Stad en- Omgeving- Intieme verhouding werd niet duidelijk Het leek wel een jong stel etje Uitspraken Kantonrechter Uitspraken Meervoudige Strafkamer De Nutsspaarbank in November Valse aangifte Voor de NIWIN Urk. woesmmÊ AMATEURS ZETTEN HUN BESTE BEENTJE VOOR Leger des Heils-nieuws Nieuws van O, en 0. Straatlantaarns beschadigd Is hier iets van U bij Waar zijn onze schepen Bemanningen van Urker botters onderscheiden Anna Paulowna. Texel. IJsclub „Oost' Julianadorp. JMgzzwdm De heer Van der Veer en de DUW-arbeiders De verbouwing van bet Kledingmagazijn Bij de Politierechter Voor de Politierechter, mr. Alblas stond Maandagmiddag de heer C. A. uit Den Helder terecht, die zich we gens smaadschrift had te verant woorden. In een ingezonden stuk had hij geschreven dat de heer K. een intieme verhouding had met een bU hem ondergedoken dame. De aanleiding van dit schrijven kwam voort uit het feit dat K. hem zwart had willen maken en al een geruime tijd op alle mogelijke ma nieren verdachte had dwars gezeten, zoals deze aan de Politierechter ver klaarde. In een breedvoerig betoog poogde A. een en ander de Politierechter en de Officier, mr. Holsteyn duidelijk te ma ken. Het bleef bij een poging want het enige succes wat hij met zijn eer ste verweer bereikte, was het verzoek van de Officier om zijn stemgeluid wat te dempen. Naar de mening van verdachte had den de heer K., die toen bij hem on dergedoken was geweest, en de dame die reeds geruime tijd gastvrijheid genoot, zijn huis misbruikt. „Edelachtbare, het leek wel een jong stelletje dat verkering met elkaar had. Ik zal u een voorbeeld geven. Als zij niet wilde eten dan zat hij maar steeds van: toe, toe, toe". Dit was, volgens de rechter niet vol doende om de intieme verhouding wet tig en overtuigend te kunnen bewij zen. „Ja maar Edelachtbare, nu komt 't juist". „Jonge, ik ben benieuwd" was des rechters repliek. Waarschijnlijk zal de rechter nog enige tijd benieuwd moe ten blijven,want na deze aankondiging, kwam alleen een herhaling, in een enigszins „gewijzigde vorm van wat reeds met luider stem was verkondigd. De officier was van mening dat het gene dat dan nog komen moest, nog niet bekend was en vond de manier van handelen van verdachte alleen maar schandalig. Zo schandalig dat hij een gevangenisstraf van één maand meende te moeten eisen en een beta ling voor de schade, die was ontstaan in de eer en goede naam van getuige, groot f 100. De rechter vond dat de schade met f 75 kon worden afgedaan maar hand haafde de eis van een maand gevan genisstraf, waarop verdachte meedeel de dat hij in hoger beroep zou gaan. IK BEN VERLOOFD. Dat het verhuren van kamers niet altijd zonder moeilijkheden blijft, is genoegzaam bekend en dat moest ook do heer G. J. J. uit Den Helder erva ren. Hij had twee kamers verhuurd aan mej. L. R. die meerdere malen bezoek ontving. Daar dit bezoek nogal eens varieerde, doch meestal personen van de andere kunne betrof, meende de heer J. hiertegen bezwaar té moeten maken. Een en ander had nogal eens aan- Gistermorgen deed de Kantonrechter, mr. J. Blankers 't Hooft, de volgende uitspraken: De Schager automobilist W. J. B. was op een avond in de Spoorstraat door de motorbrigade aangehouden, omdat hij zonder licht reed. Hij kwam echter met één bekeuring niet klaar, daar hij bo vendien geen achterlicht voerde, met een onverlichte nummerplaat reed en.... een borreltje op had. Om precies te zijn: twaalf borrels »en een glaasje bier in zijn keelgat gegoten had. Voor het ontbrekende achterlicht kreeg hij een boete van f 3.