Z\MSTERtZ\nS Stad en Omgeving, Millioenenbevolking met de dood bedreigd ®iMhaaft kwaliteit PODIUM" Medische hulp in Indonesië vraagt offers van ons allen S.I.M.A.V.I.-lezing VOORZICHTIG MET BENZINE! Let op het achterlicht Een reis door de tijd Het leven van de jongens overzee Uit het politierapport Le^er des He^U-pieuws Predikbeurten WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? Een nieuwe lijst Meer Noordzeevis naar Urk Visserij Wu LUISTEREN NAAR.... De Schager markt. Schager Marktoverzicht Medische hulp in Indië vraagt offers van ons allen: 75.000.000 mensen wonen op de duizenden kleine en grote eilanden, te zamen vormend de „Gordel van'Smaragd", die zich slingert rond de eve naar. Een gordel van Smaragd, inderdaad, maar tegelijk ook een gordel van grauwe ellende, wanneer wc denken aan de verschrikkelijke toestan den op medisch gebied, die daar thans heersen. We denken daaraan echter niet zo vaak. Hebben ook zoveel aan ons hoofd. Kleine problemen in eigen omgeving grijpen ons meer aan dan grote en ernstige vraagstukken, waar mee we niet dagelijks te maken hebben. En daarom is het goed, dat de heer D. Saathof, op uitnodiging van de pasopgerichte afdeling Den Helder van SIMAVI, daarover eens een boekje heeft opengedaan. Voor een klein, maar zeer aandachtig publiek heeft hij een uurtje gesproken over de ellendige toestanden, die sinds het rood-wlt-blauw in de Oost-Indische archipel moest wijken voor de Japanse bloedvlag heersen in het gebied dat ons nog steeds na aan het hart ligt, en dat ons in de toekomst aan het hart zal b 1 U v e n liggen, hoe ook de staatkundige situatie zich mag ontwikkelen. 75.000.000 mensen, in een uitgestrekt gebied, waar de dagelijkse dreiging is van ziekten die voor ons mensen die aan zegen en vloek der Westerse cul tuur gewend zijn nauwelijks be kende namen hebben. Hier in Neder land is één bevoegd geneesheer op de duizend inwoners aanwezig, maar daar, op de duizenden eilanden tussen Sa- bang en Nieuw Guinee, moeten vijftig duizend mensen het met één dokter doen. Op ieder Moluks eilandje leven mensen, met hun ziekte en hun leed. Is het te verwonderen, dat de tropi sche ziekten, zoals malaria en fram- boesia, dag aan dag duizenden slacht offers eisen? Hoe was dit vóór de oorlog? Het klinkt haast ongelooflijk, maar de heer Saathof verzekerde het nadruk kelijk Nederlandse artsen en Neder landse verpleegsters, die het beste deel van hun leven gegeven hebben om te midden van een lijdende inheemse be volking prachtig werk te verrichten, hebben weten te bereiken, dat het sterftecijfer in Indië werd terugge-, bracht tot het peil van West-Europa. Het is goed, eens te vernemen dat wij er niet altijd op uit geweest zijn, om de Indonesische bevolking „uit te kle den" en te vertrappen, maar dat de beste zonen en dochteren van ons volk daar jarenlang onschatbare diensten aar. de inheemse bevolking hebben be wezen, en dat volstrekt niet in de eer ste plaats om daar voor Nederland een zekere mate van goodwill te verwer ven. Sinds het uitbreken van de oor log met Japan is daarin ontzaglijk veel veranderd. De Jap zou „de Hollanders behandelen als 'n plant die geen water krijgt". Welnu, hij heeft ze zo behandeld. Wie besmet werd met malaria tropica of welke andere zieate ook, die vóór de oorlog op eenvoudige wijze te bestrijden was, die kon een kind des doods worden ge noemd. Zo ku