SPOORWEGEN GAAN MET HUN TIJD MEE Delegatie van het Koninkrijk benoemd J Weerbericht Woensdag 3 Dec. 1947 70e Jaargang no. 7677 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Grote plannen voor de toekomst VAN l\lABIJ EN VERRE „Doe uw plicht, kolonel. Ik doe de mijne" 50 winkels branden in Jeruzalem Noordhol'andse burge meesters vergaderden Bonnen voor fietsbanden Verbod? Dreigende regerings crisis in België r~ Ver. Staten maken nieuwe atoomwapens 294 doden in Indonesië Puddingpoeder en gries- meel goedkoper BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Dir.: J. Bijlsma mmi TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per mm. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 15 woorden Lelk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.90. Wrnd Hoofdredacteur: Jao. Broersen, Rayonredacteur C. A. Dekkers In de loop van de komende jaren zal het spoorwegbedrijf worden gemoderniseerd. Werken zullen worden uitgevoerd ter bestrijding van twee hinderlijke verschijnse len, n.1. zakking en golving, opdat het toekomstige treinverkeer met de gewenste snelheid veilig zal zijn. Vooral op de lijnen met fre quent en snel verkeer zullen de rails langer en zwaarder worden. Dit komt het comfortabel rijden ten goede en vermindert de slij tage. Voor de spoorbruggen zullen nieuwe constructies worden toegepast ter be sparing van kosten voor bouw en on derhoud. De herbouw van vernielde stations zal zo rationeel mogelijk ge schieden. De vervanging van stoom- door electrische-, dieselelectrische en dieseltractie maakt een veel eenvoudi ger inrichting van stations en empla cementen mogelijk. Evenals in Am sterdam CS en Den Haag HS het ge val is, zal men indien mogelijk, bij de nieuwe stations de voorhal bren gen op het peil van de vloer der stationstunnels. In de steden zullen de gelijkvloerse overwegen worden opgeruimd door verhoging van de baan. De spoorweg zal voorts zo diep mogelijk in de stadskern moeten doordringen en zal tevens de bewoners van de stadsrand vervoergelegenheid moeten geven. Nieuwe tractievormen. De belangrijkste veranderingen, die zich zullen voltrekken zijn wel die op het gebied der tractievormen. De grote verwoestingen in het spoorwegbedrijf hebben ruimte gemaakt voor een grootscheepse toepassing van nieuwe technieken. De stoomtractie zal in de toekomst geheel worden verlaten. Be halve electrische treinen zal men zo wel diesel-electrische locomotieven als diesel-electrische motorrijtuigen gaan gebruiken. Wellicht zal zelfs de hete luchtmotor worden ingeschakeld, voor al omdat deze de toepassing van een voudige overbrenging doet verwachten. Reizigersmaterieel. Aan de verlichting der rijtuigen zal grote zorg worden besteed. Kunstlicht, de toepassing van buislampen is niet onmogelijk, zal de reizigers goed doen lezen. De treinen zullen zoveel moge lijk in stroomlijnvorm worden ge bouwd. Voor het binnenlands verkeer zal de automatische koppeling geleidelijk aan volledig worden toegepast. Het aantal scholen, dat meedoet aan de inzameling van oud papier, is reeds de drie duizend gepasseerd, met ruim en half millioen leerlingen. De papieren staan dus blijkbaar goed. Fietsende aanhangers van linkse partijen hebben te Rome exemplaren van rechtse bladen uit de kiosken gehaald en deze op straat verbrand. De linkerhand heeft hier kennelijk heel goed geweten, wat de rechter deed. De strijd tegen het dure leven heeft de Belgische regering tot nu toe reeds fr. 17.500.000 aan adver tenties en propaganda door middel van bioscoop en radio gekost. Dat is op zich zelf al weer een dure grap! In Utrecht gaat men de bloeme tjes buiten zetten. Men is n.1. begon nen met in het talud van de Catha- rijnesingel tegenover