HERMANN WIL VISITE MAKEN r i ii SCHUDT UW LEVER WAKKER J I im am ml om door J. D. v. Exter Nieuwe Amerikaanse auto-modellen s&SSBjS. TERRA INCOGNITA door J. D. VAN EXTER Wij spelen Bridge Gecompliceerde Oost-Europa-politiek Alfr. Rosenberg, rassenspecialist-Codreanu de Roemeense fascist Hoofdpijn voor de Nazi's LUISTEREN NAAR.... I Ford komt met geheel nieuw model FEUILLETON Durf fe Leven VAN NABIJ EN VERRE ABONNEERT U OP DIT BLAD IV yELDMAARSCHALK GOERING ont- 1 spande zijn geest, zoals zijn dagboek laat zien, zo nu en dan door andere dan oorlogs- of politieke intriges door zaken van zuiver persoonlijk belang te behandelen met mensen, die hem kwamen opzoeken. Zo ontving hij bij voorbeeld op 12 October 1938 Frau von Essen, vrouw van een vroegere Zweed se gezant te Berlijn. Anderhalve bladzijde van zijn noti tieboek zijn gevuld met aantekeningen over dit gesprek, dat haar dochter be treft en haar schoonzoon, Baron Gold- schmidt Rothschild. SPIONNAGE-AFF AIRES. ^A EEN LANGE OPGAVE van aller lei familie-bijzonderheden, waarbij de vroegere en tegenwoordige activi teit van de verschillende familieleden wordt vermeld, besluiten Goerings aan tekeningen met de woorden: „Zij pleit ervoor, dat haar kinderen hun paspoorten zullen mogen houden, opdat zij naar het buitenland kunnen reizen." De volgende dag ontvangt Goering Alfred Rosenberg, de Nazi-specialist voor de rassentheorie, en richt zijn geest naar het realisme van spionnage en de gecompliceerde politiek van Oost- en Zuid-Oost-Europa. Zij bespre ken allereerst de figuur van Codreanu, de Roemeense fascist en leider van de „IJzeren Garde", die de Nazi's een flinke hoofdpijn bezorgde, omdat hij door Koning Carol in de gevangenis was geworpen. Als hij in de gevange nis blijft, zal dit het vertrouwen on dermijnen van de leden van Duitslands vijfde colonne in andere landen. Het vraagstuk werd overigens een maand later opgelost, maar niet zoals zij dat wensten, want Codreanu werd dood geschoten „terwijl hij trachtte te vluch ten". Rosenberg richt de aandacht op 'n zaak, die hem per soonlijk interes seert: het Duitse Oppercommando dwarsboomt zijn plannen wat be treft het organise ren van Russische en Oekrainische vluchtelingen bin nen Duitsland en wat de spionnage in het buitenland aangaat. Goerings aantekeningen be vatten deze zinnen: „Rosenberg, 13 October. Codreanu-geval. Bureau in Berlijn voor vluchtelingen, die uit alle delen van Rusland trachten te ontkomen. Nu is er een niet-politiek bureau voor de Oekrainers, omdat deze niet bij een Russische commissie wensen te worden ondergebracht. Alle Duitse overheids- bureaux gaan ermee accoord., maar Ro senberg is er tegen. Het voorstel kwam van het Oppercommando der Wehr- macht. Daar bestaat een commissie voor spionnage enz. Dit kan tegelijker tijd geen politieke instelling zijn. De Wehrmacht houdt vol, dat zij het leidende departement moet zijn voor het Oosten." EEN ENGELSE BEZOEKER WAT GOERING nu verder in deze zaak uitvoerde en wie tenslotte het gevecht over de controle van de Oost- Europese aangelegenheden won, dat is thans moeilijk meer vast te stellen. Goerings volgende serie notities heb ben betrekking op een ontmoeting met een Britse bezoeker aan Duitsland, Co lonel P. f. Etherton, die een der voor naamste organisatoren was van de Mount Everest vliegtuig-expeditie in 1935. Hij was in Duitsland gedurende die Octobermaand van 1938 als afge vaardigde tot de bijeenkomst van de Lilienthal-Vereniging (Lilienthal was een Duitse pionier op luchtvaartgebied) en hij bezocht Goering in diens jacht- „hut", Karinthal De aantekeningen heeft men later aan Colonel