TAXI Nieuwjaarsgroet Franse boeren verkeren in moeilijke omstandigheden 9e Bijenkorf HELDERSCHE CQURflHT RADIO- Van Brederode Een handdruk per Advertentie!! Van Baaien Zoon Garage Conneman De klachten zijn legio Toestand in Frankrijk verward J^QCLUtljf olm AMANUENSIS motor- en rijwiel - reparatie hei aangewezen blad ^iMa\dcui ineenüfy&lrtvi W. M. GEELHOED Utrechtse dame helpt Sinterklaas De nieuwe biljetten van f 10.— Përticulier initiatief gestraft Marktberichten zorjfen voor morgen AtgemeneBegratenis Vereniging „DEN HELDER" Voor al Uw advertenties de SERTO, Den Helder Garage Manshanden JUTTERTJES Te koop aangeboden Te koop gevraagd Te huur aangeboden Diversen INT Geeft nog heden een tekst op voor uw Inzendingen vóór Zaterdag 20 Dec. a.s. Fa. W. VOSS Koningstraat 71 J M. MEEUWE, Keizerstraat 536 H. W. WINKEL en Echtgenote (Van onze redacteur). Parijs, eind November. Er zijn in Frankrijk nog andere problemen, dan die van de stakende arbeiders. En ofschoon de stakingen, en alles wat daaraan vastzit onge twijfeld het sterkst tot de verbeelding spreken, vooral in het buitenland, mag de moeUijke positie, waarin de boeren zich nu al sinds jaar en dag bevinden toch geenszins worden onderschat, 'k Geloof, dat het zelfs verantwoord is, te beweren, dat de crisis op het Franse platteland voor een zeer belangrijk deel bepalend is voor de algehele, thans heersende chaos. Het voedselvraagstuk is immers een kwestie van de eerste orde. En niet alleen omdat er te weinig voedsel is, maar ook, omdat de prijzen ervan voor de meerderheid van het volk bezwaren opleveren. Van Schiphol vertrok de Minister van Wederopbouw, Z. Ex. Minister Neher, naar Indië. V.l.n.r.: Min. Boetzelaer,, Min. Jonkman, de heer Her mans, Belgisch Gezant te Bangkok, die de reis meemaakt. Min. Neher, Min. Beel en Min. Drees. Ik heb de vruchtbare streek rond Pa rijs bezocht en met een aantal boe ren gesproken, ook enige Nederlan ders, die naar Frankrijk waren geë migreerd. Maar ook de klachten van deze boeren zijn legio. Ir de eerste plaats werd mij verteld, en ik heb mij daarvan kunnen overtui gen, dat lang niet alle goede grond be bouwd wordt, om de eenvoudige maar wel zeer tragische reden dat er geen boeren genoeg zijn. Het kan de reiziger in deze streken en ook elders op het Franse platteland meer dan eens over komen, dat hij een geheel verlaten, dus volkomen leegstaande boerderij voorbijkomt met zo ver als het oog reikt onbebouwde akkers daaromheen. De Franse boerenbedrijven zijn over het algemeen zeer groot en uitge strekt. En het gebeurt wel, dat een boel er ook nog een stuk aangrenzend land bi; bewerkt, maar dan blijft er toch nog veel, heel veel over. Hier en daar Is men er toe overgegaan, de leeg staande boerderijen practisch voor niets over te doen aan de eerste de beste landbouwer, die er op de Prétec- ture om kwam vragen. Maar de moei lijkheid was dan weer, dat er geen landbouwgereedschappen, geen paarden en geen vee voor het bedrijf beschik baar waren. Met deze laatste moeilijkheid haddeD ook Nederlandse emigranten van na de laatste oorlog te kampen. Den Haag heeft zich toen zeer royaal getoond met