De wedergeboorte van een marinebasis Wederopbouw vereist aller inspanning Kleine feiten N N B M N Belangrijke raadsbesluiten Benoemmcren Bijdragen tot de wederopbouw Muziek en zang Toneel en cabaret TUSSEN SCHULPENG AT EH KU1TJE Personeel- en schoolverenigingen Tub'lerende verenigingen Geestelijk leven DEN HELDER S WEDERVAREN IN 'I DERDE VREDESJAAR Het jaar 1947 is voor Den Helder een veel bewogen jaar geweest. We hebben natuurlijk alle onze persoonlijke ervaringen gehad, die ons op gezette tijden blij of verdrietig, terneergeslagen of gelukkig hebben gestemd. Soms bleef ons innerlijk onberoerd, maar er waren ook gebeur tenissen en omstandigheden, die even de aan dacht van een kleine of grote groep, of van ons allemaal hebben getrokken. Wij hebben getracht, in de kolommen van de Helderse Courant van dag tot dag een getrouw beeld van het reilen en zeilen in onze stad te geven. In dit jaaroverzicht, dat natuurlijk zeer beknopt moest zijn, hebben wij het een en ander uit Den Helder's derde vredeslogboek geciteerd. Wij gingen het jaar 1947 met optimisme in, maar aan de andere kant toch ook met een zekere werkelijkheidszin. Daardoor kunnen we op de drempel van het nieuwe jaar staande met een gevoel van dankbaarheid terugzien op hetgeen 1947 ons heeft gebracht. In het derde vredesjaar werden bestuurderen en bevolking van Den Helder voor problemen geplaatst, die misschien nog ingewikkelder en omvangrijker waren dan de vraagstukken die in 1946 om een oplossing vroegen. Het aller belangrijkste van deze problemen was wel de woningnood, die zijn stempel heeft gedrukt op het ganse leven in onze goede stad. De Marine keert terug.... maar er is woningnood. Wij wensen een bloeiend cultuurleven.... maar er is ruimtegebrek. Vrijwel geenwraagstuk is los te zien van het fantoom der huizen en gebouwenschaarste. En het is dan ook niet te verwonderen, dat ons gemeentebestuur de volle aandacht aan dit fantoom heeft besteed. Op 9 Januari werd bekend gemaakt, dat een gemeentelijke enquête inzake de behoefte aan woningen zou worden gehouden, en er ging nadien geen enkele raadsvergade ring voorbij of het woningprobleem drukte zijn stempel op de besprekingen. Het gemeentebestuur heeft hevige critiek moeten doorstaan, waarbij over het algemeen niet werd gedacht aan de onoverkomelijke hinderpalen waarvoor in het afgelopen jaar zelfs de meest actieve en goedwillende gemeentebesturen vooral in de getroffen gebieden dikwijls de beste stuurlui aan de wal. In de vergadering van 4 Maart kwam, naast het woningprobleem, ook de huis vesting der scholen ter sprake, alsmede de volksgezondheid in onze stad. Op 22 April bleek ter raadszitting, dat openbare aanbestedingen dikwijls mil der prettige consequenties met zich brengen, een punt dat ook in latere vergaderingen duidelijk naar voren zou komen. Op 20 Mei verleende de raad een crediet van zes ton voor het bouw rijp maken van Oud-Den Helder, ter wijl tevens een verbetering in de gas- voorziening in het vooruitzicht werd gesteld. Toen in de raadsvergadering van 1 Juli de begroting 1947 ter tafel kwam, bleek op de bevolking van Den Helder een schuldenlast te drukken van bijna f 200 per in woner. De begroting sloot met een tekort van ruim f 1.000.000. In dezelfde vergade ring werd een crediet verleend voor de bouw van 84 woningen in Oud-Den Helder en de Vogelwijk. De raadsleden Coen Bot (Prot.