OPENING MAISON JAVA" Stad en Omgeving. UITSLAANDE BRAND IN KOEKOEKSTRAAT DE Den Helder zat zonder aardappelen SLACHTOFFERS VAN BUSRAMP TERAARDEBESTELD 42-jarige vrouw ern$tig gewond Fred Fagel in „De Roskam" De jeugdactie Kinderzegels Ouderavond van de Padvindsters De „Barnehurst" in de haven Twee goede films Feestavond „De Duinkanters'' De Leeszaal in December Overlijdensacten van vermiste personen As Zaterdag 10 Januari 1948 CHINEES-INDISCH CAFE-RESTAURANT Zuidstraat 7 Telef, 2568 Den Helder Economische reehfer Ras- of Slachtkonijnen? Uitvaart van Ria van Oosten Begrafenis te Hippolytushoef De heer W. Hoep Wieringen. Was drie jaar voor ex-burgemeester van Diemen te weinig? Anna Paulowna. DISTRIBUTIE-NIEUWS BETREFFENDE UW KEUZE-BROODBON WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? Een uitslaande brand, die gister avond om kwart over acht uitbrak in het perceel Koekoekstraat 5, be woond door de familie Steensma, heeft in de vogelwijk grote conster natie gesticht, vooral doordat daarbij een ernstig gewonde en twee licht gekwetsten te betreuren vielen. De benedenverdieping brandde geheel uit, evenals de achterzijde van de boven verdi eping. Onvoorzichtigheid met benzine de oorzaak? De brand is vermoedelijk ontstaan doordat mevrouw C. Steensmavan der Woude in de achterkamer bezig was, een costuum te reinigen met was benzine, waarbij zij zich te dicht bij de kachel zou hebben gewaagd. De benzine is in brand gevlogen, waarna onmid dellijk de kleren van mevrouw Steens ma vlam vatten. Zij rende de straat op en kreeg in eerste instantie hulp van de heer Riechelman uit de Pieter Quantstraat, die op visite was en zich toevallig in de keuken bevond. Van verschillende kanten snelden buren toe. Vooral de overbuurman, de heer J. Klomp, heeft zich verdienste lijk gemaakt door allereerst te traen ten mevr. Steensma de brandende kle ren van het lichaam te scheuren en daarna het reeds brandende huis bin nen te gaan om het 3-jarig zoontje Boukje, dat boven lag te slapen, uit de vlammen te redden. Het is haast een wonder te noemen, dat hij het kind in de dichte rookmassa heeft weten te vinden. Er sliepen boven nog twee kinderen, n.1. de 9-jarige Henkie en de 12-jarige Pier, die zich beiden zelf op tijd in veiligheid wisten te brengen. De jongste was kordaat genoeg om weer het huis binnen te gaan en te trachten zijn kleine broertje naar buiten te ha len. Dank zij de heer Klomp behoefde hij echter zijn leven niet te wagen. Inmiddels was de brandweer, vrij wel direct na het uitbreken van de brand gewaarschuwd, en die binnen en kele minuten met een grote motorspuit ter plaatse kwam. met het blussings- werk begonnen. Met drie stralen op de waterleiding, twee aan de voorzijde en een aan de achterkant van het huis, werd het vuur aangepakt. Men mocht er in slagen het vuur na 40 minuten te blussen. De gehele benedenverdieping met de complete inventaris, alsmede de kamertjes boven-achter waren ge heel uitgebrand. Het huis van de familie S. W. Groot, Koekkoekstraat 3, werd met behulp van omwonenden leeggehaald. Geluk kig breidde de brand zich niet verder uit, zodat dit huis alleen grote water schade opliep. Ook uit het belendende perceel aan de andere zijde werd het meubilair in veiligheid gebracht. Bij deze verschillende opruimingswerk zaamheden kreeg de brandwacht L. vd B. een lichte verwonding aan zijn lin kerhand. De toestand van mevrouw Steens ma, die inmiddels naar het gemeente ziekenhuis was overgebracht, was he laas ernstiger. Zij had vrij zware brandwonden opgelopen en moest on middellijk onder behandeling worden genomen. Haar man, die kampwach ter is en die juist wacht had, werd gewaarschuwd. Het was voor hem bij alle ellende een hele geruststelling, dat zijn drie