Stad w Omgeving. Te wapen tegen het Rattengebroed St. Nicolaas 1947 Polderdag van de Wieringermeer PORT .ALLERLEI Opvreters eerste klas, en ziektenverspreiders Ledenvergadering H.W.M. Lijst van gesneuvelden Been gebroken Een feest van wederkerige sympathie 11 December In Indonesië gesneuveld Alkmaar N.A/C.O.-bus door de gladheid verrast ABONNEERT U OP DIT BLAD Texel. Ratten.,., zü moeten knagen om in het leven te blijven en al knagende brengen zij aan onze volksgemeenschap voor een bedrag van f 30.000.000. per jaar schade toe. Zij vreten alleen al in Nederland een zo grote hoe veelheid voedsel op, dat een stad met 100.000 zielen daarmede 'n jaar lang gevoed zou kunnen worden. Ook in verband met het voedselgebrek door dt gehele wereld is de bestrijdings-actie van het grootste belang. In geheel Nederland vindt onder leiding van de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen een groot scheepse rattenverdelgings-actie plaats. Van 15 tot en met 20 December luidt de slagzin: „Dood aan de rat ten", een slagzin die ook voor onze gemeente geldt, aangezien in dit tijd vak in het gehele gebied ten noorden van het Noordzeekanaal een actie zaal worden gehouden als onderdeel van de landelijke actie. VERSPREIDERS VAN ZIEKTEN. Niet alleen beroven de ratten ons van de ons toch al niet te ruim toe gemeten hoeveelheid voedsel, de rat ten betekenen bovendien nog een ernstig gevaar voor de volksgezond heid. Er zullen burgers in onze stad zijn die menen, dat het met dat rattenge- vaar niet zo'n vaart zal lopen. Er zijn er immers niet zo veel en boven dien, wat zou zo'n enkele rat nu voor kwaad kunnen aanrichten. En daarin vergist U zich, rustige burger. Iedere rat levert gevaar op. Besmettelijke ziekten als pest, ziekte van Weil en dergelijke worden door ratten verspreid. Een enkele rat kan de dood van vele mensen ten gevolge hebben. Geen ratten, dan is er gerin ger kans op besmetting. Bovendien leveren zij gevaar op voor kleine kinderen. Die enkele ratten, welke zich in üet stadsdeel van onze gemeente ophou den, zullen als zij niet verdelgd worden aangroeien tot een heel leger: een plaag voor de stad. HOE BESTRIJDEN? Wat moet men tegen ratten doen? In de eerste plaats is het noodzake lijk te zorgen dat levensmiddelen goed opgeborgen worden, zodat er geen ratten bij kunnen komen. Levens middelen, waaraan ratten hebben ge geten, kunnen óók besmettingsgevaar opleveren. Etensresten of afvallen mogen zon der meer niet worden weggegooid, noch op straat, noch op 't land, noch in grachten en sloten. Want daardoor stelt men de ratten in staat op een gemakkelijke manier aan de kost te komen en dat moet onder alle om standigheden voorkomen worden. De ratten moeten uitgeroeid worden en men moet niet hun aanwas be vorderen door misschien uit on wetendheid het voedsel voor hen klaar t,e leggen. Verdelgt de ratten. Dat is de taak die ons opgelegd wordt. Wij twijfe len er niet aan, of er zullen vele vrij willigers gevonden worden om bij deze verdelgingsactie de behulpzame haend te bieden. Deze vrijwilligers (het kunnen er niet genoeg zijn) worden verzocht zich aan te melden bij het Bureau Openbare Werken, Kerkgracht 10, Den Helder (tel. 2007). ALLER MEDEWERKING NOODZAKELIJK. 