Stad en Omgeving. H.R.C. doelpunt driemaal en verliest met 2-1 Groningen komt voor het voetlicht B.K.C.'s tweede neder laag De wedstrijd waar ik was Watervogels verliest op eigen veld H.R.C. 2 speelt gelijk tegen W.F.C. 4 Lubach kampioen biljart 45-2 Plannen voor een grote tentoonstelling in 1948 Tafeltennisnieuws Bridgenieuws Hermes-nieuws „Amateurs zetten hun beste beentje voor" Tas gestolen Monument-Loesberg overgedragen Projectielen opgegraven Casco in de haven De „Pol Zeath'' vertrokken Sint Nicolaas gearriveerd Opbrengst collecte Oadeschild. Urk. Wie H.R.C. verleden week aan het •werk heeft gezien tegen Velocitas, kon zich niet indenken dat dit hetzelfde elf- lal was. Het verschil was te groot en tegen een ploeg als Kinheim dat vocht voor de punten was dat zelfs funest. De roodjakken waren zich niet bewust van hun kracht en waren te rustig om die kracht tot uiting te laten komen. Over het algemeen werd het spel te kort go- houden en vooral na de rust speelde men veel te peuterig voetbal. Waarom niet meer over de vleugels gespeeld? De geroutineerde Kinheim-backs kre gen nu ruim de gelegenheid de hal steeds weg te werken en zij verzuim den dit dan ook niet. Over het geheel vas het spel van een matig gehalte en ook Kinheim kwam niet tot een grote hoogte. Het was een groot verschil met de wedstrijd in Den Helder, toen de clubs een goede wedstrijd speelden. Toen de scheidsrechter liet beginnen ontbrak bij Kinheim doelman Druiven, die zijn plaats aan een jongere speler heeft afgestaan. Reeds direct zette Kin heim alles op de aanval en toen na 5 minuten spelen Swart niet voldoende ingreep, kon Ramakers de bal goed voor doel plaatsen. De Werker, die terugge komen was, kreeg de bal verkeerd op zijn schoen en onhoudbaar voor Dijks hoorn verdween de bal in de boven hoek. Aangemoedigd door dit goedkope suc ces trok Kinheim. weer ten aanval en bij de goede voorzet van de linksbuiten kcpte de midvoor tegen de paal. Gelukkig werd H.R.C. hierna wakker en volgden er enkele goede aanvallen. Vooral de Vries was de oud-midvoor Versteegh, die nu linksachter staat, steeds te vlug af, maar geen enkele van zijn goed aangegeven ballen werden benut. Eenmaal kreeg Knijff een goede kans, maar zijn schot ging over het doel. Behoudens enkele uitvallen van Kin heim werd de strijd grotendeels op de helft der gastheren gespeeld. Maar de achterhoede had er goed het oog in en vooral het korte spel van H.R.C. was een kolfje naar hun hand. Voor de rust kwam er in de stand geen verandering meer. In de tweede helft dachten de verschillende supporters nog wel dat de buit meeging naar Den Helder. Maar ook nu weer was het spel te peuterig en door het resolute ingrijpen van Groeneveld en Versteegh kreeg H.R.C. geen kans om gevaarlijk te worden. Als een ieder denkt dat de gelijkmaker nu toch eindelijk wel eens zal komen speelt Swart ontactisch terug en over Dijkshoorn heen verdwijnt de bal voor de tweede maal in de touwen (20). Dit werd Racing toch te bar en voor al Rijkers ging in deze periode voor twee werken. Eindelijk gelukte het hem de bal in het net te werken, maar de scheidsrechter had buitenspel gecon stateerd. Nieuwstads werd door Bakker vervangen en juist in deze periode no teerden wij de eerste lange ballen van Roomeijer, die vroeger zo veel gevaar in zich hadden. Vele corners vielen H.R.C. ten