Stad en Omgeving. De record-koppelaarster: Tante Pos Helder krijgt bezoek van I.V.V. RUSTIGE DAG IN DE KOP Nog eens naar de „Knooppunt-centrale" Schoencrême Wrijfwas Poets-Extract TWEE KOEIEN HET SLACHTOFFER De HD 291 had motorpech Politie-ambtenaren met pensioen Helder ,,off-side". Doktersdienst In Zaandijk de beslissende match Zaandijk-, l.R.C. H.R.C. 2-Alkm. Boys 2, Schagen-Watervogels Rondom de Afdeling Noord-Holland Hermes-nieuws Hermes in 1947 Wie voor Ge oorlog door de Poststeeg liep, zal bijna steeds een blik ge slagen hebben in het lokaal naast de personeelsingang van het oude thans afgebroken postkantoor. Daar zaten dan een aantal telefonisten, de koptelefoon over de blonde, bruine of zwarte haren, de microfoon voor de mond. U zag dan, dat deze meisjes stoppen in een schakelbord staken, ze eruit trokken en zo de gevraagde verbindingen tot stand brachten. Dat was in de niet-automatlsche periode, toen U 's avonds laat of 's nachts soms lang moest wachten voor U de vraag „Welk nummer?" hoorde, of aan de andere zijde het woord „Rijkstelefoon" vernam. Het verhaal deed de ronde dat na mid dernacht dan eerst een dienstdoende ambtenaar uit bed moest komen. Of dat laatste juist is, laten we in het midden. Maar vaststaat, dat de da mes der schepping nagenoeg het veld hebben geruimd ten behoeve van een vernuftige schepping der moderne telefoontechniek. Zo ingenieus, zo in teressant is het thans aangewende product van hedendaagse wetenschap, dat ik U nog het een en ander ga vertellen over de telefooncentrale Den Helder als vervolg op mijn eerste artikel over de „Knooppunt-centrale". Aartsvijanden. Loop je in het gebouw aan de Boer- haavestraat de trap op naar de eer ste verdieping, dan valt het op hoe kraak-zindelijk het allemaal is. „Aan stonds zult XJ zien, waarom dat een eerste vereiste is", zegt mijn begelei der. Vocht en stof zijn de grootste vijanden binnen deze muren. En al het mogelijke is gedaan om te voor komen dat deze beide factoren in vloed zouden kunnen uitoefenen op de daarvoor zeer gevoelige instrumen ten. Een provisiekast van „Tante Pos". In een sober gemeubeld maar doel treffend door glaswanden van de di verse onderdelen gescheiden kantoor zetelt de heer Palingdood, de chef instrumentmaker. Hij is zo welwil lend ons het een en ander te vertel len. Dat is heel wat hier, want voor een leek als uw scribent is het hem niet eenvoudig de werking duidelijk te maken. We gaan eerst naar het f,hart" van het bedrijf. Een ruimte van circa 4 bij 8 meter, waar twee series grote batterijen staan opge steld, ieder van 31 cellen. Zij hebben een totaal-capaciteit van 432 ampère uren. In het „hart" hangt die won derlijke geur van accuzuur, dat in een grote bemande fles in reserve- voorraad wordt gehouden. De titel „hart van het bedrijf" is duidelijk: hier is als het ware de voeding voor de volledige telefoon-outillage in de provisiekast. De centrale in engere zin is een Siemens-apparatuur, die een 60-volt spanning nodig heeft. Constant 60 volt, hoe intensief het telefoonverkeer ook is. En juist daar- cm is een voorraad nodig. „Verbruikt U veel electriciteit?" vraag ik. Dat èlijkt wonderlijk mee te vanen: een goede 700 kilowatt-uur per maand, die via het normale stroomnet wor den betrokken. U draait: 2346. Dan komen we in de eigenlijke cen trale, daar, waar de verbindingen tot stand worden gebracht. Stellages van oe vloer tot de zolder, over de gehele breedte van het vertrek, aan de wandzijden een loopruimte latend. Stellage achter