Terugblik V jpr9 Vervolg Jaaroverzicht Den Helder OP EEN VRUCHTBAAR JAAR G*J begeeht „Skoghaus'wrak gevonden Ideëel werk Aan onze soldaten PERSONALIA Van hst witte doek Onderwijs Ongelukken en branden In de vrije tijd Niet vo lledig Anna Paulowna in 1947 Bekende SekrifleHjke Cureue OOR SPOORKAARTJES Cl TUIIVC ?a,,a9* en Nieuwjaarwens uit Palembang wenst allen een 1948 Den Helder. Doktersdienst de prijzencommissie ger in de gemeente zag binnentreden. Met ingang van April was reeds in de Nèd. Herv. gemeente tot geestelijk en maatschappelijk werkster op het ter rein der gezinszorg benoemd mej. J. M. D. Zijtveld. Op 21 Sept. nam ds. J. A. Quak afscheid van de Neder lands Hervormde Gemeente wegens vertrek naar elders De Gereformeer de Kerk ontving haar tweede predikant door de bevestiging van ds J. Hart kamp op Woensdag 28 Februari. De P->ptisten-gemeente kreeg een vaste voorganger in de persoon van de e- angelist F. Hofhuis, die in Maart tot r'onier-evangelist voor Noord-Hol! and vos benoemd. Tot consulent van de Doopsgezinde gemeente werd In Octo- b"'- aangewezen da. A. P. Goudsbloem vnn Wieringen. Op 26 October was het 80 jaar geleden dat de Lutherse Zondagsschool te Den Helder werd op- pTicht. Binnen het kader van de notie voor een Gereformeerd Jeugd huis werd medio November een grote h-rar gehouden in de Rehobothkerk. Door het Interkerkelijk Overleg werd vnn 19 tot en met 25 October een ge- v os week gehouden, waarin bijeenkom sten wérden belegd voor de jongeren, voor de rijpere jeugd en voor volwas senen. De Rooms-Katholieke jeugd leidde op 31 Maart de Stille Week in door een indrukwekkende opvoering van het „Passiespel 1947". Uitgaan de van de „Youth for Christ"-bewe- p'tvg werd op 4 Juni een drukbezochte „Rally" gehouden in de Bethelkerk. Het Leger des Heils zag op 13 Novem ber een ideaal vervuld toen onder gro te belangstelling de geheel gerestau reerde en vergrote zaal in gebruik kon worden genomen. Op 2 December bestond de Christelijk Gereformeerde kerk te Den Helder veertig jaar. Wanneer we een enkele opmerking maken over het werk op ideëel gebied dat in het afgelopen jaar in Den Hel der werd verricht, dan denken we in de eerste plaats aan het NIWIN-comi- té, dat zich met grote activiteit gekwe ten heeft van zijn taak, ook in Den Gelukkig nieuwjaar 1948. Voor jullie een groet Uit ons wachtende land Dia hoort tot de kern Van ons Hollands verband. Soldaten! daarginds in de tropen. Je ging van ons heen En zo ver over zee Je droeg in je hart Een herinnering mee Hoe ook je toekomst mag lopen! Je weet, dat wij kijken Naar wat er geschiedt, Naar wat er herleeft Op ons Indisch gebied Door jullie, vervuld van je pliehten. Nog weifelt het heden, Bewolkt ia de lucht, Nog klinkt door de Tropen Een woelig gerucht» En blijft er een taak te verrichten. Soldaat in Let Oosten Waar of je ook bent Jij, die toch het hart Van je Nederland kent, Sta pal en kijk uit naar het Westenl Dt kern van ons volk Leeft geheel met je mee, Al ben je ook mijlen Ver weg over zee, Wij denken zo vaak Aan je wel en je wee. Want jullie behoort tot de beeten! Mevr. V., Den Helder. Helder een band te leggen tussen de bevolking en de jongens overzee. Uiteraard waren in een stad als Den Helder banden als deze aanwezig, maar niettemin heeft het NIWIN-comité vruchtbaar werk kunnen verrichten. Op tal van avonden werd dank zij de medewerking van verscheidene verenigingen, instanties en particulie ren. geld bijeengebracht, waarvan o-a. lectuur en muziekinstrumenten voor j de jongens Op afgelegen posten in de