HELDER-I.V.V. 2-2 Siad m Omgeving. REALISME Ondanks 3-0 nederlaag, uitstekende wedstrijd van H R.C. Houdt de avond van 8 Januari vrij voor filmavond N.R.V. Colijn en Bekker boksen onbeslist Zaandijk wint geflatteerd De Engelse League Het busongeval te Breezand Filmavond N.R.V. Boksen Weissenborn veriiest LUISTEREN NAAR.... „HUMANITAS" roept om hulp Het leven der Vira Marktberichten ABONNEERT U OP DIT BLAD HRC heeft haar huid in Zaandijk zo duur mogelijk verkocht, hoewel de cij fers 30 dit niet zouden zeggen. Men kon het aan alles voelen, in deze wed strijd ging het om iets belangrijks. Er zat sfeer ln en spanning was er te over. Na afloop zullen er verschillen de mensen uit de Zaan voldaan naar huis zijp gegaan. Hun favorieten had den gezegevierd in een goed gespeelde wedstrijd. Terecht, maar ook HRC kon voldaan zijn. De roodjakken hebben ook gewonnen. Zij behaalden de over winning op zichzelf. Elf jongens (mis schien een enkele uitgezonderd) heb ben gevochten voor de overwinning. Tenslotte ging de zegepraal hun neus voorbij. Tot een kwartier voor het einde was de stand nog 00. Een ieder be greep dat een doelpunt beslissend was en ditmaal was Zaandijk de gelukkige. Dat het toen nog 30 werd zegt ons niets. Dit gebeurde doordat HRC nog een laatste poging waagde en alles op de aanval gooide. Zoals veelal kregen de gastheren toen nog enkele doorbra ken en ongehinderd kon de score wor den opgevoerd. Was het resultaat verdiend? Deze vraag zal wel enkele malen ge steld zijn. Wij willen gaarne onze me ning daarover geven. Voor de rust was Racing technisch superieur aan de Zaandijkers. De roodhemden hadden toen ook een veldmeerderheid. In de tweede helft was Zaandijk over het algemeen meer agressief. Het grootste als gezegd, ontbrak het aan schutters. Dijkshoorn kreeg gevaarlijker werk dan Kat. Deze winst gaf de doorslag en een 2—1 zege had o.i. het juiste beeld gegeven. Dat wil echter niet zeggen dat HRC de punten niet had kunnen be machtigen. In tegendeel, de scorings kansen deden zich wel voor, maar zo als gezegd ontbrak het aan schutters. Scheidsrechter Hoek leidde uitste kend. Op het kritieke moment zag nij een handsbal over het hoofd en hoewel dat voor HRC fatale gevolgen had, vergeven wij hem dit gaarne. De wedstrijd. HRC telde 2 invallers, n.1. voor mid- half de Jong en linkshalf Roomeijer. De invallers Schoemaker en Bakker, althans op deze plaatsen, weerden zich uitstekend. Dijkshoorn was nu aan voerder en Kruijff speelde op Bakker's plaats linksbinnen. Het begin was ze nuwachtig en mede door het zware veld en de dwars over het veld staande wind. moest men wederzijds eerst even terrein verkennen. Het eerste gevaar ontstond voor de Zaandijk-veste, waar Rijkers een bal goed door gaf en Kat nog juist voor Kruijff kon wegschieten. Cm beurten waren de doelen in gevaar en dank zij Dijkshoorn, die zijn beste wedstrijd van het seizoen speelde, kon Zaandijk binnen de eerste 5 minuten niet scoren. Want eerst stompte hij een hoog schot van linksbuiten Burgers •weg en de weer ingeschoten bal stopte hij keurig uit de hoek. Gaandeweg werd HRC iets sterker, mede het ge volg van goed werk van de midden linie. Vooral Bakker speelde in deze periode subliem. Hij zwoegde voor twee en zat voor en achter waar nodig was. Ook Schoenmaker paste zich aan en ge holpen door zijn lange lichaam, ruimde hij veel op. De Werker was als van ouds en Swart viel op door zijn robust en trapvast