stellage, steeds rrjet looppaden daartussen. Onophoudelijk klinken klikge- lulden, hoogtonige ratelgeluidjes, doffe slagjes, belsignalen. Een ogenblik staan we stil. Ik ga met oog en oct te gast en, ik zou haast willen zeggen met welbe hagen, neem ik de Indruk van deze ingenieuse compositie van Ijzer, koper, draad en geluiden in mij op. Bedenk, dat op dit ogen blik tientallen mensen met elkaar een gesprek voeren, via dit com plex, zonder dat we er iets van horen! In de hoek van de ruimte komen 64 kabels uit de stad binnen, alsmede de kabels van Alkmaar, Julianadorp, Dreezand, Anna Paulowna en Texel. De eerstbedoelde verdwijnen, nu dun- vertakt, in het inwendige van het in strumentarium. Hoe werkt dat nu Wel, in grote trekken gaat dat als volgt: Wanneer U de hoorn van uw toe stel opneemt, dan gaat er als het ware een electrische boodschap naa» de centrale: ..Ik wil een verbinding hebben". Een instrumentje, dat de begrijpelijke naam van pproepzoeker heeft, zoekt een vrije lijn en geeft c arvan aan U een berichtje: de lage klestoon. Nu weet U uit ervaring hoe vlug U die toon hoort na het opnemen van de hoorn! Nu is de weg vrij tot dè eerste groepenkiezer. U draait b.v. het cijfer 2. Een instrumentje komt in werking. Stelt U zich voor, dat een naald zich opheft en contact- pi nten achtereenvolgens de cijfers 1 t.e.m. 0 voorstellend aftast. De naald stopt bij de 2, die U „gedraald" heeft en dan hebt ge contact met de tweede groepenkiezer, die op soortge lijke wijze constateert, dat ge het cijfer 3 na de 2 hebt gekozen. Ge hebt dan een vrije verbinding tot de derde zoeker. De eerste drie instrumenten hebt U zelf met uw hoorn-opnemen en het draaien van twee cijfers in wer king doen komen. Maar de laatste zoeker gaat U nu helemaal zelf be dienen. U doet het apparaat, de hef- draaikiezer, zich opheffen, bijv. 4 phasen, omdat U de „4" hebt geko zen. En uw laatste keus op de kies- sihijf is het cijfer 5; dat heeft tot ge volg, dat de zoeker in zijn verticale pbase vijf zijwaartse bewegingen zakt. In die stand vliegt de verbin ding naar het toestel van de opgeroe pen abonné, waar iedere 5 seconden een belsignaal gaat of als het no. 2345 in gesprek is, dan gaat de be- zettoon de weg naar uw hoorn terug. 120 km. in 5 seconden! Draait ge een „netnummer", dan geeft II dat verbinding met de eind- centrale waarop uw zakenrelatie of familielid is aangesloten. K 2 geeft II al direct contact met de districts centrale Alkmaar; belt U vanuit Ju lianadorp, dan gebeurt dat via Den Helder. Volgt „9". Via Alkmaar be reikt II de districtscentrale Amster dam. Kiest U dan de „5", dan zit U haast gelijktijdig in de knooppuntcen trale Hilversuni en het getal 6 voert U naar de eindcentrale t Lage Vuur- sche! En dat allemaal in 5 seconden! Daarna kiest II een gewoon nummer ei» zet de eindcentrale aldaar in wer king zoals hier boven weergegeven. Een rekensom. Zijn alle centrales gelijk? Neen. zegt de heer Palingdood. Er zijn 3 soorten fabrikaten: Siemens, de Bell Telephoon M. en Ericson. Van de eer ste de meeste. Een B.T.M. staat b.v. in Haarlem en een Ericson in Rotter dam, maar ook de capaciteit geeft verschillen. Bij een 3-cijferige num mers hoort een centrale, die maxi maal 899 zou kunnen bevaten. Dat z(jn de kleinste, die we kennen (weer met uitzondering van z.g. huistele- fconcentrales). Deze centrales hebben dan één voorkiezer en één eindkiezer. Bij 4-cijfernummers-capaciteit maxi maal 8999 aansluitingen twee voorkiezers. In de centrale Den Haag zijn