jongste kinderen veilig en wel bij de fam. Hol in de Koekoek straat waren ondergebracht. Zijn 16- jarige zoon, die bij een vriend op visite was, hoorde pas wat er aan de hand was, toen hij om kwart over tien thuis kwam. Ook de 13-jarige dochtc-, die even bij een vriendinne tje op bezoek was, hoorde pas later wat er gebeurd was. Zo bleek ook pas later, dat de heer Riechelman brandwonden aan beide handen had opgelopen. Brandwacht v. d. Berg en hij werden eveneens naar het gemeenteziekenhuis overgebracht, waar beiden werden verbonden. Zij De directie van „De Roskam" heeft het bekende revuegezelschap van Fred Fagel uitgenodigd, Zondagavond in haar zaal een opvoering te komen ge ven. Zij brengen dan de revue „Lach- kronkels", waaraan naast Fred Fagel zelf ook andere radio-artisten mede werken, o.a. Rens van Dorth en Cas Oosthoek. Plaatsen kunnen nu reeds worden besproken in het sigarenmagazijn „Olympia". Keizerstraat 104, en Vrijdag en Zaterdag a.s. van 10 tot 12 uur aan de „Roskam"-zaal. Het programma be gint Zondagavond om acht uur. De jeugdactie voor de verkoop van kinderzegels heeft een mooi resultaat opgeleverd. -De eerste prijs werd be haald door onze jeugdige stadgenoot A. de Wijn, Loodsgracht 4. die voor een bedrag van 364.16 heeft verkocht. Dat betekent, dat hiermede de kosten van 38 vernleegdagen kunnen worden be taald. De tweede prijs kreeg de negen jarige W. Crone, Koningstraat 29. die voor 113,58 aan zegels wist te ver kopen (28 verpleegdagen)Er waren in totaal twaalf Helderse jongens en meisjes, die met elkaar voor 662.11 aan kinderzegels hebben verkocht. Daardoor kunnen vijf kinderen een maand lang voor het herstel van hun gezondheid worden verpleegd. Fijn gedaan, jongens! de werden om kwart over elf met ambulanceauto naar huis gereden. Om elf uur waren wij tegelijk met de heer Steensma, diens zoon en de commissaris van Politie, die het blus- singswerk leidde, in huize Parkzicht om naar de toestand van mevr. Steens ma te informeren. Voor zover op dat moment kon worden nagegaan, was die vrij ernstig. Zij was echter niet buiten bewustzijn en vol zorg over haar kinderen. Haar man kon hierover gelukkig gerustellende mededelingen doen. Bij navraag hedenmorgen bleek in de toestand van mevr. Steensma geen verandering gekomen. Hoewel de heer Steensma tegen brand is verzekerd is het begrijpelijk; dat bij de tegenwoordige schaarste aan goederen deze brand 'n enorme scha depost betekent. Dit gezin Steensma dat op het ogenblik de moederlijke zorg wel node kan ontberen, zal zeer zeker geen vergeefs beroep doen op de welwillendheid der puren, die gis teravond reeds hebben getoond te we ten, wat hun bij deze catastrophe, die gelukkig ten dele kon worden afge wend, te doen staat. De padvindsters van de vendels 1 en 2 der Inka-groep hebben Maandag avond in het gezellige clublokaaltje van de speeltuin in de Kemphaanstraat een ouderavond gegeven. Om ongeveer acht uur opende de hoofdleidster, Guido Moor, de avond met een kort woord, waarna enkele padvindsters van Vendel 1 onder leiding van mej. Verberne en haar assistente Riek Huis man de aanwezigen het een en ander lieten zien en horen over het ontstaan en het doel van de padvinderij. Daarna konden de ouders een gehele padvindsters-opkomst bijwonen. Er was een „nieuwelingetje" onder de meisjes, zodat de ouders met haar heel wat over de padvinderij te weten kwamen. De vlaggenparade passeerde de revue, evenals de seiiïspelen, het knopén- en' het verbandleggen. Het geheel gaf een aardig overzicht, hoe de padvindsters hun opkomsten doorbrengen. De kampflitsen door vendel 2 onder leiding van Guido Veen en Henny van Peperzeel brachten de toeschouwers voor een weekje naar Gelderland. Henny van Peperzeel, de zomer voor