SOLIDOX WALVISVANGST Stad en Omgeving. Een volmaakt wit gebit Het nut en doel der vestigingswet Gerard Worm's Dameszaak I goudmijn of loierij De Raad a. s. Dinsdag bijeen Werktijdverlenging gemeentepersoneel Helderse aarde naar het Dam plantsoen Nieuws van de Sportraad Filmavond O.K.K. Bonnensjacher Feike Asma naar Parijs TANDPASTA TEGEN TANDSTEEN Binnenhuisarchitectuur en Bewustzijn Luxe auto gestolen Mitrailleur gevonden WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? Middenstandsvergadering te Breezand Keizerstraat SCHEPEN TE PROOI AAN HET POOLIJS Hoe het vroeger ging Predikbeurten 5= Op Dinsdag 16 December a.s., des namiddags 8 uur, zal de raad der ge meente Den Helder bijeenkomen. Op de agenda zijn o.m. de volgende pun ten geplaatst: Voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening tot regeling van de toelating van leerlingen, afkomstig uit andere gemeenten, tot de twee- jarige onderbouw, de derde klasse der H.B.S. en de H.B.S. A-afdeling van het gemeentelijk lyceum. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet voor het aanbrengen van een electrische verlichting in en het maken van- een zandbak bij de fröbelschool aan de Van Galenstraat. Voorstel tot het verlenen van mede werking overeenkomstig artikel 72 der L.O.-wet 1920 voor het aanschaf fen van boekjes ten behoeve van de Groen van Prinstererschool. Voorstel tot verlenging van de werktijd van het administratief perso neel der gemeente. Voorstel tot intrekking van de Kin derbijslagverordening en tot wijziging van de Salarisverordening 1935. Voorstel tot het vaststellen van een regeling inzake toekenning van een studietoelage aan het gemeenteper- eoneel. Voorstel betreffende de personeels formatie van het gemeente-ziekenhuis en wijziging van de Salarisverorde ring 1935. Voorstel tot wilziging van de Sala risver-ordening 1935. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet voor het aankopen can electriciteits-, gas- en water meters en hulpmaterialen, in verband met de in voorbereiding zijnde plan nen voor woningbouw, enz. Voorstel om instemming te willen betuigen met het gewijzigde wederop- bouwplan „Oud Den Helder". Voorstel tot het inhuren van de noodslachtplaats te Koegras. Voorstel tot het verlenen van een crediet voor het aankopen, plaatsen, inrichten, enz. van vijf zgn. nissen- hutten. Voorstel tot het verlenen van een aanvullend crediet voor het plaatsen en inrichten van twee Zweedse barak ken als school voor voortgezet ge woon lager onderwijs en tot het on derhands aanbesteden van de bouw van dit noodschoolgebouw. Voorstel tot het verlenen van een aanvullend crediet voor het inrichten van een Röntgen-afdeling in de barak voor besmettelijke ziekten bij het ge meente-ziekenhuis. Voorstel tot het verlenen van een crediet voor het slopen van de kaze mat nabij de Bankastraat. Voorstel betreffende aankoop, bouw cn financiering van „Oostenrijkse wo ningen". Voorstel tot het beschikbaar stel len van een crediet voor het aankopen van een personenauto voor de Dienst van Openbare Werken. Voorstel betreffende een nadere regeling van de Jaarwedde van elk eer wethouders. Voorstel tot benoeming van me vrouw A. PetersHiemstra tot lera res in wiskunde in tijdelijke dienst aan het gemeentelijk lyceum, met Ingang van 1 Januari 1948 voor het reste rende gedeelte van het cursusjaar 1947/1948 en behoudens goedkeuring van de Minister van Onderwfl#, kuns ten en Wetenschappen. Voorstel tot benoeming van twee leden in het bestuur van het gemeen telijk bureau voor maatschappelijk hulpbetoon, ter voorziening in vaca tures, ontstaan .door periodieke af treding van bestuursleden. Aanbevolen worden: in de vacature mej. J. Stoffer: 1. mej. J. Stoffer, Soembastraat 54, 2. mevr. H. J. van der VaartOostendorp, Fazanten straat 6; in de vacature