GÖRING doet in films TERRA INCOGNITA door J. d. VAN EXTER BOEK I im am m i DAMRUBRIEK Koopkracht van de gulden: Uit het dagboek van Göring OfYl door J. D. v. Exter J Durf te Leven Filmdebacle in 't buitenland Acteurs ontmoeten Hermann De dood van Udet VI VAN nncis 'erschenen- Kiss me, please Wu LUISTEREN NAAR.... Buziau gaat weer optreden Meer dan de helft Is er afgegaan FEUILLETON VZn nabij en verre CoDvrieht R-D.P. DAT WAS OPJT HIPPE^TJE... ALS KS^OE&eAAS 6AJJW OPEN DOET... JEGEN HET EIND VAN 1938, een jaar vóór het uitbreken van de oorlog, was Maarschalk Goering steeds erg ge ïnteresseerd in alle mogelijkheden, die ertbe konden strekken Duitsland „gang baar" te doen blijven in het buitenland, hetgeen Duitsland zou kunnen helpen om goederen uit dat buitenland aan te kopen. Zijn dagboek toont ons, dat een van de middelen, waardoor hij dit hoopte te bereiken, was het laten ver tonen van films, die door de Duitse IT.F.A.-Maatschappij speciaal voor het buitenland waren gemaakt. Hierin was Duitsland niet erg succesvol, zoals ook blijkt uit Goerings verslag van een ge sprek met een zekere Herr Winkler (een wel heel gewone naam in Duits land). „Winkler(film), 23 October. „Goodwill" in het buitenland nog altijd zeer gering. Groot tekort in Italië. Politieke consequenties daar, indien Italiaanse filmindustrie daar entegen in elkaar zou storten. Kosten ons deviezen. Bevriezen van Lires. Verliezen in Frankrijk door verschil lende filmvraagstukken. Polen, geen zaken. De buitenlandse organisatie van de Partij werkt niet goed, daar zij niet van een zakelijk- maar slechts uitsluitend van een partij-standpunt uit werkt. Joegoslavië, weigering. Neuhausen moet helpen. De Balkan moet veroverd worden. In het Noor den pakken we het betrekkelijk goed ZAKENMAN EN „IDEALIST" WINKLER schijnt Goering te hebben 1 opgezocht met het zeer bepaalde voornemen hem op te zetten tegen Goebbels' filmpolitiek in het algemeen en in het bijzonder tetgen die in het buitenland. Goebbels is niet geïnteresseerd in za kelijke profijten. Voor hem zijn films voornamelijk de middelen tot ideologi sche (Nazi)propaganda. Winklers cri- tiek is, althans volgens Goerings opvat ting verpletterend. In Italië is het mis: films voor Italië gemaakt kosten Duits land meer dan er voor terugkomt (en toch moet men om politieke rekenen de fascistische internationale solidari teit doorgaan met deze films te ma ken). Het derde deel van de E.N.S.I.E. I o t uu t IX Verschenen is het derde deel van de ENSIE, de Eerste Nederlandse Sy stematisch Ingerichte Encyclopaedie. Wy hebben bij de verschijning van deze encyclopaedie haar doel en inde ling reeds uitvoerig uiteengezet. Ze wijkt van de thans hier te lande ge bruikelijke systemen af doordat zij de diverse onderwerpen niet alphabetisch behandelt, maar de stof als het ware selecteert en alles wat bij elkaar be hoort in een overzichtelijk geheel „en bloc" behandelt. Toch is de stof-indeling zo systema tisch ingericht dat een overzichtelijk geheel wordt verkregen. Natuurlijk moest er naar beperking gestreefd worden en moesten onbelang rijke details weggelaten worden. Om deze encyclopedie ook de incidentele bruikbaarheid van een alfa betische te geven is aan het geheel van negen delen een tiende register deel toegevoegd. De los bij elk deel ge voegde registers dragen slechts een voorlopig karakter. Bij de literatuur opgaven aan de voet van elk arti kel gegeven worden bij voorkeur die werken vermeld welke een min of meer volledige bibliografie over het betrokken onderwerp bevatten. Het thans verschenen derde deel om vat geschiedenis, sociologie, volken kunde, volkskunde en -kunst, sociogra- fie, economie, recht, staat en politiek. Dit alles is tezamen gebundeld verschenen onder