stellende, bracht in dichtvorm ver schillende bezigheden, door de pad vindsters uitgevoerd, naar voren. Na tuurlijk ontbrak ook hier het spel niet. Na enige volksdansen uitgevoerd te nebben, schaarden allen zich om het kampvuur, waarbij aardige liedjes wer den gezongen. Een paar vlotte schetsen volgden elkaar op. Om ongeveer tien uur werd de avond besloten met de padvindsters-schakel- sprëuk „Ik ben een schakel uit de gul den liefdeketen die de gehele wereld omvat, en ik moet mijn schakel glan zend en sterk houden". Het sprak haast vanzelf, dat de tra ditionele taart disponibel was. Eén ding zouden wij de padvindsters nog willen toevoegen: een volgende maal een tikje minder luidruchtig te zijn. De avond was geslaagd, maar het succes zal dan nog groter zijn. De boeienlegger „Barnehurst" is gis termorgen de haven binnengelopen om kolen in te nemen. Op dek stond de boei TX 4, die omstreeks Kerstmis op het strand ter hoogte van paal 6 aan spoelde. Wanneer de weersomstandig heden gunstig zijn, zal deze boei van middag door de „Barnehurst" weer naar haar positie worden gebracht, zodat dan de aanloop van het Schul- pengat weer door een licht- en bel- boei zal zijn gemarkeerd. Getrouw aan onze gewoonte om van tijd tot tijd de aandacht te vestigen op een bijzondere film, die in één van onze plaatselijke bioscopen wordt ge draaid, kondigen wij de komst aan van de Amerikaanse film „Obsessie" (opgenomen onder regie van Alfred Hitchcock), die van morgenavond tot volgende week Donderdag draait in de Witte Bioscoop. In de hoofdrollen spelen Ingrid Bergmann en Gregory Peck. Zondagmorgen half elf draait in Ti- voli, voor degenen die de intellect voorstellingen frequenteren, de film „Het leven van dokter Ehrlich" Zater dagmiddag van 5 tot 6 uur kunnen daarvoor plaatsen besproken worden aan de kassa van Tivoli. De wandelsportvereniging „De Duin kanters", die sinds de bevrijding aan 28 wandelmarsen heeft deelgenomen (o.a. aan de Vierdaagse en aan de marsen bij Dordrecht, Utrecht, Haar lem en de Noordhollandse Stertocht), biedt haar leden en donateurs ter af wisseling eens een gezellige avond aan. Zaterdagavond a.s. zullen zij en voorzover er plaats is ook toekom stige leden en donateurs zich in „De Roskam" kunnen amuseren op 'n bonte cabaretavond, waaraan het ge zelschap „Twevro", het duo Ridelfidel ea het dansorkest van Jan Seegers meewerken. Ook verscheidene Duin kanters zullen op de planken verschij nen. Allereerst zullen een aantal meisjesleden het nieuwe wandellied zingen en verder zullen enkele Duin kanters zich als de „vrolijke Volen- óammers" den volke vertonen. In de finale wordt het Vierdaagse-lied ge zongen. Leden en donateurs hebben op deze avond, die om acht uur begint, vrij toegang. Niet-leden kunnen tegen be taling van f 0.75 kaarten kopen bij de secretaris-penningmeester, de heer Van Stenis, Violenstraat 70 en voorzover voorradig 's avonds aan de zaal. De Openbare Leeszaal werd geduren de de maand December bezocht door 305 mannen en 26 vrouwen, totaal: 331 personen. Uitgeleend werden: 2977 ro mans, 1731 studiewerken en 2645 jeugd boeken, totaal: 7353 boeken. Nieuwe aanwinsten. ROMANS: Ader-Appels - Een Groninger pastorie in de storm. Brontë. - De woeste hoogte. Casteret. - Myo, het leven van een vleermuis. Fletcher. - De moord in het flatgebouw. Heyer. - De vlucht van een koning. Koermendi. - Een weekdag in Juni. King. - Zaken zijn zaken. Morrison. - Hoog in de lucht. Vestdijk. - Puriteinen en piraten. Werda. - Ratten in de Zwarte beer. Winteravondboek. STUDIEWERKEN: Curie. - Mijn wereldreis in oorlogstijd. Koot. - Rembrandt's Nachtwacht in nieuwe luister. Lieb. - Rusland onderweg. Mandere, van der. - Dertig jaar wereld- strijd (1914—1945). Martin. - Van nachtwacht