telefoonummers van 6 cijfers. Als U lust heeft, mag II net als ik uit rekenen hoe groot daar de theoreti sche maximum-capaciteit is enzo voorts! Nu zou ik U nog veel meer kunnen vertellen; bijvoorbeeld wat een U-lind is, welke functies hoofdverdeler heeft, hoe het registersysteem eigenlijk tijdroven der is dan het hier toegepaste, waar de informatietoon vandaan komt, waarom U bij verhuizing hetzelfde nummer kunt behouden; ik zou »U kunnen vertellen van een maasvormig telefoonnet en hoe de centrale wordt beveiligd tegen de vernielende sterkstroom, en over het voltage van B.T.M. en Ericson. De duiten. Maar ik besluit nu met een korte poging tot beschrijving van de methode waarop berekend wordt wat II voor financiële bijdrage moet leve ren. U laat met het draaien van uw „Beier dan ooit" GOOIT GEEN SCHERP IN DE SCHILLEN!! Enkele weken geleden moest de Helderse veehouder B. een van zijn beste melkkoeien laten afmaken, om dat het dier z.g. „scherp" in de maag had. Men heeft nog getracht door het toedienen van „wonderzout" het leven van de koe te redden, maar dit mocht niet baten. Het gevolg was slechts, dat het vlees niet meer voor con sumptie geschikt was, en dus moest worden afgekeurd. In de maag van bet geslachte dier werden niet minder dan drie veiligheidsscheermesjes aan getroffen. Bij dezelfde veehouder staat thans wederom een koe met dezelfde kwaal, die waarschijnlijk volgende week naar de slachtbank moet worden geleid. Het komt de laatste tijd herhaalde lijk voor, dat tussen het veevoer, af komstig uit de schillenbakken van particulieren, scherp wordt aange troffen. Het is werkelijk ondoenlijk, om alle ongerechtigheden, als spij kers, aardappelmesjes, theelepeltjes, stopnaalden en dergelijke uit het voer te verwijderen, vooral omdat het metaal, wanneer het roestig wordt, nauwelijks tussen de schillen, kool- resten en ander etensafval opge merkt wordt. Het is dan eigenlijk volkomen nutteloos om de schillen te bewaren, omdat op zo'n manier de veestapel daarvan schade onder vindt. Wij willen waarom de huismoeders met klem verzoeken, de schillenbak uitsluitend voor de etensresten te gebruiken, en andere onbruikbare voorwerpen in de vuilnisbak te depo neren. Voor bruikbare voorwerpen, zoals stopnaalden, theelepeltjes en dergelijke is meestal nog wel een an dere bestemming te vinden. kiesschljf niet alleen de hierboven geschetste apparatuur in werking ko men, maar een deel van het automa tische gebeuren wordt geregistreerd in de zogenaamde tijd-zöne-overdra- ger. Zodra U verbinding hebt met een aansluiting van het locale'net (dus Den Helder en Huisduinen) dan kost dat ongeacht de tijdsduur van het ge sprek één maal drie cent. Maar zodra hebt ge K 29 gedraaid, of -dg tijd zone-meter komt op 20 eenheden te staan. Geeft uw oom Jan of nicht Christien antwoord, dan gaat de klok lopen. Na 3 minuten zet de klok de tellerstand op 40, na 6 x 60 secondoen op 60. Als uw gesprek na 9 minuten nog niet ten einde is, dan zegt Tante Pos: „Stop eens even!", verbreekt de verbinding en laat de tijd-zónemeter Uw totaal-letter 60 eenheden noteren. Op grote borden zitten al die eenhe den-tellers naast elkaar. Het lijken ki lometer-tellers van auto's. Voor iedere aansluiting één. En als nu een pe riode van twee maanden voorbij is, wel dan maken ze een foto van dat tableau. De administratie trekt de vo rige stand van Uw teller af van die van deze maal, vermenigvuldigt het met 3 cent en stuurt U de rekening. FINALE. Ik zou geneigd zijn achter de laatste