Etherton laten zien, die be weert dat Goering op het moment zelf geen aantekeningen maakte en deze dus achteraf moet hebben 'geschreven. Zij bevatten Goerings eigen gezichts punten en opmerkingen, die Colonel Etherton tot hem gemaakt zou hebben, Goering dacht klaarblijkelijk, dat Co lonel Etherton een M.P. was, hetgeen niet het geval was. De aantekeningen luiden: „Etherton (Engels Colonel), lid van het parlement: 17 October. Hij nam deel aan de Lilienthal bijeenkomst als gedelegeerde. Hij wenst in Engeland lezingen over Duitsland te houden. Heeft Sudeten land gezien. Reisde 500 km. Karls- badAussig. Staat zeer vriendschappelijk tegen over Duitsland. Wat gebabbeld over gezamenlijke relaties. Ontwapening in de lucht, tenminste luchtvaart verdrag. Altijd dezelfde kletskoek. Erkent dat Tsjecho-Slowakije geen Britse zaak is en slechts kan leven in vriendschap met Duitsland; een vij andelijke houding van Tsjecho-Slo wakije zou dan ook onverdragelijk zijn. Engeland, in die positie verke' rende, zou nooit van z'n leven iets dergelijks toestaan. Uitnodiging aan mij gericht uit naam van verschillende honderden leden van het Parlement." tl/ HILVERSUM I, 301 YVlJ m. geelt Nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 10,30 uur. NCRV: 7,30 Fantasia en Fuga. 8,15 Ned. Herv. Kerkkoor. 8,30 Mozart-programm3. 9,00 Ochtendbezoek bij onze jonge zieken. 10,00 Riggina AbrahamseBeek man. 11,00 Kamermuziek van HSndel. 11,15 Straat Magelhaes. 12,15 Stafmu- muziek. 12,33 Stafmuziek (vervolg). 1,15 Programmatische pianomuziek. 2,00 Continental Quintet. 2,30 Muziek om roepkoor. 3,00 Roemeense Rhapsödle. 3,45 Kleuters luisteren naar een vertelling 4,00 Voor onze Jeugdige postzegelver zamelaars 4,15 Meisjes, en Kinderklasse 4,45 Voor onze jongens en meisjes. 5 35 Amati Trio. 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 7,45 Engelse les. 8,15 Omroep-orkest. 9,15 Plaats en taak van het christelijk onderwijs. 10,00 Al- melo's christelijk mannenkoor. 11,00 Septet in Es. HILVERSUM II, 415 m., geeft Nieuws om 7, 8, 1, 8, 8 en 11 uur. VARA: 8,15 Socialistisch strijdlied. 8,50 Voor de Huisvrouw. 9,00 Praags Radio-Orkest. 9.35 Lenet Strijkkwartet. VPRO: 10,00 Morgenwijding. VARA: 10,45 Hevg avontuur van Tante Mijntje. 12,38 The Killma Hawaiïans. 2,00 Gesproken por tretten. 2,15 Jeugdconcert. 3,00 Ru moer om Dikke Dries. 4,45 Het stond in de krant. —5,15 Muzikale Favorieten uit de Sowjet Uunie. 6,20 „The Ram- blers". 6,45 Het beginsel-programma van de Partij van de Arbeid. VPRO: 7,70 „Amsterdam 1948". VARA: 8,15 Dolf van der Linden en zijn Metropole-Orkest. 9,00 De koning en de varkenshoeder. 9,50 Beroemde orkesten spelen bekende populaire orkestwerken. 10,15 Olga Gelho, Braziliaanse zang en guitaarspel. 10,30 Operette- Mannenkoov 10,45 Van boek tot boek, 11.15 Bi - I.o.vC, zang COLONEL ETHERTON ONTKENT. QOLONEL ETHERTON ontkent dat hij ooit zo'n uitnodiging gedaan heeft, maar zegt: „Goering vroeg of ik de krachten kon peilen, die zich eventueel zouden verzetten tegen een bezoek van hem aan Londen. Ik vertelde hem heel openlijk, dat mij zo'n bezoek volkomen onuitvoerbaar voorkwam". Volgens door Colonel Etherton in 'n Engelse krant spoedig na zijn bezoek aan Goering geplaatste artikelen zei de Veldmaarschalk tot hem, sprekende over de toestand van „Tsjechia": „Hoe zou Engeland het vinden om zo'n speerpunt in zijn land gestoken te krijgen van Manchester tot de Mid- landS, zo'n speerpunt vol vijandige elementen en bestreken met het ver gift van het communisme?" Hij zei nog: „De luchtverdediging van Berlijn is thans bijzonder machtig. Het is interessant om