'Aller medewerking wordt ingeroe pen bij deze rattenbestrijdings-actie. Laat het niet alleen aan het Gemeen- tepersoneel over het is ons aller belang. Openbare Werken geeft U graag nadere inlichtingen. Opgemerkt wordt, dat het uit te leggen verdelgingsmiddel slechts knaagdieren bestrijdt en overigens niet gevaarlijk is voor mens en dier. Teneinde de actie zoveel moge lijk te doen slagen, wordt aan ieder verzocht aan Openbare Wer ken gegevens te verstrekken over vindplaatsen van ratten en opgavete doen waar men overlast van deze bruine knagers ondervindt. Als men last van ratten heeft, verzuime men niet aan deze actie deel te nemen; hierbij zij opge merkt, dat het uitroeien moet wor den voortgezet, tot er geen rat meer over is. Teneinde het effect van de verdel gingsactie, zo groot mogelijk te doen zijn, belegt de Plantenziektenkundige Dienst een instructiemiddag in Hotel Igesz te Schagen, op Woensdag 10 Donderdagavond 11 December a.s. houdt de watersportvereniging „Den Helder-Willemsoord-Nieuwediep" een algemene ledenvergadering in Café Sanders, Koningsplein, aanvang 8 uur. Voor deze vergadering zijn gestencilde uitnodigingen verzonden, waarvan er waarschijnlijk enkele bij vergissing aan de achterzijde blanco zijn gebleven. De secretaris ontving er althans twee terug, waarvan één was voorzien van de opmerking: „Moeten de leden zelf datum en agenda van de ledenvergade ring invullen?" Het kan echter zijn, dat meer leden een blanco uitnodiging hebben ontvangen. Voor hen geven wij hier even de agenda. Opening. Notulen. Ingekomen stuk ken en mededelingen. Jaarverslag van de secretaris. Begroting 1948. gBenoe- ming kascommissie. Rapport haven commissie. Toelating nieuwe leden. Voorstel tot aansluiting bij de Helderse Sportraad. Bestuursverkiezing. Bespre king voorstel wedstrijdcommissie inza ke programma 1948. Rondvreag. Slui ting. December a.s. te 14.30 uur. 's Avond; zal er bovendien nog een lezing met filmvoorstelling volgen, die wq in ieders belangstelling aanbevelen. (Men zie oeok de advertentie in dit num mer). Wij vertrouwen er op, dat vele Hel- dersen zich als vrijwilligers voor de rattenbestrijding bij het Bureau Openbare Werken zullen opgeven en overigens de gegeven richtlijnen zul len opvolgen. Helderse burgers, aan de slag! Wij herinneren er nog even aan. dat op ons bureau een lijst ter inzage ligt met de namen van marinemannen, die tijdens de tweede wereldoorlog in In- dië overleden of vermist zijn, en van wie geen nabestaanden bekend zijn. In vele gevallen beschikt de Konink lijke Marine nog over nalatenschappen van deze gevallenen of over achterstal lig tractement e.d. Indien door het ter inzage leggen van de naamlijst nabe staanden kunnen worden gevonden, dan worden deze verzocht, zich in ver binding te stellen met het bureau Na latenschappen van het Ministerie van Marine, Lange Voorhout 26, Den Haag. De Staten van Suriname hebben acht gedelegeerden voorgedragen ter be noeming door de Kroon voor de a.s. Ronde Tafelconferentie. Boven: v.l.n.r. Mr. Dr. J. A. M. Buiskool, president van het Hof van Justitie, Mr. Dr. R. H. Pos, vertegenwoordiger van Suriname in Nederland, G. J. C- van der Schroef, practizijn, voorzitter van de Nationale Partij Suriname en J. A. de Miranda, notaris, lid van de Staten van Suriname. Onder: F. H. R. Lim Apo, oud-voor zitter van de Staten van Suriname, A. Karamit Ali, lid van de Staten van Suriname, Salikin M. Hardjono, candidaat der Pergakan Bangsa Indonesia, en J. P. Kaulesar Sukul M.A., wnd. hoofd Centraal Archief, voorzitter van de Hindoe Partij. De 9-jarige Willy Kruijff uit de Soembastraat heeft op Sinterklaasdag haar been gebroken. Ze stak 's middags cm kwart voor twee bij het postkan toor de Koningstraat over en werd toen door een fietser aangereden waar bij ze kwam te vallen en haar linker been brak. Op advies van dokter Vroom werd ze naar het Sint Lidwina- ziekenhuis getransporteerd, waar het been werd gezet. Om vijf uur kon ze naar huis worden gebracht, maar de narcose werkte nog zolang na, dat voor haar het heerlijk