Britse regering doet beroep op Jóden en Arabieren Weerbericht Geraffineerd Duits spionnage- systeem PRODUCTIEVE VREUGDE Ministers Beel, Drees en jonkman naar Indonesië Nader persoonlijk contact Vlammenzee in Amsterdam-Noord Vrijdag 12 Dec. 1947 70e Jaargang No. 7685 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna mandaat opgezegd Duitsland moet jaarlijks 11 '/2 millioen ton staal leveren Gevaarlijke verwarmingskussens Prijsverlaging banket, koek en suikerwerk Bokking goedkoper gebakken haring duurder Vervroegde bonaanwij zing voor de Kerstdagen Olymoisch vuur naar Wembley Anak Agoeng kabinetsformateur 13 stralen en waterkanon bestreden het vuur Liefdesbrieven met stippen Contra-spionnage kwam er achter BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Dir.: J. Bijlsma TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familie berichten 20 cent per m.m Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.—elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.90. VVrnd Hoofdredacteur: Jac. Broersen, Rayonredacteur C. A. Dekkers Op 15 Mei wordt In zijn uiteenzetting aangaande de houding van Groot-Brittannië met betrekking tot de verdeling van Pa lestina heeft de Britse minister van Koloniën, Greech Jones, in het La gerhuis verklaard, dat Engeland het mandaat op vijftien Mei a.s. hoopt over te dragen. De datum zou ech ter tevens afhangen van het resul taat van besprekingen met de V,N. Greech Jones voegde er aan toe, dat de Britse regering het plan had tegen 1 Augustus 1948 de Britse troepen te rug te trekken. Indien in de komende maanden illegale immigratie aange moedigd zou worden, zo betoogde hij voorts, dan zou een ernstige toestand in het leven worden geroepen, waar bij brdelijk terugtrekken zeer moei lijk zou zijn evenals het overdragen van de macht. Als oorzaak voor de omstandigheid, dat eerst 't mandaat zal worden over gedragen, terwijl pas daarna de Britse troepen verdwijnen, gaf Jones het feit op, dat volledige uitoefening van het mandaat niet meer mogelijk zal zijn, wanneer de troepen bezig zijn het land te verlaten. Jones sprak voor een geheel gevuld Lagerhuis en opende met zijn verkla ring het tweedaags debat over Pales tina. Hij deed een dringend beroep op Arabieren en Joden, zich te beheersen, daar anders de ene represaille de an dere zou uitlokken en een toestand van chaos geschapen zou worden met rampzalige gevolgen. Groot-Brittan nië heeft zich neergelegd bij de be slissing van de V;N. maar het zal in geen geval alleen of als voornaamste de verantwoordelijkheid op zich ne men voor veranderingen, die met kracht van wapenen tot stand gebracht zouden moeten worden. Jones achtte De ministers van buitenlandse za ken der Grote Vier zijn er het gis teren over eens geworden, dat het het peil der Duitse industrie dient te worden gebaseerd op een jaar- ljjkse staalproductie van elf en een half millioen ton. Dit is de belang rijkste beslissing die zü tot dusver genomen hebben. De rest van de vergadering was gewijd aan het economisch deel van het Britse ontwerp. Op dit stuk kon geen resultaat worden geboekt. De minis ters werden het verder eens over het Britse voorstel tot vernietiging van de Duitse monopolies, nadat Bevin zich accoord had verklaard met het gecombineerde FransAmerikaanse apiendement, dat is ingediend. Op voorstel van Bevin besloot men de Sowjet-voorstellen inzake vesti ging van centrale economische depar tementen in Duitsland en afschaffing van de BritsAmerikaanse fusie-over- éenkomst te bespreken na het Britse ontwerp, dat deze punten niet bevat. Overeenstemming