en ook thans nog 89 van de 100 inheemse zuigelin gen „kinderen des doods" worden, genoemd, omdat f van de 100 in heemse kindertjes hun eerste ver jaardag niet halen. Dat is erg. En het is ook erg de vele lichtbeelden die de heer Saathof na zijn causerie vertoonde gaven er een huiveringwekkende indruk van dat ook oudere kinderen en volwasse nen in de gehele archipel voor een groot percentage gebukt gaan onder 't lijden, dat een gevolg 's van de be smetting met vreselijke ziekten. En dan te bedenken, dat de bestrijding daarvan niet eens in de eerste plaats ontzettend wordt bemoeilijkt door het gebrek aan artsen en verplegend per- De brand in de Koekoekstraat heeft voor de zoveelste maal bewezen, dat er veel te onvoorzichtig wordt om gesprongen met benzine. Op zich zelf bestaat geen enkel bezwaar te gen het reinigen van kleding met deze zeer brandbare vloeistof, wan neer men maar zorgt dat er geen vuur In de buurt is. Over het alge meen meent men, voldoende ge waarborgd te zijn, wanneer men op enige afstand van het brandende gasstel etc. etc. blijft. Voor een ka chel is men helemaal niet bang, om dat deze toch „afgesloten" is. Laat men daarbij echter niet ver geten, dat het niet de benzine is, die vlam vat, maar de benzinedamp. Benzine verdampt zeer snel, maar dit proces wordt nog verhaast wan neer men in een bakje benzine een kledingstuk uitspoelt. De benzine dampen versspreiden zich door het vertrek en zullen dan onherroepe lijk wanneer er vuur van welke aard ook aanwezig is in de brand vliegen, soms zelfs met een steek vlam. Dergelijke bezigheden kunnen slechts in de open lucht zonder ge vaar worden verricht, of anders in een ruimte zonder vuur dus ook zonder kachel waar voldoende ventilatie is. Ontbreekt deze, dan blijft nog verscheidene uren na het wegbergen van de fles of bus ben zine de atmosfeer in het vertrek „explosief". Moge deze kleine waarschuwing ertoe bijdragen, nieuwe onheilen ten gevolge van onvoorzichtigheid met benzine te voorkomen. soneel, maar juist door het schrijnend tekort aan medicamenten. De steun in medische aangelegenhe den aan inheemsen, zoals de SIMAVI vóór de oorlog geboden heeft en ook thans nog biedt, is dus wel zeer drin gend nodig. Vorig ja^r kon voor een totaal bedrag van 263.000.aan me dicamenten verzonden worden aan ziekenhuizen, medische diensten en artsen in Oost- en West-Indië. In het zelfde jaar werd 140 kilogram Neosal- versan een zeer moeilijk te verkrij gen geneesmiddel tegen de gevreesde framboesia-ziekte, dat 1250 per kilo gram kost naar verschillende artsen in Oost-Indië worden gezonden, welke hoeveelheid voldoende was voor het toedienen van 400.000 anti-framboesia- injecties. Dat werk moet voortgang vinden. De Nederlandse artsen en verpleegsters, die in het voetspoor van mannen en vrouwen als dr. Bervoets, dr. Schreu- rer, dr. Eijkman, zuster De Vries, zus ter Nelly de Borst, en zovele andere pioniers op medisch gebied in Indone sië, z\jn getreden, moeten bij hun uiterst belangrijk werk geholpen wor den. MORGEN COLLECTE! Wij, in Den Helder, kunnen thans daaraan iets doen. Er wordt morgen in de stad voor de SIMAVI gecol lecteerd. Huis-aan-huis en op straat. Wij mogen ons op deze Zaterdag 10 Januari* 1948 niet aan onze plicht onttrekken. Dat hebben ook de ze ventien jonge mensen niet gedaan, die zich na afloop van de lezing spontaan als collectanten aanmeld