Vier adelborsten kaapten de„Looie Verrader" Door Hr. Ms. „Van Kinsbergen" meegevoerd naar het vaderland Helderse huizen onder de hamer Schegbeeld van ongelukkig fregat JMqzzmdm De heer Schreuder in het zonnetje Uitspraken Tribunaal Mooi succes Wasgoed ontvreemd Feestavonden LVAS De natuur in December Stenendiefstal Predikbeurten Te veel bloembollensoorten Woensdag meerde aan de Parkkade te Rotterdam Hr. Ms. „Van Kinsber gen", teruggekeerd uit de West. Het schip zag er op het eerste gezicht net zo uit als toen het op de uitreis de haven van Den Helder verliet. Wie goed keek, zag echter wel degelijk iets bijzonders aan deze ranke bodem. Die éne haaienvin, daar op de boeg, aan de geus, zat daar al, maar er was blijkbaar een tweede bijgekomen. En daaronder, als een vreemd gezwel op de neus van het artillerie-instructieschip, prijkte een vreemdsoortig voorwerp. Het leek wel een boegbeeld, zoals de schepen vroeger droegen. Het was ook een boegbeeld, en wat meer zegt: het was de LODEN VERRADER, door dit trotse oorlogsschip in triomf meegevoerd naar het vaderland. Op de vroege morgen van de 15e September 1778 verscheurde een ont zettende slag de stilte in de Sint Anna- baai te Curagao. Op onverklaarbare wijze was een vreselijke ontploffing ontstaan aan boord van het Nederland se fregatschip „Alphen", dat daar aan de kade nabij Willemstad gemeerd lag. Met de commandant, kapitein Van der Feltz, verloren bij. deze ramp meer dan tweehonderd mannen het leven. Slechts 25 opvarenden bleven gespaard. Het schip, dat volkomen wrak geslagen was, zonk onmiddellijk naar de diepte. Meer dan een kwart eeuw ging voor bij, en toen haalden Curagaose vissers in de Sint Annabaai een schegbeeld boven water, een groot, ruw, houten beeld, dat na onderzoek het schegbeeld van de verongelukte „Alphen" bleek te zijn. Het beeld behoorde rechtens toe san de strandvonder, de havenmeester van Curagao, een marine-autoriteit. Deze heeft het laten opknappen en in zijn tuin laten plaatsen. Jaren later kocht de bankiersfamilie Maduro het huis, en zij kwam toen ook in het be zit van het schegbeeld. Hoe lang zij zich in het bezit ervan heeft mogen verheugen, is niet precies bekend, maar wel staat vast, dat het omstreeks 1875 spoorloos verdwenen was! HET BEELD IS VAN DE MARINE! Hoe men ook zocht, en over geheel Curagao navraag deed, het beeld was weg. Het was verre van denkbeeldig, dat het gekaapt was door marineman nen, die vonden dat het schegbeeld'niet aan een particuliere familie, maar aan de marine toebehoorde. Vermoedelijk hebben enkele schepelingen in een jo lige bui op een vrolijke avond het boegbeeld naar boord gesleept, in het kabelgat geborgen en op de thuisreis voor de dag gehaald. Albert Chambon veronderstelt in zijn „Marinegewoon ten en -gebruiken" dat het beeld oor spronkelijk wit geweest is, zoals op schepen in de 18e eeuw gebruikelijk was, maar dat men het op Curagao in kakelbonte kleuren had geschilderd. Naar de roodharige kop zou het onder de maats „rode verrader" genoemd zijn. Toen het schip met de „rooie verrader" in Nederland aankwam, werd 't scheg beeld bij de inventarisgoederen op de Rijkswerf gedeponeerd, en na „onder houd" meegegeven met het eerste oor logsschip dat naar de West reisde. Het werd dan weer aan de familie Maduro teruggegeven, die er met veel zorg op paste, maar toch niet kon voorkomen dat handige Jannen het beeld nog en kele keren ontvreemdden. Aanvankelijk werd dit ontvreemden