Stad en Omgeving- KRUIMELDIEVEN OP HET MATJE Groentenhandelaar tekende verzet aan FEESTAVOND A. en 0. Nieuwe diepvriesinstallatie Diefstallen Burgerlijke stand Wat gevonden en verloren werd Uitslag verloting WmfWm Urk. Vele Texelaars getuigen in tribunaalzaak Bij de Politierechter De Lente in aantocht? Veni vidi vici Tribunaalzaak tegen overledene. SuccesZandvoortmeeuwen Anna Paulowna. Concentratie landbouw bedrijfsverenigingen 0—2 1 Wieringen. Roerige Nieuwjaarsdag Hernieuwde tenlastelegging tegen notaris Ir. S. Smeding doctor honoris causa WAAR ZIJN x ONZE SCHEPEN? Marktberichten Alhmaars tribunaal t De Helderse groentenhandelaar Al- bert B. had verzet aangetekend tegen de hem, bij de voorwaardelijke buiten vervolging stelling opgelegde verbeurd verklaring van f 25000, reden waarom Maandag j.1. deze zaak door de tweede Kamer van het Alkmaarse tribunaal, onder voorzitterschap van mr. Wind- hausen, in behandeling werd genomen. Albert B. werd er in de tenlaste legging van beschuldigd geprofiteerd te hebben van de bezetting door re gelmatig grote hoeveelheden groenten aan de Duitse Wehrmacht te leveren. B. beweerde echter ter zit ting, dat dit geheel onder dwang was geschied en mr. Windhausen onder wierp B. aan een scherp verhoor waar uit die dwang dan wel had bestaan. Het bleek dat bepaalde dreigementen van de zijde van het bedrijfsschap van groenten en fruit waren geuit, inzake het niet meer in aanmerking komen voor Wehrmachtsleveringen. Wel bleek ter zitting, dat B door de voorraden die hij door zijn Wehrmachtsleveringen kreeg, heel veel Nederlanders heeft kunnen helpen en dit ook in rui me mate heeft gedaan. „HIJ VERZAMELDE GELD VOOR DE FISCUS!" De raadsman van beschuldigde voerde aan dat B„ die altijd heeft geween dat het door hem verdiende geld na de oorlog door belastingmaatregelen aan de Nederlandse staat zou verval' len. toch altijd zeer sober heeft ge leefd. „Dat is nu ook wel uitgeko men", riep de verdediger uit. „Hij heeft al f 74000 aan zekerheidsstel lingen enz. moeten betalen. Men zou hem kunnen prijzen, omdat hij dit geld voor de Staat heeft bewaard! Deze uitroep deed alle aanwezigen wel even glimlachen. Verder legde verdediger de nadruk op de goede reputatie die zijn cliënt, ook nu nog, in een stad als Den Helder bezit. „Persoonlijk ken ik hem heel goed en daarom weet ik dat ik een goede zaak verdedig" voegde hij er aan toe, waar na hij het tribunaal verzoekt, bij de bepaling van een verbeurdverklaring de meest mogelijke clementie te willen betrachtn. Personeelsverenigingen behoren te genwoordig tot de gebruikelijke insti tuten der bedrijfsdemocratie en zijn sinds de bevrijding als paddestoeltjes uit de grond verrezen. Een courantre dactie heeft natuurlijk aandacht te be steden aan de levensmanifestaties van deze clubs en dus zijn wij in staat re gelmatig de feestavonden bij te wonen. Niet alles is van zodanig gehalte, dat wij critiekloos een verslagje kunnen schrijven, maar met genoegen gewa gen wij van de avond, die Zaterdag voor de personeelsvereniging „A. en O." van het confectieatelier Gebr. Meyer werd georganiseerd in Casino. Er hing in de stampvolle zaal een prettige sfeer, waarvan de goede ver houdingen onder het personeel onge twijfeld de oorzaak