den. Hun, en de andëren die zich hebben opgegegeven, delen wij even mede dat de collectanten voor de huis-aan-huis-collecte zich, indien mogelijk, morgenochtend om half tien moeten melden in het gebouw van de Gemeentelijke Geneeskundi ge Dienst bij de Watertoren. De col lectanten voor de straatcollecte wor den morgenmiddag om half twee verwacht. Zij, en de velen die hun financieel of fer gelukkig kunnen zij met een zodanig offer volstaan zullen brengen, kunnen ervan overtuigd zijn dat de bijeengebrachte gelden zullen worden gebruikt voor de leniging van een wel zeer bittere nood! Na een waarschuwingsperiode van ruim een jaar is de Helderse politie ertoe overgegaan, krassere maatregelen te nemen tegen de weggebruikers, die 's avonds zonder achterlicht rijden. Er werden er voorlopig tien geverbali seerd. Er rijden 's avonds vrij veel fietsen zonder licht, zodat een kleine aansporing tot het laten nazien van de achterlichtjes zeker niet overbodig is. Laat hei? bij de tien slachtoffers blij ven, opdat er ook op een andere ma nier geen slachtoffers komen! De ministers Beel, Jonkman en Drees zijn van hun Indonesische reis. welke langer duurde dan zU verwacht hadden, op Schiphol teruggekeerd, waar zij door de „pers" als het ware belegerd werden. Op Zaterdagavond 8 uur en Zondag middag 4 uur wordt er in het museum een voordracht met lichtbeelden ge houden over bovenstaand onderwerp. De reis begint omstreeks 20.000 jaar geleden en laat ons in vogelvlucht de veranderingen in klimaat, natuur en landschap zien tot op de huidige dag, waarbij aan 't eind ook nog even aan dacht besteed wordt aan de natuur in Januari. Deze voordracht is niet te begrijpen voor kinderen, die niet minstens in de vijfde klasse van de lagere school zit ten. Daarom is deze voordracht uitslui tend toegankelijk voor volwassenen en grotere kinderen. Voor de kleinere kinderen is er een voordracht met lichtbeelden Zaterdag avond 7 uur en Zondagmiddag 3 uur, ovc. de natuur in Januari. Lezing voor de „Band". Op uitnodiging voor de band Ne- derland-Indië, afdeling Den Helder, hield luitenant-kolonel C. H. Statius- Mulier Woensdagavond in het zaaltje van café Sanderse, een lezing over het leven en werken van onze jongens in Indonesië. Omstreeks 8 uur sprak de voorzitter, de heer Jole, het openingswoord, waarin hij uitdrukking gaf aan zijn spijt, dat hij voor deze avond geen pi ojectie-apparaat had kunnen ver krijgen, zodat de vijf films welke de spreker meegenomen had, niet ver toond konden worden. Doch dit had geenszins tot gevolg, dat de avond mislukte,1 flöar de lidtenant-kolonel een vlot spreker bleek te zijn, die door zijn ruim dertig-jarig verblijf in de tropen, waarvan drie en een half jaar in een Japans gevangenenkamp,- vol doende bevoegd was om over het le ven van onze soldaten en de toestand daar te vertellen. Hij nam zijn toe hoorders mee naar het land van sa- wah's en palmbomen, hij schetste het eenvoudig bestaan van de tani, de Ja vaanse boer, in tegenstelling met de mensonterende daden der extremisten, die, bezeten van een waanzinnig fana tisme, met niets ontziend geweld trachten de plannen van hun leiders te verwerkelijken. En juist hier ligt volgens de heer Statius Muller het voornaamste werk van onze soldaten, daar het optreden der extremisten ook, en dikwijls het ergst, tegen de eigen inheemse bevolking gericht is. Vervolgens ging