- subs. 3 dagen. Voor het niet-verlicht zijn van de nummerplaat f 1.- subs. 1 dag. Voor het niet-branden van de koplampen f 6.- subs. 6 dagen. Voor het rijden onder invloed van ster ke drank f 50.- subs. 25 dagen met twee maanden intrekking van het rijbewijs. De tuindersknecht J. P. uit Heems kerk had in deze contreien met de* as sistentie van 'n jachthond gejaagd zon der dat hij de nodige papieren bezat. Boete f 40.- subs. 20 dagen, met uitleve ring van de hond of betaling van de geschatte waarde ad f 15.- subs. 25 da gen hechtenis. De rijpaardenverhuurder J. C. R. op Texel had gejaagd zonder vergunning, met een z.g. lange hond. Hij had daarbij een schijnwerper gebruikt en was bo vendien op verboden gebied geweest, en had tenslotte geen jachtacte. Boete vijf maal f 5.- subs. vijf maal 5 dagen, met verbeurdverklaring van de gevan gen haas en de schijnwerper. De Heldersman J. H. had ergens zijn fiets onbeheerd laten staan. Boete f 8. subs. 4 dagen. De brugwachter R. P. had voor ande ren tegen betaling schoenen gerepa reerd zonder in het bezit te zijn van de vereiste vergunning daartoe. De ambte naar eiste f 15.- subs. 5 dagen, maar de kantonrechter maakte er na een pleidooi van mr. Mulder f 3.- subs. 3 dagen van. De Wieringer L. P. had één van zijn kinderen gedurende zes dagen van school gehouden. De eis luidde f 30. subs. 10 dagen. Uitspraak f 10.- subs, 10 daeen. De broodbakker N. K. uit Wieringen had het verkeer in gevaar gebracht door plotseling linksaf te slaan, zonder te letten op het achteropkomende ver keer. Boete f 3.- subs. 2 dagen. De filiaalhouder H. v. W. te Mid denmeer had zonder vergunning een filiaal gedreven. Eis f 20 subs. 10 da gen. Boete f 3.- subs. 3 dagen. leiding tot rtieningsverschillen gege ten, doch had geen verandering ge bracht in het gevarieerde bezoek, zo dat hij haar het gebruik van de ka- roer met 14 dagen had opgezegd. Aan het eind van deze termijn was de da mt nog niet vertrokken en voelde J. zich genoodzaakt haar spulletjes, ter wijl zij niet thuis was, op straat te zetten. Hierover diende mej. R. een aan klacht in zodat J. zich wegens huis vredebreuk moest verantwoorden. Ontvangt U wel eens mannen" vroeg de rechter. ,,Ik ben verloofd" was 't antwoord, v/at de politierechter echter niet over tuigde van het tegendeel. Ook de officier zag hierin geen be- js dat de opmerkingen van de heer niet juist waren, al vond hjj de op lossing minder elegant. Daar bet ten laste gelegde niet bewezen werd ge acht, de huisvredebreuk dus, werd j. vrijgesproken. VERBANDMIDDELEN. Het echtpaar C. A. R. en W. R. de uit Den Helder hadden verband middelen uit het Marine Hospitaal weggenomen en deze artikelen met een behoorlijke winst van de hand gedaan. Over de gemaakte winst ont stond enig meningsverschil, doch vrijwel zeker is, dat deze winst wel geheel ten goede zal komen aan Rijks schatkist, want de boete, ciie moet worden betaald, is 350 groot, subsidiair 1 maand hechtenis voor de man en 20 dagen voor de vrouw. EEN TEGENVALLER. Het was de officier tegengevallen, dat de verdachte T. M. uit Den Helder na zijn veroordeling op 18 Maart 1947, in verband met een rij wieldiefstal, zich alweer zo spoedig aan een strafbaar feit had schuldig gemaakt. Van twee collega's had hij een stalen blokhaak en een