Franse en Amerikaanse visie op Duits probleem Paulus de Ruijter voor het Tribunaal Weerbericht Zaterdag 6 Dec. 1947 70e Jaargang no. 7680 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Molotof moet kleur bekennen, aldus Marshall Dubieuze puntenzege van Joe Louis 1 Han van Meegeren vraagt om verlichting Schilder zou gevangenisstraf niet overleven St. Etienne in handen der stakers Conflict te IJmuiden ten einde De heren Asscher en Cohen in vrijheid gesteld 18 December bonnen voor 14 dagen Wild zwijn maakte wandeling in Maastricht Vele bloem- en zetmeelproducten weer op de bon C'troensn voor leugdige personen Russische leveranties aan Nederland Conservatieve winst bij tussentijdse verkiezing Geestelijke vader van Snip en Snap en Keuvel en Klessebes Geen surprises BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Dir.: J. Bijlsma HELDERSË COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberichten 20 cent per nun. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 15 woorden f 1.—elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaa# 3.90. Wrnd Hoofdredacteur: Jac. Broersen, Rayonredacteur C. A. Dekkers Bidault, de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, heeft op de confe rentie te Londen de drie voornaamste grondbeginselen genoemd, waardoor zijn regering zich laat leiden bij het bepalen van haar houding inzake de toekomstige economische regeling in Duitsland. 1. Frankrijk is niet gekant tegen de herleving van een vreedzame Duitse economie noch tegen een normale levensstandaard voor het Duitse volk. Frankrijk eist al leen, dat Duitsland zijn middelen in geen geval zal gebruiken voor de voorbereiding van agressie en dat het herstel van Duitsland geen voorrang krijgt boven dat van de geallieerde landen. In het belang van de veiligheid wil Frankrijk, dat het Ruhrge- bied een speciaal bestuur krijgt, waarvan de status verzekerd moet worden door het sluiten van een garantieverdrag, gelijk aan het door de Amerikaanse regering voorgestelde. 2. Duitsland moet in de vorm van herstelbetalingen zijn bijdrage leveren tot het herstel van de chaos, die het heeft geschapen. 3. Duitsland moet zo spoedig mo gelijk de bezettende mogendhe den ontlasten en zijn betalings balans uit eigen middelen in evenwicht brengen. Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde dat de economische grondbeginselen en de politieke organisatie niet te scheiden zijn, hoewel de agenda deze apart stelt. Volgens Marshall moet de raad van ministers, alvorens een be sluit te nemen over de aard van een Duitse regering, de gemeenschappe lijke grondbeginselen vaststellen, die voorwaarde zijn voor het doelmatig functioneren van een dergelijke rege ring, te weten: 1. Persoonlijke vrijheid. 2. Afschaffing van de zonegrenzen behalve als grenzen van de be- zettingsgebieden. 3. Goederen, personen en gedach ten moeten ongehinderd toegang hebben tot geheel Duitsland. 4. Duidelijk vaststellen van de eco nomische lasten, die de Duitse bevolking moet dragen. Bovendien acht Marshall vaststelling van de betrekkingen tussen de geal- liëerde bestuursraad en de Duitse re gering noodzakelijk. Marshall sprak de hoop uit, dat Mo lotof kleur zal bekennen met betrek king tot de omstandigheden, die een centrale Duitse regering tot een le vende realiteit en niet tot een schijn zullen maken. De duizenden in Madison Square Garden wachtten gisteravond ademloos op de uitspraak van het gevecht Louis Walcott, wel wetend, dat het ver schil tussen beide boksers niet groot kon zijn, De beslissing viel tenslotte ten gunste van Louis. De scheidsrech ter kende Walcott de overwinning toe, maar de twee juryleden waren van mening, dat de titelhouder recht op de zege had. De scheidsrechter was van mening dat Louis zes ronden en Walcott zeven ronden op hun naam hadden gebracht met twee ronden ge lijk. Het jurylid Monroe gaf Louis ne gen ronden en Walcott maar zes terwijl het andere jurylid Forbes acht ronden toekende tegen Walcott zes en een ronde