en weer terugbrengen als een sportieve aardigheid opgevat. De heren Maduro, die sinds mensenheugenis leveranciers zijn van de Koninklijke Marine, begon nen echter veiligheidsmaatregelen te nemen, opdat het ontvreemden van de „looie verrader" (verbastering van de naam „rooie verrader") niet meer mo gelijk zou zijn. De firma Maduro wist door het nauwe contact met de Marine steeds tijdig, wanneer een schip uit Willemstad naar het vaderland vertrok, en de „looie verrader" werd dan zorg vuldig opgeborgen, totdat het schip veilig en wel buitengaats was. Toch is bet schegbeeld nadien nog verscheidene malen van eigenaar verwisseld! Steeds werd het, zoals gebruikelijk, op de ma rinewerf te Den Helder afgegeven, waar het keurig werd overgeschilderd om weer zo spoedig mogelijk naar Cu ragao te worden teruggebracht. EEN HALVE EEUW RUST. Ongeveer zestig jaar geleden maakten de heren Maduro er een eind aan, door de „looie verrader" in het archief van de Maduro-bank op te bergen. Men zal zich herin neren, dat in 1938 vier opvarenden van Hr. Ms. „Gelderland" toch kans gezien hebben, het boegbeeld te ontvreemden. Het zal op 12 Fe bruari van het volgend jaar tien jaar geleden zijn, dat Hr. Ms. „Gel derland" de haven van Willemstad verliet, met vóór op de punt de „looie verrader", stevig vastgebon den tegen de geusstok! Juist toen de „Gelderland" los kwam van de wal, ontdekten de Maduro's, die op de steiger stonden, het boegbeeld, maar toen was het al te laat. De bemanning van het pantserdek- schip was natuurlijk opgetogen. Een eeuwenoude traditie was voortge zet! Het spreekt vanzelf, dat de „looie verrader" op de werf weer keurig net jes Werd opgekalifaterd, en per eerste gelegenheid naar Willemstad terugreis de. Er is nadien nog een poging ge daan, en wel in het begin van de oor log, als wij goed zijn ingelicht door de bemanning van Hr. Ms. „Tromp". Het schegbeeld was toen opgeborgen in de kluis van de Maduro-bank, en enkele ondernemende Jannen wisten zowaar in dat heiligdom door te dringen. De kluis bleek echter zoals het een goede kluis betaamt! niet gemak kelijk te forceren, zodat de „dieven" hun pogingen moesten opgeven. De kluis werd bij deze operatie lichtelijk gehavend, wat uiteraard bij de heren Maduro de nodige ontstemming ver wekte. Het zag er naar uit, dat daar mede een eind was gekomen aan de roemruchte geschiedenis van het scheg beeld van de „Alphen". TOCH GELUKT! Vier mannen van Hr. Ms. „Van Kins bergen" hebben de vorige maand even wel toch kans gezien, de „looie verra der" te „kraken". De sergeant-adelborst R. Jager had de leiding van de expe ditie en de sergeants-adelborsten M. Moree, J. W. Herrij gers en J. Hoogen- boezem waren zijn „handlangers". Op klaarlichte dag togen zij niet in te nue natuurlijk! naar het huis van de familie Maduro. Men vermoedde na melijk, dat het beeld zich daar bevond, want het bankgebouw werd juist ver bouwd. Terwijl de familie Maduro aan het koffiedrinken was, drongen twee adelborsten door in het archief, en in derdaad troffen zij daar de „looie ver rader" aan, die hen reeds uitnodigend toegrijnsde. Het beeld ging in de tra ditionele zak (niet die van Zwarte Piet), en de adelborsten zagen kans het op slinkse wijze naar boord te smok kelen. Vlak vóór het vertrek werd het beeld keurig netjes onder de haaien- vinnen gebonden (de tweede vin was afkomstig van een twee meter lange haai, die de bemanning van de „Van Kinsbergen" in de Westindische