schuifpas- ser weggenomen. Verdachte beweer de, dat hij deze attributen nodig had voor het vervaardigen van speelgoed voor zijn zoontje. Het ware beter geweest, dat hij dit speelgoed maar had gekocht, want nu moest hij 75 boete betalen of 2'- dagen zitten. De Meervoudige Strafkamer heeft heden de volgende uitspraken gedaan: W. S. te Zijpe 20 of 10 dagen ge vangenisstraf voor het toebrengen van lichamelijk letsel. S. K. te Castricum 20 of 10 dagen gev.straf voor eenzelfde feit. C. J. H. K. te Broek op Langendijk, 9 maanden gevangenisstraf met aftrek voor diefstal met inbraak. B. B. te Enkhuizen, 10 maanden ge vangenisstraf met aftrek wegens op lichting en verduistering. G. H. M. te Den Helder, 6 maanden gevangenisstraf met aftrek, voor ver duistering meermalen gepleegd. In de loop van November werd op spaarbankboekjes ingelegd f 358.744.17 en terugbetaald f 298.842.86. Vorig jaar bedroegen deze cijfers resp, f 386.029.38 en f 299.068.42. Er werd meer ingelegd dan terugbetaald f 59.901.51 (vorig jaar f 86.960.96), Het aan inleggers verschuldigde ka pitaal, bij de aanvang van het jaar 8.608,548.05, bedraagt nu f 9.271.272 63 (vorig jaar f 8.362.019.38). Het aantal posten van inleg bedroeg in de maand November 326^ (vorig jaar 1563) en dat van terugbetaling 1831 (vorig jaar 2328). In November werden uitgegeven 387 (204) nieuwe boekjes, terwijl werden ingetrokken 91 (77) boekjes. In om loop zijn thans 19.669 boekjes. Onder de nieuw uitgegeven boekjes bevonden zich 23 (30) boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van één gulden) De lediging van 153 spaarbusjes le verde een bedrag van f 2.138.84 aan kleine besparingen op. Een landarbeider heeft bij de politie aangifte gedaan van een inbraak in zijn woning, waarbij een bedrag van f 1500. gestolen zou zijn. Een lade was over hoop gehaald, en de dieven waren er met de genoemde geldsom vandoor ge gaan. De recherche stelde een onder zoek in, en zij kreeg daarbij aanleiding de landarbeider aan de tand te voelen. H:j viel weldra door de mand, en be kende een valse aangifte te hebben gedaan. Hij had indertijd van twee per sonen een totaal bedrag van f 1500 ge leend, dat hij zou terugbetalen zodra hij de uitkering van een spaarverzeke ring zou hebben ontvangen. Toen echt genote en schuldeisers tegen het aflopen van de termijn der verzekering (die nooit afgesloten was!) op betaling aan drongen, heeft hij de inbraak in scène gezet. De penningmeester van het plaatse' lijk Niwin-comité heeft een bedrag van f 10.50 ontvangen, zijnde de op brengst van een collecte die werd ge houden op de feestavond van de buurt vereniging Diaconiestraat. Uit Batavia arriveerde op Schiphol Vice-admiraal Pinke. De Vlootvoogd, die door zijn beide dochters werd verwelkomd, bij de douane. De roep welke was uitgegaan van de eerste in deze geest georganiseerde avond was blijkbaar van die aard. dat door de grote opkomst van het publiek de organisatie enigszins moest worden gewijzigd e» de amateurs hun num mers ditmaal in een onafgebroken reeks konden brengen. Op een enkele uitzondering na hadden deze keer ook de zwakkere broeders verstek laten gaan waardoor over het geheel het peil van het vertoonde op een hoger plan heeft gestaan. Niettemin wist het duo Riedel Fiedel wederom de ere-palm te verwerven, ditmaal getooid met de fraaie Niwin-medaille. Ook het her nieuwde optreden van de Parola s werd alleszins verdiend hoog geklasseerd