arabieren willen „heilige oorlog" sabotage oorzaak van franse treinramp Tegen journalist I Marinus levenslang geëist hr,r.T, r,vrj" a*"°"r Ondergrondse guerilla Amerika niet naar St. Moritz? Weerbericht Donderdag 4 Dec. 1947 70e Jaargang no, 7678 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Onlusten bij Tel Aviv en Jaffa VAN SJABU ~ÊN VERRE Goud in verongelukt vliegtuig Sovjet-Unie heeft vier millioen soldaten onder de wapenen Nieuwe Bonnen Ontstellend en verbijsterend Veestapel verminderd 80.000 Reservisten opgeroepen Sint Nicolaas in Amsterdam Duizend man zoeken naar vliegtuig Welke duistere rol speelde hij bij het Dagblad voor Noord-Holland? .-"™ •rr*.*!.* SZSS'ï.'nï»' Belgische koningskinderen terug Wat getuige Butter vertelde Auto door trein gegrepen Wordt Helgoland volledig verwoest BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Dir.: J. Bijlsma HELDGRSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberichten 20 cent per m.m. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 15 woorden L—elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.90. Wrad Hoofdredacteur: Jac. Broersen, Bayonredacteur C. A. Dekkers Tussen Tel Aviv en Jaffa heeft gis teren een slag van 12 uren gewoed. Ten minste 8 Arabieren en 2 Joden werden gedood en een groot aantal gewonden viel aan beide zijden. Naar gisteravond weed bekend gemaakt, zijn bjj de onlusten ten gevolge van het verdelingsbesluit reeds 13 Arabieren en 8 Joden ge dood, terwijl aan beide zijden meer dan honderd personen werden ge wond. Zes leden van het Palestijnse Ara bische Hoge Comité hebben Woens dag te Jeruzalem een spoedzitting be legd. De vroegere eerste minister van Irak, Tawfiq-Al-Sawadi, voorzitter der economische commissie van de Arabische Liga, heeft verklaard, dat het voor een goed-uitgerust leger ge makkelijk zou zijn naar Palestina op te trekken en het te bezetten. De Britse regering heeft geen offi ciële reactie doen horen, naar aanlei ding van de door de Verenigde Staten geuite vrees, dat de S.U. zou aanbie den troepen te zenden ter verdediging van de Joodse staat, wanneer de Eritse troepen vertrokken zijn en er aanvallen van de Arabieren dreigen gedurende de overgangsperiode. In welingelichte kringen meent men te weten, dat de Britse regering de terugtrekking der troepen niet zal uitstellen. Hoessein Khalidi, secretaris van het Arabische Hoge Comité, verklaar de, dat de Arabieren geen voorberei dingen voor een voorlopige regering treffen en dat er geen Arabische re gering zal worden gevormd, „tenzij het een Arabische regering over ge heel Palestina" zou worden. Salih Kaboer, de Iraakse minister president, heeft in commentaar op het voornemen tot verdeling van Palestina verklaard, dat de Arabieren in de ge hele wereld besloten zijn de vestiging van een Zionistische staat te verhinde ren. ,De Arabische troepen zullen op marcheren om een Arabische staat in Palestina te vestigen, koste wat het kost", aldus zeide hij. „Noch Sowjet- Rusland noch Amerika zal deze op mars kunnen stuiten". Ook andere Iraakse staatslieden hebben zich voor het voeren van een heilige oorlog uit gesproken. Uit de wrakstukken van het bij Praag verongelukte vliegtuig van de „Sow- jet-RussischRoemeense luchtvaart- vaartmaatschappij" heeft men enkele pakketten met goudstukken te voor schijn gehaald. In totaal een gewicht van zeven kilo. In de bladen wordt als mogelijkheid veronderstelt, dat de pi loot elders dan op het vliegveld van Praag heeft willen landen, teneinde aan de douane-controle te kunnen ont snappen. Volgens de commissie voor buiten landse aangelegenheden van Het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft de Sovjet-Unie 4.050.000 man onder de wapenen. De commissie heeft dit getal als schatting ontvan gen van het Amerikaanse ministerie van oorlog. Volgens de commissie, die een officieel rapport aan het Huis van Afgevaardigden heeft uitgebracht in verband met de tussentijdse hulp