uitvoervergunningen voor deze mensen, zodat zij landbouwgereedschappen, vee en vooral veel paarden, naar Frankrijk konden brengen. Maar, naar men ons met stelligheid verzekerde, hiervan is door verschillende Nederlandse emi granten schromelijk misbruik gemaakt. Sommige boeren immers vroegen uit voervergunningen aan voor meer paar den dan zij in Frankrijk zelf nodig hadden. De overtollige dieren verkoch ten zij dan met enige duizenden gul dens winst. En 't verhaal doet hier de ronde over de Hollandse boer, die daags na zijn aankomst in Frankrijk zoveel geld beurde voor zijn teveel aan paar den, dat hij Parijs eens op zijn gemak ging bezichtigen en nog genoeg daar van overhield, om zijn verdere levens dagen in Den Haag te gaan slijten. Vanzelfsprekend zou men in Frank rijk het best tractoren kunnen gebrui ken. De invoer van deze machines is evenwel aan beperkingen gebonden, zoals uiteraard de invoer van duizend en een gebruiksartikelen. Er is op ver schillende grote boerderijen nog wel een behoorlijk aantal tractoren in be drijf, maar ik heb er ook wel buiten gebruik in een schuur zien staan roesten, omdat ze stuk waren en de materialen voor het herstel niet gekocht konden worden. Daarbij komt, dat de Franse boer, hoe kundig hij ook moge zijn, in de regel wel wat slordig met zijn mate riaal omspringt. Hij laat zijn tractor bij wiize van spreken dag en nacht ploete ren; maar een machine is ook maar een machine en op een kwade dag geeft ze het op. Nog een moeilijkheid, waarmee de Franse boeren te kampen hebben is die van het personeel. Men klaagt niet over een tekort aan landarbeiders, maar wel over hun capaciteiten en vooral over hun werklust, de goede uitzonderingen uiteraard daargelaten. De landarbeiders in Frankrijk bestaan uit mensen van letterlijk alle windftreken; het zijn, be halve een klein contingent Fransen, vooral Polen en voorts Spanjaarden, Joegoslaven, Roemenen, Russen, Italia nen, ja men noeme maar op. Deze men sen hebben geheel verschillende karak ters en zijn uiteraard ook lang niet allen van gelijke aanleg. Met nadruk werd mij evenwel verzekerd, dat men vooral de laatste tijd ten aanzien van grote groepen emigranten-landarbeiders rneer hoop ging koesteren, in het oog houdend de omstandigheid, dat velen van hen enige tijd nodig hadden om te „acclamatiseren". Tenslotte is de laatste oogst niet goed geweest. De hete, droge zomer heeft ook in Frankrijk de gewassen te velde onnoemelijk veel schade toegebracht. Men spreekt in dit verband hier en daar zelfs van een ramp, welke het land door de laatste slechte oogst heeft getroffen, en hierbij doelt men dan in bijzonder op de graanoogst. In een vijftal militaire hospitalen en verplegingsoorden in en om Utrecht werden Vrijdagmiddag de zieke mili tairen verrast met een aantal geschen ken, hen door aalmoezenier of veld prediker aangeboden als St. Nicolaas- cadeau uit particuliere bron. Het merkwaardige van dit particulie re initiatief is wel, dat zij van één enkel persoon uitgaat en in betrekkelijk kor te tijd is uitgegroeid tot een uitgebrei de geschenkenactie voor onze militai ren die tijdens het St. Nicolaasfeest in hospitalen