en met de tweede prijs beloond. Onwillekeurig dringt zich na deze twee amateur-avonden de netelige vraag van het al of niet zuiver ama teurisme, naar voren. Door de grote vraag van de na-oorlogse tijd naar deze soort amusement hebben vele amateurs zich door ingespannen oefening lot semi-beroepsartisten opgewerkt en op de bevrijdingsfeesten en in daarna vol gende buurtverenigingsactiviteit vele successen geboekt. Zo langzamerhand is de stroom van uitgelatenheid mede door geldgebrek weer in normale banen te ruggekeerd en hebben ook de semi-be roepsartisten hun oude werkzaamheden moeten hervatten. Deze ontwikkeling heeft tweeërlei gevolg gehad. Enerzijds is de grens tus sen profs (om een sportterm te gebrui ken) en amateurs heel moeilijk te trek ken en is het criterium „betaald of on betaald optreden" alleen beslist onvol doende. Anderzijds hadden wij na de bevrijding niet erg kieskeurig te zijn in onze beoordelingen en menen ook thans nog vele echte amateurs dat zij zich met hun beperkte gaven wel voor het voetlicht kunnen wagen. Ernstige fouten neemt men niet meer zo serieus dat men er zich door laat weerhouden op te treden. Het wordt tijd dat wij weer terug keren tot de zuivere beoor deling van de prestaties van amateurs- en beroepsartisten, en dat elk van deze groepen zich dat ook terdege bewust maakt. Wij zullen dan met genoegen amateursavonden bezoeken, er de goede ernstig werkende amateurs waar deren en degenen die ons vervelen door dat zij het' ook maar eens, en dan on voldoende voorbereid, willen proberen, rondweg uitfluiten. Intussen zijn wij zover nog niet; het publiek slikt nog te veel en applaudis seert vaak alsof het fouten het meest geslaagde deel van de avond vindt. Laat men bedenken dat critiekloosheid het peil van het gebodene niet omhoog brengt en goede critiek opbouwend werkt; dan dienen zij mèt de klein kunst tevens zichzelf. Wij hebben ons even laten gaan in deze beschouwing naar aanleiding van deze Niwin-avond waar elk van de be sproken tendenzen op te merken viel. In zoverre is tij leerzaam geweest, het publiek heeft zich geamuseerd en de Niwin heeft met medewerking van de Roskam-directie en de amateur-artisten een mooi bedrag voor het werk ont vangen. De avond wérd geopend met een toe passelijk woord van de Niwin-voorzit- ter, de heer Velthuys en op de gebrui kelijke wijze gesloten met een over druk bal o.l.v. Wouter Melis en bege leid door jan Seegers en Co. Voor wij besluiten met de volledige uitslag van de vreedzame strijd, memoreren wij van de derde prijswinnaar, zelf lid van de strijdkrachten, z'n perfecte dictie; wij hebben de „Song of songs" nimmer tevoren zo woordelijk kunnen volgen. De oudste deelnemer, de heer Bonzo, was uitstekend gesorteerd in zijn attri buten waarvan hij veel werk had ge maakt. De puntentoekenning was als volgt: 1. Het duo Riedel Fiedel 91/3; 2 Dé Parola's 9 1/6; 3. de heer v. d. Eist 8 2/3; 4. de heer Bonzo 8 1/3; 5. de Hel- derse Jeugdband 7 5/6; 6. De heer Steen- kist 71/?; 7. de heer W. Makelaar 7 1/3; 8. De Carona's 7; 9. mevr. Willems 6 2/3; 10. De Aspirama's 6i/£; 11. de heer J Glim 3 2/3. Zo juist ontvangen wij nog het be richt, dat als batig saldo van deze avond een bedrag van rond f 125 aan de NIWIN-penningmeester kon worden afgedragen. De Korpskadetten-brigade van Den Helder heeft voor Donderdagavond a.s. een bijzondere openbare samenkomst georganiseerd. Dan zullen doel en