aan Europa en China, heeft de Slavische groep 1.112.600 man onder de wape nen, terwijl de rest van Europa over 2.789.000 man in het totaal beschikt. Volgens het rapport hebben de V.S. 113.000 man in Europa en 258.000 man in de V.S. Men neemt aan, dat de S.U. in haar zönes van Duitsland en Oostenrijk 1.702.000 manschappen gestationneerd heeft. „De politiek van de Sovjet-Russen is duidelijk en welomlijnd", aldus de commissie. „Zij trachten de hulp van Amerika aan Europa of Azië te ver hinderen en anders deze hulp zo on doelmatig en kostbaar mogelijk te maken". De commissie noemde de taak, Europa van het communisme te red den,,niet hopeloos. Aleister Crowley, dichter en tove naar, is, hoewel hjj beweerde het elixer voor een eeuwig leven uitge vonden te hebben, op 72-jarige leef tijd te Notherwood in Sussex (Enge land) overleden. Hij heeft dus blijk baar zijn eigen medicijn niet ingeno men. Te Londen werd bij aan komst van een vliegtuig uit Brussel bi) een der reizigers voor een waarde van een millioen gulden aan gesmok kelde juwelen in beslag genomen. De betrokkene ontkende, dat de juwelen van hem waren. Op dit ogenblik zijn ze dit ook zeer zeker niet meer. De K.L.M. boekte over 1946 ruim acht ton winst, maar ook die heeft het nakijken, want er is maar liefst zes ton voor de fiscus gereserveerd. Voor de kachels is dezer dagen een prijsverlaging van 10 pet. aange kondigd, nadat de regering eerst met een prijsverhoging van de zuivelpro ducten de kachel had aangemaakt. Een beetje nemen, een beetje geven, doet het volk in vreugde leven. De regering heeft bepaald, dat de Tweede Kerstdag (Vrijdag) voor de restaurants niet zal gelden als vlees loze dag. We vinden dus niet de hond in de pot en hopenlijk de kat ook niet. Door de C.C.D. werden over de maand October o.m. in beslag geno men 6462 kg vlees en spek, 143.289 eieren en 824 varkens. Er is dus blijk baar nog heel wat zwijnerij in de wereld. In een restaurant in Zuid-Holland ontstond onenigheid, cmdat een der bezoekers op de piano ging spelen en het niet kon. Een an- den. bezoeker eiste toen „een korting voor de muziek" op zijn rekening. Wij kennen gelegenheden, waar tijdens de muziek de bezoekers dan wel geld toe mochten hebben. Dat de muizen de gemeentebegroting van Hellen- doorn grotendeels hebben opgepeu zeld, blijkt achteraf nie zo heel erg t» zijn, want deze vertoonde toch een tekort. Mogelijk een tip voor andere gemeenten om op deze wijze hun te korten weg te werken? In het Rotterdams Nieuwsblad vroeg een nette werkman, nette verschijning, nette kennismaking met een nette weduwe. Als dat nog niet netjes Is, weten wij het niet. De minister van verkeer, Charles Pineau, heeft in de Franse Natio nale Vergadering medegedeeld, dat het spoorwegongeluk tussen Parijs en Atrecht zonder enige twijfel te wijten is aan sabotage. De trein ontspoorde, doos-dat twee spoorsta ven waren losgeschroefd. Twaalf personen kwamen hierbij om het leven en veertig anderen werden gewond. Men vreest, dat nog meer slachtoffers ontdekt zullen worden. De trein reed op het moment van de ontsporing op volle snelheid. Volgens niet-officiële berichten zou het aantal doden reeds twintig be dragen. Een woordvoerder van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken ver klaarde aan Reuters correspondent nader, dat het spoor over een afstand van vijf-en-twintig meter was verwij derd. Charles Pineau verklaarde verder in de Nationale Vergadering, dat het aantal sabotage-daden dagelijks toe nam. Communistische afgevaardigden protesteerden heftig tegen wat zij noemden „een insinuatie, dat de sabo tage-daden door de stakers gepleegd zouden worden" en beschuldigden de volgelingen van Generaal de Gauile van verantwoordelijkheid voor deze daden. Voorts beschuldigden zij de regering ervan, de sabotage te hebben bevorderd. Pineau protesteerde: „Ik zou gaarne zien, dat de communistische partij met een rechtstreekse verklaring om trent de sabotage-daden