wate ren gevangen had), en zo voer het schip met zijn kostbare trofeeën huis waarts. De geschiedenis zal zich herhalen, ook met de „looie verrader". De werf- schiiders zullen het verweerde ding weer een net verfje geven, en dan zal het beeld spoedig weer naar Willem stad reizen. De heren Maduro zullen er goed op passen, maar zij kunnen dat niet z goed doen, of de „looie ver rader" zal te zijner tijd weer door één of andere Nederlandse oorlogsbodem in triomf naar het vaderland worden ge voerd! Jacob R., Den Helder, f 1000 boete. Dirk Corn. Br. Internering voor de tijd in detentie doorgebracht. Ontzet ting uit de rechten. Op de grote internationale pluim vee-tentoonstelling, die op 28, 29 en 30 November j.1. te Lyon in Zuid- Frankrijk werd gehouden, behaalde onze stadgenoot, de heer J. Wiering uit de Keizerstraat met een inzending Friese hoenders en Breackels twee eerste prijzen en twee tweede prijzen Deze hoogbekroonde dieren zijn van 25 tót en met 28 December a.s. te be zichtigen op de tentoonstelling, die dan gehouden wordt door de pluim veevereniging „Den Helder en Omstre ken", in de BLO-school aan de Hector Treubstraat. Een bewoonster van de Van Hogen- dorpstraat heeft bij de politie aangifte gedaan, dat 's nachts van de waslijn op het erf achter haar huis enkele tex- tielgoederen waren gestolen. De onge wenste bezoekers hadden waarschijn lijk verder strekkende plannen gehad, want zij hadden het raampje van de schuur vernield. Uit de schuur wordt echter niets vermist. Door notaris A. M. Engelmann zijn op Woensdag 3 December j.1. in „De Roskam" de volgende percelen, alle gelegen te Den Helder, publiek ver kocht: Huis en erf, Keizersgracht 56, groot 40 ca., aan T. A. Koster voor f 900. Huis en erf, Kroonstraat 24, groot 52 ca., en het huis en erf, Kroonstraat 26, groot 48 ca., aan C. J. But voor f 1741. Huis en erf, Gasstraat 18, groot 1 a. 30 ca., aan J. J. Dito qq voor f 2820. Huis en erf, Nieuwstraat 53, groot 1 a„ aan A. Bakker voor f 2110. Huis en erf, Jan in 't Veltstraat 105. groot 86 ca., aan H. van Pelt voor f 2310. Huis en erf, De Ruiterstraat 41, groot 78 ca., aan P. Uypkes voor f 1791. Huis en erf. Prinsenstraat 10, groot 1 a. 3 ca., aan J. Govers voor f 1900. Huis en erf, Emmastraat 23, groot 84 ca., aan G. Jurg voor f 2530. Het voortdurend recht van erfpacht op een perceel grond aan de H. A. Lorentzstraat, met het daarop staan de huis; genummerd 106, groot 1 a. 27 ca., aan R. Klein qq voor f 2390. Huis en erf, Parallelweg 4, groot 78 ca., aan A. Pot qq voor f 2830. Huis en erf, Van Speykstraat 36, groot 2 a. 1 ca., aan K. M. Pinkse voor f 4894. Het voortdurend recht van erfpacht op een perceel grond aan de Violen straat met het daarop staande huls, genummerd 87, groot 91 ca., aan A. W. Jeumelet voor f 3320. Woon- en Winkelhuis met erf, Kei zerstraat 99, groot 1 a. 25 ca., aan F. Grijpstra voor f 5250. Het voortdurend recht van erfpacht op een perceel grond aan de Koekoek straat, met het daarop staande huis, genummerd 17, groot 1 a. 89 ca., als mede het voortdurend recht van erf pacht op een perceel grond aan de Koekoekstraat naast het vorige per ceel, met het daarop staande huis, ge nummerd 19, groot 1 a. 55 ca., in combinatie verkocht aan J. A. de Does voor f 6031. Huis en erf, Westgracht 21, groot 70 ca., aan L. Riemers qq voor f 3100. Het huis en erf. Torenstraat 13, groot 84 ca., aan G. W. Bekelbrede voor f 2325. Het voortdurend recht van