stre ven van deze brigade van jonge mensen door declamatie en samenspraken naar voren worden gebracht. Een schets naar het leven zal door een aantal korps- kadetten worden opgevoerd. Terwijl ve len klagen over de oppervlakkige jeugd, kunt u hier een aantal jeugdige mensen gadeslaan, die u in welgekozen beelden hun levensideaal zullen vertol ken. De samenkomst begint om 8 uur. Deuren open 7.30 uur. Kerstmiddag in de Marine- cantine. Een tijd lang heeft onze Helderse commissie voor O. en O. niets van zich laten horen. Thans vernemen we ech ter van de voorzitter, de heer Bouman, dat evenals vorig jaar op Tweede Kerstmiddag een feestelijk samenzijn in de Marinecantine zal worden georgani seerd voor de kinderen van oorlogs weduwen en van militairen van land zee- en luéhtmacht die op het ogenblik buitenslands vertoeven. De moeders kunnen voor hun sprui ten van 614 jaar toegangsoewijzen af halen op Vrijdag 12 December a.s., 's avonds tussen 8 en 10 uur in het Chr. Militair Tehuis aan de Kanaalweg. De kaarten zullen worden afgegeven cp vertoon van behoorlijke legitimatie papieren, zoals trouwboekjes, stamkaar ten etc., daar uitsluitend toegang kan worden verleend aan kinderen van overleden of buitenslands vertoevende militairen. Ergerlijk vandalisme. De straatverlichting in onze stad heeft lang veel te wensen overgelaten. Lang zamerhand is er verbetering gekomen, tot enkele weken geleden het aantal brandende lantaarns althans een aan vaardbaar minimum had bereikt. De tijdelijke verlaging van de gasdruk had op de lichtsterkte van veel lantaarns een nadelige invloed, maar dat is een gevolg varf ongunstige omstandigheden die niemand aanleiding tot mopperen mogen geven. Het, is echter in hoge mate ergerlijk wanneer baldadige ele menten lantaarnkappen gaan vernielen. Aan het eind van de vorige week wer den in de binnenstad niet minder dan vijf glazen kappen door moderne van dalen vernield. De daders hebben hun visitekaartje er niet bij gehangen, maar het was te wensen dat hun namen be kend waren. Ze zouden als lantaarn' vernielers lelijk tegen de lamp lopen! Gevonden: Armbandje (zilver), groen beursje, bruine gummi-cape, le deren etui inh. zwarte vulpen, vulpot lood en gummi, dameshandschoen (wol, bruin), heren glacé-handschoen, kinderwant (bruin met groen en rode strepen), kinderwant (grijs), heren handschoen, herdershond bruin, hondje kleedje, pakje inh. 1 paar grijze vilten damespantoffels, portemonnaie met inhoud, gouden heren zegelring, reser ve autoband, lederen riem, 2 schram men (schapen), 2 slip-overs en een stuk trijp, bos sleutels, bruin gespik keld, inh. rozenkrans en broche, paar broche, paar wanten (groen-zwart), witte want, donkergroen bewerkt, een paars blauw kinderwant je, een paar grijs-bruine wanten. Verloren: Een dubbele actetas inh. een wekker, een armband (koralen, voorzien van zilveren schakeltjes en sluiting, korte broek (geel), bankbiljet van f 10, distributie-stamkaart, nikkel polshorloge met dito band. handschoen (astrakan), kinderjasje, zilverbon van f 2.50, blauwe gebreide kindermuts, vier bruin lederen portemonnaies met inhoud, textielkaart, portefeuille inh. geld. reserve-autowiel met band, dis» tributie-stamkaart, ring waaraan 5 sleutels, zw. lederen tas. inh. 1 porte monnaie en enige papieren: textiel kaart en 900 rantsoenen aan brood bonnen (beplakte vellen). Inlichtingen op het hoofdbureau van politie, f Aalsum, 8-12 v. Kaapstad n. Lobito. Abbedijk, R'dam-G. v. Mexico, 6-12 te Tampico. Andijk, Havanna-R'dam, 9-12 te Antw. Anth. Leeuwenhoek, 7-12 v Walvisbaai n. Dakar. Averdijk, 7-12 v. Havanna te Tampa. Bengkalis, 8-12 v. Hollandia n. San Francisco. Boskoop, Curagao-A'dam, 10-12 te Antw. verw. Delft, Antw.