werd nog bereikt over een Frans voorstel om de distri butie van grondstoffen voor de Duitse sleutelindustrieën onder toezicht van de Geallieerde Bestuursraad te plaat sen. Dit voorstel is door Engeland en de V. S. geamendeerd en houdt ver der in, dat bepaalde hoeveelheden Duitse steenkool, cokes en energie voor export zijn bestemd. het verontrustend, dat de commissie der V.N. haar taak in Palestina zon- dèr voldoende steun zou aanvangen. Het plan wordt immers hevig bestre den door een krachtige minderheid. Hij meende voorts, dat Engeland „schandelijk belasterd" is in verband met het grote aandeel, dat het in de ontwikkeling van Palestina heeft ge had. Engeland legt het mandaat ener zijds met een verlicht hart neer, ter wijl het dit anderzijds toch betreurt. OPPOSITIE PESSIMISTISCH. De vroegere minister van koloniën, Oliver Stanley, opende het debat voor de oppositie. Hij ondersteunde de be slissing van de regering tot overdracht van het mandaat. Persoonlijk voor stander van de verdeling, stond hij sceptisch tegenover het plan der V.N. Hij noemde het tragisch, dat Engeland zich uit Palestina moest terugtrekken, nadat het daar zo veel had tot stand gebracht. Thans moest men zien, dat men zo spoedig mogelijk weg kwam. Ivor Thomas (Lab.) critiseerde daar op het bgsluit der V.N. Hij vreesde, dat de V.N. hierdoor in discrediet zou den raken. Naar het A.N.P. verneemt zijn de ministers Beel, Drees en Jonk man voornemens binnenkort zich voor besprekingen naar Indone sië te begeven. De noodzaak is gebleken om het algemeen regeringsbeleid ten aan zien van het Indonesische vraag stuk door nader persoonlijk con tact te toetsen aan de thans in In donesië heersende verhoudingen en na kennisneming daarvan ter plaatse en na overleg met de be trokken instanties daar te lande dat beleid nader te bepalen. Naar het ANP nader verneemt, is het besluit betreffende de reis der ministers naar Indië gistermorgen in een buitengewone zitting van het ka binet genomen. De minister-president, Dr. J. L. M. Beel, zal reeds Zaterdag morgen per Constellation naar Bata via vertrekken. Het ligt in de bedoeling, dat de mi nisters Drees en Jonkman volgende week Woensdag volgen. Dit laatste staat echter nog niet geheel vast. DE RUSSISCHE DELEGATIE TE LONDEN. Te Londen werd gisteren het eerste resultaat geboekt op de conferentie der Grote Vier. De Russische delegatie kon zich verenigen met de staalproductie, welke Duitsland zal moeten leveren. De Sovjet-delegatie bestaat uit de "heren (v.l.n.r.) Maarscha'k Solokovsky, Smirnov, Molotov, Trocnnorsky en de Sovjet-ambassadeur in Engeland Zarubin. De N.V. tot Keuring van Electro- technische Materialen te Arnhem deelt ons mede, dat door een fabriek te Den Haag electrische verwarmingskussen';, merk „Sahara", jn de handel worden gebracht, waarbij ten onrechte de in-, druk wordt gewekt, dat deze kussens door genoemde N.V. zouden zijn goed gekeurd. Daar deze kussens brandge vaar kunnen veroorzaken, aldus bericht cns de genoemde N.V. verder en ook inderdaad reeds aanleiding tot orand hebben gegeven, zij men gewaarschuwd niet tot aanschaffing van deze verwar mingskussens over te gaan. Op Manhattan, New-York heeft men vijf huizenblokken afgebroken om plaats te maken voor het Huis der Verenigde Naties. Onze foto toont de plaats, waar het gebouw zal verrijzen. In het kader vjn de loon- en prijs politiek moeten de tot nu toe geldende maximumprijzen voor banket, koekjes en suikerwerk te hoog worden geacht. De minister heeft hierin aanleiding ge vonden de bestaande prijzenverorde- ningen voor