HERMANN heeli Zijpe's Raad vergaderde op Oudejaarsdag r STAM STOOMT VERVOLG STADNIEUWS In Indonesië gevallen Propaganda-avond SIM AVI Helders Mannenkoor roept nieuwe leden op Uit het politierapport Geslaagd De kinderzegels Wieringen. Burgerlijke Stand Predikbeurten Schagen. Distributiefraude VERLOVINGSRINGEN 1 9 4 8 BEGINT OP „DOOD SPOOR" Depot Peters Vele goede besluiten werden genomen Uit het dagboek van Göring Göring confereert Narigheden over de financiële toestand Münclien was niet anders dan een grote bluf v. Brauchitscli wil trouwen Kanonnen voor boter J Doktersdienst De regering maakt bekend, dat in Indonesië voor het vaderland is ge vallen de opperwachtmeester H. L. M. Horsman te Den Helder. Hoe ook de situatie in Indië zich mag ontwikkelen, voor ons staat het vast, dat voor Nederland in ideëel opzicht nog zeer veel in Indië te doen zal blij ven. Eén van de verenigingen, die wat dat betreft paraat hlijftr, is SIMAVI, de vereniging die zich ten doel stelt, steun ia medische aangelegenheden aan in heemsen uit Oost en West te verlenen. De SIMAVI werd in 1925 door de be kende dr. Bervoets opgericht, en in de loop der jaren heeft zij met grote be dragen de gezondheidszorg in de ge biedsdelen overzee weten te steunen. Ook Den Helder heeft een afdeling van deze vereniging. De ere-voorzitster van het werkcomité is mevr. Ritmees tervan der Feen. Voorzitter is dr. D. de Vries, secretaris ,dr. P. H: Eijkman, terwijl adviserende leden zijn mevr. ReynierseOfferhaus, mej. Kingma, de heer C. P. Berkhouwer en hopman Metselaar. Woensdag 7 Januari, 's avonds om 8 uur, wordt in de Vakschool voor Meis jes een propaganda-avond voor het SIMAVI-werk gehouden, die wij in ieders belangstelling willen aanbevelen. Zaterdag daarop zal in de stad een collecte ten bate van de SIMAVI wor den gehouden. Wij komen op het een en ander nader terug. Eén van de goede voornemens, waar mede het Helders Mannenkoor het nieuwe jaar is ingegaan, is: wij zullen zorgen in 1948 het ledental op te voeren tot over de honderd! Dat is een mooi ideaal, en het is bovendien nog te ver wezenlijken ook. Het koor telt thans tachtig werkende leden, en we moeten ons sterk vergissen wanneer de ontbre kende twintig niet ergens onder onze mannelijke lezers zijn verscholen, maar dat zij slechts een kleine aanmoediging nodig hebben. Deze aanmoediging krijgen zij van daag in de vorm van een kleine adver tentie, waarin het Helders Mannenkoor nieuwe leden oproept. Wij willen graag daarnaar verwijzen. Op het strand bij Paal 2 werd een mijn aangetroffen, die bij laag water zichtbaar was. De commandant van Je marinekazerne werd hiervan in kennis gesteld. Maandagavond tegen sluitingstijd miste een vrouwelijke klant in de winkel van V. en D. haar portefeuille. Zij maakte zich over deze vermissing erg ongerust, zodat tenslotte de recher che werd gewaarschuwd. Er waren niet zoveel klanten meer in de winkel, zodat gelukkig geen ernstige „rel" ontstond. De volgende morgen vond dit tragische vermissingsgeval een gelukkige ont knoping, toen de dame een pakje thuis bezorgd kreeg, waarin haar portefeuille bleek te zitten. Zij was ergens op visite geweest en had daar het waardevolle voorwerp laten liggen. Op oudejaarsavond kreeg de Hei dense politie door een tweetal Zut- phense collega's een man thuis bezorgd, wiens opsporing en aanhouding door Den Helder was verzocht. Dit heer schap had zich enkele malen hier ter stede voor naaimachinemonteur uitge geven, waardoor hij kans gezien had vijf stadgenoten op te lichten. Zijn oudejaarsavond heeft hij in