Amerikaans Congres neemt hulpplan aan Nederland weer mijnenvrij Laatste beroep van Dr. Beel Truman over Plan-Marshall Er werd een zware tol betaald Tuberculose-bestrijding bij het rundvee Zaterdag 20 Dec, 1947 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Redding voor vier landen 500.000 Mark voor Hitiers zoon Kerstouzzle in de bonnenlijst Voorlopige regering voor West-Java? WEERBERICHT Er is niets verloren te Londen Restaurantbedrijf protesteert Slechts vier stemmen voor handhaving Djokja voor fait accompli Nieuw biljartrecord 45|2 BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Directeur: J. Bijlsma Wrnd. Hoofdred. J. Broersen Rayonred. G. A. Dekkers 70ste Jaargang no. 7692 TARIEVEN: Advertenties: 16 et per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Abonnementen: per kwartaal 3.90 De commissie voor de toewijzin gen van beide Huizen van 't Ame rikaanse Congre* heeft een voorstel aangenomen volgens hetwelk aan Italië, Frankrijk, Oostenrijk en China 540 millioen dollar zal wor den toegewezen. Zowel de Senaat als het Huis van Afgevaardigden hebben dit compromis-voorstel goedgekeurd. AFP meldt, dat 522 millioen hiervan aan de drie Euro pese landen zal komen. Het wets ontwerp zal nu aan Truman ter ondertekening worden gezonden. Nadat de wet was aangenomen, heb ben beide huizen de zitting verdaagd, waarmee de speciale zitting van het congres geëindigd is. Het in de wet vermelde bedrag is 57 millioen dollar minder dan waar Truman om gevraagd had. Het congres komt 6 Januari weer bijeen om het plan-Marshall te be spreken. President Truman heeft op de laatste dag van de speciale zitting het Amerikaanse Congres in een 10.000 woorden tellende boodschap verzocht z(jn goedkeuring te hech ten aan het van 1 April 1948 tot 30 Juni 1952 geldende programma van 17 milliard dollar voor het her stel van Europa. Het programma, dat de definitieve versie van het plan-Marshall behe'st, omvat o.m. Verdeling van het grootste gedeelte der gelden in de vorm van schenkin gen, de rest in de vorm van credie- ten. Aanstelling van een administrateur, die in overleg met de nationale ad viesraad voor de financiële pollek over de verdeling van de schenkingen en credieten moet beslissen. Benoeming van een „algemeen am bassadeur" in Europa bij de perma nente organisatie der 16 landen. Voor aangelegenheden, die verband houden met de buitenlandse politiek, moeten instructies van het ministerie van Buitenlandse Zaken worden af gewacht. Landen, die in strijd met de voor schriften handelen, moeten van hulp worden uitgesloten. Een Maagdenburgs handelsreiziger in mottenballen heeft meer dan 500.000 Mark verzameld door een col lecte „voor de opvoeding van Hitiers zoon". De reiziger, genaamd Helmut Riegge, vond een Engels magazine, waarin foto's van Hitier en Eva Braun voorkwamen. Op één daarvan stond Eva met een bos bloemen in de ar men, er onder stond „Hitier had een zoon". Riegge leende een camera en experimenteerde zo lang, dat Eva „de, zoon van Hitier" in haar armen hield. De mottenballen dienden voortaan slechts als camouflage. Hij fluisterde zijn klanten toe: „Speciale missie, ik collecteer voor Hitiers zoon". Tegelij kertijd toonde hij de foto: Eva met het kind en Hitier op de achtergrond. „Het kind moeten buiten het bereik van de Russen worden gebracht". Het bedrog werd gemerkt door een in dustrieel te Hannover, die tot zjjn verbazing ontdekte, dat Riegge zijn doperwtjes met zijn mes at, hoewel deze zich als groqtgrondbezitter had aangediend.' De politie werd gewaar schuwd, maar Riegge vjas haar te vlug af. „Bon 030 van de bonkaarten KA, KB en KC 713 is aangewezen voor 200 gram suiker of versnaperingen, maar die bon bestaat niet. Is dat geen ver gissing?" Zo werd ons van verschil lende zijden gevraagd. Ter geruststel ling van vele huismoeders zij vermeld, dat deze bon wel bestaat, maar op een plaats zit, waar men hem niet ver wachten zou, namelijk helemaal boven aan de kaart,ongeveer in 't midden. He laas is er geen prijs uitgeloofd voor het oplossen van deze puzzle.. Lonen in het bakkersbedrijf Het College van Rijksbemiddelaars heeft o.m. het volgende bepaald: Werknemers, wier werkzaamheden op 4 of meer werkdagen per week aanvangen te 6 uur of vroeger, ont vangen een wekelijkse toeslag op hun weekloon van f 2.