-chr.) en H. Brons (CPN) verlieten de vroedschap. In de zitting van 29 Juli werden de heren G. J. Eijlders en J- C. Rijk als hun op volgers geïnstalleerd. De vraag ,.Hoe krijgen we de bouwwerken uitgevoerd" culmineerde wel het meest in de ver gadering van 18 November, toen na opmerkingen van verschillende zijden door wethouder Van der Vaart een duidelijk beeld werd gegeven van de uiterst moeilijke omstandigheden op het gebied van de woningbouw. Ook andere vraagstukken hadden de aandacht van het gemeentebestuur. De zwarte handel, waartegen krachtige maatregelen warden, genomen. De on derwijsvernieuwing, die de sympathie heeft van B. en W. en van het meren deel der raadsleden. De moeilijkheden waarmede de visserij in Den Helder te kampen heeft en waarvoor de verbete ringen aan de visafslag waartoe op 18 November werd besloten onge twijfeld enige verlichting zullen bete kenen. De laatste vergadering in het afge lopen jaar was die van 16 Decem ber. toen de raad besloot één mil- lioen uit te trekken voor de bouw van vijftig houten ..Oostenrijkse woningen". Een wissel oo de toe- komst die men getrokken heeft om- i dat de nood daartoe dwong. 1 's Rijks schatkist en dus het Ne- derlandse volk zal daarin moe ten bijspringen. In dezelfde verga dering werd besloten tot benoe ming van een stedebouwkundige in de persoon van de heer Hor- vath. die in het komende jaa1* on der de supervisie van de heer Wie- ger Bruin zeer belangrük werk 1 in onze stad kan verrichten. Ter vervulline van de vacature van p He heer J. N. E Teune. die op 90 C April afscheid nam als directeur der I water- en lichtbedrijven. werd on 4 Maart de heer J Worp uit 's-Graven- d hage benoemd, deze kwam op 1 Mei d in functie Ter vervulling van de va- II cature van de heer J. Stoll. die oo 31 II Januari afscheid nam als administra- J teur der Centrale BoeVboudlnw werd op 22 Anril de heer G H Nieuwen- Si huis uit Zntnhen benoemd Voorts wer- N den door de raad versc>-n;'lonp nnd»r. T wiiskraoMen 70wpl voor h«t larpr als voor het middelbaar onderwijs be ul noe—d. E pp dj De algemene feest- en gedenkdagen gingen in Den Helder niet ongemerkt a, voorbü De geboorte van Prinses Ma- k'ijkc op 18 Februari werd door marine cn burgerij feestelijk gevierd. Velen zich geplaatst zagen. Ook hier stonden tekenden het felicitatie-register, dat door de Stichting 1940'45 aan de Prinselijke ouders werd aangeboden. De Slag in de Javazee werd op beschei den wijze herdacht door een kransleg- ging bij het monument „Voor hen die vielen" op 27 Februari. Op 19 April werd op de Algemene Begraafplaats het eerste verzetsslachtoffer, de heer J. Bakker, door de afdeling Den Hel der van de Vereniging van Oud-ille gale werkers herdacht. Op dezelfde-dag werd in de gasfabriek een gedenksteen onthuld ter nagedachtenis aan de slachtoffers onder het personeel. Op Zaterdag 3 Mei herdachten we geza menlijk degenen die vielen opdat wij zouden leven, waarna we op 5 Mei onze bevrijding vierden. De voorge nomen Olympische middag moest we gens de ongunstige weersomstandighe den worden uitgesteld. Het veertigja rig jubileum van de Onderzeedienst, dat in Juni te Rotterdam werd gevierd, ging in Den Helder vrijwel onopge merkt voorbij. De Koninginnedagvie- Over enkele uren wordt weer een bladzijde wou on» dunne levensboek omgeslagen, en daarom is het goed on» nog even op de inhoud daarvan te berinnen. De jaargang 19\1 van ome courant bevat feiten en gebeurtenissen, gedachten en gevoelens, die voor een deel in ons aller levens boek staan opgetekend. In dit overzicht willen wij even daarvoor de aandacht vragen. In een wille keurige volgorde, als in een kaleidoscoop, passeren zij de revue. Grillig, gelijk het leven zelf. ring geschiedde, overeenkomstig de wens van H. M., in ingetogen stijl. Het Sint-Nicolaasfeest was ook dit jaar weer een feest voor alle schoolkinde ren, terwijl de Sint ook de anderen niet vergeten heeft; zijn blijde incom- ste kon op Zaterdag 29 November ech ter wegens het slechte weer geen door gang vinden. Gelukkig heeft de bevolking van Den Helder in