de cel op het hoofdbureau doorgebracht. Bij het op 23 December j.1. te Den Helder gehoiïöen examen machine- schrijven, afgenomen door de Vereni ging van Leraren in Stenografie en Machineschrijven slaagden 18 van de 20 candidaten Voor het Practijkdiploma Handels typiste mej. J. Reijers. Voor het A-diploma Machineschrij ven de dames E. M. Bijl, G. Bossema, A. H. Faber, A. Koger, C. Koningstem, E. A. Koster, T. Mulder, R. M. van Nuissenburg, H. Ras, J. Reyers, A. Straat, en de heren P. J. Bosch, B. Hen- sen, H. Holkema, A. v. d. Sel, W. P. Visser en H. H. Weemhoff. Allen waren leerlingen van Instituut Mercurius te Den Helder, Loodsgracht 72. Maandag a.s. zal het de laatste dag zijn, waarop Kinderzegels kunnen worden gekocht. Tot 's avonds negen uur zal de stand in het postkantoor geopend zijn. De zegels zijn geduren de het gehele jaar 1948 nog geldig, zodat het aanbeveling verdient om een kleine voorraad zegels in te slaan Geeboren Hendricus Gerhar- dus, z. v. G. Overberg en J. Greiner; Geertruida Catharina, d. v. C. van den Berg en A. Hardebol; Dick, z. v. J. Hoogesteger en G. Kuut; Sibrand, z. v. S. Wiersma en H. ^rink; Ben, z. v. H. N. Luijt en D. Schenk; Cornelia Dieuwertje Janna, d. v. S. Slikker en G. de Vries; Johanna Pieternella, d. v. C. Jongepier en L. J. Hengstmangers; Simon Jan, z. v. J. Lont en Ch. Visser; Ondertrouwd: A. Kresmer en A. Doves. Gehuwd: H. van Glabbeek en J. Kort; H. J. van der Lugt en S. Chrus- tek; A. J. van Eekelen en C. Boersen. Overleden: Post, Nicolaas. 72 jaar, echtg. van M. Jellema; Metse laar, Jan, 72 jaar, echtg. van W. Heij- blok. HIPPOL YTUSHOEF: 10.30 uur, de heer v. d. Berg. OOSTERLAND: Geen dienst DEN OEVER: Geen dienst. BARSINGERHORN: 10.30 uur, ds. v. d. Winden. ENIGENBURG: 2 uur, ds. v. d. Win den. KOLHORN: 7 uur, ds. v. d. Winden. GESLAAGD Mej. T. Mulder, ambtenares ter sec retarie behaalde bij de te Den Helder gehouden examens van het Instituut Mercurius aldaar het diploma typiste. De dames Nelie Lont Ndr., Toos en Geer Tijsen allen te Hippolytushoef deden dit examen, eveneens met gun stig gevolg in Amsterdam. JACHT EN VISSERIJ In het afgelopen jaar werden in de ze gemeente uitgereikt 22 jachtakten, 30 consenten voor de uitoefening van de kustvisserij en vanaf 1 Juli 1947, 99 grote visakten, 7 hengelakten (voor met meer dan een hengel) en 65 z.g.n. hengelvergunningen (bijdrage voor verbetering van de visstand in de binnenvisserij). De fraude op het distributiekantoor te Schagen, waar twee ambtenaren se dert geruime tijd met op de zwarte markt verworven'wisselbonnen levens middelen- en tabakskaarten hebben in genomen en deze via de eveneens ge arresteerde H. uit Amsterdam hebben verkocht, is nog een vierde persoon ge arresteerd, n.1. de 38-jarige zwarte han delaar K. uit Warmenhuizen. Deze K. was de tussenpersoon voor de amb tenaar en bij de verkoop der beschei den. Bij het onderzoek is gebleken, dat de onregelmatigheden reeds sedert No vember 1946 zijn gepleegd. Tevens heeft men bij de vier betrokkenen acht inlegvellen in beslag genomen, waar op schoenenbonnen werden ingenomen. Het bedrag dat met deze fraude ge moeid is, wordt op 20.000 geschat. KEIZERSTRAAT 15 - TEL. 2626 DEN HELDER In Neurenberg staan thans terecht Hans Lammers en 18 hoge Nazi-ambte naren. Van 1937 tot 1945 was Lammers Rijksminister, Chef van de Rijks kanselarij en lid van het kabinet. Vanzelfsprekend verklaart hij zich vol komen onschuldig en weet hij niets van de nazi-misdaden. West-Ja va-conferentie beslissend (Telegrafisch van onze Indische correspondent). De hoop, dat 