R. N. van Os: 1. de heer R. N. van Os, Binnen haven 13, 2. de heer J. C. van Amers foort, Westgracht 33. Voorstel tot benoeming van twee leden in het bestuur van de instel' ling „Het Algemeen Weeshuis", ter voorziening in vacatures, ontstaan door periodieke aftreding van be stuursleden. Aanbevolen worden: in de vacature mevr. D. van LooTjepkema: 1. mevr. D. van LooTjepkema, Singel 43: 2. mevr. J. J. D. van der Plaat Kater, Kerkgracht 41; in de vacature A. M. Engelmann: 1. de heer A. M. Engelmann, Plantsoenstraat 5; 2. de heer M. H. Klerk, Timorlaan 15. De arbeidstijd van het administratief personeel in burgerlijke Rijksdienst be draagt thans 411/» uur per week. Bij onderscheidene gemeenten ook de onze bestaat een werktijd voor het administratief personeel van 39 uur per week. De minister van Binnenlandse Zaken acht echter thans geen redenen meer aanwezig, waarom met name in deze tijd van grote personeels- schaarste een dergelijk ongemoti veerd verschil van werktijd zou moe ten blijven bestaan. Voorts aldus de minister dwingt de zeer zorgelijke toestand, waarin zich de financiën van welhaast alle gemeenten zich bevinden tot een zo groot mogelijke arbeids economie. B. en W. stellen daarom aan de raad voor, de werktijd van het administra tieve personeel der geme nte te wijzi gen van „39 uur per week en ten hoog ste 7 uur per dag" in „41'/» uur per week en ten hoogste iyt uur per dag". Dit voorstel is op de raadsagenda van Dinsdag a.s. geplaatst. Bij de plechtige urnenbijzetting op de Dam te Amsterdam, welke morgenmid dag in tegenwoordigheid van de Ko ninklijke Familie zal plaats vinden, zullen de Commissarissen der Koningin in de elf provincies aarde naar de hoofdstad brengen. In onze provincie is deze aarde o.m. verkregen van de Oostbatterij, de Rijkswerf en het terrein achter de Wil- helminastraat, alsmede uit Amsterdam en de ere-begraafplaats te Bloemen- daal. Woensdagavond vergaderde in de bo venzaal van Formosa de Helderse Sportraad, onder voorzitterschap van ae heer P. Th. Luijckx. Deze opende bij wijze van uitzondering om 8.10 uur en sprak zijn waardering uit voor de grote opkomst. Practisch alle Helderse sportverenigingen zijn toegetreden, en daardoor kon sinds de oprichting van de Sportraad reeds zeer belangrijk werk worden verzet. Dat bleek wel uit de uiteenzetting van de tot nu toe ver richte werkzaamheden. Naar aanleiding van het agendapunt „Contact met de verenigingen" bracht de heer Enklaar naar voren, dat ook de handbal- en turnvereniging te Julianadorp recht hadden om toe te treden. De voorzitter antwoordde, dat reeds contact met deze vereniging was gezocht Het bestuur van de Sportraad verzocht aan alle aan gesloten verenigingen toezending der clubbladen en toegang tot de wedstrij den. Voorts deelde de voorzitter mede, dat de Sportraad iedere Donderdag avond te zijnen huize, Timorlaan 5 spreekuur houdt van 7 uur tot half acht. De voorzitter van „Schaakmat" vroeg naar het standpunt van het Sportraad- bestuur inzake de aansluiting van ver enigingen die zich bewegen op het ge bied der dam-, biljart-, bridge- en der gelijke sporten, en in hoeverre reke ning wordt gehouden met het al of niet „erkend" zijn van een vereniging. De heer Enklaar was van mening, dat een dergelijke splitsing niet behoefde te worden gemaakt. Er bestond noch bij het bestuur, noch bü de leden bezwaar tegen toelating van dergelijke vereni gingen. De vergadering besloot toen na mondelinge stemming, om ook die sportverenigingen toe te laten, die geen lichamelijke sport beoefenen, mits üj aangesloten zijn bij een landelijke or ganisatie. Tot leden van de kascontrolecommis sie werden vervolgens benoemd de vertegenwoordigers van „Watervogels", „Turnlust" en ,De Bruinvissen". Wat betreft de plannen omtrent de aanleg van sportvelden, deelde