Oost konden worden gekocht. De NI- WIN-uitvoering door Willem Noske e.S. vermeldden wij reed*, er werd ver der een bridge-drive. een bal-masqué, en meer dan e*n toneelavond ten bale van de NIW'N gegeven. De Kerstpak- kettenaetie. die begin November wérd re-loten, leverde f S»*") n->. waarvan 773 pakketten naar de Oost konden worden verzonden De R:;k*werf had hierin een belaneri'k a*"deel. want de landswervers zorgden met elkaar voor 227 pakketten! Op 7 Februari wed in D-n Helder een afdeling op"»ericM van d» «tichting „Humanitas". die st"'tn oi financieel en moreel gebied wil bieden aan de groep der buiten-kerkelliken. Ieder die zich wenste op te geven als ge zinsvoogd of werk wilde verrichten op het gebied der recla»-ering. en ook zij die hulp behoe'd-n i-onden zich opge ven bij de heer W. F. Touwrier. De la Reystraat 2. De Helderse afdeling van de Unie van Vrouweliike Vrijwilligers verraste in samenwerking met het comité van de vereniging „Beetr?:" t*«- -<■! eenheid van de geboorte van Marijke de gezinnen waar on 17. 18 en 19 Fe bruari een baby g»bn-?o w?s„ met een pakket kleertjes en een enveloppe met inhoud. De kas van de UW werd o.m. versterk door de onbm--!<•' van een speciale vertoning van de film ..Mrs. Miniver". Van de gehouden collecten noemen wij de inzameling op Anjerdag (30 Juni! en de Emma-bloemcollecte op 30 Augustus, welke laatste de somma van f 1457.24 opbracht. De acties voor het Fonds tot oprichting van een ver- zetsmonument leverden met elkander rond f 10.000 op. Eind December werd der traditie getrouw door enkele post- ambtenarea propaganda gemaakt voor de Kinderzegelactie. Vermelden wij tenslotte nog. dat door de bemidde ling van ..Japi" en „Liefdewerk Oud Papier" geld voor liefdadige doelein den kon worden bijeengebracht. Wij vermeldden in de vorige alinea reeds de opvoering van „Mrs. Miniver". Ook de belangwekkende film „Jongensstad" werd voor een ideëel doel vertoond, n.1. voor het Monument fonds. Van de andere goede films, die gedurende het afgelopen jaar in „Tivo- li" en de „Witte" werden gedraaid, noemen wij „De zevende sluier" en „De slag om Arnhem", beide in Janu ari, „De dictator" en „Les Enfants du Paradis" in September. „Een zaak van leven en dood" en „De witte klippen van Dover". De Tivoli-directie heeft zich met de opvoering van de Faveur-revue „Zo uit de lucht" op 8 Juli, evenals ruim tien jaar geleden tijdens de kermis- week, buiten het terrein van de film begeven. De Casino-directie daarente gen begon omstreeks dezelfde tijd smalfilmvoorstellingen te geven, waar toe de vereniging „Cultura" in het le ven werd geroepen. Wij releveerden boven reeds de be noeming van verscheidene leerkrach ten voor gemeentelijke onderwijsin stellingen. Ook voor het bijzonder on derwijs werden tel van onderwijzers benoemd. Van groot belang voor de toekomstige voorziening in het gebrek 31 Januari: J. J. de Boer. hooM ran h«t Streekbureeo roor de Wederopbouw, op «7- jarige leeftijd overleden. 23 Januari: P van Btrijan. 40 Jaar in dienst van da N V. Drukkerij v b. C. de Boer Jr. 31 Januari: J. Timmerman, eoutrolaur bij Sociale Zaken, met peneioen. 8 Februari: A Abbenes. bngadier van politie, op «3-jarige leaftijd overladen. 18 rebrueri: K. Weitering, dlrecteur-eigenaer van Hotel Bellevue, op 83-Jarige leeftijd overleden. 1 Maart: P B Plasmeyer. technicus voor bet rak natuurkunde op het Koninklijk Inetl- tunt, viert zijn 40-jarig jubileum. 1 Maart: W Bruin, straatmaker bi) de gemeente, 40 Jaar In dltnet: hU verlaat de dienst met peneioen. 