1947 nog de oplossing van de nijpende problemen in Indone sië zoü brengen ging niet in vervulling en het ergste is, dat het nieuwe jaar „op dood spoor" begint.... Als voorbeeld van het schier-hopelo- ze der situatie kan dienen het tweele dig plan van de Commissie van goede diensten betreffende stopzetting der vijandelijkheden en de politieke ver houding. Het eerste deel liep vrijwel parallel met de Nederlandse opvatting, het tweede niet, was zelfs onaanvaard baar. De republiek.... dacht juist om gekeerd! Maar het plgn moest in zijn geheel worden aanvaard; daarom werd toen de conferentie op de „Willem Ruys" ontworpen en 't scheen tenslotte mede door de uitvoerige Nederlandse motivering of Djogja wel oren had tot aanvaarden. Men weet ten slotte, tot welke officiële -verklaringen het gekomen is. Intussen zal veel afhangen van de medio-Januari te verwachten derde West-Java-conferentie, die wel eens van een beslissende betekenis zou kunnen worden, want mislukt zij, dan sinds .1902 Keizerstraat 51, Den Helder Tel. 2467. Jf is voorlopig de interim-regering van de baan. Natuurlijk heeft het bezoek van dr. Beel aan Setiadjit sensatie verwekt, doch de resultaten kunnen gevoegelijk als nihil worden be schouwd. Voorts is uitgelekt, dat Soekiman, voorzitter der Masjoemi, een bezoek gebracht heeft aan Hoessein Djajade- ningrad, voorzitter van het comité In donesië Serikat, maar omtrent de re sultaten is al evenmin veel optimis me gewettigd. Daarom nogmaals het nieuwe jaar krijgt de volle last der vraagstukken van het oude mee! de koninklijke militaire kapel de eer ste strophe van de nationale hymne van diens land. PONTVEER HEMBIIRG. De K.N.A.C. ontving op een desbe treffend verzoek van de Rijkswater staat bericht, dat vertrouwd wordt, dat tegen het voorjaar 1948 uitbrei ding zal kunnen worden gegeven aan de vaartijden van de ponten bij de Hembrug. De raad van Zijpe was 31 December in voltallige vergadering bijeen onder voorzitterschap van de burgemeester. Medegedeeld werd dat de heer J. R. Bos zijn benoeming als gemeente ontvanger tevens administrateur van sociale zaken had aanvaard. De heer Bos werd beëdigd evenals de heer J. H. Helder als zijn plaatsvervanger. De voorzitter wenste de heer Bos geluk met zijn benoeming en sprak de ver wachting uit dat deze zal medewer ken tot de bloei der gemeente. De heer Bos dankte daarop voor het in hem gestelde vertrouwen. Ingekomen waren o.a. een aantal jaarverslagen die bij de raad zullen circuleren. De circulaire van Ged. Staten betreffende het vaststellen van een regeling in zake verplaatsingskos ten voor de gemeente-secretarissen en -ontvangers ontmoette bij de heer Brouwer enige tegenkanting, maar na toelichting door de voorzitter werd net voorstel aanvaard. Benoemingen. Als regent van het algemeen wees huis werd de heer P. Wittebol herko zen. Als leden van de sociale dienst werden herbenoemd de periodiek af tredende leden de heer J. Komen en mevr. L. VaderHopman. Gemeenterekening 1945. Vastgesteld werd de gem.rekening m ontvangsten f 526.155,36, uitgaven f 487.712,11, batig saldo f 38.443,25. De kapitaaldienst sloot met een nadelig saldo van f 22.628,92. De rekening van het armbestuur werd vastgesteld met een nadelig saldo van f 4090,33, die van de wezenadministratie met een batig saldo van f 846,05. Rijksvoorschotten werden gevraagd voor buitengewoon onderhoud aan vier dubbele woningen van f 2285; een voorschot van f 1806 voor het buitengewoon onderhoud van 4 woningen te St. Maartensbrug en een voorschot van f 22.000 voor de herbouw van een