de Jaarbeurs gebouwen 20.000 bloembollen te plan- -ten. In Alaska is een vliegtuig bij de landing tegen een auto gebotst, met t gevolg, dat het vliegtuig bleef liggen en de auto een luchtsprong maakte. Dat verandert tenminste weer eens Een gepensionneerde Belgische mijnwerker te Chatelineau is gearres teerd, omdat hij onder zijn huis en dat van de buren een mijnschacht had ge graven, waaraan hij vrachtauto's vol steenkool had onttrokken. Deze mijn werker kende dus het verschil niet tussen mijn en dijn. Dezer da gen is te Antwerpen de laatste zen ding Belgische kerkklokken aangeko men, die tijdens de bezetting gestolen waren. Hier kan men dus met recht zingen: En laat de klok maar luien.. In Hellendoorn hebben de mui zen de gemeentebegroting, die met veel zorg en moeite was samengesteld, gro tendeels opgevreten. Men overweegt nu de aanstelling van een officiële ge- meentekat. Er schijnt reeds een voor dracht te zijn opgemaakt. Twee honderd kikkers zijn dezer dagen doo» een vliegtuig van de Zweedse Luchtvaart Maatschappij van Boeda pest naar Malmö vervoerd. De kik kers maken tegenwoordig grote spron gen! Deze overschakeling op nieuwe trac tievormen zal ook geleidelijk moeten geschieden. De uitbreiding van het aantal treinen zal overigens leiden tot beperking van hun lengte. Omvang van het vervoer. De omvang van het vervoer ver toont een steeds snellere groei. In 1946 was het aantal reizigerskilome ters gestegen tot 5.6 milliard en 't gemiddelde per inwoner tot 600 km. In 1970, wanneer Nederland een aantal inwoners zal hebben van 11 millioen, zullen de spoorwegen reeds 8 milliard reizigerskilometrs hebben af te leggen, hetgeen een omvang van het reizigersvervoer betekent van 180 pet. van het vooroorlogse. Ook voor het goederenvervoer zul len de spoorwegen, ondanks de op komst van de jongere verkeersmid delen een belangrijke plaats blijven innemen voor massaal vervoer. In het kader van de toekomstige coördinatie van verschillende vervoerstakken zul len de spoorwegen nauw samenwer ken met het vervoer te water, over de weg en door de lucht. De omvang van het goederenvervoer van October was 30 pet hoger dan in October 1946. Uit Zuid-Limburg wer den tienduizenden tonnen kolen meer verzonden dan in September. „Gisteren heeft, na gepleegd over leg met de luit.-gouvernenr-generaal, de aanwijzing plaats gevonden van de delegatie, die besprekingen voert met de commissie van goede dien sten en tevens besprekingen zal voe ren met vertegenwoordigers van de Republiek Indonesië tot oplossing van het conflict met die Republiek. Als voorzitter is aangewezen Ra den Abdoelkadir Widjojoatmodjo, dir.- generaal voor Alg. Zaken en als plaats vervangend voorzitter Jhr. mr. H. L. F. K. van Vredenburch, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, chef der directe politieke zaken van het ministerie van Buitenlandse Za ken. De commissie telt voorts negen leden. Het is de bedoeling, dat de com missie bij haar werkzaamheden voort durend overleg zal plegen met de Lui tenant Gouverneur-Generaal en met de ministers, die in Ned.-Indië aanwe zig zijn of zullen zijn". Gisterochtend in alle vroegte ver scheen het transportschip der Ameri kaanse marine „Renville", waar zo spoedig mogelijk de Nederlands-Re publikeinse besprekingen onder auspi ciën van de commissie van goede diensten gehouden zullen worden, voor de kust van Batavia. In de loop van de ochtend werd het schip gemeerd aan de boeien in de haven van Tand jong Priok. OP TWEEDE KERSTDAG VLEES IN RESTAURANTS Onlangs heeft de Bedrjjfshoreca de regering verzocht ontheffing te verle nen van de beschikking „vleesloze dagen" op 26 December (Tweede Kerstdag). Naar wij vernemen heeft de regering op dit verzoek welwillend beschikt zodat op Tweede Kerstdag in restaurant e.d. vlees mag worden ver strekt. Echte „Van Meegeren" bracht f 7500.