spreker meer in op het dagelijkse werk der jongens, hun kleine en grote moeilijkheden en wensen en gaf hierbij blijk van een buitengewoon goed begrip en een in nige belangstelling voor het reilen en zeilen van onze Hollandse soldaten in fcet verre Oosten. Aan het einde van deze causerie werd er gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan door ve len een dankbaar gebruik werd ge maakt. De heer Jole dankte, mede na mens alle aanwezigen, de luitenant kolonel voor zijn vlotte en leerzame rede. Tot slot van deze avond werden nog enige huishoudelijke zaken afgewerkt, v/aarna tegen het middernachtelijk uur de bijeenkomst besloten werd. In Julianadorp heeft een hond zich verstcut om een haan dood te bijten. Was dit louter bloeddorstigheid of 'n uiting van „jalouzie de métier", om dat een hond niet kraaien kan? Dinsdagmorgen om elf uur moest de brandweer uitrukken om een schoorsteenbrandje in het perceel Jou- bertstraat 44 te blussen. Groepsleider Metselaar van de Hel derse padvinders heeft aangifte ge daan, dat onverlaten vernielingen hadden aangericht in het troephuis in Fort Vismarkt. Deursloten waren ver nield, ruiten ingegooid en andere, wan daden waren gepleegd. Mevr. van D. van de Brakkeveld- weg was gistermorgen aan het werk in één der slaapkamers. Toen zij even later beneden kwam, bleek een onbe kend persoon inmiddels via de keu kendeur te zijn binnengekomen, en weer verdwenen met medeneming van een portemonnaie met zes gulden en enkele foto's. Bij een Helderse postduivenliefheb ber is een postduif aangevlogen, die thuishoorde op het eiland Tholen in Zeeland. Het dier is franco naar zijn eigenaar gezonden. Door de hoofdagent Zwaneveld werd te Julianadorp een man aangehouden, die daar bij verschillende personen 'n naaimachine, een hoeveelheid erwten en tarwe, een schaap en een rijwiel had gestolen. MAJOOR HORDIJK JUBILEERT. Het is Zondag a.s. feest bij het Le ger des Heils. Dan is het de dag dat 25 jaar geléden de bevelvoerend' offi cier van Den Helder, majoor Hordijk, zijn eerste aanstelling ontving als offi cier. Na in veertien verschillende plaatsen van ons land te hebben ge werkt, ontving de majoor de aanstel ling tot directeur van dei Maatschao- pelijke Inrichting te Dordrecht en later in Amsterdam. In Juni 1946 ontving hij zij» aanstelling als bevelvoerend of ficier van Den Helder. Ruim 29 jaar staat mevrouw Hordijk—Reversma haar man trouw ter zijde in de moei lijke en veel omvattende arbeid, waar op zij vele vruchten mogen zien. Zondag a.s. vinden in de vernieuwde zaal aan de Spoorgracht Jubileum-sa menkomsten plaats om v.m. 10 uur en 's avonds 8 uur. Deze samenkomsten staan onder leiding van majoor W. Hoenderken uit Amsterdam. Dinsdagavond a.s. 8 uur wordt een feestelijke soldatensamenkomst gehou den. Voordien bestaat van 7 tot 8 uur eveneens in de Leger-zaal aan de Spoor gracht, voor een ieder de gelegenheid, de majoors te feliciteren. VOOR ZONDAG 11 JANUARI. DEN HELDER. Ned. herv. gem Nieuwe kerk, WeltatrMt, "WO bevv* dc Hoest, gecombineerde dlens.be^ 10 uur ds. M. Hamming, 17 uur ds. J. Hartkamp: Rehobothkerk 10 uur J Hartkamp, 17 uur ds. M; Geref. kerk, art. 31, Nieuwe kei Weststraat, 9 uur en 17 uur die"S Chr. geref. kerk, Steengracht, 10 uu. en 17 uur ds. J. Rebel. kerk, Hoogstraat, 10 uur en an dienst; Dinsdag 19.30 uur ds- Mlras' Kralingen. - Geref. «emeente Janzen