Sleetje rijden in Falga's duinen Blauwgas van 120 atmosferen Gaslicht bij Paal 3 VERLOVINGSRINGEN Spannende strijd bij H.D.C. Passagierslijst „Johan de Witt'' en „Modjokerto" DIAMANTEN BRUIDSPAAR Groot vocaal concert in de Nieuwe Kerk Mr. Mulder en de DUW-arbeiders De Leeszaal in November T af eltennisnieuws Opbrengst collecte Sint Nicolaas komt bij Helders Fanfarecorps Bridge-nieuws K.V.H.-nieuws Hermes-nieuws Urk. Op mijn bureau ligt een klein ruw stukje ijzer, naast een brok groenig kwartsglas uit het optiek van „Lange Jaap". Dat stuk glas heb ik eens van opzichter de Jong meegekregen toen ik van de zomer een bezoek bracht aan onze vuurtoren, en de dikke schilfer ijzer is afkomstig van één van de hoekige poten van het kustlicht Falg^ waar ik gistermorgen eens ben wezen kijken. Ik heb deze schilfer met mijn nagels van Falga's schenen gepeuterd, en het was heus niet de enige die gemakkelijk los te breken was. De tand des tjjds heeft geducht aan het geraamte van dit lichttorentje geknaagd, en 't is maar goed dat volgend jaar begonnen wordt aan de bouw van een nieuw exem plaar. Ieder die weet, welk een grote betekenis dit ogenschijnlijk onbeduidende kustlichtje voor onze scheepvaart heeft, kan niet anders doen dan zich over deze vernieuwing verheugen. Ik ben er zéker bltf om. vooral nu ik op deze Sinterklaasdag van hét jaar 1947 op Falga's trans gestaan heb, mijn blikken, heb geboord in de grauwige nevels boven de Noordzee, en vol bewondering gestaard heb over de rauwe onherbergzaamheid van de duinstrook achter de -Oldenbarneveltsdijk. Een smalle duinstrook maar, die echter zo wonderbaar lijk veel Schoons biedt. Ik heb me dat gerealiseerd, toen ik door het vochtige zand langs het smalspoorbaantje stapte. Langs puin bergen en-bunker-kadavers, door helm- beplantingen en over kale duintoppen, terwijl rechts van me de Noordzee haar eeuwig lied ruiste. Het was er wonder lijk stil, woestijnachtig haast, en ik ver baasde me bijna toen ik stuitte op een karrespoor, dat blijkbaar nog heel vers was. Kort tevoren moest hier een wa- g«i op luchtbanden gepasseerd zijn. Ik keek om me heen. Zag hoog tegen de Westelijke hemel de fijne lijntjes van de twee reusachtige radar-antennes ge graveerd, als strakke pentekeningen op e'en wazig grijze achtergrond. Was ik hier vlak bij Dén Helder? Neen, ik liep hier ergens in een ver, vreemd land, in een geheimzinnige bergstreek zonder bewoners, waar de natuur vrij spel had, waar de elementen vrij moch ten knagen aan hetgeen een eertijds -weggevluchte volksstam had achterge laten. Puin, steenbrokken, een roestig spoorbaantje, oorlogsbouwsels en.... 'n verweerd lichttorentje. Het karrespoor leidde daarheen. Ja, daar stond de wagen. Verlaten. Een paar gasflessen lagen erop. Maar er was een ander spoor. Diepe indrukken van paardenhoeven en twee evenwijdi ge voren, alsof men hier met een slee gereden had. Evenals Klein Duimpje de broodkruimels volgde, zo hield ik dit paardespoor, dat zich om een paar duintoppen heenslingerde, Steeds dich ter naar Falga. Opeens zag ik 't paard, een glanzend bruin dier. Het zeulde een houten slee achtéf zich aan, waar op drie gasflessen lagen. En er liep een man naast, geduldig, zonder zijn viervoeter op te jagen. „GASLADEN VAN FALGA" Geen