—. Werknemers, wier werkzaamheden op 3 of minder werkdagen per week aanvangen te 6 uur of vroeger, ont vangen een wekelijkse toeslag op hun weekloon van f^l. Deze bepalingen zijn 15 December in werking getreden. Prijzen Staatsloterij Nr. 1975, uitgeloot met een niet, met premie van f 3000. 200.— nr. 18541. De Conferentie van West-Java nam met 140 stemmen vóór, nul stammen tegen en 7 onthoudingen een resolu tie aan, waarin zij zich er vóór uit spreekt, dat in een derde West-Ja va- conferentie een voorlopige regering voor West-Java zal worden ingesteld, gebaseerd op de Status van Negara en een volksvertegenwoordiging. Zij verzoekt aan de algemene rege ring zo spoedig mogelijk het recht en het gezag, om de regering over te dra gen aan bedoelde voorlopige regerin gen en draagt aan de in deze conferentie Draagt aan de in deze conferentie aangevulde contactcommissie op om, samen met de algeméne overheid, de nodige regelingen te treffen met be trekking tot het in deze resolutie ver vatte verzoek. De min.-president dr. Beel heeft gisteravond voor Radio-Sumatra een „laatste beroep" op de Republiek ge daan. Hij kondigde aan, dat de vor ming van de federale Verenigde Sta ten van Indonesië zeer spoedig zal plaats vinden. Dr. Beel zeide o.m.: De Nederland se regering vertrouwt met U, dat ook de republiek Djogja thans daadwer kelijk het bewijs zal willen leveren bereid te zijn met U en ons tezamen de voorgenomen staatkundige opbouw mede te voltooien. Nederland wenst met U, dat ook de republiek de haar toekomende plaats in het nieuwe staatsbestel zal innemen, doch moet met U ten sterkste aandringen op een spoedige beslissing. Het zal ten zeer ste zijn te betreuren, indien dit appèl, die laatste appèl, niet werd verstaan. Ik kan hieraan moeiiyk twjjfe'en tenzij onverantwoordelijke elemen ten de boventoon zouden voeren, doch dan moet ik als mjjn overtnl- ging uitspreken, dat het de hoogste tijd is, dat deze elementen niet lan ger in de leiding waarvan zij de hoge verantwoordelijkheid dan blijk baar niet beseffen hun plaats in nemen. Dit ernstige woord heb ik gemeend te moeten spreken op dit ogenblik en van deze plaats af in de innige over tuiging welke door hetgeen wij in deze dagen hier hebben mogen erva ren nog belangrijk is gesterkt dat het ogenblik rijp is met vereende krachten dit schone land weer op waarts te voeren, een gelukkige toe komst tegemoet. (Van onze speciale verslaggever) Het Nederlandse volk mag zich gelukkig prijzen met het feit, dat tegen I Januari a.s. de Munitie- en Mijnen Opruimingsdienst van het Nederlandse leger, die kort na de bevrijding van ons land het werk van het geallieerde Bomb Disposal Command overnam, kan worden ontbonden. Deze dienst, die 2000 manschappen, allen vrijwilligers, heeft omvat, benevens 'n tijd lang 3000 Duitse krijgsgevangenen, heeft 1.300.000 landmijnen opgespoord en onschadelijk gemaakt, benevens 65.000 ton minutie, 4500 bommen van meer dan 100 kg., 100 onont- plofte V-l projectielen en een zeer groot aantal kleinere granaten. Dit werk is verricht onder vaak zeer gevaarlijke omstandigheden; 50 Nederlandse en 150 Duitse militairen hebben er hun leven bij ingeschoten, 30 Nederlandse manschappen zijn blij- vënd invalide geworden en 175 Duit sers zijn er zwaar bij gewond. Dat is tol, die er betaald ie voor het kwijt raken van de gevaren op en onder de oppervlakte van Neerlands bodem, waarvan wij nu vrijwel geheel verlost zijn. VER BINNEN DE GESCHATTE TIJD. Waren in 1945 gehele gebieden we gens mijnengevaar ontoegankelijk, thans worden alle landerijen weer be werkt. In de afgelopen zomer konden vrijwel overal de duinen, van Schier monnikoog tot Cadzand, weer door va- cantiegangers worden bezocht. Vol gens