deel, maar doelpunten ble ven uit. Eindelijk als De Vries weer eens drie man passeert en een juweel van een trekbal geeft, li het Rijker» die de achterstand verkleint, 1—2. Even daarvoor had H.R.C. ook al ge scoord, giaar de scheidsrechter gaf toon echter een vrije schop voor Kinheim, doordat de doelman in het doel wetd geduwd. Na nog verschillende ver geefse pogingen in het werk te hebben gesteld floot de goed leidende scheids rechter voor het laatst en had H.R.C. een verdiende nederlaag geleden, door te peuterig spel. B.K.C. heeft het in haar uitwed strijd tegen het even sterke D.C.G. niet kunnen bolwerken en de 21- nederlaag geeft de verhouding dan ook goed weer. Vooral in de tweede helft waren de Amsterdammers meer in het offensief dan de geel-zwarten en dit offensief bracht D.C.G. de over winning. Paardekooper wint de toss en aai' gezien de wind vrijwel dwars over het terrein staat, geeft dit geen voordeel en de strijd ontspint zich op het mooie D.C.G.-terreln in een voor de rust vrij wel gelijk opgaande wedstrijd. Van beide zijden worden verschillende asm vallen ondernomen, doch de verdedi gingen weten wel raad met de bal en retourneren deze even vaak als zij ko men. Toch is het D.C.G. dat voor het eerst, via de voet van haar midden voor, weet te doelpunten. En zoals het meerdere malen met onze geel-zwarten gaat, na dit eerste vijandelijke doel punt, worden de gemoederen een beet' je warmer en BKC' trekt van leer. Jb. van Wees, die sinds enige weken weer voor het eerst zijn plaats op de linkervleugel heeft ingenomen, krijgt zijn kans als Ëuning hem met een goede voorzet in de gelegenheid stelt de lal over de uitgelopen Amster damse doelman heen te koppen. De D.C.G.-keeper tracht door hard terug te rennen de bal nog te grijpen, doch in dit geval is Jn. van Wees de Am sterdammer even te vlug af en be> hoeft de bal nog slechts even aan te tippen om de gelijkmaker tot een feit te maken. Zo is de stand na een half uur spelen gelijk geworden en voor de rust komt hier geen verandering meer ia. Gedurende de tweede helft zien wij D.C.G. meer in het offensief, waar tussen door enige B.K.C.-uitvallen. Uit dit Amsterdamse veldoverwicht ontstaat dan ook na 20 minuten spe len het verdiende doelpunt, door een voorzet van de Amsterdamse links buiten, welke door de Schipper even verkeerd wordt beoordeeld en waarbij de bal in het Polderse doel verdwijnt Zo wordt het spel vervolgd met een ietwat technisch overwicht van DCG Een kwartier voor 't einde is Jb. van Wees genoodzaakt uit te vallen, daar hij wederom last krijgt van zijn been, waarbij zijn plaats wordt ingenomen door Tiel, terwijl diens plaats als mid voor wordt ingenomen door J. de Graaf. De Graaf krijgt in de laatste minuten nog een kans, doch schiet de bal echter juist in de handen van de D.C.G.-keeper en het einde komt met een verdiende 2—1-overwinning voor D.C.G. Zondagmorgen was ik weer op het pad. En ik trof het ditmaal wel bijzonder. Ik zag n.1. twee wed strijden voor één geld: HRC BHelder B en de Juniorenwed strijd HRC B—BKC A. Wat zag ik daar een vechtpartij. Vechten dat zij deden. Het was ontzettend. En zoals wel meer voor komt was het een grote te gen een kleine. Maar die kleine was dapper. Hij hield die andere zo stevig vast dat ik een moment dacht dat die grote niet meer los zou komen. Gelukkig kwamen er