Verbitterde broederkrijg in Kashmir DE ONMISBARE INJECTIE Dinsdag a.s. Regeringsverklaring rige au zich oud en zal niet meer4 optreden Wachtgeldregeling Zaterdag 10 Jan. 1948 70ste Jaargang no. 7703 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Gieren zwermen boven het front WEERBERICHT 8 Doodstraf geëist tegen Veiser rechercheur Marinierskapel naar Indonesië Cursus in babyiaal Amerikaanse mariniers naar Palestina? Explosieven in New-Jersey ontdekt Smokkelinlichtingendienst achterhaald Nieuwe goedkope Amerikaanse wagen Massa-betogingen in Ruhrgebied voor distributie ambtenaren Diplomatie Zetel internationale Bank te Amsterdam? Prinses Anne naar haar verloofde Nog acht eieren vóór Pasen Ook derde kidnapper gearresteerd BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 postgironummer 449041 Directeur: J. Bijlsma Wrnd. Hoofdred. J. Broersen Bayonred. C. A. Dekkers TARIEVEN: Advertenties: 16 et per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.—, elk woord meer 5 et. Abonnementen: per kwartaal 3.90 (Van de U.P -correspondent te New Dehli). Vijftigduizend man ongeregelde Mo hammedaanse troepen zijn in ver bitterde strijd gewikkeld met de door de Britten opgeleide veteranendivi- sies van het leger van India om het bezit van de sprookjesachtig schone Noord-Indische staat Kashmir. Mannen, die eenmaal schouder aan schouder gevochten hebben tegen de Duitsers en Japanners, doden thans elkaar om de onmetelijke rijkdom van het 84.000 vierkante mijl omvattende berggebied. Lijkengeur, afkomstig van opgegra ven lichamen, hangt over de wegen en onophoudelijk zwermen gieren boven dit gebied om zich te goed te doen aan hun luguber voedsel. Achter de frontlinies duurt de grim mige parade van ontelbare refugiés voort. Mohammedanen, die zich naar Pakistan begeven en Hindoes die de wegen naar India volgen. De reeds tien weken voortwoedende niet ver klaarde oorlog heeft nog geen beslis sing opgeleverd en de refugiés koeste ren weinig hoop op een* verbetering in de naaste toekomst. Het grootste deel van de groepen, die de strijd tegen India hebben opgevat, bestaat uit Mohammedaanse veteranen uti de laatste wereldoorlog sommi gen afkomstig uit Kashmir, anderen uit Pakistan en hun rijen worden aangevuld met de fanatiek strijdende stammen uit het noordwestelijke grensgebied. De strijd barstte los in October van het vorig jaar, toen zich verspreide guerillagevechten voordeden tussen Mohammedaanse stammen en oud sol daten uit Kashmir enerzijds en het kleine dilettantische Hindoeleger van Sir Hari Singh anderzijds. Kort daar na maakte Sir Hari Singh, die Hindoe is, bekend, dat zijn overwegend Mo hammedaanse staat zich bij India zou voegen. Tegelijk deed hij een beroep op India voor militaire hulp. Vandaag nu de Verenigde Naties op het punt staan het conflict in be handeling te nemen, bevechten elkaar twee goedgeoefende en uitstekend uit geruste legers. Die legers beschikken over gevechtsvliegtuigen, bommenwer pers, tanks en gevechtswagens. Zij hebben rookgordijnen, artillerie, ma chinegeweren en radioapparaten tot hun beschikking. De immer, smeulende godsdienstige haat werkt in hoge mate mee aan het verbitterde karakter van deze oorlog, die wordt uitgevochten langs de pri mitieve slingerwegen in de bergen, waar de koude temperatuur het hare bijdraagt aan de ellende van soldaten en vluchtelingen. Vernielde vrachtwagens aan de voet van de berghellingen brengen de mili taire chauffeurs in herinnering, dat zij voorzichtigheid moeten betrachten. De auto-convooien moeten beschermd wor den tegen aanvallen uit de beboste berghellingen, die 'n uitstekende schuil plaats bieden voor sluipschutters. De