redactie van dr. H. E. Enno van Gelder prof. dr. J. P. Kruyt, prof. dr. J. R. M. van den Brink en prof. mr. J. Valkhoff Wanneer w« dit omvangrijke deel doorbladeren voor doorlezen zou men de gehele winter van wetenschap- pel yke lectuur voorzien zün komen wij allereerst tot de conclusie, dat de samenstellers het moeilijker hebben gehad met de vraag wat er uit kon blijven dan met de vraag wat er nood zakelijk in moest Het valt niet mee 5 zelfs de kern van deze materie in een overzichtelijk geheel in één boek- werk bijeen te brengen en vooral op het terrein der geschiedenis staat men in een onoverzienbare vlakte, waarin i men noodgedwongen de kortste cta toch het geheele terrein doorkruisen de weg zal moeten zoeken. Het is een voorrecht een zo goed verzorgd werk te kunnen bezitten waarbü de leider telkens links en rechts naar de bronnen van zyn stu dio verwijst, zodat men zich desge- w-enst op elk terrein waarvoor mèn zich bijzonder interesseert, door eigen studie nader kan oriënteren. Talrijke fraaie platen verluchten de I tekst en werken er toe mede bok dit F N S. I. E -deel weer tot een be- bezit te maken. Ad. In Frankrijk zyn de vooruitzichten al even somber; alle films, die (onder Goebbels' auspiciënin Neubabelsberg en München door Franse producers en acteurs werden vervaardigd, zyn finan ciële stroppen. In Polen en Joegoslavië is het dezelf de geschiedenis. De buitenlandse orga nisatie van de Partij (onder leiding van mynheer Bohle) wordt gelaakt, omdat zij „politiek, niet commercieel" werkt en er zijn, nu eenmaal geen klanten voor deze Nazipropaganda-rommel. Slechts in Scandinavië zien de film zaken er wat rooskleuriger uit. Dit kykje in Goerings notities geeft ons een goede blik achter de schermen van de voortdurende vijandschap die er bestond tussen Goering en Goebbels en hun beider aanhangers. In zijn volgen de notities, die van nauwelijks een maand later dateren, vinden wij hem geintereseerd in nog een der facetten van de wereld van het amusement. TONEELSPELERS-MOEILIJK HEDEN. J.JIJ ONTMOET de bekende Duitse ac teur Paul Henkels, die in het alge meen bekend stond als niet-Nazi en die getrouwd was met een Jodin. Henkels is verbonden aan het Pruisische Staats theater, het enige theater dat buiten de directe controle van Goebbels viel. Goering had voor dit geval een zeer persoonlijke belangstelling, omdat zijn vrouw, Emmy Sonnemann, vroeger ac trice was bij dit theater. Het schijnt, gezien hun gesprekken, dat er enige twijfel bestond omtrent Henkels' positie ten aanzien van de Neurenbergse (anti-Joodse) wetten en de Kultuurkamer (waarvan elke Nazi acteur lid behoorde te zijn). Zij spreken over huisbedienden, klaarblijkelijk be trekking hebbende op het feit, dat het Joden niet veroorloofd was bedienden onder de leeftijd van 40 jaar in dienst te hebben, hetgeen moeilijkheden ver oorzaakt kan hebben voor Henkels' Joodse vrouw. „Henkels (acteur), 27 November. Moeilijkheden met betrekking tot Duitse artisten en de Neurenbergse wetten. Het gevolg dat zij in prac- tijk hebben. Verklaring over de kapi talen in Joods bezit. (Een vertrouwe lijke lijst hiervan gedeponeerd bij de regering te Potsdam). Paspoorten overhandigd. Huisbedienden." Goering gaat voort met het verdui delijken van zijn bedoelingen aan ver schillende bij hem geroepen plaatselijke officiële persoonlijkheden en partijman nen van het district, waar Henkels woont, opdat zij de zaak van deze ac teur aan hem kunnen uitleggen. Na deze zysprongen keert Goering spoedig terug tot zijn oorspronkelyke bezigheid: het opbouwen van de Duitse Luchtmacht. STRIJKAGES VOOR HITLER J-|IERNA SCHIJNT GOERING zijn no titieboek gedurende zes maanden ver waarloosd te hebben. Zyn volgende aSntekening dateert van 27 Juni 