woorden te zetten: Simpele comme bonjour. Maar zo is het niet. Integendeel! In werkelijkheid is zo'n telefooncentrale een groot complex van interessante, uiterst fijn-geconstru eerde en precies-werkende instrumen ten. Een doolhof van relais, van me taal-plaatjes, draadjes, hefboompjes en wat dies meer zij. De weg daarin te le ren kennen eist jarenlange studie en dan zonder speciale „knobbel" kom je er nog maar met moeite uit. Zij, die hier werken, vaak al vele jaren lang, moeten het kan niet anders een grote liefde voor hun werk hebben. En dat viel mij dan ook direct op. Dit verkeers-apparaat. dat we steeds als vanzelfsprekend gebruiken, be hoeft de zorg van ten volle geschoolde technici, die zonder „aan de weg te timmeren" hun nauwgezette arbeid vervullen. Maar is het te verwonde ren, dat zij aan hun arbeidsvreugde die zo weldadig aandoet in deze tijd van stakingen en ontevredenheid paren een gematigde trots? Past hier niet een stille hulde aan de zonen van Tante Pos? Ten volle en van harte! HENK DE JUTTER. Gistermorgen om 11.37 uur rappor teerde het Noorse schip „Dagö" aan het lichtschip s,Texel", dat het in de nabijheid een vissersvaartuig had waargenomen, dat waarschijnlijk met moeilijkheden te kampen had. De kustwacht werd daarvan in kennis gesteld, ■waarop weldra de „Dorus Rijkers" ter assistentie uitvoer. In middels werd van de HD 125 „Samen werking" bericht ontvangen, dat de bemanning van de WR 7 bezig was, verbinding te maken met de HD 291, schipper Emmelot, waarvan de motor de dienst had geweigerd. De WR 7 heeft de HD 291 op sleeptouw geno men, waarna de „Dorus Rijkers" ter hoogte van het Molengat de sleeptros overnam. Tegen zes uur kwamen de schepen in de haven aan. In ons jaaroverzicht over 1947 maakten wij reeds melding van het vertrek van de brigadier A. Allaart en de hoofdagenten E. Baarda en H. Streutker, die de politiedienst wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd gingen verlaten. Gister middag heeft het politiekorps in in tieme kring afscheid van hen geno men. De commissaris van politie, de heer K. Rljpma, bedankte hen voor de wijze waarop zij steeds de belan gen van het corps en van de gemeen schap hadden gediend. Namens de collega's sprak ook brigadier Nijhoff enkele woorden van waardering, waarna de scheidenden namens alle leden van het korps enkele cadeaux werden aangeboden. Brigadier Al laart, die een 28-jarige diensttijd ach ter de rug heeft, bedankte ook na mens zijn collega's Baarda, die een 32-jarige staat van dienst heeft, en Streutker, die de politie 29 jaar heeft gediend, de sprekers en de schenkers van de cadeaux met enkele hartelijke woorden, terwijl hij tenslotte zijn er kentelijkheid uitsprak voor de pret tige wijze waarop zij altijd met de collega's hadden samengewerkt. De wedstrijd HRC 2—-Alkm, Boys 2 begint reeds om half elf. Dit belooft werkelijk een aardige morgenwed strijd te worden. In de nieuwjaarsadvertentie van de v.v. „Helder" is een onjuistheid ge slopen, welke te wijten is aan het feit, dat de secretaris de dagen rond Kerst en Nieuwjaar buiten de Jutte- rij heeft doorgebracht. Er werd na melijk schromelijk vergeten, de zus tervereniging HRC en Watervogels een voorspoedig 1948 te wensen, ter wijl 't toch geenszins de bedoeling was, om deze verenigingen op onprettige wijze te bejegenen. Wij willen graag op verzoek van het Helder-bestuur een strafschop voor dit „bultenspel"- geval toestaan. De geneeskundige dienst te Den Helder wordt gedurende dit weekend waargenomen