deze producten te vernie tigen en (verlaagde) prijzen vast te stellen. Met ingang van 12 December zullen de maximumprijzen van boter letters, groot- en kleingebak, zout ge bak, luxe gevulde koekjes (petit glacé e.d.), cake, koekjes, speculaas, Limb. vla van vrioche deeg, gevulde koeken, eierkoeken, amandelbroodjes e.d., ap pelbollen van bladerdeeg, gebak van gerezen deeg, suikerborstplaat, fondant en vruchtenborstplaat, suiker beestjes, truffels en schuimpjes, voor zover deze door banketbakkers zelf worden be reid, met 10 pet worden verlaagd. Ook de maximumverkoopprijzen van fa briekmatig bereide banket- en suiker waren ondergaan met ingang van de zelfde datum een overeenkomstige ver laging. De minister heeft voorts bepaald, dat de maximumverkoopprijzen van ont bijtkoek, vruchtenkoek, taai-taai en andere koeksoorten, eveneens met in gang van 12 December 1947 'verlaagd worden. Al naar gelang het gewicht van de koek en het percentage honing en/of kunsthoning van het zoetmiddel dat in de koek is verwerkt, bedraagt de prijsverlaging één tot zes cent per ontbijtkoek. De bereider is verplicht de consumentenprijs, alsmede het gewicht van de koek, op de verpakking te ver melden. De maximum-consumentenprijs voor bokking (gerookte of gestoomde ha ring) wordt met één cent verlaagd. Met ingang van 12 December 1947 mag voor een bokking ten hoogste 9 cent per stuk berekend worden. De maximumverkoopprijs voor gebakken haring daarentegen wordt met 2 cent verhoogd en bedraagt dus met ingang van dezelfde datum 12 cent per stuk. Ten slotte is bepaald, dat uitgesneden bokking tegen ten hoogste f 0.35 per 100 gram mag worden verkocht. In verband met de noodzakelijkheid de bonnenlijst, welke in de Kerstweek gepubliceerd moet worden, op een zodanig tijdstip te doen verschijnen, dat tijdig op de daarin aangewezen bonnen gekocht kan worden, zal deze lijst gecombineerd worden met die, welke op 18 December bekendgemaakt wordt. Dit houdt in, dat de aanwij zing der bonnen suiker, versnape ringen, bloem en voor huishoudzeep 'n week eerder zal geschieden, n.1. op 18 Dec. in plaats van op 25 December, eerder zal geschieden, n.1. op 18 De cember in plaats van op 25 December. Men kan er rekening mee houden, dat de eerstvolgende bonaanwijzing na 18 December zal plaats hebben voor sui ker, versnaperingen op 8 Januari (dus drie weken later), voor bloem op 22 Januari a.s. (dus vijf weken later). De bonaanwijzing voor brood en ta bak zal op de normale wijze geschie den. In de avond van 28 Juli 1948 zal de fakkel met het Olympisch vuur een begin maken met het afleggen van het laatste gedeelte van de lange weg tussen het Griekse dorpje Olympia en het strijdperk te Wembley, waar Ko ning George de volgende middag de spelen zal openen. 75 Lopers van plaatselijke athletiekverenigingen zul len de fakkel in een estafette van Do ver naar Wembley dragen. Verder is besloten dat een schip van de marine het vuur over het Nauw van Calais zal brengen. GRATIE VERLEEND. Bij K. B. is gratie verleend aan C. J. Minck. tot, de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Ge rechtshof te Leeuwarden. De dood straf is veranderd in een levenslange gevangenisstraf. Weersverwachting geldig tot Vrijdagavond. IETS ZACHTER. Overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer. Zwakke tot matige Westelijke wind. Iets zachter dan gisteren. Anak Agoeng Gde Agoeng heeft van President Soekawati de opdracht ontvangen een nieuw kabinet in Oost- Indonesië te vormen. Anak Agoeng, die in het pas afgetre den kabinet als minister van Binnen landse Zaken en vice-premier optrad, is 28 jaar oud. Hij studeerde vóór de oorlog aan de rechtshogeschool te Ba tavia, doch moest door het uitbreken van de Pacific-oorlog zijn studie af breken. Hij kreeg de opdracht een ka binet te vormen op parlementaire grondslag en men verwacht, dat hij binnen een etmaal zal slagen. SCHEERZEEPBON Nr. 5 BINNEN KORT NIET MEER GELDIG. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen „Reserve 5 ta bak" der tabakskaart Q 711, welke recht geven op een rantsoen scheer zeep, na 16 December a.s. niet meer geldig zijn. De rossige gloed van een der felste branden, die dit jaar in Amsterdam heeft gewoed, verlichtte gisteravond om half acht de donkere hemel boven Am sterdam Noord. Tot ver in de omtrek en uit alle delen van de hoofdstad was het onheilspellende schijnsel waar te -ne men, nadat omstreeks half zeven brand was ontstaan in een grote meubelop slagplaats van Sier's Woninginrichting aan de Grasweg in Amsterdam-Noord De opslagplaats, die is ondergebracht in een houten schoolgebouw, brandde weldra als een fakkel. De brandweer rukte uit met groot materiaal. Om half acht waren niet minder dan 5 motor spuiten op het terrein van de brand aanwezig, verder de drijvende motor spuit „Jason", een ladder-, gereed- schaps-, slangen- en personenwagen, alsmede de stafwagen. Met 13 stralen van de aangerukte motorwagens en het drij vende waterkanon „Jason" streden ca. 50 manschappen van de Amsterdamse brandweer een uur lang tegen het vuur, doch konden niet beletten, dat in diezelfde tijd het gebouw tot de grond toe afbrandde. Qver de oorzaak tast men nog in het duister. Het nabijgele gen gebouwencomplex van de Bataafse Petroleum Mij. heeft intussen geen ogenbljk gevaar gelopen. Aan een informatieve bijlage van het Nederlands Genootschap voor Documentenproductie betreffende de toepassing van micro-reproductie ten dienste der Duitse spionnage in Noord- en Zuid-Amerika, ontlenen wij het volgende: Op zekere dag kreeg de Amerikaan se contraspionnagedienst een rapport van een Duitse spion in handen, waar in de zinsnede voorkwam: „Het groot ste probleem voor de agenten van Hitier is in contact te blijven met het Vater- land Binnenkort zullen we ongehinderd kunnen corresponderen. „Kijk uit naar de stippen." Dit document, afkomstig van dr. See- bold "an de nazi-spionnage school nabij Hamburg, verontrustte de Amerikanen, en al hun agenten zochten koortsachtig naar verdachte stippen. In 1941 boekte één hunner succes. De bagage van een verdacht persoon werd grondig onder zocht en daarbij ontdekte men op een enveloppe een punt, die in tegenstelling tot de andere licht terugkaatste. Een nauwkeurig laboratoriumonderzoek, waarbij de punt 200 maal werd ver groot, wees uit, dat in deze punt een helt pagina tekst microscopisch was vastgelegd. Deze tekst luidde: „Wij Duitsers hebben reden om aan te ne men, dat de Amerikaanse wetenschap pelijke laboratoria in een bepaalde rich ting grote vorderingen maken bij de toepassing van atoomenergie. Wij moe ten voortdurend op de hoogte gehouden worden van de resultaten dezer onder zoekingen." 