zijn. Voorzitter Smith opende precies op tijd! de avond met een welkomstpraatje, waar in hij 'op aangename manier ook blijk gaf open oog te hebben voor die on derlinge verhoudingen. Er volgde daarna een afwisselend programma, waarvan wij willen noemen een twee tal één-acters. Het valt niet mee om geschikte stukjes te vinden met een uitsluitend vrouwelijke bezetting, maar „de motor van de vereniging", de heer Smith, heeft ook hier een goed werk gedaan en met zijn regie een aan vaardbare opvoering verzorgd. De Parola's.... men kent hun keurig werk. Ook het zangtrio de Zenia's ver dient lof voor zijn optreden. Dat één nummer van hun eerste optreden hier en daar een beetje vals was, was een vergissing, die ze ruimschoots goed maakten met hun overige reper toire, dat voor de toekomst goede be loften inhoudt. Een tweetal door de heer Siebe- ling ingestudeerde dansen werden in keurige en fleurige costuums uitge voerd en vielen zeer in de smaak. Wij houden niet van verlotingen, maar die van Zaterdagavond konden wij en met ons blijkens de vlotte lotenverkoop alle aanwezigen waar deren. Prachtige prijzen en een vlugge trekking. Tot slot een- gezellig bal. Het viel ons erg mee, dat de grote menigte zich op de kleine vloer zo goed-gediscipli- neerd toonde, dat de prettige sfeer geen moment verloren ging. Alles met elkaar een goed geslaagde feestavond, waarop de heer Smith c.s. met genoegen kunnen terugzien en die de Directie van dit Helderse confectie bedrijf alleszins reden tot tevredenheid geeft. Thans heeft ook de groentenhandel Kroonstuiver, Keizerstraat 7, zich een diepvriesinstallatie aangeschaft. Door middel van deze zeer moderne Ameri kaanse installatie, die in de winkel werd geplaatst door de importeur, het koeltechnisch bureau der gebr. Zeedijk te Rotterdam, kan hij een grote hoeveel heid vers fruit en groente voor lange tijd conserveren, waardoor het moge lijk is dat men midden in de winter nog groente en fruit op tafel kan krij gen, die in niets van verse producten te onderscheiden is. We hebben >ns van dit laatste zelf kunnen overtuigen door een proef te nemen met een doos- ja aardbeien, waarvan de inhoud aan vankelijk veel weg had van een blok sierbeton, maar die na de ontdooi- zonnige dagen in de afgelopen zomer, toen we aardbeitjes zo van de plant konden consumeren. Uit een gesloten schuur aan de Jan Verfailleweg werd een fiets ge stolen. Een bewoner van de Krugerstrazt deed aangifte, dat bij een inbraak in zijn woning, waarbij men zich toegang had verschaft door een stuk uit de ruit van één der tuindeuren te snijden, twee lakens en een stuk ondergoed werden ontvreemd. Een bewoonster van de Polder weg deed aangifte, dat zij uit haar woonkamer een handtas vermiste. Bevallen: J Warbout—Van Straa- ten, z. E G Voorbrood—Herlyn, z. R v d Werf—Hollander, z. B Wisse Petrus, d. G v Markus—Van Dun, d. J M le Feber—Neufeglise, d. G H de Boer—Atema, z. B J van Anraat— Kult, z. M C DulneVan Eenennaam, z J Sont—Hoogvorst, z. A Haisma— Van Veenen, 2 d, J H de Schipper Oudkerk, z. W Nljpels—Bregman, z. H P M ten Hoope—Nollen, d. T Wai- boer—Jongerling, z. M H Slijkerman - Lol, d. Ondertrouwd: H Been en A Sturk J van Brederode en C M Aggenbach. C W P Koningstein en L A v d Berg J D Prins en P