onbeslist. De meerderheid, wel ke Louis behaalde was dus maar uiterst gering. De kunstschilder Han van Meege ren zal via zijn advocaat een ver zoek indienen, zijn straftijd van één jaar te mogen doorbrengen in een inrichting waar hij met licht kan slapen en slaapmiddelen mag ge bruiken en waar hij zo kan werken, dat hij aan zijn financiële verplich tingen kan voldoen. Naar zijn echtgenote verzekerde, zal hij internering in een gewone gevan genis, gewone cel en gewone gevan- genisarbeid, door zijn slechte gezond heid, o.m. zwak zenuwgestel, niet over leven. Intussen ontvangt de kunstschilder, die nog steeds in de Valerius-kliniek te Amsterdam verpleegd wordt, voort durend verzoeken voor het vervaar digen van schilderijen, in de meeste gevallen van opdrachtgevers, die hun portret willen laten schilderen. Daar van Meegeren echter niet mag werken kan hij, naar zijn zeggen, tot zijn spijt niet aan de verzoeken voldoen. De beslissing viel niet in goede aar de bij het publiek en er werd stevig gefloten en geschreeuwd toen bekend werd gemaakt dat Louis winnaar was op punten. Joe Walcott kreeg een ova tie toen hij de ring verliet. Vele sport journalisten waren van mening dat Walcott overwinnaar op punten zou worden verklaard in verband met het feit dat hij de wereldkampioen twee maal op de knieën had gekregen. Men neemt aan dat de beide jury leden hun beslissing hebben gebaseerd op het feit, dat Louis het meest in de aanval is geweest terwijl Walcott hem voortdurend ontweek. Volgens een speciale correspondent van het rechtse blad „France Soir", wordt Saint Etienne, het grootste ijzer en staalcentrum in Midden-Frankrijk, practisch door de stakers bestuurd. Met stokken en knuppels gewapende mannen patrouilleren langs de straten Voorbijgangers moeten zich identifi ceren. Deze nieuwe „autoriteiten" rei ken zelfs speciale doorrijvergunnin gen aan automobilisten uit. De dag bladen te Saint Etienne kunnen alleen met toestemming van een speciale commissie voor de censuur verschij nen, die uit stakers in 't krantenbe- dr.'jf is samengesteld. Soldaten zijn onderweg naar de stad. De bijna achttien-jarige zoon van Koning Leopold van België, Kroon prins Boudewijn, waarover geruch ten de «onde doen dat hij zijn vader zal opvolgen. De Centrale Bond van Transport arbeiders heeft Donderdagmiddag tij dens een bijeenkomst, waar ook leden van de Algemene Ned. Bond van Zee varenden (een dochterorganisatie van de EVC) aanwezig waren, het besluit genomen het werk te hervatten. Tevens was op deze vergadering de Alg. Ned. Bond van Zeevarenden gewaarschuwd voor de gevolgen van een eventuele algemene staking, waarna deze organi satie met haar leden overleg heeft ge pleegd. Nadat de conclusie uit de ver gadering van de Centrale Bond van Transportarbeiders, namelijk de eisen aan de vereniging van reders van vis sersvaartuigen voor te leggen, aan de vergadering van de ANBZ bekend was gemaakt, besloot men met ingang van Zaterdag weer aan het werk te gaan. Joodse vluchtelingen uit Cyprus verlaten het schip, dat hen naar Palestina bracht. Britse soldaten en politie reiken de helpende hand bjj de debarkatie. Taxi's met radiotelefoon Naar de chef van de Amster damse verkeerspolitie mededeelde zullen binnen zeer korte tijd de taxi's in ons land worden uitge rust met een zend- en ontvang- ïnstallatie, waarmee de chauffeurs contact staan met de centrale. De hoofdstad zou van deze mo derne outillage voor de taxi's de primeur hebben. Als grootste voordeel van de uitrusting met 'n radi - -telefoon-installatie wordt genoemd het besparen van benzi ne. Het aantal zgn. „lege kilome ters" zal namelijk komen te ver vallen, doordat de chauffeurs hun wagens niet telkens naar 'n stand plaats moeten rijden, maar op het adres, waar zij een passagier heb ben afgezet via de centrale kun nen vernemen waar hun volgen de passagier zich bevindt. (Trouw) Naar het ANP verneemt zijn gister middag de heer A. Asscher en prof. D. Cohen uit hun hechtenis ontslagen, waarin zij vier weken, en één dag hebben vertoefd. Over de invrijheidstelling verneemt het ANP nog het volgende: De proc.