al direct enige personen tussen en hoewel een der helpers een bloe dende wonde opliep, was het ge vecht toch gauw teneinde. Geluk kig waren het twee honden. Ik vraag mij echter wel eens af, waarom neemt men toch steeds een hond mee naar het voetbal veld. Er waren er deze morgen slechts zeven. Nu is het mij bekend dat verschillende hondenbezitters wel naar voetballen mogen, wan neer zij de hond meenemen als tegenprestatie. Maar een hond weet niet dat hij buiten de lijn moet blijven; dat weten verschil lende mensen nog niet eens. Mis schien is het juist met St. Nico- laas een goede gelegenheid om eens een halsband te vragen aan de Sint. Wat zouden de clubs daar mede gebaat zijn. De adspiranten van Helder en HRC boeiden mij nog het meest. De jongens maak ten beiden een fraai doelpunt. Hel der miste een penalty en HRC schoot eenmaal op de lat. De ba lans was dus in evenwicht en het einde kwam dan ook met een ver diend gelijk spel. Er zijn de laatste tijd weer nieuwe regels afgekon digd. Men mag weer een aanval ler afhouden e.d., enfin een back krijgt niet zo gauw een penalty tegen hem dan vroeger. Maar de scheidsrechter van deze adsplran- tenwedstrijd dacht er anders over. Een roodjak duwde in het beruch te gebied een witjak van de bal en het werd een. penalty. En nu dacht ik dat dit hu juist een in directe vrije schop móest zijn. Toch jammer als men de spe1- regels niet goed beheerst, althans die eenvoudige niet Ja, ik bedoel mijzelf hoor. Helder kreeg dus een penalty. Een goed zoon van een sportieve Vader schiet zo'n bal er niet in. En prompt schoot Arie van der Linde de bal naast het doel. Het was de beste oplos sing. VOETBALENTHOUSIAST. De vierde klasse A is dit jaar een vreemde afdeling. Vrijwel alle clubs zijn even sterk, een enkele club staat misschien iets hoger genoteerd. Wis ten de Torren verleden week een moeilijke uitwedstrijd te winnen; nu de Torren thuis moesten spelen tegen het lang niet sterke West-Friezen, dacht vrijwel niemand aan een ne derlaag. Misschien alleen de West- Friezen hadden daar nog hoop op en het was juist die wil, die ons een goe de indruk gaf van deze ploeg uit Zwaag. De wedstrijd zou om 11 uur gespeeld worden, maar omdat de /wagenaars eerst naar de kerk moes ten, werd op het laatste moment de aanvang op 12 uur gesteld. De heren kregen echter pech en dank zij de sportieve Watervogels en scheids rechter Prins ging men er mede ac- coord, dat de wedstrijd eerst om uur kon beginnen. Het kostte Water vogels de recette van deze wedstrijd. Reeds direct bleek het, dat de gas ten niet zo zwak waren als de stand op de ranglijst wel zou vermoeden. Goed opgezette aanvallen volgden en h«.d Dirks reeds in de eerste minuten niet een kanjer uit de hoek gedoken, dan was de stand al heel gauw 01 gewe;st. Toch duurde het niet zo erg lang. Een kleine onoplettendheid van de W.