voor de dag kwam". VERKAPTE BURGEROORLOG Naar Reuters correspondent uit Pa rijs meldt, neemt de sabotage-cam- pagne. die thans in Frankrijk begon nen is, de omvang van een onder grondse guerilla aan. Minister-presi- Schuman heeft het parlement om spe ciale volmachten verzocht om de sabo tage het hoofd te bieden, doch het wetsontwerp daartoe wordt door de communistische afgevaardigden reeds vier dagen opgehouden. Generaal de Gaulle is te Parijs aan gekomen. Het onafhankelijke conservatieve blad „Le Monde" schrijft, dat de 20 deden en 40 gewonden van het spoor wegongeluk bij Atrecht de eerste slachtoffers zijn van „de verkapte bur geroorlog welks symptonen zich met de dag duidelijker tonen". 50 GEWONDEN TE RENNIES Te Rennies moest de politie traan gas gebruiken bij gevechten tegen stakers, van wie 50 gewond werden. Te Grenoble slaagde de politie erin het postkantoor te ontruimen en de dienst werd in beperkte mate hervat. Het Amerikaanse Olympische Co mité heeft gisteren gedreigd alle Amerikaanse ploegen van de Olym pische Winterspelen 1948 terug te trekken, indien het Zwitserse orga nisatiecomité de inschrijving ac cepteert van de door het Olympisch Comité der Verenigde Staten niet erkende Amateur Ice Hockey Asso- ciation. Twee partijen eisen het recht op de Verenigde Staten in het Olympische IJshockey tournooi te vertegenwoor digen. De amateur Ice Hockey Asso- ciation verklaart, dat zij gerugge- steund wordt door de Internationale IJshockey Federatie, terwijl de Ama teur Athletic Union de steun geniet van het Amerikaanse Olympisch Co mité. Beide partijen hebben i hockeyteams klaar staan om naar Europa te vertrekken. Het Amerikaanse Olympische Comi té is van mening, dat de Association met professionalisme besmet is. Voor het tijdvak van 7 t/m 20 Dec. 1947 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 713 031 Melk 034 Melk 035 Melk 036 Vlees 037 Vlees 038 Boter 039 Boter 059 Algemeen 058 Algemeen 057 Algemeen 056 Algemeen 054 Algemeen 043 Reserve 046 Reserve 3»/i liter melk. 6 liter melk. 6'/: liter melk. 100 gram vlees. 400 gram vlees. [Jet is nog niet zo heel lang geleden, dat ons volk in opschudding werd gebracht door de publicatie van een aantal gegevens, waaruit kon blijken, dat de Nederlandse regering in bezet tingstijd te Londen op een hoogst on verantwoordelijke wijze met geld had 250 gram margarine of gesmeten. Dat zij zich als het ware in 200 gram vet. het aardse slijk had gewenteld ten tijde 250 gram margarine of van de grootst mogelijke nood in Ne- 200 gram vet. derland. Terwijl millioenen landgeno- 2000 gr. brood (geldig ten de laars van de bezetter in de nek t/m 13 Dec. a.s.) voelden, tienduizenden in honger ver- 100 gram kaas of 125 kommerden en duizenden als hoogste gram korstloze kaas. inzet hun leven waagden in het onder gronds verzet, leefden de heren hun ge zapig leventje en deelden daarbij zo nu en dan aan hun geknechte onder- 800 gram brood (geldig danen de bevelen uit. Zo nu en dan: t/m 13 Dec. a.s.) de spoorwegmannen ontvingen, toen 400 gram brood (geldig het bedrijf vrijwel was lamgelegd, het 125 gram koffie. 50 gram thee. 250 gram waspoeder. t/m 13 Dec. a.s.) BONKAARTEN KD, KE 713 Het zojuist verschenen „statistische bulletin", van het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft gegevens over het verloop van onze veestapel gedu rende de laatste 10 jaren. Uit deze ge- gevens blijkt, dat in bijna alle secto ren een afname heeft plaats gehad. De rundveestapel is, vergeleken met 1938, teruggelopen tot 84 pet., de varkens stapel tot 46 pet, de schapenstapel tot '2 pc., de hoenderstapel tot 49 pet. Slechs de paardenstapel onderging In een communiqué van het Franse ministerie van de strijdkrachten, dat hedenmorgen vroeg werd uitgegeven, worden ongeveer 80.000 reservisten van het leger, de luchtmacht en de marine opgeroepen, teneinde 't hoofd te bieden aan de huidige politieke toestand. Deze oproep, die geschiedt krachtens