J W Bossard. Getrouwd: L de Boer en M den Hartogh. Overleden: J de Ruiter (m), 52 jaar. R Alles (v), 39 jaar. i Gevonden: stofbril, ceintuur, wollen das, 2 versnaperingskaarten, 3 melk- bonnen, koffiebon, bloembon, suiker bon, 9 rantsoenen brood en 2 postze gels, padvindersfluit, handschoen (grijs), herenhoed (grijs), hondje, le vensmiddelenkaart, portefeuille met inh., rozenkrans, ceintuur, (rooh), ring met sleutels, leren tas, vulpotlood, paar kinderwantjes, zakmes, halve le vensmiddelenkaart. Verloren: broche, bankbiljet f 10, dasklem, doosje inh. distributiebe scheiden, 2 dames handschoenen, gou den halsketting, bivakmuts, bankbiljet f 10, 4 texaielkaarten, rozenkrans en kerkboekje, bril, 2 zilverbons a f 2.50, portefeuille met inhoud. Op de tentoonstelling, die eind De cember in de BLO-school werd gehou den, werden door de vereniging „Onze kamerzanger" steunbonnen verkocht. De prijzen' zijn resp. gevallen op de nummers 684, 53, 393, 219. 457. Zij kun nen 's avonds na zes uur worden afge haald aan het adres Gravenstraat 104. Het H.R.C.-elftal, dat Zondag in Zaan stadt, van Dalen, Kuijff, Rijkers en hoorn, HHHpifl dijk een goede indruk achterliet. Eerste rü, trainer Leavy, de Vries, Nieuw- achter de laatste: Bakker. Achterste rij Stins, de Werker, Schoenmaker, Dijks- Swart, grensrechter Oud en scheidsrechter Hoek. AANBESTEDING De uitslag der aanbesteding, welke on der architect Bolt werd gehouden voo- het bouwen van zestien woningen was als volgt: Gebr. van Duin, Noordwijk, f 225.000,—; Gebr. Bruns, Almelo, f 216.260,— S de Vries, Zaandam, f 218.300,—; Firma Das en Otter, Almelo, f 198.870,—. De gunning is nog aangehouden. De raming architect was f 196.500,—. VERKIEZING OUDERLINGEN EN DIAKENEN Bij de stemming in de Gereformeerde kerk was de uitslag voor ouderlingen: J. Brouwer 171, A van Urk 165, J Hakvoort 159 en R Bakker 91. Gekozen voor ouder lingen J Brouwer en A D van Urk. Voor diakenen: G Baarssen 219, R Kra mer 202, C Zeeman 112 en A de Vries 58. Gekozen G Baarssen en R Kramer. Nadat op 2 October j.1. de behande ling van de zaak tegen Nicolaas Sch., architect en houder van een bloem- bollenkraam te Den Burg, Texel, voor een nader onderzoek was geschorst, werd deze Maandag j.1. voor de Tweede Kamer van het AlkmSarse Tribunaal wederom voortgezet. Hierbij waren ipaar liefst acht getuigen a décharge van Texel meegekomen om van de felle anti-Duitse houding van de beschuldig de Sch. te getuigen. In ons verslag na de vorige zitting zetten wij reeds uitvoerig de behande ling van de beschuldiging uiteen. De heer Sfch. werd n.1. ten laste gelegd dat hij gedurende de bezetting als Bauleiter bij de Bezirksverwaltung had dienst gedaan cn bovendien compagnon was geweest van een bunkerbouwer (Ja cobs) en als zodanig ongeoorloofde win sten zou hebben vergaard. Beschuldigde daarentegen beweerde, dit alles gedaan te hebben om sabotage te kunnen plegen, hetgeen ook inder daad was geschied. Een complex van een kleine twintig betonnen „Onder komens" werd op aanwijzing van Sch. te diep gebouwd, zodat in het natte jaargetijde er een laag van 80 cm. wa ter kwam te staan. Als eerste getuige verscheen de zwa ger van üch., de heer K. Human uit Alkmaar. Hij schetste zijn zwager als een persoon