door de artsen A. J. F. Thorbecke, Javastraat 113, telefoon 2103, en J. J. Fahrenfort, Westgracht 9, telefoon 2981. Het nieuwe jaar heeft haar in- trede gedaan en voor onze stad is deze eerste voetbaldag wel bijzon der belangrijk. Vooral voor de v.v. H.R.C. Zowel het eerste als het tweede elftal spelen een beslissende strijd. Niet dat bij een overwinning het kampioenschap al reeds behaald is, maar het staat voor ons vast dat winst in dit geval dubbel tel en de kansen bijzonder mooi wor den. 2e KLASSE A. K.F.C. staat momenteel bovenaan in haar afdeling en voor een leider is 't dubbel oppassen. Vooral nu de Ko- gers morgen op bezoek gaan bij -F.llnkwijk komt het ons voor, dat de fraaie positie in gevaar komt. Wij houden het eerlijk gezeg op een ge lijk spel. S.D.W. is tegen Volendam niet kansloos.. Maar de Volendam- mers zullen hun gevaarlijke positie toch ook wel inzien en een gelijk spel lijkt ons ook hier niet onmogelijk. Z.F.C. zal het tegen Watergraafsmeer op eigen veld wel redden. Althans dat ligt toch in de lijn der verwach ting. D.W.V. zal Hilversum de pun ten ontnemen, zodat de Hilversum mers voorlopig nog bij de onderste plaats betrokken blijven. Tot slot in deze afdeling de be langrijke strijd om de laatste plaats tussen De Boys en Hercules. De ver liezer is tevens de bezetter van de laatste plaats en éénmaal een achter stand, dan is het moeilijk deze weer teniet te doen. Een kleine Boys-zege lijkt ons niet onmogelijk. 2e KLASSE B. Tog kan het De Spartaan nog las tig genoeg maken, maar ook A.F.C. zal zich tot het uiterste geven om U V.V. de punten afhandig te maken. Veel valt er niet van te zeggen, hoe wel de bezoekers vanzelf favoriet zijn. W.F.C. achten wij op eigen veld sterker dan West-Frisia. O.S.V. zal Velox de punten wel ontnemen. 3e KLASSE A. Helder krijgt bezoek van I.V.V. on der leiding van scheidsrechter Bosma. Een lastige strijd voor Helder, doch aan de andere kant een strijd zonder zenuwen,- waarbij dus het spel haar hoogtepunt kan bereiken. Helder heeft de laatste weken niet veel ge presteerd. Een reden temeer om haar publiek nu weer eens iets goeds voor te zetten. Wij rekenen op een span nende strijd, waarbij Helder de pun ten weet thuis te houden. D.T.S. krijgt eindelijk weer eens een kans om één of zelfs twee punten thuis te houden. A.D.O. komt op bezoek en vooral in uitwedstrijden zijn de ïi'eemskerkenaren niet zo sterk. Dem zal het tegen A.P.G.S. niet kunnen redden, hoewel een verras sing niet is uitgesloten. Hollandia treft het wel, dat zij de kampioens- candidaten haast allen in de tweede helft nog thuis moet ontvangen. Nu komt G.V.O. op bezoek en het spijt ons voor de Krommenieërs, maar dit tltstapje kon wel eens punten gaan kosten. De Germaan schijnt er iets beter in te komen. Of de Amster dammers echter in staat zullen zijn Vitesse een punt afhandig te maken, moeten wij betwijfelen. Se KLASSE B. H.R.C, gaat haar belangrijkste con current opzoeken in eigen huis. Zij gaat n.1. op bezoek bij Zaandijk, waartegen in de loop der jaren al menig interessant partijtje werd ge speeld. En steeds stond er dan iets op het spel, hetzij een kampioenschap of een promotie. Ditmaal staat het kampioenschap op de achtergrond. Wij behoeven het niet te verhelen, H.R.C. is alleen gebaat met een over winning. Wanneer wij ons gaan afvra gen, is een overwinning tegen Zaan dijk mogelijk, dan zeggen wij, j a. Tegen Ripperda stond Zaandijk afge lopen Zondag met 20 achter. Is een dergelijke prestatie voor H.R.C. niet mogelijk? Wij