avondje lelijk in het water viel. Op en om de dag van Sint Nico laas' verjaring hebben wij ver scheidene samenkomsten bezocht, die min of meer in het teken ston den van dit heuglijk feit. Enkele er van hebben wij reeds de revue la ten passeren. Het was niet te ver wonderen, dat het meest kinder bijeenkomsten waren, maar er was toch minstens één avond bij die voor hoogbejaarde mensen was ge organiseerd. In het verpleeghuis. Dat was de Sinterklaasavond in het gemeentelijk verpleeghuis aan de Duin weg te Huisduinen, waar in de conver satiezaal vrijwel de gehele bevolking van 't tehuis, mitsgaders enkele kin deren uit de naaste omgeving, in de meest prettige stemming bijeen waren. Sint Nicolaas was zelf ook aanwezig, en hij kon nu eens enkele „klantjes" bij zich roepen, die reeds in de zeventiger jaren van de vorige eeuw op zijn knie gezeten hadden en zijn prikkelende knevel hadden gekust. Dat deden de oudjes nu niet meer, al bleek de Sint ze nog heel goed te kennen. Een klein peutertje van een jaar of vier deed het wél, en kreeg als beloning een prachtige pop. Iederéén uit de zaal kreeg een presentje, er werden (a capellaSin terklaasversjes gezongen, tractaties werden rondgedeeld, de heer J. Boen dermaker (die zich van baard en tab berd had ontdaanjongleerde en de heer H. W. Kok (zijn trouwe knecht) imiteerde dat het een aard had. Zo vloog de avond voorbij, een feest waar over de volgende dag (en misschien nu nog weldruk werd nagepraat. De Speeltuin De afdelingen van de Speeltuinver enigingen hebben ieder ook hun uiter ste best gedaan, de kinderen van hun leden 'n prettige middag te bezorgen. De kleintjes vierden een heerlijk feest in de clubhuizen, terwijl de grotere kinderen Zaterdagmiddag in twee groe pen in Casino hebben gefuifd. Ook hier was Sinterklaas van de partij, en hij speelde zelfs een rol op het toneel. Hij ontving daar een massa brieven, ver langlijstjes en zo méér. Er was één bij zondere brief bij: die van het speeltuin- bestuur, waarin gevraagd werd of de debutantjes mochten optreden. Dat mocht natuurlijk, en toen kreeg de zaal van des heren Slager's debutantjes een serie leuke, minder bekende Sinterklaas liedjes te horen. De heer Slager en zijn helpers hebben het evenals andere ja ren keurig voor elkaar gebracht. De buurtvereniging. Waarschijnlijk is ook door enkele buurtverenigingen het Sinterklaasfeest gevierd. Eén hebben we-bijgewoond en wel dat van de Klaas Duitstraat, in één der lokalen van de Parallel wegschool. Ook hier was de Sint present, bij wijze van uitzondering getooid met een bril. In zijn gezelschap waren twee Zwarte Pieten, die heel wat heerlijkheden bij zich bleken te hebben. Drie kinderen voerden een leuk toneelstukje op, dat bijzonder op prijs werd gesteld. Niet minder in de smaak vielen de prachtige cadeautjes naaidozen, auto's poppen- kamers, etc., alles door buurtgenoten zelf gemaakt. Elgawa Ook de personeelsvereniging der wa ter- en lichtbedrijven had voor de kin deren der leden een mooi feest georga niseerd. Het werd Zaterdagmiddag ge houden in het gezellige ontspannings lokaal. Sint Nicolaas zelf ontbrak na tuurlijk niet (de goede man moest die middag overal tegelijk zijn!en hij had ditmaal zijn bril uitgeleend aan Zwarte Piet. Dit instrument kon Pieter baas goed gebruiken om naar stoute kindertjes te zoeken, maar hij heeft ze niet kunnen vinden. Geen kind kan stout blijven op zo'n middag, waar cho colademelk werd geschonken en waar schitterende presentjes werden uitge deeld. Kosten noch moeite hebben de Elgawa-leden gespaard om de ameuble mentjes, bobsleetjes etc. tip-top in orde te krijgen. Helders Fanfarecorps De