de heer Luijckx mede, dat contact was gezocht met het gemeentebestuur. Dit heeft alle mogelijke medewerking toegezegd, maar het is thans nog niet mgoelijk de finitief te zeggen hoe het met deze kwestie zal aflopen. Ongetwijfeld zal het overleg tussen de Helderse Sport raad en het gemeentebestuur wel tot gevolg hebben, dat de belangen vqp de sport in Den Helder beter zijn ge diend door deze gang van zaken dan door het optreden van verschillende verenigingen afzonderlijk. Natuurlijk zal de Sportraad terdege met de be langen van iedere vereniging rekening houden. Woensdagavond heeft de gymnas tiekvereniging O.K.K. een tweetal filmvoorstellingen gegeven voor haar leden en donateurs. De eerste voor stelling was bestemd voor de jeugd, de tweede voor de senioren. De films werden door de pianist Nico Visser muzikaal geïllustreerd. Allereerst draaide een kleurenrijke film waarbij een keurkorps demonstraties gaf op de brug, rek enz. Hierna volgde de verfilming van de wereldkampioen schappen 1938 gehouden te Praag en waarbij de Tsjechen nog juist wisten te winnen van de Zwitsers en zodoen de het wereldkampioenschap behaal den. Na de pauze zagen we de tweekamp tussen de Nederlandse en Franse da mes die onlangs in Utrecht werd ge houden. Hierbij viel vooral het keuri ge ringwerk van de Nederlandse da- nies op. Het tweede nummer na de pauze was weer een kleurenfilm, waarbij een aantal Zwitserse dames enige hoogstaande gymnastische oefe ningen te zien gaven. Als laatste werd een Zweedse film vertoond. Een groep gymnasten van het Zweedse keurkorps gaf enige uitstekend ver zorgde demonstraties. Als geheel was het een leerzame avond en tevens een stimulans voorde leden van O.K.K. om ook dat te be reiken wat zij deze avond gezien heb ben. De economische recherche heeft de loswerkman J. R. en de transportarbei der P. J. de V. aangehouden, die bei den kolenbonnen ad vijf rantsoenen te koop aanboden tegen f 17.50 per stuk. Bij onderzoek kwam aan het licht, dat zij de bonnen betrokken hadden van de Haarlemse bloemenventer A. v. d. W„ die ze op zijn beurt had betrokken van de Haarlemse distributie-ambte naar M. K. Deze had de bonnen op het kantoor ontvreemd. Proces-verbaal werd opgemaakt. In uitwisseling met de Parijse orga nisatie Marthe B'racquemont zal Fei- ke. Asma begin 1948 naar Parijs ver trekken, om aldaar enige orgelcon certen te geven, o.m. op het beroemde 5 klaviers Cavaillé-Coll-orgel van de grote Pleyelconcertzaal. Deze concerten vormen het begin van een concert-tournée door Frank rijk. Om trots op te zijnl Elke tand is zuiver wit en kerngezondgeen spoor tje tandsteen is. zichtbaar. Solidox nam het wegl Solidox bevat sulforicinole- aat, het unieke middel, dat tandsteen bestrijdt en voorkomt. Solidox Is voorlopig slechts beperkt verkrijgbaar. SO 17-051*54 Gebrek aan goede voorlichting en het doelbewust toegeven van een grote groep van handel en industrie aan de wansmaak van het publiek, zijn oorzaak, dat vele interieurs worden ingericht op een wijze, die alle normen van kunst en schoon heid vertrapt. Het gevoel voor schoonheid is bij vrijwel iedereen aanwezig, maar lang niet iedereen is zich dit bewust. Het moet tot ont wikkeling gebracht worden, vooral door goed waarnemen, critisch waar nemen, niet alles zonder meer ac cepteren. Het was daarom een zeer gelukkige gedachte van het bestuur van de Hel derse Volksuniversiteit om de heer Kraamer, de bekende Amsterdamse^ binnenhuisarchitect, uit te nodigen voor een serie lezingen. De eerste hier van vond Dinsdagavond voor een goed bezette zaal in de Vakschool plaats. In zijn openingswoord noemde de heer Nijkamp het de drukste avond van het jaag. De heer Kraamer begon met een uit eenzetting van het begrip bewustwor ding in 't algemeen en in verband met de binnenhuiskunst. Hij