gebieden, waar de strijd zich af speelt, dragen een verlaten karakter. De bewoners hebben de streek verlaten sinds hier de eerste gevechten uitbra ken en huis en hof achtergelaten voor hun strijdende landgenoten. De wollen battledress en de stalen helm van de Britten wordt zowel door de Mohammedaanse als de Indische strijder gedragen. Het leger van India is uitgerust met het laatste Britse legermateriaal. De Mohammedanen beschikken over Brits, zo—el als Amerikaans en Russisch ma teriaal en maken soms ook gebruik van zelfvervaardigde bewapening. Weersverwachting, geldig tot he denavond: OVERTREKKENDE DEPRESSIE. Tijdelijk tot krachtige toenemen de en naar richtingen tussen Noord en West draaiende wind. Meest zwaar bewolkt met nu en dan buien. Iets kouder. Wederom is een doodstraf geëist te gen een lid van de beruchte politieke recherche van Velsen, waarvan de commandant Harrebomee reeds is ge fusilleerd. Na een zitting van drie en een half uur requireerde de procureur-fiscaal van het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof, mr. J. Besier gistermiddag deze zwaarste straf tegen de 49-jarige A. Fr. Jager, een ex-employé van Van Gelders papierfabriek in Velsen. J- heeft minstens 32 invallen gedaan, waarbij hij 74 arrestaties heeft ver richt. Twee en twintig van zijn slacht offers zijn nimmer teruggekeerd. Naar wij vernemen zal de mariniers kapel onder leiding van de eerste lui- enant Gijsbert Nieuwlanad in de eer ste week van Maart naar Indonesië vertrekken. Het voornemen is voor de roepen in geheel Indië op te treden. Het feit, dat vele moeders dik wijls niet de juiste bedoeling van de onderscheidene huilgeluiden hunner babies weten te onder kennen, heeft een Londense kin derarts doen zinnen op een mid- el ter verbetering. Hij lanceerde suggestie, een speciale serie gramofoonplaten te laten vervaar- 'gen met opnamen van de ver schillende huilgeluiden, waarmede een baby bepaalde wensen tracht kenbaar te maken, en deze van °e bijbehorende uitleg te doen voorzien. De moeders zouden al- ,us,'n staat gesteld worden, hun inderen veel moeilijkheden in et latere leven te besparen, door e in de eerste levensdagen ge- 1 e „opmerkingen" naar behoren xe ..beantwoorden". Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken maakt nader bekend, da. Amerikaanse functionarissen offi cieuze besprekingen met de Palestijnse regering hebben gevoerd over de mo gelijkheid, mariniers ter bewaking van het Amerikaanse consulaat te Jeruza lem tet zenden, doch dat nog geen be slissingen zijn genomen. (Onlangs werd het consulaat-generaal te Jeruzalem gebombardeerd) Uit gewoonlijk betrouwbare bron te Jeruzalem verneemt men, dat naar ver wachting ongeveer 300 Amerikaanse mariniers de bewaking van het consu laat en andere door de Amerikanen be heerde gebouwen zullen overnemen en Amerikaanse burgers op de hoofdwe gen in Palestina zullen begeleiden. Naar verluidt hebben alle andere consulaten te Jeruzalem om een soortgelijke mili taire bescherming gevraagd. In een boerderij te Wall-Township (New-Jersey) zijn Donderdag twee ton springstof ontdekt. 8 personen zijn gearresteerd. De autoriteiten leg gen verband tussen de ontdekte springstoffen en de enige dagen ge leden onderschepte explosieven, die bestemd waren voor Palestina. De Amerikaanse politie heeft opnieuw te New-Jersey 5200 steekmessen en bij na 80 ton explosieve stoffen, afkomstig uit overtollige legervoorraden, in be slag genomen. De politie verklaarde dat dit oorlogstuig door Zionisten voor illegale verscheping naar Palestina was verzameld. In Ulster Country (New York) werden drie vrachtwagens met springstoffen aangehouden. Het Arabische Hoge Comité