tot feeststoet. Schubart. - De komende Europese mens Thomas. - Astronomie. Vernadski. - Geschiedenis van Rusland. Wilzen-Bruins. - Aan tafel. GESCHENKEN: Boek, Het, voor Kerstmis. Engholm. - Vivo vokas. Faulhaber. - Tra la labirinto de la gra- matiko. Larsson, - De terugkeer van Christus. Leemann. - Landeskunde dër Schweiz. Schib - Illustrierte Schweizergeschichte. Székely-Lulofs. - Kulio. Volgens mededeling van de opspo ringsdienst van overledenen te Batavia kunnen thans ook overlijdensacten worden verstrekt ten name van de on- dervolgende in het Verre Oosten ver miste personen: de vermisten te Tiga Roenggoe op 15 Maart 1942; de na 27 Juni 1943 te Koeala Simpang vermis ten; de vermisten van de Sloet van de Beele, dd. 17 Februari 1942; Poelau Bras, 7 Maart 1942; H. M. Piet Hein, dd. 19 Februari 1942; H. M. van Nes, dd. 17 Februari 1942; H. M. Jan van Am- stel, dd. 19 Maart 1942. Belanghebbenden gelieven zich te wenden tot het informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis, Vlaming straat 2, 's-Gravenhage. des namiddags 5 uur van het t Tevens uitzending Holl. Diner, Indische Rijsttafel, Indische gerechten, Croquettes, Salades, enz. Beleefd aanbevelend Tegen het vonnis van de tuchtrech ter was mevr. Johanna M. D.W. uit Anna Paulowna in appél gekomen. Haar was ten laste gelegd dat zij een partij aardappelen had verkccht voor een te hoge prijs waarvoor de tucht rechter tot f 2000 boete had veroor deeld. Deze aardappelen waren in begin Januari 1946 verkoch.t voor de prijs die in Mei van dat jaar ontvangen morht worden. Mr. Vellinga meende dat het volks belang was dat de aardappelprijs op peil zou blijven, maar vond het von nis van de tuchtrechter toch te hoog en hij nam genoegen met f 1000. In zijn pleidooi memoreerde mr. Berkhouwer de moeilijkheden in ver band met de rechtspraak in economi sche delicten, daar meerdere malen bleek dat er, nadat het vonnis was gewezen, zich feiten voordeden die een geheel ander gezichtspunt op de zaak gaven. Zijn cliënt had de aardappelen inge kuild met de bedoeling deze de ge hele winter te bewaren, zodat er veel meei werk en voorzorgsmaatregelen werden vereist, dan voor de aardappelen die natuurlijk die tijd verkocht zou den worden. In den Helder zat men vrijwel zonder aardappelen en toen er dan ook een opkoper kwam en 10 cent per kg bood, de prijs die in Mei ge maakt mocht worden, verkocht zijn cliënte de partij. De aardappelen moes ten uit de kuil worden gekocht, in Mei was dit zonder moeilijkheden gebeurd, waarvoor extra personeel en dus ook extra onkosten werden gemaakt, zo dat zijn cliënt er eerder slechter dan beter op was geworden. Mr. Vellinga meende dat dit niet het geval was want wanneer de «ard- appe'cn tot April of Mei bewaard wa ren gebleven had er grote kans be staan, dat alles was bevroren en dus een aanmerkelijk groter verlies was ontstaan. Grif gaf mr. Berkhouwer dit toe, maar voegde hieraan toe, dat men dan toch maar Mij moest zijn, dat de partij in Januari was verkocht. Mr. Stoffels veroordeelde tot f 750. DIE OUDE PIANO. Willem L. v. d. B. uit den Helder had een piano verkocht aan iemand in het Zuiden van de provincie. Na aankomst bleek dat de piano niet te bespelen was en daar er een behoor lijke prijs voor was betaald, diende de koper een aanklacht in. Tijdens de zitting kwam echter vast te staan dat de piano vlak voor de verzending nog zeer goed te bespelen was, zodat de verschillende mankementen tijdens het vervoer moesten zijn ontstaan zo dat vd B. werd vrijgesproken. GEEN VREEMDE. Voor het slachten van een schaap werd Jan T. uit Schagen tot 1 maand gevangenisstraf met aftrek en 6 maan den R. W. I. veroordeeld, daar hij, en ook enkele familieleden, geen vreem de voor Vrouwe Justitia