erfpacht op de percelen grond aan de Gouds-, bloemstraat met de daarop staande hui zen, genummerd 32, groot 1 a. 42 ca., 34, groot 1 a. 40 ca., 36, groot 1 a. 16 ca., 38, groot 1 a. 16 ca., 40, groot 1 a. 17 ca., en aan de Koekoekstraat met de daarop staande huizen, genummerd 21, groot 1 a. 55 ca., 23, groot 1 a. 54 ca., 2j>, groot 1 a. 55 ca., 27, groot 1 a. 58 ca. In combinatie verkocht aan N. de Bèurs qq voor f 30.11. Heden kwam op Schiphol, te Iaat om bü de opening van de Baily- brug te Venlo aanwezig te zijn, de beroemde Engelse bruggenbouwer Baily aan. DE RODE HAAN LOERDE OP TWEE GARAGES. De dag van gisteren had voor twee van onze Helderse garages een ood- lottige dag kunnen worden. Gister- n orgen bedreigde de rode haan de garage van Ottevanger in de Visstraat. Een der knechts liep door de zaak met een bak benzine, en hij passeer de daarbij de brandende kachel. De benzinedamp vloog in de brand, en 't is slechts te danken aan het snel in grijpen met een brandblusapparaat, dat erger kon worden voorkomen. De brandweer, die direct werd gewaar schuwd en binnen een paar minuten ter plaatse kwam, behoefde niet op'te treden. De schade was gelukkig nihil. Gistermiddag om vijf uur probeerde de rode haan het in de garage van Noordermeer aan de Nieuwstraat. Daar was één der monteurs bezig met het schoonmaken van de benzinepomp van een gedeeltelijke gedemonteerde auto motor. Met een stuk gereedschap maakte hij kortsluiting tussen de bei de polen van de accu, waarbij een vonk oversprong in de bak benzine. De vloeistof vloog in de brand, en de monteur liet de bak van schrik uit zijn handen vallen. De brandende ben zine stroomde over de vloer. Het scheen een zeer penibele situatie te worden, temeer daar de garage prac- tisch geheel vol auto's stond. De chauffeur van Kiesewetter wilde zijn wagen, die het dichtst bij de uitgang stond, in veiligheid brengen. In de haast raakte hij bij het achteruit rij den de garagedeur, die daardoor werd beschadigd. Inmiddels slaagde men er in, het vuur met behulp van 'n brand blusapparaat onder de knie te krij gen, zodat ook hier de brandweer niet behoefde in te jvrijpen. We mogen in beide gevallen dus wel van geluk spreken. Zij mogen een waarschuwing zijn, om in garages vooral voorzichtig te zijn met open vuur. De winter is in aantocht, maar laat deze ons niet in verleiding bren gen de nodige voorzichtigheidsmaatre gelen te veronachtzamen. Daarvoor zijn onze garagebedrijven te onmis baar! Twee avonden achtereen heeft de LVAS, de leerlingenvereniging van de Ambachtsschool, in Casino feest ge vierd. We herinnerden ons wel van vorige LVAS-avonden, dat het organi seren van gezellige feestavonden onze toekomstige ambachtslieden wel is toe vertrouwd. Ze hebben hun reputatie ten deze weer bevestigd. Er heerste een alleszins prettige stemming, niet in het minst door de aanwezigheid van Sint Nicolaas, die na de pauze enige der meest veelbelovende pupillen van de heer Smit bij zich riep om hen in het openbaar met woord en gebaar te prij zen, maar die ook niet schroomde om ten overstaan van vierhonderd mees muilende jongelieden enkele laakbare figuren terecht te wijzen. We behoefden ons er niet meer over te verbazen, dat bij het ten tonele brengen van de gevarieerde revue ook dames op de planken verschenen. Twee daarvan zorgden voor een bijzonder aardig nummer, n.1. de dames Annie Manshanden en mej. Wit. Annie Mans handen wist met al de vrijmoedigheid van