dubbele woning te Oudesluis. Aldus werd na enige discussie beslo ten. Tot chauffeur-vuilnisophaler werd be noemd de heer W. Bakker te Stolpen op een salaris van f 2327 per jaar nadat de heer Raatgers een lans had gebro ken voor verhoging en de heer Bis schop had gewezen op een eventuëel te verlenen vergoeding voor het gebruik van Bakker's garage, welke laatste door het college nog nader zal worden be zien. Trottoir te 't Zand. B. en W. stelde de raad voor tot de aanleg van een trottoir te 't Zand langs de westzijde van de rijksweg ten zuiden van de vlotbrug. De voorzitter deelde mede dat het verzoek daartoe was ont vangen van „Plaatselijk Belang" te 't Zand en »dat bereids een vergadering was gehouden met de verschillende eigenaren van de in een vrij grillige yELDMAARSCHALK GOERING ging in 't midden van Juni 1938 een paar dagen met vacantie op zijn jacht „Ka rin" en gedurende die tijd plaatste hij geen enkele aantekening in zijn parti culier notitieboek. Zijn vacantie duur- dê blijkbaar van 15 Juli tot 8 Augus tus d.a.v., drie weken waarin Hermann eens heerlijk kon uitrusten van de drukke bezigheden, die het verzame len van medailles en ridderorden hem veroorzaakten. Op 8 Augustus echter liet hij de minister van financiën Graaf Schwerin Krosigk bij zich komen en had met hem een langdurige bespre king over prijzen, landbouw en de al gemene financiële toestand. Zijn be zorgdheid over deze dingen verraadt zich in aantekeningen als: „Stijging van de melkprijzen phychologisch probleem. Rijksbapk verhoogt circula tie van bankbiljetten. Rijks-obligaties worden voortdurend te koop aangebo den. Te wijten aan algemene oorzaak: oorlogs-psychose.Grote moeilijkhe den gedurende de komende dagen". HET VOLK MOET ZOET GEHOUDEN WORDEN. ALS LEIDER VAN HET VIERJAREN PLAN had Goering alles te zeggen in financiële en economische aangelegen heden. De minister van financiën, de minister van voedselvoorziening, de minister van economische zaken en de president van de Rijksbank, zij allen waren aan hem ondergeschikt. n Schwerin-Krosigk, die het geld moest verstrekk voor de wederopbouw van het leger en niettemin voor een eniger mate sluitende begroting moest zorgen, verduidelijkte Goering bepaalde ge zichtspunten ten aanzien van de land bouwpolitiek, die deze begroting in ge- va'ar brachten. Hij klaagde over de verlaging der belastingen en schimpte over gemaakte fouten door zijn collega Darre op het ministerie van Voedsel voorziening. Van veel meer belang is evenwel Schwerin-Krosigk's verslag over de „algemene financiële toestand" die zeer critiek was geworden door de verhoogde uitgaven voor het leger. Hij stippelt in zijn verslag de financiële acrobatische toeren uit, door welke hij zich voorstelt hogere revenuen te ver krijgen: nieuwe belastingen en nieuwe rijks-leningen. Goering vreest daarte genover, dat hun plannen in duigen kunnen vallen door een panische vrees voor een oorlog. Na aldus de algemene en politieke toestand besproken te heb ben besluiten zij dat er iets gedaan moet worden om het eigen volk weer gerust te stellen. „Geef ze brood en spelen, het gebruikelijke recept", zo overwogen de twee, „dan zullen* zij onze kanonnen voor boter zeker aan vaarden." Klaarblijkelijk kan de ver breiding van de oorlogspaniek in het buitenland voortgang vinden, dat is een der onderdelen van de oorlogsDluf van München. Tenslotte beklaagt de minister van Financiën zich over de kostbare over- organisatie in partij, rijks- en economi sche aangelegenheden en Goering kon digt aan, dat hij pogingen zal doen om deze „aanwas" te beteugelen. Hier volgen enkele uittreksels uit zijn wijdlopige aantekeningen over dit gesprek. GOERING SCHRIJFT „8 AUGUSTUS. Landbouw: voor stel om de melkprijzen te verhogen. Afschaffing van de belastingen op de slachtingen en vermindering van de belasting op de suiker te dragen door de consumenten (verlies 380 millioen Fout om boter en suiker aaneen te schakelen. Vet kan alleen vervangen worden door andere vetten. Dus ver vangen door margarine. Meer vetten importeren dan tarwe, te danken aan de goede oogst. Sttijging der melkprij zen, een psychologisch probleem. Algemene financiële toestand: toe stand veranderd door bewapening. Meer obligaties.Reichsbank verhoogt de circulatie van bankbiljetten. De ge bruikelijke leningen. Deze berekening nu mislukt, want op het ogenblik wor den aandelen voortdurend te,koop aan geboden. Te wijten aan de algemene opvatting: er komt oorlog. Iedereen tracht van zijn rijks-aandelen af te komen. September: schatkist-toestand moeilijk; grote moeilijkheden voor de komende tijd. Besprekingen over algemene situatie: rust in het binnenland bevorderen. Order aan de Wehrmacht de bewape ning voort te zetten in de diepte en niet in de breedte. Overorganisatie van de partij, van het rijk en in het econo mische leven. Aanwas". De bewapening in de diepte en niet in de breedte betekent, zoals wij na derhand in zijn dagboek zullen zien, dat Goering had besloten zich inten siever te bepalen tot het laten ver vaardigen van een groot aantal weinige essentiële bewapeningsonderdelen lie ver dan het doen aanmaken van klein* hoeveelheden van vele verschillende types. HET BEWAPENINGS PROGRAMMA. JWAALF DAGEN LATER had Goe- rig een conferentie met generaal Kei tel die het hoofd was van het opper commando van het Duitse leger (een soort militaire minister van oorlog). Keitel overleefde de oorlog in deze functie en op 8 Mei 1945 tekende hij in Berlijn de overeenkomst tot onvoor waardelijke overgave van Duitsland aan de Geallieerden. In de dagen van zijn gesprek met Goering is hij druk bezig aan een wet ter verdediging van het Reich. Zij stel len voor bepaalde zinnen te laten ver vallen, bepaalde clausules weg te wer ken (het is nu onmogelijk om vast te stellen welke). Voor een en ander was ■echter de toestemming van Rudolf Hess nodig en hieruit kan men opma ken dat er nauwe betrekkingen beston den tussen de Wehrmacht en de Nazi partij, waarvan Hess in die tijd nog het hoofd was. Keitel waarschuwde Goering daj ge neraal von Brauchitsch het plan had om te trouwen en hem spoedig zou komen opzoeken om deze zaak te be spreken. Dit alarmeert Goering die zich de moeilijkheden herinnert bij veldmaarschalk von Blomberg's huwe lijk in Januari van dat jaar met een meisje van 24, welk huwelijk tot re sultaat had gehad, dat Blomberg van zijn functie als Minister van Oorlog was ontheven. Goering's dagboek zegt woordelijk: „Generaal Keitel, 20 Augustus. Rijksverdedigingswet: Keitel geeft zin na zin verslag. Zin 10 valt af. Zin 7 ook afvallen (toestemming van Hess nog altijd niet verkregen.) De uitein delijke bepaling omtrent de verwijde ring van oude wetten moet blijven be staan. Luchtverdediging (civiel) zeer zwak in Berlijn. Himmler moet verster kingen laten aanrukken van de S. S. Volk moet oefenen. Over 14 dagen. Brauchitsch (persoonlijke zaak): huwe lijk. Blomberg-geval. Brief van Blom berg dat hij terugkeert naar Wiessee in de herfst. Gaat de Führer hiermede ac- coord?" Na zijn huwelijk ging Blomberg naar Capri om daar zijn wittebroods weken door te brengen, later ging hij naar