-achterhoede bracht de bal bij de linksbinnen der gasten, die Dirks rnet een harde schuiver het nakijken gaf. De aanvallen van Watervogels bleven daarna niet uit. maar voor doel was men te nerveus en het suc ce bleef voorlopig althans uit. Eers* na 25 minuten spelen wist J. Wijker een bal precies in de hoek te schie ten, die de goed spelende doelman te machtig bleek. Nog voor de rust wis ten de gasten echter met twee goede schoten de stand op 13 te brengen Ir de tweede helft was het over het algemeen Watervogels, dat de toon aangaf. Voor het doel wilde het ech ter niet lukken, mede het gevolg van gced verdedigen van de gasten. Toen eindelijk Be.khoven met een goede kopbal de stand wist te verkleinen Uek het er op of de Vogels toch nog een punt uit deze wedstrijd wisten te halen Toen de goed leidende heer Prins het einde aankondigde, had Wa tervogels een nieuwe nederlaag ge leoen, die niet geheel verdiend was, maar voor de West-Friezen toch een juiste beloning was voor hun verras send goed spel. Ook nu la het de roodjakken weer niet gelukt de beide punten thuis te houden. De wedstrijd, die nog al een fors verloop had. werd door de scheidsrechter goed geleid. W.F.C. 4 is een jonge ploeg met enige behoorlijke uitblinkers. De keper was van goed gehalte en ook de midvoor was iemand, die er wezen mocht. Bij K.R.C. 2 waren Koster en Kamler niet slecht, terwijl Carsjens, die voor het eerst weer met H.R.C. 2 mee speelde. ook geen onverdienstelijk werk deed. Over de wedstrijd het volgende: Na ae aftrap zat H.R.C. al direct voor het W.F.C.-doel. De keeper van de gasten echter wist zijn doel voorlopig schoon te houden en geheel onver wacht kwam aan de andere kant ten doelpunt. Bij een goed opgebouw de aanval over rechts gooide de rechtsbuiten de bal voor het H.R.C.- doel en de midvoor knalde ineens in (10). Hierna kwamen de roodjak ken verwoed opzetten, maar het ge lukte de voorhoede toch niet om voor dc rust gelijk te maken. Na de rust: hetzelfde spelbeeld, een W.F.C.-doelman, die herhaaldelijk zijn backs te hulp moest snellen en een H.R.C.-middenlinie, die de tegen partij niet toestond noemenswaardtg op haar helft te opereren. Koster op volle toeren en Bromlewe evenzeer niet mis. Ongeveer twintig minuten na de rust was het van 't Hart, die de gelijkmaker wist te scoren. Ever hierna was het weer dezelfde speler, die het tweede doelpunt voor H.R.C. wist te maken. W.F.C. liep na deze achterstand wat naar haar vorm te zoeken. Maar kort voor het einde wis ten zy nog gelijk te maken, wat een tegenvaller voor de Roodjakken was die toch zeker verdiend hadden te winnen. Spannend tot het laatste moment was het tournool om het eerste klasse kam pioenschap groot biljart, waarvan Zon dag te Den Haag de slotwedstrijden ver werkt werden. Hoe goed er in dit tournool gespeeld werd blijkt wel uit het feit, dat drie man naar de hoofdklasse promoveren, te weten Lubach, Tegelaar en v. Loon. De eindstand was: 1. Lubach (Den Haag) 5 2352 158 20.45 2. Tegelaar (Leiden) 5 2321 93 19.83 3. v. Loon (B. op Zoom) 3 2243' 161 18.08 Eichelsheim (R'dam) 3 2065 120 16.— 5 Schmidt (A'dam) 3 1881 94 13.15 6. Kruythof (Barendr.) 2 1836 115 15.42 7. Goderie (B. op Zoom) 0 1082 61 8.13 De cijfers achter de namen betekenen resp. gewonnen partijen, caramboles, hoogste serie en algemeen gemiddelde. Nu men In Den Helder druk bezig ls met het maken van plannen voor een grote tentoonstelling in de zomer van 1948, is het interessant te vernemen, dat men ook in Groningen soortgelijke plannen koestert. Het „Groninger Dagblad" van Vrijdag 28 November j.1. heeft daaraan een artikel geiv\jd, naar aanleiding van officiële mededelingen, gedaan door de voorzitter van het voorbereidend comité, mr. J. Linthorst Homan. Wü ontlenen daaraan het volgende: De stichting „Tentoonstelling Gro ningen 1948" heeft tot