haar zestien jaren de sympathie van de hele zaal te winnen met enkele keurig gezongen liederen. Haar stem is nog een beetje zwak, maar de wijze waarop zij haar nummertjes wist te „brengen", was bepaald veelbelovend. Aanvankelijk begeleidde mej. Wit wat te sterk, maar het totale effect van hun beider optreden werd later aanmerke lijk beter. Enkele jongedames werkten ook mede in verschillende sketches, waarin zij zich kranig weerden. Zij deden voor het sterke geslacht niet onder. „Slim" en „Sloom" fungeerde als de droogko mieken die de gaatjes moesten opvul len. Een jongeman (die we al eens op eer; avond gezien hadden, waarop hij enthousiast met zijn voet de maat sloeg, en die vorig jaar een paar accordeon- soli ten beste gaf) tokkelde nu enkele populaire „songs". Een alleraardigste bijdrage was het rijm (gemaakt door de heer Van Twisk) waarin enkele leerkrachten de revue passeerden. Diverse karakteristieke „standaard-uitdrukkingen" brachten de zaal tot enthousiasme. Het bal-na hield allen nog een poosje prettig bijeen. Op Zaterdag en Zondag a.s. worden in het Museum weer voordrachten met lichtbeelden gehouden over de natuur in December, waarbij vooral aandacht geschonken wordt aan de wijze, waar op planten en dieren de winter door komen. De voordrachten van Zater dagavond 7 uur en Zondagmiddag 3 uur zijn speciaal voor kinderen van de lagere scholen. De voordrachten van Zaterdagavond 8 uur en Zondag middag 4 uur zijn uitsluitend voor vol wassenen en oudere kinderen. Wie van zijn winterwandeling meer wil genie ten, verzuime niet deze voordracht bij te wonen. STOEIPARTIJ MET EEN RINKELEND SLOT. Een drietal marineschepelingen wa ren Dinsdagavond om half twaalf aan het stoeien in de Spoorstraat. In hun brooddronkenheid kwam het kluwen inééngestrengelde lijven tegen het win kelraam van de fa. Bijl terecht, met als gevolg dat de ruit brak. Een agent van politie, die op het gerinkel kwam aangesneld, vroeg de namen der de linquenten. Eén ervan meende er ver standig aan te doen, een valse naam op te geven. Proces-verbaal werd op gemaakt, Door de aannemer Riemers werd bij de politie aangifte gedaan, dat van een bouwwerk in de Piet Heinstraat 250 nieuwe bouwstenen waren ontvreemd. De dief heeft deze misschien „nodig" gehad voor het maken van een straat je. Hij mag echter wel bedenken, dat hij niet alleen een diefstal heeft ge pleegd, maar dat hij bovendien schuldig is aan een ernstige daad van sabotage tegen de wederopbouw. Dat is stellig geen verzachtende omstandigheid! HOORN. Visafslag)Aangevoerd door 26 vaartuigen van 1 t/m 3 Dec.: 4430 pond snoekbaars 5163 cent, 643 pond baars 1922 cent, 48 pond voorn 1620 cent; 2202 pond blei 1521 cent, 10 pond karper 49 cent, 990 pond bot 60 cent en 317 pond aal f 1.38—f 3.17. Al les per pond. Geachte Raadsreflector-, In de Helderse Courant van Dins dag 25 November verscheen een arti kel van Uw hand met als opschrift „Over gemarineerde haring en de ziek te van Blok". In dit artikel meende U mijn persoon of wel de CPN eens in het zonnetje te moeten zetten. U schreef o.a,: „Heeft de heer Schreuder misschien aan deze deugd der demo cratie gedacht toen hij egn lans brak voor zijn DUW-arbeiders?" en een paar regels verder: „Maar hier werd de indruk gewekt als zouden dë DUW- arbeiders een duwtje naar boven moe ten hebben bij wijze van reclamestunt voor de CPN". Allereerst, mijnheer de Raadsreflec tor, zijn het niet m ij n DUW-arbeiders, maar zijn