menen van wel. Mits men het spel speelt, zoals de trainer het steeds voorhoudt. Van het begin tot het einde voor de volle honderd procent zich geven,- dan zal het eind resultaat bevredigend zijn. Een groot legioen gaat mee, een nog groter blijft achter. Zorgt er voor, dat het voor hen geen teleurstelling wordt. Terrasvogels zal er goed aan doen weer eens voor de punten te gaan zorgen. Tegen Q.S.C. is die mogelijk heid wel aanwezig. Beverwijk zal Al- ways Forward wel een nederlaag be zorgen. V.V.A.Ripperda wordt een spannende strijd, waarbij een punten verdeling het meest voor de hand ligt. H.F.C. ontvangt Kinheim. Ook hier komt het ons voor, dat de punten duur zullen zijn. Se KLASSE C. B.K.C. krijgt bezoek van K.V.V. Het zou ons al bijzonder verrassen, wanneer de Poldersen hier niet voor de volle winst zorgen. V.V.Z. ontvangt Swift. Zou hier voor de Zaandammers enige winst in zitten? DECVVA is voor de bezoe kers, evenals D.C.G.De Meteoor. Succes gaat het tegen Zandvoort- meeuwen proberen. In Zandvoort werd met 51 verloren. Niet alleen die nederlaag, doch ook ten aanzien van de laatste plaats is er aanleiding cm nu revanche te nemen. En dat verwachten wjj dan ook. 4e KLASSE A. Watervolgens gaat op bezoek bij Schagen. Wanneer de marktplaats bewoners nu denken, dat het een zacht eitje wordt, dan kunnen vij nu al vertellen, dat zij een vergissing begaan. Want als er een club is, die graag de Schagenaars «en nederlaag wil bezorgen, dan is het Watervogels. F.n waarom? Ten eerste omdat Wa tervogels een ploeg is met sportieve opvattingen, maar ten tweede omdat, het een prestige kwestie is. Water vogels is feitelijk door Schagen uit derdaad, dat er veel verschil is tus- vorm gebracht. En nu lijkt het in- s en deze clubs. En dat tegendeel wil len de m' "en van Van Doorn nu bewijzen. dan zijn zij lastige tegenstand^-s, dat zal Schagen be merken. Sijbekarspel zal tegen het opkomende J.V.C. goed op moeten passen, anders volgt er een nieuwe nederlaag. Texel wint op eigen ve.ct van St. George. Wieringerwaard West-Friezen is voor de gastheren, die er ook al aardig in komen, «choorlOudesluis kon wel eens een puntenverdeling worden. KES. 2e KLASSE A. Door de overwinning van H.F.C. 2 tegen Hilversum 3 met 20 is Helder 2 nu onde'.aan gekomen. De witjak- ken treffen het, dat zij morgen gelijk weer van plaats kunnen verwisselen met de Haarlemmers, want zij gaan op bezoek bij H.F.C. Verliezen bete kent een achterstand van dr>e pun ten en dat kon wel eens niet meer m te halen zijn. Wij verwachten /ande witjakken een goed resultaat, want het elftal is te sterk om onderaan te eindigen. Blauw Wit 3-Stnrmvogels 2; Zeeburgia 2—A.F.C. 3; KF C! 3— Ajax 3; Alcmaria 2—Hilversum 3. RES. 3e KLASSE B. H.R.C. 2 ontvangt Alkmaarse Boys 2. In Alkmaar werd onlangs onver diend met 3—2 verloren. De Alk- maarders staan nu 3 punten voor op H.R.C., dus ook hier is weer alleen een overwinning eerst goed. In H.R. C. 2 hebben we na de overwinning van Zondag j.1. weer voldoende vertrou wen gekregen. Spannend zal het ech ter zeker worden. W.F.C. 4Assen- celft 2; De Volewijckers 3Purmer- steijn 2; Z.F.C. 4—O.V.V.O. 2. RES. 3e KLASSE C. K.V.V. 2—Haarlem 3; Watergraafs- meer 2De Volewijckers 4; Z.V.V. 2 —Zaandijk 2; V.V.Z. 2—De Kenne- mers 3; Velsen 2Rodi 2. RES. 3e KLASSE E. V.V.B. 2—Helder 3. Een lastige wedstrijd voor de witjakken. Maar hebben Janssens c.s. niet voor heter vuren gestaan? O.V.V.O. 3Olym pus 2; D.W.S. 4—Madjoe 2; Ahrends 2—A.S.V. 2; D.W.V. 4—Z.S.G.O. 2. De