optreden. Een vrije schop tegen hands plaatste Bakker goed voor doel, maar gevaar kwam er nog niet uii. Gevaarlijker waren de ballen, die over alles heen steeds op de Vries wer den geplaatst. Maar Racing's rechts buiten werd steeds zwaar gehinderd en vergat ook wel eens te schieten. Een goede kans kreeg Van Dalen van Kruijff, maar doelman Kat handhaafde zijn reputatie en redde op voortreffe lijke wijze. Op links wilde het bij HRC niet erg lukken. Rijkers had geen zelf vertrouwen, hoewel hij o.i. rechtsback Oosterbaan gerust wel baas had ge- Een opwindende strijd werd Zaterdag geleverd tussen de cuphouders Charl- ton en Manchester United. Reeds na 5 minuten had Manchester de leiding door Mc. Crae, maar nog geen minuut later had Morris de stand weer op ge lijke voet gebracht. Er ontspon zich toen een felle kamp om het winnende doelpunt, dat uiteindelijk door Pearson aan Manchester kwam. De wedstrijd Arsenal-Sheffield United had 'n eigen aardig verloop. Toen de stand 10 in het voordeel van de „reds" was, moest de Sheffield-spil Forbes na een botsing met een tegenstander naar de kleedka mers worden gedragen. Midvoor Rooke kreeg zodoende meer bewegingsvrij heid en maakte hiervan spoedig ge bruik door de stand op 2—0 te brengen. Forbes keerde daarna in 't veld terug, maar het feit, dat Sheffield toen weer volledig was, kon toch niet verhinde ren, dat Lewis er nog vóór rust 3—0 van maakte. Na half-time veranderde het spelbeeld volkomen. De Sheffield- aanval kwam geducht opzetten en Ar- senal werd geheel in de verdediging teruggedrongen. Door Nightingale en Whitelum wist Sheffield tot 3—2 in te lopen en men kan gerust zeggen, dat het eindsignaal Arsenal voor een gelijk spel heeft behoed. Behalve voor de Sheffield-spil moest ook voor de scheids rechter het spel enige minuten onder broken worden, toen een keihard schot hem in de buik trof. De uitslagen luiden: Arsenal-Sheffield United 32; Black- burn Rovers-Wolverhampton Wande- rers 10; Blackpool-Everton 50; Bol ton Wanderers-Burnley 1—1; Charlton Athletic-Manchester United 1—2; Der by County-Chelsea 51; Grimsby Town-Sunderland 12; Liverpool-Sto- ke City 00- Manchester City-Aston Villa 02; Middelesbrough-Preston North End 1—1: Portsmouth-Hudders- field Town 3—2. kund. Een omhaal van Van Dalen had beter lot verdiend, doch ook nu weer stond Kat in de weg. Juist in deze pe riode van HRC-overwicht kregen de gastheren een gevaarlijke doorbraak. De rechtsbinnen kwam alleen voor Dijkshoorn en gaf een harde 'schuiver. Maar Dijkshoorn redde keurig, zodat ook dit gevaar weer was geweken. Goed opgebouwde aanvallen van HRC leidden weer een nieuw offensief in en ditmaal kreeg De Vries de kans van de dag. Maar met alleen de doel man voor zich gaf hij een trekbal, die jammerlijk werd gemist. Een pijnlijk moment deed zich kort voor de rust voor. Burgers was door gebroken en passeerde eveneens de uitgelopen Dijkshoorn. Swart ljreeg op de doellijn echter de bal en knalde weer weg. Tot grote schrik tegen de terugkomende Schoemaker, «waarna de bal juist corner ging. Burgers nam deze wel goed, maar 't leverde toch geen re sultaat op. Kort hierop was het rusten. De tweede helft. In de tweede helft waren de rollen omgedraaid. Nu was Zaandijk iets ster ker, maar de roodjakken gaven hun voorlopig weinig kans. Steeds weer dook het zwarte duveltje Bakker op en trouwens de gehele achterhoede was aanvankelijk paraat. Toch ontstonden er gevaarlijke mo menten voor de doelmond, waarbij wij soms wel eens opgelucht keken wan neer een forse knal de bal weer naar de Z.