dwarsstraat 8, 10 uur en 16 lees" dienst; Donderdag 19.30 uur eesdienst. Doopsgezinde gemeente, 10.30 uu. zangdienst voor alle gemeenteleden, Dinsdag 13 Januari geen gemeente- avond. Evangelisatie Vijzelstraat, uur en 19.30 uur samenkomst, 12 uur en 14.30 uur Zondagsschool; Woensdag 19.30 uur Bijbelkring; D°nde, o on 19.30 uur vrouwenkrans; Zaterdag 1»-JU uur bidstond. Leger des Heils, 10 uur heiligingssamenkomst, 19 uur open luchtsamenkomst, 20 uur verlossings samenkomst, o.l.v. majoors Hoender ken; Maandag 14 uur vrouwenkrans; Dinsdag 20 uur soldatensamenkomst, Donderdag 18 uur heiligingssamen- komst. DEN HELDER: Baptisten Gemeente, Gebouw Irene, Hoogstraat, voormid dags 10.30 uur, de heer v. Meene. 12 uur, Zondagschool. 8 uur, Evangelist Hofhuis. JULIANADORP. Ned. herv. gem., 10 uur ds. Salm. Geref. kerk, 14.30 uur ds. M. Hamming. Star of hope mis- sion, 14 uur Zondagsschool, 19 uur samenkomst. HUISDUINEN, Ned. herv. gem., 15 uur, ds. Salm. CALLANTSOOG, Ned. herv. gem., uur ds Salm. Laatste pos. Ned. passagiers- vrachtschepen, Donderdag 8 Jan.: 611 Aalsdijk, 7 Jan. v. New York V' Antwerpen n. R'dam; Aardijk, 7 j 'a van Galverton te Houston; AkW Buenos Aires—R'dam, pass. 8 Janua'-' Madeira; Alphard, 7 Jan. v. Ri0 Gran de n. San Francisco do Sul; Annen .kerk, 7 Jan. v. New York n. de Gulf haven. Averdijk, Havanna-Antwerps" 8 Jan. vm nabij Vlissingen; Banggaa' R'dam-Java, 7 Jan. te Aden; Edam Jan. v. New York via Antwerpen t R'dam; Groote Beer, 16 Jan. van Ba* tavia te A'dam verwacht; Joh. van of denbarnevelt, 8 Jan. v. A'dam te Bata* via; Mapia, 8 Jan. v. Batavia te Colonf bo verwacht; Nigerstroom, 7 Jan. v Antwerpen n. Bordeaux; Oranje, Am sterdam-Java, 7 Jan. te Gibraltar- Ruys, Durban-Mauritius, 7 Jan. 0p 600 mijl v. Durban; Rijnkerk, Bombav R'dam, pass. 7 Jan. Finisterre; Streef kerk, R'dam-Calcutta, 7 Jan. van Sa! ,-faga; Tabian, Batavia-A'dam, 3 Jan. v" Makalla; Talisse, 6 Jan. v. Baltimoré n. Mobile; Willem Ruys, wordt 22 jan v.m. te Southampton en 23 Jan. vari Batavia te R'dam verwacht. 19 Op ons bureau ligt ter inzage de 732 namen tellende passagierslijst van het m s. „Groote Beer", dat op 24 Decem ber j.1. uit Batavia is vertrokken en op Vrijdag 16 Januari a.s. te Amster dam wordt verwacht. Als supplement is aan deze lijst toegevoegd de 17 na men tellende passagierslijst van het m.s. „Tabian", dat op 16 December j.1. uit Batavia is vertrokken en op Woensdag 21 Januari as. te Amster dam wordt verwacht. Op Urk werd onder leiding van burge meester Keyzer een belangrijke vergade ring gehouden met het. doel een bespre king te houden tussen de Noordzeevissers en kepers (zowel van Urk als elders) om meer Noordzeevis op Urk aan te voeren. Ongeveer 25 kopers uit Rotterdam, Umui- den, Scheveningen en elders waren aan- wezig. Na een brede bespreking gaven zich 20 vissers op om hun vis op Urk te lossen De vissers verplichten zich contractueel om hun vis het gehele jaar op Urk te lossen tegen de dagprijzen van IJmuiden De kopers verplichten zich om deze vis het gehele jaar voor deze prijzen te ont vangen. De verwachting is, dat er nog meerderen zullen toetreden, zodat Urk straks op ongeveer 30 vaartuigen per week Iran fpk PBPTVj Zowel B en W als de directeur der Vlk afslag hebben nu deze zaak in studie ge nomen om de zaken verder uit te wer ken, zodat als In Maart de haringvisserij gaat eindigen en de