ging uitvoerig in op dit belangrijke psychologische onderwerp. Schoonheidsgevoel wordt niet beheerst door een zekere feiten kennis, maar dit is een kwestie van hoofd en hart, men heeft er een ze kere intuïtie voor nodig. Het is voor al een verschijnsel van deze eeuw, dat de mens bedolven wordt onder een zeer grote hoeveelheid verstandelijke kennis. De grote vlucht die de weten schap neemt, brengt dit met zich mee. Dit maakt, dat men zich vooral moet bezinnen, om met zijn bewustzijn niet achterop te raken. Men is zich niet voldoende bewust welke krachten men bezit en beheerst het gebruik hiervan lang niet voldoende. Dit is oorzaak van veel ellende in deze wereld. Een aardig voorbeeld van dit later komen de bewustzijn is de baby, die eerst kennis neemt van z'n uiterlijke vor men. handen, voeten enz.^en van zijn naaste omgeving, z'n rammelaar bijv., en pas een tijdje later „Ik" leert zeg gen. Het is moeilijk om tot zelfbewust wording te komen. Als basis van de binnenhuisarchi tectuur vinden we in de eerste plaats de ruimte. Maar zowel ruimte als ons diepste innerlijke wezen zijn wij ons vaak onbewust; wij accepteren dik wijls de woonruimte zonder critiek en vormen ons vóór de meubilering geen beeld welke vorm onze woon ruimte moet bezitten. Ook bij het bouwen van een huis wordt te weinig rekening gehouden met de woonruim ten. Men verdeelt de plattegrond in hokjes, maar kan zich dikwijls niet verplaatsen in de ruimten, die daar door ontstaan. Onze kamers zijn dan meestal doosvormige ruimten, die weinig interessants bieden. Een klei ne verandering in de vorm kan ech ter een heel andere ruimte scheppen. De plaatsing van deuren, ramen en schoorsteen is zeer belangrijk. Het moet ook zo zijn, dat architect en binnenhuisarchitect met elkaar sa menwerken. De zorgen voor het ex terieur en voor de technische détails zijn zo groot, dat de meeste architec ten het belangrijkste doel, het wonen, verwaarlozen ep komen tot gewron gen plattegronden, die aangepast zijn aan de uiterlijke vorm van het huis. Het zijn betrekkelijk kleine dingen, geen kostbare constructies, die een ruimte interessant maken. Een gedeel telijk verlaagd plafond, of gedeeltelijk verhoogde vloer, de plaatsing en de vorm van de ramen en deuren en ten opzichte hiervan de schoorsteen. Bij voorbeeld ontnemen deuren in de buurt van de schoorsteen het intieme karakter van „het hoekje bij de haard". Van grote invloed zijn ook in- en aangebouwde meubelen, die volkomen aansluiten bij de vorm van de kamer, en het dan beter „doen" dan welk los meubel ook. Deze principes en talrijke andere behandelde de heer Kraamer op boeien de wijze en hij maakte daarbij ge bruik van zeer mooie lichtbeelden. De volgende week zal spreker behande len: „Ruimte en meubelen". Aan het eind van de avond deelde de heer Nijkamp mede, dat er een uitvoerige werkcursus georganiseerd zou worden van 7 avonden. Hij ont ving hiervoor graag de volgende week de aanmeldingen. Gistermiddag tussen half vijf en vijf uur is in de Plantsoenstraat een donkerblauwe tweedeurs Che vrolet 1931 gestolen. De wagen is het eigendom van de garagehou der Louwe te Huisduinen, die tegen half vijf zijn vrouw en baby met de auto naar dokter Vroom bracht. Terwijl mevr. Louwe en de baby zich in de wo ning van dokter Vroom bevonden, wandelde de heer Louwe even de Koningdwarsstraat en de Koning straat in. Toen hij om 5 uur terug kwam, was de wagen verdwenen. Onmiddellijk heeft hij de politie gewaarschuwd, die direct een uit gebreid onderzoek heeft laten in stellen. Gisteravond om elf uur is de luxe auto door een agent van politie in de Van Hogendorpstraat aangetroffen. De duinwachter Unk heeft in de dui nen achter de Zanddijk nabij de boer derij van De Graaf een mitrailleur met de bijbehorende munitie gevonden. De MOD is