min of meer ernstig ge wond. Tok, tok, tok al weer een ei Op 11 December zal voor alle leef tijdsgroepen een bon worden aange wezen voor een ei. In vele gevallen zal op deze bon, als de vorige keer, slechts een ei van klasse 5 kunnen worden geleverd. De eerste sneeuw dwarrelt alweer naar beneden en de politie-agent op zijn verkeerspost valt heus niet te benijden. A. F. P. meldt dat de Franse Assem blee met 408 tegen 184 stemmen de gehele anti-stakingswet heeft aange nomen. Volgens Schuman zal deze wet de straffen voor sabotagedaden vergroten, de rechtsprocedure in dergelijke geval len versnellen en de regering de nood zakelijke wettelijke wapens verschaffen tegen hetgeen hij noemde „de nieuwe practijken van saboteurs en van hen, die inbreuk maken op de vrijheid van arbeid". Herhaaldelijk onderbroken door woe dende kreten van de zijde der commu nisten, zeide Schuman: „Het is Uw schuld, dat wij gedwongen worden de ze maatregelen te nemen. Wij moeten ons wapenen tegen alle illegale mach ten" In het wetsvoorstel zijn ook maat regelen tot het vergroten der politie macht vervat. Na de korte rede van Schuman ont stond er een heftige woordenwisseling tussen de communistische en niet-com- munistische leden der vergadering. Een communist riep: „U dorst naar bloed". Schuman antwoordde met stemver- neffing: „Onder de ophitsers en on ruststokers bevindt zich een aantal vreemdelingen, die door U (communis ten) in het land zijn gebracht. Wij zul len onbarmhartig tegen hen optreden" Onder protestbetuigingen van com munistische zijde ging Schuman voort: Indien de stakers na 1 December de staking voortzetten, zullen zij de france valuta ten grave doen dalen". Het met Britse toestemming ver schijnende Berlijnse blad „Telegraf verklaart, dat 3000 inwoners van Mecklenburg in de Sovjet-Russische zóne opdracht hadden ontvangen om binnen enkele uren gereed te zijn voor vertrek naar de uraniummijnen in Saxen, aldus meldt de Duitse nieuws- oienst in de Britse zóne. GEZONDHEIDSTOESTAND TE BERLIJN. Volgens de verklaring van een be ambte van het hoofdbureau voor so ciale zaken lijden in de stad Berlijn thans 9.000 kinderen onder veertien jaar aan venerische ziekten. KONING MICHAEL NAAR ROEMENIë VERTROKKEN. Naar het Franse persbureau A.F.P. meldt, is Koning Michael van Roeme nië Zondagochtend per eigen vlieg tuig uit Londen vertrokken. De bevolking van het stadje Brielle in Amerika stuurde dezer dagen aan de bevolking van Den Briel een zending van 13 kisten levensmiddelen. Een onverwacht en zeer welkom Sinterklaas cadeautje. Ernst Lubitsch film-producer en regisseur, is Zondagavond plotseling te Hollywood overleden. In 1913, toen de film een concur rent van het toneel begon te worden, verliet Lubitsch de planken en wijdde zich aan de film. Hij begon als film acteur en eindigde als regisseur. On geveer in 1918 was zijn carrière ge vestigd. Hy verwierf zich een interna tionale reputatie door de vertoning van zijn productie getiteld „Carmen", die in de V.S. werd gelanceerd onder de titel: „Zigeunerbloed". Zijn vol gende productie was „Madame du Bar- ry", waarin Emil Jannings en Pola Negri de hoofdrollen vervulden. Hol lywood lokte Lubitsch door zijn gro tere vooruitzichten. Daar regisseerde hij de film „Rosita" met Mary Pick- ford in de hoofdrol. Toen de spreken de film haar intrede deed, zag Lu bitsch zijn arbeidsveld verruimd en lanceerde hij a n.c-.venvoigens „Love Pa reide", „Design for Living" en „The Merry Widow". In 1935 werd hij Pa- ramounts algemene productieleider. Tot zijn latere films behoren „Blauw baards Achtste Vrouw" en „Ninotsjka". Na 1941 tekende hij een contract me* de Twentieth