-Curagao, pass. 8-12 St. Michaels. Grote Beer, 8-12 v. Sabang ■be Balik Papan. Jaarstroom, R'dam- W.Afrika, 9-12 v. Antw. Kalianda, R' dam-Batavia, pass. 8-12 Ouessant. Kota Baroe, R'dam-Java, 7-12 v. Aden (16 u) Manoeran, 7-12 v. Los Angelos n. Kaapstad. Mariekerk, 8-12 v. Fremant- le n. Adelaide. Merwede, 8-12 v. Ba- hia n. Pernambuco. Molenkerk, Antw. Genua. pass. 9-12 Gibraltar. Nel Bruyn- zeel, R'dam-Borneo, 7-12 v. Aden. Ni- gerstroom, 9-12 v. W.-Afrika te A'dam. Prins Willem v. Oranje, 8-12 v. Jaffa n. Tel Aviv. Tarakan, 8-12 v. Batavia te Cheribon. Sloterdijk, R'dam-Java. pass. 8-12 Sagres. Tawali, 6-12 v. Bima te Makassar. Tosari, A'dam-Java, 6-12 v. Aden Westerdam, 8-12, 17 u., v. R' dam te New York. Willem Ruys, Rot- terdam-Batavia, 7-12, 24 u., v. Malta. Op 10 Mei 1940 werden door Duitse vliegtuigen magnetische mijnen ge worpen binnen de pieren van IJmui- den en in het Noordzeekanaal bij de sluizen. Daartoe aangezocht hebben enige Urker vissers zich toen met hun botters en hun aan boord zijnde be manning onmiddellijk ter beschikking van de Kon. Marine gesteld, om te trachten deze mijnen onschadelijk te maken. De onbekendheid, die destijds nog met betrekking tot de werking van deze mijnen bestond, verhoogde het gevaar van dit werk. De regering heeft aanleiding gevon den deze moedige daad te eren. Op verzoek van de Ministervaan Ma rine heeft dezer dagen de directeur van het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden de schippers van de U. K. 16, S. Bakker en van de U. K. 202, L, Kramer medegedeeld, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft hen het kruis van verdienste toe te kennen, terwijl de leden van de bemanning van beide schepen, n.1. W. Bakker, G. Post, W. Guijt, Jan Kramer en Jelle Kramer een dankbetuiging van de mi nister van Marine met gratificatie werd uitgereikt. VISSERIJ. URK. 8 Dec. 1947. Door 24 vaartui gen werd j.1. Zaterdag aangevoerd: 36617 pond Noordzeevis prijs 10—91 cent, 781 pond snoekbaars 5052 cent en 166 pond rode baars en voorn 19— 21 cent per pond. J.V.C.-NIEUWS Zondagmorgen hield de voetbalver, eniging JVC een buitengewone alge. mene vergadering. Toen de voorzitter, de hedlr A. Hoornsman deze bijeen- komst opende, kon hij slechts een ma tig bezoek het welkom toeroepen. De ze vergadering was uitsluitend belegd omdat de training zo slecht bezocht wordt. Hoofdzakelijk het eerste elftal ontbreekt. De heer Speur hield een lange en prettige uiteenzetting en vees erop, dat trainen veel geld kost en het op deze wijze nog weggegooid geld is ook. De wens werd uitgespro ken, dat zij, die maar zelden ter trai ning komen, hun fout zullen inzien, want anders zullen strenge maatrege len getroffen moeten worden. JVC 2 verloor met 31 van De Cocks- dorp. Een gelijk spel had beter de verhouding weergegeven. Het was 'n vlugge en aantrekkelijke wedstrijd. Het programa voor Zondag a.s. luidt: JVC 1Wieringerwaard 1 2 uur Succes 4JVC 2 10 uur JVC aBKC a 10 uur BENOEMD. Tot lid van de Bondsraad van Alg. Ned. Landarbeidersbond is noemd de heer J. Dekker, alhier. de be- Vorige week hield IJsclub „Oost haar algemene