hiervan in kennis gesteld. Laatste positie Ned. passagierssche pen, Donderdag 11 Dec.: Abbekerk 10 December van Brisbane naar Sydney. Alcor, RotterdamRio de Janeiro, 10 Dec. van St. Vincent. Algorab, BahiaRotterdam, pass. 10 Dec. Ma- deira. Alhena, Rotterdam—Buenos Aires, pass. 10 Dec. St. Vincent. Eem- dijk, 10 Dec. van Londen naar Antwer pen. Hestia (ex Zeehond), 11 Dec. van Amsterdam te Antwerpen. Joh. van Oldenbarnevelt, 10 Dec. van Am sterdam naar Jaffa. Leopoldskerk, RotterdamShanghai, 10 Dec. te Co lombo. Modjokerto, 10 Dec. 23 uur van Batavia te Rotterdam. Muider- kerk, RotterdamSydney, 10 Dec. van Antwerpen. Niobe (KNSM), Rotter damHelsinki, pass. 10 Dec. Bruns- buttel. Prins Willem II, Quebec Antwerpen, pass 10 Dec. Portland Bill. Ridderkerk, ShanghaiRotterdam, 10 Dec. te Suez. Rijnland 10 Dec. van Rio de Janeiro naar Santos. Salawati, 10 Dec. van Beira naar Dur- ban. Streefkerk, RotterdamCal- cutta, pass. 10 Dec. Lissabon. West- land, Buenos AiresAmsterdam, 10 Dec. van Santos. Willem Ruys, Rotterdam —Java, 10 £>ec. 17.30 uur van Port Said. De proef, om een vergadering van de Middenstandsvereniging in Breezand te houden, in plaats van in Anna Pau- lowna, is niet bijster geslaagd. Het be zoek was gering en de heer Harder kon dan ook buiten de spreker, de heer Van Eist, de leider van de I.M.O.-cur- sus, de heer Van Dijk, en enige cur sisten, maar weinig leden welkom he ten. De voorzitter deed allereerst mede deling van klachten over het vragen van geld voor thuisbezorgen van goe deren, die franco per spoor (Van Gend en Loos) gezonden worden. Er schijnt misverstand te bestaan over de aandui dingen franco en franco-huis. Het bestuur zal informeren of die bestelkosten verschuldigd zijn of niet. Na verstrekte inlichtingen door de heer Van Dijk en „de pers" besloot vergadering deel te nemen aan de or ganisatie van culturele avonden, in sa menwerking met andere plaatselijke verenigingen, die daartoe een gemeen schappelijke commissie vormden, de A. C. C. O. Het .bestuur kreeg ook goedkeuring op 't besluit om Wiering's schoenhan- del voerlopig als lid der vereniging aan te nemen en als het bewijs van inschrijving in het' handelsregister van de Kamer van Koophandel is ont vangen het nieuwe lid in te schrijven. De heer Van Eist uit Apeldoorn, hield er bij zijn rede rekening mee, PEIGNOIRS Hoewel de walvisvaarders uit de 17e en 18e eeuw slechts notedopjes waren, in vergelijking met een schip als de „Willem Barendsz", was voor de uitrusting van de vloot een grondige voorbereiding nodig. Nauwelijks was de vloot binnen of met de uitrusting voor de volgende reis moest worden begonnen. Reeds In November werden de schepen gehuurd. Dit waren meest zogenaamde „fluiten" van 150 last en 100 tot 118 voet lang. Ieder schip had 4 tot 7 sloepen aan boord en naar gelang de grootte varieerde de bemanning van 28 tot 50 koppen. Voor dergelijke tochten waren ver schillende speciale voorzieningen no dig. In de eerste plaats moesten de schepen van de steven tot de fokke- rust worden betimmerd met een zoge naamde ijzeren borstlap, terwijl de zijden tot achter de daalbank werden verdubbeld, om enigermate beschut te zijn tegen de zware ijsvelden. De tijd, dat men oude Indië-vaarders ter wal visvangst uitrustte, had n.1. geleerd, dat alleen zeer solide schepen in staat waren deze zware tochten te overle ven. Eind Maart kwamen de comman deurs aan boord om de laatste voorbereidingen te treffen en de manschappen aan te nemen, zodat tegen het einde van April de vloot kon uitvaren. Zo voeren dan de schepen rijk voorzien van proviand, waarbij vooral bier en spiritualiën niet ontbraken, beladen met honderden lege vaten en geballast met wa ter, naar het Marsdiep, om in de hoop op een rijke vangst bij gunstige wind de rede van Den Helder te