-helft dirigeerde. De kans kwam. Toen HRC na het eerste kwartier weer wat los kwam, kreeg De Vries plotseling een kans, die de overwinning inhield. Geheel vrij op rechts kwam het leer. Een harde, doffe knal volgde .en terwijl een teruggekomen Zaandijker dc bal nog van richting veranderde, belandde hij tegen de paal, corner. Deze leverde niets op. Dit was het mo ment. Hiér had het fundament voor de zege gelegd kunnen worden. Het mocht echter niet. Het wordt 10. Een ogenschijnlijk ongevaarlijke aanval werd HRC noodlottig. Een hoge bal in de doelmond beoordeelde Schoemaker verkeerd. De bal kwam dood op de grond en de naar binnen gekomen Burgers schoot hem onhoud baar in de touwen. 10. Het was lo gisch, met nog een kwartier spelen gooide Racing alles op de aanval. Men ging van het standpunt uit: alles of niets. Het werd niets. Maar voor het over was is er menig Zaandijk-haar grijs geworden. De Vries was midvoor gaan spelen en Van Dalen rechtsbuiten. Plotseling kreeg Rijkers een bevlieging. Handig kwam de bal over alles heen bij Van Dalen. Deze liet er ook een voorzet pp volgen. En de schermutse ling dié daarop volgde was zo hevig dat wij U er per pen slechts een klein beeld van kunnen geven. Zeker 18 spe lers stonden voor het Z-doel. De Wer ker en Bakker, ja zelfs Zwart en Stins stonden op doel te schieten. Dan weer zagen we Kat de bal hoog wegslaan, plotseling weer Zaandijk-benen die hun taak vervulden, ook nog een Zaandijk hand, die erger voorkwam maar de bal wilde niet tussen de twee palen. Einde lijk bracht een forse Zaandijk-knal redding. De verdiende gelijkmaker en de mogelijke ommekeer in de strijd waren uitgebleven. Toen stelde Zaan dijk de zege veilig. Een doorbraak van hun midvoor, 7 minuten voor het einde, werd met een goed schot besloten en bracht de stand op 2—0. Even later her haalde deze handige knaap dit en ten slotte kwam het einde nog met 30. Niet de cijfers spreken echter, doch alleen de goede wedstrijd van deze 23 sportmensen. Zaandijk won verdiend, doch niemand zal durven beweren dat er in deze 2e klasse-wedstrijd veel krachtverschil zat. Bijna 500 supporters vergezelden H.R.C. Wij zijn Zondag getuige geweest van een aardige wedstrijd. Ondanks de straffe wind werd er vrij goed voetbal te zien gegeven. Helder verscheen met 3 jeugdige spelers ln het veld, waarvan er één ons in het 1ste elftal al bekend is, n.1. Puhl, De belde anderen, de ge broeders Tabeling, hebben uitstekend werk verricht. Het lijkt ons toe, dat Kelder nog veel van deze 3 spelers kan verwachten. Ook de overige spelers van Helder kunnen op een goede wedstrijd terug Zien, het was echter jammer, dat Hoebe zich ln de voorhoede kennelijk niet thuis gevoelde. Wieren zag zijn goede werken van deze middag be loond met 2 doelpunten. Bij I.V.V. zagen we enige vreemde gezichten, n.1. voor middenvoor en rechtsbuiten en één der achterhoede spelers. Ondanks deze veranderingen is I.V.V. nog steeds een pittige tegenstander met als uitblinkers de linksbinnen en linkshalf. Scheidsrechter C. Bosma heeft de sportieve strijd uitstekend geleid. DE WEDSTRIJD. Helder heeft eerst de wind in de rug en is dan ook de eerste helft het meest in de aanval. Men begaat ech ter niet de fout I.V.V. in te sluiten en het is dan ook een aantrekkelijke wedstrijd. De aanvallen van I.V.V. zijn niet van gevaar ontbloot en het is vooral de linksbinnen van I.V.V.. die, achter de voorhoede opererend, prachtige openingen maakt. Bij H. gaat het over links heel wat beter dan over rechts en linksbinnen Tabeling werkt uitstekend met Wie ren samen. De rechtshalf van H., hoewel zeer hard werkend, heeft de grootste moeite met de linksbinnen van I.V.V. Bij één der H.