1939 en hij geeft dan blijk van zyn dringend verlangen om Hitier te plezieren in al hetgeen hij doet voor de Luchtmacht. Hij staat een onderhoud toe aan Ernst Udet, een der beroemde Duitse troeven in de lucht gedurende de laatste oor log, die in deze oorlog een der 'hoofd officieren van de Luftwaffe werd. Als zeer goede vriend van Goering vinden wij hem het programma bespreken van Hitiers aangekondigde inspectiebezoek aan een opleidingsinstituut voor de Luchtvaart te Rechlin. Goering tekent aan, dat dit verwacht wordt op 4 Juli, maar inderdaad vond het bezoek plaats op de 3de. Hij schrijft: „Programma Rechlin. Bezoek van de Führer op 4 Juli. Alles laten zien wat tot nu toe is bereikt. Kaarten be treffende de uitbreiding van de in dustrie. Duizend gevechtsvliegtuigen, duizend bommenwerpers". Udet verloor later zijn populariteit. Zyn dood werd in Duitsland bekend gemaakt op 18 November 1941, meer dan drie maanden later dan hiervan voor het eerst melding was gemaakt in andere landen. Sommige berichten sug gereren, dat zijn verwijdering was te wijten aan zijn oppositie tegen de in vasie in Rusland, waar hij vroeger lei ding had gegeven bij proefnemingen de luchtvaart betreffende en na de vo rige wereldoorlog de opleiding had ge organiseerd van toekomstige Duitse pi loten. De Nieuwe Wereld, of om wat duidelijker te zijn, de Verenigde Staten van Noord-Amerika, heeft voor velen grote aantrekkings kracht. De dames denken onmid dellijk aan Nylonkousen en wat dies meer zij; vele mannen zien in de Ver. Staten het land van de Lucky Strikes en de Camels; een Groninger hoogleraar, die met een collega een reis door Amerika had gemaakt, kon een andere verlei ding niet weerstaan. Hij kocht een nieuwe das, helderblauw en mo dern, zo vertelt het Gron. Dagblad. Op de terugreis, tijdens een diner aan boord, droeg professor voor het eerst de nieuwe das. Na het diner volgde een wandeling van de twee collega's aan dek. Het ge sprek was echter niet zodanig, dat- de horgleraar niet opmerkte, dat enkele dames zich min of meer gichelend verwijderden, toen de prof. met zijn nieuwe das kwam aanwandelen. Een heer glimlachte, een kinder hand wees met nadruk op de nieu we das en de collega barstte eens klaps in een schaterlach uit. Toen ontdekte de professor wat er aan de hand was. Op de das stond in lichtgevende letters: Please, kiss me(Kus me, alstublieft) Wat de hoogleraar met de nieuwe das gedaan heeft, vermeldt de historie niet. HILVERSUM l, 301 m., geeft Nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur KRO: 7,15 Och tendgymnastiek. -A 7,45 Jo Vincent zingt 8,15 Pluk de dag 10,40 Parijse en Weense operette-klanken. 11,00 De Zonnebloem. 12,03 Jo Lutz, zang; Cor van Boven, piano. 1,35 Capricuo Espag- nol. 2,00 Uit Nederland's Glorie-tijd perk. 5,00 Na schooltijd. 5,15 Kamer muziek. 6,00 Volksliederen kwartet ,,Cantus Populorum" 7,30 Oude melo dieën met nieuwe Harmonieën. 8,05 De gewone man. 8,12 De Zilvervloot. 9,00 De drie landen. 9,15 Concert door Omroep-Kamerorkest. 9,50 Uit de schat kamer van het oude testament. 10,30 Jan Ignace Paderewski. 11,20 De or kesten van Miller en André Kostelanetz HILVERSUM II, 415 m., geeft Nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. VARA; 7,15 Dansorkesten spelen selecties. 8,50 Voor de Huisvrouw. 9,35 Ballet ,,Les Sylplv- des". VPRO: 10,00 Morgenwijding. VARA: 10,20 Edward German melodies. lö,45 Brahms en Rachmaninoff. 11,25 Johan Jong, orgel, en Gerard v d Vel den, tenor. AVRO: 12,00 Pierre Palla. orgel. 12,35 Het Radio-dansorkest „The Skymasters". 1,45 Gramofoonmuziek. 2,20 Tweede Symphonie. 3,00 Ons volk en zijn dichters. VARA: 4,30 Tussen twaalf en zestien. 6,15 „De VARA feli citeert". VPRO: 7,30 Cursus „Het ge loof der oude kerk". 