25 PAGINA'S ONDER EEN POSTZEGEL. Zo hadden de Duitsers kans gezien te verwerkelijken waarnaar ook de Amerikanen tot dusverre zonder be vredigend resultaat hadden gezocht, namelijk naar een korelvrije fotogra fische emulsie. Men ontdekte nu vrij kort op elkaar elf micro-stippen op vier formulieren en een miniatuur filmstrookje, dat onder een postzegel op een brief naar Spanje was geplakt en waarop liefst 25 pagina's machine schrift voorkwamen. Het bleek, dat de Duitsers op deze v/ijae gegevens over de Amerikaanse atoomonderzoekingen, de maandelijkse vliegtuigproductie, de leveranties aan de geallieerden, de opleiding van piloten en het verkeer door het Panamakanaal naar Duitsland smokkelden. Tenslotte kreeg men een Duitse agent in handèn, die ging „doorslaan". HU vertelde, dat professor Zapp, van de technische hogeschool te Dresden, dit systeem van micro-reproductie tot ver volmaking had gebracht. Eerst werd een pagina schrift gereduceerd tot het for maat van een postzegel en bü een twee de fotografie verkleind tot een stip. Het opname- en reproductieapparaat werd vereenvoudigd en ten slotte in massa aangemaakt om te worden ver scheept naar alle agenten, die voor Duitsland werkten in de beide Ameri- ka's. GROOT GEVAAR BEZWOREN. De belangrijkste zaak, die door de mannen van de contra-spionnage tot opheldering werd gebracht, is wel de volgende: In een Zuid-Amerikaanse staat ontdekten zij brieven naar het buitenland, die alle de verdacltte soort stippen boven bepaalde letters of in leestekens bevatten. Er waren liefdes brieven bij, familiedocumenten enz. Zij waren geschreven in verschillend hand- of machineschrift, maar hadden alle de zelfde soort punten gemeen. Zij handel den over een plan, dat beraamd werd om schepen, die de geallieerden op de Duitsers hadden veroverd en die zich in Zuid-Amerikaanse havens bevonden, te doen zinken. Het lukte het daarop ge- \onden spoor zolang geheim te houden tot men in staat was op zekere dag in de ene Zuid-Amerikaanse stad na de andere toe te slaan. Schijnbaar schulde loze vrouwen, typistes, dienstmeisjes en nog vele anderen vormden allen samen een net van nazi-spionnage, dat een groot gevaar opleverde voor de geal lieerde zaak, maar dat nog tijdig kon worden opgerold." tekenen. En dan welvaart voor ieder, voor de schepper van de welvaart niet in de laatste plaats. In 'n goed-geordende maatschappij... Zover zijn wij nog niet. Maar er zal pas van een rechtvaar dige verdeling sprake kunnen zijn, als er iets is om te verdelen. En het kran tenbericht, waarover wij in het begin spraken, geeft nieuwe hoop. Door pro ductie tot vreugde en door vreugde tot productie. H. VAN HULST. Hierboven zou ook hebben kunnen 6 staan: vreugdevolle productiviteit. Wij willen namelijk iets zeggen over ar beidsproductiviteit en arbeidsvreugde en ook over de samenhang tussen deze twee. Eenkele dagen geleden brachten de kranten het goede bericht, dat de productie voor het eerst weer die van 1938 (het laatste normale vóóroorlogse jaarhad overtroffen. Dat was een prettige tijding, al werden wij er met een aan herinnerd, dat wij, in verband met de aanwas der bevolking, nog on geveer een vijfde deel méér moesten Voortbrengen. Er zijn nog enkele opmerkingen te maken, die een domper op de vreugde zetten: Ten eerste: als wij er eenmaal in geslaagd zullen zijn ook dit onmis bare vijfde deel nog voort te brengen, dan zullen we nog lang niet even „rijk" zijn als in 1938. Immers een belangrijk deel van onze nationale productie moet gebruikt worden om de grote achter stand in te halen en vernielingen te herstellen. Alles wat verouderd, ver sleten, verwoest is moet vervangen worden. En dat kan alleerf in een vlot tempo gebeuren, wanneer onze produc tie ook verhoudingsgewijs groter is dan in de jaren vóór de oorlog. Ten tweede wordt onze nationale huishoudrekening zeer zwaar belast door het feit, dat wij nog midden in het Indonesische conflict zitten. Hierdoor worden.meer dan hon derdduizend jonge mannen aan de pro ductie onttrokken en als ze straks laten we hopen zeer