het afgelopen jaar begrepen, dat de wederopbouw niet alleen een zaak is voor de overheid. Ook het par ticulier initiatief kwam naar voren, teneinde een steentje bij te dragen tot een spoedig herstel op alle gebied. De Vereniging voor Vreemdelingenver keer interesseerde zich sterk voor de huisvesting van degenen, die slechts gedurende zeer korte tijd in Den Hel der vertoeven. Enkele ondernemende zakenlieden smeedden plannen voor een grootse tentoonstelling, te houden in 1948. De Helderse melkslijters sloe gen tezamen de hand aan de ploeg en besloten, tot een algehele sanering van de melkwijken over te gaan; Maandag 22 December ging de nieuwe algeme ne wijkindeling in. De radiodistributie voorziet thans reeds bijna vierduizend Helderse gezinnen van aethérklanken- langs-het-lijntje, en zij biedt sinds het najaar een keuze uit drie verschillende programma's. De Openbare Leeszaal le verde door het uitlenen van boeken en het ter lezing leggen van een schat van lectuur een zeer belangrijke bijdrage aan het culturele leven in Den Helder: helaas moest deze nuttige instelling ook dit jaar nog haar taak in een bouw vallig home verrichten. In dit verband moeten wij zeker de Volksuniversiteit noemep. die wederom door het orga niseren van belangwekkende lezingen vele stadgenoten aan zich heeft ver plicht. En dan tenslotte de Noorder Kunstkring, die door het organiseren van tentoonstellingen en lezingen ve len nader heeft weten te brengen tot de schilderkunst. Exposities van wer ken van Engel Luidinga en van Jaap Sax in het atelier „Sierkunst" hebben eveneens veel daartoe bijgedragen. Wat betreft muziek en zang kunnen we geen 'al te monter geluid laten ho ren. Inderdaad, er werd muziek ge maakt, en er werd gezongen, en dat beide zelfs op zeer behoorlijke wijze, maar het bleef allemaal slechts voor een kleine kring bestemd. De financiën zullen daarbij een rol hebben gespeeld, maar wij zijn ervan overtuigd, dat dit niet de belangrijkste rol was. Overwe gend was het manco aan belangstel ling, dat Den Helder nu eenmaal heeft voor goede muziek en goede koorzang. Wat dat betreft valt er bij ons nog wel het een en ander op te voeden. In dit opzicht hebben onze plaatselijke zang en muziekverenigingen veel en goed werk verricht, en hun komt daarvoor zeker een woord van hulde toe. Deze hulde geldt echter uitsluitend voor de verenigingen zelf, hun donateurs en een kleine groep belangstellenden uit de burgerij. Er zijn er te velen in Den Helder die in plaats van deze hulde een meewarige blik verdienen. Wij kunnen niet alle uitvoeringen vermel den. „Toonkunst", „Helders Mannen koor", „Halleluja", „Kunst aan het Volk", de „Verenigde Helderse Zangers" en „Zanglust", zij brachten op gezette tijden de schone zangkunst onder de aandacht van vele honderden dankbare luisteraars. Een bijzondere avond was het afscheid van de heer A. J. Leewens op 16 Januari, toen onze burgemeester aan de grijze mae stro mededeling kon doen van zijn be noeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ook de plaatselijke muziekvereni gingen hebben zich met ambitie van hun culturele taak gekweten. Het „Ste- delijk Muziekkorps"'. „Winnubst", „Helders Fanfarecorps" en in beschei den mate ook het muziekkorps van het Leger des Heils hebben zich van tijd tot tijd laten horen, hetzii in Casino, hetzij in de Muziektent Julianapark. hetzij op marsen door de stad. Ook de Marinierskapel bezocht enkele malen onze stad. o.a. tijdens de Militaire Soortweek en bij de aankomst van Hr Ms. ..Kortenaer", „Piet Hein" en ..Batjan". Individuele muzikale prestaties leverden o.m. de bas-bariton Lau- rens Bogtman die met orgelbege leiding van mevrouw Graaff Kamp eind Januari concerteerde in de Lutherse kerk. en