1 Maart: Maj. A. Klngma benoemd tot directrice ran de Vakeehool voor Meisjee. 27 Maart: Kapitein-luitenant ter zee J. H. Coolhaae op SS-Jarige leeftijd te Alkmaer overleden 3 April: P. Catshoek, 28 Jaar in dianet van de N.V. Drukkerij v.h. O. de Boer Jr. 8 April: A H Rijkers, baas van de schilderewerkplaata der Rijkswerf, viert etjn ruden Jubileum. C Dienaar, opoichter bij da Magaziinadienst der Rijkswerf, Tiert »ün (ouden jubileum. 1 Mei: J. J. Lè'.iveM, 40 jaar bij de Water- en Lichtbad rij ven. 1 Met: P J. Pahrenhoret. commandeur der zeilmakers, K Dizeel. zeilmaker, C J. Tompot, calculator, en A. Schrter, satmeeater, 40 Jaar la dienst bij de Rflki- werf. 1* Mei: Paitoor H. J M M. Allnk, oud-vfootaalmoesemer, op 81-Jerige leeftijd te Amsterdam overleden. 14 Juat: P Geus. bedrijfsleider bi) de fa. gebr Meyer, 28 Jaar ln dtenet. 15 Juni: dokter E. Loesbefg op 50-jarige leeftijd overleden. 30 Juni: Preek Been, oud-redder en Strandvonder, op 74-jarige leaftijd overladen 1 Juli: C R Kruk, chef-tekenaar, O. R. Heringa, commandeur der kopersltgers, T Nieuwbuurt. voorinan-ketelmaker. W de Boer, machine-bankwerker. p J van Leuvenatebn. voorman-modelmaker. J de Boer, smid-vuurwerker, P O. J. Ve- renborst, scheepmaker, O. de Weever, scheepmaker le kltsse. w I. Prenkfort. artillerie-werkman, en O. Lutlt. koperslager, 40 jaar ln dienst bij de Rijkewerf. 1 Juli: A. M. Bels. gemeentebode, met pensioen 1 Juli: H de Buzser benoemd tot tnepecteur van politla. 10 Juli: c. J. van der Olessen, oud-kantonnler der RUkewateritaat, *0 jaar. 13 Juli: Preek Kwast, oud-redder, op 70-Jarlge leeftijd overleden. 37 Juli: R. Klap, hoofdagent van politla, op 54-jarlge leaftijd ovarleden. 35 Augustus: J. v. d. Burg. rangeerder, 33 Jaar ln dlenit van de Nederl. Bpoorwegan 23 Augustus: gedenkteken onthuld op het graf van Rein Boofatrd. 30 Augustue: mej. Könlg, 35 Jaar verkoopeter bi) Vroom en Dreeetnenn. 31 Augustus: P. Stam, hoofdagent van politie, verlaat de dienst met pensioen. 9 September: ds. B. van der Werff. emeritus-predikant der Oereformeerde kerk van Amsterdam-West. en oud-predikant van de Gereformeerde kerk te Den Helder, op 75-jarige leeftijd overleden. 20 September: A. A. P. Snel, handzetter bij de N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr.. Op 60-jarlge leeftijd overleden. 5 October: Dirk Bot, oud-redder, 80 Jaar. 7 October: R. Eelman, motordrijver van dé „Dorua Rijker»", verlaat de dienst der N.Z.H.R.M. 13 October: H. c. M. Nypele op 67-jarige leeftijd te Amsterdam overleden. 10 October: R. Smit, 38 jetr in dienst van de N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr 30 October: W. Boelens op 80-jarige leeftijd te Haarlem overleden. 31 October: M. Ekkers, chef van het goederenkantoor der Nederlandee Spoorwegen, op 49-Jartge leeftijd overleden. 31 October: mevr. D. W. Kulper-Bödeker, ambtenaresse van de kinderpolitie, verlaat ds dienst. e November: dr. J. Suys door de Amsterdamse gemeenteraad benoemd tot hoogleraar 1 aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. 13 November: A. Lokkers, 35 Jaar bU Openbare Werken. 17 November: het echtpaar A. Ran-van Elburg, belde geboren te Den Helder, vieren op Texel hun 50-jarig huwelijksfeest. 2g November: B. J. Lorette, oud-secretarie der Nederlandse relsverenigtng afd. Den Helder, op 67-jarige leeftijd overleden, t December: het echtpaar J. Schenk-Prlne, Cronjéetraat 7, 00 Jaar getrouwd. 15 December: mr. J, Blanken benoemd tot hoofdinspecteur van politie. 3i December: D. M. Mos, vriend en raadsman der blauwe zeeridders, op I2-Jarige leef tijd overleden. 