Anderhalve eeuw geleden werd HEINRICH HEINE geboren TERRA INCOGNITA door J. D. VAN EXTER De Sint sloeg - op hol DE U.N.O. IS WELKOM IN DEN HAAG even Durf ie L Een van Duilslands grootste dichters stierf te Parijs Heine en Napoleon* Heine en Duitsland. Heine als romanticus. Van B eer tot Boek VAN NABIJ EN yERRE Wij luisteren naar Maar liever in 1949 dan Vliegtuig teruggevonden volgend jaar Op 13 December 1797 werd Heinrich Heine te Dusseldorf geboren, an derhalve eeuw geleden dus. Zijn joodse ouders waren onbemiddeld. Een rjjke oom te Hamburg nam daarop de taak op zich zijn neef Heinrich een onbezorgde toekomst te verschaffen. Hij zou hem een plaats geven in de manufacturenbranche! Wat op een volslagen fiasco uitliep! Maar diepere indruk dan zijn mislukking als zakenman, maakte op de jonge dichter z'n ongelukkige liefde, die hjj te Hamburg meemaakte. Nog jaren later ver telden zijn verzen daarvan. De universitaire studie lokte Heine meer. Hij bezocht verschillende universiteiten, werd onder meer een bewonderaar van Hegel, en voltooide op 28-jarige leeftijd zijn studie met een promotie. Tegelijk ging hij over naar het Protestantisme, om, zoals hij het uitdrukte, door het doopbewijs een entréebiljet te krjjgen tot de Europese cultuur! Heine was een bewonderaar van Na poleon. Van de Franse dictator dus, die in Heine's jeugd het Rijnland, en ook Dusseldorf bezet hield. In deze voor ons wat vreemde verering stond Heine niet alleen. Immers, het was Napoleon geweest, die aan de Joden gelijke bur gerrechten had geschonken. Toch was hetdit niet alleen. Heine erkent zelf, dat hij een „Bonapartist" was. Maar, zo zegt hij er nadrukkelijk bij, ik prijs niet zijn daden, maar slechts zijn geest; niet zijn handelingen, maar slechts het genie van deze man. Heine achtte het een „kolossaal misverstand" dat Enge land zo meedogenloos vocht voor de vrijheid. De geschiedenis heeft 'ons wat ver standiger gemaakt. Wij weten intussen, dat daden en geest, handelingen en ge nie bij een dictator niet te scheiden zijn; zij vormen één onverbreekbaar, goddeloos geheel. En we zijn dankbaar, dat Engeland in Heines dagen vocht voor de vrijheid, en dat Engeland dat in onze dagen opnieuw gedaan heeft. Deze verhouding is minder gemak kelijk aan te geven. Enerzijds hield Heine van z'n land, van z'n geboorte stad, van de Rijn en van de Harz. .Deutschland hat ewigen Bestand Es ist ein kerngesundes Land." De sagen, verhalen, romances en volksliederen van zijn land hebben steeds een diepe indruk gemaakt op de dichter. En toch is het onjuist om in Heine een „echte Duitser" te zien in de zin, zoals wij thans dat woord ge bruiken. Want op de Duitsers zelf had Heine scherpe en ernstige kritiek. In een van zijn, natuurlijk verboden ge dichten, zingt hij: Noch immer das hölzern pedantische Volk, Noch immer ein rechter Winkel In jeder Bewegung, und im Gesicht Der eingefrorene Dünkel. Het politiek reactionnaire, militaristi sche Duitsland was Heine een erger nis. In 1831 heeft hij zijn land, dat nooit in volstrekte zin z'n vaderland gewor den was, voorgoed verlaten. Hij vestig de zich in Parijs en nam volop deel aan de bloeiende, Franse romantiek. Tot zijn dood toe is Heine in Frankrijk gebleven, verlangend naar de Duitse stromen en wouden, vaak ook naar de Duitse ernst; maar toch met een inner lijke afkeer van het land, dat eigenlijk geen plaats voor hem had. De vraag of het Nazi-Duitsland Heine recht heeft gedaan, behoeft wel nau welijks gesteld te worden. De Heine- waardering was in Duitsland toch