die altijd fel anti-Duits was geweest; zo zelfs, dat hij hem dikwijls had gewaarschuwd wat voorzichtiger te zijn. Ook getuige no. twee, de heer R. Berkenbos, die in de bezettingstijd in opdracht van de illegaliteit 'n func tie bij de Bezirksverwaltung had ver vuld, uitte zich in deze geest over de mentaliteit van Sch. Hij voegde er aan toe, dat Sch. inderdaad sabotage aan de bunkers had gepleegd. „Naar buiten ging hjj om melk te halen". De derde getuige, de aannemer P. Eelman verklaarde dat Sch. altijd naar de Engelse zender luisterde. „Toch wel geen vier en twintig uur TWEEDE HANDSGOEDEREN. De handelaar in tweede handsgoede ren, Cornelis van T., had een partijtje goed gekocht, dat, naar later bleek, van diefstal afkomstig was. De officier mr. Holsteyn legde ver dachte ten laste dat hij zich niet vol doende op de hoogte had gesteld van de herkomst der artikelen en eiste een gevangenisstraf van een maand. Ver dachte was in de dertig jaar dat hij handelde in tweedehands goederen nog nimmer met de justitie in aanraking geweest en gaf aan de pólitie steeds volledige medewerking, zodat de poli tierechter mr. Alblas tot een boete van f 100 of 1 maand hechtenis veroordeel de. WAARDELOOS HOUT. Sijbrand v. S., Cornelis D., Jacobus S. en Geert S., uit Den Helder hadden gezamenlijk een partijtje waardeloos hout meegenomen van de aannemers firma waarbij zij werkten. Dit hout was echter van de Rijkswerf en zij hadden geen toestemming gevraagd of verkregen om dit hout mede te nemen. De officier eiste tegen ieder der ver dachten f 25 of 10 dagen, waar de rech ter, nadat de beklaagden hadden me degedeeld dat zij waardeloos hout steeds zonder vergunning van hun baas mochten meenemen, f 15 of 10 dagen van maakte. DURE CEINTUUR. Keetje B. uit St. Maartensbrug, was bij Vroom en Dreesmann in Den Hel der aan het winkelen. Een ceintuur had haar aandacht getrokken en zij had »die bij zich gestoken, maar had vergeten te betalen. Er waren bij de officier gunstige in lichtingen binnengekomen en ook was zij nog nooit te voren veroordeeld, zodat mr Holsteyn met f 170 of 10 da gen genegen nam Verdachte vond dit wel wat ve°l voor een ceintuur en ook de rechter was blii'-baar die mening tcgedaan, want mr. Alblas deed er f 5 af. EEN JUBILEUM. In de nacht van 27 op 28 December had Jan de G. uit Den Helder een kennisje opgezocht. Bij zijn vertrek trof hij in het steegje een dood konijn aan dat nog warm aanvoelde. Van plan om te onderzoeken van wie of dit ko nijn was, had hij het dier onder zijn jas gestoken en was er mee weggewan deld. Op zijn tocht naar huis ontmoette hij een agent die belangstellend naar de bult onder zijn jas informeerde. Jan weigerde echter inlichtingen te verstrekken en kwam zodoende voor de 25ste maal voor de rechter. Daar hij een vaste klant was, meende mr. Al blas dat het niet nodig was d^ ietwat lange straflijst te behandelen. Mr. Holsteyn schonk geen geloof aan het verhaal van Jan en eiste 6 weken gevangenisstraf met onmiddellijke ge vangenneming. Verdachte wilde liever wachten tot van de zomer, maar mr. Holsteyn, bang voor het welzijn van konijnen, leek het nuttiger dat de straf in het konijnenseizoen werd uitgezeten, waarmee de politierechter accoord ging. Voor het clandestien verbruiken van electrische energie werd Johannes Z. uit Den Helder tot f 25 of 10 dagen en een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar veroordeeld. Dirk de J. uit 't Zand had zich 29 straatstenen van het Rijk toegeëigend, waarvoor hij tot f 40 of 20 dagen bij verstek werd veroordeeld. Aan Tijmen J. uit Den Helder was ten laste gelegd dat hij zijn schoon zuster M J.