nog toe in alle stilte gewerkt aan de voorbereiding van een grootscheepse tentoonstelling, die eind Augustus van 't volgend jaar zal worden gehouden, en die een mani festatie zal zijn van alles was omgaat in de provincie Groningen. Dit betreft dus zowel de landbouw, als handel, verkeer, industrie en culturele aange legenheden. Het wordt geen tentoon stelling met in de eerste plaats han delsdoeleinden, die weinig karakteris tiek Gronings te zien zou geven, doch integendeel een demonstratie van wat Groningen denkt, wil, doet en kan. Het ligt voor de hand, dat de verstren geling van landbouw en industrie, die juist voor Groningen zo typerend is, vooral tot uiting zal komen, terwijl de culturele betekenis van de Groninger Gemeenschap zeer sterk op de voor grond zal worden gehaald. Is het nu de tijd? In verschillende kringen heeft men zich afgevraagd, of het nu wel juist is een dergelijke tentoonstel ling te houden, nu de productie nog zo laag is en eigenlijk ieder uur arbeid en iedere kilowatt elec- triciteit voor rechtstreeks nuttige doeleinden moet worden gebruikt. Het stichtingsbestuur ontkent deze bezwaren geenszins en zal er daar om ook voor zorgen, dat het geen kermisgedoe wordt, doch staat an derzijds op het standpunt dat een tentoonstelling als deze recht streeks tot welvaartsverhoging aanleiding kan geven. De ervaring in andere gemeenten heeft trou wens geleerd, dat inderdaad grote successen worden geboekt, en het is volkomen verantwoord wanneer ook Groningen laat zien wat het presteert. Geld achter de hand Het spreekt vanzelf dat men voor het organiseren van een dergelijke ten toonstelling over een groot kapitaal moet beschikken. Het bestuur ver trouwt er echter op, dat dit kapitaal Op Zondag 30 November 1947 speelde het eerste herenteam van de Helderse Tafeltennisclub I.V.A. een thuiswedstrijd tegen Disnie 2 uit Hoorn. Het werd een 64 overwinning voor het herenteam van I.V.A. Dit is een goed resultaat. De uitslag is als volgt: HemelrijkLangius 1321, 1821, C2; SinjewelLangius 19—21, 2022, 02; KeijzerLangius 13—21, 21—11, 18—21, 1—2. Sinjewel—v. d. Hulst 21—18, 21—11, 20; Keijzerv v. d. Hulst 21 14, 14—21, 21—4, 21; Hemelrijk v. d. Hulst 21—16, 21—14, 2—0. KejjzerSchneiders 2115, 1621, 2113, 20; HemelrijkSchneiders 5—21, 21—19, 1421, 12; Sinjewel— Schneiders 2119, 2220, 20. Keizer, Schneiders—Sinjewel—Lang ius dubbel 2119, 2114, 20. Ook de dames speelden een thuis wedstrijd tegen D.S.S. 2 uit Alkmaar. Het werd een 9—1 overwinning. De uitslag is als volgt: T. HemelrijkMenist 2116, 21 IX, 20; R. v. GemertEekman 21 9, '2113, 20; T. KuijperKlinkha mer 2114, 1821, 2113, 2 1; T. KuijperEekman 219, 2115, 20; R. v. GemertMenist 2111, 216, 20; T. HemelrijkEekman 21—9, 2113, 20; R. v. GemertKlinkha mer 21—9, 21—9, 2—0: T. Hemelrijk Eekman 219, 2113, 20; T. KuiperMenist 219, 218, 20; Hemelrijk, Menistv. Gemert, Eek man dubbel 21—13, 21—7, 2—0. als waarborgfonds achter de hand ge houden kan worden, zonder dat het ooit zal moeten worden opgenomen. De opbrengst van de stands en van de entrées moeten voldoende zijn om de kosten te dekken. Het waarborgfonds beschikt thans reeds over inschrijvingen tot een totaal bedrag van f 300.000, waar van f 100.000 van officiële instel lingen. De gemeente heeft reeds f 50.000 toegezegd, de Kamer van Koophandel f 25.000, terwijl bij de