Noordzeevisserij op platvis toenëemt men dan op Urk paraat U om te beglmten. De omzet aan de vlsafslag zal hierdoor ten zeerste gaan toenemen. Er komt veel meer werk, zodat dit ge heel Urk ten goede komt. URK, 6 Januari. Door 34 vaartuigen werd heden aangevoerd: 4520 pond snoekbaars prijs 6166 cent. 1686 pond voorn en roode baars 1922 cent, al les per kg. VISSERIJ WEER BEGONNEN De visserij op de Noordzee, Waddenzee, zowel als IJsselmeer, is thans weer be gonnen. Vele Noordzeevissers zijn naar Breskens getogen ter haringvisserij. Op het IJsselmeer stemden de eerste vangsten weer tot vredenheid met goede prijzer. zelfs tot 65 cent per pond voor de snoek baars. VERGADERING SCHOOLVERENIGING De schoolvereniging Rehoboth hield haar Jaarvergadering. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter, de heer F Bode. Gezien men het niet met elkander eens kon worden, werden er in deze vergade ring nog geen beslissende besluiten ge nomen. Hierop zal nader worden terugge komen, Denkelijk in de Biddagweek. TILANUS OP URK Voor de Chr. Historische Kiesvereniging sprak gisteravond in het gebouw van Pa trimonium, het Tweede Kamerlid Tllanus, De zaal was geheel gevuld. Op aange name'wijze behandelde de spreker de tegen, woordlge regeringsvorm. Velen maakten van de legenheid gebruik om vragen te stellen. De vergadering duurde tot des nachts I uur. CR begint zo langzamerhand een onaangenaam klimaat te heer sen rondom het bestuur van het Am sterdamse Concertgebouw, rondom dr. Kurt Mengelberg, de impressario, en rondom alle andere kleinere en grotere figuren, die het in de Van Baerlestraat voor het zeggen hebben. Het vorige jaar is er zware deining geweest over allerlei programma's. De ene maal was het bestuur volgens de pers aanzienlijk te deutsch-freund- Hch, de andere maal waren het de Jonge Nederlandse componisten die geen schijn van kans kregen bij een college, dat, waarschijnlijk ook de pe cunia in het oog houdend, de spreuk indachtig blijft: voorzichtigheid is de moeder van de porceleinkast. En die van oordeel is, dat Mahler, Beethoven en Wagner aanzienlijk betere kastrek- kers zijn dan onbekende nationale -rootheden als de componist Jansen, de pianist Pietersen of de dirigent Klaasen. De laatste harde noot, die het bestuur in het nieuwe, jaar te kraken heeft gekregen, betreft de uitvoering van de 2e Symphonie van Jan Koetsier, die vorige week ge speeld werd. Jan Koetsier, die. men zal het zich herinneren, gedurende een deel van de bezettingstijd, het orkest leidde, kan niet zeggen, dat hij een goede pers heeft gekregen. Men zou zelfs kunnen zeggen dat hij afge kraakt is. Het i s mogelijk, dat er sprake is van enig ressentiment, maar als bekwame, en naar ik meen zeer integere muziekcritici als Piet Tig- gers in het Handelsblad het uitge voerde werk ronduit inferieur achten, zo van het soort van twaalf in het dozijn, dan gaat men zich inderdaad afvragen; hoe zit dat eigenlijk, daar achter het stenen gordijn in de Van Baerlestraat? Wordt daar met twee maten gemeten en sluimeren daar ge voelens, die niet geheel in overeen stemming zijn met de wensen van een groot muzikaal publiek En dan komt de vraag naar boven: WAAR OM wel Koetsier en n i e t Jansen, Pie tersen en Klaasen? Vragenvra gendie al een lange tijd gesteld worden, doch die van de zijde van voornoemd achtenswaardig college niet worden beantwoord. Ik geloof