al niet algemeen, 'n Paar gedenktekenen, ter ere van hem opgericht, verdwenen reeds vóór de komst van Hitier. En toen de nationaal-socialisten aan het bewind kwamen, werd de naam van Heine definitief geschrapt. Het Heine- huis te Hamburg werd het bruine huis. De Heinekamer in de bibliotheek te Dusseldorf werd gesloten. Volksliede ren van zyn hand kregen tot onder schrift: Dichter unbekannt. Neen, het is juist dat Heine begra ven ligt op het Parijse kerkhof van Montmartre._ Zijn graf zou, evenmin als zijn nagedachtenis, in zijn geboorte land veilig geweest zijn. Is het werk van Heine voor ons nog leesbaar? Kunneif ook mensen, door trokken van de geest van Oflze tijd, zijn Proza en zijn gedichten nog waarde ren? Mij dunkt, dat lukt! Maar toch zult u zich even anders moeten instel len. U zult weer moeten worden een jongen of een meisje van zo'n jaar of achttien. In die geesteshouding moet u Heine lezen. Dan zult t' hem ook waar deren. Daarvan een enkele illustratie. Een moeder en zoon, zo vertelt Heine, gaan naar de heilige Moeder Gods te Keve laar. De zoon heeft een gebroken hart. Want zijn geliefde is gestorven. Nu vragen beiden aan de Moeder Gods genezing. Deze genezing wordt ge schonken: de moeder vindt de jongen dood. Slechts in de dood vindt een ge broken liefde rust. Je moet achttien zijn om dit mee te voelen. Want onze geesteshouding is toch doorgaans een ietsje anders: Man stirbt nicht an gebrochnen Herzen. Sympathieker doet ons de ironie aan, die uit Heines gedichten hier en daar spreekt. De dichter laat zich vaak gaan m zijn dromen én fantasie. Maar de ironie roept hem tot de nuchtere wer kelijkheid têrug. De dichter keek eens over de rand van een schip in het klare water, dat onder hem voorbij gleed. Haar zag hij een hele Nederlandse! stad verschijnen, met straten, plei nen en mensen. Hij keek scherper, en rag aan een raam zitten.zijn vroe gere Hamburgse geliefde. Reeds strekt d* dichter z'n armen uit, om z'n geliefde te ontmoeten. Maar nog juist op tijd grijpt de kapitein hem vast, met de woorden: U bent gek! Liefde en dood liggen voor Heine vlak bij elkaar. Hierin steekt een die pe waarheid. Maar slechts de romanti cus blijft er bij staan, zonder terug te keren tot de zakelijke werkelijkheid. Voor de romanticus vallen de natuur en de mensenwereld ook gedeeltelijk samen. De dennen, de eiken, de bron nen leven. Ook de mens heeft deel aan dit alom vattend, goddelijke leven. Er ontstaat een droomwereld, een sprookjeswereld. En ook hier geldt: men moet zich in een bepaalde stem ming plaatsen, om dit mee te' voelen. Maar van onze tijd is het niet meer. Bergen zijn er om er overheen te trek ken, niet om er bij te dromen. Maar wanneer er slechts één lezer of lezeres is, die een werkje van Heine opzoekt om zelf te toetsen, of deze ro manticus ook voor ons nog leesbaar is, zal dit artikel z'n doel bereikt hebben. Marianne Philips: Tussen hemel en aarde UITGAVE AMSTERDAMSE BOEK- EN COURANTMAATSCHAPPIJ 1947. In dit keurig uitgevoerde bundeltje is een zevental verhalen samenge bracht, die gedeeltelijk reeds vroeger waren gepubliceerd. Nu is het steeds een waagstuk om aan gebundelde ver tellingen één gemeenschappelijke titel te geven. „Tussen hemel en aarde": wie deze goed geschreven stukken zal hebben gelezen, moet toegeven dat de algemene titel goed gekozen is. Dood en leven, tijd en eeuwigheid, schuld en vergeving, geloof en on geloof; het zijn begrippen die, hoewel zij vrijwel niet genoemd worden, toch de dragende achtergrond vormen. Een Joods