31 December: Brigadier A. Allaart, hoofdagent E. Baarde en hwifdagent H Streutker verlaten de politiedienst met pensioen. tronen. Medio Januari werd in de Visbuurt de IJsclub „De Jutter" op gericht. Eind Januari hield de Hel derse Concours Commissie een grote postduivententoonstelling. Op 29 Maart bestond de wandelsportvereni ging „De Zilvermeeuw" 25 Jaar. Eind Maart werd de voetbalvereni ging „Atlas" ontbonden. Eind Maart verliet mr. J. W. Julian. trainer van de voetbalvereniging „Helder", onze stad. Het eerste elftal van zijn ver eniging wist begin Mei door met 21 van „De Meer" te winnen, het kam pioenschap in zijn afdeling te verove ren. Op Hemelvaartsdag <15 Juni) werd Frans Trap bekerwinnaar van de wedstrijden van de watersportvereni ging „Helder-Willemsoord-Nieuwe- diep". Van 21 tot en met 28 Juni hadden wij de Militaire Sportweek. Op 19 Juli werd hier ter stede een schitterend geslaagd tumfeegt van „Hollands Noorderkwartier" gehouden. Begin Augustus legde C. C. J. Leib- brand na langdurige strijd beslag op do titel van plaatselijk damkampioen 1947. In dé derde week van Augustus slaagden 130 stadgenoten voor het zwemdiploma. - Op 1 Sept. organiseer den „De Bruinvissen" 'n goedgeslaag de haven- en Marsdiepwedstrijd. Op 15 Sept. werd J. Wiiker schaakkam pioen van Den Helder. Als sluitstuk van het athletiekseizoen 1947 organi seerde de HAV op 20 September een schooltournooi met 500 deelnemers. Begin October werd O. Snelten kam pioen biljarten. Op 4 October be stond de Helderse boksclub ,.De Hing" tien jaar. Helaas moeten we in dit jaaroverzicht melding maken van enkele ernstige ongelukken en branden, die voor een wijle de gemoederen in beroering heb ben gebracht. Wij zullen de meest schokkende gebeurtenissen ln chrono logische volgde even in de herinnering terugroepen. aan onderwijskrachten mag de weder oprichting van de Helderse Kweek school voor onderwijzers en onderwij zeressen worden genoemd, welke zich tot nu toe in een bevredigende aanmel ding van leerlingen mag verheugen. Sterker nog dan de personeel- schaarste zette het chronische ge brek aan rnimte zUn stempel op het Helderse onderwijs. Vrijwel geen enkele onderwijsinrichting in Den Helder bleef voor moeilijkheden betreffende de onderbrenging ge spaard. Helaas is uitkomst uit de- deze nood in de naaste toekomst nog niet te verwachten. Door het aankopen van barakken wordt ge tracht zo spoedig mogelijk eniger mate in de behoefte te voorzien. De school, die wel het meest het slachtoffer is geworden van de ruim tenood, is de Ambachtsschool. Deze school moest nog steeds ondergebracht blijven in verschillende gebouwen, welke decentralisatie uiteraard het on derwijs niet ten goede kwam. Dat niet temin de resultaten zeer gunstig wa ren, bewijst dat met élan en doorzet tingsvermogen belangrijke struikel blokken overwonnen kunnen worden. Op 1 October vierde deze school haar veertigjarig bestaan, terwijl tevens de directeur, de heer A. Smit, zijn veer tigjarig jubileum vierde. Ter gelegen heid van dit feit werd hij door H. M. de Koningin tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau benoemd. Dat ook het particulier initiatief in het afgelopen jaar in Den Helder tot uiting kwam, wordt bewezen uit het feit, dat de in September geopende cursussen voor kappers en toekomsti ge MTS-ers, de middenstandscursus en de in October geopende schilderscur sus, zich in een gezonde belangstelling mogen verheugen. De besteding van de vrije tijd is in Den Helder geen probleem. Van vele kanten hoorden wij in