verblijven. Een Utrechtse dame. die onbekend wil blijven, kwam anderhalf jaar ge leden in contact met inwonende mili tairen van het hospitaal te „Oog in al" bij Utrecht. Getroffen door het bestaan van deze jonge kerels, besloot zij te trachten 't toen aanstaande St. Nico laasfeest voor hen wat op te vrolijken. Zij ging op reis, bezocht fabrikanten en werd door de ondervonden spontane medewerking in staat gesteld om dat jaar 300 pakketten te laten uitdelen. Gesterkt door de ondervonden hulp by haar streven, ging de sociaal voe lende dame, die de verzorging van haar actie geheel uit eigen middelen bekos tigt, j.1. September opnieuw haar re laties van het vorig jaar af en het re sultaat was deze keer overweldigend. Bij de fabrikanten in de Zaanstreek en de zilversmeden in Schoonhoven vond zij zoveel gehoor, dat met de af gestane lederwaren, snoepgoed, zilve ren sieraden, vulpennen, schoenen, zeep asbakken en nog tal van andere artike len niet minder dan 874 grote dozen gevuld konden worden. In de hospita len te ,Oog en Al" en aan de Spring weg te Utrecht en tevens nog te Amers foort en in de militaire herstellingsoor den te Doorn en Amerongen werd deze Vrijdag dan ook inderdaad „pakjes dag". Door bemiddeling van de betreffende militaire autoriteiten konden de ge schenken gistermiddag worden uitge reikt. De bestuurscommissie van de Alge mene Unie van Vakverbonden van Ambtenaren in Frankrijk heeft beslo ten tot een symbolische staking op a.s. Maandag en Dinsdag. Het besluit werd genomen met 27 tegen 23 stemmen. Door drie der verbonden, die van na tionaal onderwijs, van algemene econo mie en algemene administratie, zou van gistermorgen af de staking „uitge breid" worden. De vereniging van onderwijzers in het gebied van Rijssel heeft alle com munistische leden uit het bestuur ver wijderd. De postbeambten te Saint-Etienne en de tramemployé's te Toulouse hebben het werk hervat. Te Tulle zijn de spoorwegarbeiders en bloc uit de vak vereniging getreden en weer aan het werk gegaan. Te Clermond-Ferrand zijn alle fabrieken op één na weer in bedrijf. Doordat een rail was losgemaakt is' een goederentrein uit Bordeaux heden nacht bij Tours ontspoord. De over de spoorlijn geschoven wagons belemme ren het treinverkeer tussen Tours en Poitiers. Er deden zich geen persoon lijke ongevallen voor. In de metaalindustrie van het de partement Rijssel staakten Donderdag avond 37000 van 101.000 arbeiders. Tengevolge van door de stakers uit geoefende pressie zijn de stations van Valenciennes, Somain, Lens en Bethu- ne gesloten. De directie van de Nederlandse Bank N.V. maakt bekend, dat zij bin nenkort, naast de thans circulerende bankbiljetten van f 10, biljetten van dezelfde coupure van een nieuw model in het verkeer zal brengen. Het nieuwe model draagt, evenals alle andere thans gangbare bankbil jetten, de handtekeningen van mr. L. J. A, Trip en mr. J. Westerman Hol- stijn en de datum 7 Mei 1945 en is slechts aan de achterzijde genum merd. Voor een volledige beschrijving wordt verwezen naar de Nederlandse Staatscourant van Woensdag 3 De cember 1947 (nr. 234). De voornaam ste kenmerken volgen