— op Ten overstaan van notaris H. J. J. M. Peek heeft de kunstveiling Fred. A. van Braam Dinsdagmid dag in de veilingzaal van „Arti et Amicitiae" te Amsterdam een door v. Meegeren met zijn eigen naam gesigneerd doek „Isaac zegent zijn zoon Jacob" onder de hamer gebracht. Een merkbare deining ging door de volle zaal toen de veilingmeester met een „nu komt no. 114" de „Van Meegeren", die 30 bü 100 cm meet, aankondigde. Blitzlampjes flitsten aan, een ra dioreporter kwam met zijn micro foon naar voren en de aanwezigen hadden alle tyd om het schilderij goed te bekijken. Het doek ziet er geheel anders uit dan de door v. Meegeren ge schilderde Vermeer over hetzelfde onderwerp. Isaac heeft hier een langere baard, de kop neemt zowat het hele doekoppervlak in beslag. De inzet was 1000 en in snel tempo werd het eindbod van 7500 met telkens 500 opbieden bereikt. Even later werd een ander klei ner doek van v. Meegeren, voor stellende een bijbelse figuur op perkament geschilderd, voor 350 afgehamerd. De communistische afgevaardig de Calas, die Maandag bij stem ming door de Franse Nationale Vergadering tijdelijk van haar bij eenkomsten werd uitgesloten na dat de voorzitter, Herriot, gepro testeerd had tegen een uitlating van Calas betekenend „een oproep tot muiterij" en die weigerde de vergadering te verlaten, is na de daarop gevolgde schorsing van de vergadering tot vijf uur Dinsdag morgen op zijn zetel blijven zitten. Een aantal collega's hield hem de gehele nacht gezelschap. Alle uitgangen van het gebouw, op één na, waren gesloten en werden be waakt door leden van de Republi keinse Garde, gewapend met bajonet ten en politiemanschappen, Meer dan honderd verslaggevers hielden ook de gehele nacht de wacht in het gebouw. Met 't verstrijken der uren verdween de spanning uit de atmosfeer en werd men meer en meer geneigd de zaak als een grap te gaan beschouwen. De regering nam de kwestie echter zeer ernstig op. Herriot aarzelde aan vankelijk geweld te doen gebruiken. Tenslotte echter, na ontvangst van n resolutie van de Gaullistische afge vaardigden waarin er op aangedron gen werd het besluit van de vergade ring ten uitvoer te leggen, gaf hij or der het gebouw te doen ontruimen. Een afdeling ongewapende leden van de Republikeinse Garde, onder leiding van kolonel Maurice Marquond, kreeg opdracht de order uit te voeren. De kolonel deed de ronde door alle ver trekken van het gebouw en verzocht alle aanwezige afgevaardigden te ver trekken. Tenslotte betrad hij met zijn afdeling de vergaderzaal en sommeer de, tot driemaal toe, volgens de voor schriften, de daar aanwezigen de zaal te verlaten, waarna hij, vergezeld van twee garde-leden, naar Calas toeging, hem begroette en hem verzocht met hem het gebouw uit te gaan. Calas antwoordde: „Ik weiger ingevolge oen ongrondwettelijke en tegen de regels indruisende beslissing heen te gaan. Ik vertegenwoordig 72.000 kie zers. Doe uw plicht, kolonel. Ik doe ae mijne". Daarop namen de twee gar de-leden de afgevaardigde hoffelijk bij de armen en Calas ging mee, ge volgd door zijn collega's. Bij het ver laten van het gebouw tussen een dub bele haag garde-leden door zongen zij o.a. de Marseillaise. De kolonel en zijn mannen gingen, toen de Marseillaise gezongen werd, in de houding staan en salueerden. Azzam Pasja, secretaris-generaal der Arabische Liga, zeide gisteren tot stu denten te Caïro, dat het de plicht van alle jonge Arabieren is in Palestina te gaan vechten. In Jeruzalem staan naar schatting 50 winkels in brand. Tot nog toe is voor duizenden ponden sterling aan