Century Fox en ver vaardigde o.m. „To be or not to be" en „Dragonwyck". Aneta meldt nog nader, dat de re geringsvoorlichtingsdienst te Batavia neg enkele gegevens over het trans port van gevangenen uit Bondowoso heeft gepubliceerd. Tot nu toe wa ren, behalve het communiqué van de Nederlands-Indische regering, geen nadere gegevens bekend gemaakt. Dit was voor „Het Dagblad" aanleiding om 3 eisen te stellen. „Wat wij tevens zouden willen, aldus Het Dagblad, is (a) zo spoedig mogelijk bekendma king van alle bijzonderheden omtrent het schandaal op Oost-java; (b) een openlijke behandeling van de zaak met naam en toenaam en zonder aan zien des persoons en (c) een snelle berechting en vermijding van een sle pende procedure, welke enige maan den zoü duren. Ook de „Nieuwsgier" schrijft, dat „bet tegenwoordig niet eenvoudig schijnt te zjjn om snel en volledig op de hoogte te worden gesteld van al wat zich buiten Batavia afspeelt". Inmiddels heeft de R.V.D. bekend gemaakt, dat de commissie van on derzoek bestaat uit 2 hoofdofficieren van gezondheid en een kapitein, dia meester in de rechten is. 11 van de 54 overlevenden moesten in het hosp - taal worden opgenomen. Volgens de berichten uit Soerabaja zijn zij allen herstellende, aldus de mededeling van de R.V.D.-Batavia. Naar wij vernemen, is heden een ministerieel besluit te verwachten waarbij de delegatie wordt aangewe zen, die met de Commissie voor Goede Diensten de politieke bespre kingen zal voeren teneinde te komen tot een oplossing van het conflict met de republiek. Deze delegatie zal be staan uit dezelfde leden, die thans zitting hebben in de Nederlandse con tactcommissie. Minister Neher, die heden naar Indonesië vertrekt, heeft mede de op dracht naast de Landvoogd met de Commissie voor Goede Diensten en de delegatie, waar nodig, overleg te plegen. De minister van Overzeese Gebieds delen zal zich bij hen voegen, zodra omstandigheden dit vereisen. Ook Aneta deelt thans mede, dat de leden van de contactcommissie, te weten de heren van Vredenburgh, Ab- doelkadir Widjojoatmodjo Dzoelkar- nain en Soumobil zullen optreden als vertegenwoordigers van het Konink lijk bij de komende besprekingen op de „Renville". (Naar wij menen te weten, zal dus de tegenwoordige contactcommissie, thans verheven tot delegatie van het Koninkrijk, rechtstreeks de besprekin gen via de Commissie voor Goede Diensten met de republiek voeren. Hierboven staan echter de personen van de Lult.-Gouverneur-Generaal. minister Neher en eventueel de mi nister van Overzeese gebiedsdelen, op wie men bjj voorkomende moeilijk beden of onvoorziene situaties kan terugvallen. Genoemde personen zul len, wanneer de noodzakeiiikheM daartoe blijkt, ook rechtstreeks met de Commissie voor Goede Diensten in contact treden. - Red. A.N.P.) Philip W. Sarles, een predikant te Chicago, heeft een maand lang geleefd op het „Europese dieet" van 1200 calorieën per dag „om de toestand van de Europeanen te dramatiseren". Hij deelde zijn gemeente mee, dat hij 5 kilogram was afgevallen en het niet graag nog eens zou doen. „Ik moest mij meer dan an ders inspannen, voelde absoluut mijn energie verminderen en had altijd honger". De predikant heeft zijn vasten op „Thanksgiving Day" geëindigd en met smaak gegeten van de traditionele kalkoen met toebehoren. De Parijse politie heeft Zaterdag avond het nummer van het commu nistische blad „Ce Soir", dat een speciale editie had verzorgd onder de kop „De republiek is in gevaar", in beslag genomen. In het artikel werd het wetsontwerp van de coalitie-rege ring tot tegengaan van de stakingen, door Robert Schuman bij de nationale vergadering ingediend, een „reaction- raire staatsgreep" genoemd. Een speciale editie van het commu nistische ochtendblad „L'Humanité", welke gedrukt werd, terwijl de politie de oplage van „Ce Soir" innam, werd eveneens in beslag genomen. Later is een nieuwe editie van „Ce Soir" verschenen, waarin andere kop pen werd gebezigd. De Franse regering heeft besloten aan het blad „1'Humanité" de papier- toewijzing te ontnemen, omdat het de I-oorschriften overschreden heeft. Het blad is een ochtendblad en mag vol gens een overeenkomst met de rege ring niet des avonds verschijnen, het geen echter Zaterdagavond wel ge beurd is. De politie te Marseille heeft de ma trozen van het plaatselijke commu nistische blad „Rouge-Midi" in beslag genomen. Dit blad drukte koppen af, die overeenkwamen met die in de „Humanité". Te Toulouse werden „1'Echo de Ga- icnne" en „1'Emancipation" in beslag genomen. Te Bordeaux verscheen het plaatselijke communistische blad „La Gironde Populaire" met als vette kop: „Ontwaakt, mgn wil de republiek vermoorden". Het blad werd even eens door de politie in beslag geno men, doch nadat het reeds op straat was gebracht. Zoals men zich herinneren zal heeft de Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur (met 185 tegen 160 stem men) besloten tot aanneming van het voorstel van de afdeling Grootebroek om aan de regering afschaffing te vra gen van alle bestaande saneringsmaat regelen in het bloembollenvak met in gang van het plantjaar 19471948 en 't aansluitende export-seizoen. Naar het Haarl. Dbld verneemt heeft de minister van Landbouw op dit ver zoek afwijzend beschikt. Wel zal een onderzoek worden ingesteld naar de wenselijkheid van wijzigingen van de staande bepalingen. Auto door trein gegrepen Zaterdag is bij de overweg op de Scherpendrechtsekade te Rotterdam een auto, geladen met bloemen, welke van de veiling te Rodenrijs naar Rot terdam werden vervoerd, door een trein gegrepen. Van de twee inzitten den werd de 37-jarige P. H. Vos op slag gedood. De tweede passagier kwam er met enige lichte verwondin gen af. De auto werd vernield, terwijl de trein vertraging ondervond. Aanvaring op de Noordzee (Eigen berichtgeving). Zo juist bereikt ons het bericht, dat het stoomschip „Kaupo" in de buurt van de monding der Humber in aanva ring is geweest met een onbekend vaar tuig, welk schip tengevolge van deze aanvaring ten Noorden van Spurn Head aan de grond moest worden gezet. MIDDENSTANDERS IN HET PARLEMENT? Te Utrecht is door personen uit het bedrijfsleven een „Middenstandspartij" opgericht, welke ten doel heeft de mid- denstandsbelangen door een eigen frac tie in het parlement te laten behan delen. Onlangs is men er in verschillende gemeenteraden toe overgegaan om commissies in het leven te roepen, die zich zullen gaan bezig houden met de vraag hoe en in welke mate zij het werk onder en voor de jeugd zullen kunnen stimuleren. Men heeft daarbij in het bijzonder het oog op de jeugd zorg en jeugdbeweging. Het is goed dat men ook in kleinere kring gaat in zien hoe belangrijk het is om de jeugd niet uit het oog te verliezen, om te trachten alles wat er toe kan leiden om de jeugd in die banen te sturen, die haar zonder meer in de toekomst zal doen worden tot schragende en po sitieve leden van onze maatschappij, ook tot stand te brengen. Men begrijpe goed, dat het niet de bedoeling van deze commissie is iets voor te schrijven of te gebieden, doch cm in samenwerking met plaat selijke vertegenwoordigers der georga niseerde jeugd (jeugdgemeenschap, jeugdparlement, etc.) verschillende maatregelen ten behoeve van georga niseerde jeugd te treffen of mogelijk heden te onderzoeken, die voor