Provinciale Staten een voorstel is ingediend om eveneens f 25.000 ter beschikking te houden. Het voornemen is, dit fonds tot min stens het dubbele op te voeren, waar toe men ook aan particulieren de mo gelijkheid tot deelneming zal open stellen tegenover bepaalde tegemoet komingen als vrij entrée e.d. Het mi nimum voor particuliere deelneming aan dit fonds is bepaald op f 50. Zondags niet geopend. De dagen, waarop de tentoonstelling zal worden gehouden, lopen van 25 Augustus tot 9 September, met uitzon dering van de Zondagen. Waar alle geestelijke stromingen in de provincie aan het welslagen medewerken, acht te het bestuur het onjuist enkele dier stromingen te grieven door ook op Zondag de poorten te openen. In deze periode valt o.m. de voor naamste feestdag van het gouden re geringsjubileum van H. M. de Koning in, n.1. Maandag 6 September. Onwil lekeurig zal de feeststemming vele mensen spoediger bereid maken tot het bezoeken van zoiets bijzonders als deze tentoonstelling wordt. De strekking van de tentoonstelling is, dat zij niet alleen een culturele ma nifestatie zal zijn, maar dat er ook ge legenheid zal zijn tot zakendoen. Men beoogt echter geen concurrentie met de Jaarbeurs. Hoewel het werkgebied zich bepaalt tot de provincie Gronin gen, zullen individuele standhouders uit andere provincies welkom zijn, ter wijl men ook gaarne nationale institu ten als de KLM en de Nederlandse Spoorwegen vertegenwoordigd zal zien. Vrijdag 28 November 1947 vervolg de de H.B.C. „1945" haar wintercom petitie. De uitslagen waren in de A- Hjn overeenkomstig de verwachtingen, in d B-lijn behaalden 'n outsider de le plaats. Zo moest het elke week zjjn, Jong-Visser. De uitslagen lulden: A-lijn: 1. Slemmer—Bakker 4644 pt.; 2. Pol—Snoer wang 44; 3. Doms— Bakker 4314; 4. ZoonDekkers 38; 6. Selier—v. d. Berg 3614; 6. Overeem— Stadtman 3514; de heer en mevr. Le lie 3214; HarjerSchilperoord 31; de heer en mevr. Schotman» 28; Grande Stelnberg 24. B-lijn1. VisserJong 4414; 2. da mes SnijdersVeenstra 44; 3. de heer en mevr. Planken 42; 4. Dukers Walleboom 41; 5. WjjnandsVan Drimmelen 3914; Gebr. Kersbergen 35; 7. de heer en mevr. Besterveld 32; 8. de heer en mevr. Vries 31; 9. de heer en mevr. Krijnen 2814; 10. Van Praag—Polling 2214- Hockey. Hermes 1Alkmaar 8 (heren) 22. Hermes heeft het tegen een uit acht man bestaand Alkmaarteam, aange vuld met drie spelers uit de reserve elftallen van Hermes, niet kunnen bolwerken. Dat het veld slecht was, kan als een excuus gelden voor het slechte spel. Maar toch lag o.l. de fout bij de Helderse heren zelf. Ze hebben hun tegenstanders volkomen onder schat. De eerste twee doelpunten van Alkmaar waren hiervoor het beste be wijs. De rechtshalf van Hermes ging veel te veel naar voren en de links buiten van Alkmaar profiteerde hier van. Zodoende stond Hermes met de rust met 20 achter. Gelukkig schenen de tien' minuten pauze in het open kleedhok de Hel derse heren goed gedaan te hebben, want in de tweede helft is er maar één elftal geweest, dat speelde en dat was Hermes. Eerst was het Broekhuizen en daarna Verfaille, die de stand op 22 brachten. Een Winnend doelpunt wil de er echter niet komen. De stand is nu: Hermes I 7 gesp. 11 pnt. Adelborsten 6 gesp. 10 pnt Kraaien I 6 gesp. 9 pnt. Eechtrop I 6 gesp. 6 pnt. Hermes 1Ever Swift 2 (dames) Onze dames trokken zich