8,05 Yvonne Bel- lew, sopraan. 8,30 Cursus „Midden in de Wereld". VARA: 9,00 Men vraagt en wij draaien. -— 9,30 Radiorakel. 9,50 Op vleuglen van muziek. 10,15 Swing and Sweet. 11,15 Symphonisch concert. Naar wij vernemen zal Buziau dit jaar weer gaan optreden. Hoewel het contract nog niet is getekend, acht men het zeer waarschijnlijk, dat de komiek deel zal uitmaken van het eerstvolgen de Bouwmeester Schouwspel. Zo zal men Buziau dan na een afwezigheid van vijf jaar weer op de planken kun nen begroeten. Of Stoethaspel eveneens deel zal uitmaken van het gezelschap? Hierover konden wij geen inlichtingen verkrijgen. Wij geven hier allereerst de stand en de oplossing van het laatste probleem uit 1947. Stand van probleem 13. Zw. 7 sch. op: 8, 9, 17, 19, 23, 26, 28. Wit 7 sch. op: 31, 32, 34, 37, 38, 39, 42. Opl. 1. 34—29 (23x43), 2. 32x21 (43 x 41), 3. 42—37 (41 x 32), 4. 31—27 (26 x 17), 5. 27 x 38 en wint. Slaat zwart by de 3e zet 26 x 17, dan 37 x 46 van wit en zwart is gedwongen tot 17—22, waarop 31—27 en 46—41! En nu nog even het volgende standje: Zw. 7 sch. op: 3, 19, 23, 24, 26, 30, 34. Wit 7 sch. op: 25, 28, 31, 35, 37, 47, 48. Wit speelt 25—20 (zw. 23 x 41), 20 x 40 (zw. 26 x 37), 35 x 13 (zw. 41—46), 47—41 (37—42), 48 X 37 en wint. Ter oplossing voor deze week: PROBLEEM 14 van A. DEN DUNNEN. (Zie diagram). Zw. 8 sch. op: 3, 8, 9, 14, 17, 18, 36, 40. Wit 8 sch. op: 15, 26, 29, 33, 37, 38, 47, 50. Wit speelt en wint! 59. Hevig verontwaardigd kijken Pim, Pam en Pom naar de kraai. „Die ring is niet van jou! Die is van Betty Big", roept Pam. „Ja, dat kan wel", antwoordde Ger- rit Kraai onverschillig en nu is hij van mij! Ik ben nu eenmaal dol op die glimmende dingetjes". 60. .Trouwens, ik ben ook dol op worst", vervolgt hij en voordat Pim, Pam en Pom weten, wat er gebeurt, heeft Gerrit Kraai de grote worst ge pakt die nog in het mandje lag. En hij vliegt er de boom mee in. WAT is onze Nederlandse gul- den momenteel wel waard 7 Deze vraag wordt op het achter- balcon van de tram, op de fabriek en In de huiskamer opgeworpen en van alle kanten bekeken, waarna men meestal tot de conclusie komt, dat de gulden nog maac een paar cent, hoogstens enkele dubbeltjes waard is. Is het inderdaad met ons geld per slot van rekening is de gulden het symbool van ons gehele geld stelsel zo treurig gesteld? Het geld heeft waarde voor ons, doordat wij er goederen voor kunnen kopen. Het hangt dus van de hoogte van deze pryzen af hoeveel wy voor ons week- of maandrantsoen kunnen krygen. Wy kunnen het nog eenvou diger zeggen en ons afvragen wat wij voor één gulden kunnen kopen. Deze koopkracht van de gulden kunnen wy gemakkelijk meten» aan het index- cyfer van de groothandelspryzen ep aan die van de kosten van levenson derhoud. Bedroeg de eerstgenoemde in Octo ber 1947: 273,7, dan wil dat dus zeg gen, dat de waarde van de gulden, uitgedrukt in de groothandelspryzen, in October j.1. nog maar (100 273,7) is 36(4 pet. bedroeg t.o.v. Juli 1938/9. Beter staat onze gulden ervoor, als wij de kosten van levensonderhoud by de kop nemen. Het indexcyfer hier voor bedroeg op 15 November j.1. 198 t.o.v. 1935/6. De waarde van de gul den is dan ca. 50(4 pet. wy laten nu maar in het midden of dit door het Centraal Bureau voor de Statistiek zo keurig berekende cijfer wel met de harde werkelijkheid klopt. Doch ook al. zouden wij zeggen, dat het leven 2'/« maal zo duur is dan vóór de oor log, dan nog blykt de koopkracht van de huidige gulden 40 pet. van de vooroorlogse te zyn, hetgeen wil zeg gen, dat hy, om het populair te zeg- Door: HILLEGONDA VAN REENEN Zij was innig dankbaar voor het grote, het onbegrypelyk grote wonder, dat in haar leven gekomen was. Hy zag er uitstekend uit! Uitste kend! Zyn