-aanvallen zet Wieren de bal voor doel en Hoeba schiet hard in. De lat staat echter succes in de weg. Er volgen verschei dene schoten op het I.V.V.-doel, ech ter van te verre afstand om de doel- verdediger van I.V.V. erg te veront rusten. Klemvast heeft deze kanarie gele doelman de ballen te pakken. I.V.V. trekt ten aanval en de links buiten van I. komt geheel vrij. Hij zet da bal voor en hoewel Boogaard deze bal gemakkelijk kon onderscheppen, trapt Teckelenburg.'ln eigen doel (0—1). Helder laat zich niet ontmoedigen en even later zet Hoebe goed voor en Rottier kopt juist naast. Het loopt reeds tegen de rust als een pass over het midden door Wieren wordt opge pikt en na nog even te zijn doorge- iopen schiet hij de bal onder de val lende doelverdedlger in (11). Met deze stand gaat de rust in. Na de rust hetzelfde spelbeeld met nu I.V.V. iets meer in de aanval. Helder speelt beter als voor de rust en er wordt behoorlijk geplaatst. Er worden door H. goede aanvallen op gebouwd en het gevaar voor de 1.- veste is in deze periode wel niet zo groot geweest als voor die van H. Na een aanval van I.V.V. wordt de bal van de H.-achterhoede uit naar voren geplaatst. De bal gaat van Ta- teling naar Puhl, welke speler de bal nog juist weet te bereiken en hoewel stevig op de huid gezeten, geeft hl) zeer handig af aan Wieren. Wieren schiet in moeilijke positie op doel en de bal verdwijnt via de I.-doelman in het net (21). De voorsprong is verdiend, daar Helder in deze 2de helft beter voetbal speelt dan IVV. Kort na dit doelpunt dachten we H. de voorsprong te zien vergroten, maar nu redt één der I.- backs ten koste van corner. Deze goed door Hoebe genomen levert ech ter niets op. Er is log pl.m. 10 min. te spelen als de linkshalf van i.V.V. et tussen uittrekt, de bal afgeeft aan zijn linksbuiten. Deze zet de bal hard voor en de geheel vrijstaande rechts buiten neemt de bal metéén op zijn tot ge- achter slof. Deze krachtproef heeft volg, dat de gelijkmaker Boogaard ligt (22). Het laatste gedeelte van de wed strijd is voor I.V.V. De achterhoede van H. is paraat en weert zich Uitste kend. I.V.V. weet er dan ook niet meer door te komen. Éénmaal kregen s j nog een uitstekende kans, maar de bal werd naastgeschoten. Ook Hoebe weet nog een keer door te breken, maar ook hier weet de I.V.V.-achter- hoede haar gebied van een door boring te vrijwaren. Als de scheidsrechter het einde fluit, hebben beide partijen, na een prettige wedstrijd, de punten eerlijk gedeeld. Met buksen, revolvers en gummistokken bewapend, houden Joodse politie agenten en leden van de Hanagah de wacht ln de gevaren-zóne tussen de Arabische stad Jaffa en de Joodse stad Tel Aviv. r 11 Zaterdag berichtten wij dat het vier de slachtoffer van het busongeval, een onbekende vrouw, in de vroege mor genuren was overleden. Later op da dag werd bekend, dat deze dame de 27- jar.'ge mevr. Holtjes-Seekles uit Wie- ringen was. Geruchten, als zouden vijf of meer doden te betreuren zijn, kun nen gelukkig als uit de lucht gegrepen worden beschouwd. De toestand van cle conductrice, mej. De