gezin verwacht op de Faasavond de vader thuis; maar sol daten brengen een urn met zijn as Een schipper, die „de koningsweg" van het water bevaart, durft ook op ande re wijze „koninklijk" te handelen: hij erkent zijn schuld. Een dictator speelt met een vlieg, vijf minuten vóór hij wordt doodgeschoten. Een piccolo ver telt het Kerstverhaal in een schuil kelder. Kortom, wie een klein maar goed geschenk wenst te geven, zal in dit boekje niet teleurgesteld worden. N. Copyright R.D.P. ZEG MOET JE EENS ZIEN WIE IS DAT ER. ZIT MAAR. ÉÉN MAN DE AFDELING IK HEB DIE VENT NOOIT EER- LAAT EENS K'JKEH HE...DIE KEN IK, GELOOF IK OAT MOET DIE CHEF Z'JN! DE BCÏUTALITE.IT.. BEL DIRECT DE DE CHEF l& ZO GE ÏNTERESSEERD IN ALLE AU - TOMATEN, WELKE H'J IH HET MOTORISCH CEN TRUM ONTDEKT, DAT H'J VERGEET, DAT ZUN DA DEN NIET ONOPGEMERKT KUNNEN BLIJVEN. Men schrijft ons: Het gebeurde in een van onze vredige Gelderse dorpjes onder de rook van Zutphen in de afge lopen Sint Nicolaasweek. De Sint had zijn jaarlijkse bezoek gebracht aan de plaatselijke scholen en stond op het punt zich weer naar andere zoete en stoute kindertjes te begeven. Plotseling herinnerde hij zich dat hij vergeten had een bezoek te brengen aan het plaatselijk sanatorium waar nog steeds n aantal patiënten, grotendeels slacht offers van de afgelopen oorlogsjaren verpleegd wordt. De Sint stelde zich fluks in verbinding met zijn vertegen woordiger ter plaatse, die spontaan wou helpen de taak van de goede heili ge te verlichten. Een bereidwillige plattelander stond zijn paard af, een trouwhartige merrie op jaren en het muziekcorps toonde zich onmiddellijk bereid met passende muziek voor op luistering te zorgen. De tocht begon. Sint op zijn bruin-schimmel door twee man bewaakt, reed stapvoets sanato- riumwaarts. Op gepaste afstand volg de de muziek voorlopig enkel trom melend. Op korte afstand van de in gangspoort vond de waarnemend di rigent het tijd voor een pittige mars. Maar nu brak iets in de vernufte her senen van onze aftandse merrie. Het dier herinnerde zich wellicht vroegere gloriedagen op concoursen hippique etc. In ieder geval, het goede dier zet te zich in postuur en schoot als een geoliede pijl uit de boog weg, de ar me plaatsverv.Sint op z'n rug.Als 'n vqrige vlam zagen de omstanders Sint's rode mantel nog tussen de bomen van 't sanatoriumpark doorschieten en velen verzoenden zich met 'n vroegtijdig ein de van de plaatselijke heilige. Maar de Sint had geluk. Onze merrie vond het blijkbaar plotseling welletjes en ging weer in gematigder tempo naar de plaats van vertrek terug. Maar wat de toeschouwers daar zagen, kunnen ze slechts navertellen met van het la chen ingehouden stem. De Sint miste mantel, mijter en staf en slechts baard en witte kleed herinnerden aan zijn eerbiedwaardige uiterlijk. Maar nog was alle leed niet geleden. Met een laatste krachtsinspanning nam Sint's ros een prachtige sprong en met een sierlijke boog belandde Sint op het verlengstuk van zijn rug in het zand. Prijzen Staatsloterij 502e Staatsloterij, "5e klasse, 12e lijst. 1000.— 13306 14628. 400.— 1735 2088 5871. 200.— 4002 4844 10602 19643. 100.— 3036 4313 5585 6139 8018 10575 12283 15880 18896. 19. Waar denken jullie, dat Pim, Pam en Pom heengaan met hun krant? Wel, naar het bos natuurlijk, want daar woont meester Uil en die kan heel goed lezen. 