daarmee eens de aantekeningen in zijn notitieboek te vergelijken, die hij er een kleine maand later in plaatste: „Luchtverdediging (civiel) in Ber lijn zeer zwak.' LUCHTMACHT-PLANNEN QOERINGJ VOLGENDE GESPREK is met Dr. Heinrich Koppenberg, direc teur van de Junker Vliegtuigenfabrie ken. Hij overtuigde Koppenberg ervan, dat zijn ambitieuze luchtmacht-pro gramma uitgevoerd kan worden. Dit programma is ongetwijfeld veel groot ser dan men in enig ander land in die dagen denkt uit te voeren. Goering wenst in April 1940 een frontliniesterk te te hebben van 1000 Ju 88's, hetgeen ir. die dagen in 1938 een fantastische illusie schijnt. Het betekent een totale operatiekracht van tenminste 4000 van dat speciale type vliegtuigen. Het was in het algemeen het best voorstelbare vliegtuigtype, dat de Duit sers hadden: tegelijk een zeer bruik bare lichte bommenwerper en een ge vechtsvliegtuig. En dit vertellen Goerings aanteke ningen: Koppenberg (Junkers), 21 Octo ber. Het programma, ..dat ik mij voor stel, kan dank zij mijn maatregelen uitgevoerd worden. Op 1 April 1940: Duizend frontlinie Ju 88's (150 Ju 88's in reserve). Maan delijkse productie bedraagt 250, daar om op: 1 April 1941: 4000 machines; 1 April 1942: 7000 machines. Een verdere verhoging tot 300 per maand zou be tekenen: 1 April 1941: 4600 machines; 1 April 1942: 8200 machines. Doen oprichten van een grote fa briek,voor een maandelijkse levering Van 1000 machines. Een speciale staf voor de verdere ontwikkeling van die fabriek". Zelfs Goering realiseerde 'zich ech ter, dat er werkelijk bijna bovenmen selijke pogingen zouden moeten wor den gedaan om dit spectaculaire pro XIII. Wij waren in 1947 gekomen tot ru briek 12 van de tweede serie. Wij vervolgen daarom in 1948 met ru briek 13 en wij vragen uw aandacht voor het volgende spel. De kaartverdeling was als volgt: S. b - 9 - 6 - 4 S. v H. v R. a KI. h H. h - R. 5 - KI. a 3 - 2 9-5 - 2 -5-4 S. 7 H. b - - 10 v - b - 8 - S. a - h - H. a - 10 R. 9 KI. 6 - 7 R. h - v - 3 KI. 10 - 10-8-5 - i - 3 6 -8-4 Zuid was begonnen met schoppen te bieden en na 2 klaver van West en schoppensteun van Noord, was het contract 4 schoppen geworden. Zon der dat Oost zijn ruitenkaart had kunnen aangeven. West kwam daar om uit met Klaver heer, bij ruiten uitkomst is het spel down en nu maakte Zuid zijn 4 sch. spel, ondanks het feit, dat hij een troefslag en drie ruitenslag heeft te verliezen. De eerste slag werd in N. genomen met klaver aas. Vandaar werd troef 4 gespeeld en nadat Zuid aas en heer van schoppen had gespeeld zag hij, dat hij zeker een troefslag zou moe ten verliezen, want de vrouw was niet gevallen. Hij moest nu het veriies van drie ruitenslagen zien te voorkomen en speelde als volgt:-een kleine har ten werd naar hartenheer gespeeld en een kleine klaver uit de blinde af getroefd. Toen harten aas, een kleine harten in Noord getroefd en in eigen hand weer een klaver getroefd. De kaartverdeling was toen: S. b R. 5 KI. 9 3 - 2 55. Verslagen verlaten Pim, Pam en Pom het huisje van Betty Big. Ze heb ben hun pakje afgegeven en moeten nu weer verder. Maar ze kunnen niet over het geval zwijgen. „Wie kan dat nu toch gedaan hebben?" vroeg Pim aan zijn broertjes, als ze even uitrus ten in het gras. 56. „Niemand kon erin, want de deur was op slot", zucht Pam. „Be halve het bovenluikje dan toch", valt Wetsnavel hem in de rede. „En daar kan best een vogel doorheengevlogen zijn". „Hebben jullie het soms over mij?" krast er eensklaps een stem boven hun hoofden. S. v. R. a - 10 KI. v - b H. b R. h. - v - b -4 S. 10 H. 10 R. 9 - 7 - 6 Zuid speelde nu de harten 10. Troeft West