heeft de politie van New Jersey dank gebracht voor de ontdekking der explosieven. Volgens het comité was het Joods bu reau de macht achter deze smokkelarij van wapens en munitie. Het comité deed een reeks maatrege len aan de hand, welke de uitvoer van wapens naar Palestina zou moeten voor komen. Twee duizend studenten hebben te Bombay betogingen gehouden. De politie had hiertoe een verbod uitgevaardigd en de straten afgezet. De studenten braken evenwel door het cordon en hielden vijftien minuten tegen de politie stand. Toen de agenten van de vuurwapenen gebruik maakten en traangas- bommen wierpen, was het pleit beslecht. Boven: De politie, met gasmaskers uitgerust, werpt traangasbommen. Beneden: De studenten doorbreken de afzetting. De minister-president heeft aan de voorzitter der Tweede Kamer mede gedeeld, dat de regering in dé verga dering van Dinsdag 13 Januari a.s. een verklaring zal afleggen nopens de ontwikkeling der gebeurtenissen in Indonesië. De activiteit op politiek gebied in Indonesië neemt thans in tempo toe. Welingelichte kringen te Batavia noemen, zo meldt Aneta, de situatie „critiek'.' Hoewel men in officiële kringen zeer gesloten is, is het de jour nalisten te Batavia duidelijk, dat deze dagen zeer belangrijk zijn. Zo is he denmorgen Sjarifoeddin, vergezeld van Hadji Agoes Salim, naar Singapore ge vlogen om Sjahrir af te fialen. Morgen zullen zij naar Sumatra door vliegen om aldaar Hatta te halen waarna het gehele gezelschap zich naar Djogja zal begeven. Naar alle waarschijnlijkheid zal- moi gen de commissie van goede diensten practisch voltallig, eveneens naar Djogja reizen, zodat door de aanwezig heid te Djogja van de commissie en verder van Sjarifoeddin, Hatta, Sjahrir en vermoedelijk ook de leden van de republikeinse delegatie, het zwaarte punt op 't ogenblik naar Djogja wordt overgeheveld. Inmiddels vernam Aneta nog, dat Dr. Beel Zondag j.1. te verstaan heeft ge geven, dat, indien niet spoedig ophel dering zou worden verkregen van de zijde der Républiek, de Nederlandse regering haar beleid nader zou bepa len in overleg met de conferentie van vertegenwoordigers van Negaras en Daerahs. Een complete smokkel-inlichtingen- dienst is te Breda achterhaald. Deze inlichtingendienst was speciaal bestemd om de veesmokkelaars aan de nodige gegevens te helpen. Zelfs kinderen wa ren in deze dienst ingeschakeld. Voor de inlichtingen moest 'door de smok kelaars f 25 per hoofd worden betaald, onder bedreiging dat zij anders aan de ambtenaren zouden worden verraden. Drie personen zijn in verband met deze zaak reeds gearresteerd. In Californië is een aanvang gemaakt met de productie van 's werelds goed koopste wagen. De prijs van deze auto bedraagt ongeveer 1600 gulden. De wa gen wordt onder de naam „The Town Shopper"' in de handel gebracht en heeft een benzineverbruik van 1 gallon op 45 a 50 mijl. Behalve de assen, ko gellagers, veren, bumpers en stuurin richting, wordt de wagen geheel van aluminium vervaardigd. NIEUWE FRANKEERZEGELS. Gedurende de maand Januari zullen frankeerzegels van het nieuwe type (Hartz) aan de postkantoren verkrijg baar zyn in de waarden van 5 cent (geelgroen), 1l/z cent (roodbruin) en 12i/2 cent (rood). Buziau, één van Nederlands groot ste artisten. die dezer dagen temidden van tientallen vrienden zijn 71ste ver jaardag vierde, zou volgens vele cou ranten .weer ten tonele verschijnen. Buziau zelf weet er niets van, aldus „Het Dagblad". „Hoe komen ze daar toch, aan? vraagt de jarige met twijfel in zijn stem. „Hoe komen die berichten toch in de krant?" peinst Buziau. „Ik begrijp er niets van, en ik vind het zo jam mer, dat het Nederlandse volk, waar van ik