20. Meester Uil moet hen helpen. „Ah, daar heb je Pim, Pam en Pom", roept hij, als hij de drie hondjes ziet. „Wat komen jullie doen? Willen jullie nu al naar school toe?" zegt hij lachend De positie van Jakob Kaiser, leider van de Christelijk-Democratische Unie in Duitsland, wordt wankel. Een op positiegroep onder Russische druk is bezig hem weg te werken. Deze Jacob is niet de eerste „Kaiser", die men in Duitsland weggewerkt heeft. Moskou gaat zich bezighouden met de opleiding van diplomatieke verte genwoordigers in het buitenland, die in staat moeten zijn de belangen van de socialistische staat te verdedigen. Wij hebben altijd gedacht, dat wij hier al meer dan genoeg van dje verdedi gers hadden. De vrouwelijke ge huwde telefonisten zullen vóór 1 Ja nuari 1950 de koptelefoon moeten af leggen en de diénst moeten verlaten. Het hoofdbestuur van de P.T.T. is blijkbaar van oordeel, dat gehuwde vrouwen al kopzorgen genoeg hebben. In de straten van Buenos Aires hebben duizenden mensen na zons ondergang een nieuwe heldere komeet gezien. Het feit, dat men die komeet alleen daar gezien heeft wettigt het vermoeden, dat het wel een reclame- truckje zal geweest zijn. Misschien van een nieuw restaurant, die een opwek king om te komen eten gedemon streerd heeft. Voor de rijpere jeugd zal weldra 350 ton pindakaas beschikbaar worden gesteld. Wie be denkt, dat de kaas weer in prijs ver hoogd is en dat de pinda's schreeu wend duur zijn, vraagt zich met be langstelling af wat deze pindakaas wel zal kosten. Een dienstbode in een villa te Haarlem, die alleen thuis was, kreeg bezoek van een on geveer 30-jarige man, die blijkbaar of) jr.cht naar levensmiddelen was, en haar met een revolver in de hand dwong een rondgang langs de kasten met levensmiddelen te maken. Toen de speurtocht niets opleverde verliet hij kalm 't huis. Het enige, wat hij bij deze jachtpartij gevangen heeft is blijkbaar bot geweest. Geduren de het afgelopen weekend is uit het distributiekantoor te Leiden een be drag van 25000 ontvreemd. Waar schijnlijk door een illegaal werker, die vergeten was, dat w\j niet meer in de bezettingstijd leven. Het gebouw van de Joodse Invalide is aan de ge meente Amsterdam overgedragen, dat ei een ziekenhuis in zal vestigen. Het zal dus toch voor de invaliden bestemd blijven. De onlangs ontslagen commandant van het bewakingskamp order Finsterwolde is wegens verduis tering in arrest gesteld. De gevange nen zullen wel niet veel medelijden met hem hebben. Wat gij niet wilt, dat U geschiedt HILVERSUM I, 301 m., geeft Nieuws om 7, 8, 6, 8 en 11 uur. VARA: 7,30 Or kest Billy Gatten. 18,18 Orgel. 8,40 Lichte morgenklanken. 9,30 Gra- mofoonplaten. VPRO: 10,00 Morgen wijding. VARA: 10,20 Radiofeullleton. 10,35 Liederen van G Faure, 10 55 Voor de arbeiders in de contlnu-bedrij- ven. 12,00 Faudeville-orkest. 1,00 Pro gramma van de Ned. Strijdkrachten. 1,30 „The Ramblers". 2,00 Ons Nederl lied. 2,15 Harmonie orkesten. 3,00 Het verraad der Klerken". 3,15 Men vraagt en wij draaien.... 4,00 Veertig Jaar. 4,15 Amateurs. 4,45 Om en nabij do .twintig. 5,15 Volksconcert. 8,15 Sportpraatje 6,30 Ned. Strijdkrachten. 7,00 Viool en piano, VPRO: 7,30 Voor de jeugd 7,40 Jeugdnleuws. 7,45 Uit zending voor Nederlanders in Duitsland. 8,08 Dingen van de dag. 8,15 Vlndo- bona Schrammeen. 8,45 In de balzaal 9.15 Socialistisch commentaar. 9,30 De zang van de maand December. 10,00 „Adriaan en Olivier" 10,30 Tango- I.umba-orkest. 11,15 Hobby-hoek. HILVERSUM II, 415 m., geeft Nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uul KRO: 7,30 Mor gengebed. 7,45 Gramofoonplaten. 8.15 Pluk de dag. 9,00 Ochtendconcert. 9,30 Waterstanden. 9,35 Philadelphis Symphonie-orkest. 