de violist Willem Noske, die op 3 April met pianobegeleiding van Henk te Strake en met medewerking van het Helders Mannenkoor ten bate van de NIWIN concerteerde in Casino. Voorts memoreren wij het initiatief tot de jeugdconcerten van de Stichting „Eén uur muziek te Amsterdam, waarmede op 16 September een geslaagde proef werd genomen, die inmiddels reeds eenmaal met succes voor enkele honderden leerlingen van mid delbare scholen igerd herhaald. Wij willen ook even herinneren aan de oprichting van de Helderse orkestver eniging in October j.1., waarmede een muziekgezelschap van amateurs werd geboren dat onder leiding van de heer Herman Zaal zeer goede diensten bij uitvoeringen van serieus karakter zal kunnen verlenen. De heer Zaal is de opvolger van de heer Leewens als dl- recteur van het „Toonkunst"-koor. hij heeft zich op het „Toonkunst"-concert van 19 November van een zeer goede zijde laten zien. Zijn confrater van Helders Mannenkoor" is de heer Henk Arisz. die zich op het concert van 18 December eveneens een waardig op volger van de heer Leewens heeft be- toond. Ook de lichte muziek werd in het afgelopen jaar beoefend. Het sympho- nisch dansorkest „The Masterkeys" heeft weinig van zich laten horen, maar de „Optimisten" daarentegen wisten op het Nationaal Jazzconcours, dat in begin September in Hilversum werd gehouden, de wisselbeker 1947 te ver overen. Tenslotte vermelden wij de programma's onder de titel „Amateurs zetten hun beste beentje voor", die in het najaar door de directie van „De Roskam" werden georganiseerd. Laatstgenoemde avonden liggen ge deeltelijk op het terrein van „toneel" en „cabaret". Allereerst dienen wij in in dit verband te noemen de toneel voorstellingen, die TAVENU heeft ge- gegeven. We bewaren vooral goede herinneringen aan de opvoeringen van „Villa de Vreugd" in Februari en van „Betje regeert" in Mei. De vereniging I leed een verlies door het vertrek van haar regisseur, de heer J. Schokker, die met ingang van 1 Juni werd benoemd tot commies-secretaris ter Inspectie Invoerrechten en Accijnzen te Leeu warden. Zijn opvolger als regisseur werd de heer J. Ekkers. In Maart werd de toneelvereniging j ..Excelsior" onder leiding van de heren W. J. Sanders en Jb. Bruin, heropge richt. Zij presenteerde zich den volke voor het eerst met „Onder één dak" van Fabricius. waarvan een opvoering gegeven werd ten bate van het Monu mentfonds. Op 20 en 21 Januari hadden wij de opvoeringen van „Kinderen van ons volk" door de toneelvereni ging „Victorieklef' uit Overloon, waarmede op wel zeer sympathie ke en originele wijze door de be- Het lang-verbeide bericht, waarop wij vol hoop en vertrouwen hadden gewacht en dat blijkens onze informaties niet lang meer zou kunnen uitblijven, konden wij op 29 Juni 1947 publiceren: „De Marine terug naar Den Helder". Besloten was, alhier het Centraal Marinemaga zijn, de autopool en een marine-hospitaal te vestigen, waaruit reeds kon worden opgemaakt, dat de plannen ten opzichte van onze stad verre van ongunstig luidden. Drie dagen later werd medegedeeld, dat ook de onderzeedienst naar Den Helder zou worden overgeplaatst. Toen de Memorie van Toelichting op de Marine-begro ting 1948 verschenen was, werden meer con crete feiten bekend. Vooral ten aanzien van de Rijkswerf bleken de plannen vrij ingrijpend te zijn. Begin November hebben wij in een tweetal artikelen deze zaken belicht. Uit hetgeen zich in het afgelopen jaar tus sen Schulpengat en Kuitje heeft afgespeeld is voldoende gebleken, dat het niet alleen bij woorden is gebleven. Het Marinepersoneel hier ter stede onderging een sterke uitbreiding en ook het beeld in de haven, van binnenkomende en vertrekkende oorlogsbodems, werd veel leven diger