—v. D. had mishandeld toen zij hem verweet haar man dron ken te hebben gevoerd. Ondanks de verklaringen van de getuige bleef ver dachte ontkennen, doch hij werd deson danks tot f 150 of 10 dagen veroordeeld met de belofte een volgend maal tot gevangenisstraf te worden veroordeeld. Eitske N.. eveneens uit Den Helder, had een ruit ingeslagen bij een dame, die zijn dochter had uitgescholen met de populaire titel, die men meisjes pleegt te geven die indertijd een min of meer intieme omgang hadden met de bezetters, f 20 of 10 dagen en betaling van de schade was de veroordeling. van de dag" merkte mr. Windhausen op. „En wat deed hij de rest van de tijd?" I.j zat binnen" antwoordde getuige „en kwam alleen buiten om melk te halen." Getuige S. W. Bruin verklaarde gezien te hebben hoe Sch., toen hij in October 19e4 als staatsgevaarlijk werd weggevoerd, in het bijzijn van de Duit sers op een kist was geklommen en luidkeels het Wilhelmus had gezongen. De heren Hendr. Bruin en P. B. Hille uitten zich in dezelfde geest. Hierop nam Mr. Windhausen het woord en zei wel overtuigd te zijn van Sch.'s goed-vaderlandse gezindheid, doch dat dit niet inhield dat hij van oorlogswinst vies zou zijn. En daar ging het in deze tribunaalzitting om. „Een jong broekje van de PRA". Mr. Smal, de raadsman, zette in een zeer uitvoerig pleidooi uiteen dat het geld, dat door verdachte was verdiend in de oorlog, geen oorlogswinst was geweest. „Een jong broekje van de PRA heeft in dat rapport maar sug gesties geuit, die nergens naar lijken", roept mr. Smal uit. „Daar bovendien de vermogenstoestand van besch. thans ver beneden nul is, mede door't slechte zoek ik het tribunaal de meest moge lijke clementie te willen betrachten". Uitspraak over 14 dagen. Wehrmacht-aannemers werkten illegaal. Ook in de zaak tegen de heren Ger- rit J. B. en Sietse W. B., metselaars te Den Burg, die in bezettingstijd Wehr- machtswerk hadden verricht, was een zestal getuigen a décharge verschenen. De heren B. waren in verzet geko men tegen de hen opgelegde voorwaar delijke buitenvervolgingstelling, aan gezien zij zich volkomen onschuldig achtten. Mr. Zeegers, de raadsman van beide beschuldigden, die het verhoor der ge tuigen op eminente wijze leidde, liet deze getuigen eendrachtig verklaren dat de heren B. altijd zeer anti-Duits gezind geweest waren, veel werk voor de ille galiteit hadden gedaan en dikwijls mensen aan ausweisen hadden weten te helpen, met gevaar voor eigen lijf en goed. De heer Kelder, oud-commandant der illegaliteit op Texel, thans burgemees ter van Monnikendam, verklaarde dat wét B. aan Wehrmachtwerk had ge daan, beslist niet te ontduiken was ge weest. „Ze hadden veel en veel meer kunnen verdienen wanneer ze dat ge wild hadden" verklaarde de heer K. Mr. Zeegers voerde hierna een in het hart grijpend pleidooi en op verzoek van de raadsman bepaalde