echter, dat de politiek van doodzwijgen niet lang meer kan du ren, aangezien telkens opnieuw, ook door het publiek, verwonderd wordt afgevraagd wie verantwoordelijk is voor de zonderlinge keuze van het Concertgebouwbestuur. Een keuze die ook o.i. minstens aanvechtbaar is. En misschien (maar dat zal de tijd leren) erger. •i W/IE vergramd Is over teleurstel- lingen, wie 't belastingbetalen moe is, wie de huisvrede mist en wiens gal overloopt bij alle decepties en ontgoochelingen, waaraan deze da gen zo rijk zijn, die kan men zeggen: ga eens kijken naar de film van Ah Baba en de 40 rovers. Dat klinkt wel dwaas en veronderstelt zo op het eer ste oog een zekere infantiliteit, maar als men inderdaad een tonicum wenst tegen zwartgalligheid en onlust, dan is de?e film in technicolor net ge kleurde neusje van de filmzalm. Men behoeft hoegenaamd niet kind te zijn om met volle teugen te genieten van dit sprookje en men behoeft zich niet te generen om zich anderhalf te laven aan zóveel illusie, die met zóveel goe de smaak wordt voorgezet. Het is ris met sommige radio-luisterspelen: ze zijn zo dwaas, ze geven een zo gro tesk vertekend beeld van de werke lijkheid, dat Iedereen, ook de jeugd, direct dóór heeft, dat het maar il lusie is, een caricatuur. Maar wat kan zo'n caricatuur knap zijn en boeiend en hoe kan men er van ge nieten! Ali Baba behoort tot de restanten van onze jeugd, gelijk Sneeuwwitje en de verhalen van Moeder de Gans. Maar wie treurt niet, als hij de leeftijd der volwasse nen bereikt heeft, over de dagen dat ht nog geloof hechtte aan een ver haal van een beeldschone prinses, •slapend, een eeuw lang, in een oud kasteel, omgeven door geurende ro zen. En wie voelt de pijn in z'n hart niet als hij zegt dat het nonsens ls dat, na honderd jaren, een prins, slank van leest en schoon van ge' laat, deze prinses wakker kust? Och, konden we Iets jonger zijn In onze harten! En dat kanwant ln iedere man bleef het kind behouden er. voor iedere vrouw geldt al niets anders. Fn daarom hoop ik, dat velen Ali Baba zullen zien en zich zullen ver rukken aan die ongelooflijk mooie achtervolging op een volbloed Ara bisch paarden aan al die andere onderdelen van deze film, die, om een oude slogan te gebruiken: geschikt ls voor alle leeftijden tussen 8 en 80. Gaat het zien! QOK illusie, maar van een veel grover soort, wordt geboden ln de laatste Tarzan-film: Tarzan ln de Woestijn (Centuur). Opnieuw Johnny Weismuller, opnieuw mooie meisjes met mooie benen en mooie figuren Opnieuw avontuui op avontuur, maarwe geloven het niet meer! Het ligt er te dik op, we kijken dwars door de pantserlaag van ver guldsel en vernis heen en zien alleen maar: een met zwaar geschut het mensdom bestokend Hollywood, in welks studio's niets te dol, niets te grof, niets te onedel ls. De keuze tussen Ali Baba en Tar zan is niet moeilijk. Noch voor onze kinderen noch voor onszelf. ANTHONY VAN KAMPEN. Hilversum I, 3Gl M. geeft nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 u. K.R.O.: 7.45 Nederlands ita. merkoor, 9.05 Mo. zartpr., 10 Klein klein kleutertje12.03 Charles Aerts, zang; Jos Carpay, orgel; 12.55 Zonnewijzer; 1.30 Dansorkest o.l.v Klaas van Beek; 2.40 Werken van p' I. Tsjaikofski; 3.15 Concert der Jon! geren; 4.20 „De vliegende Hollander" 4.30 „De schoonheid van het Grego! riaans", 6.00 Jan Mekkes, piano; 6.30 Regeringsuitzending; 7.15 