verlaten. Ongeveer ter hoogte van IJsland werd alles voor de visserij in gereed heid gebracht. Gereedschappen, zoals harpoenen, lenzen, kap-, spek- en baardmessen werden aan de beman ning uitgedeeld en iedereen kreeg 'n taak toegewezen, zowel voor de vangst als voor de verwerking van de wal vissen. Ondertussen zeilden de schepen ver der en na het bereiken van de zoom van het ijs op ongeveer 76 graden, werd nog enige graden in het ijs doorgezeild tot de vaste ijsvelden, al waar de vissen zich in dit jaargetijde ophielden. Hier werden de schepen aan de ijsvelden vastgemaakt en de jacht kon gaan beginnen. Zodra een walvis werd ontdekt, heerste er de grootste alarmstemming aan boord. De sloepen werden uitge zet en de harpoeniers stelden alles, in het werk om contact met de vis te krijgen. De „stuurders" der sloepen konden nu hun kundigheden bewij zen, want enerzijds was het zaak de walvis zo dicht mogelijk te naderen, om de harpoenier in staat te stellen de harpoen op een geschikte plaats in de vis te werpen, maar anderzijds moest de nodige voorzichtigheid wor den betracht, want één klap van de walvisstaart was voldoende om een gehele sloep tot splinters te slaan. Was echter het dier eenmaal ge troffen en kon men er mee in con tact blijven door middel van de lijnen die aan de harpoenen waren bevestigd, dan volgde een afmattingsstrijd, welke tenslotte meestal eindigde met het do den van het dier door middel van lenssteken tussen de ribben. Was de walvis dood, dan werd deze naar .het schip gesleept om langszij ta worden afgespekt. Het spek werd in stukken gesneden en in de vaten gewerkt, terwijl de baleinen, nadat ze uit de bek waren gekapt, in bossen gebundeld tussen de spekvaten in het ruim werden gestouwd. Uiteraard was een dergelijke vis serij, temidden van zware ijsvel den, niet van gevaar ontbloot en jaarlijks leed de vloot dan ook verliezen, doordat schepen door 't kruiende ijs werden bezet en plat gedrukt. Gemiddeld vielen leder jaar 5 16 schepen ten prooi aan de kracht van het zware poolijs. Zodra een schip een voldoende la ding traan en baarden had opgedaan, zette men koers naar huis, terwijl de overige schepen bij het einde van 't seizoen, omstreeks Augustus, even eens naar het vaderland vertrokken. De resultaten uit die dagen. Omtrent de resultaten van de wal visvaart lopen de meningen sterk uit een. Enerzijds betitelt men de wal visvangst als „de goudmijn van Hol land", maar anderzijds wordt gespro ken over „een loterij", Een feit is, dat de risico's zeer groot waren en de re sultaten per schip en per jaar uiterst wisselvallig zijn geweest. Door De Jong, Kobel en Salieth werd becijferd, dat van 1669 tot 1778 meer dan 58.000.000.— gulden met de walvisvaart is verdiend. Hierbij moeten w(j vooral in het oog houden, dat de waarde van de gulden in die tijd wel heel wat hoger was dan thans. Maar afgezien van de directe win sten mogen vooral de indirecte baten niet worden onderschat. Deze beston den hierin, dat talrijke zeelieden, scheepsbouwers, kuipers, traankokers, enz. aan de walvisvaart hun brood winning te danken hadden. Zo is dan ook de welvaart van Den Helder en Huisduinen in de 17e en 18e eeuw wel in hoge mate afhankelijk geweest van de walvisvaart. Bovendien was de loonregeling voor ae walvisvaarders gebaseerd op het premiestelsel. Naast een vast maand geld werden aan de bemanningen ex tra toeslagen uitgekeerd, hetzij voor iedere gevangen vis,' dan wel voor het aantal vaten traan, dat werd gepro duceerd. (Wordt vervolgd). dat hij sprak voor een gemengd gezel schap, n.1. gevestigde en toekomstige middenstanders. Spr. begon met te herinneren aan het ontstaan van de vestigingswet, dij van de middenstanders vakbekwaam heid, handelskennis en enig geldelijk bezit eist als voorwaarden tot vesti ging van een