schade aangericht. Alle verkeer tus sen Jeruzalem, Tel Aviv en Jaffa is onderbroken. De Britse Palestijnse politie verhindert volgens een oogge tuige een der ernstigste ongeregeld heden, die ooit tussen beide rassen plaats hebben gehad. Van gisteravond af zal voor alle Ara bische wijken van Jeruzalem een avond klok van schemering tot dageraad gel den. Ten stadhuize van Amsterdam ver gaderden Maandagmiddag de leden van de Vereniging van Burgemeesters in de provincie Noord-Holland onder presidium van de heer M. Fernhout, burgemeester van Bussum. In de vacatures van voorzitter, se cretaris en penningmeester dier ver eniging, ontstaan door het vertrek van de heren M. A. Reinalda, J. E. Bod- deüs Hosang en jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein, onderscheidenlijk des tijds burgemeester van Haarlem. Naar- den en Diemen, werd voorzien door de benoeming van de heren mr. Arn J. d'Ailly, mr. van Driel en mr. G. P. Haspels resp. burgemeester van Am sterdam. Huizen en Nieuwer-Amstel. De heer mr. J. Cramer, directeur van de Centrale Vereniging voor de Opbouw van Drenthe en lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, hield een causerie over „De aard en het werk der provinciale Opbouwor- ganen". Het C.D.K. deelt mede, dat tot en met 31 Januari a.s. op de bon D 45 van het inschrijvingsbewijs voor ver vanging van fietsbanden B I 612, een toerbinnenband verkrijgbaar is. Ver der is eveneens tot genoemde datum op de bonnen A 02 en A 25 van het inschrijvingsbewijs voor eerste mon tage een buitenband en op de bonnen B 02 en B 25 van dit inschrijvings bewijs een binnenband verkrijgbaar. De nieuwe bankbiljetten van 10 gulden. De internationale toestand en de ge beurtenissen die zich bij België's zui derburen afspelen, vermogen in dit land niet de aandacht af te leiden van de zo belanrijke Koningskwestie. Het blijkt thans, dat minister Spaak tijdens de kabinetsvergadering van jl. Vrijdag er alleen maar in geslaagd is tijd te winnen. De katholieke ministers zouden ech ter grote druk hebben uitgeoefend en in sommige kringen beweert men, dat, indien de eerste minister hiervoor niet wil wijken, hij gedwongen zal worden als eerste minister af te treden. In dit verband werd als opvolger van Spaak reeds Achilles van Acker genoemd. Het schijnt intussen, dat de crisis in de boezem der Belgische regering niet alleen te wijten is aan de Konings kwestie. Reeds geruime tijd is het geen geheim meer, dat België de hui dige economische politiek niet onge wijzigd kan voortzetten. Het nadelig verschil tussen uitvoer en invoer kan, wat het dollargebied betreft, niet langer gedekt worden Hierbij komt nog, dat vele Europese landen, waarop België een vordering heeft, zich in moeilijkheden bevinden. Een orkest zonder dirigent Zondag konden de Londenaars in Covent Garden 't Philharmonic Orchestra zonder dirigent horen spelen, hetgeen daar een novum was. Voor dat het Scherzo uit Mendelssohns Midsummer Nights- dream ten gehore werd gebracht, legde Van Beinum de dirigeerstok neer, liet het orkest beginnen met een knip van zijn vingers, terwijl hij met gekruiste armen en dan weer leunend op de rand van de lessenaar toeluisterde. Volgens de muziek-recensent van de Daily Mail, Stanley Bayliss, had het ex periment veel succes. De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, David E. Lilienthal, heeft meegedeeld, dat de V. S. bezig zijn nieuwe atoomwa pens te fabriceren. Hij zeide niet, of de nieuwe wapens bommen zijn of een nieuwe toepas sing van de atoomkracht. De wapens zouden worden opgesla gen in het afgelegen Los Abamos (New Mexico), waar ook de eerste atoom bom is gemaakt. De Amerikaanse regering heeft nimmer iets willen loslaten over de aard van de inhoud van de atoom bommen, die in en na de laatste we reldoorlog zijn gebruikt. Het is echter bekend, dat bij de vervaardiging zo wel uranium-235 als plutonium dat uit uranium wordt verkregen kan worden gebruikt. 