-fiscaal bij het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof, mr. N. J. G. Sikkel, heeft gistermiddag de beide he ren persoonlijk van hun invrijheidstel ling in kennis gesteld en hieraan de drie volgende voorwaarden verbonden: le. Zij mogen voorlopig niet met ge tuigen spreken tot het tijdstip door de procureur-fiscaal aan te geven dat het vooronderzoek in een dusdanig stadium is gekomen, dat 't geen schade meer aan de zaak kan berokkenen; 2e. Dat de beide heren niet zonder voorkennis en toestemming van de procureur-fiscaal het land mogen ver laten; en 3e. Dat de beide heren tot het in punt 1 genoemde tijdstip geen contact met elkaar onderhouden. De heren Asscher en Cohen aan vaardden deze drie voorwaarden en be loofden mondeling zich hieraan te zul len houden. De drie verdedigers, die bij het onderhoud aanwezig waren, stelden zich garant voor de naleving door hun cliënten van de aan hen gestelde voor waarden. Zo zich getuigen by een van de heren vervoegen, mogen zij deze naar een van de verdedigers verwijzen. Op 6 November j.1. werden de heren Asscher en Cohen, die gedurende de bezetting deel uitmaakten van de z.g. Joodse Raad te Amsterdam, gear resteerd, op grond van hun activiteit in de bezettingstijd. Naar wij vernemen, zal 18 De cember een bonaanwijzing ge schieden voor veertien dagen, opdat in de week, waarin de Kerstdagen vallen, geen bonnen worden bekend gemaakt voor kruidenierswaren. Donderdagmorgen heeft een wild zwijn in zijn eentje van Heugem af een wandeling gemaakt naar de voet van de St. Pietersberg. Het dier zwom daarvoor eerst over de Maas, balan ceerde over een sluisdeur en maakte 'n duik om het kanaal over te zwem men. Hierna bracht het beest een be zoek aan een oud St. Lambertuskap- pelletje, maar koos, toen de menselij ke nieuwsgierigheid het hem wat al te benauwd maakte, dezelfde weg naar Heugem terug. Daar geraakte het wil de zwijn bijna onder een gemeente bus welke voor het dier beleefd stop te, waarna enkele jagers tevergeefs jacht op het zwijn maakten, bedacht als ze waren op een hartig boutje voor Sinterklaasavond. Het dier is ge wond, zodat de een of ander het toch dezer dagen hoopt te krijgen. In verband met het feit, dat de voor ziening van broodgraan de laatste maanden weer moeilijker is gewor den, zullen met ingang van t Ja nuari a.s. de volgende bonvrije ar tikelen weer uitsluitend tegen bon nen verkocht mogen worden: Vermicelli, vermicellisoep, marcaro- ni, spaghetti, noedels, mie, tarwegries- meel, alle soorten puddingpoeder, cus tard, maizena, aardappelmeel, aardap- pelsago, aardappeltapioca, biscuits, wa fels, crackers, matzes, beschuit, toast, koekjes, speculaas, stroopwafels, ont bijtkoek en taai-taai. Het ligt in de bedoeling het brood rantsoen eveneens ingaande 3 Januari '948 te brengen op gemiddeld 2100 W48 te brengen op gemiddeld 21000 gram en 22000 gram. Echter zal voor een gedeelte van deze hoeveelheid n.1. voor 400 gram elke week een keuze bon worden aangewezen, waarop naar wens ofwel 400 gram brood of een na der te beoalen overeenkomstige hoe veelheid van de bovengenoemde pro ducten verkrijgbaar zal worden gesteld. Daar het noodzakelijk is bij het be- «in van de distributie van deze pro ducten over een voldoende werkvoor- raad bij de winkelier te beschikken, moet de aflevering van deze artike len aan de consument gedurende enige tijd worden stilgelegd Dit verbod tot aflevering geldt voor de volgende producten voor het tijdvak van 8 December 1947 tot 2 Januari 1948: Vermicelli, vermicellisoep, ma caroni. snaghetti. noedels, mie. tarwe- griesmeel. alle soorten puddingpoe der. custard, maizena. aardappelmeel, geoxvdeerd aardanoelmeel. aardappel- sago en aardapneltapioca. Tn .bet tijdvak van 25 December 1947 tot 9 Januari 1948 voor: beschuits. wa fels. crackers, matzes, beschuit, toast, koekies. speculaas, stroopwafels, ont bijtkoek. taai-taai. behalve, indien