Jong, is momen teel vrij gunstig. Er is geen levens gevaar aanwezig. Donderdagavond 8 Januari a.s., om acht uur, wordt in Casino door de afdeling Den Helder van de Neder landse Retsvereniging een filmavond gegeven. Enkele bijzonder interessan te films over Engeland zullen worden gedraald. De bezoekers zullen door middel van het witte doek reizen naar de Clyde, de rivier, waaraan G'asgow ligt. Zij zullen een bezoek brengen aan Noord-Ierland en aan Yorkshire, aan de Sint Pauls kathe draal in Londen en aan een grote scheepswerf. Tenslotte wordt een ftim vertoond over de Engelse pot tenbakkerskunst en een kleurenfilm over het Engelse landschap in het al gemeen. Toegangskaarten zijn ver krijgbaar bij mevr. Peters, Singel 2, er bij de heer A. C. Vries, Fazanten straat 14. Zaterdagavond j.1. bonden in „De Roskam", onze Helderse boksers de strijd aan tegen een gecombineerde Rotterdamse ploeg Zoals wel te ver wachten was, hadden de Rotterdam mers een sterke ploeg. Dit bleek reeds in de eerste partij tussen Loos en Vaandrager. De zeer hard slaande Vaandrager kwam reeds in de eerste ronde zo overdonderend opzetten, dat Loos al spoedig met de planken ken nismaakte. Hij beheerste zich echter goed en bokste moedig verder. In de derde ronde nam hij het initiatief over en bezorgde Vaandrager enige benauwde ogenblikken. Ook deze liet zich echter niet intimideren en won tenslotte verdiend op punten. Sand- brink had het niet gemakkelijk tegen de gesloten boksende Versteeg. Door z'n onophoudelijk, hoewel soms wat onbeheerst aanvallen, wist hij een U/. 6 JANUARI. TT IJ HILVERSUM I, 301 meter, geeft K.R.O. nieuws om: 7, 8, 13, 19, 20 en 22.30 uur. 7.45 Gramofoonmu- ziek. 8.15 Pluk de dag. 9.Hoogmis. 10.30 Russisch kerst feest. 10.50 Omroep A Capella Koor. 11.30 Lichtbaken. 12.03 Regina Wijnalda, cello. Claes Molenaar, piano. 12.23 Staf muziekkorps. 13.20 Stafmuziekkorps (vervolg). 14.Gemengd Omroepkoor. 15.Het Ondritsjekkwartet. 17.Als de kaarsjes branden. 17.15 Alma Musica. 19.15 Enny Molsde Leeuwe. 20.05 De gewone man. 20.12 Liefde's listen en Lagen. 22.50 Heinrich Schlusnus. 23.— Hongaarsch strijkkwartet. 23.45 Petite Suite. HILVERSUM II, 301 meter, geeft nieuws om 7, 8, 13, 18, 20 en 13 uur. 7.50 (V.P.R.O.) Dagopening. 8.15 Auba de 8.45 Arthur Schnabel, piano. 9.15 Morgenwijding. 9.35 Arbeidsvitaminen. 10.30 Korte gesprekken van vrouw tot vrouw. 10.35 Kinderkoor met Renée Viala. 11.— Orgelconcert. 11.45 Twee Short Stories. 11.55 Lily Pens. 13.45 Oude Songs. 14.30 Radio-matinée. 16.40 De schoolbel. 17.— Dat kan jij ook. 17.30 Het Radio Dansorkest „The Sky- masters'. 19.Het klokje van zeven uur en dus.... 19.15 Beroemde Liede- renreeksen. 19.45 Radiokrant voor wer kende vrouwen. 20.15 Bonte Dinsdag- svondtrein. 21.30 Contact. 22.30 Beroem de liederenreeksen (vervolg). 23.13 Werk van Glazoenof. punten overwinning te behalen. Zoon -Snoek werd een keurig partijtje. De kleine Rotterdammer was razend snel en Zoon had vooral in de eerste ron do alle moeite om hem te weerstaan. De tweede en derde ronde was hij echter goed op dreef en viel ook goed aan. De Rotterdammer won echter op punten. Wisse-v. Eesden was de kor- ste partij van de avond. Wisse viel di rect fel aan en reeds na 1Yi minuut werd de strijd ten gunste van Wisse gestaakt. Bakker-De Wolf werd een demonstratie-partij in het vrije ge wicht. Brons was namelijk geblesseerd en Bakker zijn tegenstander had ver stek laten gaan. Een