twee minuten later weet ik de bedoeling van dit alles. Want ik heb de heer De Jong, opzichter van de kustverlichting, en lichtwachter Smit herkend, die beide voor het verweerde houten hekje staan te wachten tot het paard met zijn zware last de top van het duin heeft bereikt. Ik druk een paar verkleumde handen en verneem dan, dat men bezig is aan de eens per kwartaal weerkerende ceremonie van het „gasladen van Falga". De heer Da Jong wijst naar boven, en ik zie daar een kléine rode brander, als van een lichtboei. „Dat is hét noodlicht", vertelt de op zichter. „De Duitsers hebben de oor- ■spronkelijkè installatie vernield, en wij hebben zolang dit pitje neergezet". En dan wijst hij me een grote grijze tank aan, met een inhoud van vier en een halve kubieke meter, het reservoir van het blauwgas waarop het kustlicht brandt. In deze tijd van het jaar gaat het licht automatisch 's middags om vieruur aan en 's morgens om half negen uit. Per uur "verstookt de lamp één vijfde kilogram. Iedere fles blauwgas (aan de rode kleur van de fles en de grijze kop •is de inhoud te herkennenbevat ne gen kilogram gas van 120 atmosferen. FRANS WEET DE WEG De drie flessen zijn van het sleetje geladen en dan verdwijnt Jaap, de knecht van boer Terra, weer met Frans, de bruine trekker. Ik hoor, dat de familie Terra-sinds mensenheugenis het gastransport naar Falga verzorgt, en dat Frans hier zo ongeveer slapend de weg weet, „Als ik Frans op de boer derij los laat, dan loopt-ie uit ze eigen naar Falga", verklaart Jaap trots, en ik wil hst graag geloven. Dan moet één van de flessen op de tank worden aangesloten. Ik moet eer lijk zeggen, dat ik niet veel terug heb van gasflessen met een inhoud van 120 atmosfeer, vooral sinds de ontzettende ontploffingen die zich ermee hebben voorgedaan. Nu bevatten deze flessen Wel geen zuurstof, maar de heer De Jong vertelt me toch dat er al eens een manometer uit elkaar is gesprongen, waarbij hij en zijn beide helpers wer den gewond. Ook nu komt er een ma nometer aan te pas. De heer Smit schroeft de dop los, en sluit het mond stuk van de fles aan op een stalen slang, die wit berijpt is alsof het hard gevroren heeft. Hij opent de kraan naar de manometer. Een blauwige ne vel ontsnapt sissend, de meter loopt langzaam van 120 naar 110 en zo steeds verder terug, terwijl het inwendige van de grote tank een hol geluid laat ho ren. „Als ik het goed heb, zit ér nu een kleine zes atmosfeer in de tank", zegt de' heer De Jong. als de inhoud van twee flessen door het grijze monster is verzwolgen. Hij heeft het b ij n a goed, want de spanning is 6,2 atmos feer geworden. „Dat ia wel genoeg, laten we de andere flessen dan maar opbergen. Met Februari komen we weer terug". Twee flessen blijven be neden staan, en vijf voorden het houten trappetje opgezeuld, het wachthuisje in. RICHTINGWIJZER IN HET SCHULPEGAT. Daar bewonder ik nog even de klok, een klein vernuftig instrumentje, een soort dubbele wekker, die het aan- en uitgaan van de lamp regelt. En ik ver neem de grote betekenis van dit sim pele kustlicht, dat niet zomaar een brandende pit is ergens aan de kust, om de zeeman te laten zien dat hij in de buurt van het land verkeert. Het licht van Falga is maar in twee betrekkelijk kleine sectoren