zaak. De verwachting was, dat de wet sanerend zou wer ken, paal en perk zou stellen aan het steeds groter worden van het aantal zaken en zaakjes. De wet heeft inder daad ook wel goed gewerkt, maar het gaat langzaam, het nuttig effect blijkt pas over langere tijd. In oorlogstijd is daarbij gekomen het besluit Algemeen Vestigingsverbouw Kleinbedrijf, het B. A. V. K. Als er geen behoefte aan een nieuwe zaak bestaat is het niet mogelijk een vestigingsvergunning te krijgen. De middenstandsver. is inge- sterie daarover het advies van de ver gunningen, in die zin dat het mini sterie daarover met advies van de Ver eniging krijgt. Dit laatste moet niet alleen gezien worden als een bescher ming van bestaande zaken, maar ook van hem die een strop zou kunnen hebben aan een zaak zonder toekomst, Spr. hoopte, dat als het B.A.V.K. verdwijnt, dan de bedrijfstakken die nu nog niet onder de vestigingswet vallen, er wel mee te maken zullen hebben en behalve de drie bovenge noemde eisen: vakbekwaamheid, han delskennis en bedrijfskapitaal, ook het behoefte-element mee zal spreken. Dr. I. M. O.-cursussen, de sanering en andere problemen, als winkelslui ting, prijsbeheersing, economische wer ken, eenheidsartikelen, coöperatie, grootwinkelbedrijf en filiaal kwamen nog ter sprake en ook aan de am- bachtsbedrijven werd door spr. aan dacht geschonken. De heer Van Eist besloot met een krachtig beroep op samenwerking van de middenstanders die in 'n krachtige organisatie van de middenstandsjeugd ter hand wordt genomen. Er zal waar schijnlijk een maandblad komen, een studieblad, dat de culturele vorming niet zal verwaarlozen. Nadat voorzitter de spreker had be dankt en de heer S. Wilms een en an der had verteld over de komende rat tenbestrijding volgde sluiting. ZONDAG 14 DECEMBER. DEN HELDER. Ned. herv. gem., Nieu we kerk, Weststraat, 10.30 uur ds. J. W. de Hoest; Palmstraat, 10 uur doop- dienst, ds. J. Borghardt. Geref. kerk, Bethelkerk, 10 uur ds. M. Hamming, H A., 17 uur idem; Rehobothkerk, 10 uur ds. J. Hartkamp, H.A., 17 uur idem. Geref. kerk, art. 31, Nieuwe kent, Weststraat, 8.30 uur en 17 uur ds. F. Tollenaar, H.A. en dankzegging. Chr. geref. kerk, Steengracht, 10 uur en 17 uur ds. J. Rebel. Oud-geref. kerk, Hoogstraat, 10 uur en 17 uur leesdienst. Luth. kerk, Wezenstraat, 10.30 uur ds. H. J. Oldemans. Oud-katholieke kerk, 10 uur H.Dienst, pastoor Verheij, 19 uur Vespers. Baptistengemeente, 10.15 uur zangdienst, 10.30 uur br. Van Leeuwen, 12 uur Zondagsschool, 19.45 uur zangdienst, 20 uur evangelist Hof huis; Maandag 20 uur vrouwenkrans Californiestraat 8; Vrijdag 20 uur bij bellezing en bidstond ten huize fam. Kuilman, Hugo de Grootstraat 23. Kerk van Jezus Christus van de heili gen der laatste dagen, Weststraat 59, Zondagsschool 10.30 uur, 17 uur avond vergadering. Evangelisatie Vijzel straat, 10 uur en 19.30 uur samenkomst, 12 uur en 14.30 uur Zondagsschool; Woensdag 19.30 uur Bijbelkring; Don derdag 19.30 uur vrouwenkrans; Zater dag 19.30 uur Bidstond. Leger des Heils, 10 uur heiligingssamenkomst, 19 uur openluchtsamenkomst, 20 uur ver lossingssamenkomst, o.l.v. majoor Hor dijk; Maandag 14 uur vrouwenkrans; Dinsdag 20 uur, inzegening van plaat selijke officieren, bijzondere openbare samenkomst o.l.v. majoor Van Eeken. Doopsgezinde gemeente, 10.30 uur ds. K. F. Gorter, na de dienst ledenvertoe- ving. JULIANADORP: Ned. herv. gem., 1" uur ds. Salm. Geref. kerk, 14.30 uur ds. J. Hartkamp, H.A. en dankzegging- Star of Hope Mission, 10 uur en 19 uur de heer Van Binsbergen, 14 uur Zondagsschool. HUISDUINEN. Ned. herv. gem„ uur ds. Salm. CALLANTSOOG. Ned. herv. gem-, geen dienst. ANNA PAULOWNA. Geref. kerk, 31, evangelisatiegebouw Breezand, ll-»0 uur ds F. Tollenaar, 17 uur leesdienst.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2