aardige demon stratie waarbij vooral De Wolf goed werk liet zien. Als laatste partij vóór de pauze bokste Weissenborn tegen Sandvliet. Een zeer moeilijke opgaaf voor Weissenborn. Zijn veel langere tegenstander gaf hem geen kans tot invechten, maakte goed gebruik van z'n linkse eh won met een klein pun- tenverschil. Oversluizen-Akkerdijk ein digde onbevredigend. In de tweede ronde kreeg Akkerdijk, die op punten voorstond, een waarschuwing van de scheidsrechter en liep de ring uit. Oversluizen werd dus automatisch win naar. Bekker-Maas was een razend srjelle partij. Beide boksers waren vol komen aan elkaar gewaagd en de uit slag werd dan ook onbeslist. Vooral 't voetenwerk van beiden was uitstekend en de wijze van wegflitsen en inko men was ook zeer goed. Al met al 'n op technisch hoog peil staande partij. In de partij Rol-v. Diggele was „the latter", de aanvaller. Rol verdedigde zich goed, maar verloor toch op pun ten. Grollé-Bellaard was een harde, maar weinig fraaie partij. Grolléwerd kennelijk geïntimideerd door het har de slaan van Bellaard en nam z'n toe vlucht tot iets wat eigenaardige metho den. Hij verloor dan ook verdiend op punten. Als laatste wedstrijd bokste Colijn tegen Spangenberg. Twee ge lijkwaardige tegenstanders. Spangen berg was zeer beweeglijk en viel tel kenmale fel aan. Colijn verdedigde zich echter koelbloedig en beant woordde elke stoot met een stoot. Ook met lijf aan lijfwerk gaven beide el kander niets toe en de wedstrijd ein digde dan ook onbeslist. Al met al 'n zeer goede sportavond, waarvan boks- iievend Den Helder ten volle heeft ge noten. 1 Zoals bekend, werd verleden jaar eik hier ter stede een afdeling opge richt van „Humanitas", de stichting voor maatschappelijk werk op huma nistische grondslag. Deze a-politieke organisatie, die aan geen enkele par tij of beweging gebonden is, heeft thans over het gehele land vijftig af delingen. Sinds de oprichting van de Helder se afdeling hebben reeds verscheidene plaatsgenoten zich als medewerker of begunstiger aangemeld. Hun aantal is echter nog niet zodanig, dat de af deling haar taak naar behoren kan vervullen. Wat is deze taak? zal men vragen, Het antwoord hierop is: De stichting wil werkzaam zijn op het gebied der kinderbescherming, der reclassering, der gezinszorg, der vrijwillig'e verzor ging van ouden van dagen, enz. enz, Nood, ja grote nood, is er nog heel veel, terwijl duizenden voogdijkinde ren op een liefderijk tehuis wachten. Denken wij verder nog aan we zen, halfwezen, verlaten kinderen, et htscheidingskinderenj criminele jon geren, aan de ongehuwde moeaer en haar kind, aan lichamelijk en geeste lijk gebrekkigen, en zovele anderen die in sociale nood verkeren. Het zijn vooral degenen, die niet bij een kerk genootschap zijn aangesloten en daar door van die zijde geen bijstand ont vangen, maar die bij „Humanitas" om steun aankloppen. Ieder die, op welke wijze dan ook het werk van „Humanitas" wil steunen, stelle zich in verbinding met de heer W. F. LouWrier, de la Reystraat 2. Ongeveer 200 jaar nadat onze grote landgenoot Van Leeuwenhoek de bac teriën ontdekt had, begonnen beroem de mannen als Pasteur en Koch pas de rol te zien, die bacteriën bij ziekte processen spelen. In de tweede helft van de vorige eeuw volgde de ene ontdekking op de andere en het aantal ziekten, waar van de verwekker een bacterie bleek te zijn, nam steeds toe. Het optimisme van de onderzoekers werd zó groot,; dat