zichtbaar. De zuidelijke sector is groen. De zee man, die 's nachts vanuit het Zuiden langs de kust komt aanvaren, geleid door het hoge en lage geleidelicht van de Zanddijk, moet scherp opletten, want zodra hij het groene licht van Falga ontwaart moet hij zijn koers ver anderen en het lage licht van het Schulpegat en het hoge licht van de Huisduiner vuurtoren in één lijn gaan varen. Dat moet hij blijven doen, tot hij Falga's licht rood ziet worden en hij dus terecht komt in de Noordelijke sector van Falga. Dan moet hij zijn koers iets Westelijker verleggen en gaan letten op de geleidelichten van Texel. Wanneer hij geen acht slaat op de kleurverandering van Falga, of wanneer het licht van Falga door de één of andere oorzaak gedoofd is, dan is de kans niet uitgesloten dat zijn schip ergens bij paal 2 op het strand loopt. De heer De Jong maakt ingewikkel de tekeningen in mijn kladbloc en we zijn beide zwaar verdiept in allerhande nautische problemen, als een kort fel geblaf ons tot de werkelijkheid terug roept. „Stil Pinkie", sust de heer De KEIZERSTRAAT 15 - TEl. 2626 - DEN HELDER In een buitengewoon spannende en fraaie wedstrijd is het Donderdag avond aan het 2e tiental van HDC ge lukt van de bekende club uit de Zij- pe met 119 te winnen. Een fraai suc ces, want verleden jaar verloor het le tiental van HDC nog haar competitie wedstrijd tegen ditzelfde tiental Te vens speelde het 3e tiental tegen het 2e van Zijpe, welke strijd in een ge lijk spel, 1010, eindigde. Zelden zullen twee gelijktijdig ge speelde wedstrijden een dergelijk spannend verloop hebben gehad. Bei de wedstrijden gingen gelijk op, zo wel wat spel als wat score betrof. Ge lijktijdig was de stand zowel 22 als 44 enz. tot 99 toe, zodat de laat ste partij de beslissing moest bren gen. Geus wist zijn partij te winnen terwijl Veen voor het 3e tiental in een voor hem gunstiger stand remise gaf. De uitslagen waren: le klas: J. J. Vink (HDC 2)—P. J. Waiboer (Zijpe 1) 11; E. Molema A. Slijkerman Jr. 02; S. SlortA. Slijkerman 20; O. OttevangerC. v. d. Linde 02; J. BoumanW. Jim- mink 20; D- GrootK. Weyers 02; P. KwastTh. Kooiman 11; F. Post P. Koopman 20; J. C. Zijderveld A. Blokker 11; P. GeusA. Louwe 2—0. Totaal 11—9. 2e klas: A. B. v. Ooien (HDC 3) A. Mul (Zijpe 2) 11; L. Simonse G. Rademaker 11; P. J. ArendsP. Hoedjes 02 A. v. VeenS. Hoek 1 1; A. v. d. SlootP. de Wit 11; A. OuwensS. Lenting 20; P. OostJ. Baltus 20; A. BekebredeN. v. d. Linde 20; W. F. OuwensG. Tuin 02; J. J. AmiabelS. Abbink 02. Totaal 1010. Op ons bureau ligt ter inzage de passagierslijst van het s.s. „Johan de Witt", dat met 677 passagiers aan boord op 20 November j.1. uit Batavia is ver trokken en op Dinsdag 16 December a.s. te Amsterdam wordt verwacht, Als supplement is aan deze lijst toe gevoegd de naamlijst van de 41 passa giers van het m.s. „Modjokerto", dat op 15 November j.1. uit Batavia is ver trokken en op Vrijdag 12 December a.s. te Rotterdam wordt verwacht. Jong. en dan blijkt me dat een derde levend wezen in dit vreemdsoortig hei ligdom is binnengedrongen. Het is de spaniel van de opzichter, die zijn baas trouw is tot in de dood, tot bovenop Falga. tot kilometers ver het duin in en tot in het topje van de vuurtoren. Deze hond heeft 'n echt