vergadering in Hotel „Het Wapen van Amsterdam" te Oos terend. Om half 9 opende de voorzitter, de heer W. van Liere, de vergadering, die uoor 26 leden van de 375 werden be zocht, met een woord van welkom, en gaf de secretaris, de heer P. Rozendaal, het woord voor het voorlezen van een uitvoerig -jaarverSag, dat werd goed gekeurd. Hierna volgde verslag penningmees ter. Hieruit bleek, dat de ontvangsten bedroegen 834,49 en de uitgaven f 674,64, zodat er een batig saldo was van 159,85. De rekeningen waren na gezien door de heren Jac. Roozendaal, P. Verijzer en Jn. Klippel en in orde bevonden. Het volgende punt was bestuursver kiezing; aftredend waren P. Rozendaal, C. Kager, W. C. Daalder en C. Dijker. De laatste verklaarde, dat hij zich niet meer herkiesbaar stelde. Het bestuur vond dat jammer en vroeg de heer Dijker om weer aan te blijven, daar hij één der beste krachten van het bestuur was, doch hij bleef bij zijn besluit. De eerste drie werden herkozen en als nieuw lid werd de heer Jn. Daalder gekozen, die nu de functie van baan commissaris kreeg. Allen namen hun benoeming aan. Voor controle op de rekening voor het volgende jaar werden benoemd de heren Jn. Kiewiet, H. Dijker Jacz. "en C. van Liere. Rondvraag. De heer Jn. Klippel vroeg of het terrein, waarop de tent geplaatst wordt, nog opgehoogd wordt. De voorzitter zei, dat dit eerst moet worden aangevraagd en vermoedde, dat het niet zou worden toegestaan, doch er zal naar geïnformeerd worden. De voorzitter deelde nog mede, dat de leden van IJsclub „Oost" ook weer aan de wedstrijden aan „Eierland" mogen deelnemen. Verder bracht hij dank aan de heer Dijker voor alles wat hij in de 13 jaren voor de vereniging heeft gedaan en sloot de vergadering. BRIDGEDRIVE De onlangs opgerichte bridgeclub hield haar eerste onderlinge drive in 't café „Prins Hendrik". De uitslag was in de oneven lijn le prijs de heer en mevr. Tigchelaar, 2e pr. C. Rol—A. Hoorns man, 3e pr. de heer en mevr. Hoorns man. In de even-lijn viel de eerste prijs ten deel aan D. J. de Graaf—O. Aren déus, 2e pr. D. Bregman—C. Bakker, terwijl de paren A. Speur—C. Asperen en K. Schoonheden—P. van Rijn, die evenveel punten behaalden, ieder een 3e prijs kregen. De prijzen bestonden uit speculaas, taai, worst en sigaretten. EEN REIS NAAR EN DOOR LIBERIA Op Vrijdag 19 December komt op verzoek van de vereniging „Julianadorp Vooruit" Jhr. Mollerus 'n causerie hou den met als onderwerp „Een reis naar en door Lihpria, de negerrepubliek in Afrika". Gezien het grote succes dat deze begaafde spreker het vorige jaar had met zijn lezing over een reis door de Sowjet-Unie, geloven we, dat ons weer 'n mooie avond te wachten staat. Wij raden ieder aan deze avond vrij te houden en zich van plaatsbewijzen te voorzien. STAR OF HOPE MISSION. Door de Star of Hope Mission te Ju lianadorp worden heden- en Woens- dagvond a.s. samenkomsten gehouden waar voorgaat de evangelist E. J, Pasman, aanvang 8 uur, (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). Alhoewel ik het standpunt huldig dat een raadslid niet over raadszaken in de courant moet schrijven, meen ik thans een uitzondering te moeten ma ken doordat de heer Schreuder in zijn ingezonden stuk ook mijn persoon aan haalt. Gaarne wil ik dus even nader op deze zaak ingaan, opdat hetgeen de heer Schreuder aanhaalt van het door mij gesprokene in de raad (zonder het verdere verband) bij andere deskun digen een