10,00 Klein klein kleutertje 10,15 Componisten ABC, - 11,00 De Zonnebloem. 11,45 Orgel. 12.00 Angelus. 12, #3 Myra Spruit (viool). 12,30 Weeroverzicht. )2,55 Zon newijzer. 1,15 Welk boek. 1,20 Om- roep-orkest 1.40 Filmpraatje. 1.50 Gramofoonplaten. 2,00 „De Toneelkij ker". 2,10 Gramofoonplaten. 2,20 En gelse les. 2,40 Dansmuziek. 3,00 „Jon gelui" 3,15 Concert der jongeren 3,45 KRO-Kiosk. 4,00 Musette-klanken. 4,20 Volkshogeschool. 4,30 De schoon, held van het Gregoriaans. 5,00 „D« Wigwam". 6,00 Piano, 6,15 Jour nalistiek weekoverzicht. 6,30 Het elfde afontuur van „Lord Jumpatit". 7,15 Katholiek nieuws. 7,20 „Het Orkest zender Naam". 7,45 Banden die binden. 7.55 Orgel. 8,05 Actualiteiten. 8,13 De gewone man. 8,30 Wie weet hoe deze plaat heet?. 8,30 Lichtbaken. 9,00 Negen helt de klok, 10,00 Stoelen aan de kant. Het Amerikaanse vliegtuig „C 47", dat op weg van Rome naar Athene vermist werd, is in de omgeving van Balikasri (Turkije) teruggevonden. De vier inzittenden hebben zich met hun parachute in veiligheid weten te brengen. (Van onze Haagse redacteur). Als de U. N. O. nu eens ingaat op de uitnodiging, die dr. J. H. van Royen namens de Nederlandse regering heeft gedaan en inderdaad het volgend jaar haar algemene vergadering in Den Haag houdt, hoe moet dat dan alle maal? Ik weet niet of u zich die vraag heeft gesteld, maar mr. R. H. Woltjer, directeur van het -Bureau voor Vreem delingenverkeer in onze residentie, heeft dat wel en hij heeft er zich even bij achter de oren gekrabd. Weliswaar beschikt hij over een ervaren staf. die al vele malen internationale bijeen komsten heeft.verzorgd en góed ver zorgd, mag ik er als verslaggever van zo menige dier bijeenkomsten wel aan toevoegen maar die waren, hoe groot'ook soms, nog nooit van zulk een omvang, W\j zitten tegenover elkaar en be spreken het geval. „Natuurlijk", zegt hij, „als de U.N.O. hier komt en de regering draagt mij_ op alle nodige voorbereidingen te treffen, dan zeg ik bij wijze van spreken: komt in erde, excellentie! Daarmee is dan het eerste woord gesproken, maar voor het laatste gevallen is, komt er heel veel, enorm veel kijken. Buitenstaan ders hebben daar geen idee van, ge loof ik". „Waar liggen de moeilijkheden? Is het een kwestie van logies, van ver gaderruimte, van vervoer, van uitrus ting?" „In de eerste plaats is 1948 een bijzonder jaar voer ons. Daar is al lereerst het regeringsjubileum van H. M. de Koningin, dat met velerlei plechtigheden gepaard gaat. En het zwaartepunt daarvan valt juist eind Augustus, begin September. Natuur lijk zullen een deel van die gebeur tenissen zich in de hoofdstad afspe len. maar Den Haag zal zeker niet achterblijven. Er wordt nu al reke ning mee gehouden. Wij zullen er onze handen vol aan hebben!" 6000 PERSONEN. „Zijn er hotelkamers genoeg? Hoe veel deelnemers telt zo'n algemene ergadering „Als wij goed zijn ingelicht omvat ten alle delegaties b(j elkaar onge- FEUILLETON Door: HILLEGONDA VAN REENEN 6. Toen verscheen er een ander in de straat, doelloos slenterend, de schou ders opgetrokken, de handen diep in de zakken, de voeten nauwelijks op verend van het plaveisel. Zij kende deze armoedige verschijning, de lapel len van het jasjê opgezet over een borst zonder overhemd, zij kende deze fnagere, zwervende silhouet. Hij zag er meer dan armzalig uit, daar in die straat, die zich baadde in het maanlicht. Zij dacht: „Ik ben benieuwd of zij hem werkelijk de deur gewezen hebbenZij hadden het niet mogen doen!" Maar pensionhoudsters deden het nu eenmaal; zij moesten