het nog steeds vrije mensen. Ten tweede zal ik ieder redelijk ver zoek aan de gemeenteraad ondersteu nen. ongeacht politiek of geloof. Wij Communistische raadsleden behartigen niet slechts de belangen van een en kele groep, maar de belangen van al onze inwoners, alleen doen wij dit op onze manier en naar onze inzichten. Deden wij dit niet. dan zouden wij als leden van de gemeenteraad in onze bestuurstaak tekort schieten. Ten der de. geachte heer, hebben wij de DUW- arbeiders als reclamestunt niet nodig. Natuurlijk heb ik het m.i. redelijke votzoek van het bestuur der EVC om zoveel mogelijk DUW-arbeiders op te nemen in de gemeentebedrijven, on dersteund. Was dit verzoek door de gemeenteraad aanvaard, dan zou dit in de eerste plaats een belangrijke fi nanciële verbetering voor de Helder se DUW-arbeiders tot gevolg gehad hebben. Is het niet treurig dat er in onze stad in deze tijd nog mensen le ven met een inkomen van nog géén dertig gulden per week, waarbij huis gezinnen met twee of meer kinderen? En bovendien hebben haast alle ge meentebedrijven een tekort aan ar beidskrachten. Waarom schreef U met geen woord over de wethouder van de P. v. d. A„ die door zijn haat tegen al les wat van de EVC of CPN komt. niets beters voor de DUW-arbeiders weet te doen, dan ze te veroordelen totde Belt? Wat hij motiveerde door te verklaren dat deze mensen niet tot werken in staat waren. En dat, toen kort tevoren de heer Van der Veer. die toch zeker wel deskundig geacht mag worden, verklaarde dat 'eze DUW-arbeiders in de oogsttijd ze ker voor 80 procent werk hadden ge presteerd. Ik laat het gaarne aan het oordeel van Uw lezers over. wie hier zijn lans heel heeft gehouden. Wat de schamoere opmerking van de heer Mulder betreft, als het schamper be doeld was, dan weten de betrokken arbeiders dat ze wat hun belangen betreft niet bij mr. Mulder moeten wezen. Wat de proteststaking in de buu^t van Oudesluis betreft. d?ar wist ik eerliik gezegd niets van. Ik hoon niet dat U mii dit kwaliik neemt, zelfs een communist kan niet alles weten. Ik geloof wel. geachte raadsreflectnr. dat ik hiermede kan eindigen. Als U weer eens een artikel neerpent, vermeld dan de feiten zoals ze zijn en laat niet Uw haat tegen de CPN zo duidelijk blijken. B. SCHREUDER. CPN-raadslid. De geachte inzender voelt zich in het zonnetje gezet. Hii kan toch wel tegen een zonnestraaltje? Er is al schaduw zijde genoeg in de wereld. Wii hebben hem slechts in het openbaar een vraag gesteld, en dat niet eens binnen het bestek van een zeer ernstig gestemd artikel, maar binnen het kader van in gemoedelijke trant gehouden raads- reflexen Dat moet men niet uit het oog verliezen, want anders zou ons nog wel eens een ingezonden stuk kunnen bereiken behandelende de dwaasheid van ons „voorstel" om de vissersvloot in te lijven bij de Ko- n:nklijke Marine. Voor de vraa» die wij stelden be stond reden, zoa1* wii reeds toelich ten in ons antwoord aan de heer Hen- nink. 7iin het niet TTw DUW-arbei ders' Wii hadden iuist gedacht dat ze tot Uw lijfeigenen behoorden, en meen den hier een klein staartje feodalisme te ontwaren! Wii stellen het zeer op prijs, dat TI de belangen van al onze inwoners wjlt behartigen. Maar dat hebben wij toch ook niet in twijfel getrokken? Dan schrijft U de DUW-arbeiders als reclamestunt niet nodig te hebben, Hoe bedoelt U dat? In de geest van ..kwaliteit is onze reclame?" Wij gelo ven dat U als rechtgeaard partijman