verkeerde indruk mocht wekken. Allereerst zij opgemerkt dat ik in deze voor een groot deel aan de kant van de heer Schreuder sta of liever gezegd, hij aan mijn kant staat, want reeds bij de begroting is deze zaak door mij aangesneden. Het standpunt van de wethouder is (althans z» heeft hij zich in de raads vergadering uitgedrukt) zoals de heer Schreuder schreef, n.1.: „Deze mensen zijn ook in de toekomst nergens toe in staat dan tot wat sorteerwerk op de Belt". Hij "heeft hier ook nog aan toe gevoegd: „Het is mij niet bekend dat er andere minder valide arbeiders in Den Helder zijn". Dus met andere woorden: de wet op de tewerkstelling van minder valide arbeiders is voor Den Helder overbodig. Dit antwoord heeft de wethouder gegeven mede naar aanleiding van de vraag van ondergetekende of B. en W. al onderzoek hadden gedaan, welke van deze mensen bij het inwerkingtre den der wet geschikt zouden zijn om in de gemeentebedrijven te werk te worden gesteld, en welke arbeid ze daar zouden kunnen vrrichten. Ondergetekende heeft bij deze gele genheid gezegd dat meerdere van de ze mensen bij de bloemisten met vuil plukken voor 80 pet. arbeid hadden gepresteerd. Reden waarom hij meent dat deze mensen bij niet te zwaar werk (b.v. straatvegen) bij de gemeen te ook 80 pet. produetief werk kunnen leveren. De wethouder zegt: „ze kun nen zich op de arbeidsbeurs melden", maar daar worden tot heden geen min der valide arbeiders gevraagd. Het gaat er bij mij om: laten we de wet die aanstaande is op de tewerkstel ling der minder valide arbeiders niet bij voorbaat naast ons leggen. Natuur lijk weet ook ik wel dat niet alle DUW-arbeiders voor 100 pet. van goe de wille zijn, maar laten we voor de goedwillenden een kans scheppen om zich productief te maken in h,et maat schappelijk leven. P. v. d. Veer, prot.-chr. raadslid. In de gemeenteraadsvergadering van 19 November j.1. werd besloten de verbouwing van het voormalige Rijks kledingmagazijn aan de Koningsweg op te dragen aan een Helderse aanne mer. In tegenstelling met de gewoon- liik gevolgde procedure van openbare of onderhandse aanbesteding, werd de ze opdracht zonder voorafgaande be steding verstrekt, onder het motto dat deze aannemer alleen in staat was het werk voor de door het bureau van gemeentewerken gemaakte begroting en in de daarvoor gestelde tijd te ma ken. Verder brachten B. en W. de mening naar voren als zou het heden bijna on mogelijk zijn voor diverse werkzaam heden een ge?cj<kte aannemer te vin den, alle Helderse aannemers waren ruimschoots van werk voorzien en als men er soms een nodig had moest men ongeveer in de rij gaan staan en de beurt afwachlen. Tegen deze voorstelling van zaken menen de georganiseerde Helderse aannemers met kracht te moeten op komen. Ten eerste, tegen het opdragen van werk, wat betaald moet worden met geld mede door ons opeeb'acht. zonder dat een aanbesteding heeft plaats ge had. Ten tweede, tegen de voorstelling dat andere aannemers hier ter plaatse niet in staat zouden zijn het werk voor die prijs te maken en in die tijd 'e voltooien. Ten derde, tegen de mening dat alle Helderse aannemers volop van werk zijn voorzien, het tegendeel is waar, velen hebben door het bemoeilijken van onderhoudswerk niets te doen en het zou hen aangenaam zijn opdrachten van het gem. bestuur te ontvangen. Het bestuur der N. A. F afd. Den Helder.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2