was. Willem G., eveneens uit Schagen was hem hierbij behulpzaam geweest, doch mr. Stoffels vond het beter over deze verdachte eerst nog een rapport in te winnen. Vijfmaal was Willem G. van Wierin- gerwaard naar Alkmaar getogen, vijf maal had hij de blauwe stoep van het gerechtsgebouw betreden en vijfmaal had hij getracht zijn onschuld te bewij zen. Het is ook vijfmaal bij die poging gebleven. Op de markt in Schagen had hij in de maand December 1946 getracht zijn konijnen aan de man te brengen. Dit waren zo maar niet doodgewone konij nen, het waren raskonijnen voorzien van oormerken. Nu mag men y^or een raskonijn een aanmerkelijk hogere prijs bedingen dan voor een sla'chtkonijn en dit had Wil lem dan ook gedaan. Volgens zijn ver klaring, waarmee de verklaringen van de getuige a décharge volkomen over eenstemden, had een onbekende heer tegen een dame gezegd: „dit zijn ras konijnen", waarop na enig loven en bieden een konijn voor f 14 werd ge kocht. Een C.C.D.-controleur was na deze koop de dame achterop gelopen, had het konijn getaxeerd en om en nabij de zes pond geschat. Als slachtkonijn was dat te duur, waarna dame en contro leur de verkoper opzochten; het geld werd aan de dame terug gegeven, het konij.n ging weer in de korf, maar werd met de andere konijnen in beslag ge nomen. Tweemaal verscheen Willem voor de tuchtrechter, ging in appèl tegen het vonnts van f 20 en verbeurdverklaring van de konijnen en verscheen voor de 3e maal voor de politierechter. Een en ander werd niet duidelijk, zodat de zaak werd aangehouden opdat de controleur bij een volgende zitting aanwezig kon ziin. Ook toen vlotte 't niet en *t bleek dat de koopster nodig was om licht op de zaak te werpen, zodat Woensdagmor gen verdachte, controleur, koopster en getuige a décharge voor de politierech ter bijeen kwamen. De controleur iegde thans positieve verklaringen af, de koopster beweerde het konijn als slachtkonijn te hebben gekocht, getuige a décharge beweerde het tegendeel en eveneens verdachte. Verdachte stelde enige vragen aan controleur en koop ster, die volgens politierechter en con troleur niet ter zake dienden, waarna de ofifcier het woord kreeg. „De bestemming van een konijn oe- paalt de prijs" (m.a.w. een raskonijn kan 100 maal raskonijn zijn, maar ais het geslacht wordt is 't een (ge) slacht konijn) en meende dat het vonnis van de tuchtrechter juist was. De politierechter was het hiermee eens, meende dat bijkomstige omstan digheden niets ter zake deden, maar hield rekening met de vele verre reizen van verdachte en veroordeelde tot f 10 en verbeurdverklaring van de konij nen waarna verdachte meedeelde cassatie bij de Hoge Raad aan te teke nen. BABYS WORDEN DUURDER De regering heeft met ingang van 1 Januari 1948 niet alleen de omzetbelas ting op de bedragen, die worden uit gegeven aan doktershulp en medicijnen van 2 tot 3 verhoogd, maar heeft ook de bedragen die moeten worden betaald voor verloskundige hulp ver hoogd van 2 tot 3 Gistermorgen vond op de R.K. Be graafplaats te Breezand de teraarde bestelling plaats van de 19-jarige Mej. Ria van Oosten. Voor deze plechtig- heid bestond grote belangstelling, even als voor de H. Mis, die voor de ter aardebestelling in de R.K. kerk te Breezand om 9.30 uur voor de over ledene werd opgedragen. Het stoffelijk overschot van dit zo vroeg uit het leven weggerukte meisje, werd na de plech tigheid gedragen door de leden van de Katholieke Jeugdorganisatie, waarvan Ria van Oosten lid was. Tientallen leden van de meisjesaf deling van de N. K. J. B. volgden de met kransen bedekte baar. Zij droegen ook zelf vele bloemen en kransen. Pastoor Verhoef verrichtte de be- aardigingsplechtigheden. Onder de aanwezigen merkten wij verder nog op de heer Folga, chef