ogen hadden de oude vro- ïyke, uitdagende blik, maar om zijn mond speelde thans een zonnige glim lach in plaats van de spottende van vroeger. Hy zag er ook gelukkig uit; heel anders dan vroeger. Zij stond op en zette de ketel op het vuur voor de kop chocolade, die zy samen dronken voordat hij naar de andere kamer aan de overkant van de gang ging. Hij dacht bij zichzelf, de gedachte keerde telkens terug: „Nog maar een paar dagen; de volgende week zyn wij getrouwd." En weer dwaalden zyn gedachten terug naar het verleden, naar al die mensen, die zich in weelde baadden, naar al die vrouwen, die in zijn hoofd rondspookten, en die thans hun toiletten voor de ontvangst ten hove bestelden en naar al die meisjes, die thans van hun eerste bal droom den. Om deze tyd byvoorbeeld in de Embassy Club in de Bond Street „Liefste," zei hy, terwijl hij zich op richtte, „ik ga even een krant kopen. Ik ben zó terug." Zij dacht bezorgd: „Die paarden; over twee maanden wordt de Derby verreden." Maar mannen waren alle maal hetzelfde. Ryk of arm, zy moes ten hun kans wagen de rijke zyn honderden en duizenden, de arme zijn kwartje. Hij wilde een krant hebben om de kansen te bestuderen. Goed En zy dacht aan de prijs van het vlees, dat in de pan sudderde. Zij vond het heerlijk hem goed te voeden, hem een zekere weelde te verschaffen. Maar Newton kocht geen krant om zich van de conditie van de candida- ten voor de Derby op de hoogte te stel len. Hy was niet van plan weer te gaan wedden. Nee. Hij zou zelfs geen cent wagen. Hij wilde 'n krant heb ben om over de grote wereld te lezen, over wie de vorige avond in de Em bassy Club geweest waren, en wie vandaag in het Ritz zouden lun chenen om het artikel over de vooruitzichten van het polo-seizoen... en ook wilde hij het voorwendsel om even weg te kunnen, dat het kopen van een krant hem verschafte. Hoewel hij natuurlijk terug zou ko men. Hij zou terugkeren naar de verlich te kamer die hy sgms by zichzelf De Kamer v&n de Geranium noemde; hy zou naar zyn liefste terugkeren. Het kopen van een krant schonk hem ook een gevoel van welbehagen; hij deed iets, dat hij in de goede oude tijd gedaan had, toen hij net zo veel kranten kocht ais hij wilde, en wan neer hij wilde, zonder aan het geld te denken. Met de Evening Bulletin keerde hij huiswaarts. Zij was nog altijd met het braden van dat stuk vlees bezig. Haar for nuis had geen oven, zij moest kiezen tussen koken en braden. Terwyl hy weg was, had zij de tafel gedekt. Hy ging zitten, sloeg haar gade en peinsde hoe mooi zij was. En, evenals Downing, leek zy hem de personifi catie der aarde. Zij was een symbool van de aarde, van bergen en woesty- nen, van prairies en jungles, zeeën en luchten, bloemen en liederen, maar ook van de gevaren en de bedreigin gen en de woede en de hartstochten der aarde. Alleen kon hij het, en dit was het verschil met Downing, niet onder woorden brengen. Hy kon het alleen voelen. Zij trok hem aan met een kracht zo sterk, dat hy de tijd, die nog voor hun vereniging verlopen moest, haatte. Hij hunkerde naar de volgende week. Hy sloeg zyn krant open en keek eerst, werktuigelijk, naar de tips voor de rennen, hoewel hy niet meer wedde. Toen zag hij het opschrift: DOOD VAN ENIGE ZOON VAN BARONET. Arthur v.T3 dood. de zoon van zf1 oom Osborne, gedood bij een trein ongeluk in Frankrijk. Hij las verder, het overbrengen van het stoffeiyk overschot naar het vaderland, de toe bereidselen voor de begrafenis, de ge- denkdiensten zowel in Londen als bui ten, de herinneringen aan de dood van sir Osborne's vrouw, jaren geleden, de eenzaamheid, die hem thans wachtte, de schoonheid van zijn landgoed en de kunstschatten in zyn huis in de stad. Arthur was dood, de trouwe vriend, de hartelyke oudere