die met sch. vrouw, dan wordt in N. een ruiten weggegooid en troeft West niet dan wordt in N. met de boer getroefd en een klaver nage- scuaa. urn uit pro- 1(J dje Zui(j t zjjn sch. 10 troeft gramma uit te voeren. Een meuwe fa-|(^est' mpet klaVer bekennen). De laatste drie slagen zijn dan voor West en Oost. briek zou moeten worden gebouwd, die 1000 vliegtuigen per maand zou moeten produceren. Zo'n resultaat was nog nooit bereikt. En het is nu maar al te goed bekend, dat één van de grootste fouten die de Duitsers in het voeren van de oorlog maakten was, dat dé productie van vliegtuigen ernstig ge-, dwarsboomd werd. De beslissing werd genomen om zich voornamelijk toe te leggen op het vervaardigen van ge heime wapens als de V 1 en de V 2, waarin Hitier op een bijna waanzinnige manier geloofde. Goerings plannen werden terzijde geschoven enDuitsland verloor de oorlog. Volgende artikel Goering ont moet o.a. de Poolse Ambassadeur Lipski en geeft voor het eerst enkele aanwijzingen over de ko mende pressie, die op Polen zal worden uitgeoefend. en u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Binnenkort zullen de eerste werke lijke na-oorlogse auto's op de Ame rikaanse markt verschijnen. Tot dus verre waren de auto's, die sedert VJ- dag de fabrieken in Detroit en elders verlieten niets dan herziene modellen 1942, die met dezelfde stempels ver vaardigd waren als de laatste voor oorlogse modellen en waarvan slechts een wijziging in het roosterwerk, óf iets meer chronium, het type-een an der aanzien gaf. Thans bereidt vrij wel iedere Amerikaanse autofabriek nieuwe modellen voor de verkoop in 1948 voor. Tc. rekenen naar de voorlopige' berich ten zullen alle fabrieken zich richten op de „New Look", waarvan de Kaiser Frazer het initiatief heeft genomen. De carrosseriën worden daarbij breder en hangen over de wielen en spatbordenen treeplanken, als bij vroegere model len, ontbreken. Behalve in een geval, schijnen er geen radicale motorwijzi- gingen te komen. Wel zullen de hoger geprijsde modellen vermoedelijk de automatische versnelling hebben, die het met de hand overschakelen over bodig maakt, en die reeds met extra kosten op sommige modellen voorkomt. Het nieuwe Ford-model wordt zorg vuldig geheim gehouden, doch volgens Henri Ford Jr. is het van bumper tot bumper geheel nieuw en een verwezen lijking van zijn vastbeslotenheid om iets van het terrein, dat aan de voor naamste concurrenten op het gebied van de laaggeprijsde automobielen Plymouth en Chevrolet moest wor den afgestaan in de laatste dertiger jaren, te herwinnen. Het Ford-model zal in het begin van de lente aan de markt komen. Chevrolet en Plymouth zullen slechts wijzigingen van minder betekenis aanbrengen in hun modellen van 1948 Wat de plannen voor de nieuwe mo- W-W-WAT WAAR. BEN l< NEE-NEE, INPVAMM 7ULKE DINGEN OCPOM JE ALLEEN MAAR." EINDEl'JK. HEEFT DE CHEF 'T ONDE!$SPIT GE DOLVENHET PERSONEEL STROOMT BIHNEH Door: HILLEGONDA VAN REENEN „Poseren, poseren!" riep hij wrevelig uit. „Niemand behoeft vandaag voor mij te poseren, Lilian, behalve een meisje uit de achterbuurt." Hij gaf haar, alsof hij een gedicht reciteerde, een beschrijving van Dolly. „Erg mooi?" vroeg lady Lilian, toen hij eindelijk met een verlangende klank in zijn stem zweeg. „Niet zo mooi als jij." „Figuur of gezicht?" „Lieve kind, ik ben er wel zeker van, dat je kleermaker aan jouw figuur de voorkeur zou geven zo geduldig als jij het vervormd hebt, en wat het ge zicht betreft, win je het ongetwijfeld ook. En tóch, als ik haar niet als mo del krijgen kanMaar ik zal toch maar met jou beginnen." Lady Lilian zette zich op