laatste openbare feestelijkheid was het traditionele Sinterklaasfeest voor de kinderen der leden van het Helders Fanfarecorps. Om één uur gistermiddag vertrok de stoet kinderen, voorafgegaan door de Sint en het muziekkorps, vanaf het repetitielokaal in de Jonkerstraat. Langs de route naar Casino toonden veel voorbijgangers hun belangstelling. In de zaal bereikte het feest natuurlijk zijn hoogtepunt, toen de Sint „spreek uur" hield. Er werd lustig gezongen met begeleiding van het korps, zes le den van Helders Fanfarecorps brach ten een toneelstukje voor het voetlicht. Het jeugdige auditorium leefde mee, zoals alleen kinderen dat kunnen. De tovermandoline wekte aller verbazing. Aan het eind van de middag kregen alle kinderen twee pakjes mee naar huis, die maakten dat ook in de huise lijke kring weer blijde gezichten te zien waren. Zo is dan het Sinterklaasfeest 1947 weer in brede kring gevierd, en het is evenals andere jaren een feest gewor den waarin de mensen eens hun weder kerige sympathieën konden laten blij ken. De waarde van dergelijke mani festaties kan niet hoog genoeg worden aangeslagen. Mogen we nog lang oog houden voor de mooie symboliek van het Sint Nicolaasfeest! 21 Augustus 1930 viel de Wieringer meer droog. Een enorme taak op wa terbouwkundig gebied was hier ge presteerd, nog vóór de Afsluitdijk was gebouwd. Een nieuwe toekomst lag open voor duizenden Nederlanders voor wie er een tekort aan bestaans mogelijkheden was. 17 April 1945, om kwart over twaalf weerklonk een doffe dreun door dit nieuwe land. Hetgeen men niet had kunnen denken, niet had willen geloven, gebeurde. De Duitsers hadden tussen paal 134 en 136 op twee plaatsen de zware Wieringermeerdijk opgeblazen. De 6 uren tevoren gewaarschuwde bevolking vluchtte in allerijl, have on goed grotendeels achterlatende. Maar onze waterbouwkundigen zaten niet stil. Er kon georganiseerd worden. Op 21 Juni 1945 werd het eerste zand gestort en op 5 Augustus was de bin- nen-keileemdam van de 700 meter lange nieuwe dijk rond de 30 m diepe gaten gesloten. Vier dagen later begonnen de gelukkig intact gebleven gemalen Lely en Leemans hun enorme taak, en 120 dagen later was de polder ten tweede male droog. Dat was op 11 December 1945. Ruim 700 millioen m3. water was toen verzet. De eerste maal nam dit werk 220 dagen in beslag, doch dank zij de hulp van het naburige waterschap de vier Noor der Koggen, 6 noodgemalen van de Rijkswaterstaat en 5 Amerikaanse pom pen, kon het tempo aanmerkelijk wor den versneld. Het beeld, dat de polder toen bood was droevig. De fraaie Wieringermeer- boerderijen van voordien waren groten deels verdwenen, drie nieuwe dorpen gingen onder in de golven, met scholen, kerken, pakhuizen enz. Men pakte aan. De 17.000 ha bouwland werden door het graven van ettelijke honderden kilo. meters sloot spoedig ontwaterd. De bevolking, die ondergebracht werfl in de randgemeenten en verderop in d, kop van Noord-Holland, ondernam da- gelijks lange reizen naar de van ge bouwen ontdane bedrijven en zo kon men in 1946 weer een volledige oogst binnen halen. De in December 1945 ingestelde commissie Wederopbouw Wieringer meer, aan welke commissie vérstrek kende bevoegdheden werden toegekend bundelde alle instanties en door de si- dus gevormde dienst Wederopbouw Wieringermeer werd in twee jaren tijd heel veel van hetgeen vernield werd weer opgebouwd. Van de 400 verwoeste boerderijen kwamen er 130 gereed, zij het, dat het bouwen der pachterswoningen tot later moest worden uitgesteld, in verband met de materialenpositie. In plaats hier van verrezen er 400 noodwoningen, waarvan 200 uit Zweden. Voorts kwa