hondengeduld. maar ons gespeel met potloodjes en ge leidelichten wordt hem ten laatste toch te machtig. Pinkie krijgt zijn zin en we dalen weer af langs het houten trapje. Dan valt mij opeens de blader deeg-constructie van de ijzeren balken op. Ik brokkel een paar schilfers af, en laat me ontvallen, dat deze wrakke stellage hoognodig door iets hechters moet worden vervangen, wanneer we willen vooorkomen dat Falga op een ongelegen tijdstip door de knieën zakt... IJle nevelsluiers kruipen langs de duintoppen, als we terugwandelen langs het karrespoor. Pinkie jakkert met zijn snoet langs de vochtige grond, kennelijk op het spoor van „groot wild". Even later fietst de heer De Jong weg, langs het stenen pad naar Duinoord. En ik kijk nog even om naar Falga. Wat heb ik al dikwijls van deze plek af naar Falga's karakteristieke sil houet gestaard. Jaren geleden, toen we als jongens „kampeerden" onder een oud vloerkleed, in een diepe duinpan. Toen was Falga eigenlijk niet veel meer dan een begrip, van iets vers, iets vacantie-achtigs. We zagen Falga en haar omgeving als een onverbrekelijk geheel, en we letten niet zo scherp op de détails. Deze ondergingen we on bewust, en we genoten. Thans dringen de kleine bijzonderheden zich sterker naar voren, en zij dreigen als zo dikwijls in het leven de schoonheid van het grote geheel te ondermijnen. Dikwijls, niet altijd. Niet, wanneer het kind in ons zijn rechten opeist. Geluk kig de volwassene, die op gezette tij den nog kind vermag te zijn. Daaraan dacht ik, toen ik op deze Sinterklaasdag 1947 door;x Falga's dui nen zwierf. Zo dicht bij de stad, en toch zo ver van de wereld. ALEX OVA|4SA. Maandag a.s. is het echtpaar Schenk, Cronjéstraat 7, zestig jaar getrouwd. In een klein huisje aan de Cronjé straat wordt Maandag een heel zeld zaam feit gevierd. Dan is namelijk de heer Jan Schenk zestig jaar getrouwd met Cornelia Prins, en dan zullen de talrijke nazaten van het diamanten echtpaar zeker allen de beide oude men sen komen feliciteren. De heer Schenk vertelde ons gistermiddag, toen we 'n kort bezoek brachten aan het paar-in de-bruidsdagen, dat iiet Maandag een heie drukte zal geven. Alle acht kin deren met hun respectievelijke echt genoten komen dan te gast. We begrij pen best, dat in het éne kamertje geen ruimte is om ook nog alle -26 klein kinderen en 22 achterkleinkinderen op deze feestdag te herbergen. „Het zou me ook wel te veel drukte geven", zegt mevrouw Schenk. „Ik sukkel de laatste twintig jaar erg met de ademhaling, en ik ben gauw moe. Koken en kopjes wassen doe ik nog wel zelf, maar voor de rest doet mijn dochter uit de Bothastraat het huis houden". Haar man, die al 85 is me vrouw Schenk is zelf 79 is nog een heel krasse baas. Hij verslindt nog boeken bij de vleet, het liefst Wild-West-verhalen, en hij rookt ondertussen met smaak zijn pijpje of sigaar. Hij heeft in zijn lange leven een ontzaglijke hoeveelheid tabak weggewerkt. Een half pond gemiddeld per week. „Ik krijg nou maar twee halve onsjes per week, dat is te kort. Wat je tegenwoordig wel méér krijgt dan vroeger dat zijn belastingpapieren en etcetera. Maar daar kan ik niet best uit wijs. Wij kunnen die stadhuistaal niet meer spreken. Ik ben al 72 jaar van school moet u weten!" We horen, dat in