wel; pen sionhoudsters waren ook maar arme stakkerds, die de grootste moeite hadden om de eindjes aan elkaar te knopen. „Waar gaat hij heen?" vroeg Dolly zich af, terwijl zij zich jiaar buiten boog. Hij sloeg de hoek om en verdween in de zijstraat. Dolly trok haar hoofd terug en keek de kamer rond, waarvoor zij werkte en zwoegde, waarvoor zij alles over had. Als haar deur op slot was en haar gordijnen dichtgetrokken waren, heerste er hier, zelfs te midden van wanhoop en fel oplaaiende hartstoch ten, een weldadige rust. De kamer om vatte haar als in een zusterlijke omar ming. Zij behoorde er; en de kamer was van haar. Een bezit. Een tehuis, dat zij geschapen had; een plaats waar het rustig en helder was. Het eigendom van Dolly Gray. Nooit, nooit, zou zij zwak worden, nooit zou zij ruwe handen toestaan dekamer van haar vredige sfeer te beroven. Zij kleedde zich uit en stapte in het smalle bed achter het hoge oude kamerscherm „doet alsof zij een echte flat heeft, een zit- en een slaap kamer, met dat scherm! Scherm! Om je dood te lachen!" zei mrs. Glad- stone tegen haar buurvrouwen. Maar in haar ogen lag de hunkering naar een dergelijk bezit. Dolly trok de de kens tot aan haar kin op en dacht niet aan het vertrokken gezicht van Ho- ward Carrol, en ook niet aan de stij ve, ascetische geestelijke, doch aan een lange, magere jongen, met een uitdagend gezicht, met een flanellen jasje hoog dichtgeknoopt over een borst zonder overhemd!, terwijl de voorjaarsavonden koud, zeer koud wa ren en aan de weelde en de genoegens die een dergelijke jongen waarschijn lijk door eigen schuld verspeeld had. HOOFDSTUK H. De volgende ochtend ging zij reeds tijdig naar de fabriek. Zij beschouwde het als haar plicht op de afdeling te zijn, voordat het luidruchtige troepje meisjes binnenstoof. Bovendien was het een heerlijke ochtend; het leek wel April en zelfs in Whitechapel zag men hier en daar een koopvrouw met bloemen. Toen zij zich van haar mantel en hoed ontdeed, trad de oude portier, die haar al jaren kencle, op haar toe. „Morgen, Dolly. Heerlijk weer, hè? Zo'n zonnetje doet een oud mens goed." En vergenoegd wreef de oude Potter zich in zijn handen. „Ik heb een boodschap voor je," ging hij voort. „Die heer is er weer voor je geweest. Heeft ditmaal zijn kaartje voor je achtergelaten. Mijn vrouw zegt, dat hij erg beroemd is; zij leest elk ogen blik zijn naam- in de krant. Hij is een schilder, wiens werk over de gehele wereld gezocht wordt. En mijn vrouw zegt ook, dat je een grote idioot bent. Niet dat wij je hier zouden willen missen, dat niet, allesbehalve. Maar toch „Ik voel er niets voor om voor een schilder te poseren," verklaarde Dolly kort. „Ik weet veel te goed hoe dat gaat. Er woont bij ons in de straat een vrouw, die vroeger ook voor schil ders geposeerd heeft. En wat is er van haar terecht gekomen? De stakker! Ze maakt zich altijd driftig ais zij er over spreekt en waarschuwt elk meis je voor zo'n beroep. Je komt er geen steek verder mee, verklaart zij altijd." „Dolly, kind! Een meisje als jij be hoeft toch zeker nog niet aan de verre toekomst te denken! Je bent nog zo jong. Ik zou het werkelijk eens pro beren. Je behoeft je werk hier toch niet op te geven. Je zou voorlopig toch alleen op Zondag kunnen poseren om te zien of het je bevalt." „Wat heb je van hem gekregen om mij over te halen, Potter?" „Hoe kom je er bij, Dolly! Maar een meisje als jij zou het toch ver kunnen brengen. En mijn vrouw heeft mij op het hart gedrukt je te zeggen, dat je een grote idioot