een Engelse schatting zouden er 4 a 5 jaar nodig zijn om ons land ge heel van mijnen te zuiveren, terwijl de opruiming van de achtergelaten munitie en bommen 7 jaar zou vergen. Dat thans na ruim 2 jaar en 6 maan den de mijnenopruiming zo goed als voltooid is en de munitie-opruiming voor 95 pet. geschied is, is voor een belangrijk deel het resultaat van de gevaarvolle arbeid en de geestdrift van hen, die als vrijwilliger hebben deel uitgemaakt van de M.M.O.D. en is mede te danken aan hen, die aan de ze arbeid leiding hebben gegeven. Het nog resterende werk wordt thans voortgezet door de hulpverle ningsdienst die onder het ministerie van Binnenlandse Zaken ressorteert, met uitzondering van enkele objecten, die nog door militairen zullen worden behandeld. Een groot aantal oorlogs vrijwilligers is reeds op eigen verzoek van de verbintenis ontheven, terwijl de dienstplichtige en reserve-kaders van de M.M.O.D.'in het genot van groot verlof zijn gesteld. Het overige personeel is of wordt naar andere de len van het leger overgeplaatst. Mag onze bevolking de gelegenheid vinden om te tonen, dat zij dankbaar is jegens hen, die met heel veel risico hebben zorg gedragen voor het weer bewoonbaar, bebouwbaar en bedrijfs klaar maken van talloze woningen, akkers en fabrieken. Weersverwachting tot Zaterdag avond: WISSELENDE BEWOLKING. Wisselende bewolking met plaat selijk enk^e regenbuien. Meest matige, tijdelijk nog vrij krach tige noordelijke wind. In het noorden van het land ongeveer dezelfde temperatuur als giste ren, in het zuiden nog iets zachter. Oostenrijk moet 75 locomo tieven uitleveren Van Sowjet-Russische zijde is on langs aan de Oostenrijkse autoriteiten opdracht gegeven een vijf-en-zeventig tal Oostenrijkse locomotieven als „Sowjet-Russische oorlogsbuit" aan Joego-Slavië uit te leveren. Nadat leeds 25 locomotieven naar Joego-Sla vië waren afgezonden, heeft de Bonds kanselier, dr. Figl, bij General-Oberst Sjeltof stappèn ondernomen om de op dracht tot uitlevering ingetrokken te krijgen. In de vergadering van de Geallieer de Bestuursraad is van de zijde der Westelijke mogendheden tegen de op eising der locomotieven geprotesteerd. Deblokkering blijft mogelijk Bij de uitgegeven 18e aanvullings beschikking deblokkering is in de nieuwe geldzuiveringsvoorschriften wijziging gebracht, welke het de Ned. Bank mogelijk maakt, de tot dus verre toegestane periodieke debiok kering voor levensonderhoud en stu diekosten voorlopig voort te zetten. 'Eveneens kon op grond van deze beschikking in zeer dringende geval len toch deblokkering worden ver leend aan sociale en charitatieve in stellingen. Het ligt niet in de bedoe ling aanvragen tot deblokkering voor ar dere doeleinden in behandeling te nemen. Drié jaar voor Jacquesv. To' De 17e Kamer van het Tribunaal adviseerde tejjen de tekstdichter Jac ques van Tol, leider van het „Zondag- middagcabaret" van Paulus de Ruy- ter: drie jaar internering met aftrek van voorinternering, zodat hij op 1 Octobii.' 1948 in vrijheid zal komen. Bovendien ontzetting uit beide kies rechten. Het Tribunaal nam daarbij in aanmerking, dat hij in 1944 als lid van de N.S.B. had bedankt en ver scheidene personen had voortgehol pen, die moeilijkheden met de Duit sers hadden. Zwaardere postpaketten Met ingang van 12 Januari a.s. wordt het maximum gewicht voor postpakketten in het binnenland ver hoogd van 5 tot 10 kg. Het port voor pakketten boven 5 kg. t.m. 10 kg. be draagt f,1. De maximum afmetingen blijven echter voorlopig gehandhaafd. Gisteravond heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Ge neraal George Marshall een radiorede gehouden over de conferentie te Lon den. Volgens Marshall is de vastbesloten heid van de S.U., haar greep op Oost- Duitsland op geen wijze te verslappen, een belangrijke oorzaak van het mis lukken der Londense ministerconfe rentie. Marshall waarschuwde er voor, dat er nog enorme moeilijkheden zijn te overwinnen, doch zeide tot besluit, dat men te Londen eigenlijk geen grond