Ceylon en naar Ned. Oost-Indië. Nu gaf hij klaarblijkelijk te kennen, dat hij de bedoeling had terug te ke ren. Hierover maakte Goering een no titie. die luidde: „Ik moet 'ns kijken of de Führer z'n toestemming geeft voor Blomberg's terugkeer naar zijn huis te Wiessee". Later op de dag arriveert Brauchitsch zelf om Goering te spreken over zijn huwelijk. Er rijzen verschillende vra gen over de afstamming van de toe komstige bruid. En dan, geheel los van de besprekingen over deze persoon lijke zaak, maakt von Brauchitsch een opmerking die van wereldomvattende betekenis geweest zou zijn, indien de ze in die dagen bekend was gewor den. Precies op de avond, toen er zo veel vrees en opwinding in de Wereld heerste over Tsjecho-Slowakije, deelt hij Goering mee, dat als er oorlog mocht komen „de grote zaak" de Duitse Wehrmacht daar niet op voor bereid was en geen kansen op een overwinning maakte. DusMün chen was niet anders dan een grote bluf. HUWELIJKSBESLOMMERINGEN Hier volgt weer Hermann Goering: „20 Augustus, kolonel-generaal von Brauchitsch. Gesprek over voorgeno men huwelijk. Voorgelegd moet wor den bewijs van arische afstamming en twee vertrouwelijke verklaringen onder ede van de ouders van de bruid. Gesprek over de politieke toestand. Als het komt tot de grote zaak bestaat er geen kans om er goed doorheen te komen. Het leger is er niet klaar voor (tekort aan munitie)". Von Brauchitsch's aanstaande lief tallige bruid, Frau Charlotte Schmidt, kon klaarblijkelijk genade vinden in de ogen van de Nazi-heersers. Hij trouwde met haar op 24 Sept. 1938. In het volgende artikel: de over eenkomst van MünchenTsjecho Slowakije. Goering ontvangt de Franse ambassadeur Francois Poncet en bespreekt de verhou ding tot Frankrijk en de Franse politieke toestand. Hij ont meet de Tsjechische minister Mastny, „zeer neerslachtig", en, openbaart Duitsland's politieke verlangens ten opzichte van dat land. lijn liggende percelen. De kosten wor den geraamd op circa f 3772. In verband met het debat over het kostenvraagstuk zeide de voorzitter o.a. dat hij en de secretaris naar Den Haag zijn geweest over een eventuele belas ting en dan betaalt ieder uit de ge meente Zijpe daaraan mede. Het voorstel werd aangenomen. Na het afhandelen van een aantal vergoedingen voor schoolbezoek werd een teer punt aangesneden en wel Woningwetruimte. Het voorstel als zodanig deed niet verwachten dat hierover breedvoerig zou worden gediscussieerd. Het betrof in eerste instantie slechts de vaststelling van „regelen omtrent toepassing van art. 1 der Woonruimtewet 1947". De heer Brouwer vroeg hoe de Zijpenaren zich gedagen hadden t.a.v. de vrij willige opgave tot samenwoning. Vol gens de voorzitter was er niet één ver schenen. De voorzitter zeide dat er verschillende gemeenten zijn waar men niemand kan vinden om in de commis sie zitting te nemen. Met deze materie krijg je niets dan onaangenaamheden. De heer Kok wilde de heren van de commissie maar zoveel mogelijk op pad zenden. De heer Doorn zag in de Zijpe vele schuren en loodsen die omge bouwd zouden ^kunnen worden. De voorzitter vond dit een pracht licht puntje en stelde de heer Doorn voor om een en ander maar eens aan de commissie voor te leggen. De regelen werden daarop aangenomen. Op voorstel van B. en W. ging de raad accoord met het voorstel om tot aansluiting over te gaan bij het cen traal archief en inlichtingenbureau in zake Maatschappelijk Hulpbetoon voor f 10 per jaar. Pachten van strand. Opnieuw werd van het Rijk gepacht een strook strand nabij Petten voor de tijd van