de afgelopen dagen al verschillende vrienden en kennissen zijn komen feliciteren. „Mijn ouwe ka meraad Boot, de lichtwachter die vo rige jaar 60 jaar getrouwd wé^, is er geweest, en we hebben visite gehad var een paar ouwe vrouwtjes uit de buurt. We waren met zijn vijven sa men 411 jaar oud, en ik was de oudste" zegt Schenk. Als we de krasse oude baas zo ho ren vertellen, dan verwondert het ons haast niet meer als'hij langs zijn neus weg zegt: „Ik ben verleden jaar voor het laatst wezen fietsen. Ik ben tien keer naar Paal 6 geweest om bramen te zoeken, zomaar voor de aardigheid. Vóór de wind ging 't best, maar tégen wind in kon ik er geen gang in krij gen". Een sportieve grijsaard dus, die echter de sportrubriek van onze krant waarop het echtpaar sinds mensen heugenis geabonneerd is niet Kan waarderen. „Je snapt die mensen niet; ze lopen zich misselijk achter een bal en als ze hem hebben dan schoppen ze hem weer weg. Dat kan ik zo niet velgen, hoor!" Zo praten we nog een tijdje samen. Horen, hoe Schenk in zijn jonge jaren taludwerker is geweest en nog heeft meegeholpen aan het leggen van onze Helderse zeedijk. Later is hij hulpdood graver bij de gemeente geworden. Na zijn pensionnering woonde de familie Schenk in een eigen huisje aan de Langestraat, met erachter een fijn knutselschuurtj e. „Dat is allemaal weg, en daarom doe ik nou maar niks meer dan lezen en lezen, en roken natuur lijk!" We namen afscheid, het echtpaar Maandag een prettige dag toewensend, en een gelukkige levensavond. In het vroegere Volkenbonds Paleis te Genève begon de zitting van de UNO-commissie voor de rechten van de mens. De leden van de commissie zijn de U.S.A., Rusland, Frankrijk en Engeland. Links, de Directeur van de Commissie Prof. J. P. Humphey met daarnaast de Presidente Mevr. Roose- velt, vrouw van de overleden President der Verenigde Staten. Zoals wij reeds terloops mededeel den. zal het Helders Mannenkoor op Donderdag 18 December a.s. een groot vocaal concert geven in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat. Het zal de eerste officiële kennismaking zijn, die de donateurs en het Helderse publiek, dat geregeld de concerten van dit oude koor bezoekt, kunnen maken met de opvolger van de heer Lee- wens, die thans als ere-directeur zijn geliefd koor nog eens zal dirigeren. De nieuwe dirigent, de Henk J. Arisz, woont thans nog te Haarlem. Hij is hier ter stede nog vrij onbekend en weinigen zullen dus weten dat hij als koorleider reeds menigmaal suc cessen heeft behaald. Als leerling van de muziekschool van de bekende Haarlemse componist en muziek-direc- teur Nico Hcogerwerf, is hij zelfs door jje niét minder bekwame en geëerde componist Alphons Vrancken aange wezen, de leiding' van één zijner ko ren op zich te nemen. Thans heeft de heer Arisz naast „Helders Mannenkoor" nog vier grote koren onder zijn leiding, n.1. het „Spaarndams gemengd koor". „Poly- hymnia" uit Haarlem, het Chr. ge mengd koor uit Benningbroek en „Vox Humana" uit Santpoort. Tevens leidt hij nog het dubbelmannenkwar- tet „Harmonie" uit Haarlem. Ruim een jaar geleden werd hij tot dirigent van „Helders Mannenkoor" benoemd. Met dit koor wist hij reeds in Juli j.1,te Amsterdam lauweren te oogsten.. Thans, nu het koor een japr onder