eerste Zondag in Januari (we gaan nog' steeds door met voetballen dank zij het uitzonderlijk zachte win terweer!) zal zo op 't oog niet veel sensatie kunnen brengen. Over het algemeen ontmoeten de sterkere clubs de zwakkere en al zal er nog wel een enkel addertje onder 't gras schuilen, veei verrassingen zijn o.i. niet op komst. In de eerste klasse zal Petten op eigen terrein van ZAP verliezen en Winkel zal in Alkmaar van de club van die naam wel niet veel kans krijgen. SVWVIOS is een open strijd, waarbij we de Warmenhuizers de meeste kans geven. Na de eerste zege van Zondag j.1. zal Egmondia pro beren tegen Koedijk deze prestatie te herhalen. Of de „kanaal-bewoners" dat zullen toestaan is voor ons zeer de vraag. In de res. Ie klasse alleen W.-Frisia 3Succes 2. Voor de spanning, die in deze afd. toch al zo groot is, zou Succes 2 moeten winnen en daar is nog wel kans op. De tweede klassers. Een lastige wedstrijd krijgt Kaagvo gels. SRC komt op bezoek en deze Schagenaars zijn ondanks het feit dat ze uitgeschakeld zijn voor de titel, moeilijke tegenstanders voor iedereen. Het zal ons benieuwen of de leiders door deze zure appel heen zullen bijten. Tek. Boys heeft op eigen terrein tegen Kolp. Boys een klein kansje en Dirkshorn zal haar kans tegen Cal- lantsoog niet in gevaar brengen. De „derby" tussen Hugo Boys en Con Zelo zal in Waarland wel de no dige spanning opleveren! DE ELFTALLEN VOOR MORGEN. H.R.C. I uit tegen Zaandijk I. Dijkshoorn; Stins en H. Swart; de Werker, de Jong en Roo- meyer; de Vries, Nieuwstadt, van Dalen, Bakker en Rijkers. Helder I thuis tegen I.V.V. I. Aan vang 2.30 uur. Boogaart; Beek hoven en Himpers; W. Tabeling, Bal en Teeckelenburg; Rottier, Hoebe, Puhl, K. Tabeling en Wieren. H.R.C. II thuis tegen Alkm. Boys II. Aanvang 10.30 uur. P. Looy; Knol en Holdorp; Snijders, Schoenmaker en Bromlewe; Ramler, De Schipper, 't Hart, Zymni en Papo. Helder II uit tegen H.F.C. II. Scheurleer; Toes en Guittaar; Vonk, Kwinkelenberg en Krab; v. d. Blom, N.N., Dorlijn, de Leur en Snijders. Voor a.s. Zondag zijn een zestal wed strijden vastgesteld. We betwijfelen echter of alle doorgang zullen vinden, want door het slechte weer van de laatste dagen zijn de velden voor hoc key ongeschikt geworden. THUIS: Hermes aHIC d (jongens), 1 uur, veld B. Hoewel het voor de eerste keer is dat een Helders jongenselftal deel neemt aan de competitie, mogen we over de resultaten niet ontevreden zijn. Van de vijf wedstrijden werden er drie gewonnen en zodoende werd de tweede plaats bereikt. Nu volhouden jongens. Hermes IIIHoorn I (dames), 1 uur, veld A. Hoorn gaat ongeslagen aan de top van de afdeling. Aan onze dames nu de eer om de Westfriezen een halt toe te roepen. Hermes IIPinoke III (dames), 2.15 uur, Veld B. Wil Hermes de kans op promotiewedstrijden blijven behouden, dan dient er van de Amsterdamse da mes gewonnen te worden. Hermes II—FIT II (heren), 2.15 uur. Veld A. Fit staat in deze afdeling, de vierde klasse, bovenaan. Het zal voor onze heren niet meevallen om aan de Amsterdammers een punt te ontfut selen. UIT. Hoorn IHermes III (heren). Ook de heren uit Hoorn zijn nog ongeslagen en we betwijfelen of het ons derde geluk ken zal dit record te breken. Sterkte Nico en je mannen. Eechtrop IIHermes IV (dames). Dit pittige elftal zal proberen in Beverwijk een punt tc veroveren. In de res. 2e klasse zal W'Waard 2 met LSVV 2 geen moeite hebben, evenals DTS 3 tegen Oudesluis 2 in 't zand zal bijten. HRC 5 zou voor een verrassing kunnen zor gen door PKAFC 2 in Alkmaar te klop pen. Een lastig maar niet onmogelijk karwei, roodjakken! ZAP 2—Texel 2 „riekt" naar een ge lijk spel. De verdere wedstrijden. 