dan voorheen. Er waren dagen, dat de havenmeester moeite had om de schepen te bergen! Het aantal vaartuigen, dat op de Rijks werf in onderhoud was, of op onderhoud lag te wachten, is voortdurend zeer groot geweest. Met man en macht is gewerkt aan de ver bouwing van de oude „Heemskerck" tot loge mentsschip. Deze „Neptunus", die circa 800 man zal kunnen herbergen, is waarschijnlijk volgend jaar Februari voor het gebruik gereed. Om streeks dezelfde tijd zal Hr. Ms. werkschip „Vulkaan", dat eveneens als logementsschip kan worden gebruikt, in de Helderse haven ligplaats krijgen. De onderbrenging van het marine personeel zal alsdan met aanmerkelijk minder moeilijkheden gepaard gaan dan op het ogenblik. MUTATIES. Op 30 Januari van dit jaar werd het ma rine-commando door kapitein ter zee J. C. d'Engelbronner, die was benoemd tot Hoofd van de Admiraliteitsdienst te Batavia, overgedragen aan kapitein ter zee I. W. Reynierse. Met ingang van 17 April werd de chef-staf, kapitein-luite nant ter zee D. J. A. Westerveld, benoemd tot chef-staf van de Commandant-Zeemacht te Den Haag. Zqn opvolger, de luitenant ter zee der le klasse A. C. M. de Neeve, heeft dienst gedaan tot Vrijdag 5 September, toen hij het commando overnam van Hr. Ms. „Johan Mau- rits van Nassau". In zijn plaats werd de kapi tein-luitenant ter zee D. J. Kommer tot chef staf benoemd. SCHEPEN IN DE HAVEN. Het eerste „grote" oorlogsschip, dat onze 'iiven binnenvoer, was Hr. Ms. „Van Kina- bergen", die bij de Rotterdamse Droogdok Maat- Van allesoverheersende betekenis voor de toekomst van Den Helder was het ministe riële besluit, deze stad weer te maken tot de eerste marinebasis van ons land. Uit hetgeen zich in het afgelopen jaar tussen Schulpengat en Kuitje heeft afge speeld in bijgaand artikel memoreren wij daarvan hft een en ander moge blijken dat de gevolgen non deze beslissing niet zijn uitgebleven. schappij een grote beurt had gekregen en op 24 April in de Helderse haven meerde, opgewacht door een flinke schare belangstellenden. Minder opzien baarde de „thuiskomst" van de „Schor pioen" op Zondag 18 Mei, wat in militair op zicht ook een heel onbelangrijk feit was, maar dat de liefhebbers van traditie, historie en ro mantiek toch wel iets te zeggen had. Hr. Ms. „Vulkaan", het van de Engelse marine overge nomen werkschip van bijna 10.000 ton, kwam op 21 Mei in de haven. Vier weken later keerde Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau" huiswaarts van een langdurige „goodwill-trip" in de West- Indische en Zuid-Amerikaanse wateren. Dat alles kon zo'n beetje als de inleiding worden be schouwd tot het eerste grote feit voor Den Hel der: dê thuisvaart uit Indië, rechtstreeks naar Nieuwediep, van Hr. Ms. torpodobootjager „Kortenaer". Het was niet te verwonderen, dat de Helderse bevolking deze bodem een grootse ontvangst bereidde. Het Prinselijk gezin was aanwezig en ook de marinierskapel garf acte de présence. Op 23 Juli vertrok de „Van Kins- bergen" naar de West en op 26 September keer de Hr. Ms. „Piet Hein" uit de Oost terug. Op 8 October kreeg Hr. Ms. artillerie-instructieschip „Jacob van Heemskerk" voor enige maanden ligplaats in de haven. Op 29 October liep de Franse onderzeebootjager „Spahi" met machine- schade binnen. Op 19 November arriveerde Hr. Ms. korvet „Batjan" uit de Oost. Eind Novem ber werden acht voormalige Duitse mijnen vegers in de Helderse haven door de Neder landse marine overgenomen. HET INSTITUUT. Een historische dag voor het Koninklijk Instituut was de 14e April, toen in een grootse plechtigheid de vlag van het troepentransport schip „Marnix van Sint Aldegonde" de eerste vlag, die door de geallieerden op het vasteland van Europa was geplant aan de mast