van algemene zaken bij de N. A. C. O. met enkele leden van het personeel. Gistermiddag is onder grote belang stelling van dorpsgenoten te Hippoly tushoef mevr. Holtjes-Seekles, een der vier slachtoffers van het busongeluk bij Breezand op 9 Januari j.1., begra ven. De baar, bedekt met bloemen en kransen, waarbij een krans van het personeel van de NACO, werd van 't huis van de overledene, waar de evan gelist, de heer Deen een woord van troost richtte tot de familieleden, naar de openbare begraafplaats „Zandbu- ren" gebracht. Op deze begraafplaats waren dfie vertegenwoordigers van de NACO aanwezig. Een oom van de overledene dankte voor de belangstel ling. Op de Algemene Begraafplaats te Anna Paulowna werd onder enorme belangstelling het stoffelijk overschot van de heer W. Hoep, die bij het au- Het waa op 19 Juni van het afge lopen jaar, dat de Tweede Kamer van het Alkmaarse Tribunaal het vonnis over de gewezen waarnemend burgemeester van Wieringen, de heer Albertus van Diemen, bekend maak te; drie jaar internering. De moti vering van dit vonnis, gebaseerd op het bewezen achten van alle ten las te gelegde feiten, werd gevormd door de vele gunstige verklaringen die over burgemeester van D. in het dossier aanwezig waren. Niettemin achtte de Hoge Autoriteit de bewezen verklaarde ten laste ge legde feiten zó zwaar, dat hij, ondanks de vele gunstige verklaringen, toch deze drie jaar internering te licht achtte en een hernieuwde behandeling van de zaak, thans voor de Eerste Ka mer van het tribunaal, onder voorzit terschap van Mr. Schenkeveld, nood zakelijk achtte. Deze zitting had Woensdagmiddag plaats in Huize Voorhout te Alkmaar. Opnieuw werd de gehele tenlaste legging uiteengerafeld, welke behan deling wij, gezien het uitgbreide ver slag dat wij vorige maal opnamen, niet in extenso zullen weergeven. Van D. zelf moest meerdere malen erkennen zeer fout te hebben gehan deld, speciaal in de gevallen waarin hij zeer fanatieke brieven schreef over het verkrijgen van een pistool; een rapport aan Commissaris Backer, waar in v. D. als zijn mening te kennen geeft dat na een moord op een NSB-er ook maar mensen standrechtelijk moe ten worden doodgeschoten; en de brief aan de Procureur-Generaal Feitsma. waarin hij beschuldigingen aan het adres van dr. Beeker uit, die zeer ernstige gevolgen hadden kunnen heb ben. De diverse, in het dossier aanwe zige verklaringen omtrent dé houding van v. D. terzake van de Meistaking, waarvan in de beschuldiging is opge nomen dat twee mensen door toedoen vanv. D. in het concentratiekamp waren geraakt, waren zo tegenstrijdig, dat mr. Schenkeveld het noodzakelijk achtte, de getuigen hier zelf op te roepen. Na nog de zaak van de huis zoeking bij mej. Geusebroek behan deld te hebben, werd de behandeling voor een nader onderzoek voor onbe paalde tijd aangehouden. DOKEV-JUBILEUM DOKEV, de gymnastiekvereniging, viert dit jaar haar 40-jarig bestaan. De revue „Met volle zeilen" die zij eind Januari en begin Februari aan de Kleine Sluis en in Breezand op voert, zal daar zeker van gewagen. Het jubileum valt echter op later da tum, 2 Juni, en al wordt „Met volle zeilen" ook al eens aangeduid als ju bileum-revue, de officiële herdenking van het 40-jarig bestaan, zal, in over eenstemming met de oprichtingsdatum, niet bij de revue, maar in de a.s. zomer plaats hebben. C.C.C.