men meende, dat het einde van de meeste ziekten nabij was. Op het einde van de vorige eeuw en in 't begin van deze eeuw kreeg dat optimisme echter een knauw, toen men ontdekte, dat er ziekteverwek kers waren, nog veel kleiner dan bacteriën, zó- klein, dat het beste mi croscoop ter wereld ze niet voor ons oog zichtbaar kon maken. Een groot deel van deze ziektever wekkers duidt men aan met de naam „virus". Ernstige ziekten bij planten (aardappelen, tabak), bij dieren (mond- en klauwzeer) en bij mensen (kinderverlamming, pokken) worden erdoor veroorzaakt. Over deze interessante ziektever wekkers en over de wyze, waarop we ze nu zichtbaar kunnen maken (electronenmicroscoop) spreekt de heer J. Henderikx op Dinsdag 6 Januari, 's avonds 8 uur, in het Mu seum voor de afd. Den Helder van de Nederl. Natuurhist. Vereniging. Toegangsprijs voor niet-leden 25 cent. ONDERHOUD RIJKSZEEWERKEN. Vanwege de Hoofd-Ingenieur van de Rijkswaterstaat zal op 30 Januari a.s. te Haarlem worden aanbesteed het on derhouden van de werken van de Rijks zeehaven „Het Nieuwediep". De raming bedraagt 14.150. LANGEDIJKER GROENTEN- CENTRALE BROEK OP LANGENDIJK, 3 Jan. '48. 65.000 kg rode kool f 12.40—f 15,40; 60.000 kg gele kool f 6—f 6.80; 83.000 kg groene kool f 14.70—f 35.50; 87.000 kg witte kool f 9—f 18.70; 22.000 kg witlof I f 40—f 45; witlof II f 20—f 23; 700 kg andijvie f 54—f 60; 3200 kg uien f 22.20—f 25. pr IS een spreekwoord, dat zegt „d« geschiedenis herhaalt zich", maar *r is reden om aan te nemen, dat zij lijk hebben, die zeggen, dat de geschie. denis zich nooit herhaalt. Wij zijn al- thans van mening, dat er zich mis- schien toestanden voordoen, die in zeer grote trekken enige overeenkomst ver tonen met toestanden uit het verleden, maar in bijzonderheden zijn er altijd grote verschillen aan te tonen. In de vorige eeuw en in deze eeuw tot het baar 1914 toe heerste er alge- meen een vast geloof in de vooruit gang. Die vooruitgang was er inder daad op het gebied van de techniek, maar de optimistische mensheid geI loofde, dat daarmee gepaard ging efn verhoging van de morele èn culturele standaard. Dat geloof kreeg in 1914 geduchte knak. Het bleek, dat ook de moderne mens, die het zo heerlijk ver gebracht had, om met de assistent van doctor Faust te spreken, nog geneigd was tot alle kwaad. Maar na de eerste wereldoorlog kwam 't optimisme toch weer snel boven en velen van ons zul- len zich herinneren met welk een rots- vast vertrouwen in zichzelf en in de toekomst men plannen smeedde, in de twintiger jaren. Dit na-oorlogs optimisme nu herhaalt zich stellig niet. Integendeel, een diep geworteld en noodlottig pessimisme dreigt zich van het oude Europa mees ter te maken. Hier kan de vraag ge. steld worden wat gevaarlijker is: op. timisme of pessimisme. Optimisme ig het voorrecht van de dommen, heeft men wel eens gezegd en ontegenzegge lijk geeft en gaf de wereld voor de koele en critisch gezinde beschouwer niet veel reden om te menen, dat alles wel terecht zal komen zonder nood en pijn. De optimisten dreigen met een vriendelijke glimlach en 'n veerkrach tige tred in het ongeluk te lopen, al- leen omdat zij onmachtig zijn de geva ren van deze boze wereld te onder kennen. Dit wil echter allerminst zeggen, dat pessimisme nu het voorrecht van de scherpzinnigen zou zijn. Het is namelijk helemaal niet zo scherpzinnig alles van de zwarte kant te bekijken en heel vaak is het pessi misme een vorm