mr. Wind hausen de uitspraak op 13 Januari a.s. Naar wij vernemen zouden een dezer dager bij de heer Jac Witte, „Hoeve Dordrecht", Polder Eierland te Texel, twee lamme tjes geboren zijn De beestjes zijn goed gezond. Zouden dit de voorboden van een vroege lente zijn? Het lijkt ons wel wat opti mistisch, maar toch VESTIGINGSVERGUNNING VERLEEND De minister van Economische Zaken heeft aan S Langeveld Mz., Schildereinde 90 te Den Burg, vergunning verleend tot het vestigen van een inrichting, bestemd of mede bestemd voor de uitoefening van een consumptle-ijsbereidingsbedrijf in het perceel hierboven genoemd MARKTBERICHT Aangevoerd werden de 29e December 1947: 1 koe 425—450 5 biggen 30—47; 40 kippen 2,75—4,50. Voor de levering 4 koeien en 9 nuch tere kalveren. Deze woorden sprak destijds Julius Cae sar: „Ik kwam, ik zag, ik overwon". Een 14 jarige knaap dacht hetzelfde en maak te met een dump-auto Hippolytushoef onveilig. Door het garage-bedrijf Duijn- ker waren een aantal dump-auto's ont vangen, welke op het terrein bij Cinema De Haan geparkeerd waren. De monteur was bezig met een der wa gens proef te rijden, doch werd een mo ment weggeroepen. Hij liet de auto draai en en een 14-jarige toeschouwer nam het werk over. Hij trapte op het gaspedaal en met grote vaart schoot de auto weg. Nadat eerst een kolenschuurtje gekraakt was, werd de „Eierfabriek" van de heer C Engel met de grond gelijk gemaakt. Onder hevig gekakel en met achterlating van het nodige dons werd door de fabri kanten een goed heenkomen gezocht in de nabij staande bomen. Gelukkig lichtte de verbouwereerde acrobaat toen zijn voet van het gaspe daal, anders was de ravage niet te over zien geweest. Maandag j.1. was door het Alkmaarse Tribunaal als bijzonder vertegenwoor digster voor haar in het internerings kamp overleden echtgenoot gedag vaard mevr. T. P.M. te Wieringen. De beschuldiging tegen wijlen de heer P. luidde dat hij zich zou hebben schuldig gemaakt aan het verraden van de verblijfplaats van ondergedoken perso nen, terwijl hij bovendien in gezel schap van Duitsers een overval had ge pleegd op een boerderij, en een deel der buitgemaakte goederen voor zich had behouden. „Ik weet er allemaal niets van" ver klaarde beschuldigde's weduwe op een desbetreffende vraag van de president van het tribunaal. Mr. Windhausen be greep dat een lange behandeling van deze zaak geen zin zou hebben en deel de mede dat de uitspraak over 14 dagen zou plaats vinden. De oprichters van de bestaande acht landbouw-bedrijfsverenigingen tef uit. voering van de diverse sociale ver zekeringswetten, zijnde de besturen van de drie centrale land- en tuin. buow-organisaties en van de alge. mene, Chr. en Kath. landarbeiders bonden, hebben zich bij meerderheid uitgesproken voor combinatie of con centratie der verenigingen. Het ligt in de bedoeling een nieuwe centrale of algemene bedrijfsvereni ging voor land- en tuinbouw op te richten, waarvan de thans bestaande verenigingen in het vervolg afdelin gen zullen vormen. De nieuwe ver eniging zal haar eigen directie krij gen, waaraan de afdelingen dan al of niet de administratie kunnen opdra gen. Van deze concentratie wordt, be halve vereenvoudiging en uniformiteit in de uitvoering van de sociale wet ten, ook