bent, als je het niet eens probeert. Hier heb je in elk ge val zijn kaartje." „Dat heb ik al meer gezien; houd maar, Potter." (Wordt vervolgd). veer zesduizend personen. Daarvan kunnen de Haagse en Schevenlngse hctels er een tweeduizend bergen. En drieduizend kunnen er in Noord wijk ondergebracht worden. De overige duizend zouden of bij particulieren of verder van dé stad moeten worden gehuisvest. Op Delft en. Rotterdam kunnen wij niet rekenen, dus zou Amsterdam dan in de eerste plaats in aanmerking komen. De afstand zou geen groot bezwaar opleveren. In Amerika logeerden ook velen op grote afstand". „Dat zou natuurlijk wel hoge eisen aan het personenvervoer stellen". „Ongetwijfeld", aldus de directeur van de V.V.V., „maar de Ned. Spoor wegen en de autobusmaatschappijen zijn naar mijn mening wel in staat dit vervoer behoerlijk te organiseren". „Waar zouder de vfj-^ade -ngen zich moeten afspelen? Men heeft Den Haag vooral aanbevolen als stad van het Vredespaleis", merk ik op. „Ja, maar dat gebouw heeft geen zaal, groot genoeg voor een assem- blée. De parlementsgebouwen kunnen geen drie maanden afgestaan wor den. Wel de Ridderzaal, maar o$k daarvan is de capaciteit beperkt; Ik denk aan de Houtrusthallen, maar die zijn in 1948 al tot 15 September be sproken voor een jubileumtentoon stelling. Wil de U.N.O. wachten tot wij dat gebouw in gereedheid hebben gebracht? Dat is de zeer de vraag!" „Dus u ziet de dames en heren van de U.N.O. liever niet komen concludeer ik. GEFORCEERDE TOEREN NODIG. „Ho, ho", zegt de heer Woltjes, „dat zou ik nooit willen zeggen! In tegendeel, het is een erezaak voor Nederland. Ik leg u slechts uit, dat er geforceerde krachttoeren nodig zullen zijn om alles voor elkaar te krijgen. De Houtrusthallen zouden een behoorlijke centrale verwarming no dig hebben en sommige zomerhotels, die dat nu niet hebben, ook. Zo'n as- semblée duurt een maand of drie. tot een eind in December misschien. En er' zullen, om nog maar iets te noe men. duizenden telefoonaansluitingen nodig zijn, ook al voor de vertaal organisatie. Daarvoor zouden wij de outillage moeten importeren. ,.U denkt aan deviezenzeg ik glimlachend. „Ja, ook, maar daarover maak ik mij geen zorgen. Bekijkt men zulk een enorme vergadering louter van da econonmische kant maar dat mag men bij een erezaak eigenlijk niet doen dan staan tegenover de uit gaven, die zeker enige millioenen zul len jrergen, ook inkomsten en wel in vreemde valuta. De ervaring leert ons, dat buitenlandse congressisten 30 tot 40 gulden per dag uitgeven. Voor zesduizend bezoekers, die hon derd dagen blijven, zou dat dus een achttien millioen gulden aan deviezen betekenen. Dat is een niet te versma den bedrag". „Wel, wat is uw slotconclusie?" vraag ik tenslotte. „De U.N.O. is van harte welkom in Den Haag; da* stel ik voorop. Maar als wij haar ontvangen, moeten wij het heel goed doen. want de naam van ons land is er in hoge mate mee gemoeid. Daarom zou ik het liever in 1949 of 1950 doen dan in 1948. Dan hebben wij meer tijd om de zaak goed voor te bereiden en wij zouden dan misschien kunnen beschikken over de grote congreszaal, waarin 'owei het plan-Rosse als het plan- Dudok voorziet. Beter wat later en dan heel goed dan terstond en wat minder goed. Maar hoe het zij, wij staan gereed om de hand aan de ploeg te slaan. De opdracht om een U.N.O.-vergadering voor te bereiden zullen ook wij als een erezaak be schouwen en w(j zullen haar dan dienovereenkomstig uitvoeren

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3