74 Vissers omaekomen Volgens berichten uit Porto zijn 74 vissers tijdens een hevige storm, die de noordkust van Portugal teistert, ver dronken. Vier Portugese trawlers zijn reeds aangespoeld. Tot dusver konden slechts zes opvarenden gereg worden. Weersverwachting tot Woensdag avond geldig. IETS ZACHTER. Zwaar bewolk^ met plaatselijk enige regen of sneeuw. Iets zach ter. Meest matige, geleidelijk naar noordelijke richtingen draaiende wind. De Nederlandse verliezen In In donesië bedragen van 4 Augustus de datum, waarop het staakt het vuren is uitgevaardigd tot 18 November 294 doden, 868 ge wonden en 24 vermisten, aldus een officieel Nederlands commu niqué. In het Voedselvoorzieningsblad is 'n verordening gepubliceerd van het Be drijfschap voor granen, zaden en peul vruchten, welke een belangrijke prijs verlaging inhoudt voor puddingpoe der van tarwe- en gortgriesmeeL De maximumconsumentenprijzen zijn: los uitgewogen 5 cent per 100 gram (10 cent), in carton verpakking van 250 gram netto 20 cent per pakje (29 cent) van 500 gram netto 39 cent (55 cent) per pakje, van 1000 gram netto 74 cent (f 1.05) per pakje. Voor andere verpakking gelden de volgen de maximumconsumentenprijzen per 100 gram: in cartonverpakking 6,2 cent, in papierverpakking 6 cent. De tussen haakjes vermelde prijzen zijn de oude maximumprijzen. H M. de Koningin kocht stukje Damterrein H.M. de Koningin heeft gistermorgen met haar hofdame, mevr. L. Th. de Beaufort, een korte wandeling door de binnenstad van Amsterdam gemaakt. In het hoofdpostkantoor kocht H.M. bij de speciale stand kinderpostzegels, waarna zij zich naar de Dam begaf en in het huisje van de Nationale Monu mentencommissie een aantal vierkante centimeters middendamterrein kocht. Een wandeling over het Rokin besloot dit korte uitstapje. Des middags reed H.M. de Koningin naar het paleis Soestdijk. Hyena's der samenleving De politie te 's-Hertogenbosch heeft aezer dagen de hand kunnen leggen op een 6-tal elementen, dat buitengewoon a-sociaal te werk ging. De mannen had den er hun praktijk van gemaakt min der gesitueerde gezinnen geheel aan zich te binden, door de bonnen dezer mensen op te kopen. Indien de verko pers geheel zonder levensmiddelen kwamen te zitten, konden zij weer een deel hunner bonnen van de opkopers terugkrijgen tegen verhoogde prijs. Het zestal is ter beschikking van de justitie gesteld. Nederlanders zijn vaak rare snaken. Ze doen graag hun eigen zin, zij wil len meester zijn in eigen huis en zij hebben een hekel aan bedillerij. Soms beweert men zelfs, dat ze een hekel hebben aan gezag, ipaar dat is niet helemaal juist. Ze willen het gezag gaarne aanvaarden, zolang het zich niet als zodanig aandient. Wij zijn 'n tuchteloos volk, wordt wel eens be weerd. Als dat juist is, dan gelieve men daarbij te bedenken, dat de staat der Nederlanden een product is van een opstand en dat dus alle kwade dingen een goede kant hebben. Onze vrijheidszin om nu maar eens een prettig klinkend woord te gebruiken doet ons een hekel heb ben aan het woord „verbod". Zodra wij iets niet mogen doen, bekruipt ons de lust het dan juist wél te doen. Ner gens wandelt men prettiger dan ach ter een bordje met „verboden toe gang", want behalve van het natuur schoon geniet men van de sportieve spanning bij het ontlopen van de kod debeier. Het is diezelfde karaktertrek, die de Nederlandse jongelingschap tot zulk slecht materiaal maakt voor een leger in vredestijd. En tenslotte is het die