de stoel, die hij haar wees en nam de verlang de houding aan. Ze zei: „Als ze hier is, wil ik haar eens zien." „A's ze hier is, zal iedereen haar zien." „Waarom wil ze niet komen?" „Ik vrees, dat zij de voorkeur geeft aan wat zij fatsoenlijk werk noemt." „Dat klinkt niet erg artistiek," zei lady Lilian een beetje scherp. Want zij was zo mooi, maar Downing had nooit oog voor haar gehad, behalve het oog van de schilder, hij voelde niets voor haar, ondanks al haar openhartige, duidelijke en dikwijls cy nische aanmoedigingen. „Je begrijpt het niet, mijn kind. Zjj is de aarde." „Wat ben ik dan?" „Een orchidee uit een broeikas." En hij werkte twee uur in volkomen zwijgen. In hun kamers op de bovenste ver dieping van' de oude huurkazerne maakten Dolly en haar liefste de mooi ste kisten-divan, die zeker het schoón- ste meubel van hun huis worden zou. Hij deed het timmerwerk, zij nam de bekleding voor haar rekening. „Net een echte divan," kon zij met schitte rende ogen zeggen. „Werkelijk net een echte divan. Zullen wij geen heerlijk huis hebben, Frank?" Hjj vond het prettig de gehele tijd bezig te zijn. Hij had behoefte aan werk. nu zijn krachten teruggekeerd waren en in deze voorjaarsdagen zijn bloed zo snel stroomde. Als hij niet bezig was, dwaalden zijn gedachten naar alle mogelijke richtingen. Zij dwaalden naar de dingen, die de vori ge zomer gebeurd waren. Hij was van de universiteit in Oxford weggestuurd, maar hij had geld en hij was er van overtuigd geweest, dat er wel wat voor hem komen zou. Voor mensen zoals hij, kwam er altijd wel wat. Hg behoefde zich niet bezorgd te maken. Er was Hurlingham en Rane- lagh, waar hij mensen van zijn eigen stand ontmoeten kon en wat zijn avontuurtjes betrof, hij sprak nog al tijd dat knappe winkelmeisje, waar mee hij wel eens op Zaterdag roeien ging. Ook had hij, ondanks al zijn te genslagen een goed cricketseizoen ge had. Maar toen kwam de herfst En daarna die vreselijke winter. Thans werd het opnieuw zomer; April was er de voorbode van. En al deze heerlijkheden keerden terug; tennisbanen werden in orde gemaakt, cricketbanen werden uitgelegd in groene grasvelden; dames bestelden hun hoftoiletten, débutantes dachten aan hun eerste bal, nieuwe auto's suisden langs de witte wegen. Timmerend op een zolderkamer moest hij er aan denken of hij wil de of niet. De weelde van grote tuinen op een warme dag, harde rode tennis banen, de thee onder de bomen, met een aardig meisje, dat je je kopje aan gaf; de cocktails, die sommige butlers zo uitstekend wisten te mengen, vooral de butler van de Riversides, de oude Stone, verstond de kunst als geen an der. Hij dacht aan heerlijke diners en ■aan de gezellige gesprekken vóór zulke diners. Maar wat een dwaasheid om daar naar te verlangen. „Waar denk je aan, Frank?" vroeg Dolly, terwijl zij haar naaimachine een ogenblik rust gunde. „Ik? Aan niets. Alleen aan hoe ik die twee stukken aan elkaar krijgen moet." Zij liet hem het probleem alleen op lossen, hoewel zij hem had kunnen helpen, liet het hem echter $ls een moeder, die vindt, dat haar kijid leren moet, alleen doen. Zij voelde zich ook evenveel moeder als vrouw." „Vindt je het jammer. Frank, dat niemand van je familie er bij is als wij trouwen?" „Wel nee!" Een ogenblik later vroeg hij een nieuwe mogelijkheid zich aan hem op dringend: „Komt er iemand van jouw kant?" ^,,Ik heb geen familie." (Wordt vervolgd.) dellen der duurdere wagens betreft, uit wat daarvan reeds bekend is blijkt, dat de „New look" stijl zal worden toege past en dat b.v. automatisch openende en sluitende ramen en ruitenwissers voor de achterruiten zullen