men van de 1000 vernielde woningen in en buiten de dorpen reeds 110 ge reed, terwijl momenteel 300 andere in aanbouw zijn. Voorts zijn nog 60 boerderijen in aanbouw. De 150 lichtbeschadigde wo ningen en 100 lichtbeschadigde boer derijen werden hersteld, zo ook 3 ker ken, nagenoeg alle grote graanpakhui- zen en de beurszaal. In elk der dorpen en ook daarbuiten heeft zich weer een gemeenschap gevormd. Er zijn 3 nieu we scholen gereed, 3 nog in aanbouw, voorts nog 3 kerken in aanbouw. Een derde deel van de pl.m. 7000 tel lende polderbevolking is nog geëva cueerd, maar ook voor hen nadert het ogenblik, waarop zij kunnen terugke ren. 11 December is meer dan 21 Aug. ge worden tot: de Polderdag. De avond van deze dag zal de bevolking samen komen in de gerestaureerde Beurszaal om daar het feit der tweede droog valling te herdenken. De regering maakt tot haar leedwe zen bekend, dat in de afgelopen week in Indonesië o.a. sneuvelde soldaat Chr. Dienaar. De grootste Baily-brug ter wereld in Europa is geopend. De nieuwe Baily- brug bij Venlo is in tegenwoordigheid van de Engelse Gezant Sir Neville Bland en de Minister van Verkeer, Ir. Vos, door de Burgemeester van Venlo, Mr. B. Berger, officieel geopend. Na de openstelling voor het verkeer. De eerste Naco-bus op de lijn IJmuidenHaarlemAlkmaar, die omstreeks kwart over v\jf heden morgen van IJmuiden vertrok, be stuurd door de 32-jarige chauffeur Huis, is vanmorgen omstreeks 6 uur op de Kennemerstraatweg tussen de Kattenberg en de Regulierslaan door de gladheid van de weg ge raakt en in de diepe greppel naast het wandelpad terechtgekomen. De chauffeur vertelde, hoe hij met een matige snelheid (even 40 km per uur) reed en door het gladde wegge deelte volkomen verrast werd, daar hij op het gehele traject vanaf IJmui den nog niet eerder last van dit euvel had gehad. De trekker begon te glijden en daar de chauffeur begreep, dat remmen de zaak nog erger zou maken, draaide hij het stuur naar links en trachtte door gas bij te geven op de weg te blijven. Truck en trailer vormden toen ech ter een flauwe hoek en door het ge wicht van de oplegger werden de tus- senwielen zijwaarts weggedrukt, waardoor de truck een halve slag gedraaid in de greppel kwam te staan en de trailer dwars over rijwiel- en wandelpad. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, doch het heeft geruime tijd geduurd, eer de per per- soneelswagen aangevoerde werkploe gen gewapend met dommekrachten, schoppen, spaden en planken en met behulp van twee uit alle macht trek kende auto's, het gevaarte weer op de weg hadden. De truck had zich tot ver over de assen in de rulle grond gewerkt. Bij het optrekken scheurde de brandstof tank van de bus, zodat een grote hoe veelheid gasolie verloren ging. Terwijl het werk aan de bus aan de gang was, heeft het een haar gescheeld, of een uit de richting Alkmaar ko mende bus, was eveneens van de weg geraakt. De chauffeur slaagde er echter in, zijn wagen in het goede spoor te houden. Allerwegen slingerden auto's over de weg, en dit werd eerst iets beter toen de zandstrooier de gladde wegen wat beter berijdbaar had gemaakt. Ondanks het feit, dat de staking van de bemanning der vissersboten te IJmui den is opgeheven, blijft de vloot voorlopig thuis. Het weer en de weerberich ten zijn n.1. zo ongunstig, dat van uitvaren geen sprake is. II l NEDERLAND WINT VAN BELGIE Zaterdagavond had te Antwerpen lang verwachte landenontmoeting Bel- gië-Nederland plaats, bestaande uit een sprintwedstrijd, een ploeg-omnium, een tandem-nummer en een stayers-wed strijd. Het sprintnummer bracht een prachtige Nederlandse zege, dank zij vooral van