verloren of gewonnen heeft. „Slechts de vorm der vraagstukken en hinderpalen is veel duidelijker gewor den". „Well done Marshall" Bij zijn terugkeer in Washington hebben President Truman on zijn ge hele kabinet de minister van Buiten landse Zaken der V.S., George Mar shall, verwelkomd. Truman .schudde Marshall de hand, toen deze uit zijn vliegtuig stapte en zei (naar men meende te horen): „Mij dunkt, dat U goed werk hebt gedaan". Marshall betuigde zijn spijt over het uitblijven van bruikbare resultaten. Hij verklaarde, dat de Amerikaanse delegatie zeer sterk was en veel ar beid heeft verricht. Tegen wederinvoering van bonnen Het Nederlandse restaurantbedrijf, met inbegrip van de cafetaria's, de broodjeswinkels en de frituurbakkers, heeft zich in een door Bedrijfshoreca belegde vergadering op Donderdag 13 dezer in de Dierentuin te 's-Graven- hage, waar ruim 600 ondernemers aan wezig waren, beraden over de levens middelenvoorziening van de restau rants. De regering heeft, gelijk bekend, het voornemen "oln voor maaltijden enz. weer bonnen verplicht te stellen. Hiertegenover plaatst het restaurant bedrijf een reeks ernstige bezwaren, welke ook in de vergadering ter sprake kwamen. Aan de regering is thans voorgesteld „het bestaande stelsel van toewijzingen te handhaven omdat het verkieslijk is boven een van maaltij dencoupons, de basis 1939 voor de toe wijzingen te verbaten en de toewijzin gen niet te verminderen, doch deze in overeenstemming te brengen met de sedert 1939 opgetreden veranderingen i.i het verkeer, de te verstrekken hoe veelheden toereikend te doen zijn om een behoorlijke maaltijd te kunnen ver strekken". Een bestuursmotie, welke bij accla matie werd aangenomen, en waarin deze desiderata tot uitdrukking zijn ge bracht, besloot de vergadering. AUSTRALIë BLIJFT IN DE COMMISSIE VAN GOEDE DIENSTEN. De Veiligheidsraad heeft unaniem besloten, dat Australië lid van de commissie van goede diensten zal blij ven, ook na 1 Januari a.s., de datum waarop Australië's lidmaatschap van de Veiligheidsraad afloopt. VERDRAG TUSSEN ROEMENlë EN JOEGO-SLAVIë GETEKEND. Radio Boekarest heeft bekend ge maakt, dat Roemenië en Joego-Slavië een verdrag van vriendschap, samen werking en wederzijdse bijstand heb ben getekend. Ook Noord-Holland schaft het merken af Gisteren werd in het Gulden Vlies te Alkmaar de algemene vergadering gehouden van de Stichting „De Provinciale gezondheidsdienst voor dieren in Noord-Holland". De bijeenkomst stond onder leiding van de heer H. K. Koster uit Heer- Hugowaard, die er in zijn openingswoord op wees, hoe belangrijk het voor Nederland is, te exporteren, waarbij onze melkproducten een voorname plaats innemen, in de vorm van melkpoeder, gecondenseerde melk en kaas. Deze melk moet afkomstig zijn van volkomen gezond vee. Als men dat in het buitenland zal kunnen zeggen, zal dit onze goede naam zeer ten goede komen. Een der belangrijkste middelen om het vee vrij van tuberculose, te hou den is, zoals bekend, het merken der reagerende dieren, van welke me thode alle bestuursleden dan ook voorstanders zijn. Toch werd besloten, dit merken af te schaffen. maar in vergelijking met de huidige situatie. De heer Govers beriep zich op 25 jgar ervaring en noemde het be sluit immoreel ten aanzien van de ge hele vee-afzet. De heer D. Rempt. directeur van de dienst, lichtte een en ander nader toe waarna zich een uitgebreide discussie ontwikkelde over het al of niet af schaffen van de oormerken. De heer de Vink (Middelie) vond het handha ven bezwaarlijk, nu het allee* in Nrd.- Holland zou geschieden. Spr. trok zijn adhaesie-betuiging met de Eersteling in. De heer P. J. 