een goede reclame niet zult versma den. Dat zou wel dwaasheid zijn. U heeft het misschien niet met opzet ge daan, maar zelfs in Uw ingezonden stuk schuilt een beetje reclame. U hebt een naar Uw mening redelijk verzoek ondersteund. Dat is heel best, maar gezien de ervaringen met vo rige adressen omtrent de DUW-arbei ders U kon toch weten.' dat deze zaak niet tot de competentie van de raad behoorde. In de jongste raadszit ting werd ten overvloede medege- deld. dat de betrokken arbeiders zich bij het Arbeidsbureau kunnen laten inschrijven. Zij kunnen normaal solli citeren. en wanneer het bruikbare krachten zijn, zullen zij stellig ergens een plaatsje vinden. Het mag treurig zijn. wanneer in onze stad gezinnen met minder dan dertig gulden in de week moeten zien rond te komen, het ligt toch in ieder geval niet op de weg van de gmeenteraad om in te grijpen in landelijke loonregelingen. U zegt, dat de wethouder van de P. v. d. A. U bedoelt waarschijnlijk de heer Steenlage uit haat jegens EVC of CPN de DUW-arbeiders veroordeelt tot de Belt. De bewering omtrent de haat van de wethouder is wel heel boud. U kunt toch wel zo lang moge lijk goede trouw aannemen? Hetzelfde geldt voor de haat, die wij zouden koesteren. Wij haten niemand. We ha ten alleen de haat. want deze heeft al heel wat ellende in de wereld veroor zaakt. Maar het is toch wel mogelijk om zonder haat elkaar de waarheid te zeggen, of op de man af iets te vra gen? Het is mogelijk, dat verschillende DUW-arbeiders bii bepaalde oogstwerk- zaamheden voor 80 procent werk heb ben gepresteerd Impliceert dat echter, dat zij nu ook in dienst der gemeente bedrijven voor 80 procent werk zouden presteren? Daarom ging het hier toch? Nogmaals, de arbeidsvoorwaarden der DUW-arbeiders zijn een zaak voor de ze mensen (en hun organisatie) zelf nnw°r ug- ?UW;directie. Wanneer een "a er niet tevreden is met de arbeidsvoorwaarden, dan moet hij streven naar verbetering ervan en wanneer dat niet lukt, en hij ls ervan Zondag 7 December 1947. DEN HELDER: Ned. herv. genv, Nieuwe kerk. Weststraat, 19 uur dg. j. v. d. Winden, van Wieringen; Palm- straat, 10 uur ds. J, Borghardt. Geref. kerk, Bethelkerk, 10 uur ds. M. Hamming, 17 uur ds. J. Hartkamp, voorbereiding H. A.; Rehobothkerk, 10 uur ds. J. Hartkamp, voorbereiding H. A„ 17 uur ds. M. Hamming. Geref. kerk, art, 31 Nieuwe kerk, Weststraat, 8.45 uur ds. J. Blokland, van Anna Paulowna. 17 uur ds. F. Tollenaar. Oud-geref. kerk. Hoogstraat. 10 uur en 17 uur ds. v. d. Poel. Lutherse kerk, Wezenstraat 10.30 uur ds. H. J. Olde- mans. liturgie. Geref. gemeente, Janzendwarsstraat 8, 10 uur en 16 uur leesdienst; Donderdag 19.30 uur lees- dienst. Doopsgezinde gemeente. 10.30 uur prop. S. Verheus. Dinsdag 9 Dec. geen gemeente-avond. Baptisten-ge meente. gebouw Iréne. Hoogstraat, 10.15 uur zangdienst. 10.30 uur br. Van Leeuwen, 12 uur Zondagsschool, 19.45 uur zangdienst, 20 uur br. F. Hofhuis; Maandag 20 uur vrouwenkrans Cali- forniëstraat 8; Vrijdag 20 uur Bijbelle- zing en bidstond ten huize fam. Kuil man, Hugo de Grootstraat 23. Oud- kath. kerk. 10 uur pastoor Verheij. Evangelisatie Vijzelstraat, 10 uur en 19.30 uur samenkomst, 12 uur en 14.30 uur Zondegsschool; Woensdag 19.30 uur bijbellezing; Donderdag 19.30 uur vrouwenkrans: Zaterdag 9.30 uur bidstond. Leger des Heils, Spoor- gracht, 10 uur heiligingsdienst, 19 uur openluchtsamenkomst, 20 uur verlos singssamenkomst; Maandag 14 uur vrouwenkrans. Dinsdag 20 uur solda- tensamenkomst; Donderdag 20 uur openbare korpskadettensamenkomst, o. I. v. majoor Hordijk. Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen, Westgracht 59, 10.30 uur Zondagsschool, 17 uur avondvergadering. JULIANADORP: Ned. herv. gem., 14,30 uur ds J. Borghardt, doop. Geref. kerk, geen dienst. Star of ho pe, 10 uur en 19.30 uur evangelist Van Binsbergen. 14 uur Zondagsschool; Dinsdag. Woensdag en Donderdag evangelist J. Pasman. HUISDUINEN: Ned. herv. gem., 10 uur ds. Salm. CALLANTSOOG: Ned. herv. gem., 19 uur ds. Salm. ANNA PAULOWNA-, Geref. kerk art. 31, evangelisatiegebouw Breezand, II.30 uur en 17 uur ds. J. Blokland. NED. HERV. GEMEENTE. Men verzoekt ons, de aandacht erop te vestigen, dat de dienst in de Ned. herv. kerk aan de Weststraat Zondag niet zoals gebruikelijk 's morgens om half elf wordt gehouden, maar s avonds om 7 uur. Voorganger is ds. J. v. d. Winden, van Wieringen. DE AMATEURS-AVOND IN „DE ROSKAM". Naar de heer Nypels van „De Ros kam" ons mededeelt, is het aantal amateurs, dat heeft ingeschreven als deelnemer aan het programma „Ama teurs zetten hun beste beentje voor", hetwelk Zondagavond a.s. in „De Ros kam" ten bate van de NIWIN zal worden opgevoerd, zodanig, dat een heel aan trekkelijk programma kon worden sa mengesteld. Het wordt een non-stop revue, waaraan o.m. meewerken het duo „Ridelfidel", de „Grabeka's", een jongleur, etc. etc. Hoeveel bloembollensoorten worden er in ons land geteeld? De heer Joh. v. d. Lelij te Lisserbroek komt in het Weekblad voor Bloembollencultuur tot ongeveer 600 soorten voor de late tul pen en 400 voor de narcissen. Van de tulpen bleken in 1946 245 soorten elk een oppervlakte van minder dan 100 roe of ruim 14 are te hebben gehad en slechts 176 soorten elk meer dan 70 are. Van alle narcissen werden 117 soorten geteeld, van elk minder dan 14 are en slechts 104 soorten, elk meer dan 70 are. Inzender acht de tijd gekomen om alle soorten, waarvan minder dan 14 are geteeld wordt, geleidelijk maar vrij snel uit het surplus en dus uit het teeltplan te weren, Hij gelooft zelfs, dat de bollenwereld er niet ongeluk kiger zou uitzien, als er binnen af zienbare tijd alleen de soorten bloem bollen worden geteeld met oppervlak te van meer dan 70 are. Hij verwacht daarvan grote voordelen voor kwe kers. exporteurs, surplusfonds en be drijfschap, alsmede minder ambtena ren. minder bepalingen, en minder kosten. overtuigd in een andere werkkring on der gunstiger voorwaarden te kunnen werken, laat hij dan solliciteren en zijn bekwaamheden tonen, Maar laat hij niet gaan staken en de C, P. N een E. V. C.-adres aan een gemeente raad laten ondersteunen. Van de staking wist U niets. De heer Hennink had in zijn ingezonden stuk trouwens reeds verklaard, dat de met deze staking niets te maken had. Wij geloven dat graag, en nemen het U geenszins kwalijk. Waarom zouden wij? U eindigt met een advies. Goedbedoel de opmerkingen stellen wij altijd zee* op prijs, Maar de heer Schreuder moe« niet beweren, dat wij feiten zoudsn hebben verdraaid. Wij doen dat nim- nier, maar in dit geval hebben wij zelfs geen feiten vermeld, iaa staan verdraaid, doch slechts een Paar vragen gesteld. En wc hebben nu ruim schoots voldoende aandacht bestee aan de beantwoording daarvan. Onze reflector zou anders meer op een prisma gaan lijken. RAADSREFLECTOR- (Discussie gesloten. Red. Held. Crt'

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2