zijn bekwame leiding heeft ge repeteerd. prijkt op het programma van 18 December reeds een vijftal werken, die in Den Helder hun eerste uitvoering zullen beleven. Men kan derhalve ten volle met de heer Arisz en zijn nieuwe koor kennismaken. Het bestuur van „Helders Mannen koor" heeft zich verzekerd van de me dewerking van het in Haarlem goed bekend staande dubbel-gemengd kwar tet „J. S. Bach", onder leiding van de heer P. Germes. Dit zal een achtttal nummers van het programma verzor gen. Er valt dus voor zangliefhebbers op 18 Décember veel te genieten. Daar komt nog iets bij. Het bestuur nam een goed besluit door behalve vóór haar donateurs da deuren ook voor het Helderse pubnek tegen populaire entréeprljzèn open te stellen. Deze bedragen f 0,75 beneden en f 0.50 bo ven. Wij twijfelen er niet aan, of de Nieuwe Kerk zal Donderdag 18 Dec. tot de laatste plaats bezet zijn. DE RADIO-UITZENDING. Er is een kleine wijziging gekomen in de tijd van uitzending van het radio programma, dat „Helders Mannen koor" Dinsdag 9 December a.s. voor de KRO-microfoon over 415 meter zal uitvoeren. Dit programma wordt na melijk uitgezonden van 's middags drie uur tot half vier. Gezongen worden: 1. „O bone Jesu". van Palestrina; 2. „Cantate Domino", van J. L. Hasler; 3 In nomine Jesu", van Jac. Handl; 4. „Israël', van L. C, Keereweer; 5. „Pasen", van Nico Hoogerwerf; 6. „In epiphania Domini", van M. Neumann. De nummers 5 en 6 waren resp. het verplichte en het vrije werk. waarme de het koor op 20 Juli j.1. te Amster dam een le prijs in de le afdeling be haalde. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van de heer Schreuder, verzoekt liet prot.-ehr. raadslid mr. J.Mulder ons, de aandacht erop te vestigen? dat de door hem ter raadszitting gemaak te opmerking „Organiseert u eens een staking" niet schamper was bedoeld, naar bij wijze van scherts werd geuit. Op dat moment wist ook mr. Mulder niet, dat dezelfde dag toevallig een korte staking was gehouden. Mr. Mulder wil de heer Schreuder eraan herinneren, dat de wethouder duidelijk heeft verklaard dat de be trokken DUW-arbeiders volkomen on geschikt zijn om in gemeentedienst te worden genomen, en dat zelfs, wan neer de normen van de nog niet in werking getreden wet in aanmerking genomen zouden worden, deze men sen geen van alle voor een plaatsing bij de gemeente in aanmerking zou den komen. De heer Steenlage heeft er terecht op gewezen, dat deze men sen geclassificeerd in DUW 2 een beloning ontvangen, die uitkomt beven het maximale steunbedrag. Ook de prot.-chr. fractie betreurt de gedeeltelijke arbeidsongeschiktheid van deze mensen, waarvoor uiteraard geen enkele politieke groepering ver antwoordelijk kan worden gesteld. CORRECT GEKLEED met de a.s. feestdagen, maar dan Uw kleding chemisch gereinigd door STAM STOOMT sinds 1902. Depót PETERS Keizerstraat 51 - Den Helder Tel. 2467 Van handschoenen wordt de laat ste tijd bijzonder veel werk ge maakt. Jammer, dat de mooie leren exemplaren zo prijzig zijn. We zien intussen op onze foto, dat ook een handschoen van een aardige wollen ruit het uitstekend kan doen. De Openbare Leeszaal werd gedu rende de maand November bezocht door 328 mannen en 19 vrouwen, to taal 347 personen. Uitgeleend werden: 3160 romans, 