't Hooft, secretaris van de Gezondheidsdienst voor Die ren te Den Haag merkte op, dat onge merkte dieren geen waarborg bieden. Dit vormt dus eemgevaar op de markt. Spr. wilde het met kracht daarheen leiden, dat actie gevoerd wordt bij de bevoegde instanties tot instelling van een landelijke bestrijding, en wel ver plicht. Thans bestaat de Rijksbestrijding niet meer. De heer Jimmink, voorzitter van de Kring Schagen van Vee-arbitrage, uit 't Zand, schaarde zich achter de heer Govers, doch steeds meer afdelingen verklaarden het met het bestuur eens te zijn, Opmeer Assendelft, Haarlem. Amsterdam. De heer de Vink wilde bij iedere aankoop laten keuren, waarop de heer 't Hooft opmerkte, dat witte certifica- 1 ten slechts zes maanden geldig zjjn, De redenen, die het bestuur tot dit beslyit hebben gebracht, komen in het kort hierop neer: In andere provincies is het besluit genomen, niet meer over te gaan tot merken van reagerende dieren, be halve in Groningen en Drente, die echter later op hun standpunt terug kwamen. Hierdoor zou dus Noord- Holland alleen blijven staan. Waar eens veel dieren in de provincie worden ingevoerd, voornamelijk uit Friesland ontstaat een ongewenste toestand, omdat geïmporteerde die ren uit andere provincies altijd on gemerkt zijn, dus geen garantie bie den, vrij van t.b.c te zijn. Inplaats van het oormerk heeft het bestuur daarom besloten tot het in voeren van een stelsel van certificaten, dat meer zekerheid biedt. Tegen dit besluit bestond oppositie, vooral bij de vereniging „De Eersteling", die zich bij monde van de heer E. Dz. Govers tegen de regeling verzette. De heer Govers betoogde, dat dit een stap achteruit zou betekenen, niet ten opzichte van de andere provincies, terwijl ^liet -reagerende dieren van een besmet bedrijf een rose certificaat krij gen, dat reeds in vier weken zijn gel digheid verliest. Verplichte bestrijding. Op een vraag uit Limmen, of er kans bestond op een verplichte be strijding, gaf de heer de Vries, advise rend bestuurslid, een technische toe lichting, waarin hij erop wees, dat an dere landen. Denemarken, Zweden, zelfs Engeland en vooral Amerika ons ver voor zijn op dit gebied. Met wer ken zijn we niet klaar, we moeten een prima certificaten-dienst hebben. De nadruk/tiient op de handel te vallen, dan pas zullen we komen tot een t.b.c.- vrije en abortusvrije veestapel. Tenslotte werd het bestuursbeleid in stemming gebracht waarbij bleek, dat drie afdelingen zich achter de heer Govers stelden, de overigen met het bestuur meegingen. Het besluit van 't bestuur werd goedgekeurd met 21 te gen 4 stemmen. Tegemoetkomingen. Vervolgens kwam in bespreking een schrijven van de gezondheidscommissie voor dieren aan de Stichting van de Landbouw te 's Gravenhage. Deze brief werd verzonden met het doel de tu berculose-bestrijding te stimuleren door de veehouders financiële voor delen voor bereikte resultaten in het vooruitzicht te stellen. In West-Nederland wordt dit systeem gevolgd door toekenning van een pre mie, niet op, maar uit de melkprijs. Dit acht de gezondheidscommissie niet billijk en wenste voor geheel Neder land een premiestelsel door een hef fing vanwege het Bedrijfsschap voor Zuivel, niet uit, doch op de melkprijs. Dit zou dan betekenen, dat de heffing wordt doorberekend bij het vaststellen van de melkprijs. De vergadering bleek accoord te gaan met de inhoud van dit schrijven. De financiële aangelegenheden wer den slechts in 't kort behandeld, waar na de directeur van de Stichting, de heer D. Rempt, een beschouwing gaf. naar aanleiding van het jaarverslag. Het werk van de gezondheidsdienst werd in deze beschouwing uitvoerig onder de loupe genomen, en door de aanwezigen met aandacht gevolgd. De noodzaak om nu eindelijk na al die mislukte onderhandelingen, na al dat tot niets geleid hebbende gepraat en na zes jaren wanorde en chaos, be ginnende bij het voet aan wal zetten der Jappen en voortdurende tot op de huidige dag tot reële opbouw van In donesië te komen, wordt nu ook door de bewoners zelf duidelijk gevoeld en naar voren gebracht. Twaalf voormannen uit niet-republi- keinse delen van de Archipel hebben een organisatie gesticht genaamd „Ko- mite Indonesia Serikat", dat zich stelt op de federaal-democratische gedachte er, samenwerking met de Nederlanders wenselijk acht. De federale basis, aldus het concept van het door