verlaging van de administra tie-kosten verwacht. STUIVERS VOLKSCABARET Zondag a.s. zal Stuivers Volkscabaret in zaal Bossen optreden. Dit gezelschap heeft reeds op Wieringen succes geoogst en zal dit zeer zeker in zaal Bossen ook behalen Het gezelschap staat onder leiding van onze vroegere plaatsgenoot de heer Stuiver. Men zie de advertentie in dit blad. Als regel geldt dat het Nieuwe jaar goed wordt Ingezet, hoewel men daarover nog wel eens verschilt van opvatting. Enkele jongelieden zochten de eerste dag hun troost In café's en kwamen ln be schonken toestand na sluitingstijd weer te voorschijn. De Heilige Hermandad zette het nieuwe Jaar goed in door deze klanten één nacht op water en brood te onthalen in het arrestantenlokaal ter ontnuchtering. Een goed begin is het halve werk! GESLAAGD Voor het examen typen slaagde een dezer dagen onze plaatsgenoot de heer B. Hensen. Onze plaatsgenoot, de heer Theo van Hoesel te Stroe, slaade dezer dagen voor het examen Ned. Handelscorrespondentie ln het Bllnden-Instltuut St. Henricus te Grave (NB). De eerste wedstrijd, die Succes in 't nieuwe jaar speelde, is weinig succes vol geweest. Vóór de rust ontbrak het niet aan spanning en was Succes niet de mindere, doch o.i. Werden er grote fouten gemaakt, waardoor verschillen de kansen door onnauwkeurig schie ten verloren gingen. Wij hebben bij Succes maar enkele tactische spelers gezien en wel de beide backs, Lont en Idema, en vooral E. Hartman, die een uitstekende partij speelde. Zeker had S. vóór de rust met tactisch spel enige doelpunten kunnen scoren. Na de rust was na een kwartier, toen het eerste doelpunt door een fout in de achterhoede werd gescoord, de strijdlust bij S. geweken. En toen na een slechte uittrap van de keeper een tweede doelpunt ontstond, viel het ge hele aanvalsspel in elkaar. Wij vermelden nog de scheidsrech ter. die deze uiterst sportieve wedstrijd goed leidde. Gistermorgen zou de Tweede Kamer van 't Alkmaarse Tribunaal uitspraak doen in de zaak tegen de heer H. P. 1). J. van der S. O., notaris te Wieringen. De oorspronkelijke tenlastelegging v/as echter gebleken niet juist te zijn en de uitspraak over de nieuwe ten lastelegging zal op 19 Januari a.s. plaats vinden. WILDE ZWANEN OP AMSTELMEER. Hoe weinig automobilisten zuUen zich de moeite getroosten hun voortsnellend caros tot stilstand te brengen tussen Wieringen en van Ewijcksluis en daar een ogenblik te vertoeven om hun blik op het Amstelmeer te werpen? Zo ze het wel de.den zouden ze bemerken dat de natuur in Januari in 't geheel niet dood is. Integendeel daar leeft ze in geheel haar pracht. Honderden wilde zwanen vliegen en zwemmen daar in zwermen op honderd meter afstand voor hun oog. Men ziet er sneeuwwitte en donkere vogels. De donkeren zijn het broed van 1947. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: een rood gekleurde por- temonnaie, inh. enige geld en een klnder- portemonnaie, inh. geld. Verloren: een paar donkerblauwe wollen dameswanten. Inlichtingen; gemeente-bode. Van wetenschappelijke zijde is de heer ir. S. Smeding, landdrost van de Noord-Oostpolder, een welsprekend be wijs van erkentelijkheid voor zijn werx ten behoeve van de Zuiderzee-inpolde- ring ten deel gevallen; de Senaat van de Landbouwhogeschool te Wageningen benoemde hem n.1. tot doctor honoris causa in de landbouwwetenschap. Ir. Smeding deed.het eerst van' zich spre ken bij het weer in cultuur brengen van de Anna Paulownapolder, die in 1916 door zout water overstroomd werd. Hij was toen adjunct-landbouwconsu- lent en speelde een voorname rol bij dit werk. Hieraan had hij later een lid maatschap van de Proefpoldercommis- sie te danken; deze commissie heeft ervaringen bijeengebracht, die van nut zouden zijn voor de drooglegging der Wieringermeer. In 1930 werd ir. Sme ding lid van de in dat jaar ingestelde Wieringermeerdirectie en in 1935 ver kregen de beide andere directieleden eervol ontslag, zodat hij eenhoofdig directeur werd. Later kwam ir. Sme ding bij de Noord Oostpolder. Onder zijn leiding heeft men de moeilijk vast te stellen landbouwkundige en sociaal- economische maatregelen voor de in poldering getroffen. Zoals bekend heeft ir. Smeding ge ruime tijd als directeur voor het droog maken van de Wieringermeer in het kantorencomplex in de St. Laurens- straat in Alkmaar geresideerd. Laatste pos. Ned. pasagiersschepen, Maandag 5 Jan.: ABBEDIJK, New OrleansLonden en Rotterdam, pass. 4-1 Land'send. AMSTELDIEP, 2-1 van Amsterdam te Batavia. AMSTELLAND, Buenos Aires—Amsterdam, 4-1 te Maceio (Bra zilië) ARKELDIJK, Rotterdam— New York. pass 4-1 Bishop Rock. AXELDIJK, RotterdamGulfhaven, pass. 4-1 1.10 uur Vlissingen uitgaand. BANTAM, SingaporeNew York, pass. 4-1 Perim. BENGKALIS, 1-1 van Hollandia te Los Angelos. BOSCHFONTEIN, AmsterdamOost- Afrika, 4-1 van Suez naar Port Soedan. CERAM, AmsterdamJava, 3-1 van Aden. CONGOSTROOM, 3-1 van Pointe Noire naar Boma. EDAM New YorkRotterdam, pass. 4-1 14.15 Lizard. EEMDIJK, wordt 8-1 van Rotterdam te Havanna verwacht. HUGO DE GROOT, Colombo—Halifax pass 1-1 Gibraltar. INDRAPOERA RotterdamJava, 3-1 14.30 uur van Aden. JOHAN VAN OLDENBAR- NEVELT, AmsterdamJava, 4-1 te Belawan. KOTA AGOENG, 3-1 van Balik Pappan te Makassar. MAAS- KERK, 4-1 van Lagos te Port Harcourt MEERKERK, RotterdamShanghai, 3-1 van Genua. MOLENKERK, Rot terdamJapan, 4-1 te Singapore. NIEUW AMSTERDAM, Rotterdam New York, 3-1 13.35 van Southampton. NIEUW HOLLAND, Batavia—Am sterdam, pass 5-1 Gibraltar. NOOR- DAM, 5-1 van New York te Rotterdam. ORANJE, AmsterdamJava, 5-1 van Southampton. POELAU LAUT PanangSingapore, 3-1 op 50 mijl van Singapore. RIJNKERK, Bombay Rotterdam, 4-1 van Marseille. SLO- TERDIJK, 1-1 van Rotterdam te Ba tavia. STUYVEEsANT, 3-1 van Para maribo naar Port of Spain.TAMO MontevideoRotterdam, pass. 5-1 Ma- deira. TAWALI, 4-1 van Makassar te Batavia. TEGELBERG, 3-1 van Durban naar Batavia. WILLEM RUYS, 3-1 17 uur van Batavia naar Rotterdam. BROEK OP LANGENDIK, 5 Januari. 30 000 kg Rode kool 13,60—14,80; 18.000 kg Gele kool 6,00—6,80; 15.000 Groene kool 2'7,0029,80 44.000 kg Witte kool 9,00—20,00; 3500 kg Uien 21,30; 1600 kg Witlof I 37,00 —48,00 en II 19,00—24,00; 400 kg Andijvie I 65,00 en II 45,00—46.00. NOORD-SCHARWOUDE, 5 Jan. '47. (Noordermarktbond). 77000 kg witte kool f 9f 20.30; 35000 kg rode kool f 12.10—f 15.10; 26000 kg gele kool f 6— f 6.30; 4000 kg uien f 23.50—f 23.80, grove f 23.60f 24.20 en drielingen f 15.90.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2