1847 studiewerken en 2721 jeugdboeken, totaal 7728 boeken. Nieuwe aanwinsten. Romans: Aerde, van, Stem in de Woestijn: Boogaard, van den, De weg langs het water; Brolsma. Zathe Hu- malda: Capel, „Glück auf", Kompel- tje!; Dinsmore, Paardendokter; Ecke- ren, van, De paarden van Holst; Ho- bart, De pauw legt zijn staat af; Hof- stra. Een sterke vrouw, wie zal haar vinden? Kolkman, Aaike; MasDonald, Het ei en ik; Sinclair, Einde van een v.ereld; Toonder El Dorado. Studiewerken; Aafjes, Gedichten, Bremer. Inleiding tot de- kunstgeschie denis; Iterson, van, Parlement en kie zer 1947-48; Kahn, Het sexuele leven van de mens; Kertesz, Ignaz Philipp Semmelweis; Mannen, De, van overste Wastenecker; Master Way, Eén we reld of géén; Moennich, Una Sancta; alerius Nederlandtse gedenck-clanck. Geschenken: Burroughs. Thuvia; Co- Ie Cole, Death in the quarry;Crofts, Inspector French and the Starvel tra- gedy; Curwood, Wapi de walrus; Dok- kum, van, Grondslagen der moderne etalage-reclame; Fischer-Dueckelman; Het geslachtsleven van de vrouw; Fleuron, De roode bende; Gilbert, The musical comedy crime; Haefker, Jar- miloj pasas; Kaestner, Drei Manner im Schnee; Last, La hispano tragedie; Prus. La faraono; Sarment, Les plus beaux yeux du monde; Sayers, Bus- man's honeymoon; Sayers, Have his carcase; Schrill, Uit Ruslands steppen; Schweitzer, Afrikanische Jagdgeschich- ten; Silone, Fontamara; Rapport van het onderzoek naar taak en inrichting van het gymnasium; Verslag 1946 van de Kon. Ver. Indisch Instituut; Wal- lcce, The four just men; Winkler. Op en in de aarde. Morgenmiddag speelt het herenteam van de Helderse Tafeltennisclub „I.V. A." een thuiswedstrijd tegen een team uit Hoorn (Horna 21. De wedstrijd wordt gespeeld in het Gymnastieklo kaal van Pro Patria, aanvang half kom.- drie. Toeschouwers zijn hartelijk wei- Het eerste team van de dames speelt een wedstrijd in Alkmaar tegen Luto I. De opbrengst van de Zaterdag 29 November j.1. gehouden collecte voor het fondwot bestrijding der tubercu lose „Dr«|t elkanders lasten" heeft netto f 336.40 bedragen. Wij brengen gaarne de dank van het comité over aan allen die aan het bijeenbrengen van ent bedrag hebben meegewerkt. Reeds vanaf de oprichting van het Helders Fanfarecorps werd telkenjare voor de kinderen der corpsleden een Sint Nicolaasfeest georganiseerd. Over- eerkomstig deze traditie zal ook dit jaar de Sint tegenwoordig zijn op het kinderfeest, dat Zondagmiddag om 1 uur in Casino wordt gehouden. Tegen één uur zullen de kinderen, voorafgegaan door het muziekcorps! Sint Nicolaas en Zwarte Piet, naar Ca sino marcheren, waar hun een prettige middag wacht. Natuurlijk zullen de kinderen, begeleid door het corps, Sin terklaasversjes zingen. Er wordt een vrolijk toneelstukje opgevoerd, tracta- ties zullen worden rondgedeeld en de kinderen krijgen een pakje mee naar huis. De route die de stoet vooraf volgt, is; Jonkerstraat, Spoorgracht, Molenstraat, Breewaterstraat. Spoorstraat, Molen straat, Landstraat, Molengracht. Uitslagen viertallen competitie Ned. Bridge Bond: RKBC Schagen I— Wie- ringen I 80—39; RKBC Schagen II— Wieringen II 69—39; RKBC Schagen III Wieringen V 41—50 gelijk; Wierin gen IVBC II 4441 gelijk. Wierin gen II—VBC I 27—34, Wieringen III— VBC IV 