dit comité opgestelde politieke program is de eni ge organisatievorm, waarbij Indonesië met zijn uitgestrekte gebieden en sterk gevariëerde bevolking krachtig kan zijn. Daardoor zal de deelstaten zeg genschap in eigen huis gewaarborgd zijn, terwijl op deze wijze door een centraal gezag, voortgekomen uit de delen der federatie, het be«t rekening kan gehouden worden met inwoners aantal der deelstaten, alsmede met de economische belangen. De toestand, waarin Indonesië op dit ogenblik verkeert is in alle opzichten nog een fase van opbouw en groei. Om deze te voltooien is samenwerking met de op dit gebied zo ervaren Ne derlandse deskundigen van groot be- lang. „Indonesië", aldus het program, „is op dit mornett noch wat uitrusting noch wat ervaring betreft in staat zich zelfstandig in de wereld te handhaven. De samenwerking met Ne derland zal bovendien de in de loop der eeuwen ontstane verhouding in cultureel-, sociaal- en economisch op zicht bevestigen. Voor de uitvoering van deze gedach ten acht het comité het noodzakelijk om zo spoedig mogelijk een centrale regering te vormen uit de georgani seerde delen van Indonesië mede met de taak de totstandkoming der Ver. Staten van Indonesië en de verhouding met Nederland in de Ned.-Indonesische Unie voor te bereiden en te organise ren. De gehele zienswijze van dit komité is gebaseerd op de in het accoord van Linggadjati neergelegde gedachten. Zij kan van veel betekenis worden, omdat hier dus een zeer nauwe toenadering valt te constateren naar hetgeen de Nederlanders voortdurend hebben ge tracht te bereiken: een Nederlands- Indonesische Unie. De Republiek van Soekarno heeft steeds naar voren gebracht in een Ver enigde Staten van Indonesië de boven toon te willen voeren. Zij wenste de hegemonie over de andere deelstaten. Dit heeft man van Nederlandse zijde niet kunnen accepteren, daar die ont wikkeling sterk in het nadeel van de andere Staten van Indonesië zou zijn. Het lijdt geen twijfel, dat de reis van de vier Nederlandse ministers, die een z.g. informatieve is, voor een niet ge ring deel er op gericht is zich op de hoogte te stellen van hetgeen zich, op initiatief van het „Komité Indonesia SerikSt" gaat ontwikkelen. Indien deze toestand zich inderdaad zó vormt als voorgesteld wordt, zal Djokja wel begrijpen, dat het met hals starrig vasthouden aan louter eigen belangen er niet komt, zal Djokja, wil het voortbestaan, zich eveneens moe ten richten op de gedachten die het „Komité" bezielt. Bovendien is daar nog de z.g. Wést-Java-conferentie, die tracht een basis te leggen voor een Westjavaanse Staat. Dit alles wijst er op, dat de ontwik keling sneller gaat, dat de lucht boven Indonesië helder wordt. In elk geval groeit hier iets dat van grote betekenis kan worden en dat wellicht spoediger dan tot voor kort werd verwacht de status van de Indonesische gebiedenszal worden vastgesteld. Djokja zal dan, wil het niet voor het fait accompli van een isolement komen ta staan, eieren voor zijn geld moeten kiezen. In elk geval staat vast dat de nabije toekomst op dit terrein verrassingen in, gunstige zin kan brengen. En nogmaals, het is noodzakelijk èn ip het belang der Indonesische volke ren zelf èn in het belang van Neder land. AD INTERIM. Gistermiddag heeft Piet de Leeuw bij de biljartkampioenschappen 45/2 zijn partij tegen Jacobs gewonnen in vier beurten met een slotserie van 373. Dit betekent een nieuw Neder lands record. Het oude record stond op zijn naam sinds het hoofdklasse kampioenschap in Apeldoorn in Januari j.L met 317. Jacobs bleef op 99 staan. Hoogste gemiddelde 89. Reuzenkerstboom in Londen De Noren hebben aan de stad Lon den een kerstboom ten geschenke ge geven. De boom is liefst vijftien me ter lang en de grootste breedte is vijf meter. Hij zal op Trafalgarsquare bij het standbeeld van Nelson komen te staan en worden gesierd met driehon derd electrische kaarsjes. Gisteren is de reuzenkerstboom in Londen aan gekomen.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1