zo dolveel houd, telkens ver keerd wordt ingelicht." „Daar zit wat inbeamen we, zoals Buziau zelf het zo vaak zei. „Ik ben destijds van het toneel ge gaan, toen Nederland tegen wil en dank„Kultur" moest bedrijven; ik houd meer van cultuur, en voelde niets voor een Kultuurkamer. Ik ben Neder lander en was dat ook in de bezet tingstijd. De keus was voor mij dus niet moeilijk. Daarom verdween ik van het toneel, waar ik, dank zij het Nederlandse volk, een prachtige car rière heb mogen maken. Het peil van de Nederlandse revue is wél gezakt. Natuurlijk weet ik, dat Terwijl de stakers in de haVen van Hamburg gisteren tot het werk zijn teruggekeerd, heeft de stakersbewe ging in het Ruhrgebied een hoogte punt bereikt met massale demonstra ties in Essen en Solingen. Te Essen namen 10.000 en te Solingen, het com munistische centrum, 13.000 man aan de protestbetogingen deel. Deze had den een ordelijk verloop en de eisen die werden gesteld hadden uitsluitend betrekking op de voedselpositie. Men verwacht, dat de stakingsbeweging na deze demonstraties ook in het Ruhr gebied wel tot een einde zal komen. De leider der sociaal-democratische partij, Schumacher, heeft gistermiddag vóór zijn vertrek naar Londen te Hamburg verklaard, dat de stakingen een poging der communisten zijn om „uit de rechtmatige protesten tegen de ellende politieke munt te slaan". „De bodem van deze ellende", aldus Schumacher, „werd gelegd door de Duitse instanties, die de oogst niet ten volle konden innemen, en door de niet vervulde beloften van Engelsen en Amerikanen". Een tweede vooraan staande politieke figuur in het Duitse politieke leven, dr. Johannes Semler, hoofd der economische afdeling van de bizonale organisatie te Frankfort, die sterk tegen de bezetting gerichte uitlatingen heeft gedaan, is door ge neraal Clay en generaal Robertson ter verantwoording geroepen. Semler heeft vorige week op een vergadering der Christelijke-Sociale Unie in Bei eren verklaard, dat „het eindelijk eens uit moest zijn met de Britse leegplun- dering van West-Duitsland". men mij gaarne weer op de planken zou willen zien, maar ik ben vandaag eenenzeventig gewordenDat zegt misschien wél voldoende". Daar zit wat in, Buziau! Geniet van de rust, die het Neder landse volk je van harte gunt. Dezer dagen is, naar het ANP ver neemt, voor distributie-ambtenaren, zowel van het centraal distributie- „kantoor als van de plaatselijke dis tributiediensten, een nieuwe wacht geldregeling opgesteld. In deze nieuwe regeling wordt er on derscheid gemaakt tussen kostwinners en niet-kostwinners. De eerste catego rie ambtenaren krijgt, na het ontslag, een uitkering gedurende het tijdvak gelijk aan een zesde deel van hun diensttijd, maar voor ten hoogste twee jaar. De eerste twee maanden ont vangen zij het volle salaris, de twee maanden hierop volgend 85 procent, en de volgende acht maanden 70 procent. De rest van de wachttijd krijgen zij een uitkering van 60 procent van hun salaris. Niet kostwinners krijgen een uitke ring gedurende een twaalfde deel van hun diensttijd maar voor ten hoogste een jaar. Zij ontvangen hun volle sala ris gedurende een maand. De volgende maand krijgen zij 85 procent dan nog gedurende 4 maanden 70 procent en de rest 60 procent. Voor beide groepen geldt als voor waarde dat zij tenminste drie jaar in dienst van de distributiedienst zijn ge weest. Deze regeling geldt alleen voor personen, die geen pensioen ontvangen De ontslagen ambtenaren zijn ver plicht binnen een week na de dag waarop het ontslag is aangezegd, een verklaring over te leggen aan het hoofd van de distributiedienst waaruit blijkt, dat zij bij het Gewestelijk Ar beidsbureau zijn