spoedig! terug komen, zullen ze tijd nodig hebben om op peil te komen. Bovendien kost het leger in Indonesië een groot bedrag, dat tevens van het nationale inkomen moet worden betaald. Ongeacht de noodzakelijkheid van dit alles die voor ons vast staat is het zeker dat de Indonesische moeilijkheden het her stel in belangrijke mate remmen. Maar, ook al is men niet blind voor de vele en grote moeilijkheden, die nog te overwinnen zijn, het lichtpunt van de verhoogde productie is er. Misschien is niet ieder daarover zo verheugd. Er zullen er zijn, die zeggen: wat heb ik er aan, dat de productie toeneemt, als myn aandeel niet groter wordt? Zü heb ben daarin gedeeltelik gelijk. Zij heb ben gelijk als ze met verbittering wij zen op de aankondigingen van Kerst- diners_ a twintig gulden per persoon, op bontmantels van 5000 en 6000 gul dens, waarvoor blijkbaar altijd nog ko pers zU'n. Zij hebben gelijk als ze pro testeren tegen de zeer hoge winsten, die op onontbeerlijke goederen ge-, maakt worden en zij hebben temeer gelijk, als het voor ieder zichtbaar is, dat die winsten niet besteed worden, waarvoor ze eigenlijk besteed moesten worden, namelijk voor productieve doeleinden, deftig gezegd voor nieuwe kapitaalsinvesteringen. Winsten, die ge bruikt worden voor een overdadige en uittartende leefwUze schaden ons land erger dan wat ook. Maar op zichzelf zou in deze tyd, meer nog dan in an dere tUden, de winst een voortreffelijk middel ^Un om het herstel te bevorde ren. Als die winst maar op de goede plaats kwam! Het is niet prettig hard te werken in de wetenschap dat de vruchten van de arbeid in het verkeerde keelgat schieten. Het is daarom des te meer toe te juichen, dat de productie niette min stijgt. Dit getuigt onder meer ook nieuwe machines e.d. vormen een factor van het goede inzicht en het juiste gemeenschapsgevoel dat bij de arbeiders aanwezig is en onder arbei ders verstaan we dan allen, die arbei den. Ongetwijfeld zou echter de producti viteit nog belangrijk hoger zijn, als ieder met plezier werkte. Dit komt nog steeds al te zelden voor. Meestal is het al mooi, als men zegt: ik heb geen hekel aan mijn werk. Het woord arbeidsvreugde wekt veelal nog slechts hoongelach. Dit behoeft niet zo te zijn. De vreug de van de arbeid zal in de eerste plaats moeten liggen in de beloning, maar ze kan ook liggen in de arbeid zelf. Het inzicht, dat zowel de mens als de gemeenschap er bU gebaat is, dat de rechte man op de rechte plaats staat, breekt meer en meer baan. En in tal van bedrijven wordt het de wer kenden, die door middel van nieuwe methoden het werk hebben gekregen, waarvoor zij het beste geschikt zijn. zo aangenaam mogelijk gemaakt. Daar naast zijn er ontspannings- en ontwik kelingsverenigingen en is er een steeds groeiende sociale zorg. De bedrijfslei ders weten, dat zij daarmee de arbei ders aan 't bedrijf binden, dat er een werkgemeenschap gaat ontstaan. De motieven? Zij zijn van verschillende aard. Er is een groeiend getal in dustriëlen, die uit waarachtig sociaal gevoel deze maatregelen treffen. Er zullen er ook zijn bij wie de gedachte aan bedrUfsvrede en grotere winstmo- gebjkheid op de eerste plaats staat. Maar hoe het zij: de arbeidsvreugde en daarmee de levensvreugde zullen er door toenemen. Grotere arbeidsvreugde zal toene ming der arbeidsproductiviteit, dus der productie tot gevolg hebben. In een goed-geordende maatschappij, waar het woord gemeenschap weer zin heeft, zal grotere productie grotere welvaart be- (Zie vervolg op kolom 5).

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1