worden toegepast. De „tucker-torpedo", het nieuwe model van de nieuwe Tucker- autofabriek, zal de motor achter in hebben en voorzien zijn van lange, op vallende spatborden en aan de voor zijde drie lichten hebben, waarvan het middelste bij het draaien van 't stuur- deel flikkert. Het bagageruim bevindt zich op de plaats, waar anders de mo tor zit. Op benzine-verbruik zal door de toegepaste brandstofinjectie aan merkelijk bespaard kunnen worden. De prijzen der nieuwe modellen zul len bijna 50 pet boven de vooroorlogse liggen en het zal nog geruime tijd moeilijk zijn de nieuwe modellen te be machtigen. Het staaltekort, dat door de uitvoering van het plan-Marshall nog langer zal duren, zal volgens de auto fabrikanten het nog 2 jaar doen duren alvorens de productie kan worden op gevoerd tot zodanige hoogte, dat aan de vraag voldaan kan worden. De regering verzuimt nooit ons blij te maken met doode mussen. Tegen over de belangrijke prijsstijging van de voornaamste levensbehoeften komt zij zo nu en dan met een verrassende me dedeling. Zo zal de porto voor brief kaarten met ingang van 1 Februari van ly^ cent op 6 cent gebracht wor den. We horen onze huismoeders al een zucht van verlichting slaken. Ook de locomotieven schijnen goedkoper te worden. Het ziet er werkelijk naar uit, dat wij met ons spaargeld binnenkort geen raad zullen weten. xTrou wens er zal ook een nieuw tarief voor telefoongesprekken komen. Tot dus ver moest men bij de automatisch tot stand gebrachte gesprekken minstens voor drie minuten betalen. Thans zal men per werkelijke gespreksduur wor den berekend. Een goede les voor (le babbelende vriendinnen die overdag onze lijnen onnodig bezet houden. Zij zullen nu tot de conclusie moeten ko men, dat spreken zilver, maar zwijgen goud is. xDe Nederlandse Opera uit Amsterdam is een ramp overko men, want bij de terugreis uit Brussel waar een voorstelling was gegeven, bleek een kist met 65 toneelpruiken spoorloos verdwenen. De collectie ver tegenwoordigt een waarde- van f 5000. Een van de kostbaarste pruiken is het exemplaar ,rode kaalkop", dat een waarde van ongeveer f 100 heeft en waarvan de verdwijning ten zeerste betreurd wordt. Wij kennen overigens heel wat mensen die het van harte be treuren, dat zij gratis een kaalkop heb ben gekregen. xEden is in Tehe ran op bezoek geweest bij de premier en de sjah. Zijn bezoek had geen poli tiek doel, zei Eden. Waarschijnlijk vond hij Teheran toevallig een ge schikte plaats om er eens een kopje thee te gaan drinken. xEen land arbeiders in Popenringe (Zuid-West Vlaanderen) die bezig was een put te graven, stootte op een diepte van 8.5 meter op een laag keien. Daar tussen vond hij het gebeente van een gewel dig dier, dat door deskundigen uit Brussel als een mamouth herkend werd. Bovendien werden daar nog ge raamten van een voorhistorisch hert en een neushoorn gevonden. We veron derstellen, dat onze prae-historische voorouders daar ter plaatse destijds een dierentuin hebbengehouden. x Een ouderloos Pools meisje Maria Ursula Pawlowsky, dat te Almelo als fabrieksarbeidster werd te werk ge steld, werd dezer dagen afgehaald d<-»r een Hollandse dame uit Heemskerk, die in haar een nichtje herkende, hoe wel het meisje het bestaan van Hol landse familie nooit vermoed had. Voor haar zal nu verder gezorgd wor den. „Hoeveel van haar lotgenoten zul len evenwel alleen op de wereld blij ven", zegt 't blad waaraan wij dit ont lenen. Inderdaad. Wij hopen dat alle Holandse huismoeders haar stambo men eens zullen nakiiken oo zoek naar nog onbekende Poolse nichtjes.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3