een decreet van gisteren, is de eerste van de door de Franse regering voor gestelde maatregelen met het oog op de huidige situatie. Pierre Henri Teit- gen, minister van oorlog, zeide giste renavond in de radiorede, dat de man schappen zouden worden gebruikt om „het volk te beschermen tegen geweld pleging, moord en sabotage". De gestadig vallende regen heeft noch Sint Nicolaas noch de duizenden kinderen en ouderen kunnen verhinde ren om getuige te zijn van een gebeur tenis, die dit jaar nog aan luister ge wonnen had door het in de hoofdstad aanwezig zijn van de gehele Koninklij ke familie met uitzondering van prin ses Marijke. Om kwart over twee, toen de stoet het paleis op de Dam naderde, ver schenen H. M. de Koningin, prinses Ju- liana, prins Bernhard en de prinses jes Beatrix, Irene en Margriet op het bordes van het paleis. De Koninklijke familie begaf zich naar beneden ter begroeting van de Sint. „Een goede reis gehad, Sint?" vroeg de Koningin, „ik heet U welkom". De prins tilde daarna zijn drie dochters 1 op om Sint Nicolaas de hand te kun nen drukken, hetgeen zij zonder schroom deden. Margriet had een gro te schoongemaakte wortel voor het paard meegebracht, die de schimmel dankbaar oppeuzelde. 534 Melk 535 Melk 536, 537 Vlees 538 Boter 539 Boter 559 Algemeen 558 Algemeen 543 Reserve 545 Reserve 10 liter melk. 11 liter melk. 100 gram vlees. 250 gram boter of mar garine of 200 gr. vet. stakingsparool, doch voor anderen, die mede in een précaire positie verkeer den, bleven de richtlijnen uit. Het ergerlijke feit van deze geld smijterij is op korte termijn overscha duwd door een nieuw feit, dat aan de dag is getreden - dat op z'n zachtst 125 gram margarine of uitgedrukt ontstellend en verbijste- 100 gram vet. rend moet worden genoemd. Men heeft 800 gram brood (geldig er uit de bladen kennis van kunnen t/m 13 Dec. a.s.) nemen, hoe door de zeer grove nalatig- 500 gram waspoeder. heid van een aantal dezer Londense 400 gram brood (geldig heren duizenden Nederlandse politieke t/m 13 Dec. a.s.) gevangenen in de Duitse kampen op gram kaas of 125 trieste wijze de dood hebben gevonden. 100 gram korstloze kaas. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, MF, MG, MH 713 (bijz. arbeid a.s. moeders en zieken) 1013 Brood 800 gram brood. 1018 Boter 250 gram boter of mar Weersverwachting geldig tot Don derdagavond: ZWAAR BEWOLKT Zwaar bewolkt met plaatselijk eni ge regen of sneeuw en hier en daar nevel of mist. Meest zwak ke en veranderlijke wind. Weer iets kouder. Zelfs in een tijd als deze, nu de oor log de gevoelens voor recht en onrecht zo zeer heeft vervlakt en men voor indrukken van buiten een hopeloze immuniteit demonstreert, heeft deze aanklacht een diepe ontroering en een 1012 Margarine 250 gram margarine of 200 gram vet. 200 - x-»•-» ej garine of 200 gr. vet. hevige verontwaardiging verwekt. 1 Ruim veertienduizend Nederlanders zijn in Duitsland omgekomen, terwijl gram kaas of 2501 er nog circa achtduizend worden ver gram korstloze kaas. mist. Van de 110.000 Joden keerden er slechts 6000 terug. De commissie van onderzoek rapporteert, dat tot Juni 1944 niets is gedaan om deze mensen te hulp te komen, op welke wijze dan Bovengenoemde bonnen kunnen 0ok. Dat men ze rustig heeft laten kre- reeds op Vrijdag 5 December worden peren, omdat men blijkbaar andere be- gebruikt, met uitzondering van de sognes aan het hoofd had. Dit is te bonnen voor melk, waarop eerst op wijten aldus de commissie aan Maandag 8 December mag worden een tekort aan initiatief, durf, fantasie verkocht. 1014 Kaas 1019 Eieren 1017 Melk 1011 Vlees 1016 Vlees 5 eieren. 5 liter melk. 300 gram vlees. 