jongen, met wie hij zo vele zomervacanties op River- side gespeeld had, Arthur, de veel belovende jongeman, van wie de oude Osborne zoveel verwachtte. Geweldige en eerzuchtige plannen had hij voor Arthur gekoesterd. Frank herinnerde zich de heerlijke dagen, die zij samen doorgebracht hadden. Met vochtige ogen zat hy naar het opschrift te staren. Ondanks Dolly, voelde hij een afkeer tegen de wereld. En terwyl hy zijn verdriet om Arthur poogde te bedwingen, dwaal den zyn gedachten naar sir Osborne. Hy zag hem in zijn verbeelding, groot, mager, grijs, met zyn doordrin gende ogen; zijn oom Osborne, die zo goed voor hem geweest was en ook zo onverbiddellijk hard. Het vlees siste in Dolly's pan. (Wordt vervolgd) gen, 4 dubbeltjes van die van voor de oorlog waard zou zyn. Inderdaad niet fraai, maar toch noch altijd meer dan een paar centen. HOE DENKT HET BUITEN LAND ER OVER WELKE waarde hecht echter het buitenland aan ons geld? In het binnenland toch kan de regering door prtjsbeheersing een daling van de koopkracht trachten tegen te houden. De prijzen in het buitenland heeft zij evenwel niet in de hand. In de eerste plaats krygen wy hier de moeilijkheid, dat wy met onze gul den in Frankrijk en in alle andere landen niets kunnen krygen. Wij moeten eerst francs, ponden, dollars enz. kopen en dan kunnen wij onze aankopen doen. Wy hebben dus met twee prijzen te doen: met de prijzen van buiten landse betaalmiddelen zij alle wor den samengevat onder de naam va luta of deviezen en dan met de buitenlandse goederen. De prijs van de buitenlandse be taalmiddelen wordt de wisselkoers genoemd en deze is sedert 1945 door onze regering by overeenkomst met het buitenland vastgesteld. Zo moeten wy b.v. thans voor een dollar f 2,65 betalen, voor een Engels pond f 16.69, een Zwitserse franc 61 cent, een Bel gische franc ca. 6 cent en een Franse franc ca. 2(4 cent. Ruw geschat blijken deze officiële koersen neer te komen op een waar devermindering van de gulden met 20 a 25 pet. t.o.v. de gulden van vóór 1940. Naast een waardedaling van onze gulden komt in dit cijfer echter ook een waardestyging van het bui tenlandse betaalmiddel tot uiting. Veel interessanter Is het evenwel cm eens te kyken naar de prijs, die voor onze gulden op de „vrije markt" geldt. In Brussel zyn voor een gulden 8, 10 a 8.20 francs te krygen, over eenkomende met gemiddeld 12,3 cent voor 1 Belgische franc of een koop kracht van ca. 48(4 pet. van de vrye t.o.v. de officiële gulden. In Zürich zyn voor f 100 66 a 68 francs te koop, dus 1 Zwitserse franc kost ca. f 1,50, zodat onze gulden in Zwitserse ogen. slechts een waarde van ca. 41 pet. van de officieel genoteerde heeft. 14000 New York- se autobezitters hebben ieder 15 dollar boete ge kregen omdat ze hun auto, tegen de voorschriften in, meer dan een uur geparkeerd had den. Zij waren n.1. ingesneeuwd. De politieman, die de processen-verbaal opmaakte, zou hier in Holland zeker als een „ijskouwe" gekwalificeerd zijn. Enkele dieven, die de vorige week uit een kelder van een der Ver kade fabrieken in Zaandam 275 kg. boter ontvreemdden, 1 hebben bij een tweede bezoek op een blocnota-velletje een nieuwjaarswens achtergelaten. Ze waren zeker erg vriendelijk gestemd, omdat ze zo'n vette buit hadden ge kregen. „Ruilen: een blauwe overall voor kippenvoer" lezen we in een onzer bladen. Dat zal waarschijn lijk de eerste overall zyn die niet door de motten maar door de kippen wordt opgevreten. Van kippen g-sproken. Als een bijzonderheid' wordt uit Culemborg gemeld, dat daar een veer is uitgevaren. Wij hebben vanmorgen hetzelfde bij ons krielhaantje geconstateerd maar het niet de moeite gevonden om er nel- ding van te maken.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3