vijf achtereen volgende jaren tegen f 55 per jaar. De heer Kok kon zich met het pachten verenigen maar wordt het strand dan opgeknapt zodat het voor het doel waarvoor het gepacht wordt kan worden gebruikt? Voorzitter deelde hierop mede dat reeds verschillende pogingen zijn ge daan maar men wordt van het kastje naar de muur gezonden. Thans zijn we weer bij de Prov. Waterstaat terecht gekomen. Maar als het te lang gaat du ren zal de VVV ervoor zorgen, zodat het strand voor het seizoen .in orde zal zijn. De heer Jippes neemt ontslag. Op verzoek van de heer H. Jippes, hoofd der O.L. school te Oudesluis, werd hem op de meest eervolle wijze ontslag verleend onder dankbetuiging voor de vele belangrijke werkzaam heden voor de gemeente Zijpe, gedu rende meer dan 37 jaar verricht Hij blijft echter aan totdat we een plaats- vervanger hebben gevonden, hetgeen zeer op prijs werd gesteld. Vastgesteld werden de vergoedin gen der exploitatiekosten van de bij zondere scholen. Rondvraag. De heer Kramer informeerde naar de uitkomst van de rattenbestrijding. Volgens de voorzitter heeft dit een zeer gunstig verloop. De heer Brouwer zag gaarne bij een eventuele samenstelling van een com missie ook zijn fractie opgenomen. De voorzitter kon spr. mededelen, dat dit altijd was geschied. Voorts zag de heer Brouwer gaarne enige borden voor het verkeer te regelen aan de Oudesluis. Dit zal worden behandeld in de eerstvolgende vergadering van B. en W. De heer Bisschop wees op de uitge brande woning te St. Maartensbrug en dacht aan sabotage. De voorzitter kon mededelen dat hieraan reeds aandacht wordt geschonken. De volgende vraag van de heer Bisschop betrof de reor ganisatie van de gemeenteartsenrege ling. Er wordt nader geïnformeerd. De heer Doorn bracht mej. Krul, onderwijzeres, nog dank voro wat zij heeft gedaan voor de minbedeelden uit de gemeente Zijpe. De heer Hopman wees op het café in de buurt. Het wordt een bouwval. Hij zag gaarne ombouwing tot b.v. 'n drietal woningen. Dit blijkt niet een voudig te zijn, want, zoals wethouder Ott opmerkte, betreft het hier een bedrijfspand. De heer Kok wilde de Woonruimtewet van toepassing bren gen. Voorts zou hij eens wat meer schot in de wederopbouw van Petten willen zien. De voorzitter kon mede delen, dat alles gedaan wordt om het zo spoedig mogelijk klaar te krijgen. Er moest nog f 2.50 per M3 afgekne pen worden. De heer Doorn: Gooi al die administratieve rommel overboord. Voor een gebouw van f 10.000 komt er maar liefst nog eens f 10.000 bij voor administratie, (sic). Tenslotte wees de heer Kok op de abnormale hoge architecten-lonen maar de heer Doorn vind deze niet hoog. De voorzitter richtte hierna een blik terug op het afgelopen jaar dat voor de gemeente Zijpe van zo'n groot belang was. Het officiële stichtings jaar van Petten, begin: uitvoering be graafplaats te St. Maartensburg, plan nen voor de nieuwbouw te Oudesluis, Tehuis voor ouden van dagen reeds in een vergevorderd stadium en waar reeds de hogere instanties haar goed keuringen hechtte. Veel werk werd verricht door het college van B. en W. aldus de voorzitter en hij bracht daar voor de beide wethouders dank. Spr. schetste de prettige samenwerking met de raad en sprak de wens uit dat dit het komende jaar bestendigd moge blijven. Van Zaterdag 3 Januari 16 uur tot Maan dag 5 Januari 8 uur zijn bij geen gehoor bij de eigen arts, alleen voor spoedgeval len, aanwezig de artsen Veenis, Beeker, Hoogkamer, Schut, Bouwman, Koning, Brand, Schreuder en Verheul.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3