van levensangst, dit de pessimist regelrecht met een zwart gallig gezicht en slepende gang naar de afgrond voert, waar hij dan met een zekere zelfvoldoening in zal stor ten. En tussen hemel en aarde zal hij nog mopperen, dat hij het altijd wel gezegd heeft. Het pad echter, dat hem, zij het met enige moeite langs de af grond had kunnen voeren, zag hij niet, omdat hij niet in paden langs afgron den geloofde en meende, dat hij vrpeg of Iaat zijn leven in het ravijn zou eindigen. De mensheid van na d« tweede wereldoorlog is niet ongelijk aan deze ongelovige. Op het gevaar af, dat mén ons cri tisch vermogen nie'; hoog aanslaat zou den wij hier willen pleiten voor een derde weg, de weg van het realisme. Het heeft geen zin te ontkennen, dat wij door veel gevaren omringd wor den, dat de vooruitgang niet zo groot is als onze vaders gemeend hebben, dat het leven ongemakkelijk en ongewis is en dat er ontzaglijk veel puin ge ruimd moet worden in geestelijke en stoffelijke zin. Maar wij zouden even dwaas zijn, als wij ontkenden, dat er in de tijd van een mensenleven heel wat verbeterd is. Nog maar kort ligt de tijd achter ons, dat men het heel normaal vond, dat een groot deel van Ket volk twaalf en meer uur werkte voor een loon, waarbij een tafelkleed, een slaapkamer en honderd andere dingen, die wij nu als normaal en noodzakelijk aanvaar den, een onbereikbare weelde beteken den; dat het heel normaal was, dat het ene volk voor het andere werkte; dat een hongersnood als een natuurver schijnsel, betreurenswaardig, maar on vermijdelijk werd beoordeeld. Ook nu hoort dit alles nog niet tot 't verleden. Maar allerwege is het inzicht doorge broken, dat wie werkt ook eten za! en de mensen en de volkeren, die leven ten koste van anderen, tonen een on verontrust geweten. Er is wel degelijk vooruitgang, zo wel in stoffelijk als in geestelijk op zicht. En als het puin geruimd is, be staat de kans op de plaats van het oude krot een nieuw, geriefelijk hui» te bouwen. De optimist zal een zomerhuisje Op trekken, dat alleen berekend is op zonneschijn en zomer weer. De pessi mist laat het puin liggen, want straks zal een nieuwe ramp al het werk nut teloos maken. Hoogstens lapt hij van oude planken een triest en tochtig hok in elkaar. Maar de realist maakt wat er van te maken is. Hij getroost zich het har de en onaangename karwei van het puinruimen en bouwt voor zich en zijn gezin een stevig, weldoortimmerd huis, waarin hij zijn vrienden kan ontvangen en waar h<j zijn vijanden buiten kan sluiten. Met deze beeldspraak zijn de moei lijkheden niet allemaal tegelijk over wonnen, maar wij menen, dat er hier en daar nog wel een pessimist is, ook, zelfs onder onze lezers, die zich ns een bespiegeling, waartoe de lang* winteravonden zo geschikt zijn, kan bekeren tot het gilde van realistische bouwers. H. VAN HULST. AANBESTEDING ONDERHOUDSWERKEN Door het college van Dijkgraaf en Heemraden van het Heemraadschap de Wieringermeer zal in begin Januari worden aanbesteed het onderhouden gedurende 1948 van de waterstaatswer ken in het westelijk, Noordelijk, Zuide lijk en Oostelijk gedeelte van de Wie ringermeer, alsmede een gedeelte van de Amstelmeer boezem. Het gemaaltJe in de proefpolder te Andijk zal mede tot dit onderhoud behoren. Een en an der zal worden aanbesteed in het ge maal Lely te Medemblik ten overstaan an de Ingenieur van het Heemraad schap.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2