van Van Speyk gehesen werd. Op 18 September werden honderd nieuwe adelborsten geïnstal leerd. Eén der leraren van het Instituut, de xapitein der mariniers A. F. van Velzen. ontving op Maandag 6 October te Amsterdam uit han den van Z.K.H, Prins Berahard de Militaire Willemsorde. Op 1 November bezochten twintig Braziliaanse adelborsten het Instituut. Woens dag 3 December meerde te Rotterdam Hr. Ms. „Van Kinsbergen", met aan boord de „looie verrader", dié door 4 sergeants-adelborsten te Willemstad aan de fa. Maduro was ontfutseld. Vrijdagavond 12 December werd het tweede na oorlogse Assaut gehouden. BERGINGSWERK. Vrijwel het gehele jaar door werd in de haven gewerkt aan het opruimen van wrakken. In de havenmond lagen een dozijn wrakken, die door de bergers successievelijk werden geruimd. Het laatste wrak was dat van de onderzeeboot „O 11", dat op 10 December werd gelicht, maar dat helaas ter elfder ure een mensenleven eiste. De havenbodem is thans vrijwel geheel van on gerechtigheden gezuiverd. LILIAN c.s. Vlak vóór de barre winter goed bego* door te zetten, kwam het Deense stoomschip „Lilian" ons met een stranding verrassen. Op 11 Januari kroop zij op de gronden voor Huisduinen en zij kroop tevens in de kolommen van de Neder landse persDit enfant-terrible der zee werd na verscheidene vergeefse pogingeq, op 24 Ja nuari vlot gebracht. Precies twee maanden heeft zij nog in de haven gelegen, gekluisterd door het ijs, en toen vertrok zij naar haar thuis haven Esbjerg. De vrijwel even grote Noorse stomer „Hertha" probeerde op 12 Maart de „Lilian" te imiteren, maar zij wist het tegen de kracht van de sleepboten niet langer dan twee dagen uit te houden. Beide strandingsgevallen bezorgden natuurlijk werk aan onze „Dorus Rijkers die in de loop van het jaar nog ver scheidene keren moest uitvaren. Van grote betekenis voor de scheepvaart was het ten anker gaan van het lichtschip „Texel" op de plaats van de MG-boei, op 28 Maart. Wellicht is het aan haar aanwezigheid te danken, dat strandingsaffaires gelijk die van de „Lilian zich niet hehben herhaald. VISSERIJ. Elders vermeldden we reeds de vi3afslag- perikelen. Ongetwijfeld hebben deze mede het teruglopen der omzetten aan de afslag veroor zaakt. Werd in 1946 aan de Helderse visafslag voor ƒ1.292.586 omgezet, in dit jaar bedroegen de totale besommingen ƒ1.015.700. Andere oor zaken voor deze neergang waren de strenge vorst gedurende de maanden Februari en Maart en voorts het feit, dat de visprijzen in 1946 ho ger waren dan in 1947. Besluiten wij dit over- zicht-in-scheervlucht met de vermelding, dat de Helderse vissersvloot op 25 April een belangrijke uitbreiding onderging door de iifciiensts' 1'i-ig van de hypermoderne motorlogger „Drie Gê- broadersvan de Geta, Stat, Medio Januari werd uit de gezamenlijke besturen der buurtverenigingen de stichting Ne Helderse Gemeenschap" geboren, icelke tot taak kreeg de viering der nationale feest en gedenkdagen voor te berei den. Op de geboortedag u. Prinses Marijke trad de Jodelclub Kei- ringen" in Casino op voor de N.R.V. Begin Maart werd de Politie post Spoorgracht weer open gesteld. In de laatste week van April werd in het bedrijf van de N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. een grote grafische tentoonstel ling gehouden, die meer dan drieduizend bezoekers trok. Medio Juni bezocht het circus JUikkenie-StrassburgerDen Helder ten plezier e van bijna twaalfduizend mannen, vrou wen en kinderen uit stad en omgeving. Eind Juni werd een Helderse afdeling opgericht van de Ne derlandse vereniging van ex- politieke gevangenen uit de be zettingstijd". In het kader van de WFA- uitwisseling bezochten eind Juli wederom enkele Helderse jon gens en meisjes „good old England". Het voorgenomen tegenbezoek kon door omstan digheden niet doorgaan. Met ingang van Zaterdag 95 October werd een „centrale dokters-telefoon" ingevoerd, en tevens een weekend-dienst voor de artsen. Op de „Wereldspaardag" 31 October werd door 57S personen een totaal bedrag van ruim f 35.000 bij de Helderse Nutsspaarbank ingelegd. Op hl November werd burge meester G. Ritmeester als be schermheer van de ,Jiand Ne derlandIndië" geïnstalleerd. Eén der urnen, die op 13 Dec. in de Nationale Cenotaaf te Amsterdam werden bijgezet, bevatte aarde van Fort Oost- batterij, de Rijkswerf en het terrein achter de Wilhelmina- straat. volking van Vierlingsbeek dank gebracht werd voor de mooie re sultaten van de glasactie die in 1946 werd gehouden. Van de toneelavonden, die door da Casino-directie werden georganiseerd, noemen wij de opvoeringen van „Men senroof" door het gezelschap van Her man Bouber op 2 Februari en de op voering door hetzelfde gezelschap van „De Commensaal" ter gelegenheid van het 40-jarig toneel-jubileum van Bou ber, op Maandag 3 November. Ook heeft het ABC-cabaret dit jaar Den Helder weer bezocht. Op 21 April brachten Corry Vonk en Wim Kan de revue „ABC kijkt om", waar over we jammer genoeg geen al te gunstig geluid konden laten horen, en op 8 November terwijl ten raadhui- ze de uitvoering van de bouwwerken werd besproken volgde „Salto Mor- tale". Een andere cabaret-avond in Casino verzorgde het „Theater Ple zier" op 12 Januari. Wanneer we nu de opvoering van Santa Lucia" door „De Lyceïst" van medio November in herinnering roe pen, dan zijn we meteen aangeland bij de artistieke verrichtingen van schooi en nersoneelsverenigingen. ..De Lyceïst" heeft daarbij wel het hoogst gegrepen, echter het zij tot haar ere gezegd niét t e hoog. De andere verenig gingen, „De Postiljon", „Elgawa", „Debo" en de verenigingen van RHBS, Ambachtsschool, Zeevaartschool en derzelver zusteren zochten het meer ln het luchtige genre, en wij moeten ver klaren dat wij al deze avonden met ge noegen hebben bezocht, niet alleen om het gebodene, maar ook om de blij moedige sfeer die de avonden van jongeren steeds kenmerkt. Ook verscheidene buurtverenigingen organiseerden gezellige avonden voor hun leden, de één wat meer geslaagd dan de ander, maar zij allen legden toch een contact tussen de bewoners van één en dezelfde buurt. Memoreren wij in dit verband ten- slotte nog de toneelavonden van de „Fryske Krite Gysbert Japicx" en de oprichting van een Groninger Vereni ging in begin November. Sommige avonden droegen een spe ciaal karakter, omdat de uitvoerende vereniging daaraan een jubileumvie ring had verbonden. De hengelsportvereniging „Den Hel der" vierde op 15 Maart haar ^K-ja rig bestaan door de opvoering van de revue „Wat nou weer"; de vereniging werd met een vaandel verrijkt. De gymnastiekverenig, „Oefening Kweekt Kunst" herdacht op 22 Maart haar 65- jarig bestaan, welk feit in grootse stijl werd gevierd. Het dansorkest ..De Optimisten" organiseerde ter gelegen heid van zijn 10-jarig bestaan op 19 April een grote jubileum-show onder de titel „Kaleidoscoop". De postze gelvereniging „Helder" hield op 1 en 2 November een tentoonstelling ter ge legenheid van haar 25-jarig bestaan. De pluimveevereniging „Den Helder en Omstreken" tenslotte organiseerde op 25. 26. 27 en 28 December een grote nationale tentoonstelling ter gelegen heid van haar 25-jarig bestaan. De derde predikant der Nederlands- hervormde gemeente van Den Helder, ds. J. W. de Hoest, preekte op 20 April zijn intrede in de Nieuwe Kerk. na be vestigd te zijn door ds. H. A. Enklaar, die daarmede na een jaar zijn opvol- Oteraudg sagtaa 3h

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 4