hieronder. Voorzijde: hoofdkleur blauw, portret van koning Willem I met daaronder op sommige biljetten de jaartallen 17881843; op andere biljetten is het foutieve geboortejaar gerectifi ceerd en zijn de jaartallen 1722— 1843 vermeld. Achterzijde: hoofddoek karmijn rood, afbeelding mijngebied Limburg, om lijsting groen en rood, serieletters en nummers: rood. Watermerk: Phoenix. Formaat: 7,8 x 13,8 cm. Wat doet een kruidenier, die een partijtje hagelslag heeft staan, doch dit in verband met de beschikbaar stelling van een keuzebon niet kan verkopen? Hij wend zich tot het CDK en vraagt raad. Het CDK neemt ech ter geen beslissing, ook niet, nadat de kruidenier opnieuw contact heeft ge zocht. Hij moet maar „afwachten". In tussen nadert de zomer. De hagelslag dreigt te bederven. De kruidenier stelt het particulier initiatief in wer king en verkoopt de hagelslag aan zijn vaste klanten tegen de vastgestel de prijs. Prompt wordt proces-verbaal tegen hem opgmaakt. Hij kan „afko pen" tegen een bedrag van f 75. Maar onze kruidenier is een princi- pieël man. Hij weigert en de zaak komt voor. De distributie-ambtenaar, die als bijzitter fungeert, adviseert het opleggen van een boete van f 100. De tuchtrechter volgt dit advies op en de kruidenier wordt diensvolgens ver oordeeld. Men kan dit recht noemen. Beter zou men spreken over 'n maat regel, die past in het systeem van „koude sanering" van de middenstand. WOGNUM, 5 Dec. 1947. Witlof: I 53— 65, II 4757, III 1726; Breekpeen89; Tomaten 36—66; Boerekool 14—16; Rode kool 7.209.20; Groene kool 5.70—9.90; Comtesse de Paris 1947; Andijvie 15— 27; Bosselderie 5.80—6.30; Bieten 3.80— 7.20; Beurré Alex Lucas 51—65; Prei 16—22. HEM, 5 Deo. 1947. Bloemkool 7—71; Andijvie 15—25; Rode kool 6.50—12; Groene kool 6.50—9.40; Uien 18.30— 19.20; Kroten 6.80—7.20; Witlof 35—60; Spruiten 1643; Winterlouwtjes 1534; Winterjan 13—34; Gieser Wildeman 20 —37; Pres. v. Engeland 17—49; Jacques Lebel 35; Bramley Seedling 1826; Jonathan 2343. ZWAAG, 5 Dec. 1947. Spinazie 0.54; Uien 1219.30; Bieten 6.307.40; Prei 2a32, Chin. kool 10.1011.80; Savoye kool'2.40—11.10; Witte kool 5—7; Gele bewaarkool 6—10; Rode kool 6; Boeren kool 5—12; Spruitkool 36—66; Witlof 33 70; Breekpeen 8—8.50; Waspeen 16; Andijvie 1224; Bloemkool 3362; Knolselderij A 89; Knolselderij B 4; Ahcante 63209; Goudreinetten 33— 57; Present van Engeland 26—58; Cox's Orange pippin 33—98; Jonathan 41—78; Em. d Heyst 2053; Beurré Alex Lucas 29—70; Comtesse de Paris 22—65; Con ference 30—66; Giesebr Wildeman 28 37: Winterjan 16—39; Westl. Louw 21 —32; Gratiool 17—28. De eekhoorn is verstandig. Hij zorgt voor moeilijke tijden. Deed U dat ook? Zorgde U reeds voor een levensverzekering Zo neen, neem dan een polis bij «De Centrale". Deze maat schappij verdient wegens haar bijzonder karakter haar steun aan sociaal werk immers de voorkeur. EIEREN ZONDER BON kan ik U niet leveren, maar wel jonge hennen in volle leg. Bestelt nog heden; W. L., Reds of Barnev. volle leg 8.50: W. L. d- d. rui 4.50; Gampbell eenden 7 mnd 6.00: Wit Ind. Loopeen- d3n (fles model) 7 mnd 8.