-NIEUWS De Culturele Contact Commissie, die zorgde voor de prachtige opvoe ring van „Oranjehotel" door het Zuid- Nederiands-Toneel onder leiding van Pierre Balledux, heeft ditzelfde ge zelschap bereid gevonden, a.s. Dinsdag weer naar Veerburg te komen, nu met het blijspel „Rond een half millioen". tobusongeluk te Breezand om het le. ven kwam, ten grave gedragen. Een grote schare belangstellenden volgde de onder bloemep bedolven baar. Bij de talrijke aanwezigen bevonden zich o.a. het voltallig bestuur van de afd. Anna Paulowna van de P. v. d. A., vertegenwoordigers van het bedrijfs- schap Sierteeltproducten, Hollandse Maatschappij voor Landbouw, veiling, vereniging Den Helder en Omstreken, waarvan de overledene voorzitter en veilingmeester was, de heer Folge, af. deling algemene zaken van de NACO, familieleden en vrienden. Zeer veel sprekers voerden het woord, o.a. de lieren J. Dekker en D. Lubbert na mens de gemeenteraad van Anna Pau- lcwna, Mr. Jonker namens de Partij van de Arbeid, de provinciale voed- selcommissaris voor Noord-Holiand, de heer De Jong. Voorts werd gespro ken namens de Hollandse Maatschap pij van Landbouw, de gewestelijke fe deratie van de P. v. d. A. en namens de veiling. Een familielid dankte voor de belangstelling. WAT KUNT U DAAROP KRIJGEN? o.a. 300 gram biscuits, of 400 gram koekjes, of 560 gram ontbijtkoek. WAT KUNT U NOG MEER DOEN U kunt uw keuze-bon in drie delen splitsen. Op 1 deel kunt U ver krijgen 100 gram biscuits, of 133 gr. vanille koekjes, of 4 eierkoeken, of 5 bruintjes. Op 2 delen: 1 ontbijtkoek van 370 gr. Wanneer U één of slechts twee delen van uw bon wilt besteden, ontvangt U voor het restant een WISSELBON, welke U het recht geeft, nog eens verse biscuits, ontbijtkoek, koekjes e.d. te kopen. WELK VOORDEEL HEBT U DUS Dat U, door uw bon bij C. Jamin te besteden, steeds versbakwerk hebt. Met Kerstmis waren wij totaal uitverkocht, zodat wij thans beginnen met VERSE VOORRAAD! Annenkerk, Rotterdam-Sydney, pass. 5/1 Gibraltar. Balanipa, 6/1 12.15 u. van Rott. n. Bat. Blijdendijk, 7/1 van Norfolk n. New-York. Boissevain, 4/1 van Durban n. Port Elizabeth. Groote Beer, Java-Amsterdam, 6/1 te Port Said. Groote Kerk, Rotterdam- Sydney, 7/1 te Fremantle verw. Johan van Oldenbarnevelt, Amsterdam- Batavia, pass. 6/1 Singapore. Kali- anda, Rotterdam-Batavia, 6/1 van Aden. Kota Baroe, vermoedelijk 13/1 van Batavia naar Rotterdam. Kota Inten, 7/1 van Soerabaya te Makassar. Marken, Rotterdam-Java, 5/1 te Mar- seille. Nieuw Holland, Java-Amster dam, pass. 6/1 Kaap Finistère. Poelau Laut, 6/1 van Singapore te Pangkal Pinang. Ruys, 6/1 van Durban naar Mauritius. Rijnkerk, Bombay-Rot- terdam, pass. 6/1 Gibraltar. Sibajak, 6/1 6 uur te Kaapstad, vermoedelijk 8/1 14 uur vandaar naar Rotterdam. Sioterdijk, 6/1 v.m. van Batavia naar Rotterdam. Van Heutsz, 4/1 van Penang naar Hongkong. Veendam, 6/1 van New-York naar Rotterdam. Zuiderkruis, Rotterdam-Java, pass. 6/1 18 uur Dondrahead. GELDSWAARDE KOST EN INWONING. De minister van sociale zaken heeft met ingang van 1 Januari 1948 een belangrijke wijziging doen aanbren gen in de geldswaarde, welke in de ongevallenwet 1921, in de land- en t.uinbouw-ongevallenwet 1922 en in de kinderbijslagwet is bepaald ten aan zien van het genot van vrije woning, vrjje inwoning en kost en inwoning. De nieuwe bedragen zijn als volgt per jaar: in gemeente 1 klasse vrije woning f 200, vrije inwoning f 100 en kost en inwoning f 600; gemeenten 2e klasse resp. f 175, f 87,50 en f 575; gemeenten 3e klasse resp. f 150, f 75 en f 550; gem. 4e kl. resp. f 1 f 62,50 en f 525 en gemeenten 5e kl. resp. f 100, f 50 en f 500. De gemeen teklassen-indeling is dezelfde als voor de Noodwet-ouderdomsvoorziening* Voor d% ongevallenwet waren totdus- verre de gemeenten ingedeeld in 8 klassen, terwijl voor de land- en tuin- bouwongevallenwet voor het gehel® land éénzelfde regeling gold. D® geldswaarden voor vrjje woning en vrije inwoning zijn weinig of niet gf' wjjzigd, die van kost en inwoning zün in het algemeen echter verhoogd met f 150 per jaar of f 3 per week.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2