3F: FlevoPetten 2; Winkel 3Kaag vogels 2; Succes 3VZV 2. 3G: JVC 2—BKC 3; Oosterend—Geel Zwart 2; ZDH—Succes 4; Cocksdorp Helder 4. 4G: N.Niedorp 3Randers 4; KSV— LSVV 3. 4H: SRC 2—Con Zelo 2; Holl. T 2— Schagen 3; W'Waard 3ZAP 3; Oude sluis 3Petten 3. 41: Call.'oog 2ZAP 4; Oosterend 2— Geel Zw. 3; BKC 4—Tex. Boys 2; W'vogels 3Wiron 2; W'vogels 4 SRC 4. 4J: SRC 3—Flevo 3; ZAP 5—Succes 5; Wiron 3Kaagvogels 3. Adsp. M; ZDH a—Succes a. Als we terugblikken op het jaar dat achter ons ligt en de balans opmaken, kunnen we wat Hermes betreft, zeer tevreden zijn. Niet alleen met de in de competitie behaalde resultaten, maar vooral wat de clubgeest en de groei van de vereniging betreft. In 't begin van het jaar stond Hermes voor een crisis. Zoals bekend is Hennes in de oorlog opgericht en het was te voorzien, dat er na de oorlog een te ruggang in het ledental zou komen. Het eerste jaar viel nogal mee, maar na de ijsperiode in het vorige siezoen, waardoor de hockeycompetitie niet uitgespeeld werd en een zeer onbe vredigend einde had, was het aantal leden bedenkelijk gezakt. Praktisch waren er geen junioren meer, het materiaal was zo goed als versleten en de toestand van veld en kleedkamers was niet bepaald roos kleurig. Het bestuur is toen begonnen met 'n algehele reorganisatie, er werd nieuw materiaal o.a. doelen aangeschaft, het clubblad kwam in nieuwe vorm uit, terwijl een grote campagne op de scholen werd ingezet om het aantal leden weer op peil te brengen. Deze campagne is o.a. door het organiseren van enige sevendays, een zomeravond competitie, uitstekend geslaagd. Voor al het aantal junioren is geweldig toe genomen en Hermes speelt dit jaar voor het eerst met een adspirantenelf- tal in de jeugdcompetitie. De training werd dit jaar serieus ter hand genomen; de eerste en twee de elftallen werden door de heer Van Heuvel Rijnders getraind en de tot nu toe in de competitie behaalde resulta ten bewijzen, dat dit wel resultaten heeft opgeleverd. De hockeycompetitie heeft deze keer een buitengewoon vlot verloop en bij na alle elftallen zijn al aan de re- turnmatches bezig. Het nog ongeslagen eerste herenelf tal heeft momenteel nog de beste kam pioenskansen en we zien dan ook met belangstelling de verdere verrichtin gen van dit elftal tegemoet. De stand in de derde klasse is: Hermes X 8 gesp. 13 pnt. Adelborsten X 7 12 pnt. Kraaien 1 7 9 pnt. Het tweede en derde herenelftal hebben geen kampioenskansen meer, maar maken in de vierde klasse en de onderafdeling deel van de midden moot uit. Bij de dames hebben het eerste en. tweede elftal wel een kampioenskans, maar zij hebben dit niet geheel in eigen handen. De standen zijn hier; Hermes I 8 gesp. 13 pnt. .AMVJ 6 12 pnt. Strawberries II 6 9 Pni- Vierde klasse. Alliance II 7 gesp. 14 pnt. Zandvoort II 8 12 pnt. Hermes II 7 1P We merken hierbij op, dat evenals in de> afdelingen van Heren I, °ok nummer twee aan de promotiewedstrij den mag deelnemen. Het derde en vierde dameselftal vormen in hun af deling de middenmoot. De adspiran- ten, die dit jaar voor het eerst in ae competitie uitkomen, nemen de twee de plaats in de jeugdafdeling in, waar lijk een uitstekend begin. Alles tezamen zijn het resultaten waar Hermes trots op kan zijn en we zien het komen e jr.ar vol vertrouwen tegemoet.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2