— Vanaf 12 st. franco huis. Hoenderbedrijf „DE STANDAARD" Zeist, VOOR PRIMA NOORDERLINGEN en FRIESE BORGERS, *s Uw adres: J. PETRUS. Burgem. Houwingsingel 74. 't Luistert nauw en een centimeter meer of minder maakt juist het ver schil tussen een goede en een slech te bustehouder. De is gemaakt van bes te stof in talrijke modellen en maten, waardoor de be hoefte van iedere figuur vervuld kan worden. Prijzen van af 2.95. CAREL COLTÓF, Spoorstraat heek Koningstraat Aan de Rijks Hogere Burger School te Den Helder is met ingang van 1 Januari 1948 te vervullen de betrekking van tevens belast met administratieve werkzaamheden. Salaris volgens rijksregeling. Bij gebleken geschiktheid kan de eerst tijdelijke aan stelling in een vaste overgaan. Vereist is vakkennis als instrumentmaker en enige vaardigheid in het klaarzetten, van proeven; daarbij geschiktheid voor administratie. Eigenhandig op schrift gestelde sollicitaties met uit voerige inlichtingen omtrent vakbekwaamheid, diplo ma's, werkkring enz., ook opgave van referenties worden zo spoedig mogelijk ingewacht bij de Direc teur der R.H.B.S., Kerkgracht 15, Den Helder. oooooooooooooooooo Voor solide en billijke naar Heden ontvangen LEREN MOTORKAPPEN en ONTSTEKINGSSPOELEN ook voor SACHS. TANDWIELEN voor alle motoren. KETTINGEN nog beperkt leverbaar. Te koop een Wasmachinemotor en vliegeroverall. P. VAN BAAREN, Molenstraat 111. Tel. 2531. OOOOOOOOOOOOOOOOOC PRIMA HUIS cp goede stand te koop gevraagd. Brieven onder no. 964 bureau van dit blad. Wij leveren alles op het gebied van huish. art., speelgoederen luxe hout waren, kleinmeubelvak en complete meubelen. Komt U eens met ons praten ook als U eigen ideeën hebt. De prijs valt U altijd mee. U weet wij leveren uit sluitend kwaliteits hout waren. KRAMER an KöRBER. Fabr. L. v. Berkstraat 1-3, Kantoor v. Hogendorpstr. 67 Den Helder. TELEF. 2991 Soembastraat 23 Goudsbloemstraat 52 Uitvoerders A. P. De Wit, Stakman Bossestraat 58 - Telefoon nr. 3536 J.Visser, Krugerstraat 93 Telefoon nr. 3114 G. v.Leeuwen.Californie- straat 8 - Telef. nr. 2456 IS Wij besteden de meeste zorg aan Uw kapsel en uiterlijk. Komt, U ook eens? Het zal U bevallen. P. KRAMER, dames- en herenkanper v. Hogendorpstraat. Wij hebben eau de cologne per maat. Ook voor we derverkopers. Het ERKENDE diplo ma voor techniek van het N. R. G. te 's Graven- hage is spoedig in Uw bezit. U bouwt en repareert elke ont vanger versterker, 3nz Vraagt gratis proef les en inlichtingin. Middenweg 189. Telef. 2953. Al onze wagens zijn cen traal verwarmd en des- gewenst met radio. Verfdozen met tubes olieverf met tubes aquarelverf Penselen Veldezels Palellen Stoeltjes Fixeerspuiten Verfspuiten Drijfriemen Verbinders Drijtriemenvet Jachtlak Brons Bottom Paint Teerproducten Groene Carbolineum Asphaltpapier Rubberoid Wagensmeer Transfers Sponsen Bezems Borstels Schuurpapier en linnen Wasbeits Verzilveren van spiegels Glas in Lood en Gebrandschilderd glas- Glas. en Verfhandel. LOODSGRACHT 71 DEN HELDER. Telef. 217S De Adressen Bureau enz., uit sluitend 's middags na vier uur!!! Prachtige Dobberman Pincher, reu, kampioen-afstamming m. off. stamboom, f 50. Te bevr.: Ie Goversdwarsstraat 2. Wit fornuis f 20,— en dames fiets zonder banden f 15,—. Begoniastraat 46. Een slijpsteen 50 cm. met houten en zinken bak f 35, 1 kist timmergereedschap f 40,- 1 sergeant f 12.50. 