4857; Wieringen IVVBC V 4140 gelijk; Wieringen VVBC III 32—77. De stand luidt als volgt: le klas A: V. B. C. II 3 2 1 0 5 +44 Wieringen I 4 2 1 1 5 +34 RKBC Schagen I 3 2 0 1 4 +68 HBC. 1945 I 3 1 0 2 2 —2 Schagen II 3 0 0 3 0 —143 le klas B: V B. C. I 3 3 0 0 6 +66 EKBC. Schagen II 3 2 0 1 4 +21 Schagen I 3 1 0 2 2 —14 HBC. 1945 II 3 1 0 2 2 —34 Wieringen II 4 1 0 3 2 —39 2e klas A: Schagen IV 3 3 0 0 6 +84 V. B. C. III 3 2 0 1 4 +45 Wieringen V 3- 2 0 1 4 —43 H. B. C. 1945 III 3 1 0 2 2 —7 RKBC. Schagen III 3 0 0 3 0 —80 2e klas B: Wieringen IV 3 1 2 0 4 +58 Schagen III 2 1 1 0 3 +61 V. B. C. V 3 0 2 1 2 —66 HBC.'1945 IV 2 0 1 1 1 —51 2e klas C: V. B. C. IV 3 3 0 0 6 +85 Wieringen III 3 2 0 1 4 +47 Schagen V 2 0 0 2 0 —51 HBC. 1945 V 2 0 0 2 0 —78 Voor Donderdag 11 Dec. staat op het programma de ontmoeting tussen de drie hoogste viertallen van VBC en RKBC. Schagen, terwijl op 17 Dec. zullen wor den gespeeld de matches tussen de vijf teams van HBC. 1945 en Schagen. Zondag trekken de drie twaalftallen van KVH er weer op uit, en theore tisch heeft alleen KVH 2 hiervan kans op succes. Maar ja, zoals met alle sporten ook hier, een beetje geluk, enthousiasme en uithoudingsvermogen spelen een grote rol. KVH 1 gaat naar de huidige leider, Victoria, in Amsterdam. Maar 't lei derschap wisselt hier nogal eens in de afdeling. De clubs ontlopen elkaar niet zoveel van sterkte. Zet alles op alles en al hebben jullie theoretisch geen kans, probeert dan practisch de punten mee te nemen. KVH 2 trekt naar Groen Geel 3 en is in staat de beide punten naar huis te nemen. Doch neem het niet te ge makkelijk op, want op die wijze zijn er meer gestruikeld. KVH 3 gaat ook naar Wormerveer en speelt tegen Groen Geel 4. Ook hier geldt dat ze op papier geen kans hebben, maar doe je best dat jullie 1 oï 2 punten meenemen. Nu hopen we ook nog op goed weer, want al drie weken werden de wed strijden afgelast, aangezien korfbal geen sport is die in de modder te spelen is. Het fijne van het spel gaat daardoor helemaal verloren. Hockey. Hermes IEechtrop I (Heren). Aan vang 2 uur. Terrein aan de Meeu wenstraat. Deze wedstrijd zal ongetwijfeld zeer spannend worden, want ook Eechtrop heeft nog een kansje om tot de eerste twee te gaan behoren. De stand in de kopgroep is n.1.: Hermes I 7 gesp 11 pnt Adelborsten I 6 10 Kraaien I 8 9 Eechtrop I 6 6 Willen de Hermesheren hun ongeslagen record handhaven, dan zullen ze a.s. Zondag ontzettend hard moeten aan pakken. Het verdere programma luidt: BMHC VIHermes I (dames), DEM I —Hermes III (heren), HIC I— Hermes n (heren), Hoorn I—Hermes IV (da mes). TER HARINGVISSERIJ Enige van de grootste Urker kot ters zijn aan het proefvissen gegaan voor haring om de Zuid. Zij hebben voor de Scheldemond gekeken of er al haringscholen, die omstreeks deze tijd hier verschijnen, waren. Het was echter nog zonder resultaat. Meerde ren behaalden het vorige jaar hier goede resultaten. DE SNURREVAADMSSERIJ De snurrevaadvisserij (Eigenlijk Noordzeevisserij) werd ook op het IJselmeer uitgeoefend. Dit gaf zeer goede resultaten. Thans is dit niet meer toegestaan. Men acht dit voor de overige visstana niet gewenst. De vergunningen zijn nu weer ingetrok ken.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2