het afgelopen jaar de klacht, dat men hier niet voldoende „uit" kan, waarmede men dan bedoelt dat hier verhoudingsgewijs weinig be langrijke toneelgezelschappen ko men. Het nijpend gebrek aan een zaal waar omstreeks duizend per sonen een plaats kunnen vinden, is daarvan één dér belangrijkste oorzaken. Voor uitingen op muzi kaal en ander artistiek gebied be staat in Den Helder aan een der gelijke grote zaal een minder ern stige behoefte. Voor „import" op dit gebied is de interesse steeds gering. Anderzijds menen wij, gezien de erva ringen in het afgelopen jaar, te kun nen verklaren dat men in Den Helder niet met zijn vrije tijd verlegen be hoeft te zitten. We kunnen in vereni gingsverband allerlei sociaal werk doen en we kunnen ons in vereni gingsverband ontspannen. Wij belich ten hier in het kort even de sport. Van groot belang voor de sportbe oefening in Den Helder was de op richting van de Sportraad op 17 Sep tember, nadat sinds 15 Augustus daar toe de nodige voorbereidingen waren getroffen. Aanvankelijk zouden bij de ze Sportraad alleen kracht- en veld- sportverenigingen kunnen worden aan gesloten, maar later werd de deelna me ook opengesteld voor andere ver enigingen met een sportieve inslag. Van de belangrijkste feiten op sport gebied vermelden wij de volgende: Op 3 Januari speelde dr. Max Euwe een simultaan-séance aan 40 borden, waarbij hij 36 koningen wi»t te ont- Buitenhaven de 42-jarige W. War hout uit Maassluis, kok-machinist van de bok „Grutto". Vermelden wij tenslotte nog het gro te aantal schoorsteenbranden, welke al le door het snel ingrijpen van de brand weer in de kiem konden worden ge smoord. In dit verband memoreren wij de reorganisatie van de brandweer, waartoe op 4 Maart door de gemeen teraad werd besloten, en waarbij het commando over de brandweer werd opgedragen aan de heer K. Rijpma. commissaris van politie. Op 2 Augustus werd de Helderse brandweer achtste in de ranglijst der 500 korpsen die had den deelgenomen aan de landelijke brandweerwedstrijden. Op 9 Januari werd A. Verschoor ern stig gewond bij een bedrijfsongeval op de gasfabriek. Op 17 Februari werd de 10-jarige Jan A. uit de Tuinstraat dodelijk gewond bij het spelen met brandende petroleum. Op 13 Maart deed zich een geval van kolendampvergiftiging voor in een noodschoollokaal aan de Kerkgracht, gelukkig zonder ernstige gevolgen. Op 27 Maart brandde aan de Jan Verfailleweg een bewoonde klppen- boet af. Op 3 April moesten wij berichten, dat het 8-jarige meisje De G. te De Kooy bij een aanrijding dodelijk werd gewond. Op 1 Mei werden drie kinderen ernstig ge wond bij een buskruitontploffing in de Crocuastraat. Op 4 Juni brak brand uit in de oude marinekazerne aan de Buitenhaven. Op 6 Juni maakte de 41-jarige koperslager C. Biegstraaten op de Rijkswerf een do delijke val. Op 13 Juni kwamen twee jonge kinderen om bij eenboer- derijbrand aan de Callantsogervaart. Op 17 Juni liep de UK 172 de ha ven binnen met aan boord de 14-ja- rige Jelle Visser, die ernstig gewond geraakt was toen hij door een stuk vliegtuigwrak overboord werd ge sleurd. Op 29 Augustus verdronk in de Binnenhaven de 7-jarige Simon J. Berendse. Op 15 September eiste de onbewaakte overweg bij de Doggersvaart het leven van de 83- jarige mevrouw Schonenberg uit de Wilhelminastraat Op 19 Septem ber verloor de 46-jarige mevrouw Bruin het leven door een val uit het raam van een perceel in de Sluis dijkstraat. Op 16 October kwam de 43-jarige J. G. uit de Hoogstraat door gasverstikking om het leven. Op 22 October viel de 73-jarige