de ze producten zijn bereid van door con- "°nten ingeleverde grondstoffen. Voor personen, geboren in één der jaren 1928 tot en met 1933, zullen 250 gram Italiaanse citroenen verkrijg baar worden gesteld. In verband hier mede deelt het CDK mede, dat uiter lijk op 13 December a.s. een bon „re serve 045" dient te worden ingeleverd bij een detaillist, die gewoon is citroe nen e.d. te verkopen. Aflevering zal geschieden zodra de detaillisten be voorraad zijn. Het inter-geallieerde bureau voor herstelbetalingen te Brussel heeft zijn eerste toewijzing aan leden-landen vastgesteld van goederen, die door de USSR zullen worden geleverd als c'eel van de herstelbetalingen van Duitsland. De toewijzing aan Nederland ver meldt 501 ton tarwe en 4393 cbm rondhout. De conservatieve candidaat Malcolm McCorquodale heeft bi> de tussentijdse verkiezing te Epsom in Surrey (En geland) de meerderheid behaald en is daarmee in het parlement gekozen. Hij kreeg 33.633 stemmen, de Labour-can didaat 17.339. De bekende schrijver van talloze revueteksten en liedjes, Jaques van Tol, die o.a. de figuren Snip en Snap, Peter Pech en Stoethaspel creëerde, het merendeel van de teksten voor Louis Davids schreef, o.a. diens „Dat is de kleine man", had zich gister morgen voor het Gooise Tribunaal te Hilversum te verantwoorden als lei der van het beruchte Zondagmiddag cabaret van Paulus ie Ruyter. Ter zitting werden omvangrijke de- claratiestaten uk de archieven van de BUMA getoond, waarin Jaques van Tol de auteursrechten van niet minder dan 600 liedjes en teksten voor zich op eiste. Hij had deze onder zijn eigen naam of onder het pseudoniem Paulus de Ruyter, dat hij reeds vóór de oorlog een enkele maal had gebruikt, in de jaren 1941 tot 1944 geschreven. Thans verklaarde hij, dat na de eer ste twee uitzendingen geen enkele tekst meer van zijn hand is geweest. Wel waren deze voor genoemd bureau voor muziekauteursrechten als zijnde van zijn hand doorgegaan, doch louter omdat de werkelijke auteurs niet bij de Kulturkammer waren aangesloten. Wel was hy verantwoordelijk geweest voor ae regie en had hij deels op aan wijzing van de rijksdramaturg de binnengekomen teksten, vele tientallen per week, tot een programma be werkt. Dit gold eveneens voor de ge sprekken van Keuvel en Klessebes. De leden van het Tribunaal trokken dit verweer in twijfel, temeer daar de gesprekken van Keuvel en Klessebes duidelijk uit één brein kwamen. Ten slotte voerde Jaques van Tol tot zijn verdediging nog het vele illegale werk aan, dat hij had verricht. Hij had Jo den geholpen en laten onderduiken, een mitrailleur in zijn huis verborgen gehouden en na de spoorwegstaking 7 gezinnen van spoorwegemploye's in zijn huis laten verblijven. Voorts had hy reeds in 1942 Jo Hahn, alias Peter Pech, uit de gevangenis te Leeuwar den weten te bevrijden. De verdediger, mr. W. J. M. Russell, bepleitte een straf gelijk aan de vóórinternering, mede met het oog op het feit, dat Jaques van Tol materieel is geruïneerd en zijn gezondheidstoestand ernstig js ondermijnd. De uitspraak is over 14 dagen. ONGEVAL OF MISDRIJF? Gistermorgen is op de spoorbaan tussen Amersfoort en Soest het deer lijk verminkte lichaam gevonden van een inwoonster van Amersfoort, de 29-jarige mevr. v. Z. De politie van Amersfoort en Soest stelt een uitge breid onderzoek in, daar de mogelijk heid niet uitgesloten wordt geacht, dat misdrijf in het spel is. Een der gezelligste avonden van deze feestmaand, deze maand, waar in het gezinsleven inniger is dan in welke andere maand van het jaar cok, is weer voorbij. Groot en klein werd met leuke surprises verrast. Er was de vreugde van het geven, er was dankbaarheid voor hetgeen werd ont vangen. Het wereldbeeld en de politiek van heden heeft echter weinig of geen prettige verrassingen gebracht. In het bijzonder denken wij daarbij aan de Conferentie der Grote Vier te Lon den, die nu reeds elf dagen duurt en nog geen enkel resultaat van enig ge wicht heeft opgeleverd. Het