200 gram vlees. (Van onze speciale verslaggever) Het was een lange lijst van misdadige handelingen welke de beruchte jour nalist H. J. J. Marinus gister voor het BUzonder Gerechtshof te Amsterdam, dat onder presidium van mr. N. Bolkestein stond, ten laste werden gelegd. Bijna 3 jaar lang, van eind 1940 tot einde 1943 had hij gewerkt ten behoeve van de Hauptabteilung für Volksaufklarung und Propaganda van het Rijkscom missariaat, hij had er politieke verklaringen vertaald, een reorganisatieplan voor de Ned. Pers ontworpen en uitgevoerd, hij had er berichten getoetst, was verbindingsman tussen Ned. en Duitse persinstanties geweest en had richtlijnen voor politieke artikelen aan de couranten gegeven. Hij had in het weekblad „Het Nieuwe Volk" artikelen van pro-Duitse aard la ten opnemen en van Mei 1942 tot Dec. 1943 ook in „De Telegraaf', welke arti kelen hij met „Hama" ondertekende. Aan hetzelfde euvel had hij zich schuldig gemaakt bij het Dagblad voor Noord-Holland en in 1946 heeft hij bij de Gestapo een rapport tegen „Het Volk" ingediend, waar hij diverse redacteuren aanbracht, die grapjes over de Duitsers maakten en zich niet aan de bevelen van Den Haag stoorden. Geen wonder, dat de Procureur-Generaal, mr. Ry, in zijn requisitoir tot de conclusie kwam, dat deze verdachte een immoreel mens is, gedreven door bit terheid tegen zijn collega's, een man, die In het leven wilde slagen, onverschil lig met welke middelen. Hij noemde hem een man met een infaam karakter, die zeer veel kwaad heeft gesticht en eiste levenslange gevangenisstraf. en aan een teveel aan formalisme en bureaucratie. Dit is schoon gezegd, in derdaad, doch wij zouden het veel kor ter en duidelijker willen zeggen: het is misdadig. Hier is sprake van dood door Ongeveer duizend man, voor het schuld en de namen van hen, die hier grootste deel tot de Amerikaanse mi- aan debet waren, dienen openbaar te litaire politie behorend, zijn op zoek worden gemaakt, opdat men wete, met naar het transportvliegtuig van het wie men te doen heeft gehad en nog Amerikaanse leger, dat sinds /rijdag te doen heeft. YT:i het waren, die an- met 20 personen aan boord wordt ver- deren tot levensgevaar: ,k verzet heb- mist. Het moet zijn neergestort in een ben aangespoord en die zelf geen hand bos- en bergachtige landstreek nabij hebben uitgestoken om in doodsnood de Frans-Duitse grens. verkerende landgenoten enige hulp te Volgens een bericht van Reuter uit verlenen. Wiesbaden is door een vliegtuig een Wie het zijn, in wier naam mede groot olievuur waargenomen in de thans nog recht wordt gesproken over buurt van Buschweiler. Men gelooft allerlei politieke delinquenten, w.o. zo dat het is aangestoken door overleven- veel kleine mannetjes, wier zonden den van het vermiste vliegtuig. register in het niet verdwijnt in ver. gelijking met wat deze Londense he ren op hun geweten hebben. Wat zij i doen momenteel en op welke posten zij Majesteitsschennis staan, zoals b.v. Baron Van Harinxma thoe Slooten, de man, die er in het rapport 't slechtst afkomt en die nu achtereenvolgens regeringscommissaris voor vluchtelingen in Lissabon en voor zitter van het Londense Rode Kruis is geweest om naderhand te worden be noemd tot Nederlands ambassadeur te Brussel. De ervaring heeft ons, ook in engere kèrniTs" nam en vToeg dadeTtjk 'n «T kring geleerd, dat men uit de bezet- gesprek met Marinus in Den Haag tjngstqd geen vlekkeloos verleden be- aan, wien h<j mededeelde, dat dit hoeft ™ede te ^ngen om op een ge- artikel in geen gevgal zou worden J6 ™rden geplaatst en ge- geplaatst. Marinus zei, dat enige handhaafd De ervaring leerde ook, grote dagbladen het eveneens zouden dat men £ler nlet al te vaal jan zeg- geschrapt zouden worden waartoe drei«d' °mdat gezagsondermijning niet Marinus ten slotte toestemming gaf. Get. belde daarna de nachtredacteur 8 8 ec ter' waarvan ook hier de heer Werkman op, en gaf de wij- thans w?