ingeschreven als werkzoekenden. Mocht de nieuwe re geling voor een betrokkene ongunsti ger zijn dan de oude, dan zal voor hem de oude regeling van toepassing blij ven. De regeling treedt in werking met terugwerkende kracht vanaf 1 Juli '47. SPAAK NEEMT RECHTSTREEKS CONTACT OP MET KONING LEOPOLD. Naar officieel te- Brussel is mede gedeeld, zal Paul Henri Spaak, de Belgische eerste minister, zich recht streeks in verbinding stellen met Ko ning Leopold van België, die thans in Zwitserland verblijf houdt, in een poging een oplossing te vinden voor de reeds drie jaar oude Belgische koningskwestie. Eens vroeg het zoontje van minis ter Balfour aan zijn vader: „Wat is diplomatie?" De vader antwoordde: Er was eens een machtig Oosters vorst. Hij droomde, dat hij al zijn tanden verloor. Een Derwisch werd geroepen voor uitlegging. Heer, zei hij, de tanden zijn uw zonen, die een voor een zul len sterven en U zult dat zien. De Derwisch werd opgehangen en een tweede Derwisch werd ge roepen. Verheug U, grote Heerser, zo sprak hij, de tanden zijn uw zonen. Maar omdat Uw leven aan Allah zo dierbaar is, laat hij U zeer lang leven, ^nger zelfs dan uw zonen, tot zegen en vreugde van uw volk. De Derwisch kreeg een beurs vol goudstukken. Dat, zo besloot Balfour, is diplo matie. Te Washington oordeelt men het steeds meer waarschijnlijk, dat de zetel voor Europa van de 'Internatio nale Bank voor wederopbouw en ont wikkeling te Amsterdam geves tigd zal worden. Een woordvoerder van de bank verklaarde, dat vóór Maart geen definitieve beslissing ge nomen zou worden, doch dat Amster dam wel zeer behulpzaam bleek wat betreft het aanbieden van faciliteiten. Zoals bekend, heeft de burgemeester van Amsterdam, Mr. d'Ailly, tijdens zijn bezoek aan Washington voorge steld de zetel voor Europa van de bank te Amsterdam te vestigen. Prinses Anne de Bourbon-Parma heeft, vergezeld van haar moeder, Kopenhagen per sneltrein verlaten om op gen onbe kende plaats een rendez-vous met ex-koning Michael te hebben. De trein, waarmee Prinses Anne reist, gaat over Ham burg, Frankfort, Karlsruhe en komt Zaterdagavond te Bazel aan. Verwacht wordt, dat Michael per auto van Lau- sanne naar Bazel gaat om zijn ver loofde daar te ontmoeten. De tegenwoordige eierproductie maakt het mogelijk in de komende pe riode tot Pasen aan alle leeftijdsgroe pen acht eieren te verstrekken, aldus „De Volkskrant". Onder voorbehoud van onvoorziene omstandigheden zal de verstrekking als vclgt geschieden: Op 22 Januari en 12 Februari wordt telkens een bon aan gewezen voor één ei; op 26 Februari een bon voor twee eieren, op 11 Maart volgt nog een bon voor één ei en ten slotte op 18 Maart (ruim een week vóór Pasen, 'n bon voor drie eieren. pjjET PLAN, waar al maanden over ge sproken is, waarover reeds zoveel is geschreven, dat het samengebundeld 'n aanzienlijke bibliotheekruimte zou kun nen vullen, en door Marshall met zijn assistenten, na het rapport der zestien landen, uitgewerkt, staat in deze dagen meer dan ooit in het middelpunt der internationale belangstelling. En geen wonder, want het is een gedachte, voor dien in de wereldgeschiedenis niet ge signaleerd, 'n gedachte zo grootscheeps, en zo omvangrijk, dat Marshall deze week met recht voor het Congres kon zeggen, dat indien dit wordt goedge keurd, de Amerikanen er prat op zul len gaan de historische beslissing van de na-oorlogse geschiedenis te hebben genomen. Met dit gezegde toont Mar shall tevens een goed kenner van de Amerikaanse psyche te zijn. De Duitser had altijd de gewoonte te orakelen, dat alles „bei uns in Deutsch- land" beter, mooier en grootser was, dcch ook de Amerikaan is in die zin chauvinistisch