van het slechte terrein niet zo veel aan en speelden een aardig partijtje. Dank z(j twee uitstekende doelpunten van Rie Zomer behaalden zij de overwinning. De stand is nu: Hermes I 7 gesp. 11 pnt. A.M.V.J. I 5 gesp. 10 pnt Strwb. II 6 gesp. 8 pnt. De overige wedstrijden werden alle afgelast. TEN BATE VAN DE NIWIN. Het succes van de eerste avond on der de titel „Amateurs zetten hun beste beentje voor" deed de Roskam-direc- tie besluiten, een tweede avond te or ganiseren, ditmaal ten bate van de Ni- win. Het plaatselijk Niwin-comité heeft een ereprijs in de vorm van een Niwin- medaille met inscriptie beschikbaar ge steld. De directie van de Roskam zorgt voor nog drie prijzen. Helderse amateurs op het gebied van zang, toneel, declamatie, dans, acroba tiek, etc., die aan het programma wil len meewerken, kunnen zich tot en met Woensdag 3 December dagelijks van 1012 en van 1718 uur opgeven bij „De Roskam", Koningstraat. Vrijdagavond tussen kwart voor ze ven en zeven uur is van een rijwiel, staande in de Sluisdijkstraat nabij de hoek van de Janzendwarsstraat een tas met waardevolle inhoud ontvreemd. Ee- ieder, die aanwijzingen kan ge ven, welke tot opsporing van de tas kunnen leiden, wordt verzocht zich met het hoofdbureau van politie in verbinding te stellen. De eigenaar van de tas, de aannemer J. H. Keijzer, heeft een flinke beloning in uitzicht gesteld. De „Barnehurst" krijgt een ander station. Totnogtoe werd de betonning van de geveegde vaargeulen op de Noordzee, de hoofdverkeersweg langs de Nederlandse kust en een gedeelte van de routes naar Engelse havens, onder houden door de boeienleggers „Barnehurst", gestationneerd te Nieuwediep, en „Barglow". gestationneerd te Vlissingen. De „Barnehurst", die onder com mando van schipper P. J. Vos het Noordelijk deel van het werkterrein voor haar rekening had, krijgt thans het Zuidelijk deel erbij, daar de „Barglow" weer naar Engeland teruggaat. Hedenmiddag zal de „Barnehurst" naar Vlissingen vertrekken om daar te worden gestationneerd. De bemanning van de „Barglow" wordt aan boord van de „Barnehurst" geplaatst. Ondanks de slechte weersomstandig heden gaven Zaterdagmiddag een vijf tigtal oud-patiënten, vrienden en per sonen uit de illegaliteit acte de presen- ce op de Algemene Begraafplaats, waar het gedenkteken op het graf van dok ter Loesberg aan de familie werd over gedragen. Om vier uur verzamelde het gezel schap zich in de aula, waar de voorzit ter van de monument-commissie, ds. F. Tollenaar, een korte rede hield. Spr. herdacht de persoon van dokter Loes berg, die in de kracht van zijn leven door de dood werd weggerukt, als een man die velen tot zegen is geweest. Nu het reeds weer enkele maanden gele den is, dat de overledene naar zijn laatste rustplaats werd gebracht, besef fen zijn nabestaanden en vrienden eerst goed. wat zij in de persoon van dokter Loesberg moeten missen. Het leven gaat echter voort, het eist ons op, en wij kunnen en mogen niet bij de doden blijven verwijlen. Toch is het goed, dat in ons hart een goede en dankbare her innering achterblijft, en teneinde deze herinnering levend te houden, en te vens om de nagedachtenis van dokter Loesberg te eren, werd een comité in het leven geroepen, dat zorg heeft ge dragen voor de oprichting van het mo nument. dat ds. Tollenaar thans aan de familie overdroeg. Mevr. Loesberg