mevr. wed. R. TeerinkDe Jong in haar woning van de trap. tengevolge waar van zij vrijwel onmiddellijk overleed. Op 17 December verdronk in de Wij zijn ervan overtuigd, in het bo venstaande niet volledig te zijn ge weest. Ons archief over het afgelopen jaar bevatte meer dan 1000 artikelen en berichten, die stuk voor «tuk wel een aanhaling in het jaaroverzicht waard waren. We hebben dus scherp moeten selecteren, en het is daardoor niet onmogelijk dat een lezer tot zijn verbazing, ontsteltenis en/of ergernis een feit onvermeld vindt, dat hem per soonlijk zo belangrijk voorkwam Het zij zo. Misschien staan daartegenover enkele even belangrijke feiten, die wel werden aangehaald, maar toe vallig door hem vergeten waren. Men zal het na de lezing van ons over zicht met ons eens zijn, dat gedurende het afgelopen jaar in Den Helder «p alle gebied hard is gewerkt, dat sich perspectieven hebben geopend, maar dat zich ook zware problemen hebben voorgedaan. De geopende perspectie ven zullen ons in het volgehd jaar het optimisme en de Inspiratie moeten ge ven, die onmisbaar zijn om met de gemeenschappelijke inspanning van al onze krachten, door het inzetten van een maximum aan energie, te werken t aan de oplossing der problemen. Wij zullen over een jaar ons doel nog niet Voor or.s allen zal 1947 wel in de eerste plaats het jaar zijn van de strengste en langdurigste winter en prachtigste, maar te droge zomer. Een winter, die wel dik ijs, maar ook veel sneeuw en snerpende kou bracht, waar door de wedstrijden en schoonrijde- monstraties op de banen van de ijsclub geen succes werden en zelfs een finan ciële strop opleverden. Vergaderingen en toneelopvoeringen konden geen doorgang vinden daar de spreker of het gezelschap, onderweg naar de Pol der, ergens in de sneeuw bleven ste ken; bioscoop en scholen wérden voor lange tijd gesloten omdat er geen brandstoffen voor waren. Had en dat was erger die lange en strenge winter een ongunstige in vloed op de resultaten van landbouw- en veeteeltbedrijven, de langdurige droogte was nog funester en maakte, met het gebrek aan werkkrachten, dat vooral voor het rooien der aardappelen, hulptroepen, oogstcolonnes. moesten aanrukken. Van niet minder invloed op de gel delijke resultaten van onze land-, tuin bouw en veeteeltbedrijven waren de loon- en prijspolitiek en andere maat regelen der regering, die speciaal bij onze bollenkwekers scherpe reacties opriepen. Gelukkig waren de kwekers op an der gebied meer eensgezind. We den ken aan de huisbroeiwedstrijd met daaraan verbonden tentoonstelling, die door samenwerking een mooi resultaat opleverde. Eensgezindheid, maar we begeven ons nu op geheel ander terrein, deed meerdere mooie momenten in 1947 boeken. Wij herinneren aan het geslaagde feest voor de ouden van dagen, het ge zamenlijk feest voor alle openbare- en bijzondere scholen enhet jubi leum van Pastoor Via. waarbij de ..gul le, verdraagzame geest" zo'n grote rol speelde en b.v. bij zijn feestelijke in tocht 25 van de 30 auto's beschikbaar waren gesteld en bestuurd werden door niet-katholieken. Van dit jubileum komen onze ge dachten op andere. Veerburg jubileer de omdat het echtpaar Jonker in 35- jarige echtvereniging deze zaak tot het begrip „Veerburg" maakte. BKC vierde zijn 25-jarig bestaan (Maarten van Teulingen zijn zilveren lidmaatschap!) en BKC. ontstaan uit eensgezinde samenwerking van Bree- zand en Kleine Sluis, deed dit op de mooiste wijze die een voetbalclub zich denken kan. Na ongeslagen kampioen te zijn geworden, kregen de geelzwar ten ook