Vliet, die al zijn ritten won en op de 250 meter tegen het uurwerk met vliegende start met 14.02 sec. een nieuw baanrecord vestigde. De tijd van Derksen, die tweede werd was 14.08 sec. De tandem-wedstrijd, waaraan vijf ploegen van ieder land deelnamen, werd eveneens een overwinning voor de Nederlanders. Maar de omnium-ra ce, die in vier manches werd verreden, zag de Belgen over de hele linie zege vieren en de Belgische stayers bleken ook sterker dan de onze. Eindklassement: 1. Nederland 57 pnt.; 2. België 63 pnt. VAN VLIET EN MIDDELKAMP WINNEN OMNIUM Zondagmiddag werd te Brussel een internationale omnium-wedstrijd ge reden tussen ploegen, elk van twee man, uit België, Nederland, Frankrijk en Denemarken. Van Vliet en Middelkamp verdedigden de Neder landse kleuren en bezetten in het eind klassement de eerste plaats. Middel kamp won de eerste manche van deze wedstrijd, een puntenrace in vijf klas sementen waarin van Vliet vierde werd. De tweede manche, een Australische achtervolging, was voor van Steenber gen-Adriaenssens vóór Pedersen-Ja- cobsen en van Vliet-Middelkamp. De derde manche, 1 Kilometer tegen het uurwerk a 1'Americaine met vliegende start werd een overtuigende zege voor onze landgenoten. Eindklassement: 1. Nederland (Van Vliet-Middelkamp) 5 pnt.; 2. België (Van Steenbergen-Adriaenssens) 5 pnt; 3. Denemarken (Pedersen-Jacobsen) 8 pnt.; 4. Frankrijk (Idee-Robic) 12 pnt. NEDERLANDSE WORSTELAARS LEDEN NEDERLAAG De te Horsens gehouden landenwed- strijd Denemarken-Nederland is met 6 overwinningen tegen één door de De nen gewonnen. De enige Nederlandse zege werd behaald door de Groot uit Krommenie die de Deen Borge Brun in 14 min. 45 sec. legde door middel van een dubbele Nelson. De Nederlandse ploeg, die uit Elder- dam. Kabbedijk, Stolz, Schouten, De Groot, Falter en Aandewiel bestaat, zal te Aarhus en Aabenraa nog tegen ste delijke ploegen uitkomen. 18 DAMES IN VOORLOPIGE KEUR- PLOEG Tijdens een selectie bijeenkomst zijn voorlopig 18 dames in de Nederlandse keurploeg turnen gekozen. In de loop der maanden zullen er tien of acht moeten afvallen. De uitverkorenen zijn: mej. Oppenhuizen (Rotterdam), mevr. Heil-Bonnet (Varsseveld), mej. Gerrit sen (Utrécht), mevr Loskamp-Paesens (Amsterdam), mevr. Meijer-Haantjes (Amsterdam), mej. Roos (Rotterdam), mej. Tonneman (Hoorn), mej. Selbach i.Amsterdam), mej. Post (Alkmaar), mevr. Stelling-Noe (Wormerveer), met Webeling (Amsterdam), mevr. Janzen- Van Nimwegen (Utrecht), mej. Wij- nands Ro(tterdam), mej. Van Vuuren (Rotterdam), mevr. Krul v. d. Wolk- Van Gogh (Den Haag) en mevr. Holtz- Kellenaars. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jantje d. v. Arend Koes en Marijtje de Jong. Anna E., d. v. Arie Breet en Roelof je Fiddelaar. Hendrikjen, d. v. Anne Flokstra en Tekkomina Hesse. Martin J., z. v, Martinus Witte en Dieuwertje Kooij Jacob, z. v. Klaas Lap en Antje Koop man. Johanna G., d. v. Cornelis R- Keijser en Grietje Kikkert. Ondertrouwd: Gerhard P. van den Berg en Hermanna C. Boon. Dirk Mechielsen en Roelofje Kamphof. Overleden: Simon Keijser, 71 j- echtgen. v. Neeltje Zijm. NAGEKOMEN FAMILIEBERICHT. Na een langdurig doch geduldig gedragen lij den is van ons heen gegaan onze geliefde Man, Vader. Behuwd-, Groot- en Overgroot vader. de Heer FRANCISCUS ADRIANUS STURK, echtgenoot van TRIJNTJE KRAFT, in de ouderdom van 78 jaar- Rust zacht lieve dode. Namens de diep bedroefde familie, Mevrouw de Wed. T. STURK—KRAFT De teraardebestelling vindt plaats op Dins dag 9 Dec. a-s. op de Algemene Begraaf plaats te Huisduinen. Vertrek sterfhuis te 1.45 uur.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2