6 delig ko nijnenhok (zinken vloer, roos_ ters) f 20,1 zeiljacht (ge- tuigd) lang 1,1(1 mtr f 15.— en 1 pr br. hoge schoenen mt 38 f6,50. Sperwerstraat 25; na 6 uur. Kleine maat herencostuum, voor-oorl. kwal., f 65,Ane- monenstraat 38. Een beste drie rijen harmo nica met nieuwe tas f 50, Herzogstraat 11. Een prima herenrijwiel op luchtbanden f 85,1 z g a n. damesmantel mt 38 voor f 50. en 1 zwart lakense uniformjas flinke mt f 15,Adres: 2e Vroonstraat 61 (thuis van 2 6) Een Schotse vulhaard f 125. Te zien na 6 uur. Walleboom, Molengracht 48. Een z g a n. damesfiets, op luchtbanden (achter- nieuw, voor- vrijwel nieuw), f 95. Adres: Sluisdijkstraat 84. Een nieuwe commode f 80, Lorentzstraat 88. Hercn-tropenkleding, palm beach, tussor of linnen, slank persoon. 1.80 mtr. Betaling of rullen Europese kleding. Bas- straat 8. Een ruime zit-slaapkamer m. pension, op goede stand. Adr.: Bureau van dit blad. Net persoon, gep.. 65 jaar, eigen huis en meubelen, zoekt kennismaking met alleenstaan de gep. weduwe tussen 55 en 60 jaar, om gezellig samen re wonen. Br ond 963. Bur. van dit blad. Verloren: een lederen acte- tas. Inh. een wekker. Voor verliezer van grote waarde. Gaarne terug bezorgen: Mo lengracht 48 Eigenlijk zoudt U al Uw kennissen, klanten en zakenrelaties op Nieuwjaarsdag de hand moeten schudden. Dat kan met een hartelijke handdruk per advertentie" in deze Courant. ZIE HIERONDER DE VOORBEELDEN. Model 1. K. GROOT. M. GROOT—MAARTEN. p.f. Model 2. S. BOEKDRUKKER en Echtgenote p.f. Model 3. (Naam) wenst Vrienden en Begunstigers een gelukkig Nieuwjaar. Model 4. Heilgroet aan Vrienden en Begunstigers. Naam Adres Model 5. Ondergetekende wenst zijn geachte Clientèle, Vrienden en Familie een gelukkig nieuwjaar. Naam Adres Model 6. Aan alle Vrienden en Beken den een gelukkig Nieuwjaar toegewenst door (Naam* Spoorstraat 165. Model 7. Aan onze geachte Cliëntèle, Vrienden en Familie zowel bui ten .als in de stad onze beste wensen vcor het Nieuwe Jaar! Model 8. Zangvereniging „Concordia" Aan leden, ereleden en kunst lievende leden wordt een ge lukkig Nieuwjaar toegewenst. HET BESTUUR. Model 9. Ondergetekende wenst Fa milie, Vrienden en Begunsti gers een gelukkig Nieuwjaar. Met dank voor de gunst on dervonden in het oude jaar, beveelt hij zich beleefd voor het nieuwe aan. Naam Adres Model 10. 1947—1948 Met dank voor de gunst in het oude en met aanbeveling voor het nieuwe jaar, wenst ondergetekende zijn Begunsti gers en Vrienden een voor spoedig Nieuwjaar. Naam Adres Model 11. SCHOENEN MAGAZIJN wenst haar geachte cliëntèle een gelukkig Nieuwjaar. Model 18. p.f. Model 13. Hotel-Café-Restaurant „HET BONTE KALF" p.f. ZUIDSTRAAT 405. Model 14. p.f. Kleermakerij en Modezaak BRAKKEVELDWEG 459. De prijzen worden berekend volgens Model 1 en 2 f 1. Model 3 en 4 f 1.50 Mpdel 5, 6 en 7 f 2. Model 8 f 2.50 Model 9 en 10 f 3. Model 11, 12, 13, 14 en groter 10 et. p. m m. per enkele kolom

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3