geen verliespunten bij de pro motiewedstrijden en kwamen van de vierde in de derde klasse van de KNVB. Stappen we over naar andere verenigingen en allereerst naar de zus tervereniging van BKC de r.k. voet balclub ZAP. dan zien we ook daar een bloeiend clubleven en het eerste elftal eveneens in de kon-roep van de afdeling waarin gespeeld wordt. DOKEV de gymnastiekvereniging bracht de revue „Tempo, tempo" en behoeft zeker de toekomst niet donker in te zien met de grote schare adspi- rantleden en kleuters, die al hun eigen revue „Dokev's jeugd treedt aan" opvoerden. Muziek- en zangverenigingen gaven hun uitvoeringen, de heer De Boer liet weer goede gezelschappen naar zijn zaal komen en een drietal eigen to neelclubs gaven in opvoeringen te zien, dat de Polder op dit gebied weer over verscheidene goede krachten beschikt. Een keuze hieruit, voor een toneelop voering op een gezamenlijk te vieren feest, zou tot een uitstekend resultaat kunnen leiden. Ten bate van de Stich ting '40'45 zagen we zo'n samenwer king, die echter toen nog niet volle dig was, en tot de goede opvoering van „Dokter Bavlno" hier en in an dere plaatsen leidde. Enkele politieke partijen hielden openbare vergaderingen maar zullen 't volgend jaar (verkiezingen) nog wel actiever zijn. Vakverenigingen en standsorganisa ties hadden hun feest- en propaganda- avonden en als we de Classificatie der gemeenten ook onder de politiek moe ten rekenen, wijzen we er meteen maar op. dat hier in vergadering en door adhacsie-betuiging van de ge meenteraad aan een tot de regering gericht adres, gepleit werd voor „rechtsgelijkheid tussen stad en platte land". Hiermee aangeland bij het gemeente bestuur willen we vervolgen met de belangrijkste besluiten die de vroede vaderèn namen. De bouw van 22 woningen. 14 aan de Kleine Sluis (Raadhuisstraat!) en 8 aan de Van Ewijcksluis, zal voor een 5000.-. oi méér salaris? En wat hebt Gij aan te bieden? Hoe staat het met Uw ontwikkeling? Studeer bij Resa en ver over dat wat Gij begeertl Vraagt ons prospectus: Staatsexamen A B, H.B.S. AAB. Mulo, Onderwijseraakte. CLTrlUYb A..urkant Koninqttr 7 Tel. 2M8 Con. Luaone Lindeman vermindering van betekenis van het woningtekort niet voldoende zijn. Maar beter wat dan niets, dacht de raad na tuurlijk. toen men die 22 inplaats van de eerst toegezegde 8 mocht bouwen en verleende in de vergadering van 18 Juni het daarvoor gevraagde crediet. Nog vers in het geheugen ligt de laatste raadsvergadering, die het Te huis voor ouden van dagen en een douche-inrichting te Breezand wat ste viger fundering gaf dan voor enkel luchtkastelen, (wat het tot heden wa- ren)(. nodig zou zijn. f 10.000 werd voor het eerste gereserveerd en f 2000 boven de reeds bij de liquidatie van Volksherstel gekregen f 1000 voor de badinrichting. Men kon zo royaal zijn. Want onze gemeente-portemonnaie is dikker dan die van menige hulsmoe der nadat alle verplichte en direct noodzakelijke betalingen zijn gedaan. Doordat de landbouw ook onder de Ondernemingsbelasting is komen te vallen, de Noodwet-Ouderdomsvoor ziening de lasten der gemeente verlicht en de nieuwe financiële regeling tus sen Rijk en Gemeente voor ons ook voordeliger uitkomt zijn we van nood lijdend een héle Piet geworden. Moge het zo blijven, dan is er, als er een maal wat meer materiaal beschikbaar komt, tenminste kans op verwezenlij king van de goede bedoelingen. Moge het zo blijven, zeiden we. Want als we naar onze Polder-por- temonnaie kijken, zien we hoe gauw er verandering ten nadele kan komen. Toen in de oorlogsjaren