nimmer opdrogende bron geweest, die het kleine, geniepige, weinig held haftige, maar zeer doeltreffende ver zet heeft opgeleverd. Nu is dit alles geen opzienbarende ontdekking. Iedere vader en moeder, iedere onderwijzer, iedere politie-agent en in het algemeen ieder, die in ons land met gezag bekleed is, weet dat het verstandig is alleen in het uiterste geval over te gaan tot een verbod. Wie zijn kinderen verbiedt de luci fers aan te raken, loopt kans ze tot brandstichters op te voeden. Dit is één voorbeeld. Ieder kan uit eigen erva ring tientallen voorbeelden gaven. Veel beter is het de kinderen te le ren, waartoe lucifers dienen en ze aan hun verstand te brengen, dat ze daarmede onheil kunnen stichten. Voor de overheid ligt de zaak in beginsel niet anders. Het is niet de slechtste overheid, die haar toevlucht moet nemen tot besluiten, die begin nen met „het is verboden" en nog vers zijn onze herinneringen aan een luidkrijsend machthebber zonder enig innerlijk gezag, die zijn „het is ver boden" besloot met „wordt met de dood gestraft". Wie zich sterk voelt, wie voelt, dat zijn gezag wortelt in het rechtsbe wustzijn, hoeft zijn toevlucht tot zulk een barse taal niet te nemen. Slechts wie innerlijk onzeker is en weet, dat hij bij een enigszins krachtige wind omver geblazen wordt, poogt zich te beschermen met het verbod. In de tegenwoordige tijd, nu alles in de wereld woelt en gist, nu de oude onzekerheden verlaten worden, het ware gezag nog niet opnieuw is ge groeid, nu ook bij zoveel mensen de zelftucht verslapt, dreigt men in zijn radeloze zwakheid te grijpen naar het wapen der zwakken: het verbod. Er zijn voorbeelden, dat groepen en partijen zaken verbieden willen, die men niet behoeft te verbieden aan gezonde mensen. Wij denken bijvoor beeld aan gemengd zwemmen en slechte lectuur. Als In gemengd zwemmen gevaren schuilen en wij nemen aan, dat ze er zijn is het zaak de mensen zo op te voeden, dat ze zonder ontsporing kunnen aanzien, wat elkeen toch al vermoed kan heb ben, n.1., dat ook buurman vijf tenen aan zijn voet heeft. Met slechte lectuur, waarover op 't ogenblik nogal wat te doen is, staat het iets anders. Er is inderdaad vuil schrijverij, die tot doel heeft de slecht ste instincten te prikkelen. Maar een verbod leidt er dan gewoonlijk toe, dat de nieuwsgierigheid wordt gaande gemaakt en men bereikt het tegen deel van het gestelde doel. Daarbij komt, dat er een aantal gevallen zijn, waarin men vuilschrijverij noemt, wat voor 'n ander waardevolle kunstis. En bovendien loopt men altijd het gevaar dat het toezicht op lectuur uitmondt in domme censuur, waarbij alles ver boden word wat de censoren onwelge vallig is. Men is hier nog niet zo ver, dat ernstig wordt overwogen één der be staande politieke partijen te verbie den. Maar er gaan al stemmen op. Naar onze mening zou men geen slechter maatregel kunnen nemen, tenzij men voor het slachtoffer pro paganda wil maken. Men kan elkaar bestrijden en daar- is niets tegen. Ook dit ligt in de volks aard. Men kan echter beter bestrij den wat men ziet, dan wat men „in illegaliteit" heeft gedrongen. En als men een bepaalde politieke partij ziet als een groot gevaar, doet men wijs zijn krachten in te spannen om de wereld zodanig te veranderen, dat de mensen het gevaar als een ge vaar onderkennen en zich er vanaf wenden. Het verbod is de laatste maatregel en nooit een bewijs van kracht. H. VAN HULST. Prijzen Staatsloterij 502de Staatsloterij, 5e klasse 6e lijst 1000.— 11633, 15899, 21631 400.— 3696, 16375 200.— 2421, 3981, 17233, 20823, 21526. 100.— 2613, 3618, 3641, 3948, 8158, 10343, 10518, 13881. 19255, 19403, 20359, 20685.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1