accepteerde met een enkel woord het gedenkteken, waarna ds. Tollenaar het gezelschap uitnodigde, een enkel ogen blik het graf te bezoeken. Zoals men weet, bevindt de laatste rustplaats van dokter Loesberg zich in het plantsoengedeelte van het kerkhof. Het sobere, maar niettemin zeer stijl volle gedenkteken, vervaardigd naar een ontwerp van de heer J. J. van der Leek door de heren Riemers en Ruck, uit rode baksteen, waarop in bronzen letters te lezen staat „Egbert Loesberg 18971947", met daarboven een bronzen aesculaap-teken, is een waardige herin nering aan de eenvoudige figuur Loes berg. Dr. Loesberg's broer bedankte met een kort woord de initiatiefnemers en de schenkers en allen die voorts tot het totstandkomen van het gedenkteken hadden bijgedragen. De plechtigheid werd daarna door ds. Tollenaar beslo ten. Enkele weken geleden is de gemeen telijke dienst voor de plantsoenen be gonnen met het omspitten van het grasveldje achter de openbare school aan de Hertzogstraat. In de grond be vonden zich zoveel stenen en andere ongerechtigheden, dat een behoorlijke plantengroei daar onmogelijk was. Nauwelijks was men met de werk zaamheden begonnen, of men stuitte op een vreemd voorwerp, dat bij na der onderzoek een tankmijn bleek te zijn. Het spreekt vanzelf dat men bij het voorzetten van het werk de nodige voorzichtigheid heeft betracht. Het ter rein werd afgezet en er werden waar schuwingsborden geplaatst. Inmiddels heeft men nog enkele ont- plotfbare voorwerpen aangetroffen, welke door de MOD zijn opgeruimd. De marinesleepboot RS 21 is in de haven aangekomen met een leeg casco van ongeveer 800 ton, dat afkomstig is uit Delfzijl. Het ligt in de bedoeling, dit casco vandaag de Rijkswerf op te slepen, waar 't aan expertise zal wor den onderworpen, teneinde na te gaan waarvoor het kan worden gebruikt. Het Britse vrachtschip „Pol Zeath", dat met een lading houtblokken on derweg was van Hamburg naar Dover en wegens kolengebrek de haven van Den Helder is binnengelopen, heeft na het innemen van 25 ton brandstof de haven weer verlaten. Zaterdagmiddag is Sint Nicolaas in Den Helder aangekomen. De voorge nomen feestelijke ontvangst kon we gens de ongunstige weersomstandig heden geen doorgang vinden, zodat de Sint in een gesloten auto, door slechts weinigen opgemerkt, zich van de boot naar het raadhuis heeft begeven. Hij heeft ons verzekerd, dat de rest van zijn programma volgens de plannen zal worden afgewerkt. De collecte, die Zaterdag j.1. werd gehouden voor het sanatorium „Son- nevanck", heeft bruto f 604.98 opge bracht. Het comité verzoekt ons, zijn hartelijke dank over te brengen aan dc collectrices en collectanten en aan de gevers. 140 KAZEN TE WATER. Bij het aan boord brengen van een lading kaas, welke bestemd was voor de markt, geraakte een schot van een der kisten waarin zich de kaas bevond los. Het gevolg hiervan was dat 140 kazen een duik in de haven namen. Het gelukte echter hiervan een goede 100 weer naar boven te halen. De rest bevindt zich nog op de bodem der zee. Een buitenkansje voor de bodembewo ners, maar een strop voor de voedsel voorziening. VISSERIJ. URK, 27 Nov. 1947. Door 28 vaartui gen werd heden aangevoerd: 2864 pond snoekbaars 57—60 cent en 1390 pond rode baars en voorn 19—20 cent. Alles per pond.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3