®r .sPrake ls' ondermijnt zich ziging in het artikel op, waarna (Je zelf: t J en/°°r r0t en Getuige zeide daarop, dat hfl dan sten eerst als ze boven water komen wél kon verbieden dat de courant en worden met meer 8ehJmd' B- gedrukt werd waarna de heer Werk- Te Brussel doen hardnekkige ge ruchten de ronde, dat koning Leopold III een voorstel van minister-president Spaak, dat kort geleden in het geheim aan de koning zou zijn toegezonden, namelijk om zijn toestemming te ge ven, dat zjjn drie kinderen naar Bel gië terugkeren, heeft aangenomen. Het betreft hier de 17-jarige Kroon prins Boudewijn, de 13-jarige Prins Albert en de 20-jarige Prinses Jose- phine Charlotte, kinderen uit zijn eer ste huwelijk met Prinses Astrid Nadat Marinus' infame rol bij „Het Volk" en „De Telegraaf" was belicht, volgden zijn praktijken bij het Dadblad voor Noord-Holland. Op 8 October 1943 kwam verd. na het vertrek van Jonker bij het DagbJ. voor Noord-Holland waarvoor hij di verse hoofdartikelen schreef waaruit gedeelten door de president werden voorgelezen. Getuige F. Butter, destijds directeur van dat blad, deelde mede, dat het Dep. voor Volksvoorlichting na het vertrek van Jonker geen genoegen nam met het waarn. hoofdredacteur- een uitbreiding. Het aantal paarden j Zweden, die in 1935 door een auto-on- bedraagt thans 115 pet. van dat in '38. geval om het leven kwam. schap van de heer Van den Aardweg, die men niet vertrouwde. Marinus wil de hoofdredacteur worden, maar ge tuige ging hierop niet in. Het hoofd redacteurschap van Jonker had bewe- tikelen. Toen getuige Butter na een reis zijn trein miste en naar de courant ging zag hij op de opmaaktafel een art! kei van Marinus. Hij nam daarvan een afdruk mee, maar omdat de treinen verduisterd waren kon hij in Hoorn na thuiskomst het artikel pas lezen. Pij schrok toen hij van de Inhoud zen, dat men dan te weinig streek- nieuws kreeg en te veel op algemene Duitse berichten georiënteerd werd. De hegr Krak had get. toen opmerk zaam gemaakt op de toestand in Zwol le waar men een hoofdredacteur had, die elders woonde en waarvan men dus weinig last hadMen kwam toen op de gedachte Marinus aan te stellen als Haags correspondent en po litiek redacteur, die 3 artikelen per week zou schrijven en slechts één mid dag per week in Alkmaar zou komen. Al spoedig bleek, dat Marinus hoofd redacteur wilde worden, maar get. ging daarop niet in. In het werk van Mari nus mocht niets veranderd worden en de directeur mocht zich niet met re dactionele zaken bemoeien en geen kennis nemen van de toegezonden ar- man de veranderingen op een druk proef aantekende en doorgaf aan de corrector, die de artikelen moest t*- genlezen. Toen de corrector de revisiepagina kreeg herstelde hjj het artikel weer in zjjn oude vorm om dat hU wist, dat er aan deze arti kelen niets veranderd mocht worden. Zo zag getuige Butter de volgende dag het artikel toch ongewijzigd in de courant en kon er niets meer aan veranderen. Dinsdagochtend werd een personen auto, komende uit Ter Apel, bij het oversteken van de onbewaakte over weg nabij de Kapelstraat te Emmen door de trein uit de richting Coevor- den gegrepen. De auto werd 100 m. door de trein meegesleurd. De inzit tende, mevrouw A. B. uit Ter Apel, werd gedood, terwijl de 19-jarige chauffeur F. H. B„ uit Munuexempoer Get. had al eens een kwestie met I in zorgwekkende toestand naar het zie- Marinus gehad over gelijkluidende co- kenhuls te Emmen werd gebracht, pie als in „Volk en Vaderland" voor kwam en Marinus had toen toegege ven, dat zoiets niet meer gebeuren zou. Hij liet later weten, dat de heren Van den Aardweg en Werkman, die hij niet vertrouwde, geen nachtdienst meer mochten doen. Later diende Marinus een aanklacht van 23 punten tegen ge tuige bij de perschef in en verweet hem daarin o.a., dat hij zich als direc teur bemoeid had met redactionele zaken. Oie vervolg pagina 3). Volgens de ministers van Wederop bouw van Sleeswijk-Holstein, Dann, heeft men het plan Helgoland volle dig te verwoesten, na de explosie van enige tijd geleden. Dann verklaarde, dat hij deze inlichting uit „Bevoegde bron" te Cuxhaven, de basis van eni ge Britse marine-eenheden, had verno men. Hij noemde de plannen „dwaas".

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1