Kay Kasper en zijn orkest; 7.35 „Banden die bin den"; 8.05 „De gewone man"; 8.30 Lichtbaken; 10.00 „Stoelen aan de kant", 11.20 Omroepkamerorkest. Hilversum II, 415 M. geeft nieuws om 7, 8, 1, 6, 8, 11 uur. V.A.R.A.: 7.15 Victor Sylvester en zijn orkest; 10.20 Radiofeuilleton; 10.35 Goois Kamer muziekgezelschap; 11.00 Uitzending voor de arbeiders; 1.20 Dolf van der Linden en zijn Metropole-orkest; 2.15 Harmonie-orkesten; 4.00 Het recht in de mensen; 5.15 Volksconcert; 6.30 Om en nabij de twintig; 7.00 Janine Andrade, viool en Jean Antonietti, piano; 8.15 Vindobona Schrammeln; 8.45 De zang van de maand Januari; 9.15 Socialistisch commentaar; 9.30 In de balzaal; 10.00 Lady Dona; 10.30 Jan Presto en zijn ensemble; 11,15 Hobbyhoek. SCHAGEN, 8 Jan. 1948. 27 Paarden f 250f 900; 4 Tijdkoeien f 375—f 500; 7 Magere geldekoeien f 325f 500; 5 Kalfkoeien f 550f 700; 4 Vaarzen f 300f 400; 3 Bokken en geiten f 15— f 40; 19 Biggen f 15—f 40; 4 Konijnen f 3f 10 en 38 Kippen f 3.50f 5. Voor centrale: 11 Stieren, 51 Vette gelde koeien, 13 Pinken, 68 Nuchtere kalve ren, 82 Vette schapen. Ten gevolge van de verstelde mark ten van de Kerstdagen en Nieuwjaar en 't feit dat er geen levering was, waren die markten slecht bezocht. Nu was het weer een normale markt maar door 't slechte weer vielen de aanvoeren ook niet mee. Voor de Centrale werden overgenömen 51 koeien, 11 stieren, 13 pinken, 68 nuchtere kalveren en 103 schapen. De handel in kalf- en melk koeien had geen vlot verloop en de prijzen konden zich niet handhaven bij de vorige week. Niet dat de prijzen direct hoog waren de beste koelen blijven duur. De verkoop ging dan ook moeilijker. De handel in geldekoeien is hoofdzakelijk op de centrale gericht, De handel in tijdkoeien was aan de stugge kant, doch prijshoudend, de no tering was f 500. Het jongvee voor t leven was practisch niet te plaatsen, de meesten gaan naar de Centrale markt. De bonnen gelden hier 6'/i cent per kg. t)e handel in paarden was zeer matig. Luxe- en werkpaarden van f 500f 900, oudere paarden boven jaar van f 250—f 600. Slachtpaarden waren iets duurder. De gehele aanvoer van wolvee werd aan de Centrale ge leverd. In bokken en geiten matig® handel. Op de biggenmarkt was de vraag zeer kalm, zodat de prijzen vooral niet hoger waren en de hande iets stugger was. Kippen en konijnen prijshoudend, handel heel gewoon. Door het slechte weer was het bezoe slechter dan wij gewoon zijn. ACHT JAAR GEëlST TEGEN HAAR LEMMER IN „VELSER AFFAIRE" Het bijzonc^r Gerechtshof te Ams^ dam deed gistermorgen uitspraak in zaak tegen R. van R., een kappersb® diende uit Haarlem, die betrokken^ geweest in de zgn. „Velser affaire Hem was ten laste gelegd, dat hi-i October 1942 aan de N.S.B.-inspec^ van politie te Velsen, Ritman, m tingen had verstrekt over enige sterdammers, die persoonsbewijzen ondergedoken Joden verhandelden dat hij van een arbeider van de n ovens een vuurwapen had gekoch dat hij deze arbeider in de overtu1»^ had gebracht, dat hij met een i" 8 werker te doen had. Op 23 December eiste de advöcaa^ fiscaal aan het Amsterdamse Bijzon 1 ifét Gerechtshof, mr. J. Besier, tegen dachte een gevangenisstraf van vij jaar. De uitspraak luidde acht jaar aftrek van voorarrest en ontzetting de beide kiesrechten voor het 'eventjc Van R. werd het recht op CBSI> 1 verleend.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2