van aard en niet ten on rechte. Wat het Amerikaanse volk wiét en weet te presteren grenst soms aan het wonderbaarlijke. En dat is nodig, want hei gaat nu spannen. Het komt er nu op aan. Maandag zal president Tru- man n.1. van de zevenhonderd leden van 't Congres de gelden aanvragen, welke nodig zullen zijn om het plan-Marshall ts kunnen uitvoeren en die voor een periode van vier jaar en zes maanden worden geraamd op 15 tot 17>/2 milliard dollar. De Amerikaanse hulpverlening aan Europa moet gezien worden als de on misbare injectie, die een herstellende zieke moet worden toegediend, omdat de langzame en langdurige voortgang van het herstel de vitale organen uit put en de zieke daardoor toch nog in een kan storten, wat moet leiden tot noodlottige gebeurtenissen. „Opdat de Westerse beschaving niet ten prooi valle aan een nieuwe vorm van tyrannie, die wij in Duitsland be vochten hebben" luidde het in Mar shali's pleidooi voor de volksvertegen woordigers. „Wij moeten tot de over tuiging komen, dat de Ver. Staten niet kunnen of willen bijdragen tot het her stel van Europa, óf anders de conse quentie aanvaarden en West-Europa zien verworden tot een groep dictato riale politie-staten". Als men deze woorden van Marshall hoort, zal vooral de Nederlander aan vankelijk geneigd zijn te denken, dat deze laatste zin wel iets overdreven is en louter uitgesproken om de Ameri kaan beangst te doen zijn voor het Rus sische imperialisme, teneinde daardoor een vlottere goedkeuring van het Plan te verkrijgen. In werkelijkheid is dat niet zo. Het financiële bouwsel van de meeste Eu ropese landen is mede tengevolge van de laatste oorlog zo wankel geworden en dermate ondermijnd, dat talrijke kunstgrepen en steunbalken nodig zijn om het voor instorten te behoeden. De voorgestelde hulp, die v.n.1. in goede ren zal worden gegeven, is onontbeer lijk en moet het zieke werelddeel die krachten toedienen, die het herstel ver snellen en het vormen van eigen op bouwstoffen stimuleren. Met de hulp van overzee én met her nieuwde eigen krachtsinspanning kan Europa er weer bovenop komen, kun nen de vrije volkeren mogelijke onder mijningsacties en gure stormwinden be ter weerstaan. Fors en monumentaal klonken de woorden van Harry Truman, toen hij Woensdag bepaalde aanvallen op zijn buitenlandse politiek verdedigde. „Wij binden de strijd aan tegen armoede, honger en ontbering. Dit voert niet naar oorlog, doch naar vrede. Wij bou wen aan een wereld, waarin alle lan den, groot en klein, kunnen leven zon der vrees voor agressie. Dat leidt tot vrede, niet tot oorlog. Wij streven naar broederschap tussen de mensen. Dit leidt tot vrede, niet tot oorlog". En zo ziet Europa, het dappere maar berooide, het geestelijk vitale maar physiek uitgeputte werelddeel, met ge spannen verwachting de komende be springen in Washington tegemoet. De Ver. Staten zullen niet terugdein zen voor het geweldige offer, dr' ge bracht moet worden. Het gaat om de redding der vrijheid. En dat is een of fer waard. De vrijheid, waarvoor vier jaar werd gevochten, waarvoor ook Amerika zijn beste zonen inzette, zal thans niet achteloos worden wegge gooid. Het gaat om het voortbestaan van Europa. Ook van Nederland. AD INTERIM. De zaak van de ontvoering van de 71- jarige tabakshandelaar is thans geheel „rond". Ook de derde medeplichtige is aangehouden, n.1. de 27-jarige matroos H G. B„ die op Katendrecht verblijf hield. Een gedeelte van het geld, dat de tabakshandelaar werd ontnomen, is te recht, echter nog niet de sieraden, zo als gouden sigarettenkoker en dasspeld, waarvan men zich ook had meester gemaakt.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1