geen werken van betekenis konden worden uitge voerd, waren de polderlasten f 25 per ha en werd er van overgehouden. Maar in 1946 raakte het gemaakte potje reeds leeg en nu is er al een schuld van f 100.000. Alleen door met hoop op de toekomst te leven is de verhoging der polderlasten van f 25 op f 35 per ha te verantwoorden. Zonder dat optimisme te laten gelden zou de verhoging veel groter moeten zijn en we kunnen dus slechts wensen dat de toekomst niet teleur mag stellen. De wegen zijn de grote slok-op en ook met slootwerk is men achterop geraakt. De Kneesweg. 3'A km. kostte f 20.000 Dit ter illustratie. De weg CoupureDe Kooy en de Lagendijk zijn geheel bewerkt, de Middenvliet grotendeels. Maar het gehele wegen net is 100 km! Het slootwerk in de Oostpolder is de gehele zomer voortgezet; thans wordt de Ballastvaart uitgebaggerd. Een wegenwals. een vrachtauto en andere zaken die voor de wegenver betering nodig 2ijn. werden gekocht. Het gemeentebestuur ziet wel de on billijkheid in van het feit dat alleen de grondbezitters het onderhoud van de wegen betalen, die toch door allen gebruikt worden. Dat inzicht sprak uit de subsidie van f 7500 van de Gemeen te aan de Polder voor de te leggen dam in de Molenvaart. Op de duur zullen ook Rijk en Provincie wel „over de brug" moeten komen! Besluiten we dit overzicht met te herinneren aan het verscheiden van oud-burgemeester Lovink en aan het overlijden van de heer R. L. Waiboer. met wie weer „een van de oude gar de" heenging. hebben bereikt, maar op Oudejaarsdag 1948 dienen wij wel tegen elkaar te kunnen xeggen: „Wij hebben gedaan wat in ons vermogen lag. WU hebben met kracht gearbeid aan de culturele, morele en materiële wederopbouw van Den Helder, en daardoor ons steentje bijgedragen aan het herstel van ons vaderland en aan de wederopbouw van een wrakgeslagen wereld!" C. A. D. Zeer werden wij verrast, toen wij gistermorgen tussen de post een prentbriefkaart aantroffen, waarop gedrukt stond „Gelukkig Nieuw jaar", afkomstig van de soldaat le klasse A. Molenaar te Palembang. „Al is Palembang nog zo wijd, de Helderse Courant is er op tijd!" schreef hij erbij. Wij weten na tuurlijk niet wat soldaat Molenaar onder „op tijd" verstaat, en dat hoeft ook niet. Want we hebben eruit begrepen, dat hij onze cou rant telkens met vreugde ont vangt. Wij willen hem, en de andere jongens van de AAT in Paletti- bang, wederkerig onze beste wén sen voor 1948 doen toekomen. De krant kan echter niet zó op tijd komen, of het nieuwe jaar zal reeds enkele dagen oud zijn, wan neer hij onze wens ontvangt. Wij hopen dat één van de vele dagen; die dan nog resten, de dag zal zijn waarop Molenaar en al de andere jongens die een zware plicht in de tropen hebben vervuld, huis waarts kunnen keren, omdat de omstandigheden ten goede zijn gewend. Gisteravond is door de te IJmuiden binnengekomen trawler „Amster dam", IJm. 58, gerapporteerd, dat zU het wrak van het Noorse atoom schip „Skoghaus" had waargeno men. Het werd gesignaleerd 9 mijl Noord-Noord-West van IJmuiden. Het schip moet rechtstandig ge zonken zijn, aangezien de masten boven water uitsteken. „Beier dan ooit" De geneeskundige dienst wordt or Nieuwjaarsdag van 's morgens 8 urn tot s avonds 12 uur waargenomen dooi de artsen dr. J B. Proost, Zuidstraa 13. telefoon 2030, en G. vd Most West straat 111, telefoon 2059. De Helderse prijzencommissie houd nedenavond geen zitting. De eerstvol gende zitting zal W oensdagavond 7 Jan ten raadhuize worden gehouden.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 5