beeld van deze conferentie, van welks wel of niet slagen zo ontzaglijk veel af hangt, blijft eentonig. Molotov heeft ondanks de duidelijke waarschuwin gen van de zijde van Amerika zijn bij na beruchte vertragingspolitiek weer opgevat. Zijn redevoeringen zijn lang er zijn betogingen droog, niet af gaande op het doel waarvoor men bijeen is gekomen: een vredesverdrag met Duitsland en bepaling van de to komstige status van Oostenrijk. Donderdag dreigde de conferentie zelfs vast te lopen, doch het feit dat de Vier Groten door Koning George aan de dis waren genodigd, redde de situatie. Er was geen tijd meer om de zaak volkomen vast te zetten Molotov de hamer hamert nu weer op het aambeeld van een „vrede lievend en democratisch" Duitsland. Deze redevoeringen steekt hij waar schijnlijk slechts of voor het forum der Duitse openbare mening en dra gen er weinig toe bij om in Londen tot positieve resultaten te komen. V/at Molotov c.s. n.1. onder democratie verstaat, is ons de laatste tijd weer getoond. Ge herinnert U het geval- Mikolajczyk. Juist op tijd wist. hij het lot te ontsnappen. De Poolse Boeren partij, die nu onder leiding staat van Jozef Niecko, is thans „omgezwaaid" en zal voortaan achter de Pools-Rus- sische samenwerking staan. Rusland wordt daarbij betiteld als „het bol werk van de wereldvrede en de waar borg van de onafhankelijkheid en de integriteit van Polen". Hetzelfde Po len, waarvoor Engeland en Frankrijk in 1939 garant stonden en deze ga ranties ook nakwamen toen Hitier Polens grenzen overschreedDe berichten melden voorts, dat de Boe ren-(oppositie-) party van „onvader landslievende elementen" wordt ge zuiverd. Dit betekent in goed Hol lands niets meer of minder dan dat de oppositie het zwijgen wordt opgelegd. Anna Pauker paste in Roemenië on langs dezelfde handelwijze toe. Het mag democratisch zijn, wij verstaan onder dit begrip toch iets anders En een democratisch Duitsland in deze zin is niet democratisch meer. Het kwam in het Lancaster House tenslotte zó ver, dat Marshall, die toich meer geduld toont (gelukkig) dan aanvankelijk in zijn bedoeling lag,: na drie uur confereren zonder resul- teten, uitriep: „Laten we dan maar ophoudenGeen verrassingen, geen resultatenwy wachten af. De Indonesische kwestie om wat dichter by huis te biy'ven, al is wat te Londen wordt besprekep ook voor ons land van direct betekenis ver toont evenmin veel vooruitgang in de r.chting van een oplossing. Zoals men weet, worden door de op initiatief van de Veiligheidsraad be noemde Commissie van Drie voorbe reidende besprekingen gevoerd ten einde een hernieuwd contact tussen de vertegenwoordigers van Nederlandse en van Indonesische zijde mogelyk te maken. De Nederlanders staan echter op het standpunt, dat eerst de order „staakt het vuren" van Indonesische zijde volledig moet worden nageko men. Doch hoe lang zal dat nog du ren. Er moet haast gemaakt worden, opdat er geen onnodig bloed vloeie, opdat de „jongens" sneller kunnen worden afgelost, opdat er die rust kome, waarnaar millioenen snakken, opdat de economische hulpbronnen weer kunnen worden aangeboord ten gunste van de wereldmarkt. Ook de Veiligheidsraad wordt weer ongedul dig. Wel is er tussen Nederland en de staat „Oost-Indonesië" een z.g. „ge lukkige overeenkomst" bereikt op grond van Linggadjati. De nieuwe staat omvat Celebes, de Molukken, de kleine Soenda-eilande: en Bali. Doch de andere tientallen millioenen wachten r.og, wachten Geen surprises, maar voortduren van de onzekerheid, het ongeloof in eer zonniger toekomst. Zij, die aan dit pe; simisme een einde kunnen maken.- zullen de hulde van de gewone mens. waar ook ter wereld naar vrede ver langend, ontvangen. Doch wanneer.... AD INTERIM. Weersverwachting, geldig tot Zaterdagavond. VEEL WIND. Wisselend bewolkt met opkla ringen. Enkele regenbuien. Aan vankelijk nog krachtige wind uit Zuid-Westelijke richtingen. Nog iets hogere temperaturen dan gisteren.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1