deze jeugd van belang zijn, Dus aan de ene zijde een vertegenwoordiging van de jeugd, uit de jongeren voortgekomen of daartoe belast en aan de andere zijde de overheid, die macht en midde len bezit om zekere wensen door de eersten kenbaar gemaakt te overwe gen of ter verwerkelijking voor te dragen. Wi] yerheuSen ons hierover, want de jeugd heeft in ons land niet altijd die belangstelling van de volwassenen, die wel nodig is. Men zal verbaasd staan bij het vernemen hoevele ouders niet regelmatig controle hebben over het- f«ÜnJlUn kinderen in en met hun vrije tijd doen. Zij moeten die uren door brengen op eigen initiatief, zonder me deleven van ouderen. Zij slaan hun mw? iVtSe", ln .en een déraillement blijft dikwijls niet uit. Dit geldt niet alleen voor de jeugd tot veertien jaar, doch wellicht in nog sterkere mate twhitig0ngeren Van Vijftien t0t bÜ de ,iZukur'-erJs een groot aantal dat zich bezig houdt met studie, dat lid is van een club of jeugdbond, doch aan "fj ifd VM de jeugd staat aan de kant Natuurlijk zullen er by zijn die desondanks hun vrije tiid goede en nuttige wijze beste den, doch de andere rest: De jongens en meisjes, die 's avonds langs de straat zwalken, in portieken staan te allTgmn; ,r.?°dhokken bij cafétaria's. gaan^fen nf -ln onmogel«ke films gaan zien of zich op nog andere hier niet uit te meten wijze bezig houden, kortom zonder bepaalde interessen maar voort ieven, kan een mooiere en betere jeugd ten deel vallen. jfugdverenigingen is tal- ruk, doch hun leden niet altijd in over eenstemming daarmee. Zeker niet om dat het er een saai of ouderwets ge doe zou zijn, doch omdat het zo moei- lyk is die jeugd te bereiken. In de eerste plaats is dit te wijten aan het gebrek aan medewerking van de ouders en onverschilligheid, in de tweede plaats aan gebrek aan leidende krachten bij de jeugdbeweging zelf. Het is niet gemakkelijk 'n goed jeugd leider te zijn. Het eist kennis, kunde en aanleg. Zich daarnaast vrij te ma ken om contact te leggen met on- georganiseerde jeugd is moeilijk en dikwijls onmogelijk door gebrek aan tijd. Dit alles kan door dergelijke com missies onder ogen worden gezien. Ambtenaren, die zich met jeugdbewe ging bemoeien zou iets meer vrije tijd gegeven kunnen worden als voorbeeld om deze in dienst van dit doel aan te wenden. Sociale werkers en werksters kunnen worden ingeschakeld. Het be schikbaar stellen van ruimten waar de jeugd zich kan bezig houden, is gezien de woonruimtenood van groot belang. Wij denken hier aan gymnastiekloka len, schoollokalen en gemeentelijke sportvelden. Het raadplegen van ver tegenwoordigers van de jeugdbeweging by het organiseren van nationale feest dagen, het organiseren van goede film voorstellingen voor de jongeren of het doen geven van z.g. jeugdconcerten met toelichting. Het beschikbaar stel len van plaatselijke periodieke prijzen door overheid en grote instellingen voor prestaties van jongeren op cultu reel- en sportgebied. Hier ligt een dankbaar terrein open. Veel arbeid kan hier verricht, veel dankbaarheid geoogst worden. Contact in deze zin tussen overheid en jeugd is dus uitermate toe te juichen. Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst. Het gehalte van de jeugd van heden bepaalt de waarde van de maatschappij der toekomst. AD INTERIM. Weersverwachting tot Maandag avond geldig. WISSELENDE BEWOLKING. In de ochtend op sommige plaat sen nevel of mist. Overigens wis selende bewolking met enkele verspreide buien, voornamelijk in de kuststrook. Over het algemeen weinig wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als Zondag.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1